Kmmmm. BUITENLAND. GEMENGD NIELffS. vrouw met hare kinderen weder naar Uchelna teruggevonden worden. De door de Amersfoortscbe velocipèdeclub «De Postduif» uit geloofde medaille aan dengene harer leden, welke binnen 24 uren, rij en rusttijd te zamen, eenen afstand vaD 200 kilometers aflegt, is ver worven door den heer D. H. G. Kle- ber. Hij heeft dien afstand afgelegd in 18 uur 5 minuten, daaronder be grepen 4 uur 8 minuten, die hij deels als rusttijd heeft gebezigd en waarvan een ander groot deel door verschil end oponthoud werd in be slag genomen. Woensdag nacht te 2.15 vertrok hij van Amersfoort, deed Hilversum, Utrecht, Zeist, Wou denberg, Renswoude, Barneveld, Voorthuizen, Apeldoorn, Zutfen, De venter aan, keerde naar Zutfen terug en reed over Apeldoorn naar Amers foort, alwaar hij nog des avonds te 8 uur 5 minuten arriveerde. De heer Kleber, die nog geen 9 maan den het wielrijden beoefent, deed de reis op eene bicycle. Het V. D. verneemt dat voor Prinses Wilhelmina op Soestdijk, nabij de «kleine boerderij» een tuin is aangelegd en tevens een kleine menagerie is bijeen gebracht. Om haar in de gelegenheid te stellen ongestoord daarvan te genieten, is de wandeling langs de lanen in het Overbosch van den straatweg langs die kleine boerderij in het Park tot aan den voormaligen hertenkamp, voor het publiek gesloten. Uit Driebergen wordt van 14 Juni gemeld: De stoomtram kwam hedenna- mii'idag, omstreeks 6 uur, ter hoogte van de buitenplaats «Welgelegen», alhier, in aanraking met een rijtuig, waarin zich vier hier woonachtige dames bevonden. Naar men ver neemt, kregen twee van haar lichte kneuzingen, en werd haar door dr. T. geneeskundige hulp verleend ten huize van mevr. B. K. Kwamen de dames vrij wel met den schrik er af, het paard werd deerlijk verwond, zoodat het is dood - geschoten. Ook het rijtuig bekwam belangrijke schade. Uit 's Heer Arendskerke wordt gemeld aan de N. R. Ct.: Heden (15) begaf de justitie uit Middelburg zich naar Heinkenszand, waar een vreeselijke misdaad heeft plaats gehad. Ia een gezin van 5 kinderen, van welke het oudste vóór het huwelijk geboren is, werd in den vroegen ochtend dit kind, een jongetje van omstreeks 8 jaar, met afgeneden hals en met een paar zakken be dekt, door de moeder in het geiten hok gevonden. De man des huizes, die handel drijft in klein wild, was vroegtijdig weggegaan. Toen de moeder de misdaad ontdekte, werd daarvan terstond kennis aan de politie ge geven, die den man spoedig onder Ter-Nisse achterhaalde. Het scheer mes, waarmee denkelijk de misdaad gepleegd is, werd gevonden. De man ontkent alles. Maandag jl. kwam te Sittard tot vereering vau O. L. Yr. van 't heilig Hart in de baziliek aldaar, komende uit Noord-Holland en Utrecht, met uitgangspunt Neder- horst-ten-Berg, eene processie van ruim 1000 personen. Dinsdagavond maakten de bedevaartgangers, allen van lampions voorzien, en vooraf gegaan door het muziekkorps der Pr. Xaverius-vereeniging, onder het zingen van stichtelijke liederen, eenen tocht door de stad. Woensdag morgen vertrokken de pelgrims naar Roermond, om ook daar eene bedevaart te houden naar de kapel van O. L. Vr. in 'tZand. De gemeenteraad van Gulpen heeft den gemeente-ontvanger F. O. wegens een te kort in de kas, uit zijne betrekking ontslagen. De uitslag van de te Deventer gehouden verkiezing voor een lid van de Tweede ICamer der Staten- Generaal is, dat Mr. H. J. Dijck- meester (lib.) is gekozen met 1466 van de2273 geldige stemmen.De hee- ren graaf Schimmelpenninck en ba ron Brantsen van de Zijp bekwamen resp. 708 en 196 stemmen. De heer T. M. W. E. Collot d' Escury, onlangs te Leeuwarden overleden, heeft aan het nieuwe stadsweeshuis aldaar vermaakt een bedrag van f 5000 met bijzondere bestemming. In een paar veenkoloniale ge meenten had een zwervend kwak zalver zijnen slag geslagen, en de lichtgeloovigen, zeven h acht, ver schenen voor den rechter. Allen wa ren lijdende, hetzij aan klier-, maag- of zenuwkwalen," een had een zoo- genaamden horrelvoeteen paar anderen waren lijdende aan den na sleep van typhus; allen kochten een hemelhoog aangeprezen, in een flesch- je besloten vocht, hetwelk volgens onderzoek melk, vermengt met peper- muntolie, was;sommigen hadden reeds zooveel vermeesterd, dat die ééne gulden ook nog was te wagen. Een maaglijderes kreeg den raad om koffiegelei te gebruiken, en moest voor het recept betalen, want van koffie wist ze alles, maar van koffie gelei niets. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. In de zitting van Woensdag werd besloten Vrijdag de interpellatie- Hartog te behandelen en na de Grondwet de Tjiomaszaak. Aange nomen werd het ament.-Smeenge om het kiesrecht voor den kamer huurder niet afhankelijk te maken van belasting-betaling door den huiseigenaar. Het amendement-Van der Feltz werd ingetrokken, na wijziging van alinea C. door de regeering, zoodat het woonhuis dat den huurder het kiesrecht verzekert minstens de dubbele huurwaarde moet hebben van de laagste in de gemeente voor vollen aanslag. Het geheele artikel I van de kieswet is, nagenoeg zooals in de additioneele artikelen door de regeering was voorgesteld, aangenomen met 61 tegen 20 stemmen. Art. 7, betref fende het opmaken van kiezerslijs ten werd goedgekeurd met eenige wijzingen. De discussie is genaderd tot de kiestabel. Hedeu voortzetting. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Arnhem heeft H. G. van 3t,, oud 12 jaren, tot 14 dagen ge vangenisstraf veroordeeld, wegens mishan deling met voorbedachten rade van den 10-jarigeu B. G. S., die eenige dagen daarna overleed, doch sprak hem vrij, als noch overtuigend noch wettig bewezen, van het hem ten laste gelegde, dat die mishandeling den dood zoude ten gevolge gehad hebben. Donderdag 23 Juni zullen voor de Rechtbank te Utrecht terechtstaan 1'. P. Blankert, J. Van Nus en P. -T. llartwick, beschuldigd dat zij deu bewaarder H. O. Van Zandwijk in de strafgevangenis te Utrecht getracht zou hebben over te halen, om aan den heer Domela Nieuwenhuis eenige fragmenten van een courant en eenige regelen schrift in handen te doen komen. Nederl. Herv. Kerk. Schreef ik u onlangs zoo meldt men uit Spijk aan de «Prov. Groninger, Ct." dat wij hagepreeken wilden gaan houden, dat behoeft niet, want we hebben eene doelmatige vlasschuur ingerichteen houten catheder voor den voorganger Klaversma, een compleet stel kerkvoogden zonder kerk, kerkeraad en armverzorgers, evenwel zon der de traditioneele armzakjes met schel letjes voor de slapers. Bevestigd zijn de nieuw benoemde leden van den kerkeraad enz. evenwel nog nietdat zal cons. Hul sehos later doen. De doleerenden, welke vrij goed Pluto's duimkruid bezitten, moeten reeds een aardige som bijeenge bracht hebben voor eene /hulpkerk"men zegt vau pl.m. f 6000. LI. Zondag was het aardig in de Ned. herv. kerk. Na afloop der predikatie was er verkiezing van eenen notabel. Daar had je doleerende en niet doleerenden als broeders bijeen. Maar toen de verkiezing zou be ginnen, meende één kerkvoogd niet met de twee andere (doleerenden) te moeten meedoen. Zelfs werd beweerd, dat onze doleerenden geene stem in dezen hadden en niet wettig handelden. Het gevolg was, dat de niet doleerenden, pi. m. 18 per sonen, protest aanteekenden tegen de ver kiezing der 11 doleerende lidmaten. Het is wel opmerkelijk, dat cijfer der dwazen deed toch een notahei uit de stembus komen in den vorm van een puik-puik volbloed //Kuiperiaau". Geluk er mee! Met weer- en windpraatjes kunnen wij ons thans niet ophouden; we hebben het veel te druk met dolceren. Dus wanneer met 4 of 6 weken het classicaal bestuur van Appingedam en het provinciaal kerk bestuur alhier eens den bezem hebben ge hanteerd of een echt Bowie-mes gebruikt, en de ultra's uit de Nederd. herv. hebben verwijderd, dan is het koolzaad gedorscht, eu de wintergerst rijp, en dan misschien wat van Don Autonio Magino. Roomsch Kath. Kerk. De Raad van Cromvoirt heeft besloten een subsidie van f 10.0000 aan het R.K. kerkbestuur te verleeneu voor den bouw van een nieuwen toren aan de in aanbouw zijnde kerk, die voor een paar jaar door brand vernield werd. FINANCIEELE MEDEDEEUNGEN. Het Weekblad van Broekman en Houders be vat o. a. de volgende opgaven >an minder cou rante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 14 Juni loopende, door hunne tus- schcnkomst verhandeld. Aand. Amst.-Deli Comp. 1879 a 450 pet. ex Oblig. Üeli-Maatscliappij 850 pet. Pdbr. Ned. Hyp.b. in liquidatie. 10H/8-102 Obl. Ned.-Ind. Cultuur-Maats. 87 Obl. Pal. v. Volksvl. (Uitg. Sch.) 31 Ad. Deli-Batav. Mij. te Batavia. 300 Ad. 's-Gravenh. Hypotheekbank. 110 Aand. Kon. Ned. Locaal Spw.-Mij. te Apeldoorn18 Ink. Obl. 2e Hyp. Ned. Z.-O. Spw. 30 Aand. Oosterstoomtram-Mpij65 Obl. Atlas (Mpij De) te Amst. 40y8 Oblig. Kou. Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen le Hyp. 85 Idem idem idem50 Aand.Ncd.Gist- en Spiritusfabriek te Delft;120 A an d. Arbeider sklasse(Véreen. ten boll, der)96y2 k Cert. Pbil. Bank Hope Co. c. s. Lr. A Rest. bew. f 145. Oblig. Quebec Provincie 107-10772 Aand. Ass.-Mij tegen Brandschade te Zutfen«96 België. De Kamer van afgevaar digden heeft het door de regeering aangevraagde crediet voor de groote internationaletentoonstellingteBrus- eei in 1888 goedgekeurd, namelijk 1,800,000 fr. voor de gebouwen, 1,000,000 fr. voor de door de maat schappij te bouwen galerijen. Ver der heeft de Kamer alle door de regeeriDg gevraagde voordeelen voor de onderneming goedgekeurd. Duitschland. De Rijksdag heeft het wetsontwerp betreffende de be lasting op het gedistilleerd in tweede lezing bijna geheel overeenkomstig de voorstellen der commissie goed gekeurd. Daarbij werd eene bepa ling aangenomeD, volgens welke, bij lateren aanslag, de belasting vrije hoeveelheid in het bezit van herbergiers en handelaars in ster keu drank 40 liter, en van andere personen 10 liter bedragen zal. - De Reichsanzeiger meldtTer wijl de tot dusver voorgekomen ziekteverschijnselen minder werden, heeft de keizer Dinsdag van eene verkoudheid in het hoofd last ge kregen. De keizer voelt zich hier door eenigszins zwak en verlangt daarom voortdurend rust. Het gerucht dat de Keizerin haar verblijf te Baden-Baden zou bekorten en zich naar Berlijn be geven is onwaar. Prinses Frederik Karei is te Munchen ongesteld geworden. Graaf Szechenvi, ambassadeur van Oostenrijk te BerlijD, heeft aan de Duitsche Regeering bericht dat zijn goevernement bereid is om de onderhandelingen te openen over de herziening van het handelsverdrag. Graaf Schuwaloff, ambassadeur van Rusland bij het Duitsche Hof, is te Berlijn teruggekeerd. - In de avondzitting van den Rijksdag is het wetsontwerp be treffende den rechtstoestand in de onder Duitschlanda bescherming ge plaatste oorden verworpen. In plaats daarvan zijn zekere aanvulliugsbe- palingen in de het vorige jaaraan- genomene wet tot rechtstoestand in het door Duitschland beschermde gebied goedgekeurd. De staatssecretaris Schelling ver klaarde hiermede in te stemmen. De Rijksdag heeft zonder lang durige beraadslaging de wet ter ver zekering van zeelieden tegen onge lukken aangenomen. De staatssecretaris Botticher heeft uitzicht gegeven, dat er vóór het winterreces eene wet tot verzorging van ouden en invaliden zal inge diend worden. De Duitsche Kroonprins en zijne gemalin zijn Dinsdagnacht vau Vlissingen te Sheerness aange komen. Het koninklijk jacht heeft het anker aan de Dockyard uitge worpen. HH. KK. HH. hebben aan boord geslapen en zijn eerst des morgens aan wal gestapt. Een speciale trein heeft hen terstond naar Norwood gebracht. De gezondheidstoestand van den Kroonprins laat weinig te wenschen over; hij is veel minder aangetast dau men eerst vreesde. Het gevolg van het kroonprinse lijk echtpaar bestaat uit gravin Perponcher, mevr. Perpignan, graaf Seckendorff, generaal von Loën, aide-de-camp des keizers, den majoor von Kessel, de doctoren Wagner en Landgraff en den graaf Adolinski, hofmaarschalk. Frankrijk. De benoeming van den heer Coulon hls directeur bij het departement van het post- en telegraafwezen zal heden in het Journal officiel verschijnen. Spanje. De begrooting van Cuba is Woensdag bij de Cortes ingediend. De minister van Koloniën is ge machtigd het uitvoerrecht op de sui ker, melasse en den brandewijn voor- loopig buiten werking te stellen en een surtaxe van 20 pCt. te leggen op de goederen, aangebracht onder de vlag van de mogendheden, wier tarief van rechten handel in de An tillen belemmert. Het koloniale tarief van Spanje zal hierzien worden. De invoerrech ten zullen worden gewijzigd ten voordeele dier natiën, die een han- delstractaat met Spanje gesloten hebben. Daarentegen zullen hooge differentiëele rechten behouden blij ven op de invoeren der staten, die zonder haudebtractaat met Spanje zijn. De heer Camacho, gewezen mi nister van Financiën, heeft het voor zitterschap van de maatschappij voor de tabaksverpachting aangenomen. Italië. De Koning van Italië heeft eenige dagen geleden in den tuin van het Quirinaal de weinige Italiaansche soldaten ontvangen, die de slachting van Dagoli overleefd hebben. De Koning stelde den kapitein Michelini, den eenigen officier, die, ofschoon zwaar gewond, aan de Abyssiniërs ontkomen is, een gouden horloge met het naamcijfer in brillanten ter hand; de korporaals en soldaten hebben zilveren horloges met het Koninklijk naamcijfer ontvangen. De minister van Oorlog heeft bij de Kamer een wetsontwerp in gediend, waarbij een crediet van 20 millioeu voor de militaire uitga ven in Atrrka gevraagd wordt, welke som verdeeld is over de departe menten van Oorlog en van Marine, voor den dienst van 1887/88 en voor het vormen van een leger korps, in het hijzonder bestemd om garnizoen te houden in Afrika. De verklaringen van den mi nisters van Biunenlandsche Zaken en Justitie over de kerkelijke poli tiek van Italië in de Kamer hebben, volgens La Gazelta d'Italiaeen goeden indruk gemaakt. Het blad meent zelfs dat deze verklaringen ook niet ongunstig op het Vaticaan ontvangen zijn. Onwaar moet het echter zijn, dat de minister van Buitenlandsche Zaken aan de ver tegenwoordigers van Italië in het buitenland een nota gezonden heeft, waarin verklaringen beknopt me degedeeld werden, om deze aan de vreemde kabinetten te overhandigen. Ter gelegenheid van de pro cessie, op den H. Sacramentsdag te Livorno gehouden, zijn ongeregeld heden voorgekomen. Nauwelijks hadden de broederschappen de H. Sebastiaan kerk verlaten, of eenige straatjongens begonnen: «weg met de priesters!» te roepen. Van scheldwoorden kwam het weldra tot vechten en de verwar ring werd onbeschrijfelijk. Een jon gen brak een arm in het gewoel, een vrouw werd gewond en ande ren vielen in onmacht. Verscheidene personen werden in hechtenis ge nomen. De directeur van het te Mes sina verschijnende dagblad II Faro is wegens aansporing tot oproer tot 3 maanden gevangenisstraf veroor deeld. Servië. Ziehier het programma van het nieuwe KabinetHerziening der constitutie, handhaving der goede betrekkingen met het buitenland, bezuiniging in de uitgaven, nakoming van alle verplichtingen jegens het buitenland aangegaan. Turkije. Volgens bericht uit Con- stantinopel vraagt de sultan eene wijziging van de Engelsch-Turk- sche overeenkomt betreffende Egypte en wel in dien zin dat alleen de Turksche troepen in Egypte zouden mogen tusschenbeide komen, indien de sultan dit goedvindt. Sir E. Drum mond Wolff weigert nadrukkelijk deze wijziging, maar hij zoekt eene formule om den sultan te voldoen. Oranje - Vrijstaat. President Brand heeft zijn ontslag ingediend ten gevolge van het door den Volks raad uitgesproken wantrouwen in zijn bestuur. Vereen. Staten van N.-A. Ten gevolge van groote aanvoeren van graan in Chicago, bij een voor raad vau zestien millioen bushels is de Corner uiteengevallen, wat een paniek veroorzaakte. Juni tarwe daalde 18, Juli tarwe negen centen (Amerik.) Verschillende faillissemen ten te Chicago en Milwaukee wa ren daarvan het gevolg. Het be langrijkste faillisement was dat van Rosenfield-Com pany De koffiemarkt te New-York is in vastere stemming (settled), daar Odonoghue groote inkoopen deed. Te Groningen is volgens het Haagsche Dagblad een gefailleerde banketbakker, die 100 pCt. uitbe taald heeft, door de rechtbank tot 6 maanden gevangenisstraf veroor deeld wegens badriegelijke back breuk. Door de Noordzeevisschers wordt zeer geklaagd over de groote menigte kwallen, die men tegen woordig hier en daar in de Noord zee vindt. Bij het ophalen der netten zijn deze soms zoo met deze dieren gevuld, dat men ze niet aan boord kan krijgeü, of men moet het net omkeeren waardoor dan tevens de vangst te loor gaat. Een vreeselijk voorval heeft Zondagochteud plaats gehad bij het station Vieux-Dieu (België). De heer Daens, onderstationschef, had, ter wijl hij over de baan ging, een brief laten vallen. Hij wilde dien oprapen, maar juist kwam de trein van Brus sel aan. De heer Daeus'^werd door den trein aan het hoofd en aan de zijde gegrepen en weggeslingerd. Weinigen tijd later bezweek hij. Het Fransche Staatsblad be vat een wet, waarbij liet verzenden van briefkaarten of kaarttelegram- men, waarop lasterlijke dingen zijn geschreven of gedrukt, wordt ge straft met 5 dagen tot 6 maanden gevangenis en 25 tot 3000 frs. boete. Iudien de correspondentie slechts een beleediging bevat, wordt de straf 5 dag'en tot 2 maanden gevangenis eu 16 tot 300 irs. boete. Dat de verdragende kanonnen in vredestijd wel een hinderlijk kun nen zijn, blijkt uit het volgende: Van tijd tot tijd veroorzaken de kogels, welke uit de Iranonnenbat- terij te Gavres, iu Frankrijk, ge schoten worden, ongelukken doordien onjuist aangelegd wordt. Een arme drommel, Corlay ge naamd, een kleermaker, wonende te Port-Louis, werkte te Mogouéro-en- Ploubinec. Hij zat op een stroomat, welke op den grond lag, in een huis acht kilometers van de batterij van Gavres, toen eensklaps een kogel den muur van liet huisje doorboorde en de arme kleermaker, die tegen een anderen muur werd aangewor pen, het dijbeen brak en nog meer verwondingen bekwam. Nu verkeert hij, die eene vrouw eu een kind heeft, iu deeruiswaardigen toestand. Uit een bericht over de jong ste tentoonstelling van drukmachi- nes te Londen blijkt, dat de rota tiepersen van Hoe Co. te New-York den eereprijs hebben behaald. De eene drukt en vouwt namelijk eene courant van acht pagina's, als de Standard met eene snelheid van 25,000 exemplaren in het uur; een tweede drukt en vouwt met eene bijkans gelijke snelheid couranten van 8, 10 of 12 paginas, zoodat een courant van vier paginas, welker oplage 50,000 ex. telt, in één uur afdrukt. Het merkwaardigste echter, leest men daar verder, is dat de voort brengselen dezer persen, evenals de rotatiepersen over het algemeen, zeer goed zijn. Terwijl de machine-arbeid anders bij vele inrichtingen eene vermindering van het fabrikaat ten gevolge heeft, leert eene vergelij king tusschen de Engelsche cou- rauten van voor honderd jaren en die van tegenwoordig, dat de ma chinale pers, wat namelijk betreft de gelijkmatigheid van den inkt- toevoer de handpers overtreft. Op 1 Januari 1887 was het aantal armen in Eogeland 822.200, in Schotland 99.700 en in Ierland 113.200. De grootste stemvork, die ooit vervaardigd is, werd onlangs door een fabrikant te Hanau voor het physiologisch instituut te Leipzig geleverd. De vork weegt niet minder dan 27 kilogram. De Senaat van de Universiteit van Dorpat heeft een Duitsch pro fessor afgezet en een ander, die het

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3