BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. Naar men aan de //Sumatra Courant" mededeelt, is de gezagvoerder van het stooomschip Compta genoodzaakt geworden bij Atjeh de reis rondom het eiland Poe- loe-Bras te maken, in stede van zooals gewoonlijk tusschen dat eiland en den vasten wal door te stevenen. De reden daarvan is, dat aan het strand op het eiland en aan dat van den daar tegenover liggenden vasten wal, door de Atjehers lilla's waren geplaatst en men bij aankomst van het stoomschip» daarop begon te vuren. De gezagvoerder koos toen in het belang van het schip en de passagiers de wijste partij, maakte rechts omkeert en stoomde het eiland om. Nu de recruten met dichte drommen toestroomen en de depot-bataljons over- vullen, wordt het Fransche spreekwoord: //Qui trop embrasse, mal étreint"be waarheid. Is in gewone tijden de werking der depóts gebrekkig, thans schieten zij geheel in hun taak te kort en leveren zij manschappen af, die, bij de veldbataljons aangekomen, geheel opnieuw onder handen moeten worden genomen, om er iets dra gelijks van te maken. Is het dezer dagen in de couranten vermelde, dat de van de depóts afkom stige manschappen //met militaire kleeding omhangen kapstokken" zijn, een hard oordeel, zeker is het dat het volkomen waarheid behelst. Daarbij komt, dat bij het le depót- bataljon minstens IB a 20 pOt. van de onderofficieren van excercitiën en andere diensten zijn vrijgesteld om zich te bekwa men voor de militaire school of den voor bereidenden cursus, zoodat slechts weinig kader voor de toch zoo gewichtige re- cruten-af rich ting beschikbaar blijft. (Bat. Hd.). Met de boot, welke den 2Oen dezer te Padang is aangekomen van Atjeh, zijn weer 116 militairen, ongerekend de koeli's en dwangarbeiders, anderdeels beri-beri- lijders, aangebracht, en in het hospitaal aldaar opgenomen. De resident der Westerafdeeling van Borneo telegrafeert onder dagteekeuing van 22 dezer, het volgende: z/Panembaban Skadau" met gevolg te Pontianak aangekomenheeft misdadigers, die op Controleur Liebert hebben gescho ten, aan het bestuur uitgeleverd. Het //Bat. Hbld." verspreidt het nieuwtje, dat de Begeering voornemens zou zijn Atjeh door onze troepen te doen verlaten, maar voegt er zelf bij dat Jt dit niet gelooft. Waarom iets dergelijks dan verspreid wordt, is haast niet te gissen. België. De Senaat heeft Woens dag het wetsontwerp betreffende de invoerrechten op vleesch, met 38 tegen 23 stemmen aangenomen. Men acht het waarschijnlijk dat tusschen de werklieden en pa troons te Molenbeek zal overeenge komen worden, zich gemeenschap pelijk met een adres tot de Regeering te wenden ten gunste van de staat kundige vorderingen der werklieden. De correctioneele rechtbank te Brussel heeft Woensdag vele soci- listen, in die stad in hechtenis ge nomen, tot verschillende straffen ("8 dagen tot 1 maand gevangenisstraf) veroordeeld. Frankrijk. Grévy heeft 10,000 frs. gezonden voor de slachtoffers van de «Opéra Comique». Boulanger woonde het feest van den «Cercle mililaire» in de Opera niet bij; hij zal binnenkort Parijs verlaten. Duitschland. De Pall Mall pu bliceert een sen6atie-bericht over de gezondheid van den Duitschen kroon prins. «Het zou zijn gebleken dat zijne gemalin aan koningin Victoria had getelegrafeerd om docter Morell Mackenzie te zendenmaar daar Hare Majesteit den sleutel had ver loren, heeft zij de dépêche in cijfer schrift niet kunnen lezen en de bood schap moest worden herhaald. Docter Mackenzie vertrok terstond en kwam juist op tijd om eene vrees lijke operatie te voorkomen, welke docter Bergmann en zes andere Duit- sche doctoren wilden bewerkstelli gen. Toen hij een stuk van het aaugetaste deel had verwijderd, heeft doctor Mackenzie aangetoond, dat er geen kanker was. De voorgenomen operatie zou misschien het leven van den kroonprins hebben gekost en in allen geval diens stem. Doctor Mackenzie, Vrijdag terug gekomen, werd audiëntie verleend door den prins van Wales, die zijne belangstelling heeft getoond in de ziekte van den kroonprins. Deze week vertrekt doctor Mac kenzie opnieuw naar Potsdam om de genezing van den doorluchtigen patient te voltooien.» Bovenstaande mededeeling blijft voor rekeniDg van de Pall Mall. In ieder geval maakt het blad uitmun tend reclame voor dr. Mackenzie Engeland. Reut. Office verneemt, dat de Engelsche regeering Rusland gebonden acht door de aangename verplichting, om Afghanistan te be schouwen als liggende buiten de grenzen waar het zijn invloed zou willen uitoefenen. Daarom zal Enge land, welke omstandigheden zich ook mochten voordoen, er niet in toestemmen met Rusland samen te gaan, voor de gemeenschappelij ke regeling der Afghaansche aange legenheden. Telegrammen uit St. Peters burg melden, dat de Britsche com missaris voor de Afghaansche grens regeling uit Ridgway naar Londen vertrekt om te confereeren met de Engelsche regeering. Hij zal daarna naar St. Peteraburg terugkeeren. Oostenrijk. Het Heerenhuis heeft een groot aantal wetsontwerpen aan genomen, waaronder het budget van 1887, en een wet betreffende de locaal-spoorwegen, en het heeft goed gekeurd de traktaten, welke gesloten zijn met Griekenland en België. Italië. Professor Sbarbaro, ver gezeld van eene dame, die oulaDgs wegens oplichterij door de Itahaan- sche autoriteiten over de grenzen was gezet, reed in een rijtuig te Chiasso. Bij de grens gingen de paarden op hol. Sbarbaro en zijne gezellin werden daardoor op Itali- aansch grondgebied gevoerd. De Carabinieri welke op de kreten van Sbarbaro kwamen aangesneld, her kenden hem en arresteerden hem op 50 meter van de grens. Volgens een loopend gerucht zou den het de gendarmes zelve zijn, die met opzet de paarden van het rijtuig van den heer Sbarbaro hadden aangevuurd om hem in handen te krijgen. Het is echter nog niet uit gemaakt of men met een valstrik of een toeval te doen heeft. Spanje. Berichten uit Tanger melden dat men in het paleis van den keizer van Marokko een schat heeft gevonden van 95 millioen piasters. Een aardige bate voor de be rooide Spaansche schatkist! Berichten uit Barcelona mel den het faillissement van zeven voor name industriëelen en kooplieden, tengevolge der crisis. Het aantal werkloozen in Cata- lonië bedraagt 2000. Rusland. Aan het Moskousche periodieke geschrift, «Berichten van onzeu tijd», is als straf der censuur, de openbare verkoop in afzonderlijke nummers verboden. Volgens de Duitsche SI. Peters burger Zeitung heeft de Rijksraad, met betrekking tot het belasting- ontwerp op buitenlandsche passen, besloten alleen de tot dusver be staande belasting op balfjaars-pas- sen van 5 op 10 roebel te verhoogen. Volgens hetzelfde blad duren de onderhandelingen tusschen de Eu- gelsch-Russische grens - commissie voortde koerier, die Zondag had moeten aankomeD, maar onderweg oponthoud had, werd nu echter Maandag met Dieuwe instructies ver wacht. Griekenland. De koning van Griekenland zal 9 Juni naar Londen vertrekken om aan het feest der Koningin deel te nemen. Hij zal door zijne gemalin worden verge zeld; maar deze zal waarschijnlijk te Wiesbaden blijven. De Cretaansche delegatie heeft Canea verlaten en zich terstond naar Constantinopel begeven. Door den landbouwer te Alfen- Riel is dezer dagen eene verzameling oude zilveren muntstukken gevon den, die in eenen blikken trommel in den schoorsteen zijner woning verborgen waren. Er zijn verschei dene munten uit de 14de eeuw onder. Naar prof. Oudemans aau het Utr. Dagblad, mededeelt is door den heer Charlois, assistent aan de ster- rewacht te Nice de 267ste asteroïde ontdekt. Te Maastricht is bij het lossen van eene lading Braziliaansch verf hout eene levende vogelspin van reusachtige afmeting gevonden. Dit insect, dat alleen in Zuid-Amerika wordt aangetroffen, heeft klaarblij kelijk de reis van daar naar Europa in het hout verborgen medegemaakt. Een elfjarige knaap te Hou- tigehage (Smallingerland) zou zich van den zolder aan een touw naar beneden laten glijden. Het schijnt dat hij in het touw verward geraakt is, want toen men hem zocht, vond men hem dood aan het touw han gen. De lus was hem om de keel blijven zitten, en aldus was hij ge stikt. Te Parijs wordt «door en van de voornaamste familiën in Frank rijk» eenig haar van Marie Antoi nette onder den hamer gebracht, hetwelk in 1815 in haar graf werd gevonden, benevens een aantal an dere relieken betreffende de Bour bons. Onder het manoeuvreeren der cavalerie in de omstreken van Nancy zijn twee pelotonsin vollen ren tegen elkander ingevlogen. Een officier en verscheidene manschappen zijn gewond. In de «Academie des Sciences morales et politiques» te Parijs, hield de heer Louis Legrand een voor dracht over de organisatie van onze Indische koloniën, die, volgens hem het moederland hoogelijk ter eere sterkte. Te Amiens zijn Maandag twee personen in een luchtballon opge stegen, de bekende luchtreiziger Maugot, die in den vorigen zomer herhaaldelijk in Amsterdam opsteeg, met een student als passagier. Er blies een sterken wind uit het Zuid- Westen, die den ballon snel voort dreef. De ballon verdween spoedig in de dichte wolkeu, die zeer laag hingen; de reizigers kwamen op 800 M. en stegen toen snel tot 1600 M.zij bleven steeds in de wolken, stegen tot 2400 M. en kwamen nog altijd niet door de dikke wolken laag. De temperatuur, die bij de opstijging 15 graden bedroeg, daalde tot 3 graden onder het vriespunt. Die reis in de duisternis, dwars door zware wolken, was onaangenaam genoeg. De luchtreizigers konden slechts met veel moeite de snelle opstijging matigen. Eindelijk begon de ballon te dalen, steeds sneller en sneller. De ballon kwam ten slotte in aanraking meteen telegraaf- leiding te Caudy bij Combrai in NoorJ-Frankrijk. De reizigers be reikten zonder ongelukken den vasten bodem. De bewoners van een naburig dorpje kwamen in menigte toege- loopen en onthaalden de reizigers hartelijk. Pranzini zal in de eerste helft van Juli terechtstaan. Bij gelegenheid vanhetjubilé van koningin Victoria zullen de in gezetenen van Aberdeen, in Schot land, aan die gemeente als aanden ken een eigenaardig geschenk aan bieden, nl. een nieuw klokkenspel, geheel ingericht als onze oud-Ne- derlandsche carillons. Het bestaat uit 36 klokken, die vervaardigd ziju door de firma Severin van Aerschodt, te Leuven. Den 17en Juni wordt dit klokken spel ingewijd en gedurende de feest dagen bespeeld, en wel door den heer J. Fred. Klein, klokkenist van den Abdijtoren te Middelburg. Het is van algemeene bekend heid, dat de papegaaien er dikwerf hun werk van maken, te onpas het verkeerde woord te spreken, maar het valt te betwijfelen of ooit een papegaai met deze ongelukzalige hebbelijkheid zooveel onheil heeft gesticht als kort geleden een te Du blin, de «causa movens» geworden is eener duistere familie-tragedie. De Daily Telegraph verhaalt deze geschiedenis. Een jonge man, de verloofde van een jong mooi meisje, bezocht onlange de ouders van zijn beminde. Hij onderhield zieh plicht matig met het hoofd des gezins, maar zocht onderwijl een geschikte gelegenheid om van papa ontslagen te worden en zich in de armen der geliefde te kunnen werpen. Einde lijk laat de oude heer hem los, en een paar secunden later klopt hij aan de kamerdeur der mooie doch ter, waarop de papegaai in het ver trek zich haast een beleefd«Komt u binnen!'' te laten hooren. De jon ge man voldoet aan het verzoek, maar blijft als door den bliksem ge troffene p den drempel staan als hij zijn bruid met een knappen, jongen offi cier in druk gesprek gewikkeld, op de sofa ziet zitten. Tot overmaat van ramp begint de papegaai op hetzelf de oogenblik met treffende getrouw heid het geluid na te bootsen, dat allen minnaars onder andere om standigheden zoo heerlijk in de oo- ren klinkt. Dan breekt het dier in een snijdend hoongelach los. Bleek van woede verlaat de bruidegom het huis en dient terstond een aan klacht tegen zijn beminde in, we gens het breken der huwelijksbe lofte. Zijn eenige getuige is de pape gaai en hij vordert dat deze getuige zal worden gehoord, opdat de rech ter zich vergewisse van de groote natuurlijkheid der bewuste gelui den. Het is echter de vraag of Lorre voor het gerecht weer niet ontijdig met geheel iets anders uit de lucht zal komen vallen. Spreekt de jury evenwel het schuldig uit, dan zal wel het gevolg zijn, dat alle ouders met huwbare dochters, die hoven- dien in het bezit zijn van papegaaien, de laatste zoo spoedig mogelijk op de markt zullen doen brengen om daar tegen spotprijzen te worden verkocht. Te Berlijn heeft een achttien jarig kindermeid den haar toever trouwden zuigeling, het eenige kind van menschen, die tien jaar kin derloos gebleven waren, bijna ver geven door elkeD dag in de zuig- flescli wat zeep te doen. Het heeft weinig gescheeld, of zij was er in geslaagd, zich aldus van den «last», dien het wicht haar bezorgde, te bevrijden. Dinsdagavond ontstond te Ham burg brand op de Strandkaai en de Hübenerkaai. Zes loodsen zijn ver nield en het Engelsche schip City of Dortmund braadde geheel uit. Vele schepen, die in de nabijheid lagen, verloren hun tuig eu maden. Na een uur scheen het gevaar voor verdere uitbreiding van den braad geweken. Tot dusver is nog niet gebleken, dat menschenlevens te be treuren zijn. De schade wordt ge schat op eenige millioenen. Een beambte van een der post kantoren te Weenen met het sor- teeren van de aangeteekende brieven belast, heeft zich uit de voeten ge maakt, medenemende een aantal brieven, waarin zich eene waarde van ongeveer fl. 150,000 bevindt. Zijn naam is Philemon Zalewski, en vermoedelijk is door dezen dief stal in bezit geraakt van bankbil jetten welke hij gemakkelijk kan uitgeven, want men is daar aan het gebruik van papieren zoo gewoon, dat er nooit aau gedacht wordt de nommers op te teekenen. In het nieuwe Burgtheater te Weenen brak brand uit, even na 7 uren 's avonds, door het ont vlammen van den niet goed geïso- leerden kabel voor de electrische verlichting. De brand werd spoedig gebluscht, zoodat de hulp van de brandweer niet behoefde te worden ingeroepen. Een teiegr am it Budapest van Maandag meldt, dat de rivier de Theis buiten hare oevers is getre den, waardoor dijkbreuk werd ver oorzaakt, tengevolge waarvan vijf tienduizend acres laud overstroomd zijn. Ook het water van de Ternes eu de Bega is opnieuw gewassen en over een uitgestrektheid van honderd vierkante mijlen en staat alles blank. Twaalf dorpen zijn overstroomd. Ve le huizen zijn weggespoeld en de oogst heeft zwaar geleden. De voor steden van Temesvar worden be dreigd. Ook in Duitschland heeft de regen, die een week aanhield, de Elbe, de Weichsel en andere rivieren doen wassen, waar de laag liggende oor den met een overstrooming bedreigd worden. Vrijdagnacht werd de spoor wegbrug bij Schönlanken in Posen, zoo beschadigd, dat het verkeer er over moest gestaakt worden. Bergstorting in Zwitserland. Uit Lucern wordt van 30 Mei gemeld, dat een gedeelte van den top van den berg, die zich bij de vallei van Scbachen in de nabijheid van Altorf verheft, met donderend geraas, als van eene kanonnade, dat verscheiden kilometers in 't ronde hoorbaar was, is nedergestort. Een ontzaglijke stofwolk bedekte de vallei, die met rotsblokken is bezaaid. Twee woningen werden geheel verzwolgen onder de nedergestorte massa. Zes personen zijn omgekomen, alsmede een groot aantal stuks vee. De centrale krater van de Etna werpt asch en damp uit; men verwacht een groote eruptie. Op IJsland, waar men in de eerste weken van April heerlijk lenteweder had genoten, is sedert den 21en dier maand weder de volle winter ingetreden met vreeselijke sneeuwstormen. Een groote menigte drijfijs heeft de inhammen gevuld en men vreest dat het als in 1869 en 1881 tot ver in den zomer zal blijven liggen als gunstige winden het niet wegvoeren. Veel ijsbergen zijn naar denAtlantischeu Oceaan ge- dreveD, en hebben wellicht de koude Meimaand van dit jaar veroorzaakt. Aardbevingen in Mexico. Eeu te Londen uit Mexico ontvangen telegram meldt, dat Maandag door geheel Mexico aardbevingen zijn gevoeld. De zeer hevige schokken hebben van 25 tot 30 seconden geduurd. De bevolking, door een paniek over meesterd, vluchtte naar de vlakten. Een der waterleidingen, die de stad Mexico voorziet, is gedeeltelijk ver nield. De ster van Bethlem, het be kende hemellichaam dat zulk een gewichtige rol vervulde bij Jezus' geboorte, is weer verschenen, na 100 jaren onzichtbaar te zijn ge weest. Prof. John M. Kleiu, de beroemde astronoom te Louisville (Kentucky;, verzekert de ster, die de drie Koningen uit het Oosten naar Bethlehem den weg wees, aan den noordwestelijke hemel gezien te hebben. Het einde van een tijgerdooder. Uit Bombay wordt het overlijden bericht van Hormusjee Edjuli Kot- wal, den beroemde tijgerjager van Indië. Het aautal tijgers door ICotwal gedood bedraagt meer dan honderd en zoo groot was zijne behendigheid dat hij totnogtoe op zijne jachten nooit een enkelen klauwslag had bekomeu. Iu het laatste jaar hadden zijne landgenooten als een blijk van hun ne bewondering hem een eere karabijn geschonken. Eenige weken geleden werd hij door eeu luipaard in de jungles van Bansda verrast en op den grond ge worpen, alwaar zijne metgezellen er in geslaagd zijn hem te redden doch niet dau nadat hij vreeslijke wonden had bekomen. De genees heer van den Radja van Bandsda had hem aangeraden van zich een arm te laten afzetten, maar daar ICotwal weigerde, is hij aan de be komeu wonden in het hospitaal van Bambay overleden. Geleerde muüen. In 't voor jaar, bij den schoonmaak, komen soms rare dingen voor den dag. Buitengewoon is zeker het volgende. Iemand deelt ons mede, bij het op ruimen van een latafel, waarin, be halve andere huishoudelijke zaken, zijn bibliotheek is gevestigd, alle gedrukte en geschreven stukken, meest van religieusen aard, gaaf en ongeschonden te hebben bevonden, terwijl de muizen voor een goed deel vernield hadden een socialis tisch geschrift van zeer vulgairen aard. Alles was volmaakt onaan geroerd gelaten; alleen het schot- sehrift was door de muizen verschrik kelijk gehavend.^ Het eenige, waaraan iu boven staande ware gebeurtenis waarde is te hechten, is dat de mededeeling feitelijk juist is. Als men wil, kan men er tevens de moraal uit trek ken, dat zelfs de muizen den mensch herinneren aau het gezegde: «onder zoek alle dingen en behoud het goede.» (Dbld.) De Amerikanen hebben eene zekere reputatie voor de eigenaardi ge wijze, waarop zij weten te adver- teeren. Een Amerikaansch koopman in korsetten heeft hiervan weder het bewijs geleverd. Om de aandacht op zijn koopwaar te vestigen, liet hij het volgende bericht plaatsen «Gisteren overviel een sluipmoor denaar een jong meisje, dat alleen over straat ging. Dertien malen ver dween de ponjaard tot aan het ge vest in de borst van het slachtoffer. Daarna maakte de moordenaar zich snel uit de voeten, terwijl hij zich op geheimzinnige wijze in zijn mantel wikkelde om niet door de poli tie herkend te worden op korten af stand werd hij evenwel aangehou den door eene sluipende gedaante, die, toen zij een paar politieagenten ontmoette, dezen iets in 't oor flui sterde, waarop deze den sluipmoor denaar onmiddellijk achterna liepen en hem in hechtenis namen. Vervolgens begaf men zich iu allerijl naar het slachtoffer. Tot elks verwondering was zij niet dood, zelfs niet gewond, dank zij een korset van Amerikaansche vinding, dat door baleinen en stalen plaatjes een waar harnas vormde, waarop de dertien dolksteken waren afgestuit.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3