Aan onze lezers. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. Mathilda's Liefde 4e Jaargang. Maandag' 13 Juni 1887. No. 1206. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: BINNENLAND. Z IN KA. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het g-eheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt degelijks, belmlve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiëu morden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het- Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangere G. L. BAJJBJE fy' Co., JOH. F. JONESStier., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. De Directie van HAARLEM'S DAGBLAD heeft aan baar bureau verkrijgbaar gesteld, een beperkt ge tal exemplaren van den boeienden geschiedkundigen Roman naar het Hoogduüsch door CHRI8TIAAN VAN SPAARNE. j3£?r Voor geabonneerden op HAARLEM'S DAGBLAD is de prijs ƒ0.40; voor niet-geabonneerden ƒ1.50. De Directie. STADSNIEUWS. Haarlem, 11 Juni. Op de vergadering van onderwij zers in het arrondissement Haarlim. welke op heden, Zaterdag 11 Juni, gehouden werd, zijn de volgende vraagpunten behandeld: a. «Mag men van de leerlingen der hoogste klasse eener gewone lagere school eitchen dat zij zonder hulp een opstel ma ken- Zoo ja, welke soort van onder werpen dient men hun dan op te geven Inleider H. M. Hubregtse; b. «Is het wenschelijk, dat het hoofd eener school een bepaalde klasse wordt aangewezen?» Inleider J. Spaan Sr.; c. In hoeverre is de bewering waar, dat ods onderwijs onpraktisch is?» Inleider R. Ewouds; d. «Mr. J. J. L. van der Brug- ghen», door J. Klein. In ons volgend nummer zullen we hiervan een uitvoerig verslag geven. Voor de bezoekers van de 42e algemeene vergadering van bet Ned. Onderwijzers-Genootschap, op den 4den Augustus en volgende dagen hier ter stede te houden, zal de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, op vertoon der bewijzen van deelneming, van 26 Aug. retourbiljetten afgegeven tegen den prijs van biljetten enkele reis. De Hollandsche en Rijnspoorweg- Maatscbappij zullen op 2 Aug. retour biljetten voor 4 dagen afgeven. Tijdens het drukken van dit num mer brak er een hevige brand uit in de bierbrouwerij Het Scheepje, aan de Scheepmakersdijk alhier. Volgeus het rijfde jaarverslag ran den staat en de verrichtingen der christelijke vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem, bleef het aantal patiënten in //Bethesda" nagenoeg hetzelfde. Vier dezer zijn als genezen ver trokken. Twee nieuwe patiënten kon men slechts voor zeer korten tijd opnemen: de eene vijf maanden, de andere drie weken, omdat zij bepaald bleken te lijden aan insania epileptica. Zoolang men geen afdeel in g voor onrustigen heeft, kan men ter wille van de andere patiënten, zulke kranken onmogelijk opnemen. De open gevallen plaatsen werden terstond weder ingenomen, zoodat het aantal 32 bleef. In het afgeloopen jaar hadden 1485 zware, 86 lichtere aanvallen en 1182 duizelingen plaats, dus werkelijk minder dan het vorige jaar. Groote blijdschap gaf het voor de lijde ressen de belangrijke vergrooting van het terrein. Werd met het oog op de zoo noodzakelijke uitbreiding der gestichten in den vorigen zomer de grond rondom Bethesda, door het bestuur aangekocht, een gedeelte voor het eerste nieuwe gesticht bestemd, werd nu reeds beschikbaar, en door verplaatsing der schuttingen bij Be thesda gevoegd. Daardoor werd niet alleen een ruim bleekveld voor de wasch ver kregen, maar ook een croquetveld en flinke wandelplaats. Ook werd eene groote ver betering aangebracht door de inrichting van eene leer- en bezoekkamer, de pla fonneering van het strijkvertrek, den aan bouw eener nieuwe zaal aan het groote huis, en van een goede bergplaats voor steenkolen en gruis. Bleef iu Bethesda het getal der kranken zoo ongeveer hetzelfde, op Meer-en-Bosch nam hun getal belangrijk toe. Waren er op 1 April des vorigen jaars 24, thans zijn er 88. Van deze zijn 26 boven den 16-jarigeu leeftijd. Ook hier bleef men voor ongelukken en ernstige krankheid bewaard, terwijl het aantal der aanvallen bedroeg: 2464 zware, 2486 lichtere en 767 duizelingen. Ook kon het bestuur met blijdschap getuigen, dat de eensgezindheid en hulp vaardigheid der patieuten weinig te wen- scheu overliet, ofschoon ook wel eens, evenals in Bethesda, de stilte zonder eenige gegronde oorzaak door stormen vervangen werd. Ook op Meer-en-Bosch streefde men er naar, om het elkaar zoo gezellig mo gelijk te maken. Wat de werkzaamheden betreft, de meeste patiënten hieldeu zich bezig met arbeid in de plaats, hout zagen, schoffelen, harken en vooral in den moes tuin, die voor het grootste deel voorzag iu de groenten en de zomeraardappelen, voor het gesticht benoodigd. Enkele an deren werkten in den timmerwinkel, met den schilder, in de veldsmidse, de schoen en kleermakerij. Zooveel mogelijk trachtte men ook met eigen krachten in het vervaar digen en het onderhouden der huiselijke benoodigdheden te voorzien. Zoo werden in het afgeloopen jaar 39 nieuwe ledi kanten, 8 groote tafels, 4 groote en 7 kleine wasch tafels, 10 banken, onderschei dene kasten emz. gemaakt en geschilderd. Met dankbaarheid maakt liet bestuur melding van de talrijke giften, die zij in het afgeloopen jaar ontving. Toch is voor de noodzakelijke uitbreidiug nog zeer veel noodig. Tal van aanvragen om plaatsing heeft men moeten afzeggen, en ook op Meer en-Bosch zijii de laatste plaatsen voor volwassenen toegezegd. Ook aan de leden van het hoofdbestuur, die dit jaar afge treden zijn, wordt eeu woord van oprech ten dank gewijd, voor hetgeen zij voor de vereeniging waren. Als nieuwe leden zijn opgetreden mevr. Heldring-van Eeghen en de heeren D. G. Escher te Haarlem, en mr. M. J. Crommelin te Utrecht. Ook de geneesheer heeft zich weder verdien stelijk gemaakt voor zijne hooggewaarde hulp, en de heer Tubergen voor de voort durend gratis levering der medicijnen aan Bethesda. Van 1 April 1886 tot 31 Maart 1887 bedroegen de o nt vangsten f70,427,195, uitg. 72,482.58, nadeelig saldo f 2055.385, Donderdagavond, omstreeks half 9 ure, werden te Sloterdijk, door de gemeenteveldwachters Padmos en Brouwer, op den Haarlemmer weg, wegens desertie, aangehouden twee infanteristen, uit Haarlem, nl. A. J. v. d. H. en H. K., die naar Amsterdam zijn overgebracht. Blijkens het rapport van den Heer N. van der Sleen, aan de Vereeniging tot bevordering der Volksgezondheid was het gehalte der melk, geleverd door de Haarl. Melk-Inrichting gedurende de maand Mei, als volgt: Soortelijk v Vaste gewicht. stoffen. Maximum 1.033 3.4 pet. 12.3 pet. Minimum 1.0305 2.9 11.4 Gemiddeld 1.0316 3.19 12.06 Naar wij vernemen heeft zich hier ter stede een voorloopig bestuur ge vormd tot de oprichting van een Tehuis voor R. C. militairenonder leiding van de WelEerw. Heeren Van den Akker, pastoor alhier, en Klumpé, kapelaan. Laatstgenoem de zal als directeur optreden. Bin nenkort zal men de hooge goedkeu ring vau Mons. Bottemanne, thans nog in het buitenland vertoevende, verkrijgen. Voorloopig is het verenigingslo kaal gevestigd in de Parochiale school op de Oude Gracht alhier, in afwachting van de inrichting van een afzonderlijke vergaderzaal in het St. Vincentius-gebouw in de Zoetestraat. Men heeft gezorgd voor geschikte lectuur, en veelzijdige ontspanning. Sterke drank wordt niet verstrekt, maar alleen bier. De geheele instelling wordt door particuliere liefdegiften verkregen. Voorloopig is de opening vastge steld op Zondag 19 Juni e. k. Vrijdag is hier ter stede een 1/i0 lot der staatsloterij verkocht voor 100 gulden. Iu ruim 20 jareu is het niet voorgekomen dat de 100,000 den laatsten dag getrokken werd. Op het verkochte lot is heden eene niet gevallen. Men schrijft ons uit Naarden Door den milicien de J. van het 7de regiment infanterie werd op het schietterrein nabij Laren, waar hij met eenige zijner kameraden werk zaam was, een portemonnaie van een hunner ontvreemd, inhoudende f 1.94. Hij verscheurde de portemon naie, wierp de stukken weg en ver borg het geld op een plaats, waar men het niet zoo direct zou zoeken. Hij zal wegens dit feit voor den krijgsraad te Haarlem moeten te rechtstaan. Donderdag avond jl. om tien uur is een braaf en oppassend werkman in dienst bij den landbouwer E. te Haarlemmermeer, welke sinds vele jaren aan zenuwtoevallen lijdt, op eenmaal krankzinnig geworden; eene buurvrouw die hem tot kalmte aan maande, trok hij in de Hoofdvaart en ware de man en zoon dier vrouw niet te hulp gekomen, dan zou gewis vermelde vrouw er niet levend zijn afgekomen.Eenige oogenblikken later liep hij in de richting van 't Hoofddorp, vergezeld van zijne vrouw waar hij ongeveer tegen elf uur aankwam. Een heer, met zijne echtgenoote van eene visite tehuis komende ontmoette den ongelukkige toen alles ten plattelande reeds ter ruste was. Na eenige woordenwisse ling met vermelden heer, ging deze om assistentie, die spoedig op kwam dagen. Eindelijk heeft men den on gelukkige naar huis getransporteerd, waar hij weer tot bezinning is ge komen. Omtrent het Woensdagavond op den Holl. IJzeren spoorweg tusschen het station Veenenburg1 en de halte Hillegommerbeek, tegenover het landgoed «Rustenburg», plaats ge had hebbend treffend ongeluk, waar bij de heer K. O ver voorde, van Hillegom, door eene van den kant van Rotterdam komende machine werd aangereden, meldt men nog nader dat hij de naderende machine waarschijnlijk niet heeft hooren aan komen, daar juist ter plaatse een goederentrein van Amsterdam pas seerde. Eén arm werd hem verbrij zeld en de val had eenen oogen- blikkelijken dood ten gevolge. Naar het station Veenenburg gebracht, werd dadelijk geneeskundige hulp ingeroepen, doch een der te Hille gom gevestigde doctoren kon slechts den dood constateeren. Het lijk werd in den laten avond naar de woniDg van den ongelukkige vervoerd. LEGER EN VLOOT. De militie-luit. E. Rothe van het 3e regiment huzaren zal in de gelegenheid gesteld worden examen af te leggen, en zal, daaraan voldoende, tot gewoon officier worden benoemd. De le luitenant der huzaren A. P. J. Van Duuren, thans op non-activiteit, wordt wegens ongeschiktheid voor den verderen dienst, op pensioen gesteld. RECHTSZAKEN. Bij vonnis der Amsterdamsche rechtbank van Vrijdag werd Weismann, de diaman tenkoopman, die de vorige week terecht stond onder aanklacht van bedriegelijke bankbreuk van alle rechtsvervolging ont slagen. De adelborst 1ste kl. L. de Waal, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Zilveren Kruis, wordt met 14 Juni op non-activiteit gesteld. De tijdelijke off. van gez. der 2de kl. bij de zeemacht dr. W\ H. H. Lohmann, uit O.-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. (Bovenstaande berichten zijn uit de St. Cl.) Bij kon. besluit van 7 Juni zijn benoemd: tot dijkgraaf van het hoogheemraadschap de Hondsbos- FBUILLETO KT. Roman van OSSIP SCHUBIN. 7) ZESDE HOOFDSTUK. Deze opmerking, die Sempaly eens tegen Sterzl gemaakt liad, ergerde dezen, hoewel hij nog veel minder positieven godsdienst bezat dan Sempaly. Met vrouwen, die men vereert, spot men niet, zeide hij met zijn stijve pedanterie, die Sempaly altijd tot tegen spraak uitlokte. Sempaly vertrok natuurlijk spottende zijn mond en haalde de schouders op. ZEVENDE HOOFDSTUK. Weing dagen, nadat Sempaly zulk een schitterend bewijs van zijn humoristisch teekentalent had gegeven, zat gene raal Von Klinger in zijn atelier op een schilderaohtigen divaD, waarover een Perzisch tapijt was gedrapeerd en trachtte, daar hij voor het oogenblik niets nuttigers wist te doen, zijn papegaai het Oostenrijksch volkslied te leeren. Het was geen gemakkelijk werk, want de vogel verzette zich hardnekkig tegen de overmoeide pogingen van zijn leermeester. De generaal had een prachtig atelier; het was een ge welfde zaal met fresco's aan het plafond, omlijst door gril lige roccoco-versiersels, met Oostersche tapijten en andere behangsels aan de wanden. De menschen schenen in deze ruimte dwergen en de schilderijen van den generaai gele ken platen uit een boek. De sirocco broeide buiten drukkend en duister en de ge neraal was in een zwaarmoedige stemming. Het schilderen ging hem vandaag slecht van de hand en hoewel de pen dule reeds kwart over vier had geslagen, hadden er nog geen bezoekers bij hem aangeklopt. Anders kwamen er bijna alle dagen om dezen tijd menschen, dikwijls veel te veel. De generaal klaagde natuurlijk slechts in stilte over die stoornis, maar verheugde zich toch over de aflei ding. Het alleenzijn maakte hem droefgeestig. Hij dacht er in zijn stemming over na, hoe moeilijk het is, het ver te brengen in de schilderkunt. Zijn kleuren waren voortreffe lijk, zooals kunstenaars hem hadden verzekerd, maar zijn teekening liet veel te wenschen over, dat moest hij zelf bekennen. Zijn specialiteiten waren een harmonisch grijs achtige toon en paardegroepen. Al zijn schilderijen kwamen onverkocht van de tentoonstelling terug, behalve een, dat door den keizer was gekocht, uit eerbied voor de militaire verdiensten van den generaal. De kunstenaars, die zijn sigaren rookten, zeiden hem dat hij te onafhankelijk was in zijn kunst en te voornaam om zich naar den smaak van het publiek te schikken, zoodat hij dus niet op de bewondering der groote menigte kon rekenen. Terwijl hij juist bezig was, den weerspannigen papegaai voor de zestiende maal zeer langzaam het Oostenrijksche volkslied voor te fluiten, werd hij gestoord door een geklop aan zijn deur. Hij ging de kamer uit om open te doen. Het was Sempaly. Hij kwam om den generaal aan te kon digen, dat hij een zeer beschadigd maar mooi behangsel in een klooster had gevonden en het voor een spotprijs had gekocht. Eigenlijk had bij het voor den generaal ge kocht, daar hij wist dat deze er lang naar gezocht had. «Maar als het u niet bevalt, dan houd ik het zelf,» zei tot slot. Niemand had er beter slag van een vriendelijkheid te bewijzen, niemand kon aardiger zijn dan Sempaly. Dat was ook een zijner kleine talenten. Nadat zij samen de zaak hadden afgehandeld, begon Sem paly op een hartroerende manier te klagen over het groote ongeluk, dat hij vandaag bij het Engelsch gezantschap moest dineeren en bij het Fransche dansen en vertelde zijn ouden vriend, dat zijn ideaal zou zijn een leven zonder soirées, bals en diners. Daarna begon hij in de studies van den generaal te snuf felen. Zij werden altijd voorzichtigheidshalve met het gezicht naar den muur gezet. Hij zei op Oostenrijksche manier af wisselend: «charmant» en «superbe» uit vriendelijkheid omdat hij een onweerstaanbaren lust gevoelde om de men schen iets aangenaams te zeggen.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1