Aan ra lezers. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Mathilda's Liefde 4e Jaargang. Woensdag 15 Juni 1887. No. 1208. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. BINNENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rahat. Abonnementen en Advertenties worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité JEtrangère G. L. DJUBB Co., JOH. F. JONBS, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Monimartre. De Directie van HAARLEM'S DAGBLAD heeft aan haar bureau verkrijgbaar gesteld, een beperkt ge tal exemplaren van den boeienden geschiedkundigen Roman naar het Hoogduitsch door CHRISTIAAN VAN SPAARNE. Voor geabonneerden op HAARLEM'S DAGBLAD is de prijs ƒ0.40; voor niet-geabonneerden ƒ1.50. De Directie. Haarlem, 14 Juni. In de morgenWoensdag, te houden Raadszitting zullen de na volgende punten aan de orde worden gesteld: Voorstel van B. en W. om een hulpwachter aan te stellen bij de brug over de Ringvaart, Id. id. tot verhooging van het krediet voor een trottoir in de Gierstraat en het maken van twee urineputten. Voort zetting van de behandeling van het ontwerp eener algemeene politie verordening. Door het gemeentebestuur alhier, is vergunning verleend tot oprich ting van eene smederij in het per ceel aan de Ged. Oudegracht No. 37, van H. Meeuwig. De Commissaris des Konings in deze provincie heeft benoemd ter vervulling van opengevallen plaat sec, tot zetters voor 's Rijks directe belastingen Te Anna Paulowna J. J. Enschedé, te Berkhout R. J. Koster en S. Zuurbier, te Edam J. Jz. de Boer, te Ilpendam K. Buurs, te Middelie D. de Jong, te Muiden T. Pauw, te Noordscharwoude C. Oppendoes, te Spaarndam B. Schouten, te War den J. Boon en te Wijdewormer P. Pauw. Door den architect D. E. L. van den Arend is namens het bestuur der Ned. Israëlietische Gemeente al hier, in hare vergaderkamer heden aanbesteed: Het bouwen van eene nieuwe school, vergaderzalen en hadinrich ting op een terrein gelegen aan de Wijngaardstraat alhier. Van de 20 inschrijvingen was die van Aalders (Amsterdam) het hoogst f 25,000; en die van H. J. Zurendonk het laagst, f 17,900; één biljet was van onwaarde. Voor den dit jaar te houden Bondswedstrijd, uitgeschreven door den Nederlandschen Cricket-Bond, hebben zich opgegeven de volgende cricket-clubs R. U. N. en «Progress» uit Am sterdam, «Rood en Wit» uit Haarlem.«Olympia» en de cricket club «Concordia» van 's-Hage «Hercules» uit Utrecht,«Zutpha- nia» uit Zutfen, «Wageniugsche C. C.» uit Wagenirgen. Door den heer De Gruyter te Amsterdam is beschikbaar gesteld een zilveren bokaal, als prijs voor den besten batsman. Dit kunstvoorwerp wordt voor goed het eigendom van den winner, indien hij er in slaagt ook het volgende jaar den prijs te winnen. De doleerende gemeente, welke tot de kerkordening van 1619 is teruggekeerd, telt te dezer stede thans ruim 300 leden. In drie gods dienstoefeningen, welke in «Felix Favore» zijn gehouden, is een bedrag van ongeveer tachtig gulden gecol lecteerd, bestemd voor de oprichting van een kerkgebouw. Door het hoofdbestuur der Chris telijke VereenigiDg voor het ver plegen van lijders aan vallende ziekte te Heemstede en Haarlem, is be sloten weder een groot gesticht voor vrouwelijke patiënten te houwen, waarmede zeer spoedig een begin zal worden gemaakt. Te Hoofddorp heeft Zondagavond een begin van brand bij een der in gezetenen plaats gehad. Maandag vergaderden te Amsterdam de aandeelhouders der Tramweg- Maatschappij Zandvoort. Het divi dend werd bepaald op 31/i percent. De raad van beheer, bestaande uit de heeren Ed. J. J. Kuinders, jhr. mr. C. J. den Tex en Joau H. Schmitz, werd aangevuld met de heeren T. Sanders en jhr J. Hartsen. Na vergeefsche beroepingen, heeft- eindelijk de predikant van Broek op Langendijk (N.-H.) het beroep naar de Hervormde gemeente te Aalsmeer aangenomen. LETTEREN EN KUNST. Door HH. MM. den Koning en de Koningin is voor een aanzienlijk bedrag deelgenomen in de loterij van kunstwer ken, verbonden aan de tentoonstelling van schilderijen te 's-Hage. In de Maandagmiddag te Amster dam gehouden vergadering der taai- en letterkundige afdeeling van de Koninkl. Academie van Weteuseluippeu, ook door eenige leden der natuurkundige afdeeling bijgewoond, werd prof. Opzoomer, ter ge legenheid van zijn 25jarig voorzitterschap en zijne hernieuwde benoeming tot presi dent, door den vice-voorzitter, prof. Naber, namens de afdeeling gelukgewenscht in eene warme toespraak, waarbij hij op de groote verdiensten van Opzoomer als hoofd dezer afdeeling wees. Gedurende de kwart eeuw dat deze den voorzitters-zetel be kleedde, had hij immer de verstandhou ding en onderlinge waardeeriug weten te bevorderen eu het daarheen weten te leidon dat tusschen zoovele wetenschap pelijke mannen van uiteenloopende rich ting van studie en van levensbeschouwing, de vrede nooit verstoord werd. Prof. Opzoomer bedankte kortelijk voor waardeering steeds van de leden eu inzonderheid van den vice-voorzitter en den secretaris, prof. Boot, ondervonden. Dienzelfden middag vereeuigden de aan wezigen zich aan een gemeensehappelijken maaltijd in het „Bible-Hotel" doel met 1000 tot 1800 shrapnelkogels van 354,000 tot 616,000 Mkgr. levende kracht te overstelpen. Geene torpedoboot is bestand tegen zulk eenen hagel van kogels met een zoo groot indringiugsver- mogen. Al de deeleu van dezen vuurmond, welks bediening slechts 3 man eischt, werken met de meeste nauwkeurigheid en het grootste gemak. De onderofficieren van de regimenten huzaren en van het korps genietroepen, die simls 1 April eenen cursus aan de normaal-schietschool te 's-Hage doorloopen hebben, keeren heden naar hunne garni zoenen terug. LEGER EN VLOOT. Met liet Krupp-kanoii van 40 cM., liet zwaarste der door den kanonnenkoning tot nog toe vervaardigde kalibers, zijn verba zende uitkomsten verkregen. Treft het projectiel het doel onder een rechten hoek, dan doorboort het dicht bij de monding een smeedijzeren pantserplaat van 144 cM. dikte en nog op 1000 M. een dergelijke plaat, die 97 cM. dik is. Ook de schiet- resultaten van het snelvuurkanon van Krupp hebben alle verwachtingen over troffen. Deze vuurmond, voorzien van een pantserscherm van geheel bizondere con structie, schiet volle projectielen, shrapnels en kartetsen met eene vuursnelheid van 77s tot 13 seconden per schot en is in staat, om tot op 1500 M. afstand binnen den tijd van eene minuut een bepaald Bij kon. besl. dd. 10 Juni is aan mr. A. H. Philipse, op zijn verzoek, met ing. van 1 Juli, eervol ontslag verl. als subst.-griff. bij het Gerechts hof te Arnhem; is ben. tot be taalmeester, bew. van de hypotheken, het kad. en de scheepsbew. en ontv. der reg. en dom. te Zierikzee jhr. A. C. Röell, thans ontv. der reg. en dom. te Sliedrecht; is den lsten luit. C. Suermondt, van het wapen der art., thans op non-act., krachtens art. 42 sub 2e der wet van 28 Aug. 1851 tijdel. pens. verleend; is met ing. van 1 Juli W. K. Du- croix ben. tot adepirant-ing. van den Rijkswaterstaat; is de heer W. C. Kersbergen, arts, ben. en aan gesteld tot offic. van gez. 2de kl. hij het personeel van den geneesk. dienst van het leger in Nederl.- Indië. Blijkens bij het dep. van Ma rine ontv. telegram heeft Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl.Van Speyk, onder bevel van Zr. Ms. adj., den kap. ter zee jhr. J. A. Roëll, in den morgen van den 12den Juni Rio Janeiro verlaten ter voortzetting van de reis naar Oost-Indië. Aan boord was alles wel. Bovenstaande berichten zijn uit de St. Cé.) Blijkens bericht van Zr. Ms. minister-resident, te Madrid, heeft aldaar op 8 dezer de onderteekening plaats gehad van eene handels- en scheepvaart-conventie tusschen N;- derland en Spanje. De Nederlandsche gezant te Parijs, jhr. De Stuers, zal in de vol gende week de eerste groote recep tie houden in zijn nieuw, prachtig huis, Rue La Pérouse, waar ook de kantoren van de legatie en het con sulaat zijn gevestigd. Leden der Regeering, het corps diplomatique, een groot getal vertegenwoordigers der Parijsche aristocratie van ge boorte en van geest, en een aantal Nederlanders, aldaar gevestigd, zijn genoodigd. Benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederl. Leeuw, mr. J. C. de Koning, waarnemend Rijksadvo caat te Amsterdam. De plechtige onthulling der buste van Prins Hendrik in het Ge nootschap «Liefdadigheid naar ver mogen» te Amsterdam, werd door verscheidene belangstellendendames- patronessen, bestuurderen en oud- bestuurderen bijgewoond, o. a. merk te men op: den burgemeester Van Tienhoven, eere-voorzitter van het genootschap, den wethouder voor armenzorg, Driessen, de heeren baron Van Hogendorp en Van Wassenaer van Rosande, vroeger adjudanten van Prins Hendrik, verder de beeld houwer prof. Stracké, de heeren AlberdiDgk Thym en N. Tetterode. De heer J. F. L. Blankenberg hield bij de overdracht der buste eene toespraak, waarin hij vooral deed uitkomen, hoe indien het ge nootschap zich mocht verheugen in toenemenden bloei en onbetwistbaar eene eereplaats bekleedt onder de genootschappen van armenzorg in ons vaderland, het de goede geest van den vroegeren beschermheer was, die allen, bestuurderen en le den, bezielde; dat het voorbeeld van zijne werkzaamheid hen tot gesta- digen prikkel diende. De heer Kalff, voorzitter van het genootschap, aanvaardde de buste en zeide o. a. dat, hoewel voor dit ge slacht eene tastbare herinnering aan het leven en streven van den edelen prins niet noodig was, het kostbare geschenk vooral daarom in dank werd ontvangen, omdat het de dank baarheid van het genootschap ver zinnelijkte ook voor de geslachten die komen zullen. Het «Nederlandsch Museum van geschiedenis en Kunst» een onderdeel van het Rijks-Museum te Amsterdam is Zondag geopend in tegenwoordigheid van den minis ter van Binnenlandsche Zaken, van den referendaris jhr. De Stuers, be stuurders van het Kon. oudheid- feuilleto kt. ZlftSKA. Roman van OSSIP SCHUBIN. 9) ACHTSTE HOOFD STUK. Vraag het maar aan den huurkoetsier no. 1203, die zal het u wel vertellen. Ik heb gisteren namelijk een volle drie uur met hem gereden. U begrijpt, een week in Rome te zijn geweest en niets te hebben gezien dan chambres- garnies, dat kan iemand niet uithouden. Dus heb ik gis teren gebruik gemaakt van mijn tijd en terwijl mama te bed lag, sloop ik het huis uit zet nu maar niet weer een leelijk gezicht, oom, ik heb mijn kamenier meegeno men en wilden wij naar den plattegrond wat rondwan delen. Natuurlijk verdwaalden wij, dat spreekt van zelf, en toen wij daar met ons heiden radeloos stonden, ieder met een hand den plattegrond vasthoudend, wenkt ons een huur koetsier zoo met den wijsvinger. Wij stappen in, hij vraagt waar hij ons moet heenrijden, daar ik niet dadelijk klaar was met mijn antwoord, zegt hij, och, zoo beleefd en be schermend: de Signora wil Rome zien, goed, ik zal de Signora Rome laten zien, en reed ons laDgzaam de heele stad door. Ik werd vreeselijk duizelig van die wals om alle merkwaardigheden van Rome. Hij wees mij een groot veld met omgehouwen zuileu. Op de overgebleven stompen lagen kleine brokjes van goden en oude tempels, heel netjes uitgezocht «il campo vaccino!» noemde hij dat, ik geloof, dat het 't Forum was; daarna toonde hij mij het paleis van Beatrice Cenci, de Jodenstad, het Marcellus- theater, den Vestatempel, en eiken keer, nadat hij mij een van die monumenten had uitgelegd, zei hij: Ben ik geen nauwgezet koetsier? Menigeen rijdt u maar van het eene huis naar het andere; wat ziet u dan niets!.... steeneu.... Maar ik zeg u, dat is het Kolosseum, dat is de Porticus van Octavia, en dan hebben de steenen dadelijk beteekenis Toen zette hij mij voor het hotel af en zei zeer ernstig Ziezoo, nu kent de signora Rome. Het was onder het dessert, de barones zag er zeer on tevreden uit. Ik moet je verzoeken, zeide zij, ten eerste, in het vervolg niet met huurkoetsiers te gaan redeneeren en ten tweede niet in een botta (een rijtuig met één paard) te rijdendat is niet comme il faut. Je weet nooit, wat je doen of laten moet. Zinka, die zeer verwend en zeer gevoelig was, kreeg een kleur. Laat haar toch, mamawaarom zou zij niet een beetje Italiaansch praten en in een botta rijden zei Sterzl, die van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat met zijn moeder kibbelde. Intusschen maakte Sempaly van het oogenblik gebruik om Zinka toe te fluisteren: Ik kan u wel niet beloven u zoo goed te amuseeren als uw koetsier, maar als u het mij toestaat, dan zal ik u gaarne uw verloren Rome hel pen terugvinden. Is u hier goed bekend? vroeg Zinka met naïeve onbeleefdheid. Ik hen de wegwijzer van het gezantschap antwoordde hij lachend; mijn eenige ernstige bezigheid isalle Oostenrijkers Rome te laten zien. De avond ging vroolijk voorbij. De barones zei nog een paar domheden en Sempaly zweeg dan zeer beleefd en ern stig. Hij gedroeg zich den heelen avond zeer voorbeeldig; de barones was verrukt over zijne «bescheidenheid», Sterzl niet. Hij voelde, dat hij alleen voor den schijn zoo beleefd was en het niets dan een aristocratisch kunststukje was. De aankomst van zijne kleine lievelingszuster had hem echter in een goede stemming gebracht. Hij schold een beetje op de menschen in Rome; maar Zinka kwam er tel kens met haar grappig gebabbel tusschen, waardoor hij al het andere vergat. Eindelijk vroeg hij haar een Moravisch volkslied te zin gen. Zij ging voor de pianino zitten en accompagneerde zich zelf. Haar liefelijke, maar zwakke en gedempte stem had een mystieke, sombere uitdrukking en haar voordracht was weemoedig, droomerig en echt Slavisch. Sterzl, die bij het hooren van een opera geeuwde, luis terde naar haar zang, met een dwepende bewondering.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1