NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 4e Jaargang. Zaterdag 4 Juni 1887. No. 1199. DE MAN DER GEDAANTEWISSELINGEN. HAARLEM'S DAGBLAD ABOHKEMEHTSPEIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. ADVERTENTIES: van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie»! worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland,: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. VA UB li Co., JOH. F. JONESSttcr., Parijs, 'ill is Faubourg Montmartre. Dezer dagen zal in ons blad een begin worden gemaakt met de opname als Feuilleton van een boeienden roman van OSSIP SCHUBIN. De romans van Schubin wor den zeer gunstig beoordeeld door de Tijdspiegel, de Por tefeuille, de Indische Mercuur e. a. tijdschriften. BERECHT. -Gedurende eenige dagen wordt dit blad gratis toegezonden aan onze Stadge- nooten, die nog niet zijn ge abonneerd. Zijdie zich wensehen te abonneeren, gelieven hiervan kennis te geven aan onze cou rant rondbrengers of aan ons bureau, Kleine Houtstraat 9. Hetzelfde kan ook geschie den door middel van de intee- kenbiljett.en, welke binnen en kele dagen zullen worden aan geboden. De Dikectie. STADSNIEUWS. Haarlem, 3 Juni. Door liet gemeente bestuur alhier is geweigerd de door J. Drieduiten gevraagde vergunning tot het op richten van eeiie slachterij aan de Noorderschoolsteeg. Aan H. H. J. Heinsbergen is ver gunning verleend tot oprichtiüg van eene smederij in het perceel aan hetZuider-Buitenspaarne,get.No. 10. In gezelligen kriüg werd gisteren door het bekende kwartet «Loreley», staande onder leiding van den heer W. N. C. Schmölling zijn eenjarig bestaan herdacht. Gelijk men weet is dit kwartet in de laatste maanden eenige malen in het openhaar op getreden en gunstig ontvangen, het geen tot aansporing zal strekken om ook in 't vervolg te trachten op muzikaal gebied meer en meer voorwaarts te streven. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 40 per sonen vervolgd wegens dronken schap op straat. In de maand Mei van het vorig jaar was dit getal 33, dus 7 minder. De Remonstranten te Haarlem. I. Aldus luidt de titel van een boekwerk bevattende //herinnering en wenken bij het verlaten der oude en het betrekkon van de nieuwe kerk der Remonstranten te Haar lem," door dr. B. Tideman Jzu. Het verscheeu hij de heeren de Haan en Zoon. hier ter stede, en is versierd met twee fotografieën van het oude gebouw en een kaart, en bevat een paar afdrukken van oude brieven. Na een bondig overzicht van de geschie denis der Remonstrantie uit het be gin der zeventiende eeuw, behandelt de schrijver de woelingen te Haarlem tot het jaar 1640. In de eerste plaats was het hier altijd de vraag ot de overheid invloed zou uitoefenen op de regeling van de ker kelijke belangen. Verdraagzaamheid was toenmaals onbekend. In liet jaar 1615 wilde de Haarlemsche overheid de kerk orde van 1591 invoeren, hetgeen tot groote verdeeldheid aanleiding gaf. De Haarlemsche pensionaris Johan de Haen was het slachtoffer; hij werd op 20 Maart 1619 zonder vorm van proces afgezet en verliet op raad van vrienden het land. Te vergeefs verdedigde hij zich in ge schriften, en heriep zich op zijn rechten van Haarlemseh burger. Hij was veroor deeld tot eene verbanning van 15 jaar en verbeurdverklaring zijner halve bezitting. Ook de andere helft hield men echter in beslag, verbood hem als Haarlemseh bur ger zijne goederen te verkoopen, en hield zijne echtgenoote, Isabella Cros, in gijze- ling. Herman Montanns was de eerste predi kant die de kleine Remonstrantsche ge meente te Haarlem in stilte bediende. Op 24 Juli 1621 werd door den schout eene vergadering verstoord waarin Mon- tanus was voorgegaan. Met den gevlochten en afgezetten Leidschen predikant Bernar- dus Dwinglo, die in de Kleine Houtstraat een woning had betrokken, zorgde Mon- tanus voor de aangelegenheden der ge meente. Men had echter met veel moei lijkheden te kampen. In het voorjaar van 1623 werden twee directeuren, te Haarlem overgekomen, op last van den schout van Haarlem, Cornelis van Teylingen, opge licht en gevangen gezet. Na een scherp verhoor werden de bedoelden, Poppius en Niëllius, op 10 Mei 1628 veroordeeld tot levenslange opsluiting op Loevestein. Eduard Poppius overleed in den kerker in 1624. Niëllius wist te ontkomen, maar eerst in Juli 1639. De eerste predikant in vaste bediening te Haarlem, was Nicolaas Johannes Lach- terop, in 1633, en werd in hetzelfde jaar nog opgevolgd door den beroemden Pa- schier deEijne, over wien wijlen Dr. van Vloten een uitvoerige monografie het licht deed zien. Zijn leven was veelbewogen, en ook te Haarlem heeft hij veel onder vonden. In Eebruari 1637 verbood de overheid van Haarlem de godsdienst oefeningen, de heeren waren niet van plan z/eenige Arminiaense leeraars of hunne conventikelen te gedoogen." Paschier de Fijne werd opgeroepen en verhoord. De gemeente had telkens een nieuwe vergaderplaats en verhuisde van de Begijnestraat naar het Klein Heiligland, van daar naar de Wijde Appelaarsteeg. Daar ging de tegenpartij tot dadelijkheden over, predikstoelen en banken werden uit de vergaderplaats gehaald en op het kerk hof bij de Groote Kerk verbrand. Tusschen de Helmbreker- en Gravinne- stegen, die de Kleine Houtstraat met het Spaarne verbinden, stond in 1617 eene mouterij, toebehoorende aan Henrich van Brienen. De toegang tot dit perceel was onder de huizen door. Op 9 Nov. 1640 werd het verkocht aan Jan van der Sluijs, die zulks deed op verzoek van de Remon strantsche gemeente. In 1647 was alles afbetaald aan dezen tusschenpersoon. Op 23 Dec. 1640 hield Paschier er de eerste preek. De burgemeesters vernamen spoedig van de samenkomsten. In Februari 1641 wer den de //bancken ende het gestoelte uytte de Arminiaense Kercke ge- haelt ende de deuren toegespyekert." Paschier de Fijne, eene hoogst belang wekkende persoonlijkheid dier dagen, en wiens lotgevallen geheel samenhangen met die der Remonstrantsche gemeente te Haar lem, stierf in 1667, en werd op 27 Oct. van dat jaar begraven in de Groote Kerk te Haarlem, in de grafstede No. 29 in den Noordertrans. Omtrent de andere bizonderheden uit zijn leven moeten we naar het werk van dr. Tideman verwijzen, waarin ook zijn let terkundige verdiensten in het licht zijn gesteld. Ons bestek laat geeu uitvoeriger be schrijving toe. In het volgend nummer zullen wij nog eenige punten aanstippen uit de nieuwere geschiedenis der gemeente, die zich gevoegelijk in twee tijdvakken laat verdeelen, van 1660 of daaromtrent tot 1827, en van dat tijdstip tot onze dagen. In de maand April van dit jaar werden met de Haarl.-Zandvoort Spoorweg* Mij. 8237 reizigers ver voerd. De opbrengst van dit vervoer bedroeg f1215.88 dat van goederen - 185.49 en aan diversen - 181.148 Aan bet nationaal concours op de wapenen, te Kralingen op 4 en 5 Juni a. s. te houden, zullen deelne men uit Rotterdam de Marine, «Eendracht maakt Macht», «Oranje» en «Arena»uit den Haag «Excel sior», «Hercules», de jagers, de ond.- offic.-vereeniging «D. E. B.» en «Hellas»; uit Haarlem «Sparta. Dit concours is uitsluitend voor meesters op degen en sabel bestemd. Men schrijft ons uit Aalsmeer: Woensdag werd onze nieuwe bur gemeester, de heer J. G. Heydanus, met zijQe echtgenoote feestelijk inge haald. Aan de grens der gemeente, bij Amstelveen, werden zij verwel komd. Geleid door eeue eerewacht van ongeveer 60 ruiters, benevens de leden van dei: Raad, trokken zij de gemeente door. Op den weg wa ren overal eerepoorten opgericht en wapperden honderden vlaggen. De kinderen der vier openbare scholen zongen welkomstliederen, terwijl de stoet voorbijtrok. Op het raadhuis werd door den heer Ledeboer, no taris, de eerewijn aangeboden. Het schoone weder lokte een aantal toeschouwers, 's Avonds onthaalde de burgemeester de eerewacht en de feestcommissie. LETTEREN EN KUNST. Het Fransche opera-gezelschap uit Den Haag, thans te Straatsburg, heeft Donder dagavond eene groote voorstelling gegeven ten voordeele der slachtoffers bij den brand van de Opéra-Comiqoe. //Vorstengunst," de bekende roman van A. S. C. Wallis, is door eene Stock- holmsche dame, mej. Matilda Langlet, vertaald in het Zweedsch. Aan de //Avondpost" wordt uit Amsterdam gemeld dat men voor de Hollandsche opera-voorstelling, ter gele genheid van het letterkundig congres, hot oog heeft op eene compositie van den heer Daniël De Lange, op woorden van den heer H. de Veer. De componist zou de voorwaarde gesteld hebben, dat o. a. mevrouw Fides de Vries worde geën gageerd om zijne opera te helpen uit voeren. Te Weenen is door den Keizer op plechtige wijze een buste van den compo nist Iiaydn onthuld. Totaal f 1582.516 zijnde per dag-kilometer f 6.20. BINNENLAND. Bij kon. besl. van 31 Mei zijn benoemd tot lid en voorzitter der commissie, die gedurende een jaar, met ing. van 1 Aug., belast zal zijn met het afnemen van de practische examens van apotheker, ver meld in art. 11 der wet van 25 Dec. 1878 (//Staatsblad" no. 222), dr. J. W. Gunning, hoogl. te Amsterdam; tot lid en secretaris, W. Stoeder, buitengew. hoogl. te Amsterdam; tot leden, dr. C. A. J. A. Oudemans, hoogl. te Amsterdam, en J. Polak, apotheker te Amsterdamtot plaats- verv. leden, dr. E. A. van der Burg, hoogl. te Leiden; dr. H. Wefers Bettink, hoogl. te Utrecht; dr. D. J. Coster te Amsterdam, en F. C. E. van Embden, apothekor te Utrecht. Bij kon. besl. van 31 Mei zijn be noemd: tot lid en voorzitter der commis sie aan welke in 1887 wordt opgedragen het afnemen van het examen, bedoeld in art. 1.2 der wet tot regeling van het hoo- ger onderwijs, dr. J. G. van Eyken, insp. der gymnasia; tot leden dier commissie: dr. E. Mehler, rector van het gymnasium te Zwolle; dr. K. G. P. Schartz, conrector van het gymn. te Doetichem; dr. J. S. Spever, leeraar aan het gym. te Amster dam; C. J. J. Wilde, directeur van het gymn. te Katwijk; E. J. L. Kramer, leeraar aan het gymnasium te Utrecht; dr. Th. P. H. van Aalst, leeraar aan het gymn. te 's-GravenhageW. Everts, dir. der eerste afd. van het Seminarium van Roer mond, gevestigd te Rolduc, gemeente Kerk- rade; dr. C. Mensinga, leeraar aan het gymn. te Zwolle; en dr K. D. Schönfeld, leeraar aan het gymn. te Groningen. Bij kon. besl. van 31 Mei zijn be noemd tot lid en voorzitter der commis sie, die gedurende een jaar, met ing. van 1 Aug., belast zal zijn met het afnemen van de wis- en letterk. examens, vermeld in art. 2 van Zr. Ms. besluit van 12 Febr. 1879 (//Staatsblad no. 35), dr. D. de Loos, directeur der Hoogere Burger school te Leiden; tot lid en secretaris, dr. Th. B. van Wettum, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Leidentot leden: R. W. Zuidema, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Haarlem; P. Werkman, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Leiden; H. H. Brenning, leeraar aan het Gymnasium te Leiden; dr. N. M. Kam, leeraar aan bet Gymnasium te Schiedam, en C. van der Waals, leeraar aan de Kweekschool voor Onderwijzers te Leiden en tot plaats ver v. ledenW. P. Wolters, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Leiden; E. A. W. Pauw, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te HaarlemE. A. H. Seipgens, leeraar aan de Hoogere Burgersehool te Leiden; dr. H. A. J. Valkema Blouw, leeraar aan het Gym nasium te Haarlem, en dr. A. W. Kroon Jr., leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Leiden. Bij kon. besl. van 31 Mei is aan den surnumer. der poster. E. C. Ellerman, op verz. eerv. ontsl. verl. als zoodanig; FEUILLETO KT. {Schets uit de achterbuurten van New- York.) {Slot.) Wat heeft die hinkende, smerige kerel met dat meisje voor? vraagde ik mijn begeleider, en deze antwoordde met een gehemzinnig lachje Laat dat meisje maar met hem medegaanzij zal dien man nog wel dankbaar wezen en is bij hem heter bezorgd dan hier. Spoedig daarop stonden wij op en nadat wij nog eenige andere spelonken bezocht hadden, vingen wij den terug weg aan. Nadat wij weer ons toilet gemaakt en ons gerestaureerd hadden, zetteden wij ons in een tramwagen om in de vijfde avenue te komen, waar mijn begeleider mij het uitzicht had geopend op een bezoek in eene der elegantste, maar tevens ook gevaarlijkste speelzalen. Welk een heerlijk tooneel levert de rijkste straat van New-York op. Paleis op paleis en op de prachtig breede trottoirs verdringt zich een rijk gekleede voorname menigte. Een aantal prachtvolle rijtuigen, bestuurd door met goud en zilvertressen overladen koetsiers en lakeien, rijdt en rost door elkaar, terwijl duizende wandelaars naar het dichtbij gelegen centraalpark trekken. Weldra traden wij een der schitterendste speelhuizen bin nen. Strikt in den vorm aangediend en voorgesteld, krijgt ook de niet-speler welwillend toegaDg. We stegen de breede, kostbare marmeren trappen op en traden de rijk gemeubileerde, met vorstelijke weelde be- kleede speelkamer binnen. Welk een «aantrekkelijk» gezelschap! Jonge gekken en oude dwazen, opgedirkte avonturiers, lieden die deftige be trekkingen bekleeden, allen houden het oog gericht op den beteekenisvollen worp van dobbelsteen of kogeltje en luis teren naar de scherp klinkende stem van den croupier, die hun geluk of ongeluk aankondigt. Het spel is meest zoo geregeld, dat de laagste inzet tien, de hoogste daarentegen vijf honderd dollars bedraagt. Hoe schitterend nu ook alles hier zij, hoe- voornaam een houding men ook aanneme, men komt toch spoedig tot de overtuiging, dat men niet in het beste gezelschap is, of schoon men er zeker van kan zijn, dat zich hier lieden uit de hoogste kringen bevinden. Doch wie zie ik daar? Bedriegt mijn oog mij niet? Als die man met den kreupelen voet, die daar in rijke kleeding staat, niet dezelfde ie, dien ik eenige uren geleden als Ier- schen arbeider heb gezien, dan moet het Mephisto zelf zijn Met welk een fijne, bijtende scherts spreekt hij tot de croupiers, zoowel als tot de eigenaars van het huis! Met welk een honende ironie troost hij de ongelukkigen, die verliezen! Ja, hij gaat zelf mee aan de speeltafel zitten, waar hij fortuinlijk en met toenemende kloekmoedigheid speelt. Maar weldra staat hij ondanks zijn groote winst op en gaat, als ware er niets gebeurd, rustig den Herald, zit ten lezen. Mijn begeleider, wien ik op deze verschijning opmerk zaam maakte, lachte als vroeger, terwijl hij antwoordde: Gij vergist u niet, het is de Iersohe arbeider, en het zou mij volstrekt niet verwonderen, zoo gij hem heden avond nog in de balzaal zaagt, waarheen wij ons nu be geven willen. De afstand tusschen de vijfde avenue en de Broadway is niet groot en weldra waren wij aan het doei. Heerlijke muziek ruischte ons tegen, duizend welriekende geuren vermengden zich met de betooverende tonen; aan de wan den hingen groote spiegels, die den glans der rijke ver lichting verduizendvoudigden. Wij liepen de zaal door en gingen voorbij de rijen der jeugdige schoone gestalten, die het sieraad der schoonheid) dat haar in zoo ruime mate geschonken was, verhoogd

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1