ia aan den korporaal der cavalerie bij bet leger in Nederl.-Indie H. Spudicb ver gunning verl. tot bet dragen van bet onderscbeidingsteeken ,/Dienstauszeicbnung Ille klasse", bem toegek. wegens vol brachten militairen dienst in Pruisen is aan den beer A. Gr. Yorderman, Sden staatsgeneesbeer te Batavia, verg. verleend tot liet aannemen der decoratie van de 4de kl. der Keizerlijke Orde van Medjidié, bem door Zijne Majesteit den Sultan van Turkije geschonken. Bij kon. besluit van 31 Mei is ben. tot ontv. der dir. bel. en acc. te Ede c. a. P. B. Leopold, thans ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. to Nieuwescbans (Station); zijn verpl. de contr. der dir. bel., invoerr. en acc. O. C. Antink van Bergen op Zoom naar Leiden; J. P. van Blar- kom van Kampen naar Bergen op Zoom. Bovenstaande berichten zijn uit de St. Ct.) Z. K. H. de Prins von Wied is Donderdag avond te Amsterdam aangekomen met zijne drie zonen, om dr. Mezger te raadplegen, en bezoekt beden den Haag. Nader verneemt men, dat de beer Van den Bergh, minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, uiterlijk den lOen Juni naar Ems zal vertrekken om, op aanraden van zijnen geneesheer, eene gezondheids kuur te ondergaan. De minister moet bij zijn voor nemen, om wegens gezondheidsrede nen af te treden, zijn gebleven, maar zijne aanvrage om ontslag eerst wensohen in te zenden zoodra er zekerheid bestaat, dat een opvolger kan worden aangewezen. Tot dusver zijn wel reeds verscheidene personen, onder anderen een liberaal lid der Tweede Kamer, over het aannemen der portefeuille van Waterstaat ge polst, maar allen maakten bezwaar in de tegenwoordige omstandigheden zich met die taak te belasten. De minister van Financiën heeft, vergezeld van den administra teur der domeinen en den inspecteur van rijksplantingen een bezoek ge bracht, aan Breda. Vanwege het Rijk is f 200 beschikbaar gesteld voor aankoop van prijzen, benoodigd voor den op 11 en 12 Juli te houden schietwed strijd van den Nederlandschen Schut- terijkader-Bond. Het Bagbl. v. Z. H. verneemt, dat hij het wetsontwerp tot hervorming van het weduwenfonds zal worden voorgesteld, van de nieuwe ambte naren, onder de werking der nieuwe wet aan te stellen, 61/, pCt. van hun tractement als contributie te heffen. - De Centrale kiesvereeniging «Nederland en Oranje» te Deventer heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen baron Brandtsen van de Zijpe, oud-lid der Kamer. De heer Röell heeft de candi- datuur voor de Tweede Kamer te Deventer niet aangenomen. Door den Commissaris des Ko- nings in de provincie Friesland is aankondiging gedaan van de op 18 Juni e. k. (Waterloo-dag) vanwege Z. M. den Koning en H. M. de Koningin te Leeuwarden te houden harddraverij met paard en chais, om een gouden zweep en een breed gou den oorijzer. Ook nu weder zullen, volgens 's Konings verlangen, alleen Friesche paarden, toebehoorende aan Friezen, tot den wedstrijd worden toegelaten. Voor de in de maand Augus tus te houden partieele bondsuitvoe- ring van het Ned. Gymnastiek-ver- bond hebben zich 17 vereenigingen met p. m. 250 leden aangegeven. Bovendien zij ook van andere gym nastiek-vereenigingen toezeggingen van deelneming ontvangen. De uitslag der examens voor boekhouden en handelscorrespon dentie voor de practijk, van wege de vereeniging van leeraren in het boek houden, te Amsterdam op 23, 24 en 25 Mei gehouden, is als volgt: Boekhouden 12 candidaten, niet opgekomen 1, geslaagd 5, de heeren C. G. Koen, J. P. Simoons en M. F. Pieters van Amsterdam, P. van Voorst van Nieuwer-Amstel en A. S. van der Waals van Utrecht. Handelscorrespondentie: in deFtan- sche taal 1 candidaat, afgewezen. In de Engelsche taal 1 candidaat, geslaagd de heer A. F. M. Jonge- boer van Amsterdam. De commissie van toezicht dezer vereeniging bestaat uit de heeren A. D. de Marez Oyens, H. J. Mid dendorp Jr., Mr. W. H. K. Mout- haan, mr. F. S. van Nierop en E. J. L. Plate. De zilveren medaille, uitge loofd door de A. V. C. te Amster dam voor elk harer leden die bin nen 24 uren 200 K.M. of meer af legt, werd Zondag 29 Mei behaald door den heer J. H. H. Hulsmann Jr. op eene bicycle. Genoemde heer reed van Amsterdam via Utrecht, Wageningen, Arnhem, Zutfen, Apel doorn en Amersfooort naar Baarn, alstand 209 K.M. Nog eene tentoonstelling in dit aan Amsterdamsche tentoonstellin gen rijke jaar 1887. Zooals men weet wordt dezen winter op het Vaticaan eene tentoonstelling gehouden van voorwerpen, die op den katholieken eeredienst in den ruimsten zin be trekking hebben. De inzendingen uit Nederland zullen te Amsterdam worden verzameld en daar in d e maand Augustus tentoougesteld. Het comité voor deze tentoonstelling be staat uit de heeren Jos. Th.J.Cuypers, mr. W. P. A. Hellegers, J. F. M. Sterck en Rector L. C. L. Eijgen- raam. De van ouds bekende en sedert meer dan 300 jaar bestaande pak- schuitdienst tusschen Amsterdam en Rotterdam, welke in 1877 begonnen is met de oude traditie te breken en voor de helft van het traject ^AmsterdamLeiden), in plaats van jaagpaardeneen stoomsleepdienst inrichtte, heeft ook voor het tweede gedeelte van de reis de jagerij af- geschalt en daarvoor een stoom sleepdienst in de plaats gesteld waardoor deze pakschuiten voortaan in ruim een halt etmaal tijds, en wel des nachts, den weg afleggen. Des avonds te 7 uren vertrekkende, komen de schuiten reeds den vol genden morgen ongeveer 9 uren op hare bestemmingsplaats aan. Niet oneigenaardig zijn de nieuwe sleep- booten gedooptTijdgeest No. 1. en 2.» Te Rotterdam willen B. en W. een lofwaardigen maatregel invoe ren, nl. een contröle, onafhankelijk van de directie der fabrieken, over het door de gemeentegasfabrieken te leveren gas. De Raad zal de vol gende week hierover beslissen. Men schrijft ons: Toen de zoons van den land bouwer J. P. te Zunderdorp Dinsdag 11. van de weekmarkt te Purmerend thuis waren gekomen, ontstond tus schen hen een hevigen twist, die zoo hoog liep dat zij, door den drank opgewonden, aan het vechten raak ten de moeder die er tusschen kwam, trok zich de zaak dermate aan, dat zij door eene beroerte werd getroffen en tengevolge daarvan Donderdag is overleden. Men schrijft ons uit de Beem- ster, dd. 2 Juni: Bij de heden ter Secretarie van het Waterschap «de Beemster» te Purmerend gehouden aanbesteding der onderhoudswerken, enz. was de uitslag als volgt: perc. 1. Het vernieuwen, repa- reeren en tot 1 Juni 1888 onder houden van de Beemster-buitenwer- ken. Ingekomen 3 billetten. Hoogste inschrijver A. Bleeker te Oudendijk f 4500. Laagste inschrijver J. Bakker te Avenhorn f3677. perc. 2. Het leveren en leggeu van 4000 M' waalklinkerstraat. Inge komen 6 billetten, 1 van onwaarde. Hoogste inschrijver C. van Soest te Haarlem f 6666. Laagste inschrij ver G. Honijk te Purmerend f 5774. per. 3. Het maken van twee ge deelten Grintweg, te zameu lang 1740 M. breed 2 M. Ingekomen 5 billeten. Hoogste inschrijver S. Tool te Hoorn f 2975. Laagste inschrijver Jb. Bakker te Avenhorn f2100. perc. 4. Het maken van een paar den pad, in de grintweg aan de Zuiderweg, lang 1320 M. Ingekomen 6 billetten, 1 van onwaarde. Hoog ste inschrijver J. Oldenburg te Ber gen f 1373. Laagste inschrijver T. Ootes te Wagnum f1164. perc. 5. Het wegnemen van een brug en dam in en aan den Wor- merweg, bij den Rijperweg. Ingeko men 5 billetten, 1 teruggetrokken. Hoogste inschrijver G. llonijk te Purmerend f 289. Laagste inschrijver B. van Dan te Beemster f 222. Men schrijft ons uit Alkmaar, dd. 3 Juni: Hedenmorgen ten 4'/j ure brak eene hevige brand uit in de hout zaagmolen van de heeren G. A. Couijn en Zoon gelegen aan de Havensche Vaart. Even voor 5 uur lag de molen reeds aan den grond en was ook eene daarbij staande loods met eenige duizenden deelen reeds half verbrand. 6 ure. De brand woedt nog hevig, maar naar het zich laat aanzien zal men hem in een uur tijds wel meester zijn, hetgeen met het oog op de omliggende houtloodsen en arbeiderswoningen bepaald weusche- lijk is. Men schrijft ons uit Heer Hu- gowaard van 2 Juni: Een droevig voorval had den 2den 's morgens omstreeks 5Vs uur, aan den Rustenburgerweg te Heer Hu- gowaard plaats. De moeder van een net, oppassend huisgezin met vijf kinderen, de vrouw van D. K., viel voor het huis in de sloot en al meende men, toen men haar uit het water haalde, dat zij nog leefde, alle pogingen, ook die van den arts, bleken vergeefs te zijn om haar in het leven te behouden. Woensdag 1 Juni is te Katwijk het eerste zeehad genomen. In het Westlaud is de eerste bloemkool ter markt gebracht; dat is eene week later dan verleden jaar. Woensdagmorgen nam een vijfjarig jongetje, dat met andere kindereu op de rechter Rottekade te Rotterdam speelde, eene teug uit een gevuld fleschje, dat hij gevon den had op eenen hoop vuilnis, en dat later gebleken is, loog te be vatten. Het kind is naar het zieken huis overgebracht en is niet buiten gevaar. Donderdagnamiddag sloeg de bliksem in een hoogen ijp (iep) achter de kerk te Hillegersberg. Daar die boom hol was, vatte hij vuur, doch door het maken eener opening en bet instorten van water werd de brand, na ontlasting van eenen zwaren rookkolom gebluscht. Vanwege de zeil- en roeiver- eeniging «Hollandia» te Oudshoorn, worden circulaires gericht aan hare leden, eigenaars van vaartuigen, om mede te werken tot het vieren van het vijfjarig bestaan dier vereeniging door hunne vaartuigen deel te doen nemen aan den gondeltocht en dezen zooveel mogelijk met lampions te illumineeren en met bengaalsch vuur te verlichten. Aan het Groothoofd te Dor drecht is H. S., koopman in petro leum, zoodanig door den bliksem getroffen, dat hij tegen den grond werd geslagen, de taDden hem als bet ware los in den mond zaten en zijn gelaat oDtveld was. De oude marketentster van Waterloo, Elske van Aggelen te Wageningen, ontving bij gelegen heid van haar 93en verjaardag vele blijken van belangstelling, waar onder ook van buiten de gemeente. Door tal van geschenken is de le Juni voor haar werkelijk tot een feestdag gemaakt.. Te Wageningen zelf werd een collecte langs de hui zen voor haar gehouden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. - In de Donderdag gehouden zit ting van de Tweede Kamer werd bij voortgezet debat over art. 194 der Grondwet door de heeren Borge- sius, de Meijier en Van Baar bestre den het overlaten van de geheele onderwijsregeling aan den gewonen wetgever. De heer Gleichman daar entegen zag daarin niets nadeeligs voor de neutrale school. De minis ter Heemskerk bestreed het voorstel- Schaepman en waarschuwde tegen het verleenen van vrijheid voorden gewonen wetgever. Het algemeen debat is afgeloopen. Heden is het artikel met tal van amendementen aan de orde. LAND- EN TUINBOUW. De kriekenboomen op Beijerland beloven dit jaar weer zeldzaam veelin vollen bloei, zijn ze als met een wit laken overtogen. Ook appelen en peren beloven een ruim gewas. De veldvruchten laten niets te wenschen over. Men schrijft ons uit Purmerend dd. 2 Juni: Heden werden in de Boterwaag alhier, van wege het bestuur van Eloralida, 600 stekplanten uitgereikt tegen 6 cents per stuk. De plantjes, geleverd door H.H. Gebr. Admiraal te Alkmaar, zagen er frisch en krachtig uit. Eloralia mag zich ten onzent, dank zij ook den geldelijken steun van het Ge meentebestuur, in een voortdurenden bloei verheugen. ONDERWIJS. Donderdag werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de Bijks- Universiteit te Leiden, de heer J. van Praag (geb. te Paramaribo), met acad. proels., get. Art. 6 van het reglement op het beleid der regeering in de kolonie Suriname. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Op de sommatie por deurwaarders-ex- ploit, door het classikaal kerkbestuur namens den kerkeraad der Ned. Herv. gem. te Zwartsluis tot de doleerenden om teruggave van het armhuis en zijn bezit tingen gericht, is, nadat er eerst een transactie is beproefd, een weigerend ant woord bekomen, zoodat de rechtbank ge roepen zal zijn in deze zaak uitspraak te doen. LEGER EN VLOOT. De gepensioneerde generaal-majoor C. M. H. Pel, heeft zich bereid verklaard als eere-commissaris der Vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger op te treden. De minister van Oorlog hoopt de achtste algemeene vergadering der Ver eeniging, op 14 Juni te Nieuwer-Amstel te houden, bij te wonen. Het //Militair Blad" meldt uit Indië, dat de proeven met de schielschijfinrich- ting, systeem Veltman, te //Meester Cor nells" uitmuntend hebben voldaan, zoodat de invoering spoedig kan worden verwacht. Voor het geheele leger berekent men de daarvoor te doene uitgaaf op f 60.000. De heeren J. de Waal, kapitein van den generalen staf, en G. P. Van der Garden, le luitenant, werkzaam bij de af- deeling Militie en Schutterijen aan het Departement van Oorlog, hebben bij de heeren J. Smulders en Co. te 's-Hage, uitgegeven een in zes kleuren gedrukte //Kaart van het Koninkrijk der Neder landen" op de schaal van 1.400.000, door hen ontworpen met het doel om een ge makkelijk overzicht te hebben van de ge meenten, waar //dienstdoende schutterijen" bestaan, en van die, waaruit de //rustende schutterijen" zijn samengesteld. In het randschrift dezer kaart is tevens vermeld van de "rustende schutterij" de organieke sterkte, der compagnieën en bataljons en van de //dienstdoende" de organieke sterkte, zoomede het aantal bataljons of compagnieën, met aanduiding of zij voor den dienst der infanterie of der artillerie bestemd zijn. Bovendien treft men er in aan eene opgave van de artillerie-maga zijnen, waaruit elke dienstdoende schutterij hare munnitie kan verkrijgen, en van het aantal gemeenten in elke provincie, de totale en de mannelijke bevolking der provinciën des Bijks. Op de kaart zelve zijn voorts aange duid de drie militaire afdeeliDgen, alsmede de standplaats van den bevelhebber in elk dier afdeelingen en de artillerie-magazijnen welke zijn aangewezen om aan de dd. schutterijen de benoodigde munitie voor draagbare wapenen te verstrekken. Verder geeft de kaart aan, de plaats, waar de zetel van het bestuur van elke gemeente (gemeentehuis of secretarie) ge vestigd is, de spoor- en tramwegen, de telegraaflijnen en telephoonverbindingen, enz. enz. KOTSZMËNr- De rechtbank te 's-Hage veroordeelde Woensdag, in liare buitengewone zitting, den metselaar C. G. wegens moedwillige verwonding zijner schoonmoeder, met voorbedachten rade, tot 2 jaren gevange nisstraf, terwijl 4 maanden, die de bekl. reeds in preventieve hechtenis had door gebracht, in mindering werden gebracht. De Leidselie katoendrukker, die had terecht gestaan wegens het toebrengen van eenige hoofdwonden aan den meester knecht eener katoendrukkerij te Leiden, ten gevolge waarvan deze zou zijn over leden, werd alleen ter zake van mishan deling tot 6 weken gevangenisstraf ver oordeeld, doch «vrijgesproken» van de aanklacht dat de mishandelde aan de gevolgen is gestorven. De timmerman uit Scheveningeu werd vrijgesproken van de aanklacht van meineed. De zaakwaarnemer Hendrik Visser, die een handels-reiziger met den inhoud van eeu glas jenever wierp, "werd deswege door de Amsterdamsche rechtbank tot f 25 boete, subsidiair 15 dagen hechtenis, ver oordeeld. Voor do rechtbank te Amsterdam verscheen Th. L. Poelman, een oud-mili tair, die tien jaren dienst achter den rug heeft. In Juli e. k. zou hij in Bronbeek opgenomen kunnen worden. Om in den tusschentijd aan den kost te komen, ont vreemdde hij een melkemmer. Het O. M. requireerde 12 dagen hech tenis ter zake van landlooperij en 1 maand gevangenis voor den diefstal. De raadkamer der arrondissements rechtbank te Maastricht heeft de invrij heidstelling bevolen van Stiens, die onder verdenking van den moord te Tudderen te hebben gepleegd, zich in voorloopige hechtenis bevond. hadden door smaakvolle toiletten en een rijkdom van dia manten en paarlen, waarvan men zich in onze bescheiden kringen geen denkbeeld maken kan. De dans begon en kleurde de wangen der schoonen hoo- ger, deed haar oogen schitterender glanzen en gaf aan de honderden gestalten nieuw leven. Toen de dans uit was, ging ik naar het buffet en het liep mij als koud water over den rug, toen ik den kreupele den «ellendigen Ierschen arbeider» zag staan te mid den van een kring der eerste schoonheden van de balzaal. Hij was nu zoo elegant en smaakvol gekleed, dat hij de andere heeren bijna allen overtrof. Hij sprak druk en leven dig, zoo bet scheen, want de schoonen hoorden aandachtig toe, en daar hij niet meer in dien leeftijd was, waarin jonge schoonheden zelfs naar botterikken luisteren, moest zijn onderhoud wel aantrekkelijk zijn. Ik begaf mij in zijne nabijheid en overtuigde mij, dat hij een ongemeene gave van opmerken bezat en niet zonder gevoel sprak, zooals het volgende fragment van een gesprek, dat hij met een der eerste schoonheden voerde, bewijzen mag. Het is inderdaad bedroevend, lady Alice, zeide hij, dat bij al den glans, dien wij hier zien, zoo weinig geluk, en bij al de dartelheid, die het hier zoo druk maakt, zoo weinig waar genot te vinden is. Zie eens naar die bekoor lijke lady Diana, schoon en frisch als een half ontloken roos, onbevangen als een kind - eh bien, binnen vier weken is zij de vrouw van een vrekkigen woekeraar, aan wien haar eigen moeder haar gekoppeld heeft. Of let daar eens ginder op die bleeke, schoone lady, waarlijk belang wekkend, zoowel door zich zelf als door haar lotgevallen. Zij is sinds vier maanden heimelijk verloofd! Wat al too- neelen zal het geven, als haar trotsche vader hoort, dat haar verloofde een Duitscher ie, een hier sedert kort geëngageerd tooneelspeler 1 Ach, hoeveel zou ik u nog van de kinderen der voornamen en rijken kunnen vertellen, wier borst met diamanten bedekt en van kommer vervuld is en die daaglijks meer tranen weenen, dan zij paarlen om den hals dragen. Het gedrang dreef mij van den raadselachtigen man weg, die hier niet, zooals in de dievenkroeg, een dialekt sprak, maar de meest beschaafde taal der hoogste klasse. Het was reeds na middernacht, toen wij den weg naar huis insloegen. Ik verzocht mijn geleider nog eenmaal met mij de zaal te doorwandelen, om den kreupele te zien. O, geef u daar geen moeite voor; die is al lang weer weg, antwoordde de beambte, en God weet in welke vermomming hij nu weer optreedt! En weer had hij dat eigenaardige lachje, zoodat ik ge loofde te moeten aannemen, dat mijn gezel meer van hem wist, dan hij mij tot dusver gezegd had. In mijn hotel teruggekomen vroeg ik mijn tochtgenoot herhaaldelijk en dringend mij eenige opheldering over den raadselachtigen man te geven, zoo hij ten minste daartoe in staat was, en hij antwoordde: nu ik zal het umaar zeggen, anders mocht het uw nachtrust schadendie kreu pele is de chef van onze geheime politie.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2