Waarom uiet? Amsterdam blijft vragen naar de motieven, die de commissie tot de conclusie van haar rapport hebben geleid. Amsterdam is wel dankbaar, maar niet voldaan, omdat de conclusie in strijd is met bet besluit der algemeene vergadering van 1885. Maar Amsterdam vreest dat de vergadering, des strijdens moe, er naar verlangt de zaak tot een belaas ongeluk kig einde te brengen, door het noodlottig voorstel van het hoofdbestuur aan te nemendaartegen nu komt bij met kracht en met welsprekende rede op. Hij ziet in dit hoofdbestuur niet meer de fiere geest van 1885. „Bedenk dat het bier geldt het prestige der Maatschappij," onze vij anden zijn nimmer des strijdens moe, en door de feestgave van het Nederlandsche volk, aan dat volk te onthouden, zult gij alle gezag, allen invloed bij het volk verliezen. Daarom hoopt hij dat men, noch op een ongemotiveerd rapport, noch op eene ongemotiveerde nota de kweekschool zal prijsgeven, maar gedachtig zal blijven aan Nederland's scboone wapenspreuk: „Nous maintiendrons." (Daverend applaus). Na lange discussie werd bet voorstel der commissie omtrent de kweekschool bij acclamatie verworpen. Het hoofdbe stuursvoorstel om de kweekschool niet te stichten werd daarna aangenomen met 829 tegen 100 stemmen. Gedurende de beide Pinkster dagen is het Rijks-Museum te Am sterdam bezocht geworden door 10,333 personen. Zaterdag 4 Juni zal in een der lokalen van «Krasnapolsky» te Amsterdam, weder eene vergadering worden gehouden van het algemeen bestuur der Zuiderzee-Vereeniging. Punten van behandeling zijnme- dedeeling van den stand der zaak; bespreking van financiëele aange legenheden regeling van de werk zaamheden. Aangemoedigd door het besluit, genomen door de Amsterdamsche wielrijdersclub «De ster" om aan dengene harer ledendie binnen 24 uur een afstand van 2000 KM. per rijwiel aflegden, een zilveren medaille uit te reiken, besloten de heeren L. Leestemaker Czn. enFer. Auderheggen te.trachten die medail le te verdienen. Daarom vertrokken zij den 29en Mei om half acht van Amsterdam en gingen over Utrecht en Tiel naar 's Hertogenbosch en denzelfden weg terug. De afstand (201 KM.) werd afgelegd in 14 uur 45 min. (werkelijken rijtijd 13 uur 5 min.) Anderhalf uur later, dus om negen uur, vertrokken met het zelfde doel de heeren J. H. Stroet- hoff Jr. en H. J. Edelman Jr. naar Arnhem (over Utrecht), en denzelf den weg terug. De afstand (206 KM.) werd afgelegd in 16 uur 35 miu. (werk. rijt. 14 uur 10 min.) Beide ritten zijn natuurlijk zorgvuldig door de club gecontroleerd geworden. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat de brandschade aan het Neder landsche stoomschip Mars zeer ge ring is; de lading leed meer. De reis zal met eenige dagen worden voortgezet. Men schrijft ons uit Zaandam Het bestuur der afdeeling Zaan dam van den «Protestantenhond» heeft het plan opgevat, zoo moge lijk een zangkoor op te richten. Ter verwerkelijking van dit plan heeft het dezer dagen allen, die leden van zulk een koor zouden willen worden, uitgenoodigd, daarvan opgave te doen. Het is te hopen, dat de poging van het bestuur met een goeden uitslag worde bekroond. Bij de aanbesteding van be- noodigde materialen voor den polder Heer-Hugowaard, is de levering van eikenhout aangenomen door G. Gras en Zn. voor 659, die van greenen hout door F. G. Gras voor t 638, en die van vurenhout door denzelt- de voor f 250. Genoemde personen zijn houthandelaars alhier. Men schrijft ons uit Hilversum Eenige voorname ingezetenen heb ben voor geruimen tijd pogingen in 't werk gesteld tot het verkrijgen van een Rijks Hoogere Burgerschool alhier. De zaak was reeds zóó ver, dat de minister niet ongeneigd was subsidie te verleenen, op voorwaarde echter, dat de gemeente voor het stichten en onderhouden van het schoolgebouw zou zorgen. De ge- meenteraaï weigerde echter de hier voor aangevraagde gelden en de zaak was uit. Uit? Neen toch niet. Toen er geen kwestie was van een Hoogere-bur- gerschool sloeg «men» het oog op de burgerschool voor gewoon lager onderwijs. Het schoolgeld daar be droeg slechts f 12 per jaar, zoodat er behalve de kinderen der eerste standen ook die der gegoede bur gerklasse ter schole gingen. Op voorstel van onzen burgervader werd nu besloten het schoolgeld tot het dubbele bedrag te verhoogen, waarvoor de leerlingen dan echter ook onderwijs zouden ontvaDgen in de moderne talen en de wiskunde. Een zeventigtal leerlingen verliet toen de school, die dan nu ook alleen maar door «nette» kindertjes wordt bezocht. Nu echter blijkt, dat er op de gewone dagschool geen sprake is van onderwijs in het Engelsch en Duitsch, waardoor menigeen inziet, dat de geheele manoeuvre slechts ten doel had de bokken van de schapen te scheiden. Doch waarom (vraagt men zich at) dan niet het schoolgeld op min stens f50 h f60 per jaar gebracht! Naar wij vernemen zal dan ook weldra door eenige burgers in dien geest een adres bij den gemeente raad worden ingezonden. De Rijnlandsche stoomtram (LeidenKatwijk) vervoerde op den 2den Pinksterdag 3132 en de Noord- wijksche stoomtram 452 personen. Onder voorzitterschap van den heer dr. Mouton had Woensdag te 's Hage eene vergadering plaats van de margarine-boterfabrikanten in Ne derland. Er werd een concept voor gelezen van een adres aan den minister van Waterstaat, tot weder legging van het advies der Land- bouwcommissie. Met algemeene stemmen werd het adres goedgekeurd. Volgens den regenmeter der Rijkslandbouwschool teW ageningen, bedraagt de gevallen regen gedu rende de maand Mei, 93,5 mM., tegen 85 mM. in Mei 1886, 83 in Mei 1884 en 54.5 in Mei 1884. Den 14en Juni zal te Utrecht de groote vergadering van de R.-K. Vereenigingen in Nederland gehou den worden tot vorming van den Centralen Bond. Voornamelijk zul len de gedachtenwisselingen loopen over het concept-reglement, waar tegen verscheidene vereenigingen bedenkingen hebben. Naar De Amstelbode mededeelt, worden die bedenkingen door den geheelen Noord-Zuidholl. Bond ge deeld. Uit eene sloot achter Oudwijk (Utrecht) is het lijkje opgevischt van een driejarig meisje, dat ver moedelijk onder het plukken van bloemen in het water geraakte en verdronkhet had althans nog bloempjes in de hand, toen het ge vonden werd. Het kind was met de moeder overgekomen, om de Pink sterdagen bij familieleden door te brengen. De dagmaildienst der maat schappij «Zeeland» is Woensdag geopend. De eerste boot van Vlis- singen, het stoomschip Duitschland, vertrok te 12 uren 10 minuten met passagiers, mails en lading Daar Queenboro. Vele belangstellenden waren bij de afvaart tegenwoordig. Allerwege werd gevlagd, maar er waren geen bizondere feestelijkheden. Dinsdag had een passagier op de tramlijn OosterhoutGeertrui- denberg de onvoorzichtigheid, van de in volle vaart zijnde tram te springen, tengevolge waarvan hij meer dood dan levend werd opge nomen. Den douanen-beambten te Onstwedde mocht het in de afge- loopen week gelukken 110 Liter gedistilleerd van zeer hoog gehalte te bemachtigen. De vervoerders wisten te ontsnappen. Men meldt aan de AmstD. v. N. Las men onlangs van den verre- gaanden staat van vervuiling en verwaarloozing waarin een gezin te Utrecht was aangetroffen, ook te Leeuwarden is een dergelijk geval ontdekt ten huize van een scharenslij per aan het Noordvliet. Vrijdagavond jongstleden bemerk ten de buren een ongewone brand lucht en zagen zij rook uit die woning komen, zoodat spoedig het gerucht van brand ging en brand weer en politie binnentraden. De brand was spoedig gebluscht door de verwijdering van een mand lom pen, die smeulden. Toen echter zag men in hetzelfde vertrek, (het eenige) eene bedstede en eene kast met formeele mest- hoopen letterlijk gevuld, terwijl ook op den zolder eene aanzienlijke partij asch en faecaliën geborgen waren. In het belang van de algemeene gezondheid in die buurt hebben eenige arbeiders der gemeenterei- reiniging de vuilnis, die in den om trek een walgelijken stank versprei de, weggeruimd en in een praam naar het ascbland vervoerd. De Raad der gemeente Has- kerhorn heeft besloten tot opheffing van 't armbestuur, omdat er geene armen zijn. Gelukkige gemeente! In de vergadering van de kies- vereeniging «Vrijheid en Orde» te Deventer, bracht mr. A. J. Dijck- meester (voorzitter) Woensdag hulde aan de nagedachtenis van wijlen mr. Blussé, waarbij hij zijne poli tieke loopbaan in de Kamer schetste. Daarna werd overgegaan tot het opmaken van een gros, waarop o. a. ook de namen van mr. H. R. van Marie en mr. A. J. Dijckmeester voorkwamen. De voorzitter zeide, dat hij de vergadering een schrijven van mr. H. R. van Marle wilde voorlezen, waarbij gemelde heer verzocht voor die candidatuur niet in aanmerking te komen, terwijl ook hij geen candidatuur wenschte aan te nemen. Vervolgens werden door verschillende sprekers nog candida- daten, op het gros geplaatst, aan bevolen. Toen eindelijk een der aan wezigen de aandacht der vergade ring vestigde op jhr. mr. Röell, die eenmaal een sieraad der liberale partij in de Tweede Kamer was, bleek deze candidatuur de meest ge- wenschte te zijn, zoodat ten slotte jhr. mr. Röell met bijna algemeene stemmen tot candidaat werd gepro clameerd. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL, In de Woensdag gehouden zitting van de Tweede Kamer werd hij voortgezet debat het voorstel-Schaep- man, tot wijziging van art. 194, door de heeren Van der Biesen en Van Baar voorgestaan, door den heer Lohman, namens de anti-revolutio naire partij bestreden, omdat het geen solutie schonk. De heer Mees zou alleen het amendement-De Beau fort weer voorstellen als de rech terzijde voorstelde de 3de en 4de alinea en het voorstel-Schaepman te schrappen. De heer Willink hield vast aan het behoud van art. 194, daar toenadering onmogelijk bleek. De heer Hartogh was uit vertrouwen in het beginsel der neutrale school vóór volledige vrijheid in de Grond wet; evenzoo de heeren Sanders en Van Houten, terwijl ook de heer Beelaerts de vrijheid van den toe- komstigen wetgever beoogde. De heer Vos de Wael kondigde een amendement aan om de 3de en 4de alinea van het voorstel-Schaepman te schrappen. Morgen voortzetting. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Utrecht, civiele kamer, heeft Woensdag uitspraak gedaan in de vordering van B. Hoitsema Enuma, tot veroordeeling van het „Utrechtsch Prov. en Stedelijk Dagblad" tot eene schadever goeding van f 2500, wegens het bekende bericht, geplaatst in het nommer van 20 September 1885. De rechtbank heeft beslist, dat de vor dering van den eischer dat dit bericht is honend, als niet meer gegrond op de wet, moet wordeu ontzegd. Evenzoo moet wor den ontzegd de eisch, dat het bericht is lasterlijk, omdat niet is gebleken, dat de telastelegging, die het bericht bevat, door den gedaagde is geschied tegen beter weten in. Echter heeft de rechtbank het bericht beleedigend voor den eischer verklaard, zoodat uit dien hoofde zijne vordering tot betering van nadeel, in eer en goeden naam geleden, moet worden toegewezen. De gedaagde is veroordeeld tot betaling eener schadevergoeding van vijftig gulden en in de kosten, terwijl de eischer is ge machtigd afschriften van het vonnis te doen aanplakken in het gerechtsgebouw te Utrecht on in het gemeentehuis te Am sterdam. (U. D.) Tegen den drukker-uitgever van de „Limburger Aankondiger", te Sittard, die terecht stond wegens bet verduisteren van een brief, is door het O. M. bij de arrou- dissements-recbtbank te Maastricht een gevangenisstraf van eene maand aange vraagd. De Leidsehe kantonrechter is geroepen geworden om uitspraak te doen in eene zaak, welke om haren zonderlingen aard niet alleen de aandacht verdient, maar tevens voor de zóóveelste maal wederom aantoont dat de liefde niet steeds bestendig van duur is. Een paartje was door de banden der teederste liefde aan elkaar vorbonden. Het had elkander eeuwige trouw gezworen. Het jawoord had „liem" tot den geluk kigste aller stervelingen gemaakt. Een gouden horloge ter waarde van vijf en zeventig gulden, dat hij zijner uitverkorene vereerde, was er een der bewijzen van; waarvoor hem daarentegen een gouden ring met fraai gesteente als liefdes-onder- pand werd geschonken. Het bleek evenwel dat in de verwisse ling dier geschenken de voor het men- selielijk geluk zoo noodige overeenstem ming niet voldoende begrepen was ge weest. Althans, men kon het later niet meer al te goed met elkaar vinden, en het gevolg was dat het engagement afraakte. De jonkman stuurde zijn vroegere Dul cinea den ring terug en had gedacht nu wederkeerig het horloge terug te zullen krijgen. Daarin bedroog hij zich echter, ja, zelfs bleek duidelijk dat zij, in wier bezit het nog was, zich werkelijk als eigenares er van beschouwde. Zijne herbaalde vertoogen dat het hor loge na do verbreking van het engage ment, en na de terugzending van het door hem ontvangen engagementscadeau weer zijn eigendom was geworden, bleven zon der gevolg. Het kan verkeeren, zei Breêro. Zij, die vroeger door haren beminde als op de handen werd gedragen, zonder wie hij op de wereld geen gelukkig uur meer zou gehad hebben, werd thans door hem voor den rechter gedagvaard. Beiden verschenen er. Hij had, om des te meer zijn goed recht te doen uitkomen, zich van een rechtsgeleerde voorzien. Zij was alleen, want zij vond de zaak zóó dood eenvoudig, dat zij wel haar eigen pleitbe zorgster kon zijn. Ook tegenover den kantonrechter hield zij vol dat zij het gouden horloge niet behoefde af te staanhet was haar eigen dom, immers zij had het gekregen: en wat eenmaal geschonken werd, is van eigenaar veranderd. Alle vroegere aan spraken er op zijn dan vervallen. Dat haar ex-galant den ring niet had willen houden is zijne zaak. Wel had ook zij het horloge niet meer; maar in geen geval had hij er recht op, te minder, omdat hij zelf niet eens het bewijs, dat bet eenmaal aan hèm zou behoord hebben, kon over leggen want de kwitantie ot voldane nota stond (door welke omstandigheden dan ook) op haar, en niet op zijn naam, waarvan zij den kantonrechter overtuigde. Het was echter volstrekt haar doel niet zich op dit bewijs te beroepen. Zij bleef zich alleen houden aan bet eerste gedeelte harer verdediging. Haar vroegere beminde moest dit alles toegeven, behalve dat zij het bewuste horloge na zijne opvordering mocht hou den. Dit wilde er bij hem zoo voetstoots niet in. Hij bleef bet voorwerp terug- eischen. Zijn advocaat zou dit wel duide lijk maken, maar was tot zijn leedwezen onverwacht verhinderd geworden thans mede tegenwoordig te zijn. Die verdediging zal nochtans niet uit blijven, want de eischer verzocht den kantonrechter uitstel van de verdere be handeling der zaak tot op a. s. Zaterdag over acht dagen, welk verzoek werd in gewilligd. Ongetwijfeld zullen velen met belang stelling den afloop dezer historie te gemoet zien. (L. D.) FINANCIEELS MEDEDEELINGEN. Het Weekblad van Bioekmau en ITonders be vat o. a. de volgende opgaven van minder cou rante of incourante foudsen, in de week, tot den datnm van 31 Mei loopende, door bunne tns- scbenkomst verhandeld. Barge en E. Moormann Co. James (Liq. Aand.) a 40 pet. Aand. Crediet-Yerceuigiug. 100 pet. Aand. Ned. Bouw-Maatschappij f192. Pandbr. Ned. Hyp.b. in liquid. 101 pet. Obl. Pal. v. Volksvl. (Uitg. Sch.) 31 pet. a (Werk. Scli.) 76 pet. Aand. Woning-Maatschappij. 90 pet. Aand. Deli-Batavia Maatschappij te Bataviau 290-300 pet. Aand. Groninger Waterleiding 993/'4-100 pet. Ink. Obl. 2e Hyp. Ned. Z.-O.Spw. 30 pet. Aand. Rijnl. Stoomt ram wcg-Mpij te 's-Hageu 110 pet. Obl. Atlas (Mpij Be) te Amst. u 40 piet. Aand. Meel- en Brood-Fabrieken (Mpij voor)a 993/4 pet. Ad. Russ. Zd.w. Spw.Ad. de Joniss. fll. Aand. Nederlandsche Lloyd 130 pet. Aand. Verz.hanlc Kosmos te Zeist u 150 pet. KOLONIËN. BATAVIA, 22 April. Te Soerabnja is uit Atjeh het bericht ontvangen, (lat do wonden van den lnd. luit. Van Deventer, die bij den jongsten overval der Atjehers twee klewanghouwen over het hoofd kreeg, wel zeer ernstig, doch niet levensgevaarlijk zijn en alle hoop bestaat dat hij in het leven zal behouden blijven. Het „Soer. Hbl." gelooft dat de plaatsing van den aspirant-controleur Van Rees, bij de algemeene secretarie, het ge volg is van een wenk van den minister van Koloniën. ik hem daarin na. Onderweg heval hij mij bovendien niets dan Engelsch te spreken, daar wij ons anders ongetwijfeld aan onaangenaamheden zouden bootstellen, ja gevaar liepen van geplunderd te worden. Na een vrij lange wandeling traden wij een smerig, half vervallen logement binnen, dat daar ergens in die befaamde buurt stond. Mijn hemel! Welk een gezicht! Korven, pak ken, stokken, kruiken, oude kleederen, lompen laren in de donkere ruime kamer door elkaar. Bedelaars, liederlijke deernen, oplichters-gezichten van allerlei aard zaten rond de tafel, zich met bier en gemeene foezel verkwikkend. In het buffet zat een smerig oud wijf met een heesche stem; haar stond ter zijde een knecht met een echte galgentronie, die met een vieze zakdoek, vermoedelijk kort te voren door hem gestolen, het buffet afveegde, en met een blik op onze zakken onze orders afwachtte. Men behoefde mij niet vooruit te zeggen, dat hier alles dadelijk betaald moest worden en ik gaf aan de galgentronie voor het mij gebrachte glas brandewijn vijf cents fooi mijn geleider deed eveneens, een voorzichtigheidsmaatregel, dien ik iederen bezoeker van zulke plaatsen duif aanraden en door een blik gaf hij ons te verstaan, dat wij nu hier geheel veilig waren. Men kon zien, dat dit vertrek voor gespuis van allerlei aard zoo geheel en al geschikt was, en alles, waarop het oog rustte, kwam met deze bestemming overeen; nooit had ik iets afstootelijkers gezien. Daar zat aan een tafel een groep mannen, wier brood winning hun op het voorhoofd te lezen stond. Zij speelden kaart en wel zeer hoog, zooals de op tafel liggende geld stukken en banknoten schenen uit te wijzen. Anderen vermaakten zich met dobbelsteenen en whisky (brandewijn), en goten dat in zulke hoeveelheden naar binnen, dat zij eindelijk dronken onder tafel rolden. Ook vrouwen en meisjes bevonden zich in dit gezelschap en allen was het aan te zien, dat zij tot de laagste soort van straatmeiden behoorden. Slechts een meisje van nauwe lijks achttien jaren maakte daarop uitzondering. Met haar knap maar buitengewoon bleek gezicht naar den grond ge richt, zat zij in een hoek en wees zij de ruwe scherts der halfdronken mannen ernstig af. Terwijl ik er over zat te denken, hoe het arme meisje wel in die spelonk mocht zijn gekomen, trad een lersche arbeider, die een weinig kreupel ging en wiens uiterlijk een buitenge wonen indruk op mij maakte, binneD. Hij kon zoo ongeveer veertig jaar oud zijn; zijn bruin gelaat had een uitdrukking van schalkschen luim en in zijne groote, zwarte oogen brandde een stekend vuur; het was mij alsof die man niet was hetgeen waarvoor hij zich uitgaf; maar zijne nu juist niet zindelijke kleeding, zijn gang en hou ding evenals de hartelijke grappen, die hij met de aanwe- zenden maakte, kenmerkten hem toeh duidelijk als een Ierschen arbeider. Nadat hij allen gemonsterd had, trad hij op de tafel der luidruchtige gasten toe, sprak met hen als met oude be kenden, en nam daarop plaats naast het bleeke jonge meisje, waarmede hij zieh geruimen tijd onderhield; kort daarop verliet hij met haar het vertrek. Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2