Aan onze lezers. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Mathilda's Liefde 4e Jaargang. Zaterdag 18 Juni 1887. No. 1211. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUW S. ZINKA. HAARLEM?» DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bliul verschijnt degelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. telefoonnummer 123. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rahat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Fublicite Btrangére G. L. BATJBE Co., JOH. F. JONESSucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. De Directie van HAARLEM'S DAGBLAD heeft aan haar bureau verkrijgbaar gesteld, een beperkt ge tal exemplaren van den boeiendeil geschiedkundigen Roman naar het Hoogduitsch dook CHRISTIAAH VAM SPAARNE. Voor geabonneerden op HAARLEM'S DAGBLAD is de prijs ƒ0.40; voor niet-geabonneerde'n ƒ1.50. De Directie. Haarlem, 17 Juni. Kracht door Volharding. De Haarlemsche gymnastiek-vereeniging, die dezen naam voert, heeft voor enkele dagen een roemrijke overwinning behaald, zooals wij reeds in het nummer van Don derdag mededeelden. Trouwens, men was overtuigd in de vertegenwoordigers dezer vereenigiug geduchte mededingers te krij gen Kracht door Volharding" immers behaalde reeds tal van prijzen, zooals in 1884 te Arnhem, in 1886 te Delft (vier prijzen,) om niet te spreken van het groot aantal personeele prijzen door de leden verworven, waarvan enkelen zich bizonder naam verwierven voor hun moei lijk te evenaren springkunst. Zaterdag, 11 Juni jl., vertrokken de vertegenwoordigers van K. d. V." naar Sittard, waar de scherm- en gymnastiek club //Swentibold" (de naam van een Lim- burgschen vorst der middeleeuwen)een wed strijd in gymnastiek en schermen had uitge schreven. De afgevaardigden der vereeni giug waren de heeren J. Blommendaal (voorzitter), J. W. Mentel (secretaris), A. J. Robin en H. M. Neeb. De directeur, de heer A. A. Sprenger, gymnastiek-on- derwijzer hier ter stede, was verhinderd mede te gaan. De Haarlemsche jongelui, die niet op zagen tegen den verren tocht om zich met de Limburgers te meten, konden onder weg veel bespiegelingen maken over het onderwerp //hoe warm het was en hoe ver," maar zelfs aan de langste reis per spoor komt een einde, en hunne spieren waren gelukkig niet verslapt, hun moed op een goeden uitslag evenmin vermin derd, toen zij na dien langen zit tussehen de wielen, eindelijk Sittard bereikten. Zij werden met de meeste voorkomendheid door een bestuurslid van «Swentibold" van den trein gehaald en kort daarop aan de jury voorgesteld, bestaande uit de hee ren H. Phaff, leeraar in de gymnastiek aan de H. B. S. //Willem II" te Tilburg (president), J. F. Phaff, leeraar in de gymnastiek te Helmond, en L. D. Lab- berté, idem te Maastricht (secretaris.) Men maakte kennis met tal van andere gymnasten, en bracht als vrije, vroolijke turners een gezelligen avond door. 't Was echter nog niet laat toen de meesten, om hun krachten niet te verspillen, naar huis gingen, de Haarlemmers naar het hotel Cohnen, bij het station. Den volgenden dag, Zondag, zou de gecombineerde uitvoering der deelnemende vereenigingen plaats hebben op het feest terrein, eene daartoe ingerichte weide, waar de stafmuziek van het 2e regiment huzaren uit Venloo voortdurend speelde. De feestmaaltijd die des voormiddags werd gehouden, liep spoedig af, waarna de verschillende vertegenwoordigers zich in gelederen schaarden en in optocht naar het feestterrein trokken. Het was een vroolijk en opgewekt feest, waartoe vooral ook meewerkte de omstan digheid dat Sittard kermis vierde, en daardoor het aantal toeschouwers nog grooter was, dan anders het geval zou geweest zijn. Van de 18 vereenigingen, die zich had den ingeschreven voor het concours, waren slechts 10 opgekomen, die thans ook aan de algemeene uitvoering deelnamen, onder leiding van den heer van der Maas uit Roermond. Des avonds kwamen allen in het bezit van het programma voor den wedstrijd van den volgenden dag, bevattende de 'eningen, die voor alle vereenigingen verplichtend waren gesteld. Men moest die oefeningen nog nazien, overwegen en practisch bestudeeren. Zoo ging ook voor het Haarlemsch viertal de avond spoedig om met //diepe kniebuigingen," «spreid- sprongen" en «armrollingeu." Maandag was de groote dag. Des mor gens, negen uur, waren de deelnemers voor het gymnastieklokaal van «Swentibold" verzameld, en nam de loting een aanvang voor de volgorde der vereenigingen. «Kracht door Volharding" trok daarbij nummer één, en opende dus den wedstrijd. Als regel was vastgesteld dat de vereenigingen, die nog niet haddeu gewerkt, geen toegang hadden tot het lokaal. Bij deze vrije oefe ningen werkten de heeren J. Blommen- daal, A. J. Robin en J. W. Mentel. De directeur van «IC. d. V.," die bij het concours het commando zou voeren, werd thans, bij zijne afwezigheid, vervan gen door den heer Jacques Koopman uit Rotterdam. Ongeveer ten 11 uur waren de vrije oefeningen afgeloopen en begaf men zich, na eene rustpoos, naar het feestterrein voor het concours aan de toestellen, dat ge splitst was in drieënwerken aan den rekstok, aan de hnndbrug, en hoog springen. Voor elke vereeniging waren twee verplichte oefeningen aan de toestel len voorgeschreven, en ééne ter keuze ge laten. Bij het springen waren vier sprongen vastgesteld, waarvan de eerste echter bij de beoordeeling niet mede telde. De maten waren daartoe bepaald op 1.10,1.30, 1.50 en 1.60 M. De oefeningen aan de toestel len mochten niet worden «hersteld," de sprongen mochten echter eenmaal worden overgedaan. Ook was bepaald bij de sprin- oefeuingen dat alleen zou gerekend worden met den koogsten sprong door een der ver tegenwoordigers van elke vereeniging ge daan. Onder deze voorwaarden legden ook onze Haarlemmers, de heeren Robin, Neeb en Meute], proeven van kracht en vlugheid af; zij stoorden zich niet aan de groote warmte die op het terrein heerschte, maar werkten met groote nauwgezetheid. Bij het springen muntte vooral de heer Neeb uit, en voldeed met gemak aan de gestelde eischen. Ongeveer half drie was dit belangrijkste gedeelte van den wedstrijd afgeloopen en begon die in het schermen, waaraan echter door «K. d. V." niet werd deelgenomen. De Haarlemmers bleven echter ooggetui gen en mochten menigen mooien stoot be wonderen. Jammer genoeg konden zij niet langer blijven maar moesten de ter.ugreis aan vaarden. Alleen de heer Mentel bleef ach ter om de uitspraak der jury te vernemen. Des avonds ongeveer 8 uur waren alle deelnemers bijeen en nam de lieer H. Pfaff, voorzitter der jury, het woord. Bij de vrije oefeningen behaalde «Kracht door Volharding" den 2deu prijs, een verguld zilveren medaille. De heide andere prijzen, de gouden en de zilveren medailles, werden door 2 vereenigingen uit Roermond verworven. Van de toesteloefeningen werd de Haar lemsche Vereeniging de eerste prijs,een gouden medaille, toegewezen. De tweede prijs verwierf «Germanicus," uit Amster dam, de derde prijs de vereeniging «For ever Friends" uit Roermond. Bij de uitreiking der prijzen wenschte de voorzitter der jury «Kracht door Vol harding" geluk met de behaalde zege; het verheugde hem te mogen constateeren dat juist de vereeniging die de verste reis had gemaakt, op zoo eervolle wijze de voornaamste prijzen had veroverd. Na de uitreiking der prijzen begaven de meesten zich naar het bal in het Casino, dat zeer geanimeerd was en zelfs tot in den vroegen morgen werd voortgezet. Men kan zich de vreugde voorstellen die het telegram uit Sittard, waarin de overwinning werd medegedeeld, in Haar lem teweegbracht. Dinsdagnamiddag werd de secretaris van «K. d. V"., de heer Mentel, door het bestuur van «Swentibold" uitgeleide ge daan naar het station. Te 5.53 vandaar vertrokken, kwam hij met den laatsten trein hier ter stede aan. Als drager der zegeteekenen werd hij door verschillende medeleden met hoera's ont vangen en moest onmiddellijk de medailles doen bewonderen. De vereenigiug «Kracht door Volhar ding" heeft haar naam schitterend gehand haafd hare vertegenwoordigers kebbeu door hunne overwinning ook getuigenis afgelegd van de goede leiding, die hen door het onderwijs van den heer Sprenger, hoofd der gemeentelijke gymnastiekschool, ten deel viel. Wanneer de volharding, waarvan de vereeniging blijken geeft, niet vermindert, zal zij zeker steeds in kracht blijven toe nemen. Dan, wij betwijfelen het niet, zul len wij nog menigmaal in de gelegenheid zijn nieuwe overwinningen te mogen ver melden. Aan het gemeentebestuur zijn de na te noemen vergunningen gevraagd tot oprichting van eene slachterij aan de Brouwerstraat, in het perceel kad. sectie F no. 5694 door W. G. van Eijkern, eene kuiperij aan de Oostvest, in het perceel no. 24 door H. Poen, eene slachterij aan de Ro- zenpriëelstraat, in het perceel get. no. 54 door C. J. van den Heuvel. Tot de heeren die in de laatste jaarvergadering der Maatschappij van Ned. Letterkunde tot leden wer den benoemd, behoort ook onze stadgenoot, de heer W. Gosler. Tot onderwijzer aan eene bijzon dere school te Rotterdam is be noemd de heer W. N. v. d. Graaf, uit Haarlem. Op 16 Juni jl. stond nog voor de rechtbank alhier terecht Otto Julius Hübscher, oud 20 jaren, ge boren te Berlijn, in den laatsten tijd zonder vaste woonplaats rondzwer vende en levende van hetgeen hij door misdrijf verkreeg. Hoewel hij zich aan bijna alle diefstallen met braak van eenige beteekenis, waar van de couranten in de afgeloopen 5 a 6 maanden aanhoudend melding maakten, heeft schuldig gemaakt, had hij zich thans alleen te ver antwoorden over den diefstal op de buitenplaats «Bagatelle» te Benne- broek, bewoond door de echtelieden Banker. Door het indrukken van eene ruit kon hij aan de binnenzijde de wervels verwijderen en zich door opschuiving van het raam den toe gang verschaffen. Zijne brutaliteit ging zelfs zoo ver, dat hij in de kamer, waar de bewoners sliepen, van een tafeltje voor het ledekant geplaatst, de voorwerpen heeft mede genomen. 25 getuigen werden ge boord; hunne verklaringen waren voor den beklaagde verpletterend, hoewel hij steeds bleef volharden bij zijne bewering onschuldig te zijn en de op hem in beslag genomen voorwerpen van een onbekend schip persknecht te hebben gekocht. Het O. M. bracht in zijn requisitoir hulde aan de personen te Eemnes, die zoo veel hadden bijgedragen tot het ont dekken van dezen gevaarlijken dief. Het O. M. releveerde alle feiten in deu laatsten tijd gepleegd, hem daarbij in zijne operaties op den voet volgende, en waaruit duidelijk werd dat hij nog moest terechtstaan voor de rechtbanken te Rotterdam, Am sterdam, Utrecht en Arnhem, voor in die verschillende arrondissementen gepleegde diefstallen. Nog deelde het O. M. mede dat langs diploma- tieken weg de toezending uit Duitsch- land van door Hübscher te Emmerik te koop aangeboden zilveren voor werpen was gevraagd, waarbij dan ook wellicht de te Hillegom gesto len voorwerpen ontdekt zouden wor den. Zes jaren gevangenisstraf werd voor hem geeischt, terwijl de ver dediger, Mr. D. A. Graaf van Lim burg Sty rum, in hoofdzaak zijn cliënt in de clementie van de recht bank aanbeval. Over 8 dagen uit spraak in deze zaak. Door de politie alhier is op straat een hond opgevangen, voorzien van een valschen belastingpenning.Van het jaartal 1877 was gemaakt 1887. In 1877 waren de pennin gen van denzelfden vorm als dit jaar. De eigenaar van den hond is opge spoord en proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. De houders van het Hollandsch Bijenpark te Santpoort, de heeren De Bruyn en Kelting, hebben na mens de Belgische regeering de op- FEUILLBTON. Roman van OSSIP SCHTJBIN. 12) TIENDE HOOFDSTUK. Sempaly werd bij den dag vertrouwelijker met de Sterzl's, sprak Cecil met je aan, liet Zinka de merkwaardig heden van Rome zien en dineerde of dejeuneerde twee- of driemaal in de week bij de familie. Sedert de tableaux bij Ilsenbergh verkeerde Zinka veel in de wereld. Zij was in de mode gekomen. De heeren lagen overal aan haar voeten, de dames wilden allen van baar volksliederen leeren zingen. Zij behandelde de heeren zeer onverschillig en toonde zich buitengewoon vriendelijk jegens diegenen, om wie zich niemand bekommerde, waardoor baar populariteit zeer verhoogd werd. Truyn's dochtertje, een aardige wildzang, die minstens driemaal in de week baar kamermeisje wegzond, alles wilde leeren, van Latijn tot aquarelschilderen toe, en met geen enkelen leermeester overweg koD, behalve met Truyn zelf, bad een verbazende vereering voor Zinka en was voor haar zoo zacht als een lam. Vorstin Vulpini was verbaasd over Zinka's gunstigen invloed op baar nichtje, en noemde haar een trouvaille, en lady Julia Ellis, die Zinka voor twee jaar in Meran bad leeren kennen, was er trotscb op, dat zij baar te Rome in de wereld bad gebracht. Als ba rones Sterzl niet kon uitgaan, dan was lady Julia altijd ten volle bereid Zinka te geleiden en op lady Julia's W oens- dagavonden moest Zinka baar helpen de gasten ontvangen en thee schenken. Gravin Sehalingen, een hartstochtelijk schilderes, vol van die sentimenteele liefde voor de kunst, die de Franscben romance noemen, vond Zinka délicieuse, maakte uitstapjes met baar, bezocht alle antiquiteitenwinkels met haar en schilderde haar eindelijk voor vorstin Vulpini op een waaier, hoofd en bovenlijf in een dun, zwevend gewaad gehuld, uit den kelk van een lelie te voorschijn komend. Voordat er veertien dagen om waren, had een Amerikaan onderzoek gedaan naar haar voorouders en de schoone Crespigny naar haar bruidschat. Norina maakte haar het hof achter den rug van zijn gebiedster en mesdames Gandry en Ferguson bewezen haar de eer onuitsprekelijk ijverzuch tig te zijn. Dit alles maakte haar echter niet het minst verlegen, het verbaasde haar zelfs niet. Men had haar van haar jeugd af reeds verwend; waar zij zich tot nu toe had vertoond, had zij vrienden gevonden. Zij verheugde er zich over, als men vriendelijk voor haar was, maar zij zou er zich ook zeer over verbaasd hebbenals men anders was geweest. Sempaly had haar botticelli-achtig genoemd, alleen ten opzichte van haar karakter. Uiterlijk herinnerde zij meer aan de pastelteekeningen van Latour of aan een veel later type van de achttiende eeuw, dat van Lamballe. Zij had niet de conventioneele blondine-tint, maar was zelfs in haar vroegste jeugd bleek, met sepiakleurige krin gen om de oogen haar haar krulde vau natuur, en scheen nu eens lichtbruin, dan rood, kleine lokjes krulden langs haar voorhoofd zonder het te bedekken, waardoor haar gezichtje een open uitdrukking kreeg. Zij was maïer maar niet hoekig, had lange, slanke armen en smalle, som tijds lichtroode handen. Zij was óf nadenkend en droomend óf vroolijk overmoedig; haar gang was meestal vlug en licht, maar ook dikwijls onvast, als van een engel; die zijn vleugels voortsleept, zei Sempaly. Haar diepe en vibreerende stem deed denken aan te tonen van een Amati- viool. Zij was onstuimig als een knaap, bevallig als een waternimf en naïef als een zesjarig kind zoo naïef als een meisje, dat voornamelijk door mannen is opgevoed. Zij had Fransche en Engekche gouvernantes gehad en zelfs een jaar in het «sacré coeur« doorgebracht. Den groo- sten invloed op haar opvoeding had echter haar voogd generaal Sterzl, gehad, een verstandig zonderling, die een groote antipathie had tegen sentimenteele meisjesvriendschap en de zoogenaamde routine, die men verkrijgt door een vroegtijdig verkeer in de wereld. Zinka was het aan hem verschuldigd, dat zelfs gravin Ilsenbergh zich eens een goed woord over haar liet ontvallen, door te zeggen: dat

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1