ker kmeüws. rechtszaken. Aan den nationalen schietwedstrijd, welke deze week te 's-Hage wordt gehouden, zal Woensdag a. s. ook worden deelgenomen door de Haar- lemache schietclub Willem III. Uit Lourdes wordt bericht, dat Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, Mgr. C. J, M. Bottemaone, daarin den besten welstand is aangekomen, waardoor het gelukkig bewijs is geleverd, dat Mgr. volkomen is hersteld. Met Z. D. H. bevin den zich onderscheidene katholieke Nederlanders te Lourdes, en dezen hadden het geluk Zondag 11. de H. Mis vau Mgr. bij te wonen; de familie Krul uit Rotterdam mocht uit de handen van Z. D. II. de II. Communie ontvangen. Onder de Hoogmis was Mgr. op een troon ge zeten, omgeven door vijf Priesters van zijn Bisdom: de Zeereerw. hee- ren Juffermans, Secretaris des Bis- fcchops, Dankelman, Peetere, Foppe en Krul. Nabij het altaar bevonden zich 8 leden vau de familie Krul, de heeren Cranenburg en Damen uit Leiden en de heer en mevrouw FaesDe Groot uit Breda. Allen dankten de H. Maagd in vurige ge beden voor het gelukkige herstel van Z. D. H. NH. CL) Zaterdagmiddag, iets over zessen brak een brand uit in de machine kamer der b'erbrouwerii Het Scheepje firma van der Aa, Schmidt Co., gelegen aan de Houtmarkt. De braud ontstond in den zolder, door de pijp van de locomobile. De brandweer was als altijd spoedig op haar post en bewees goede diensten, zoodat de brand in den aanvang werd ge stuit. De schade is vrij aanzienlijk, maar alles is verzekerd. De aan grenzende kuiperij en andere ge deelten van het pand hebben veel waterschade geleden, de machine zelf bleef ongedeerd. De Burgemeester en enkele leden van den Raad waren op het terrein. De rechtbank alhier deed dezer dagen nog uitspraak in de volgende zaak: Twee jongens werden door hun voogd besteed in het weeshuis der Herv. gemeente te Hillegom, bij een behoorlijk contract, waar in onder meer voorkwam, dat zij aldaar op den voet van het gesticht werden op genomen, tegen betaling van zeker bedrag- in geld, en wel tot hun 20ste jaar. Bij die geldelijke regeling was ook de bepaling gevoegd, dat als één dier kinderen, of beiden voor hun 20ste jaar zouden ko men te overlijden, hun geheele vermogen respectievelijk en naar gelang van den tijd dat zij in het gesticht geweest waren, berekend tegen f3,50 per week, aan het gesticht zou komen te vervallen, enz. Een dier jongens gaat vroegtijdig uit het huis. De tweede blijft er iu en wordt daarin verpleegd tot na zijn 19e jaar, wordt toen ziek en sterft. Zijn geheele be zitting komt nu, zooals dat bij het con tract was geregeld, aan het gesticht. Maar nu had die jongen reeds verscheidene jaren gewerkt en geld verdiend, hetwelk door het gesticht was in ontvangst genomen en beheerd. Van dat geld nu vroeg de over gebleven broeder en eenige erfgenaam re kening en verantwoording en uitkeering aan regenten. De regenten bestreden dit en beweerden dat zij dit niet behoefden te doen, omdat in het contract stond, dat die jongens in het weeshuis zouden worden opgenomen en verpleegd op den voet van dat wees huis, waaruit zij vermeenen dat hun recht geboren werd, om dat geld te beschouwen als voor het gesticht verdiend. Van den kant van den erfgenaam werd deze opvatting onder meer bestreden met de bewering, dat er geen enkele reglemen taire bepaling werd overgelegd, waaruit dit bleek, dat de geldelijke positie door het contract werd beheerscht, en al wat daar buiten viel ook beschouwd moest worden als niet aan het gesticht toe te komen, terwijl de bewoording opname en verpleging op den voet van het weeshuis, wel verplichtingen voor het gesticht deden geboren wordeu, maar geen andere en meerdere rechten daardoor voor regenten verkregen konden worden dan in het contract omschreven. Het O. M. bij de rechtbank alhier con cludeerde tot ontzegging der vordering. De rechtbank was echter van een ander ge voelen en wees aan den eischenden erf genaam zijne vordering toe, zoodat de regenten van het gesticht werden veroor deeld tot het doen van rekening en ver antwoording en in de kosten der proce dure. Voor den eischer traden op mr. S. J. Cohen van Amsterdam als advokaat, en jhr. mr. Van Styrum als procureur; en voor de gedaagde regenten mr. Th.De Haan Hugenholtz, adv. en proc. alhier. Door de politie alhier is aange houden en naar huis van arrest overgebracht Willem Hendrik Kuyk, oud 47 jaren, voermansknecht, ge boren te Terneuzen, laatst woon achtig te 's-Gravenhage, wiens op sporing en aanhouding door den officier van Justitie te 's-Graven hage in het Algemeen Politieblad, van 3 Juni jl. was verzocht, tot het ondergaan van 2 maanden gevan genisstraf, waartoe hij bij vonnis van de arrond.-rechtbank aldaar dd. 6 Mei 11. was veroordeeld ter zake van diefstal. Zondag namiddag werd door een visscher, woonachtig aan hetSpaarne alhier, een roeibootje vermist, dat voor zijne woning in het water had gelegen en waarin eene groote hoe veelheid paling en eenige zeelten geborgen waren. Eenige uren later is het bootje drijvende in den Schoo- tersingel teruggevonden, waaruit de visch door middel vau braak was ontvreemd. Heden morgen te elf uur geraakte een kinderwagentje met een kindje van ongeveer lVs jaar er in, van het Bolwerk in den Schootersingel. Door spoedig toegeschoten hulp en een eind hand aan hand te water te gaan, slaagde men er in den wagen op den kant te brengen, waar het kindje gelukkig nog levende in was. Met ingang van 1 Juli a. s. is tot burgemeester van Haarlemmer meer benoemd de heer J. W.Lant- zendorffer. LETTEREN EN KUNST. De Erausche Academie van Wetenschap pen te Parijs heeft dit jaar den prijs //Sta nislas Julien" (voor het beste werk met betrekking tot China) toegekend aan den Leidschen hoogleeraar Dr. G. Schlegel, voor zijn Nederlandsch-Chineesch woor denboek. Op de tentoonstelling van schilde rijen le 's Hage is verkocht: No. 105, z/Een mooie Winterdag", door O. Eerel- mau. LEGER EN VLOOT. De 2e luit. kwart. Van Bennekom en de 2e luit. der inf. Kraal, van het O. I. leger, zullen den 16n Juli te Marseille aan boord gaan naar Batavia. De 2e luit. der inf. Van der Haas vertrekt den 1 ln Juni met de //Prinses Willielmina" van Am sterdam naar Indië. BINNENLAND. Z. M. heeft, met ingang van 1 Juli, aau dr. T. T. H. Jorissen, te Amsterdam, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arr. Zaandam. Z. M. heeft bij het wapen der genie benoemd tot commandant van het korps genietroepen,den luitenant kolonel I. J. H. Gijsberti Ilodenpijl, van den staf van het wapen. Z. M. heeft bij het wapen der infanterie benoemd tot commandant van het 3e regiment inf. den kolonel H. F. C. Hardenberg, van den gene- ralen staf. Z. M. heeft den 2n luit. C. P. Koene, van het 3e reg. inf. voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië. Z. M. heeft, met ingang van 20 Juli a. s., op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan C. C. Bremer, als huismeester, aan aan zijne huis vrouw C. J. Bremer, geb. Terpstra, als huismeesteres in 's Rijks krank zinnigengesticht te Medemblik. Z. M. heeft benoemd: met in gang van 21 Juni a. s., tot burge meester vau De Wijk, M. baron De Vos van Steenwijk, secr. dier ge meente; met ingang van 30 Juni a. s., tot burgem. van Hoorn, mr. W. K. baron Van Dedem; met in gang van 1 Juli a. s., tot burgem. van Haarlemmermeer, J. W. Lant- zeudorffer; en van Sappemeer, T. Venema Az., secr. dier gemeente. {Bovenstaande berichten zijn vit de St. Ct.) De Engelscbe gezant bij ons Hof, the Hon. Sir William Stuart, zal op 21 dezer, ter gelegenheid van het 50-jarig regeeringsjubilé van Koningin Victoria een groot diner geven. Bij die gelegenheid zal tevens het hotel der Britsche Am bassade schitterend worden geïllu mineerd. Men schrijft ons: Door een 50-ial leerlingen van het Gymnasium te Amsterdam zal, evenals het vorige jaar, van 11 tot 19 Juli a. s. ouder toezicht van hunne militaire instructeurs, een kamp betrokken worden op de heide nabij Laren, waar hun de gelegen heid zal worden gegeven zich prae- tisch te oefenen iu het schijfschieten, pionniersarbeid voor infauterie enz. De wielerwedstrijdvereeniging te Amsterdam heeft besloten den eersten wedstrijd in dit jaar te hou den op 16 Juli. Zaterdagmiddag omstreeks half twee is braud ontstaan in een turf hoop in een der Nieuwer-Amstelsche veenpolders achter de KalfjeslaanOn - dauks de pogingen der brandweer, die zich op den slappen bodem moeilijk met hare bluschmiddelen kon bewegen, stonden tegen acht uur reeds drie hoopen in gloed. Daar de turf droog is, bestaat weinig vooruitzicht dat men het vuur spoedig meester zal zijn. Op een afstand gezien, vertoont de lage gloeiende hoop zich in zijne uitgestrektheid als een ware vuur poel. De kosten voor een bronzen beeld met voetstuk voor Jan Pie- terz. Koen, te Hoorn, zijn voorloopig geraamd op f 20.000, waarvan alleen te Hoorn reeds f17000 werd bij eengebracht. Het uitvoerend comité is voornemens een beroep te doen op den geldelijken steun onzer laud - genooten. Men schrijft ons uit Hilversum Het station Hilversum, dat nu reeds tot de drukste in den lande mag worden gerekend, zal in de toekomst een waar kruispunt worden. Werd voor eenige dagen bericht, dat er opmetingen zouden geschie den voor den aanleg van een spoor weg van hier in rechte lijn op Lei den, thans weder vernemen we, dat door de heeren Lapère en Lange- meijer concessie is aangevraagd voor het leggen van een locaalspoorweg van hier op Zeist. Voor eenigen tijd noodigde een commissie alhier de R. C. ambachts lieden te dezer plaatse uit om ge zamenlijk een werkstuk te vervaar digen dat waardig zou zijn te prij ken op de tentoonstelling te Rome, ter gelegenheid van het 50-jarig jubilé van Z. H. den Paus. Onder toezicht van den heer A. Brouwer, kunstschilder, wordt thans gearbeid aan een eikenbouten kerk altaar, dat vooral door zijn keurige afwerking een waar sieraad belooft te worden. Vóór de verzending naar Rome zal bet kunststuk eerst te Amster dam ter bezichtiging worden gesteld, terwijl een naamlijst der vervaar digers er aan zal worden toege voegd. Men schrijft ons: Zondagmorgen had te Noordwijk- Binnen een treffend ongeluk plaats. Van eenige kinderen, die aan het spelen waren op een zandhoop, ge raakte er één tusschen de rails juist op het oogenblik dat de tram aankwam. Daar de machinist niet meer kon stoppen, werd het kind overreden en was onmiddellijk dood. Vrijdag heeft de bekende sports man, luitenant Metelerkamp, te Amersfoort een ongeluk gehad. Ter wijl hij zou opstijgen, ontving hij van zijn paard, dat hij aan de hand in het spriugen had geoefend, eenen slag die hem het been brak. Het paard liep van het terrein «De Vlas akkers» regelrecht naar den stal, zoodat men dadelijk, een ongeluk vermoedende, met geneeskundigen zich naar de springplaats begaf, waar de ruiter ongeveer 2 uren iu hevige pijn had doorgebracht. Zijn toestand is redelijk. Tot het overbrengen van voor name passagiers bij de aanstaande feestviering vanEngelana's koningin, wordt te Vlissingen binnen enkele dagen eene flotille van koninklijke Eugelsche stoomjachten verwacht, waaronder de bekende jachten Vic toria and Albert, Osborne en En chantress. De gasfabriek der gemeente Deventer behaalde in 1886 eene zuivere winst van f29.192.41. De eerste bezending kersen uit Duitscbland met bestemming naarEn geland passeerde Zaterdag Lobit. In 1886 kwam zij den 3en Juni, in 1885 reeds den 27en Mei. Wegens plaatsgebrek zy n wij genoodzaakt het mail-overzicht tot het volgend nummer uit stellen. Dezer dagen had te Meppel een niet onaardige vergissing plaats. Twee predi kanten, een van de Doopsgezinden, de ander vau de doleerende partij, zouden daar preeken en kwamen met denzelfden trein daar aan. Op bet perron waar bet druk was, bevonden zicb diakenen van beide gemeenten, om bun predikant af te balen. Die van de doleerenden, bun man niet kennende, spraken een beer aan en op diens verzekering, dat bij predikant was, gaf men elkander de band en toog men stadwaarts. De diaken van de Doops gezinden, zijn predikant wel kennende, maar bem niet vindende, vernam weldra dat de //broeders" met den (vrijzinnigen) predikant waren weggeloopeu. Nog tijdig werd de vergissing hersteld, anders bad bet kunnen gebeuren dat de Doopsgezinde predikant in de doleerende kerk had ge preekt en omgekeerd! Men schrijft ons. uit Naarden De godsdienstoefeningen der Nederd. Gereformeerde gemeente (doleerende) wor den met grooten ijver voortgezet. Door bet kerkelijk bestuur zijn 10 notabelen, 2 ouderlingen en 1 diaken, die aan de oprichting dier gemeente mede werkten, vervallen verklaard van bun lidmaatschap der N. H. Kerk, terwijl eenige lidmaten, die geregeld de oefeningen der //doleerenden" bezoeken, zijn aangeschre ven om binnen acht dagen te verklaren of zij zicb willen onderwerpen aan bet synodaal bestuur of wel zicb daaraan wil len onttrekken. Door iemand, zicb noemende „een leek", is in eenen, in kalmen eir waardigen toon gestelden, open brief, krachtig protest aan- geteekend tegen den inhoud eener circu laire door Ds. Van Schelven als consulent 11. Kroeskamp en D. Hagedoorn als praeses en scriba geteekend, waarin zeer ten onrechte wordt voorgesteld alsof //de ganscbe Kerk van Naarden bet juk der synodale Hiërarchie (zou hebben) afgewor pen." Opmerking verdient bet, dat niettegen staande de oefeningen der "doleerenden" gemiddeld door meer dan 100 personen worden bezocht, tocli nog slechts een zeer klein getal lidmaten zicb daarbij officiëel hebben aangesloten en de N. II. Kerk drukker bezocht wordt dan vroeger. Zaterdagmorgen werd op de zitting van bet kantongerecht in tegenwoordigheid van een groot publiek de onlangs medegedeelde zaak behandeld tusschen de vroegere ver liefden, die thans in geschil liggen over bet door den vrijer aan zijne beminde ge geven horloge met ketting; thans bleek dat niet die voorwerpen, maar de waarde ervan in rechten was opgevraagd. Terwijl partijen persoonlijk tegenwoor dig waren, vroeg mr. Rijshouwer, als advo kaat voor eischer, veroordeeling tot betaling van de waarde der voorwerpen ten be drage van f75, benevens de proces-kosten, op grond dat iu dit geval geen sprake kon zijn van eene overkomst om niet (schenking), maar van eene overeenkomst onder bezwarendeu titel, vervallen door verbreking van het engagement. Gedaagde bleef bij hare meening dat het eene schenking was, en dat het haar gegevene noch de waarde kon teruggevor derd worden. Zij erkende dat eischer haar de gelden ter betaling van liet horloge had verstrekt en dat zij den ketting had te gelde gemaakt. De kantonrechter zal Zaterdag a. s. uit spraak doen. (Leidsch Dgbl.) Het toppunt van verstrooidheid is bij een tandmeester te gaan om zich den mond te laten reinigen en niet te bemer ken, dat de man u onder de bewerking 30 tanden trekt. In Juli 1884 is dit eene Parijsche jonge dame, Mile. Riguet geheeten, overkomen, die een kunstbewerking tot reiniging van den mond onderging, die twee uren duurde, waarna de tanddoctor baar een spiegel voorhield en zeide: zie eens, dame, de operatie is afgeloopeu. Mile. Riguet keek in den spiegel, doch deinsde van ontzet- tiug terug. Zij bemerkte dat zij geen enke len tand meer in den mond had. Misschien had zij daarover niet getoornd, maar de tandmeester bood haar een rekening van f50 fr. aan. Dat was te veel voor de jonge dame, die den tandmaëstro verweet, haar leelijk gemaakt te hebben met het voornemen aan haar een nieuw gebit kwijt te raken. Mile. Riguet weigerde derhalve te betalen en de mondreiniger, die nota bene Goliath heet, dagvaardde zijn cliënte voor den vrederechter. Goliath bood zelfs aan, de noodige be wijsstukken over te leggen in den vorm der uitgetrokken tanden en kiezen, welke, volgens hem, wegens hun minder gezonden toestand niet meer de eer verdienden in een damesmond te prijken. De vrederechter veroordeelde Mile. Ri guet tot betaling der betwiste 50 frs. Maar zij kwam bij de rechtbank in hooger beroep en nu vroeg zij zelfs 200 frs. schade en interessen, omdat het weg gaan? vroeg zij. in die groote kerken is het gezel schap gewoonlijk zoo gemengd. De generaal schaamde zich over haar dwaasheden, om de kinderen der barones, die veroordeeld waren ze aan te hooren. Heb je mij al vergeven, Zinka? vroeg hij het jonge meisje vroolijk, om het algemeene gesprek op een ander onderwerp te brengen. Alsof ik nog tijd zou hebben gehad, om aan uw pe danterieën te denkeD, zei Zinka blozend; zij scheen het niet prettig te vinden, aan haar kleine onvriendelijkheid herinnerd te worden. Ik heb nu heel andere zorgen. Welke dan, mijn lieve kind? vroeg Sterzl, die alles altijd ernstig opnam, medelijdend. Ik heb wat verloren, zei zij zeer droevig, maar toch ook weer met iets schertsend in haar stem. Toch geen klaverblad van vieren of een gewijde medaille? vroeg de generaal. O neen, iets veel gewichtigers. Je portemonnaie? vroeg de barones boos. Toen barstte Zinka in een helderen lach uit. O, mama, iets veel verheveners.... raadt het niemand?.... Rome! Daarop antwoordde Sterzl, die de dwaze kleine invallen van zijn mooi zusje nooit recht kon begrijpen: dat is mij te geleerd. Sempaly zei echter vriendelijk: Ik zie, freule, dat de groote ontgoocheling u ook heeft getroffenen Zinka ging voort met praten, als iemand die gewoon is dat men haar gaarne aanhoort: Ik weet niet hoe lang ik al van Rome heb gedroomd en naar Rome verlangd heb. Mijn Rome was voor mij altijd een voorstad van den hemel en dit Rome schijnt wel een voorstad van Parijs. Mijn Rome was zoo schoon en dit Rome is zoo leelijk. Bezondig je niet, Zinka, zei de romantische generaal, die voor Rome de traditioneele bewondering koesterde. Als stad is Rome inderdaad niet schoon, zei Sterzl nuchteren, het is alleen interessant als kunstatlas met illustraties op natuurlijke grootte. Maar je kent het nog volstrekt niet. Je hebt nog niets gezien.... Dan huizen, meen je, zei Zinka, met moedwillige schijnheiligheid de oogen neerslaande. Het is vreeselijk! klaagde de barones. Sedert vijf dagen zoeken wij, zonder een geschikte woning te kun nen vinden. Overal is weer de een of andere last: hier is de trap te donker, daar de entrée te leelijk, of het salon heeft maar één ingang..., of de kamers voor de dienst boden zijn.... Ja, mijn arme Zinka, viel de generaal de barones onbeleefd in de rede, als je tot nu toe wezenlijk nog niets van Rome hebt gezieD, dan de huurhuizen op het Corso, dan kun je natuurlijk... Maar ik heb er ook nog iels anders van gezien, riep Zinka vroolijk, ik heb Rome al goed leeren kennen. In den droom? Neen, gisteren, terwijl mama migraine had. Och, die migraine! zuchtte de barones, terwijl zij haar reukfleschje aan den neus hield, ik ben een echte martelares Aan migraine te lijden was voor de barones een van de eischen du bon genre. Sempaly zette uit beleefdheid alleen een medelijdend ge zicht, maar vroeg onmiddellijk daarop iets aan Zinka. Ja, ja, ik ken Rome, babbelde zij verder.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2