Aan onze lezers. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Mathilda's Liefde 4e Jaargang. Vrijdag 24 Juni 1887. No. 1216. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.G5. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicite Etrangere G. L. BAUBB Sf Co., JOH. F. JONES, Sncr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. De Directie van HAARLEM'S DAGBLAD heeft aan haar bureau verkrijgbaar gesteld een beperkt ge tal exemplaren van den boeienden geschiedkundigen Roman naar het Hoogduitsch door CHRIST1AAN VAN SPAARNE. BV* Voor geabonneerden op HAARLEM'S DAGBLAD is de prijs ƒ0.40; voor niet-geabonneerden ƒ1.50. De Directie. Haarlem, 23 Juni. GEMEENTERAAD. De zitting van Woensdagmiddag gaf groote verscheidenheid, en niettegenstaande bet mooie weer, dat niet bizonder tot vergaderen stemt, maar wel doet denken aan zomerverblijven en vacantiedagen, hebben de keeren zeer veel afgedaan. Er werd heel wat ter tafel gebracht; na de croquettes de notulen een beetje droog maar smakelijk op-, neen voorgedragen, volgde een soep, och neen, een reeks van ingekomen stukken waarvan wij in 't nummer van gister reeds het verkort menu gaven. Het belangrijkste daarbij was de mede- deeling door den Voorzitter gedaan, die in herinnering bracht hoe het welhaast 25 jaar zou geleden zijn dat het stedelijk museum van schilderijen op het stadhuis door de verdienstelijke pogingen van eenige heeren, waaronder ook sprekers voorgan ger, burgemeester Eock, was tot stand In de vergadering van B. en W. was reeds ernstig overwogen op welke wijze men dat feit zou herdenken eu tevens de commissie van het museum hulde te brengen voor hare toewijding en verdien sten jegens de gemeente. De Voorzitter zeide zelf geen voorstel te willen doen maar te hopen uit den boezem van den raad te vernemen dat men zijne inzichten deelde. Eene som van f 500 b. v. zou kunnen worden besteed om de collectie van reproducties der schilderijen van Erans Hals in verschillende museazooveel mogelijk uit te breiden. De heer van de Poll betuigde onmid- delijk zijn volkomen instemming met het denkbeeld van den Voorzitter, dat zulk een schitterend getuigenis aflegde van diens kunstzin, en maakte thans een voorstel van hetgeen de Voorzitter alleen als een wensck had uitgesproken. In beginsel scheen de geheele vergade ring het onmiddellijk eens. Men besprak alleen nog waartoe de f 500 zouden wor den aangewend, en kwam overeen dat de som aan de commissie zou worden afge staan voor het genoemde doel. Daarmede bracht de raad tevens eenparig hulde aan de verdiensten der commissie die de ge meente zoozeer aan zich heeft verplicht3 en het museum eene Europeesche ver maardheid heeft bezorgd. Bij de stemming verklaarden zich alleen de Wethouders, de heeren Kist, von Reeken en Heshuysen tegen het voorstel, zonder hunne stemmen te motiveeren. De Voorzitter bracht zijn welgemeenden dank aan den raad voor deze uitspraak. Hij noodigde de leden uit op 30 Juni a. s., de dag der feestviering, het museum te komen bezichtigen. De voordracht die nu aan de orde was zon meer tegenkanting ondervinden. Nu, de som waarover het liep was dan ook eventjes honderdmaal grooter, en zoo'n halve ton mag men toch niet zoo maar zonder eenige bespreking wegrollen. B. en W. hadden zooals men weet voor gesteld om f 50.000 vrij geld beschikbaar te stellen voor den aankoop van een stuk gronds van bijna 2 Hectaren aan de westzijde der Leidsche Vaart, om daarop een school te bouwen ter vervanging van die in de Jansstraat. Daarmede kon de heer van Dieren Bijvoet zich nu heele- maal niet vereenigen. Hij vond den grond te duur en het stuk te groot. Men zeide wel dat het resteerende deel voor bouw terrein zou kunnen worden uitgegeven, maar 't was een gewoon versehijusel dat wanneer de gemeente grond koopt, de koopers angstvallig worden omdat zij aan voorwaarden worden gebonden. Ook de plaats kwam den heer Bijvoet volstrekt niet geschikt voor. Waarom niet liever een school gebouwd aan het Spaarne, of in de Parklaan, waar toch ook grond vrij komt. Maar de Voorzitter stelde de voordeelen in het licht van een school in het Wes terkwartier, dat zich zoozeer uitbreidt en vooral veel arbeidersgezinnen bevat. De heer van der Steur kwam met een uitvoerige becijfering, waarvan de slotsom was dat de school na aftrek dor baten van den grond, slechts ruim f 6000 zou kunnen kosten. En alweer haalde de Voorzitter, onuit puttelijk in argumenten, nieuwe punten aan om de voordeelen van een school in het Leidsche kwartier in het licht te stel len. Men had gezocht, links en rechts, maar nergens beter terrein gevonden. Het overblijvende vrije gedeelte zou immers later dienst kunnen doen voor een plein, dat bij verdere uitbreiding van de nieuwe wijk wel noodig zou blijken. De heer Bijvoet en met hem de heer Krol werden niet overtuigd, zelfs niet toen de wethouder, de heer von Reekeu, uit voerig uiteenzette hoe men het schoolbezoek wilde verdeelen over de verschillende scholen, zoodanig dat de kinderen geen al te groote afstanden behoefden af te leggen om de onderwijs vruchten te gaan plukken. Zoo duurde het debat nog eenigen tijd, totdat het genoegzaam gebleken was dat ieders meening onwrikbaar vaststond. Nadat de heer Rethaan Macaré nog aangedrongen had op een afzonderlijke boekhouding voor deze belangrijke uitgaaf, hetgeen (le Voorzitter toezegde telkens in het jaarlijks verslag te zullen opnemen, zou meu tot stemming overgaan. De heer de Haan maakte als regent van het gasthuis, de verkooper, bezwaar om zijue stem uit te breugen, maar de wettelijke bepaling verbood dit niet, zoodat ook hij met de meerderheid van 13 voor standers, de 8 tegenstemmers versloeg. De halve ton heeft dus zijn bestemming Tot groote teleurstelling van het groot aantal onderwijzers onder het publiek, werd de vergadering nu plotseling geheimzinnig. De deuren gingen toe. Vertrauet Eurem Magistrat Der fromm und liebend schützt den Staat Durch huldreich hochwohlweise3 Wal ten Euch ziemt es, stets das Maul zu halten. De drie eerste rogels van dat versje ge tuigen van groote onderworpenheid, eerbied en instemming met de besluiten der over heid, maar uit de laatste spreekt eeu tan denknarsend sarcasms, zooals Heine dat ms kon hebben. Dat nijdige versje is Heine zeker eens ontsnapt toen hij Jn geheime zitting moest bijwonen, d. w. z. er buiten moest blijven. Het is hem bepaald in eeu kwade bui ontvallen en hij zal er later wel berouw over gekregen hebben. Wat de Haarlem- sche overheid betreft, gelukkig heeft zij weinig overeenkomst met die van Krah- winkel. Toen de zitting weer publiek werd, gin gen de onderwijzers en het overige publiek naar binnen. De raad herbenoemde thans met algemeene stemmen Dr. Ph. S. Erank tot gemeente-heelkundige, en nam eveneens eenparig het voorstel van B. en W. aan tot ontslag van mejuffrouw M. J. Julius als eerste ouderwijzeres aan de op leidingsschool voor meisjes tot het M. O. Een verzoek van dezelfde dame in dato 20 Juni, om eervol ontslag, was door haar 21 Juni teruggenomen. Na deze stemming werd den Voorzitter een missive gebracht van den heer Gal- laudat Huet, waarin deze mededeelde voor ;aken op reis en daardoor verhinderd te zijn, de zitting bij te wonen, 't Werd voor kennisgeving aangenomen. Nn zou men volgens -de agenda het voorstel tot wijziging der traetementen van de onderwijzers der lagere scholen moeten behandelen, maar de heer Rethaan Macaré stelde voor die voordracht aan te houden. Het was erg ontmoedigend voor de on derwijzers in het publiek, maar 't gebeurde, al betoogde ook Dr. van Reeken met kracht de urgentie van de voordracht. De heer Macaré, die binnenkort de stad uit zou gaan, werd bezorgd over het lot van zijn geesteskind, de ontwerpverordening, en de overige leden door die verordening, de nachtmerrie van den raad, beangst, hadden haast om er een eind aan te maken. En zoo was het dat de heeren onder wijzers onverrichter zake schoolwaarts keerden, en de verordening, de eeuwige, ditmaal duchtig onderhanden werd geno men. Men begon bij artikel 6 van de bouw verordening, veranderde hier en daar een uitdrukking, en kwam vrij spoedig voor uit. De geest van den ijverigen heer de Kanter, hij zelf is in het buitenland, rees als die van koning Duncan uit M a c- beth op den leegen stoel achter Mr. Ma caré, en diende een lang amendement van eenige artikelen in, die echter werden verworpen. Toen die operatie was gelukt viel de voorzittershamer met suel op eenvolgende tikken, en elke tik was een artikel dat aangenomen werd. Eindelijk kwam men aan de overgangs bepalingen, juist toen de raad dreigde met onvoltalligheid. Onder applaus bracht de Voorzitter hulde aan den ijver van den heer Rethaan Macaré, en deze stelde zich welwillend beschikbaar om nog de laatste hand te leggen aan zijn werk, door de verordening gereed te maken voor de eind- lezing, en te zorgen voor de doorloopende nummering en de door den raad aange nomen redactiewijzigingen. Hadden wij ongelijk toen we boven zei den, dat in deze vergadering zeer veel was afgedaan P 't Was reeds half zes, toen deze geluk kige zitting werd gesloten. richting en hetgeen hun daar, ook tot hunne ontspanning, werd ver schaft. Het beste bewijs, dat deze instelling zeer in den geest valt van den R.-K. soldaat, is voorzeker de vermelding van het feit, dat het ledental aanhoudend toeneemt en thans reeds tot ruim 40 militairen is geklommen. Zooals wij reeds vroeger mededeelden, is de Haar- lemsche afdeeling der Militairen- vereenigdDg gesticht door den Wel- Eerw. heer J. C. M. Klompé. Vanwege het ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid is aan het gebouw van het Provinciaal bestuur alhier, heden aanbesteed: 1°. Het uitvoeren van bagger- werk in den benedenmond van het Krabbersgat te Enkhuizen, raming f16,700. Van de 5 inschrijvingen was die van C. Bos Az. te Dordrecht het laagst: f12490. 2°. Het driejarig onderhoud van het jaagpad c. a. langs het Zuider en een gedeelte van het Noorder Spaarne in deze provincie, raming f700 per jaar. Van de 5 inschrijvingen was die van J. H. Daudeij alhier, het laagst; f511 per jaar. De bisschop van Haarlem heeft in de plaats van den heer F. Th. Frankenmölle die wegens hoogen leeftijd ontslag verzocht had, tot kanunnik van het kathedraal k pittel benoemd den heer J. DeBruyn professor aan het seminarie te War mond. De N. H. Ct. deelt mede, dat Zon dagavond 11. het Tehuis voor R.-K. militairen in het voorloopig lokaal is geopend. De militairen werden op huiselijke wijze ontvangen en waren recht ingenomen met de in Arrondissements-Kcchtfeank TE HAARLEM, zitting van heden, Donderdag 23 Junit P. P., J. B., W. B. en KI. van 't V. te Assendelft waren in verzet gekomen van eeu vonnis derzelfde rechtbank, waarbij zij bij verstek waren veroordeeld No. 1, 2 4 elk tot L4 dagen en No. 8 tot 10 dagen gevangenisstraf ter zake, dat zij in den nacbt van 17 op 18 April zich had den schuldig gemaakt aan het vernielen van een droogrek, staande op het erf van den getuige v. V. te Asseudelft en aan het beleedigen van den gemeente-veldwach ter die hen zulks wilde beletten. Verde diger mr. L. van Gigh. Eisch: bevestiging van het reeds ge wezen vonnis. De verdediger vroeg vrijspraak. ZAAK IVO. Cornelis Ivo, 29 jaren oud, sjouwerman geboren te Heemstede (Glip) laatst wo nende te Haarlem, staat terecht wegens doodslag gepleegd op het 2 7: jarig kind van eene vrouw waarmede hij in verboden verstandhouding leefde. 15 getuigen wa- FEUILLE3TO KT. ZINKA. Roman van OSSIP SCHUBIN. 17) ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. Het ia Karnavals-DinBdag. De armzaligste knol van een botta draagt van daag een papieren roos achter het oor, hoewel de rijtuigen met één paard gedurende dien dag als paria's worden behandeld en niet over het Corso mogen rijden. De tweespannen zijn met bloemkransen versierd en de paarden dragen vederbossen op den kop. Op de Piazza di Spagna wemelt het van bloemen en moccolo-verkoopers en van vreemdelingen, die zooveel afdingen als zij kunnen. Men ziet manden vol viooltjes, rozen, anemonen, anjelie ren en manden met grijsachtig groene bladen, karnavals- munitien, die al drie dagen dienst hebben gedaan en die her inneren aan de bezems, waarmede de straten worden geveegd. De koraal- en schildpadverkoopers roepen de voorbijgan gers toe: «koop, koop, carnavale!» en in de zijstraatjes, want van hoofdstraten en pleinen is van daag de ellende verbannen, verdringen de bedelaars elkander en bestormen de voorbijgangers met bun klagend «muojo di fame.» Het geheele Corso draagt beden voor de laatste maal zijn prachtig karnevalsgewaad. Om ieder balkon fladdert een bont rokje, er zijn talrijke tribunes opgericht en alle ven sters gedrapeerd met gekleurd katoen of goudgestikte zijde. Donderdag, Zaterdag en Maandag hebben Zinka enGabrielle met graaf Truyn onvermoeid en urenlang bet Corso op en neer gereden en al hun bekenden en veel vreemden, bloemen toegeworpen. Van daag hebben zij besloten uit een venster van bet palazzo Vulpini de drukte aan te zien, daar bet karnaval tegen bet einde eenigszins stormachtig wordt. Ieder, die op bet Corso woont, neemt de gelegenheid waar, om reeds te lang verschoven invitaties te doen en biedt een venster aan zooveel kennissen, als hij maar bergen kan. Bij vorstin Vulpini is een talrijk gezelschap bijeen, bijna allen Italiaansche bloedverwanten van den vorst; mesdames de Ferguson en de Gandry hebben zichzelf uitgenoodigd en ook Zinka en Gabrielle Truyn zijn onder de gasten. De barones heeft «tic douloureux» wat haar verhindert uit te gaan, en wat niemand betreurt. Om zes uur, nog voor het begin van den moccoli-strijd, zullen de gezamenlijke hee ren en dames naar de zoogenaamde «Falcone,» een eigen aardige restauratie te Rome gaan, hoewel zij thuis veel meer op bun gemak zouden dineeren. Vandaar uit zal men bet Teatro Costanzi bezoeken. Dit echt Romeinsch karnavals- programma beeft vorst Vulpini ter eere van gravin Scha lingen ontworpen, die zeer veel belang stelt in de eigen aardigheden van Rome en opgetogen is over bet plan. Vorstin Vulpini heeft er in berust, zij stelt geen belang in de eigenaardigheden van Rome en koestert een groot wantrouwen tegen Italiaansche nationale spijzen en mas- keradegrappen. Drie uur! Bloemenmanden en doozen vol bonbons staan uitlokkend in de vensters gereed. De kleine Vulpini's, voor wie het groote dubbele venster van het salon bestemd is, zijn juist door hun bedeesde, in het zwart gekleede Engelscbe gouvernante binnengebracht. Zij dansen op één been rond en trekken elkander aan bet baar van ongeduld en vroolijke verwachting. Toen de Engel- sche ben daarover een zacht verwijt doet, antwoordt de oudste: ma carnavale, waarop alle gasten lachen en de miss zwijgt. Allen zijn bijeen. Mesdames de Gandry en Ferguson zien er zeer lief en schilderachtig uit; de eerste draagt een fez, de tweede een Oosterscbe, met goud gestikte doek op bet hoofd, ter eere van bet karnaval. Van de vensters in de rijtuigen en van de rijtuigen in de vensters vliegen de welriekende projectielenkleine bonbon- nières van Spillman en Nazzari snorren er door been en gekleurde papieren waaiertjes vliegen als bonte sneeuw door de lucht. Van de piazza di Venezia weerklinkt schetterende, mili taire muziek, De optochten van gemaskerden vertoonen zich tusscben de rijtuigen.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1