NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 4e Jaargang-. Donderdag 9 Juni 1887. No. 1203. BINNENLAND. Z I N K A. HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rahat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etr anger e G. I. BAÜBJE If Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. BERICHT. ■Gedurende eenige dagen wordt dit blad gratis toegezonden aan onze Stadge- nooten, die nog niet zijn ge abonneerd. Zijdie zich wenschen te abonneeren, gelieven biervan kennis te geven aan onze cou rant rondbrengers of aan ons bureau, Kleine Houtstraat 9. Hetzelfde kan ook geschie den door middel vandeintee- kenbiljetten, welke binnen en kele dagen zullen worden aan geboden. De Directie. STADSNIEUW S. Haarlem, 8 Juni. GEMEENTERAAD. lil de heden gehouden zitting van den gemeenteraad werd na mededeeling van ingekomen stukken overgegaan tot be- eediging en installatie van het nieuwbe noemde raadslid Mr. A. 0. Waller. Ineen adres van 12 April 11., aan den Raad gericht, was door kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente te Haarlem, in her innering gebraèht hoe bij raadsbesluit van 9 Juni 1875 gedurende 10 jaar eene jaar lij ksche bijdrage van f 100 was toegestaan voor de restauratie der Groote Kerk, die volgens een van regeeringswege vastge steld plan geschiedt en ook van regeerings wege geldelijk wordt gesteund. Onder vermelding van grondige redenen, en een beroep doende op de kunstliefde van den raad, verzochten adressanten nogmaals de subsidie te willen verleenen //tot verdere herstelling van het prachtige gebouw, dat onze stad tot sieraad strekt en dat gere kend kan worden te behooren onder de schoonste monumenten van architectuur en oud-vaderlandsche kunst, waarop ons land bogen mag." B. en W. stelden voor, in de betreffende voordracht de gevraagde som nogmaals te verleenen voor een achttal jaren. Zonder hoofdelijke stemming aangeno men. De voordracht No. 99 behelsde een omschrijving van de verhouding tusschen de gemeente Haarlem en Bloemendaal ten opzichte van de baten en lasten aan de Kleverlaan verbonden. B. en W. zijn van oordeel dat de verhouding voor Haarlem ongunstig is, dat Bloemendaal in het voordeel is, en dat de eigendom van den weg met zijne bermen en slooten over de volle uitgestrektheid aan onze gemeente moet verblijven, al was het maar om de reden dat een voorstel tot het aanleggen van een paardentram langs de Kleverlaan nooit afhankelijk mocht wezen van den Bloem endaalschen gemeenteraad. B. en W. stelden daarom voor, een vórig besluit in te trekken, en een som van f 1570 be schikbaar te stellen (op de begrootiug aan te wijzen bij de buitengewone uitgaven voor publieke werken), opdat in hun geest de regeling zal worden getroffen. Aangenomen. De voordracht van B. en W. tot her stelling van werken behoorende bij de brug over de Ringvaart van den Haar- lemmermeerpolder, waartoe f 200 noodig was, werd aangenomen zonder stemming. Onder geleide van een ontwerp tot in voering van een geregelden nachtdienst op het eentraal-telephoonbureau hier ter stede, en tot uitbreiding van het tele- phoonnet binnen de gemeente ten dienste van het brandseinwezen, werd verder door B. en W. eene voordracht ingediend bij den raad, waarbij zij voorstelden: aan de Ned. Bell-Telephooumaatschappij van de voorgestelde verbetering een jaar- lijksche vergoeding toe te staan van f 970. Dit werd aangenomen. Aan de orde was eene missive van B. en W. van Eindhoven aan den Raad van Haarlem, om den heer Leyh te willen machtigen hen als adviseerend deskundige, bij te staan bij het maken van eeu brug, volgens de constructie die in den laatsten tijd in Haarlem gevolgd is, welke con structie B. en W. van Eindhoven //uiter mate bevalt." Goedgekeurd. Met verschillende stukken desbetref fende tot staving, werd nu het voorstel behandeld om den aannemer P. O. Groe- nings de boete van f 2900, wegens de te late oplevering van de vernieuwing van een gedeelte van den voorgevel van het Raadhuis, kwijt te schelden en hem de genoemde som alsnog uit te betaleu. Aangenomen. Op een verzoek der vereeniging //Scliut- tevaer" (a) ter uitdieping van het Noorder- Spaarne van de groote tonnen tot het jaagpad, op een diepte van 2.50 M, (b) het uitdiepen van het Spaarne langs de wallen der stad, en (c) het verplaatsen van de Groenmarkt naar elders, om het den turfschepen gemakkelijker te maken, stelde B. en W. aan den raad voor adressanten te verwijzen wat aangaat (a) naar Gedep. Staten van Noord-Holland, (b) de uitdieping van het Spaarne dit jaar te doen beginnen in de bebouwde kom der gemeente voor zoover de fundeeriugeu dor walbeschoeiing dit toelaten, (c) maat regelen te nemen om den overlast door de drukte op de Turfmarkt weg te nemen. Aangenomen. Een verzoekschrift van P. J. Schwartz, omtrent schadevergoeding voor eene dom mekracht berustende bij de gemeente reiniging, stelde B. en W. voor afwijzend te beschikken. Aangenomen. (De vergadering duurt voort.) Da vereeniging «Door vermaak tot Nut» heeft de Haarleaische school kinderen weder een aangenamen dag bereid. Dit jaar heeft het bestuur besloten een bezoek te brengen, op 10 Aug. a. s., aau Amsterdam en aan «Artis». Vierhonderd kinderen, van de koatelooze scholen, der scho len voor minvermogenden en van de verpleegden in verschillende Gods huizen zullen meegaan, en wel zij, die hebben uitgemunt door trouw schoolbezoek en goed gedrag. De beschikbare gelden worden niet uitsluitend voor de feesten bestemd. Een zeker getal kinderen krijgt elk jaar een spaarboekje met eene in schrijving. De vereeniging, die nu reeds dertig jaar bestaat, heeft recht op den steun onzer stadgenooten. Het lidmaatschap kost slechts f 1.50 per jaar. Het bestuur bestaat uit de Heeren P. Dyserinck, president, P. J. Prin sen Geerligs, secretaris, J. H. Koolhoven, penningmeester, G. C. Merens, Mr. A. W". Thöne, J. Smits C. Jz. en Mr. W. H. Smit. In de commissiën, benoemd bij beschikkingen van 7 Juni door den minister van Binnenlandsche Zaken en belast met het afnemen der exa mens in de vreemde talen, gedurende 1887, zijn o. a. opgenomen: in de commissie voor de Hoogduitsche taal, als lid, de heer L. Obermüller, leer» aar aan de H. B. S. met vijfjarigen cursus alhier; in de commissie voor de Engelsche taal, als plaatsver vangend lid, de heer C. Heijman, leeraar aan de H. B S. alhier. Op het Noordelijk Evangelisch Zendingr feest, dat op 6 Juli a. s. iu het bosch van den huize Echten zal worden gehouden, treedt o. a. als spreker op de heer Barger van Haarlem. Op den 23sten dezer zal te Hoofd dorp (Haarlemmermeer) de gewone jaarlijksche wolmarkt worden ge houden. LETTEREN EN KUNST. De commissie voor het letterkundig con gres, dat in September a. s. te Amsterdam wordt gehouden, heeft besloten op een avond in den Parkschouwburg de oor spronkelijke opera van Daniël de Lange, z/De Val van Kuilenburg", tekst van H. de Veer, te doen opvoeren, indien de componist slaagt in het vinden der door hem gewenschte muzikale krachten, ter bezetting van de verschillende partijen. Bij den raad van beheer der Koninklijke Vereeniging //Het Nederlandseh Tooneel" is de opvoering terzelfder tijd van Vondel's z/Salmoneus" in overweging genomen. (Amst. Ct.) KERKNIEUWS, Roomsch Kath. Kerk. Gisteren is de nieuwe prachtige R. K. kerk te Strijp bij Eindhoven door den bisschop van 's-Hertogenhosch plechtig ingewijd. Bij kon. besl. van 4 Mei 11 is de heer P. Landberg erkend en toege laten als consul van België te Ba tavia. Bij kon. besl. vau 24 Mei is aan L. Hartmann, gewezen adsistent- kok in de strafgevangenis te 's-Gra- venbage, verleend een pensioen. Ingevolge machtiging des Ko- niugs is de heer E. Boonen erkend en toegelateu als vice-consul van Groot-Britannië en Ierland te Dor drecht. De minister van Staat, minis ter van Binnenl. Zaken, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan de Rijks-Landbouwschool te ver vullen is de betrekking van adsistent, bekwaam in het verrichten van scheikundige onderzoekingen. Jaar wedde f 1000. Zij, die voor deze betrekking iu aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór of op 20 Juni e. k. in persoon aan te melden bij den directeur der Rijks-Landbouw school te Wageningen. Bij ministerieele beschikking van 7 Juni is, met ing. van 10 Juni, ben. tot opz. van het Ned. Museum van Geschiedenis en Kunst G. F. C. Grisa, te Amsterdam. Blijkens mededeeling van 's Ko- nings gezant te Parijs, worden se dert 1 Juni 1887, tot nader order, schepen, die in de haven van Roche- fort (Charente Inférieure) geladen binnenkomen of aldaar lading ko men innemen, onderworpen aan eeu tonnengeld van 15 centimes per ton. Van de betaling van dat recht zijn o. a. vrijgesteld: pleziervaar tuigen; schepen, die de kustvaart tusschen Fransche havens uitoefe nen vaartuigen die Rochefort als noodhaven aandoen, mits aldaar geen handel drijvende, en schepen, die in ballast aankomen en zonder lading weder vertrekken. De gewone audiëntie van den minister van Financiën zal op Don derdag den 9den Juni niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den min. van Koloniën zal op Vrijdag 10 Juni niet plaats hebben. Bovenstaande berichten zijn uit de St. Ct.) De minister van Marine heeft de kweekschool voor zeevaart te Leiden bezocht. De N. R. Ct. bevat een zonder ling (particulier) telegram uit Berlijn, volgens hetwelk een aanzienlijk Katholiek Nederlander te Rome zou zijn aangekomen, «om, namens de invloedrijkste Katholieke kringen van Nederland en België voor een ««modus vivendi»» tusschen Italië en het Vaticaan te agiteeren.» Wij zouden den in het telegram genoemden geloofsgenoot en even zeer onze «invloedrijkste Katholieke kringen» beleedigen, indien wij een woord zeiden om dit naar inhoud en vorm even dwaas bericht te weêr- spreken. Tijtt) Met ingenomenheid zegt het Dagll. hebben wij kennis genomen van de Koninklijke onderscheiding, den heer B. S. Berestein, het hoog geacht geestelijk hoofd der Nederl. Israëlietische gemeente, tijdelijk zelfs van beide gemeenten, te 's-Hage, ten deel gevallen. Zoo ooit, dan zal hier met volle recht het virtus no- lilitat op de borst prijken van den waardigen Opperrabijn, die in zijn bijna veertigjarig dienstwerk hier en elders en op veelzijdig gebied waar godsdienstzin, weldadigheid, bescha ving en ontwikkeling waren te be vorderen, met onverflauwden en onverpoosden ijver werkzaam was en, ook in zijn hoogen ouderdom, nog blijft. In hem heeft Z. M. den Koning, op voordracht zijner Re geering, een godvruchtigen zielen- FBUILLEITO TNT. Roman van OSSIP SCHÜBIN. 4) DERDE HOOFDSTUK. Het oordeel, dat de gezant over den nieuwen secretaris uitsprak, luidde geheel anders dan dat van Sernpaly: Mijn beste werker, zeide zijn excellentie, een uitstekend werker, scherpzinnige kop een talent helaas wat te weinig kneedbaarheidte weinig kneed baarheid. En niet alleen bij zijn superieuren had hij zich in korten tijd zoo bemind gemaakt; ook tusschen hem en zijn jongere collega's heerschte weldra de beste verhouding. Hij bezat een eigenschap, die bij menschen, welke het leven zoo ernstig opnemen als hij, zeer zelden wordt aan getroffen hij chicaneerde nooit. Het Palazzo di Yenezia te Rome wemelde destijds van mooie, elegante luiaards. Sterzl sloeg hun jeugdige dwaas heden met de grootste kalmte gade. Van deze jonge heeren kon men toch onmogelijk een ernstige toewijding aan amb telijke plichten verlangenmen zou even moeilijk kapellen tot mieren hebben kunnen dresseeren. Hij was steeds be reid hunne kleine nalatigheden te bedekken en offerde meer malen zijn vrijen tijd aan hun genoegen op. Hij wilde wer ken, wilde nuttig zijn dat was zijn zaak; zij wilden luieren, het leven genieten dat was hun zaak. Terwijl Sterzl zich bij zijn ambtgenooten spoedig zeer bemind maakte, heerschte daarentegen tusschen hem en de club te Rome een zekere koelheid. Zija voorganger had niet de minste roeping gevoeld zich in zijn betrekking bijzonder verdienstelijk te maken, maar hij had goed kunnen walsen en wat meer zegt deze bezigheid niet veracht. Hij was een lieveling der dames geweest. Zij betreurden zijn verlies levendig en waren vij andig gezind jegens zijn opvolger. Sterzl was in het minst de persoon niet om zijn gemis te vergoeden. Het ontbrak hem geheel aan die galante voor komendheid en beminnelijke oppervlakkigheid, die men noo dig heeft, om zich in de wereld populair te maken. Zijn verregaande nauwgezetheid en overdreven oprecht heid maakten hem bijna onverdragelijk in gezelschap. Meestal bewoog hij zich als een zwijgend opmerker in de salons. Als hij toevallig sprak, dan zeide hij altijd pre cies wat hij dacht en verlangde van een ieder dezelfde op rechtheid. Hij begreep niet, dat de in gezelschap gebrui kelijke vleierijen en ondeugende gezegden toch altijd slechts een verbasterde vorm van liefde voor zijn naaste zijn; dat de algemeene oprechtheid, die hij verlangde, noodzakelijk in een algemeenen oorlog zou moeten ontaarden; dat de grenzen tusschen oprechtheid en beschaamdheid tusschen huichelarij en gevoel van betamelijkheid nog niet nauw keurig afgebakend zijn; dat men evenmin de ronde waar heid in een salon mag zeggen, als men er in hemdsmouwen kan verschijnen; dat men bij de gebrekkige gesteldheid van onze zielen zich verheugen moet over de zedelijke wet, die verbiedt, deze zielen zonder gepast omhulsel te vertoonen. Mijn hemel, wat zouden wij anders te zien krijgen? Wij kunnen niet zonder bedrog leven. Een mensch, die gewoon is zich in gezelschappen te be wegen, verlangt van deze bedrog. Het is zijn recht, een beleefdheidsvorm, waarop hij aanspraak heeft. Zoodra een mensch in gezelschap geen «leugen meer waard is» heeft hij afgedaan en kan heengaan Bij dames had Sterzl in het geheel geen geluk. Deze noemden hem spottend: «ie paysan du Danube». Den man nen boezemde hij achting in; zij betreurden slechts zijn overdrijving en vooral zijn ziekelijke gevoeligheid, als het zaken van eer gold. Het was Sterzl volkomen onverschillig, wat de menschen waarvoor hij persoonlijk niets gevoelde, van hem zeiden. Steeds bereid voor een vriend door het vuur te gaan, ver gat hij dikwijl zijn kennissen op straat te groeten. Het hoofd vol van verheven plannen, ging hij regelrecht op zijn doel af. Hij was zeker bestemd groote dingen te volbren gen, misschien ook eenmaal een hooge betrekking te be- kleeden.... maar....

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1