GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. In de laatste tijden bezocht te 's-Hage een colporteur verschillende dienstboden aan de huizen waar zij dienstbaar waren. Hij noodigde haar uit in te teekenen op een godsdienstig werk, geschreven door eenen zeer geachten predikant aldaar, dat volgens hem compleet zou zijn in drie afleveringen a SO cent ieder. Men gaf hem 90 cent bij vooruitbetaling, doch de ijverige colporteur liet, na ontvangst van dit bedrag, niets van zich hooren. Wegens dit bedrog had hij zich Don derdag voor de rechtbank te verantwoor den. Hij bekende volledig. Het Openbaar Ministerie vorderde 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak a. s. Donderdag. der schouwburgen de verplichting te moeten opleggen om zich van electrisch licht te voorzien. De Cubaansche afgevaardigden hebben bij de Kamer van afgevaar digden een ontwerp ingediend tot vrijheid van handel tusschen Spanje en zijne koloniën in Amerika en Oceaniëzonder onderscheid van vlag. Uit Madrid wordt den Stan dard geseind dat men in parlemen taire kringen verzekert dat de mi nister van Financiën bereid zoude zijn de voorgestelde belasting op de coupons der binnenlandsche staats schuld te wijzigen. De commissie voor de zegel belasting zal heden eene vergadering honden. Men verzekert dat zij voor nemens is de voorgestelde belasting van 1 pet. op binnenlandsche schuld brieven in te trekken. De minister van koloniën gaf heden inlichtingen omtrent de be grooting van Cuba. In het geheel zij n bezuinigingen ingevoerd tot een Donderdag van 15 millioen peseta's. Het uitvoerrecht op brandewijn, suiker en suikerriet is afgeschaft. De minister deelde daarbij mede dat de jongst voorgevallen onlusten het werk waren van gemeene misda digers. Rusland. Uit St. Petersburg ver neemt de Daily News dat aldaar eene groote verbittering heerscht tegen Turkije wegeus de Engelsch- Turksche conventie, alsook wegens bet rondschrijven der Porte over de Bulgaarsche kwestie, welk rond schrijven verzonden schijnt te zijn met belangrijke wijzigingen, strijdig met het advies van den Russischen gezant te Constantinopel. De Rus sische pers slaat eenen dreigeuden toon tegen Turkije aan. Rusland zal op de krachtigste wijze protes teeren tegen de Anglo-Turksche conventie. De Standard verneemt uit St. Petersburg dat generaal Bogdano- vitch, die onlangs ten behoeve van den verbannen Sikharadja Dhuliep- singh tusschenbeide gekomen is, zijn ontslag uit den Russischen dienst gekregen heelt. Het jongste bezoek vau den Russischen Czaar aau Novo-Tsjer- kask is weer een echt vliegend be zoek geweest. Z. M. kwam een af stand van 1500 mijlen afleggen om nauwelijks 48 uren te blijven, en doorliep de verschillende ceremoniën en de instellingen der stad met zulk een onverklaarbare haast, dat de verschillende ambtenaren er bij na bij neervielen. De stad is nog steeds versierd, de eerebogen, de vlaggen, de deco- ratiën en trofeën zijn nog niet aan geraakt. Zulke toebereidselen te ma ken voor een bezoek van nauwlijks twee dagen schijnt bijna der moeite niet waard. Doch de arbeid, verbonden aan de voorbereiding in Novo-Tsjerkask, is niets, vergeleken met de buiten gewone voorzorgen die langs den geheelen spoorweg, waarover de keizerlijke treinen gingen, zijnde de lijnen van vier verschillende maat schappijen, genomen werden. Schild wachten stonden aan elke zijde der lijn nachtlegerkampen werden hier en daar onder de bnomen opgesteld; elk huis en elke hut dicht bij de lijn, zelfs die der spoorwachters eD conducteurs was door officieren of soldaten bezet; krachtens ontvangen orders vlogen Kozakken te paard, zoodra het Kozakken-gebied bereikt werd, met allen spoed langs eiken passagiers- of goederentreineen lijn van bizondere politie-agenten, uit alle dorpen op den weg bijeen gebracht, stond achter de infante risten en verhinderde zelfs een ver dwaald beest om dicht bij te komen; elke brug werd zorgvuldig bewaakt. Zoo waren eenige weinige der voor zorgsmaatregelen. Het geheele spoorwegverkeer ge raakte in groote wanorde en de kolenmijnen in de Kozakken-pro vincie waren gedurende meer dan 14 dagen niet in staat, kolen te doen vervoeren. Zóó reist de Keizer aller Russen. Egypte. De Engelsch-Turksche conventie betreffende Egypte bepaalt dat de Engelsche troepen in Egypte zullen blijven, bijaldien vóór het afloopen van den termijn eenige Middellandsche Zee-mogendheid de conventie niet mocht hebben aan genomen. De Fransche gezant moet de instructie ontvangen hebben dat Frankrijk niet in de Engelsch-Turk sche conventie kan berusten. Te Rotterdam is een 16-jarig jongeling met een 18-jarig bruidje het huwelijksbootje ingestapt. Zekere J. Weijers te Croubeek (Limburg) leefde sedert geruimen tijd in slechte verstandhouding met zijne vrouw. Hij verliet haar dan ook voor eenige dagen, doch keerde Zondag ochtend, vergezeld van den gemeente-veldwachter, in de echte lijke woning terug, en eischte zijne kleederen van de vrouw op. Hierover ontstond eene hevige woordenwisseling, waarop de broeder der vrouw binuenkwam en W. on middellijk met eene ijzeren hark een hevigen slag op het hoofd toe bracht, tengevolge waarvan deze in levensgevaar verkeert. De verwonde is naar zijne ouder lijke woniDg te Voerendaal overge bracht. De vrouw is voortvluchtig. B. schrijft in de Ned. Sport: Toevallig kwam mij de catalogus in handen van eene hondententoon- stelling in 1874 in Nederlaud ge houden, en daaruit bleek mij dat het met de kennis van rassen toeu bij ons treurig gesteld was. Ik vind in dien catalogus o. a. de volgende genera, waaronder werd geschreven waakhonden, niet alleen St. Bern- hardhonden maar ook St. Bernardi- nushonden, groote bandhonden, wind of spoorbrakken eu zeldzaamste honden. Met de omschrijving schij nen sommige inschrijvers ook moeite gehad te hebben. Één bijv. noemt als eene omschrijving zijn hond o beroemd», een ander «dogleeuwtje», een derde omschrijft zijn dier als «een witte das». Dan vind ik er iemand, die zijn hond eenvoudig qualificeert als «groot». Maar de grappigste zijn zeker die van twee personen, waarvan de een zijn hond een «bast Manilla» noemt en de ander een «eekhoorn». Overigens was de geheele hon denwereld vertegenwoordigd door Russische, Spaausche, Perzische, Schotsche, Amerikaansche en andere honden. Da Ned. Jachtvereeniging «Nimrod» heeft sinds gelukkig licht in die duisternis ontstoken. Dat het wel eens zeer gevaar lijk kan zijn een broedende kip van baar eieren te verwijderen, onder vond dezer dagen een inwoonster van Nuneu. Toen zij de kip in de handen greep, vloog de haan eens klaps op haar toe en haalde haar een oog uit het hoofd, terwijl hij de vrouw nog een tweede wonde toebracht. De ongelukkige verkeert in bedenkelijken toestand. Ziehier de opsomming der verscheidene geschenken, die de Koninklijke familie van België aan den Paus zal aanbieden, ter gele genheid van zijn vijftig-jarig pries terjubileum. H. M. de Koningin zal geven: een volledig gewaad voor vier pries ters met kapel en aanhoorigheden, altaarkleed met prachtige kanten, alba en koorhemd. H. K. H. de Gravin van Vlaan deren: eene remonstrans met zwarte schrijn en rood laken. Dit stuk is van zeer zuiveren stijl. De Prinsessen Hendrika en Jo sephine, dochters van Z. H. den Graaf van Vlaanderen, geven eene priesterkleeding met kruis en tapijt werk. Keizerin Charlotte biedt eene missionariskapel aan. Zij heeft er de teekening van vervaardigd, en zelve een der vijf kasuifels gebor duurd. Men verzekert ons dat de groote familiën des lands, de Arembergs, de familie de Merode, de Ursels en andere aloude geslachten zullen wedijveren in het geven van prach tige geschenken aan den paus. Hbldv. Antw.) In België, dat een bevolking van 5,520,000 zielen, heeft zijn 143.000 vreemdelingen. Te Parijs is een partij piket gespeeld tusschen een Russisch offi cier en een Franschman. De partij duurde 47 urenl De Franschman verloor 1200 punten. Uit Algiers wordt aan le Temps geschreven, dat een spoortrein niet ver van het station Hammam door een dikken zwerm sprinkhanen is opgehouden, welke den weg over trokken. De locomotief kon niet voort omdat de rails door de onder dewie- len vermorselde insecten te glad waren geworden. Het zal maar weinigen bekend zijn, dat zich op het landgoed Krie- blowitz, waar Blücher zijn laatste levensjaren sleet, een reliquie van historische waarde bevindt: de reis wagen van Napoleon I, die door den veldmaarschalk na den slag bij Waterloo werd buit gemaakt. Op den avond van 18 Juni 1815 troffen de Pruisen, die onder Blücher den vijand vervolgden, den reiswagen in het stadje Genappe aan; Napo leon had hem juist verlaten en er zijn hoed en degen, benevens andere dingen van waarde, in achtergelaten. Blücher maakte sedert op zijn reizen geregeld van het gemakkelijk voer tuig gebruik. Na den dood van den veldmaarschalk bleef de wagen op het landgoed, waar hij nog heden te zien is. De wagen met zijn zes span was een geschenk van de stad Parijs aan den Keizer bij diens terugkeer van Elba. Toen Bismarck afgevaardigde van den Rijksdag was en te Frank fort vertoefde, bewoonde hij eene kamer in een huis van een der aan zienlijkste inwoners. Deze weigerde hem een schel in bed te geven, om zijn bediende te roepen. Op zekeren morgen weerklonk een schot. Alles kwam in Bismarck's kamer toe snellen. Deze lag, met het nog roo- kend pistool iu de baud, rustig te bed, en, op een gat in de zoldering van het vertrek wijzende, zeide hij «Zoo zal ik voortgaan, totdat ge mij een schel gegeven hebt!» Een Engelsch landedelman, een echte Nimrod, doch die, als alle jagers, wel eens wat over dreef, had als bottelier een kwaker die innig aan hem gehecht, doch tevens een groot vriend der waar heid was en die reeds herhaaldelijk gedreigd had zijn dienst te zullen verlaten, omdat zijn verhalen zoo dikwijls de grenzen der waarschijn lijkheid overschreden. Eindelijk was afgesproken, dat de dieuaar ziin heer ongemerkt zou aanstooten, telkens als zijn fautazie hem buiten de per keu dreigde ie laten gaan. Op zekeren dag vertelde hij zijne gasten iets van eenige vossen met buitengewoon lange staarten, door hem bij zekere gelegen gezien. Jo- han was present en hield zijn mees ter binnen de perken. Door een veel- beteekeuende aanraking waren be doelden staarten reeds van 12 tot 6 voet ingekrompen. Maar dat was den kwaker nog te lang en op niew raakte zijn duim ongemerkt den schouder van zijn heer aan, die plechtig verzekerde dat het toch stellig vossen waren met staarten van 3 voet. Op nieuw voelde hij de dreigende waarschuwing achter zich. Nu verloor hij zijn geduld, en zich omkeerende riep hij uit: «Maar, wat duivel, zou je dan willen dat ze in het geheel geen staarten hadden gehad? Dan was er immers heelemaal niets aan ge weest. Een Engelsch blad vertelt van «de hammendiefstal». Een man had uit een rookhuis een groot aantal hammen gekaapt. Het feit was zoo duidelijk, zoo volmaakt tegen den dader, dat zijn advokaat de zaak maar liefst aan de rechtbank over liet. «Ga maar naar binnen,» zij de beschuldigde tot zijn advokaat, «maak het de getuigen maar lastig; de jury is al heelemaal op de hoogte.» De advokaat deed het. De advo kaat van de tegenpartij deed geen moeite voor deze zaak, die zoo dui delijk was, en na enkele woorden ging de jury in de raadkamer. De heeren kwamen spoedig terug, en spraken tot verbazing van de rech ters, advokaten, getuigen en toe schouwers, het «niet schuldig» uit. Toen zij naar buiten gingen vroeg de advokaat aan den gevangene hoe of de jury toch tot zulk een uitspraak zou gekomen zijn. «Doodeenvoudig,» zei de man, «ieder jurylid heeft een ham ge kregen». Eene dame uit Weenen,diete Parijs was tijdens den brand van de Opéra Comique en plaats besproken had voor de noodlottige voorstelling, werd door een plotseling ontvangen bezoek opgehouden en daardoor ver hinderd naar de Opéra te gaan. Het merkwaardigste is, dat dezelfde dame in 1881 ook plaats besproken had voor de voorstelling in het Ring- theater op den avond, die toen aan zoovelen het leven kostte, en ook toen door een bezoek belet werd naar die voorstelling te gaan. Op deze wijze zou men kunnen beslui ten om nooit weer naar een schouw burg te gaan! Bij opgravingen te Cherchell, Algerië, zijn verwonderlijk goed be waard gebleven beelden van Her cules, Venus en Jupiter gevonden. Deze beelden hebben kolossale af metingen. De werklieden zijn thans bezig een zeer schoon paleis bloot te leg gen, dat nabij de zee gelegen is. Een der reeds ontdekte vertrekken is gevormd door een mozaïek van een fraaie en zorgvuldig uitgevoerde teekeniDg. Op deze plek hoopt men talrijke archeologische rijkdommen te vinden. Branden. Te Roubaix, Frank rijk, is de groote katoenspinnerij van de firn a Parent et Lemaire door brand vernield. De schade bedraagt 2Vs millioen francs. Twee duizend werklieden zijn door dit ongeval zoDder middel van be- staau. Te Pernambuco (Bra zilië) zijn verscheidene magazijnen en 25000 balen katoen door brand vernield. De Telegraaf.het officieel Hollandsch nieuwsblad van Pater- son en New-Jersey, eene plaats waar veel Hollanders wonen, meldt: De grootste ramp, die Paterson in een aantal jaren heelt getroffen, is de brand die 11. Donderdag de «Pater sou Iron Works» in de asch legde. De brand nam spoedig zoo ont zaglijk toe, dat, hoe vlug de brand weer ook op de plaats des onheils aanwezig was, de vlammen zich reeds hemelhoog verhieven, aan het andere einde der stad zichtbaar waren en aan de duizenden die spoe dig getuigen van deze groote ramp waren, een practitig schouwspel op leverden. In een oogenblik als het ware, was de gaasche brandweer aanwezig en alles werd aangewend om het vernielende element meester te worden, doch men mocht hierin niet slagen dan nadat alles in een ruïne herschapen was. De brand is ont staan door het vliegen van vonken bij het smeden van gloeiend ijzer, die zich aau het dak mededeelden. Dat een Amerikaansche ijzerfabriek nog van een brandbaar dak is voor zien, komt ons schier ongeloofelijk voor. De fabricage van papieren flesschen, uitgevonden door Mr. L. H. Thoma--, van Chicago, wordt, naar men zegt, eene belangrijke industrie. Deze flesschen zijn onbreek baar en vau verschillende vormen en afmetingen, om ze geschikt te maken voor de behoeften der ge bruikers van zulke artikelen. Zij zijn veel goedkooper te maken dan de gewone flesschen van glas, aar dewerk of tin. Zij worden door eene bijzondere machine vervaardigd en bij hunue samenstelling wordt een groot vel papier, aan eene zijde ge lijmd, op een wals tot eene buis van de begeerde lengte en middellijn gerold. Een buiten verglaasd bekleedsel, dat bcEtaat uit de gekleur de etiketten of opschriften voor de fles schen, wordt dan op de buis gelijmd, die naderhand in de vereischte lengten voor een gegeven aantal flesschen, ge sneden wordt. De bovenstukken en de bodems, die soms van hout en soms van papier zijn, worden er dan ingelijmd, en de halzen der flesschen, als die noodig zijn, bevestigd. De binnenzijde der flesschen wordt dan bestreken met een vloeibaar mengsel, dat verhard én zuren én alcohol weerstaat, en de flesschen in staat stelt, inkt, zwartsel, verven, kleur stoffen en de talrijke andere stoffen te bergen, die nu in glazen ofaar- denwerk flesschen vervoerd worden. Behalve den geringen prijs, hebben deze flesschen het voordeel van on breekbaar te zijn, en geen verpak kingsmateriaal noodig te hebben bij vervoer, terwijl er het gewicht veel minder zijude dan van gewone flesschen eene besparing is in de vrachtkosten. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 3 Juni. De pry'zen der Aardappelen waren als volgt: Friesclie Dokkumer Jammen f3,20 a 3,40, do. Fraueker f3,10 a 3,30, do. Engelsche f2,20 a 2,40, Zeeuwsclie spuische Jammen f 3,50 a 4,20, do. Flaklceesclie f 3,25 a 3,60, do. Blauwe f 3, a 0,Fransche Bolleu f3,40 a 3,75, Pruisische Hamburgers f0,a 0,do. Roode f0,a 0,Westlandsche Duin Zand f5,a 6, Grouingcr Turken f 1.50 a 1,70, allen per Hl., Nieuwe Malta per Kg. 16 ct. Bèlgië. De werkstaking te Molen heek is geëindigd. In het geheele land heerscht rust, en blijft de werk staking in omvang verminderen. De Figaro merkt op, dat er telkens sprake was van het zenden van het regiment grenadiers, te Brussel in garnizoen, naar Charleroi, maar dat daarvan niets kwam. De reden is, dat bij de le compagnie van het le bataljon een sous-lieute- naut in dienst ie, die prins Boude- wijn heet, en men den toekomstigen Koning vau België liefst niet in een dergelijke campagne wilde mengen. Duitscllland. De keizer is Don derdag middag 3 uren naar Kiel vertrokken. Frankrijk. Iu een heden gehou den kabinetsraad gaven de ministers van Binnenlandsche en Buitenland- sche Zaken verschillende mededee- lingen aaugaande den tegenwoordi- gen toestand, wat hunne departe menten betreft. De raad hield zich vervolgens bezig met het vraagstuk der begrooting, en de bezuinigingen welke tot stand kunnen gebracht worden. De discussie over de militaire wet zal eerst Maandag a. s. begin nen. De nieuwe minister van Oorlog zou zich geneigd betoonen tot het aannemen van ondergeschikte wij zigingen in zake bet recruteeren van onder-officieren. Het budget kan eerst gedurende de najaarszitting worden behandeld. De leden der linkerzijde zijn sa mengekomen om van gedachten te wisselen over den toestand. Men heeft ter sprake gebracht de kwes tie om te weten of de groep eene verklaring zou afleggen en zij heeft in tegengestelden zin besloten. De nieuwe minister van Oorlog zal worden gehoord ter zake van zijne militaire plannen. De Paris zegt opnieuw dat er sprake van is om de Kamers te schorsen tot het midden van Juni. Het kabinet zon de vacantie gebrui ken om het budget samen te stellen. De minister van Oorlog heeft be sloten dat tot aan het einde der herfstmanoeuvresgeene toestemming tot langdurig verlof zal worden ver leend, daar dit buitengewoon na- deelig is voor het militaire onder richt; echter zullen de reeds ver leende verloven niet worden inge trokken. Alleen in de maanden van November tot April kunnen verlof tijden van eeuigen duur worden toe gestaan. Het aantal lijken, te voorschijn gebracht uit de ruïne der Opéra Comique te Parijs, is gestegen tot 86. De giften, die ten behoeve der slachtoffers van de ramp bijeen ge bracht worden, nemen steeds toe. Ook uit bet buitenland komen rijke bijdragen in. Zoo is bijvoorbeeld te Madrid onder voorzitterschap van generaal Lopez Domingnez eene groote vergadering gebonden (zij werd bijgewoond door 1200 perso nen), om eene inschrijving open te stellen. Het werd erkend dat eene ondersteuning uit Spanje niets meer is dan een plicht der erkentelijkheid jegens Frankrijk, dat indertijd zoo ruime giften heeft geschonken voor de slachtoffers der overstrooming in Murcia. In de vergadering waren verschei dene oud-ministers. Elk der aanwe zigen bracht zijne offerande. Spanje. In den Spaanschen Senaat heeft een der leden de regeering ge vraagd, of de schouwburgen te Ma drid voldoend veiligheid tegen brand gevaar aanbieden. Hierop heeft een senator, de bur gemeester der hoofdstad, geantwoord dat alle mogelijke voorzorgen zijn genomen. Maar er ontbreekt nog iets aanelectrisch licht, want het gaslicht is op zichzelf een gevaar. Daarom gelooft hij aau de besturen

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3