Naar men verneemt, heeft de Koning verschillende autoriteiten te Pyrmont met de orde van de Eike- kroon begiftigd. Naar wij vernemen ia de koninklijke commissie, belast met het onderzoek naar de mogelijkheid van den aanleg van eene haven te Scheveningen, daarmede in zoover gereed, dat de verschillende afdee- lingen hare taak hebben volbracht, zoodat de secretaris zich thans bezig houdt met het opmaken van het eindrapport. Zijn wij wel ingelicht, dan zou het onderzoek geleerd hebben, dat de aanleg van zulk eeue haven voor particuliere rekening hoogst bezwaar lijk is, daar zelfs zonder inbegip der kosten voor de defensie-werken en de renten van het kapitaal, de uit gaven de inkomsten verre zouden overtreffen. Zoodra het rapport gereed zal zijn, zal de commissie bijeengeroepen worden, om de conclusiën vast te stellen en tot eene beslissing te komen, of op andere wijze de zaak tot stand is te brengen. (N. R. Cl.) Z. K. H. Hamid-Bey, broeder van den regeerenden sultan van Turkije, is Zondag avond uit Con- stantinopel in de residentie aange komen en heeft zijn intrek genomen in het hotel «Den Ouden Doelen.» Aan den minister van Binnen- landsche Zaken is door het hoofd bestuur der Hollandsche Maatschap pij van Landbouw een adres toege zonden, houdende het verzoek om een ernstig onderzoek in te doen stellen naar de maatregelen, die zouden kunnen genomen worden tot het tegengaan van de trichineziekte onder de varkens. Naar men verneemt zal de veiligheidsdienst bij het leger eenige uitbreiding ondergaan door aanvul ling met veiligheidsmaatregelen te gen reporters of «Courantsehrijvers» gelijk de militaire uitdrukking luidt. Bij het regiment Grenadiers en Jagers werden in de afgeloopen week deze maatregelen reeds toe gepast en het locaal, waar de be spreking van eene manoeuvre zou plaats hebben, op daartoe ontvangen order, door een officier, bijgestaan door een onderofficier, van boven tot onder doorzocht, om te zien of zich ook ergens zoo'n «Courant schrijver» verscholen had. Hoewel de doorzoekingspatrouille nauwgezet haar taak vervulde, had den de meeste bladen 's avonds toch uitvoerige verslagen van de gehou den bespreking. De centrale R. K. kiesver- eeniging «Recht voor Allen», te Deventer, heeft met algemeene stem men tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen den heer mr. R. J. graaf Schimmelpennink van Nijen- huis. Voor het apothekers-examen, dat den 4n Juli te Breda een aan vang zal nemen, hebben zich 27 mannelijke en 29 vrouwelijke kan didaten aangemeld. Er bestaat plan om nog dit jaar te Amsterdam een nationale champion-wedstrijd op den degen te houden. De eerste aardbeziën zijn van Aalsmeer te Amsterdamaangekomen. Op het adres van de vereeni- ging «Amstels Werkman» in Am sterdam aan de commissie der aan staande tentoonstelling van voedings middelen aldaar, om op Zondag de entrée zóó te stellen, dat de werk lieden met vrouw en kinderen in de gelegenheid zijn er gebruik vau te maken, is door de commissie geaut- woord, dat aan het verzoek op de ruimst mogelijke schaal zal worden voldaan. Men schrijft ons uit de Beemster Het zal zeker wel zelden voor komen, dat een trouwlustig paartje zich zoader getuigen naar het Raad huis begeeft, om hunne verbinte nis te zien wettigen. Toch heeft dit hier onlangs plaats gehad met een polderjongen en zijn dulcinea, die slechts met één ge tuige verschenen, zoodat burge meester, secretaris en bode, om hen niet onverrichterzake te laten terug- keeren, als zoodanig moesten op treden. Men schrijft ons uit Nieu- wendam Terwijl eenige kinderen aan de Haven te Nieuwendam aan het spe len waren, viel één van hea van den hoogen wal in het water. De achtjarige P. Zuidland haalde hem er dadelijk uit met de woorden: «Hier heb ik de snoek». Dit is reeds nu de vierde maal dat deze kleine held een zijner vriendjes uit het water gered heeft. Men schrijft ons uit Hilversum: Toen een aanvang werd gemaakt met het leggen der trambaan van hier op 's Gravelaud, hoorde men 't algemeen dat de nieuwe onder neming nimmer zou kunnen rendee- ren. Nu, indien men lette op het geringe vervoer per omnibus, dan moest men ook wel eenigszins aan den goeden uitslag gaan twijfelen. De uitkomsten hebben echter allen twijfel weggenomen. Van 15 Mei tot primo Juni toch werden niet minder dan 2651 reizigers vervoerd, waarvan alleen op de beide Pink sterdagen bijna 900. De directie heeft nu het aantal avondritten uitgebreid, waardoor het mogelijk is geworden op een gemak kelijke wijze den Trompenberg te bereiken, ten einde daar te genieten van de heerlijke avondkoelte. Daar de pachter van het pavil joen alles heeft laten inrichten naar de eischen des tijds en zoo nu en dan voor een schoon concert zorg draagt, zal een uitstapje naar het «Herstellingsoord» voor velen een waar genoegen zijn. Onze oude, waardige ar. van Hengel, die reeds bij zoo menige gelegenheid toonde een echt kin dervriend te zijn, heeft weder het plan opgevat de Hilversumsche jeugd met St.-Nikolaas te verrassen. Daar toe roept hij de hulp in van allen in den lande, die een warm hart hebben voor de minderbedeelden onder onze kinderen. In zoovele huisgezinnen is over vloed van speelgoed, waaronder ook misschien wel enkele stukken, die vergeten in een kast of op zolder, nimmer meer worden gebruikt. Men zal een goed werk doen dat speelgoed op te zenden aan het adres van onzen braven dokter, die er zeker wel raad mee weet. Alles is welkomen al moge er ook iets defect zijn, men kan er zeker van zijn, dat het door de goede zorgen van den ouden kin dervriend weder in voldoenden staat wordt gebracht, ten einde de arme kinderen er mede te verblijden. Tot nu toe werden oDgeveer 600 stukken ontvangen, doch indien men bedenkt, dat het aantal kinderen ruim 1200 bedraagt, dan is zeker deze opwekking tot een goede daad niet overbodig. «-•: Uit Egmond aan Zee wordt, dd. 3 dezer, gemeldGisternamiddag omstreeks 4 uren was een Egmon- der vischbom in de Noordzee voor één net visscbende en de bemanning bezig om het tweede net ook uit te wer pen, toen zij door eene Engelsche vischsmak aangezeild werd. Drie man van de bom sprongen op de Engelsche vischschuit over, terwijl de vierde missprong en in zee viel, maar toch gelukkig gered werd. Twee man konden niet over springen en bleven op de bom. Toen men bespeurde dat de bom niet zoo beschadigd was om voor zinken te vreezen, gingen de ande ren weer op de bom over; men haalde het net op en keerde naar Egmond terug, waar men behouden aankwam. Ten gevolge der aanvaring ver loor de bom een zwaard en bekwam andere schade. Een jouggehuwd man, wiens ecbtgenoote voor het eerst aan een zoon het levenslicht schonk, was daarover zoozeer verheugd dat hij als vader verzuimde van deze ge boorte aangifte te doen bij den Burgelijken Stand, binnen den bij de wet bepaalden termijn. Heden stond hij dan ook bij het kantongerecht terecht, tot zijne ver dediging aanvoerende dat hij den bewusten termijn niet kende. De ambtenaar van het openbaar ministerie verzocht veroordeeling in eene boete van f 5, te vervangen door twee dagen hechtenis. De uitspraak werd bepaald op Maandag over acht dagen. {Leidsck D.) De Haagsche correspondent van de N.-Gron. Ct. schrijft o. m.: «Het gaat niet al te best met de zaken in den Haag. Men spreekt van een der grootste magazijnen van kunstvoorwerpen, ornamenten, beelden enz., in een der prachtigste perceelen van de stad, dat op't punt staat van te liquideeren en waar voor een groot café in de plaats zon komen. Een café op den Vijver berg, o goden, wilt bet verhoeden. Het is dan geheel met de deftigheid van onze schoonste buurt gedaau!» Een gevangene, die Maandag ochtend per Rijnspoor van 10 u. 5 m. geboeid en onder behoorlijk geleide uit 's Hage werd getransporteerd met bestemming naar de gevange nis te Arnhem, sprong te Vleuten uit den trein en is tot dusver niet terruggevonden. Men heeft te Scheveningen maatregelen moeten nemen tegen het weigeren der visschers om de schepen schoon te maken en op te tuigen. Aldaar zijn Zondag 80 gre nadiers en 20 kavaleristen aange komen. De eersten zijn ïangs de geheele vloot aan het strand ver spreid en patrouiiieeren in sectien, met het oog op het hoogwatertij. De burgemeester verscheen te 2 uur aan het strand. ScheveniDgen werd Zondag bezocht door de Rubens-club van Antwerpen. De leden dezer vereeni- ging, welker doel is industrie eu kunst te bevorderen, en die alle be- drij ven omvatwelke in Belgie's koopstad worden uitgeoefend, doet jaarlijks eene reis door een of ander land van Europa. Ditmaal was Nederland uitgeko zen en kwam het tachtigtal reizi gers van Amsterdam naar Scheve ningen. Aldaar werd alles nauw keurig bezichtigd en vooral werden «Kurhaus» en «Seinpost» in oogen- schouw genomen, welke gebouwen door de vele deskundigen onder de toeristen zeer geroemd werden. Zij zullen nog vele andere steden van ons land bezoeken. Het openingsfeest van het «Kurhaus» te Scheveningen zal in plaats van den 15en Juni den 18en Juni gehouden worden. Zondag is te Berlijn de groote internationale vélocipède-wedstrijd begonnen, waarin de student Kider- len, uit Delft, den prijs en den titel van «Europeesch meester op den driewieler» heeft te handhaven. Verscheidene weddingschappen zijn er aangegaan. Velen achten zijnen zegepraal verzekerd, te meer nu hij Zondag, bij den wedstrijd om het Europeesche meesterschap op den tweewieler, den eersten prijs heeft behaald. De baaa van 10,000 meter lengte heeft hij in 23 minuten af gelegd. In een tweede bericht uit Berlijn wordt gemeld dat, gelijk verwacht werd, de student Kiderlen ook bij den wedstrijd met den driewieler op 5400 meter de overwinning heeft behaald, in 10 minuten. De prijs bestaat uit 500 mark, eene gouden medaille en den meeslerschapstitel van Europa. Daarop volgde een wedloop van 30 kilometer, die mede door Kiderlen in 59 minuten met glans gewonnen werd. De eere- prijs bestaat in eene gouden medaille, waard 100 mark, en eene groote zilveren. Den overwinnaar werden vele ovaties toegebracht. B. en W. van Rotterdam heb ben aan de leden van den Raad rondgedeeld bet ontwerp eener «ver ordening betreffende gebouwen, die, als nadeelig voor de openbare ge zondheid, ter bewoning ongeschikt zijn.» Zaterdag werd bij de politie te Dordrecht door den vleeschhouwer H. B., aan de Nieuwstraat, aangifte gedaan dat in het laatst van April jl. uit eene bureau op zijne slaap kamer een bedrag van f1200 aan bankbiljetten werd ontvreemd. Daar niet met eenige zekerheid kon worden opgehelderd op welke wijze die gel den waren verdwenen, werd de zaak aanvankelijk stil gehouden, ofschoon verschillende personen onder verden king stonden. Die onzekerheid werd echter in het laatst der vorige week op eens opgeheven, daar de 17 ja rige C. de M., als knecht hij den bestolene werkzaam, zulke buiten sporige uitgaven deed, dat er gegrond vermoeden bestond dat hij de dader was. De politie, toen met de zaak in kennis gesteld, hield den verdachte, die zich reeds vroeger aan oneer lijkheden moet hebben schuldig ge maakt, aan, en bracht hem al spoe dig tot bekentenis, dat hij, ten einde eenige schulden te voldoen, iu den nacht van 24 April over eenen muur was geklommen en zoo, langs de gedempte gracht achter de Niéuw- straat, de woning zijns meesters was binnengekomen. Geheel met de inrichting daarvan bekend, was hij de slaapkamer, waar de heer B. en diens vrouw sliepen, binnengeslopen, had uit den broekzak de sleutels wegge nomen, hetin diezelfde kamer staande bureau geopend en, na bet geld weggenomen te hebben, weder ge sloten, de sleutels geborgen, en daarna langs den weg, dien hij was gekomen, de woning weder verla ten. Van het gestolen geld had hij na afdoening zijner schulden, ruim f900 zoek gemaakt aan allerlei verkwistingen, zoodat hij hij zijne aanhouding nog slechts een f 200 bezat. Maandagmiddag is de jeugdige misdadiger geboeid naar het huis van arrest overgebracht ter beschik king der justitie. Een zonderling voorval lokte Zaterdag te Utrecht een groote schare nieuwsgierigen in de nabij heid van het gesticht voor krankzin nigen. Een in dat gesticht verpleegd wordende patiënt, zekere S., was aan zijn bewakers ontsnapt en was op het dek der smederij geklom men, vanwaar hij met een sprong op een schoorsteen terecht kwam. Van dat verheven standpunt tartte hij een ieder, die hem wilde nade ren. Alle pogingen, die werden be proefd om bij den ongelukkige te komen, waren vergeefsch, omdat hij ieder met zijn klomp op een be hoorlijken afstand hield en door niemand was te bewegen naar be neden te komenzelts het felle roo- ken van den schoorsteen kon hem niet tot afdalen bewegen, zoodat hij eindelijk met rust werd gelaten, in afwachting dat hij zelf zou beslui ten naar beneden te komen. Geluk kig heeit hij des middags met den regen zijn standplaats verlaten en is in het gesticht teruggekeerd. De emeritus predikant, wiens opsporing en opzending door den commissaris van politie te Arnhem werd gevraagd, is Zaterdagmiddag te Almeloo in hechtenis genomen en na den nacht in de gevangenis te dezer plaatse te hebben doorge bracht naar Arnhem getranspor teerd. Verschillende predikanten ont vingen een bezoek van den collega die bij hen om ouderstand aanklopte. Men meldt uit 's-Hertogen- boschHet water wast ook hier op veroutrustbarende wijza. Maandag ochtend is men reeds begonnen met het opwerpen vau uoodkaden langs de rivier de Aa, ter voorkoming van overstrooming van weilanden, waarin een aantal runderen is in- geschaard. De pokken-epidemie te Berchem begint langzamerhand tot staan te komen. Wel zijn er nog enkele lij ders bijgekomen, maar alleen in gezinnen, waar de ziekte keerschte, terwijl verder in geen enkel gezin nieuwe gevallen voorkwamen. Sedert de vorige berichten is nog één jonge ling bezweken en, helaas, onder omstandigheden, welke geheel de gemeente hebben doen trillen van verontwaardiging. De ongelukkige kou namelijk van niemand hulp erlangen, zijne zuster «bedankte er hartelijk voor» om de pokken te krijgen en aan eenen stok werd hem het noodige door een raam toegereikt. In den nacht, waarin hij stierf, moest de lijder zelf uit zijn bed kruipen, om drinken te gaan halen, en hoogst waarschijnlijk is het, dat hij daarbij den dood haalde, 's Mor gens toch werd op aandringen van de meid naar hem omgezien, en toen vond men hem ineengekrom pen dood liggen. De zuster werd later zelve door de ziekte aangetast. Het Engelsche blad Truth schrijft«De 3 prachtige op de Clyde gebouwde stoombooten, welke de maatschappij «Zeeland» thans aan haar vloot heeft toegevoegd, zullen de populariteit van deze lijn de belangen der kinderen trouw ter harte, beheerde hun vermogen met overleg en zorgde met groote nauwgezetheid voor hunne opvoeding. Nadat hij een vluchtigen, maar scherpen blik op den be gaafden maar verwilderden knaap, diens pronkzieke moeder en den bedeesden gouverneur had geworpen, haalde hij de schouders op over «die manier van huishouden» en deed Cecil op het Theresianum, die beroemde ridderacademie, welke alle Oostenrijksche officieren voor een uitstekende inrichting houden als zij er namelijk zelf niet zijn opge voed. Het eerste halve jaar voelde Cecil zich in zijn nieuwe omgeving diep ongelukkig. Zijn geheele korte leven door was hij gewoon geweest overal de eerste te zijnhet kwam hem vreemd voor, in het Theresianum, eensklaps de minste rol te spelen. Hoewel hij het meerendeel zijner kameraden in talenten overtrof, stond hij toch, door zijn verwaarloosde opvoeding met zijn studies bij de meesten achter. Ook was hij des tijds, behalve een zekeren Grazer, die voortdurend met een schitterenden, valschen stamboom pronkte, in het voorname instituut de eenige burger. Zijn kameraden spotten met zijn Moravisch accent, zijn plompheid en zijn naam. Wij hebben allen op onze beurt dergelijke spotternijen moeten verduren. Hij kon zich hier in den beginne niet overheen zetten en hield gedurende het eerste kwartaal niet op, zijn moeder en zijn voogd schrif telijk om bevrijding uit zijn gevangenschap te smeeken. Beide bleven echter doof voor al zijn klachten De resul taten, die Cecil met de zoaiervacantie mee naar huis bracht, wareneen gedrukte stemming, en zorgvuldig gesoigneerde, lange, witte nagels. Het volgend kwartaal zette hij in, met dien vervelenden Grazer, die het geheele instituut met zijn afgezaagde bluf- ferijen en gemaakte manieren tegenstond, eens flink af te rossen. Hierdoor verwierf hij zich terstond een groote popu lariteit. Hij begon nu ijverig te studeeren. Zijn profes soren roemden zijn vorderingen zijn klaagtonen ver stomden. Was het onzichtbaar, de ijdelheid voedend vergift, dat de geheele ridderacademie aankleeft, ook in zijn binnenste ge drongen? Begon ook hij er smaak in te krijgen, op Zon en feestdagen door een bisschop de mis te hooren lezen, zich dagelijks door bedienden met gouden tressen te laten bedienen, van denzelfden veteraan dansen te leeren, die aan het hof les geeft en de zonen der voornaamste Oostenrijk sche familiën bij den naam te mogen noemen? Dat zou moeilijk uit te maken zijn geweest. Oogenschijnlijk nam hij dit alles met de grootste onverschilligheid op en gaf zich niet het minste air. Hij had een zeer verborgen trots. Later bezocht hij de Oostersche academie, deed een schit terend examen en kwam nu, onder protectie van zijn oom, bij de diplomatie. Men zond hem naar een Aziatische hoofd stad, die destijds door cholera en revolutionaire opstanden geteisterd werd. Hij wist zich verdienstelijk te maken en kreeg de orde van de IJzeren Kroon. Hierover was men het zeer spoedig te Rome eens ge worden: de nieuwe secretaris was geen persoon, die met zich liet spotten. In zijn geheele wezen was niets kleingees tigs of onedels. Hij was een groote, breedgeschouderde jonge man met een stijve houding, die hem het aanzien gaf van een militair in politiek, met kort afgeknipt bruin haar, en sprekend gelaat. Zijn manieren waren eenigszins plomp, maar zeer bescheiden en eenvoudig. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2