BINNENLAND. een danshuis te Haarlem, een kennisma king had aangeknoopt. Verdediger Mr. J. Bruijn. Eiscli3 maanden gev. C. van H. Mzn. 16 jaren oud, arbeider, en J. H. Jzn. oud 16 jaren, tuinder, bei den te Koelof-Arendsveen, beschuldigd van in vereeniging met elkander een houten hut, toebehooreude aan N. H. staande in den Veenderpolder moedwillig te hebben omgeworpen en vernield. Eisckelk f 10 boete 3ubs. 10 dag. hecht. W. K. arbeider te Haarlemmermeer, be schuldigd van in den avond van 21 Mei 11. op den openbaren weg te Haarlemmer meer zekeren M. V. opzettelijk te hebben aangegrepen en met een tabaksdoos zoo danig mishandeld dat hij bloedig verwond werd. Eisch: 6 weken gev. K. S. oud 26 jaren, los werkman te Koog aan do Zaan, beschuldigd van in den avond van 22 Mei jl. aan zekeren A. S. aldaar, eenige vuistslagen te hebben toe gebracht. Eisch: 14 dagen gev. Niet steeds is de liefde bestendig van, duur. Een jeugdig paar uit Zaandam, nog niet zoo heel lang door den rozenband omstrengeld, had zich hier ter stede gevestigd. In den beginne ging alles goed, hun echt werd met een eersteling ge zegend, 't was: «al boter tot den boóm.a Maar ziet, er verrezen don kere wolken aan den echtelijken hemel, en er kwamen zelfs zulke zware buien opzetten dat de man besloot den boel in te pakken en den storm te ontwijken. Hij bracht Woensdagavond het huisraad aan het veer op hetSpaarne, ter verzending naar Zaandam. Toen de vrouw thuis kwam vond zij de woning ledig; zij ging naar den commissaris van het veer met een tegenbevel. Hedenmorgen had een zeer geanimeerde bespreking plaats in de Turfsteeg waarbij de politie een adviseerende stem had. Toen werd overeengekomen dat men den boel maar zou deelenjhet- geen ook zonder veel moeilijkheden geschiedde. Eindelijk was men aan het laatste stuk gekomen, het arme kind nl. De man wilde het meene men, maar de vrouw evenzeer. Ten slotte liet de vader zich overtuigen dat het kind de moederzorgen on mogelijk kon ontberen en, volko men getroost, ging de man het overige goed inpakken van de helft die hem was toegewezen. De vrouw begaf zich met het kind en hare kleine bezitting op weg naar hare familie. Men schrijft uit Houtrijk en Po- lanen: «Het zachtere weder der laatste dagen heeft in onze polders, Y-, Houtrak- en Haarlemmermeer, won deren verricht. De graangewassen staan uitmun tend. Het wintergraan, eerst een weinig van vorst en schralen noor denwinden geleden, belooft nu een goeden oogst.De beetwortelen, welke dit jaar voor de beetwortel-suiker fabriek «Holland» alhier, in deze omstreken veel verbouwd zijn, doen ook een goed product verwachten. De hooibouw is door het koude voorjaar wel een weinig ten achter hij andere jaren, want het hooiland is wegens te weinig gras voor wei land gebruikt moeten worden, doch ook dit gewas is in den laatsten tijd flink vooruit gekomen. LETTEREN EN KUNST. In //Schorer's Eamilienblatt" wordt een vleiend artikel gewijd aan de maatschappij /Zeeland", die thans de vlugste gemeen schap tusschen Duitschland en Engeland onderhoudt. Hare booten worden als fraai en doelmatig geroemd. Tevens brengt de schrijver rechtmatige hulde aan de nagedachtenis van prins Hendrik, den vorstelijke ondersteuner der Maatschappij, wiens beeltenis in het tijd schrift is opgenomen. ONDERWIJS. Woensdag- promoveerde aan de Univer siteit te Groningen tot doctor in de Ned. letterkunde de heer Jan Bergsma, geb. te Slochteren, na verdediging van een proef schrift, getiteld: //Bijdrage tot de wor dingsgeschiedenis en critiek der Middel- nederlandsche Brandaenteksten." Men schrijft ons uit Hilversum: De vergadering van onderwijzers uit het arrondissement Hilversum zal dit jaar worden gehouden op Woensdag 6 Juli in z/het Hof van Holland" alhier. Er zal o. m. besproken worden 1°. Het onderwijs in de Vormleer op de lagere school. In te leiden door den heer P. Beemsterboer van Huizen. 2°. Doel cn methode van het teeken- onderwijs. Inleider de heer Molkenboer van Amsterdam. Vooral dit laatste punt belooft belang rijk te worden, aangezien de hoofden van scholen door den arrondissements-school- opziener zijn uitgenoodigd op genoemde vergadering hunne bevindingen omtrent het onderwijs in het teekenen te willen mededeelen, en tevens de door leerlingen vervaardigde teekeningen in de vergader zaal ten toou te stellen. LEGER EN VLOOT. Het weekblad //Mars", gewijd aan de belangen van het kader van het Nederl. leger, zal den 2den Juli a. s. definitief verschijnen. De 2e luits. I. M. Roest van Lim burg en A. H. W. J. Boom, beiden van het 4e reg. vest.-artillerie gedetacheerd bij de le afd. der krijgschool te Breda, keeren den 25slen Juni naar huu korps terug en worden aldaar ingedeeld, eerst genoemde bij de 6e, laatstgenoemde bij de 5e comp. te Helder. Aan de op 25 en 26 Juni te houden partieele bondsuitvoering van het Ned. Gymnastiekverbond, ter gelegenheid van de feestelijke viering van het löjarig bestaan der gymnastiek-vereeniging «Claudius Civilis», zal door 25 gymnastiek verenigingen uit de vier Noorde lijke provinciën en uit Noord-Hol land worden deelgenomen. Er zijn voor den wedstrijd uitgeloofd ver guld zilveren, zilveren en bronzen medailles. Voorts zullen aan de deel nemende verenigingen herinnerings medailles worden uitgereikt. De heer mr. D. Jos. Jitta, lid van den gemeenteraad te Amster dam, heeft aan den Raad eene uit voerige nota gezonden betreffende de beurskwestie. Hij keurt het plan om de beurs midden op het Dam- rad te zetten, sterk af en zou de verwezenlijking daarvan als eene ramp voor de gemeente beschou wen. Er is, naar het inzicht des heeren Jitta, een denkbeeld, dat bij de behandeling dezer kwestie eerst later op den voorgrond is gekomen en dat nimmer in den Raad is on derzocht «het vrije verkeer tusschen het station en den Dam langs het Damrak», dit denkbeeld heeft zijne symphatie. Amsterdam heeft in het Damrak zijn breeden, koninklijken stationsboulevard, dien andere steden met millioenen moeien koopen. De aesthetische bezwaren behandelt mr. Jitta thans niet. «Zoodra het vaststaat» - zegt hij «dat er een steenklomp in de luchtpijp van Amsterdam zal komen, is het mij moeilijk mij warm te maken voor het min of meer sierlijke van dien klomp.» De heer Jitta vestigt de aandacht op de beide beursplannen van den heer W. P. W(erker) en van den heer K. van Rijsse, die beide een breeden toegangsweg naar het sta tion openlaten. Hij somt de eigen schappen dezer beide plannen op, zonder echter thans nog een voor stel te doen. Voor de studenten-soceiteit op het Rokin te Amsterdam, wordt voor de feesten van den 255sten «Dies natalis,» naar de teekeningen van den heer J. Springer een monumen taal terras gebouwd, dat de geheele breedte der gracht overdekt. Het rust op fraaie kolommen, die door gang geven aan rijtuigen en voet gangers. Het terras wordt overdekt door een breed zonnescherm en biedt voldoende gelegenheid aan voor mu ziekkorpsen welke er zullen spelen. De tentoonstelling van voort brengselen der brood-, koek- en beschuitbakkerijen op de Tentoon stelling van Voedingsmiddelen te Amsterdam, is bepaald op 18, 19, 20 en 21 Juni. Vermoedelijk zal niet vóór September e. k. de beursvoordracht met het praeadvies van B. en W. op de laatstelijk ingekomen adressen in den gemeenteraad te Amsterdam behandeld worden. Men schrijft ons uit Hoorn In de heden gehouden raadsver gadering is op verzoek aan mej. Go teling-Vinnis, onderwijzeres aan de school voor kosteloos onderwijs, eer vol ontslag verleend. In diezelfde raadszitting werd tot havenmeester benoemd, de heer W. vau Gulik. Sedert hare opening wordt van de Hoornsche Bad- en Zweminrich ting druk gebruik gemaakt. Zoo werden van 7 tot en met 13 Juni, niet minder dau 604 baden verstrekt. De warmte van het zeewater was gemiddeld 68 graden Fahr. Voorde Hoornsche jongens is buiten de voor malige Wester-poort gelegenheid tot baden. Van gemeentewege zijn daar optrekjes getimmerd, waarin het uit en aankleeden ongestoord kan ge schieden. Jammer maar dat de jeugd deze zorg met ondank beloont!Niet alleen dat de kamertjes openlijk voor privaten worden gebruikt, men ont ziet zich ook niet om planken af te trekken en in zee te smijten. Bij het eindigen van het badseizoen staat er dan ook niet meer dan een wag gelend geraamte, dat bij eene goe den noord-westen wind krakend in een stort, 't Is bedroevend, maar waar. Het, behalve op marktdagen, zoo stille stadje Purmerend was op 8 Juni jl. het tooneel van een niet dikwijls voorkomend geval. De hoofd rollen werden daarbij vervuld door eenige militaire die inspectie hadden gemaakt en waarschijnlijk in be nevelden toestand een burger, dien zij tegenkwamen, begonnen te mis handelen. De man had reeds eenige builen, schrammen en gescheurde kleederen opgedaan, toen een politie agent er bij kwam, die van het zelfde laken een pak kreeg, zoodat ie man eindelijk genoodzaakt werd ter zijner verdediging van zijn wapen gebruik te maken. Ook de inmid dels toegeschoten inspecteur van politie moest het ontgelden, die met zijn eigen stok geslagen en op den grond geworpen werd. De grootste belhamel nam daarna de vlucht in een weiland en thans begon een wedloop dóór en over slooten, om den wildeman onschadelijk te maken. Zoo naderde men het Noord-Hol- landsch kanaal en de vluchteling begon zich onder het loopen stuk voor stuk van zijne kleeding te ontdoen, totdat hij op het laatst niets meer aan had. Toen sprong hij in het kanaal en zwom bedaard naar den overkant. Zijne vervolgers hadden natuurlijk geen lust dit kunstje na te doen en zagen dus den man ontsnappen. Veel baten zal hem dat kunstje echter niet, want hij was bekend, zoodat van een en ander tegen J. en G. K. proces verbaal werd opgemaakt. De raad der gemeente Ilpen- dam heeft besloten tot herstelling van den toren in het tot die ge meente toebehoorende dorp Purmer- land. Aan dit monumentale bouwstuk waren vóór eenige jaren ook reeds belangrijke sommen verwerkt, des tijds onder leiding van de commissie van rijks-adviseurs voor de monu menten van geschiedenis en kunst. Te Noordwijkerhout is Dins dag een knaapje van bijna 10 jaar onder het hengelen te water geraakt en verdronken. Woensdag werd, zooals reeds met een enkel woord is gemeld, de nieuwe sluis aan den Leidschendam, door de provincie Zuid-Holland ge bouwd, in gebruik gesteld. De nieuwe sluis is gesticht in een deel der ruime oude oude schutkolk, naast de bestaande duikers, zoodat de scheepvaart geen enkel oogen- blik gestremd behoefde te worden. De oude opening zal thans, na de opruiming der oude duikers, wor den gedempt. De oude sluis met hare groote kolk, die slechts een beperkt aan tal schuttingen gedoogde, en met eene doorvaartwijdte van niet meer dan 3.80 M., is een merkwaardig overblijfsel vau den strijd, die vroe ger in Holland over de vaarten ge voerd werd. De steden Gouda, Dordrecht en Haarlem hebben zich tot aan het einde der vorige eeuw tegen elke verbetering van de Vliet gekant, die daarentegen door Leiden en vooral Delft vurig gewenscht werd. In 1492 werd het eerste ver laat, dat toen in den dam gebouwd was, op bevel van den magistraat van Gouda door Goudsche burgers vernield. In het begin van den tachtigjarigen oorlog waren er aan den Leidschendam staatsche krijgs knechten geposteerd ter voorkoming van feitelijkheden tusschen Delft en Gouda. En toen er in het belang van de reizigers, door de trekschui ten vervoerd, eindelijk in 1648 een verlaat tot stand kwam, moesten daaraan de tegenwoordige afmetin gen worden gegeven, om slechts kleine vaartuigen door te laten. De provincie is thaos opgetreden als de prins, die na honderdjarigen slaap de slaapster zal wekken. De nieuwe sluis is nl. een deel der ver betering van de vaartgemeenschap tusschen Rijn en Schie, waarvoor bij de wet van 16 April jl. ontei gening werd toegestaan. Zij biedt eene doorvaartwijdte aan van 7 M. en eene schutlengte van 79 M. Zij is echter in twe-1 afdeelingen ver deeld, de eene met eene lengte van 42, de andere met een lengte van 37 M., zoodat de kleinere vaartui gen geschut kunnen worden zonder waterverplaatsing van eenig belang. Eerst wanneer de vaartverbetering verder gevorderd iswanneer de verbinding tot stand is gebracht tus schen de Vliet en het Galgenwater, zal van de ruimere afmetingen der sluis kunnen worden partij getrok ken. De draaibrug in den Rijnspoor weg bij Voorburg met eene door vaartwijdte van 5.38 M., en de hoogte der vaste brug in den spoorweg LeidenWoerden zullen dan de on gunstigste afmetingen aanbieden. De vaart tusschen Den Haag en de Schie verkrijgt ruimere afmetin gen, dit vaarwater zal geschikt wor den gemaakt voor alle vaartuigen, die de Delftshavensche sluis kunnen binnenkomen. In het werkplaatsje tot het vervaardigen van vuurwerk aan het zoogenaamde Veentje, achter den Loosduinschenweg te 's Hage, had Dinsdagavond eene ontploffing plaats, die, naar men zegt, ontstaan is bij het wrijven van kruit, waarin zich een scherp bestanddeel scheen te bevinden. De kleederen van den vuurwerk maker vatten vlam. Door de tegen woordigheid van geest van dezen werkman werd een grooter onheil voorkomen. Terwijl zijne kleeren in brand stonden, wist hij, met geslo ten oogen, nog twee bussen kruit uit het huisje te verwijderen, die an ders waarschijnlijk ontploft zouden zijn. Na deze handeling sprong hij in eene sloot, om te trachten de vlam aan zijD kleeren te biusschen. Daarna is hij per rijtuig naar zijne woning in de Rubensstraat gebracht. De man heeft erstige brandwonden aan aangezicht en handen bekomen, doch zijn toestand boezemt geene zorg in. Naar men mededeelt, is dit reeds de vierde maal dat in deze werk plaats een onheil plaats had. In den nacht van 10 op 11 Juni zijn uit de villa «Buitenlust», buiten de IJselpoort te Montfoort, bewoond geweest door wijlen den heer J. Simousz Jr. en alwaar op den voor- afgaanden dag verkooping van den inboedel had plaats gehad, door middel van inbraak en inklimming een aantal door den heer Palmboom aangekochte goederen ontvreemd, o. a. een berlin-zilveren servies, groote en kleine tafelmessen, Japausohe kopjes, alsmede een waschzak waar in men denkt, dat de gestolen goe deren zijn vervoerd. Het is den ijverigen rechercheur van politie W., te Utrecht, mogen gelukken, al de ontvreemde voor werpen, die reeds te gelde waren gemaakt, bij verschillende uitdragers aldaar terug te vinden en in beslag te nemen. Men hoopt ook de daders van den diefstal, die zich elders schijnen op te houden, spoedig in handen te krijgen. De Poolsche juffrouw met hare twee kinderen, die met haar man verleden Zaterdag met de Edam naar Amerika zou vertrekken, doch in de drukte haar mau kwijt raakte, is in een logement op eigen kosten gelogeerd. De man Muzal genaamd, geraakte niet in Rotterdam van zijne vrouw af, maar aan een der drukke stations in Oostenrijk. Ze waren ge komen van Uchelna in Cheihy (Oos tenrijk). De Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart-maatschappij heeft naar al hare agenten in Oostenrijk en Duitschland geschreven tot opspo ring van Muzal, en zoo dit met goeden uitslag beloond wordt, zal de reis naar New-York a. s. Zater dag voortgezet kunnen wordenzoo de man niet gevonden wordt, zal de er hem een kleine, ondeugende opmerking over, die niets hielp, toen Sempaly naderbij kwam en hem kortaf toeriep: Sta toch op, Norina, je ziet dat je hulde niet gewaar deerd wordt. De prins stond boos op, Sempaly trok een tabouret dicht bij Zinka, en had haar, als naar gewoonte, binnen vijf mi nuten geheel in beslag genomen. Mijn nicht mag u wel dankbaar zijn, zeide hij met zijn melodieuze stem. U heeft het geheele feest gered. Ik kan zulke dilettantenvoorstellingen eigenlijk niet uitstaan, maar het Jane Grey-tableau was werkelijk schoon! Het proverbe is mij ook bizonder goed bevallen. Ma dame de Gandry's spel was vol geest. Bah! voor dat soort van geest ben ik stomp gewor den, verzekerde hij. Zoo, lachte zij, het komt mij voor, dat u aan geblaseerdheid lijdt. Wat noemt u eigenlijk geblaseerdheid? vroeg hij. Ik? Wat ik zoo noem?Wel, die vermoeidheid van hart en ziel, die een gevolg is van een aanhoudend leven van genot en die schijnt te behooren bij eene fashionable levensbeschouwing. Hm! zei Sempaly peinzend, zoo iets tusschen ziekte en gemaaktheid in? Ja, antwoordde zij; in één woord, geblaseerd heid is de levensmoeheid der saletjonkers. Sempaly zag haar onderzoekend aan. Uw omschrij ving is schitterend, zij hij, ik zal haar onthouden; maar op mijn toestand is zij niet toepasselijk, ik ben niet geblaseerd. Mij laat niets onverschillig; het onware of het alleen oppervlakkig goede en schoone doet mij onaange naam aan, maar als ik iets ontmoet wat schoon, edel en waar is, dan weet ik het te bewonderen en te waardeeren, zooals weinig anderen. Intusschen had zich de prix de musique van de villa Medicis aan de piano gezet en wa3 na een improvi satie in een Strauss-wals overgegaan. Gravin Usenbergh had er niets tegen dat men ging dansen en weldra zwier den de paren door de zaal. Sempaly stond op. Zou ik u mogen verzoeken? zei bij, terwijl hij even voor Zinka boog. Zij traden samen de balzaal binnen. Zinka onderscheidde zich door de liefelijke eigenaardig heid, dat zij bij het dansen niet rood, maar eerder bleek werd. Haar bewegingen waren niet levendig en huppelend, maar droomerig en schuivend. Zij zag er bij het walsen onuitsprekelijk bevallig uit. Het was algemeen bekeud, dat Sempaly, niet zooals lui tenants en kadetten, danste om het genoegen van het ronddraaien; hij danste alleen met dames, die hem bizon der interesseerden. Hm! zei Siegburg hoofschuddend tot generaal Yon Klinger, die van uit een vensternis het schoone paar gadesloeg, van mijn verloving met Fraulein Sterzl schijnt niets te komen. Heb je den lust verloren?vroeg de generaal droog. Volstrekt niet, integendeel, antwoordde hij, maar mijn kansen staan, geloof ik, voorloopig vrij slecht; ge looft u dat ook niet? Hij zag den ouden heer aan. Deze begreep hem en zweeg. Zij danst prachtig, ik heb nooit een meisje mooier zien dansen. Wat houdt zij het hoofd goed! mompelde hij. Eensklaps kwam er een vroolijke glans in zijn slaperige oogen. - Zie Fritzi's gezicht toch eens, hoe verslagen! Een echte Niobe! Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2