NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 4e Jaargang. Woensdag 8 Juni 1887. No. 1202. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: BINNENLAND. Z I KA. HAARLENTS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Strangere G. L. BA UBE Sf CoJOH. F. JONES, Stier., ParijsSlbis Faubourg Montmartre. BERICHT. -Gedurende eenige dagen wordt dit blad gratis toegezonden aan onze Stadge- nooten, die nog niet zijn ge abonneerd. Zijdie zicb wenscben te abonneeren, gelieven hiervan kennis te geven aan onze cou rant-rondbrengers of aan ons bureau, Kleine Houtstraat 9. Hetzelfde kan ook geschie den door middel vandeintee- kenbiljetten, welke binnen en kele dagen zullen worden aan geboden. De Directie. STADSNIEUWS. Haarlem, 7 Juni. Gedurende den aanstaanden winter zulleu behalve een Philharmonisch concert en twee Kamermuziek- soirées van den heer Robert, voor de leden der afdeeliDg Haarlem der Maatschappij tot Bevordering van Toonkunst worden uitgevoerd door de leden der Zang- en Orchest- vereeniging Euterpe twee groote Oratoria nl. «Der Messias» van Hati- del en «Elias» van Mendelssohn Bartholdy. Het kunstminnend publiek zal zich zeker zeer over deze keus verheu gen. Wij ontvingen heden het «ont- werp-programma» voor een nieuw weekblad, De Plattelanderdat waar schijnlijk in de volgende maand zal verschijnen. Uitgever is onze volijve rige stadgenoot de heer W. Gosler, terwijl de heer W. Meijer, hier ter stede, als redacteur zal optreden. Aan deze voorloopige kennisge ving ontleenen wij, met kleine wij ziging, het volgende: Aan den titel van het weekblad moet een zeer ruim begrip worden toegekend. Hoe langer hoe meer hebben in onze eeuw de groote plaatsen de aandacht, èn van het publiek, èu van de Regeering getrokken. Terwijl vroeger het platteland genoegzamen waarborg voor de be hartiging en handhaving zijner be langen in den adel vond, is sedert de verheffing der burgerij de groote stad allengs bevoorrecht geworden ten nadeele van de kleinere, en deze laatste wêer ten koste van de pro vincie. De landbouw heeft zich in jaren van weelde of voorspoed weinig o" niets daarom bekreund en plukt thans, in eene periode van druk, de wrange vruchten zijner zorgeloos heid. Oude privilegiën zijn gekomen aan 't centraal gezag, oude lasten zijn gebleven en met nieuwe ver meerderd. Voor een groot deel mag dit waarschijnlijk worden geweten aan 't gemis van een eigen, alom gelezen orgaan, dat behalvede onderwerpen het vak zelf betreffende, ook de juridieke, politieke en ceco- nomische kwestiën nagaat. Rechts wezen, medisch toezicht, polderbe stuur, administratieve zorg en zoo veel andere zaken ten platten lande, vereischen in tallooze bizonderhe- den eene grondige herziening, ter wijl nu eenmaal de vertegenwoor diging van het platteland in de Kamers tot zeer enkele leden be perkt blijft. Wel is waar bespeurt men in den jongsten tijd, al en toe, een ge lukkig pogen naar verbetering, naar kennisneming ook van betgeen buiten de steden voorvalt, maar afdoend zal die hervorming wel nooit kun nen worden zoolang het personen van invloed en prestige ontbreekt aan de noodige inlichtingen, zoo lang er met de invoering van nieuwe wetten slechts bij uitzondering gelet wordt óp dezulken, die juist niet direct tot deu groothandel of de groote nijverheid behooren. Ziedaar, in 't ruwe, de gegevens en beweeggronden geschetst, aan welke De Plattelander zijn ontstaan zal te danken hebben. De moeilijkheden, aan zulk een uitgaaf, hoe wèl ook voorbereid, verbonden, zijn echter vele en veler lei. Daarom vragen de oprichters de medewerking, niet enkel op zedelijk en verstandelijk, maar ook op stof felijk gebied, van alle autoriteiten, wier leuze luidt, dat de openbare zaak openbare behandeling vordert. Deze kolommen van bet week blad zulleu voor elk die uit zijn kring iets aan te brengen heeft, wat licht kan doen opgaan over zekere verschijnselen, ten alle tijde open staan. Politiek is oorbaar haar invloed op de maatschappelijke welvaart is zóó onmiskenbaar, dat het een ijdel pogen schijnt, haar op welk terrein Ijl ook te willen uitsluiten. Waar zij echter haren samenhang met de oeconomische vragen niet weet aan te toonen, meenen de oprichters haar veilig te kunnen ontberen. De gewone rubrieken in verschil lende verwante bladen, als daar zijn vennootschappen, aanbestedingen, waterstanden, enz. zullen natuurlijk iu De Plattelander mede vertegen woordigd zijn, terwijl aan de noodi ge beknopte nieuwstijdigen, versla gen, correspondentiën, overzichten van de binnen- en buitenlandsche pers, uit deu aard der zaak eene flinke plaats zal worden gegund. De oprichters vertrouwen voor een en ander op meer dan gewone belangstelling. De Plattelander«Weekblad voor Nederland, ter bevordering van de belaDgen der provincie,» zal uitge geven worden op goed papier in wekelijksche nummers elk van 4 tot 8 in drie kolommen verdeelde bladzijden, ter grootte ongeveer van de «Landbouw-Couraut», de «Ned. Industrieel», enz. Het blad verschijnt des Zaterdagsavonds. Op Zondag 12 Juni e. k. zal het bad-seizoen van Zandvoort geopend worden. De Crefelder Sladtische Capelle zal dagelijks twee maal een concert geven, nl. des middags te 2 en des avonds te 8 uren. LETTEREN EN KUNST. De toestand van den tooneelspeler Wil lem van Zuijlen, die thans te Carlsblad vertoeft, moet hoogst zorgwekkend zijn. KERKNIEUWS. Remonstr. Kerk. Aan het bestuur v/d Remonstrantscbe gemeente te Arnhem is door wijlen mevr. Van DoesburgPiera te Amsterdam een legaat besproken bestaande in eene no minale som vanf3000 der 2 72% N. W. S, Eoomsch Kath. Kerk. De jongste mailberichten uit Curagao bevestigen bet overlijden van Mgr. O. H, J. Beijen, bisschop van Assurië en Apost. Vicaris te Curacao, na een ongesteldheid van eenige dagen. Bij de begravenis wa ren tegenwoordig de goeverneur der ko lonie, de kommandant van het stoomschip //Koningin Emma" en eenige andere hooge autoriteiten. RECHTSZAKEN. Maandag is de president der afdeeling 's Hage van den sociaal-democratischen bond, Baije, wederom voor de rechtbank te 's Hage geweest, daar hij verzet tegen zijn bij verstek gewezen vonnis heeft aan- geteekend, wegens veroordeeling ter zake van laster. Het openbaar ministerie persisteerde bij het requisitoir vau 4 maanden. Bekl. verdedigde zich uitvoerig. Uit spraak over 8 dagen. De stationschef te Delft en de hulp- blokwachter aan liet station aldaar, die hadden terecht gestaan onder de aanklacht dat door hunne schuld gevaar van botsing tusschen een trein en tram heeft bestaan, zijn door de Haagsche rechtbank vrijge sproken. De commissaris van politie te Wage- ningen heeft den dader opgespoord van het veroorzaken van een déraillement van den tram op de lijn WageningenEde, op den tweeden Pinksterdag. Het is een jon gen, omstreeks 10 jaren oud, wonende onder Beunekom; hij heeft bekend een steen tusschen de wissels te hebben ge legd en daarna te hebben afgewacht, wat er het gevolg van zou zijn. De rechtbank te Arnhem heeft bevel tot gevangenneming uitgevaardigd tegen Alberta Mantel en Gerrit Bolander, als verdacht van mishandeling van het zoontje van eerstgenoemde, waarna men den knaap, zooals gemeld werd, kennelijk om zich van hem te ontdoen, op eene eenzame plaats tusschen Venendaal en Ede, aan eenen boom bond. Thans wordt het on gelukkige kiud nog te Venendaal ver pleegd. Voor het kantongerecht te Utrecht zullen Vrijdag a. s. terecht staan eenige personen wegens het te koop hebben van zoogenaamde kunstboter of gemengde boter op de plaats, bestemd voor zuivere natuur boter, op de botermarkt te Utrecht. De rechtbank te Utrecht heeft B. W., boerenknecht onder Barneveld, beklaagd van mishandeling aan G. v. d. B., aldaar op 27 Maart gepleegd, veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. De rechtbank heeft aangenomen, dat beklaagde niet heeft gehandeld met voor bedachten rade. De eisch was 3 jaren ge vangenisstraf. Tegen den gesehorsten postdirecteur te Waalwijk is thans rechtsingang ver leend. Naar het WP. v. J." nader van zeer goed ingelichte zijde verneemt, is op het adres tot gratie, ingediend namens Schöne- ville, een van hen, die veroordeeld wer den wegens deelneming aan de Juli-on- lusten op den eersten dag, en ten wiens aanzien zeer in het bizonder een beroep is gedaan op art. 213 Code Pénal, nog geene beslissing genomen. De Rechtbank te Heerenveen heeft Gerrit de Jong, arbeider te Giethoorn, wegens mishandeling van Geertje Schreur en Alb. Bakker, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Het meisje is herstellende. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot notaris binnen bet arrondissement Leeu warden, ter standplaats Boordahuizum, ge meente Idaarderadeel, D. Burgij, candi- daat-notaris te Sneek. Bij Zr. Ms. besluit zijn benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger: in het kan ton Zwolle, mr. E. W. van Riemsdijk, advocaat en procureur te Zwolle; in het kanton Kampen, mr.E. O. van der Dussen, advocaat en procureur te Kampen. Bij kon. besluit is aan den len luit. E. W. baron van Randwijck, van het 3 e regiment huzaren op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Bij kon. besluit is aan den reserve- officier van gez. 2de kl. dr. J. C. Bolle, van het personeel van den geueesk. dienst der landmacht, op zijn verzoek, gerekend van 1 Juni 1887, een eervol ontslag ver- zeend uit zijne tegenwoordige betrekking tot de landmacht. Bij kon. besluit is aan den generaal majoor J. H. Kromhout, inspecteur der geuie, vergunning verleend tot het aan nemen en dragen der versierselen van commandeur le kl. der Danebrogsorde hem geschonken door Z. M. den Koning van Denemarken. Bij kon. besluit, is de majoor der inf. van de landmacht in West-Indië J. W. O. van Dijck, met ingang van en met den eersten der maand, volgende op die waarin genoemd besluit in afschrift te Suriname zal zijn ontvangen, eervol uit Zr. Ms. militairen dieust ontslagen, onder dankbetuiging voor de langdurige dien sten aan Z. M. en aan den lande bewezen en zulks met toekenning van den titulairen rang van luitenant-kolonel en van pen sioen. Bij kon. besluit is bij de landmacht in West-Indië bevorderd tot majoor der infanterie, commandant der troepen en van liet garnizoen in Suriname, de kapt. der inf. A. Boomgaart, van het garnizoen op Curacao. Bij kon. besluit is bij de landmacht in West-Indië bevorderd tot kapitein de le luit. der inf. D. Charlouis, thans met verlof in Nederland. (Bovenstaande berichten zijn vit de St. Ct.) PBUXLLETO HST. Roman van OSSIP SCHUBIN. 3) EERSTE HOOFDSTUK. Dat is altijd iets waard, lispelde Ilsenbergh goedig. Ja, dat ben ik vrij wel met je eens, meende Sem paly, met de handen door het haar strijkend; wij heb ben dan ten minste een werker. Men had mij die betrekking voor mijn neef beloofd, mompelde de gravin teleurgesteld. Onaangenaam! Zeerspotte Sempaly, zulk een vreemd element is nu eenmaal storend, niet waar? Wij blijven het liefst onder ons. De thee werd op een Japansch blad binnengebracht en men liet den burgerlijken secretaris voorloopig rusten. TWEEDE HOOFDSTUK. Sempaly speelde slechts den democraat, om zijn nicht te ergeren. Hij hield zich in vollen ernst voor zeer liberaal, omdat hij de conservatieven in een belachelijk daglicht stelde, den adel spottend vergeleek bij een eerwaardig ge bouw, dat zoo oud is als de pyramiden, hoewel veel min der duurzaam. In weerwil echter van zijn theorieën over de eerbiediging der menschenrechten, was Sempaly minder verdraagzaam dan zijn neef Ilsenbergh. Een paar dagen na het bezoek bij Ilsenbergh omtmoette Sempaly den generaal, vertelde hem dat de nieuwe secre taris gekomen was, en voegde er glimlachend bijIk geloof niet, dat hij het lang zal kunnen volhouden. Hoe zoo? vroeg de generaal. Omdat hij slecht Fransch spreekt en niet het minste verstand heeft van oud porselein, zeide Sempaly in vollen ernst. Ik heb hem gisteren aan Candry voorgesteld. Hij had zich nog niet omgekeerd of Candry - hm! zij is de dochter van een leerhaudelaar uit Lille vroegIs hij van adel? en ik moest haar het antwoord schuldig blij ven! Welke burger baron en welke jood christen is daar let ik nooit op!en met een onbeschrijfelijk lachje voegde hij er bij: Hij heet Cecil Maria! Cecil Maria Sterzl klinkt goed, niet waar? Cecil Maria! De naam klonk belachelijk en paste hem slecht. Zijn vader was dragonderofficier geweest, had zich reeds spoedig uit het militaire leven teruggetroken en zich aan de lievelingsbezigheid van oudofficieren, den landbouw, gewijd. Zijn moeder was een verwelkte schoone, een freule Von zij liet haar linnengoed, niet alleen dat van haar uitzet, maar ook hetgeen zij zich in haar trouwen aan schafte, met haar kroontje merkten, plantte een vlag met de kleuren van haar wapen op het torentje van het kleine slot en werd door al haar kennissen barones genoemd, hoewel zij dit nooit geweest was. Toen zij, een jaar na haar trouwen, aan een fiinken knaap het leven schonk, werd natuurlijk lang en breed be raadslaagd, hoe hij zou gedoopt worden. Cecil Maria, lispelde de moeder. - OnzinDe jongen moet Anton heeten, naar zijn groot vader riep Sterzl. Hierop barstte de moeder in tranen uit. Wat vermag het mannelijk verstand tegen de tranen van een jonge moeder? De kleine werd Cecil gedoopt. Nauwelijks veertig jaren oud, stierf Sterzl senior aan roodvonk. Zijn jongste dochtertje, dat hij verafgoodde, werd door deze verraderlijke ziekte aangetast en door de zelf opofferende verpleging van het kind, had zij de besmetting overgeërfd. Cecil was toen een ferme, eenigszins plomp gebouwde knaap, met een diepe verachting voor de Fransche- taal, die de goevernante van zijn zusters hem trachtte iu te pom pen, en een groote voorliefde voor den omgang met koet siers en boerenjongens. De barones beklaagde er zich steeds over, dat hij lui was en zijn handen niet «soigneerde.» De voogdij over de kinderen was den generaal Sterzl, een ouderen broeder van den overledene, opgedragen. Hij nam

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1