Aan onze lezers. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. Mathilda's Liefde 4e Jaargang. Dinsdag 21 Juni 1887. No. 1213. ZIN KA. HAARLEM'S DAGBLAD ABOHHEMEHTSFRUS: Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie» worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicite Etrangere G. L. DAUBE Sp Co., JOH. F. JOKES, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. De Directie van HAARLEM'S DAGBLAD heeft aan baar bureau verkrijgbaar gesteld, een beperkt ge tal exemplaren van den boeienden geschiedkundigen Roman DOOR CHRISTIAAN VAN SPAARNE. Voor geabonneerden op HAARLEM'S DAGBLAD is de prijs ƒ0.40; voor niet-geabonneerde'n ƒ1.50. De Directie. STADSNIEUWS. Haarlem, 20 Juni. Woensdag a. s. zal de gemeente raad vergaderen. Ouder andere onderwerpen zullen worden behandeld de volgende voor drachten No. 114. Voorstel van B. en W. tot aankoop van een terrein, kada straal bekend gemeente Haarlem F. No. 4783, groot 1.9151 HA., gele gen aan de westzijde der Leidsche vaart, en toebehoorende aan het S'. Elizabeth's Gasthuis. De regenten willen dien grond in één stuk ver- koopen voor een som van f50,000 vrij geld. B. en W. hebben in de voordracht uiteengezet dat de stuk ken grond tusacben de Sandersbrug en de brug over het Spaarne, er evenmin dat bij bet Frans Halsplein, zeer geschikt zijn voor bet bestem de doel: den bouw eener school ter vervanging van die in de Jansstraat. No. 115. Idem v. idem om wegens daartoe aangevoerde redenen ontslag te verleenen aan Mejuffrouw M. C. Julius, met het einde van den loo penden curcus, uit hare betrekking als onderwijzeres 1ste klasse aan de opleidingschool voor meisjes tot het M. O. No. 116. Idem van idem tot be noeming van een onderwijzer 2de klasse aan school B., met begelei dende missive van de commissie van toezicht op het L. O. Op het programma der feestelijk heden, bier ter stede te geven, ter gelegenheid van het landhuishoud- kundig congres op 28—30 Juni a. s. komt o. a. vooreen cricketwedstrijd, die op 28 Juni des namiddags te 2 uren zal gehouden worden. De loting voor de deelnemers aan de harddraverij, alhier, zal plaats hebben op 29 Juni a. s., des mor gens te 10 ure, in het N.- en Zuid- hollandsche koffiehuis van den heer Grader van der Maas. De heer H. Vorsters, commies 1ste klasse der directe belastingen c. a., alhier, is bij besluit van den minister van Fmauciëu met 1 Juli overge plaatst naar Geertruidenberg. Donderdag 23 Juni e. k. zal de letterlievende Vereeniging «J. J. Cremer» hare algemeene vergade ring houden, des avonds te 9 ure precies, op de koffiekamer van den Schouwburg. Door de posterijen werd aan ohb bureau een pakket kranten bezorgd bevatteode eenige der laatste nummers van ons blad. Het pakket was verzonden geweest naar Ant werpen maar door de post gewei gerd omdat het ongefraukeerd was. Het ligt thaus aan ons bureau ter beschikking van den afzender. Vermeldende dat de tentoonstel ling der prijzen van de loterij der Vereeniging van den H. Vincentius Paulo, hier ter 6lede zal geopend zijn van 25 Juni tot 4 Juli (zie ook de advertentie in ons nummer van Maandag) merkt de N. H. Ct. nog het volgende op: «Naar wij vernemen is een groot aantal keurige en kostbare prijzen voor deze loterij ingekomen en raden wij onzen lezers ten sterkste aan, de tentoonstelling te gaan bezoeken. Wij houden ons overtuigd, dat het geen de christelijke liefdadigheid hier te zamen bracht, hunne be wondering in hooge mate zal op wekken. Van harte hopen wij, dat het lof waardig Bestuur der St. Vincentius- Vereeniging een verblijdend en wel verdiend succes moge ondervinden op den moei'ijken en omvangrijken arbeid aan de organisatie van deze loterij verbonden. Van de liefdadig heid toch der ingezetenen van deze stad verwacht het Bestuur hulp, om in den nood van zoovelen te kunnen voorzienbijstand, om in staat te zijn aan de steeds klim mende behoeften van een groot aantal armen naar geest en lichaam te voldoen. Zal de liefde ook thans niet hel pend en reddend optreden? Wij twijfelen er niet aan. De Spaarnestad is bekend en beroemd wegens hare barmhartigheid. Zij heeft in dit opzicht werkelijk een eervollen naam verworven. Veel, steeds meer, wordt van de liefde gevraagd eu geëischt, doch hare kracht klimt in dezelfde mate als de uooden wassen. Tot hiertoe bleek steeds ons ver trouwen op den edelen zin van de weldadigeu in ons midden op goeden grond te rusten. Wij verbeiden daarom met gerustheid de gunstig ste uitkomst van het loteu-debiet dezer smaakvolle loterij. S aat ook in onze stad tegenover toenemende weelde stijgende nood, de liefde wist steeds de scherpte dier tegenstelling te verzachten. Zij doe het ook thans.» Men verzoekt ons het volgende op te nemen De christelijke Zangvereeniging «Hallelujah» mocht Vrijdag jl. het genoegen hebben haar 6jarig bestaan te vieren. Onder de aanwezigen telde men ook eokele begunstigers en andere genoodigden die dezen avond met hun bijzijn de feestvreugde wilden ver- hoogen. Het bleek al schielijk uit het jaarverslag van den secretaris en ook van den penningmeester, dat de vereeniging wel stof had om opge ruimd te zijn want zij was in het afgeloopen jaar met rasse schreden vooruitgegaan en telde thans 72 leden met vele begunstigers. Niet alleen had men dit te danken aan de wakkere bestuurders maar ook aan den onvermoeiden en ijve- rigen directeur den heer J. Straling. Ten blijke daarvan gaven de leden aan hunnen directeur een wijnbeker met zilveren voet ten geschenke, waaruit hem dien avond de eerewiju werd aangeboden. Het was een be wijs dat de leden overtuigd wa'en van zijne sympathie voor de ver eeniging. De leden zelf werden verrast op den feestavond met insignes, door een hunner vervaardigd, die dan ook weldra op de borsten van allen prijkten; het is te begrijpen dat dit lid bezwaart naar huis ging want hij werd zoo erg beladen met dank betuigingen tot hij er haast onder gebukt ging. Men bleef nog een geruimen tijd bijeen totdat allen laat in den avond met blijmoedig gelaat huiswaarts keerden. Een merkwaardige tocht per rij wiel werd den 14den jl. door den heer J. Faber uit Haarlem gedaan. Hij vertrok te 4 uren 5 minuten 's namiddags uit Haarlem en Dam zijnen weg door Haarlemmermeer naar Leiden. Vandaar over Utrecht- Amersfoort naar Ede, terug over Amersfoort naar Utrecht, van Utrecht naar Wijk bij Duurstede en vervol gens over Wijk bij Duurstede, Nij megen en Venloo naar Roermond, waar hij le 3 uren 55 minuten in den namiddag aankwam. De heer Faber verbeterde met dezen rit het Nederlandsche record met meer dan 50 K. K., tiaar hij ruim 400 K. M. affegde. De werkelijke rijtijd bedroeg 197s uur, zoodat eene gemiddelde snelheid van 21 K. M. bereikt werd, die waarlijk goed mag worden ge noemd, wanneer men den slechten toestand der wegen in de Betuwe in aanmerking neemt. De heer Faber bereed een 54 inch Spakbrook bi cycle. Men schrijft ons uit Haarlemmer meer: Uit goede bron wordt mij mede gedeeld, dat eerlaDg weder in den gemeenteraad van Amsterdam zal ter sprake komen, de reeds verleende concessie voor den te leggen stoom tram AmsterdamHaarlemmermeer. Reeds tal van gemeenten, in het tramnet van de heeren Sanders <$s Co. begrepen hebben een instemming betuigt en willen gaarne het hare ten offer brengen, om mede tot stand te brengen wat vele nog en inzon derheid de groote Haarlemmermeer moeten derven, nl. een gemakkelijk verkeer. Zaterdagavond half zet reed de landbouwer J. de Vries met paard eu tilbury uit zijne wo ning. Hij was nog niet ver toen het paard schrikte, en in de Hoofdvaart bij Hoofddorp terechtkwam. Door spoedige hulp werden paa~d en wa gen op 't droge gebracht. De eigenaar J. de Vries kon juist in tijds er nog uitspringen. De heer C. de Wilde te Haar lemmermeer is van plan om eene nieuwe dienstregeling te organisee- ren in verband met het in de vaart brengen van meerdere booten van Aalsmeer naar Amsterdam ook des Zondags. Dat zoo'u zaakje des zomers ren deert is gewis, vooral in den tijd, dat de verzending van aardbeien, bloemeD, hee ter?, agurken, aardap pelen enz. in vo len gang is. Men moet echter bedenken, dat die drukte slechts vier van de twaalf maan den duurt. Men meldt uit Zandvoort, dat het bezoek aan die badplaats zeer bevredigend kan genoemd worden. Het vervoer op den Haarlem—Zand voort spoorweg bedroeg, in de eerste 14 dagen van Juni, ongeveer 12,000 passagiers meer daD in denzelfden tijd van het vorige jaar. Donderdag middag viel een jon getje van 2 jaar van W. Keesden te Aalsmeer al dartelende in het water, en zou zeker verdronken zijn, zoo niet een in de nabijheid zijnde broodbakker toegeschoten was en het kind met groote moeite had gered ONDERWIJS. Aan de Amsterdamsclio Universiteit promoveerden Zaterdag tot doctor in de geneeskunde de lieeren W. B. van Stave ren, arts, geboren te Rotterdam, en N. H. Frank, arts, geboren te Yeendam, na ver dediging van aead. proefschriften, resp getiteld„de Torsie en architectuur van de wervels bij scoliosis habitualis," en: „waarnemingenomtrent geschoten wonden. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap aan de Rijks-Universiteit te Leiden, de heer H. J. Matthes, geb. te Menado (Celebes), met academisch proef schrift, getiteld: „Eenige opmerkingen over de waarborgen waarmede de dood straf in Nederl. Oost-Indië omgeven is." De gewone jaarlijksche onderwijzers- vergadering in het arrondissement Pur- merend zal, onder leiding van den school opziener H. J. Calkoen, gehouden worden FEUILLETO JST- Roman van OSSIP SCHUBIN. 14) TWAALFDE HOOFDSTUK. De barones was gekleed in een roodbruine ochtendjapon, waarin zij het fatsoen had van een dobbelsteenals ge woonlijk droeg zij geen muts over het kortgeschoren, grijze haar, en zij zocht snuivend, Voor de tiende maal op dien dag, op en onder alle meubels naar de sleutels van de provisiekast. Bohuslawa las intusschen met heesche stem een Puolsch ged:cht van Mickiewicz voor. Een joDgman, met een mager, geel gelaat en zwart haar, een Poolsche jas met koorden, breeden, omgeslagen kraag en groenachtig bruin zijden das, verbeterde nu en dan de uitspraak van een woord. Hij was haar Poolsche vereerder. Het was een romantisch taalonderwijzer, die in de nabijgelegen stad woonde en eiken Zaterdag met den trein kwam, om Bohuslawa in het Poolsch te onderrichten en den Zondag met de familie door te brengen. De verloving der beide patriotten zou publiek worden, wanneer de jonge Pool zijn geheimzinnig proces tegen de Russche regeering hai gewonnen. Hij heette Wladimir de Matuschowsky eu zijn over-grootmoeder was een Potocka. Als hij geen les gaf, peiDsde hij over samenzweringen. Is er niets anders bij de thee? vroeg de baron, met een minachtenden blik op het oude brood in de broodmand. Neen, de honden hebben den koek opgegeten, ant woordde de barones bedaard. Zij kroop nu op handen en voeten onder de piano en zocht de sleutels onder het pedaal. U krijgt nog een beroerte, zegt Bohuslawa boos, maar niet angstig, en zonder een hand uit te steken om de oude vrouw te helpen. Intusschen bracht een kamermeisje de gezochte sleutels op een verbogen koperachtig blaadje. Wel, Goddauli! riep de barones, waar waren de dingen? In het hondenhok, mevrouw; de jonge honden heb ben ze meegesleept De barones was een liefhebster van honden; zij was altijd bezig met het opfokken van een half dozijn jonge honden en het hondenhok was een reservoir van allerlei verloren voorwerpen. 't Is toch ondeugend gespuis! riep zij met een te vreden lachje. Geef mij de suiker eens, Clara. 'k Heb een verrassing voor jelui, een brief uit Rome, bromde de baron, terwijl hij het epistel op tafel wierp en greep toen naar de rumfleseh om zijn thee te kruiden. O, uit Rome, riep de barones, dat is heerlijk. Waar heb ik mijn bril? waar, waar? Zij zocht, terwijl zij op haar zak klopte o! hier, ik zit er op, goed.... goed, kinderen, en zij begint den brief voor te lezen Lieve Lotti! Je moet het mij niet kwalijk nemeD, dat ik je niet meer schrijf, zij keek verbaasd over haar bril.... niet meer.... zij heeft mij haar heel leven niet zoo dikwijls geschreven als uit Rome - maar bedenk in welk een drukte wij leven. Eiken dag een diner, twee soirees en een bal. Wij maken bet carnaval mee in de «crème» van Rome en verkeeren alleen in de groote wereld. Morgen dineeren wij bij vorstin Vulpini, zii is een geboren Truyn, zuster van den Bautschiner Truyn overmorgen wordt er komedie gespeeld bij enz. enz. ZiDka maakt ont zettend veel opgaDg. Onder anderen maakt Nicki Sempaly, de broeder van den majoraatsheer, haar het hof op een manier.... Hier viel Wolnitzky zijn vrouw in de rede Zoo dom dacht ik toch niet dat zij was, riep hij en begon met alle tien vingers afkeurend op de tafel te trommelen. Ik begrijp ook niet, dat Clotilde dat kan toelaten! riep de barones uit, en nog minder kan ik het mij van Cecil begrijpen I Ik geef je een goeden raad, vrouw, zei de baron ironisch; reis naar Rome en breng het haar eens aan het verstand. 1 Met het grootste genoegen, antwoordt debaronesj

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1