Belie en Duinen tot Petten, prov. Noord-Hollandmr. D. P. van Deeuwen; in het bestuur van het Ambacht van West-Friesland, van- WRege Geestmerambacht, prov. Noord- Halland, tot hoofdingeland C. Groene nwoud en tot hoofdingel.-plaatsverv. A. Wit en H. van Trouijver; tot hoogheemr. van Amstelland, prov. Noord-Holland, Utrecht en Zuid- Holland, W. Bruin Iz.tot h-.emr. in het bestuur van den Sint-Aag tendijk, vanwege den Nieuwendam, prov. Noord-Holland., J. van der Oord. De f100,000 is in de tkaus trekkende 324e staatsloterij tot op de 100 laatste nommers in de bus gebleven, zoodat nu door den eveu- tuëelen winner wordt verkregen de som van f130,000 (f 100,000 prijs en f 30,000 premie). Als eene bizon- derheid deelt men aan het Dagblad mede, dat dit geval zich sedert de 229e staatsloterij (21 Juni 1855) niet heeft voorgedaan. Vóór dien tijd had hetzelfde plaats gehad ook nog in de 69e loterij (uitgaaude van de Algemeene Staten), op 8 Oct. 1779. Zondag a. s. heeft door de zeil- vereeniging «Het IJ» een admiraal - zeilen op het IJ plaats. Voor ge- noodigden wordt een stoomboot be schikbaar gesteld, om de manoeuvres te volgen. De vlugheid van het Nieuws van den Dag. In ons nummer van Dinsdag 8 Juni, verschenen op Maandagavond, kwam eene parti culiere correspondentie voor uit Alk maar. 't Was het aardige verhaal van den politie-agent die alarm moest maken voor ec-n brand en toch de vrouw, die hij moest bewaken, niet wilde laten loopen. Men zal het zich herinneren. Hoe ving het Nieuws van den Dag is, kan blijken uit het feit dat in zijn nummer van heden, Zaterdag 11 Juni, dat is vijf dagen later, dat bericht, met vermelding van de bron, is opgenomen. Hoe zoo iets mogelijk is? Het Nieuws knipte het bericht waar schijnlijk uit de Amst. Ct-, die het precies in denzelfden vorm voor eenige dagen van ons overnam, en liet het toen nog maar vrat liggen. Zoo krijgt men het nieuws van den dag Het zijn sterke beenen die de weelde dragen. Woensdag e. k. en voortaan dagelijks gedurende de tentoonstel ling van voedingsmiddelen te Am sterdam, verschijnt onder dien naam het eenige op het terrein verkrijg bare orgaan, dat, met medeweten van de hoofdcommissie, alle offici- eele berichten en programma's van muziekuitvoeringen enz. zal bevatten nevens eenige uitvoerige beschrijving van al hetgeen ds tentoonstelling betreft. De bureau's van redactie en ad ministratie zijn gevestigd aan het Dagbl.- correspondentiebureau Spui straat 189, en op het bureau der tentoonstelling. Men schrijft ons uit Hilversum De «Vereeniging tegen de Kwak zalverij» heeft nog een uitgebreid arbeidsveld. Hier ter plaatse woont een zekere J. S., een oud man, die een schat van middelen heeft tegen allerlei kwal.-n. Zoo ontving ik hedenmorgen be zoek van een kennis uit Nijkerk, die reeds meer dan eens bij ge noemden J. S. een ofleschje» had gehaald ter genezing van den kan ker, waaraan een fasniife-lid lij dende is. Op mijn vraag of de- lijder er werkelijk baat bij vond). ontving ik tot antwoord: oWe kunnen nog niet merken, dat het betert,, maar toch willen we het nog eens beproeven.» Op mijn tweede vraag,, hoeveel de prijs van zoo'n fleschje wel was, luidde het antwoord: aHet kost niets, doch als men den eersten keer vergeet een kleinigheid voor den ouden man achter te laten, behoeft men ten tweede male niet terug te komen.» Als ik er nu nog tsn slotte hij vertel, dat die vriend, van mij tot de ontwikkelden onder-de meuschen wordt gerekend, dan kan men na gaan hoevele oDontwikkelden in onze verlichte eeuw nog hun gpld en hun hoop schenken aan.... een kwakzalver. Men schrijft ons uit de Beeaister:. Terwijl men Donderdagavond jl. bij de weduwe G. K. aan Ujelzat, is een der zoons, waarschijnlijk door een aanval van beroerte, plotseling achterover geslagen, met het nood lottig gevolg dat hij onmiddellijk den geest gaf. Vrijdag jl. zijn -wederom van wege het Waterschap ade Beemster» 7 molens, voor afbraak onder den hamer gebracht, en hebben de niet geringe som van f 4050 opgebracht. Thans zijn van de 52 molens die eenmaal noodig waren om de Beem ster van het overtollig water te ontlasten, reeds 48 voor afbraak verkocht, zoodat waarschijnlijk einde 1888 de Beemstermolens ook tot de geschiede-u's zullen behooren. Nu wordt het water door 3 stoom gemalen afgevoerd. Men schrijft ons: Den 8en dezer vierden de leer lingen der openbare school te Onde- Niedorp met de meeste opgewekt heid het jaarlijksch schoolfeest. Begunstigd door heerlijk zomer weder werd langs de Langedijker dorpen een rijtoer naar Alkmaar gemaakt. Nadat men een bezoek had gebracht aan 't Victoria beeld, waar het Victoria-lied en het Wilhelmus lied werden aangeheven, maakte men eene wandeliDg door Alkmaar's traai aangelegd plantsoen naar den speeltuin, waar de vroolijke kin derschaar zich eenige uren allerpret tigst fieeft vermaakt. Het glanspunt van het teest kwam eigenlijk des avonds. Hadden alle 63 leerlingen toch wegens hun getrouw schoolbezoek aan den rijtoer mogen deelnemen, aan 62 werden daarenboven des avonds nog fraaie prijzen uitgereikt omdat zij gedurende het afgaloopen schooljaar geen enkel willekeurig verzuim hadden gemaakt. Boven dien werden nog aan 3 meisjes, die primo Mei de school hadden verla ten, en gedurende den geheelen cur sus geen enkelen schooltijd wille keurig hadden verzuimd, een keurig bewerkt getuigschrift uitgereikt. Nog 12 leerlingen, die in 1886 en 1885 de school hebben verlaten, maken aanspraak op dezelfde loffelijke on derscheiding. Na het zingen van eenige vroo lijke liederen, en nadat het hoofd der school een toepasselijk woord had gericht tot de belangstellende ouders en kindervrienden, die waren samengekomen om dit slot van het schoolfeest hij te wonen, keerde ieder in opgewekte stemming huis waarts, voorzeker met den wensch, dat de «Schoolvereeniging» in onze gemeente nog lang moge bloeien tot heil en zegen van het opko mend geslacht. Door het hoogheemraadschap van de uitwaterende sluizen in Ken- nemerland en West-Frieslandis aan het hoofdbestuur der schip-aersver- eeniging aSchnttevaêr» te Zwolle de meded'eeling gedaan, dat- op het verzoek van laatstgenoemde Vër— eeniging, ona de buitenhaven te Edam uit te. diepen, goedgunstig was beschikt. Het hooghsemraad— schap en- de gemeente Edam,zullen dit belangrijk werk, zoo dienstig voor èe scheepvaart, voorgezamen- lijke rekening doen uitvoeren. De officier van justitie te Alln- maar bericht, dat op 2feMei jl. te Helder- is in beslag genomen een gulden met de beeltenis van JGo- niDg Willem III en liet jaartal 1:3-60) welke door het Munticollege werd onderzocht. Het Muni-college deed uitspraak en verklaarde, dat het stuk valsch is en vervaardigd in nabootsing van echte rijksmunt- specie. De gemeenteraad van Alkmaar heeft op eene aanvraag de- heeren C. Bosman en tri-. A. P. ès Langs om subsidie in de kosten voor ds spoorwegverbinding Alkmaar-Hoorn besloten voor dat doel f40,000- te bestemmen. - Men sahrijft ons: Bij het beproeven dor brandspuit te Krommenie werd een oud man zekeren A. H., door het slingeren van eene slang tegen den grond geworpen, tengevolge waarvan hij een heen brak. Even later reed de spuit met kracht tegen een slagers winkel aan, waardoor ook eenige schade werd aangericht. Een winkelier te Leiden kwam tot de overtuiging dat in den laat- steu tijd verschillende kledingstuk ken uit zijnen winkel ontvreemd werden, waarvan hij zijne 18 jarig-e naaister verdacht. Toen deze we der om werk kwam, werd zij gadegeslagen en even alleen zijnde nam zij een broek en vest waarmede zij zich verwijderde. Kort daarop door de politie aangehouden zijnde, bleek het dat vele door haar ont vreemde goederen in de bank van leening en in huizen van koop- met recht van wederverkoop waren ge zet. Bij dat onderzoek bleek ook dat hare moeder zich heeft schuldig gemaakt aan medeplichtigheid, door hare dochter het beleenen en ver- koopen der goederen gemakkelijk te maken, die dau ook het daarvoor bekomen geld in ontvangst nam. De moeder is ter beschikking van den officier van justitie 's Hage gesteld. Donderdag middag te 3 uren had op het stadhuis te 's Graveu- hage door den burgemeester mr. J. G. PaMjn, eere-voorzitter, de in stallatie plaats vau de feestcommis sie voor de te houden partiëele uitvoering van het Neder!. Gym- nastiekverbond, bij gelegenheid van het 25jarig bestaan der scherm- en turnvereeniging 's Gravenhage. Uit Renkum meldt men ons Niettegenstaande het water in de rivier slechts weinig meer is ge wassen, stijgt het water in de bin nenvelden nog voortdurend en heeft reeds een ongekende hoogte bereikt. Thans zijn ook nog verschillende uiterwaarden ondergeloopen en is al het vee naar de stallen ge! raclit. De partieele bonds-uitvoering met wedstrijd in vrije oefeningen, uitgeschreven door de Nijmeegsche gymnastiekvereeniging «Milo,» is thans uitgesteld! lot 9 en 10 JeK; Donderdag: m-erkientwee maré-- chansséesrvan dehrigadete's-Bossh, die nachtdienst hadden, daarop inr daehtig gemaakt do&r buren, datdn den sigaren- en kruidenierswinkel des heeren J'.. F! vaia Dijk, Keizer straat aldaar, de- deov open stond. Nadat zij- de bewoner» hadden, op gebeld,. bleek biji onderzoek, dalier diefstal had- plaat» gehad van eenijg geld uit de winkellade, en vau..ver schillende winkelwaren, terwijl,ide dieven zich. uit eene kast in de binnenkamer hadden-te goed gsdaau aan esne flfessh, brandewijn. Aan dezelfde,maréchanssées gelukte het tevens de vier schuldigea,giste ren te VncbS o,p te sporen, .nog in het bezit van, al het gestolene. Het zijn E: G. v. d;. H, een Bosschenaar, E, a„ W.. dfi V. 'en R. ds Vv, al len Amstsrdamjsers de-tweedcs, deserteur van het 7e regiment infan terie die allen reeds vroeger met ds- gevangenis kennis rwkten en zich ook nog voor anders diefstallen te- verantwoorden hebben. Zij zijn ter beschikking gesteld van da justitie. Drie hunner hohben bekend. Zij hadden zich doaïrinkliaeming. door het openstaand-- raam in den spinnenkop boven d3 deur toegang tot den winkel verschaft. Twee personen,.die nabij, de grees te Vealoo drie stuks hoornvee maar Pruisen wilden binnensmokkelen,, moesten dit bijnsjduur betalen,Then de grensdouanen hen bemerkten en zij op het gebruikelijke shall» roepen niet bleven staan, begonnen deze te vuren, doch de smokkelaars wisten met achterlating van het vee, nag ongedeerd te ontvluchten. Op. Je Sloteymeer (Fr.) is een vaartuig, beladen met machinerieën gezonken. De bemanning is gered. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De Tweede Kamer heeft Vrijdag het wetsontwerp betreffende den aanleg van een spoorweg op Su matra's Westkust en een havenin richting aau de Brandewijnsbaai onveranderd met algemeene steub mea aangenomen. De regeeringsinlichtingen betref fende het bekende adres van Am stelland zullen later besproken wor den. De inlichtingen op het adres- Salomon naar aanleiding van De Kruisberg zijn, onder daukzegging aan den minister, voor kennisgeving- aangenomen. Zunder discussie is het ontwerp tot bekrachtiging eener met de maatschappij tot landaanwinning op de Friesche wadden gesloten overeenkomst, verworpen met 30 tegen 20 stemmen. Maandag Grondwetsherziening. KOTüEÖWS. Nederl. Herv. Kerk. De doleerende kerk te Zwolle is tot stand gebracht, Ouderlingen en diakenen zijn benoemd, een predikant wordt gezocht en een kerk zal worden gebouwd. Negen broederen van de doleerende partij te Meppel brachten f 4500 voor den bouw vau een kerkje bijeen. Te Randwijk is aanbesteed het bou wen van een kerk voor de doleerende ge meente. Van de zeven inschrijvers had het laagst ingeschreven de heer S. Geurts al daar voor f 1300. Aan dezen is het werk gegund. Doopsgezinde Kerk. Ds. S. Lulofs, Predikant bij de Doopsgezinde Gemeente te Koog aan de Zaan heeft bedankt voor het beroep naar Arnhem. BmiMLAND. Eagsland! IWd Salisbury -var- klaarde in de- Vrijdag- gehouden zitting_-vaa het, Hsogerhuis, dat, de overeenkomst, betreffende Egypte de - volgende bepalingen bevat EDge-- land trekt zijne- inroepen binnen drie jaran-. teru^»;: zijm recht tot henoe- ming.rvan officieren bij het Egypti- - sche - leger,- eindigt na verloop van vijfi jprea. Ehgeland behoud hete resht troepen naar Egypte te zenden, ingeval vanbinnen- of buitenlandn - sake onlusten.. Geene andere natie is bevoegd, troepen naar JJgypte. t®ff zenden,. De overeenkomst verliest, hare geldigheid-,, indien z'j nietdonr,- de. mogsmdheden is gera-iafieerd, Nóg werdi door lord Salisbury-,- medegedeeld,, dal ook dct-Porte het' recht heeft troepen naar: Egypte, ten zenden.. Wat. het Suer.vianaal,be-- treft,. bes tuut ee-nvoudu-een verbin tenis,, door Lord Granrille indertijd! aanjfpgaaa,. houdendedat hat kar- naaf vost- allen en te allen, tijdfc opan. is.. De- haer Brookfieïd.-, heat in aa Vrijdag gehouden sitting van A-at lagerhuis aangekondigd, dat hij. sen voorstel zal indienen, waarvaa de strekking is te verklaren dat,.ceder billijking van hekvrijhaadelssteïsel, de tijd voor Engeland is. aangehro- kea voor gewichtige hervormingen in de tegenwoordige Ssancisele po li iüek. Da heer 'Sb II, Smith diende daarop zijn Donderdag aangekon digd voorslfjl, in, betreffende het wetsontwerp-, op de- strafvordering in Ierland. (Sluiting van het debat.) Het Lagerhuis vereenigde zich, zonder stemming- met een voorstel, van Balfsur, strekkende om uit t.gt Iersche str-afwetontwerp de bepaling te schrappen,, welke betrekking had op het verleggen der procesvoering in zekere gevallen naar Engfjiand. Vooraf had de regeering verklaard, dat zij deze leemte zou aanvullen mst een voorstel tot het in het leven, roepen van eene rechterlijke com missie. Vervolgens werd met, 216 tegen 150 stemmen art. 4 aangenomen en hierop het debat verdaagd. Smith kondigde aan, dat er door hem een voorstel zal ingediend wor den, bepalende dat, ai le amendemen ten en artikelen, die op den 17 Juni des avonds te lö uur nog niet af gedaan zullen zijn, zonder discussie in stemming zullen gebracht worden. De Daily News aegt, dat de berichten uit S.. Petersburg omtrent een Eugelsch-Turksch verbond on gegrond zijn. Wel is het waar dat de betrekkingen tusschen Turkije en Engeland zeer vriendschappelijk zijn, terwijl daarentegen de verhou- din tusschen Rusland en de Ports gespannen is en opnieuw 'net gerucht opduikt, dat Nelidoff weld-a de Tnrksche hoofdstad gaat veriaten. Duitschland. Bij de behasdeling van het voorstel, waardoor de be noeming van burgemeesters voor Elzas-Lotharingen ook buiten de ge meentecolleges mogelijk wordt, ver klaarde de Regeeringscommissaris Back, dat het hier geenszins geldt eene soort van straf wegens den uitslag der verkiezingen in Elzas- Lotharingen, maar eenvoudig het herstel van een toestand als één jaar voor de annexatie bestond, en in wijden kring der bevolking alles zins ais bevredigend werd beschouwd. De regeeringscommissaris Von Puttkamer liet zich in denzelfden geest uit. Hij zeide, dat herstel van Waarom maakt u dit niet af? vroeg hij eindelijk op een paar geschetste Baschi-Bosuks wijzend. Dan zou ik het gemakkelijker verkoopen, zei de generaal, maar je weet dat ik me niet schik naar het publiek; ik richt mij naar mijn overtuiging, nooit naar de eischen van het publiek. Sempaly spotte met deze kunstenaarsgeloofsbelijdenis, zooals zij het verdiende. Daar het verkoopen hij u toch maar een caprice is, zeide hij beleefd, zou ik u raden, in 't geheel niet meer te doen en uw collectie schilderijen aan den staat te vermaken. Dan krijgen wij in Weenen ook ons Museum-Wiertz. Toen de generaal hem echter verzekerde, dat het hem ernst was met het verkoopen, glimlachte Sempaly spottend en begon: Er was niet lang geleden een schoenmaker. Hij was een genie, maar hij volgde alleen zijn schoonheidszin en knnstenaarsovertuiging en richtte zich niet naar de eischen van het publiek. Daarom maakte hij niets dan Grieksehe sandalen. Hij stierf bankroet, maar met het aangename bewustzijn, zich niet geschikt te hebben naar het pu bliek! De generaal was juist van plan op dit ondeugend verhaal een boos antwoord te geven, toen er buiten zeer hard aan de deur geklopt werd. De buitenstaande scheen te denken, dat een kunstenaar niet licht uit zijn droomen werd gewekt. De generaal ging de deur open doen. Het atelier werd door een voorkamertje van de gang gescheiden. Een la g opgeschoten, slank en bizonder mooi blond dametje in een donkere japon en mautel vau ottervel kwam binnenstuiven. Wel, Zinka, wat een verrassing! riep de oude heer vroolijk. Sinds wanneer hen je in Rome? - Sedert van morgen! antwoordde een vroolijk stem metje. Is er niemand met je mee gekomen? vroeg de generaal, daar Zinka de deur, die hij had opengelaten, achter zich dichttrok en voor hem uit het atelier binnen liep. Neen niemand, zeide zeiIk heb de juffrouw thuis gelatenzij en mama slapen beiden vast, om uit te rusten van de vermoeienissen van de reis. Ik ben alleen met het rijtuig gekomen; dat was toch heel aardig van mij, niet waar? Maar wat zet u een grappig gezicht?.... Waarom heeft u mij nog geen kus gegeven, oom?.... Met fier opgeheven hoofd en de beide handen in een klein mofje, stond het joDge meisje vcor hem en staarde hem met een paar groote grijze oogen aan. Mijn lieve Zinka, begon nu de generaal, die, als alle nauwgezette heeren met een romantisch verleden, over dreven op de etiquette was ten opzichte van dames van zijn familie, ik vind het allerprettigst, dat je me komt bezoeken maar in een wildvreemde stad, waar niemand je kent, en in een wildvreemd huis, waar O, nu begrijp ik het! rLp het jonge meisje uit.... O, het past niet! Ik kan wel honderd jaar worden, voordat ik leer wat past en niet past! Mijn arme oom zei vroeger altijd, dat het niet noodig was zich daaraan te storen, omdat voor fatsoenlijke lui alles past en voor onfat soenlijke ook weer alles. Maar die kon er natuurlijk niet over cordeelen! Meteen keerde zij zich op haar hielen om en liep naar de deur. Maar lieve Zinka! riep de generaal, terwijl hij haar tegen hield, zeg mij dan ten minste waar je lo geert, voordat je nu weder verdwijnt. Wees toch niet zoo onverstandig. Ik ben zeer verstandig, antwoordde zij. Zij was erg verlegen en vreeselijk booshet bloed gloeide in liaar wangen, de tranen stonden haar in de oogen. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2