BINNENLAND. ren gedagvaard waaronder de heeren dr. Brouwer en Van Maas, die als deskundi gen het lijkje geschouwd en van hunne bevindingen een uitgebreid rapport had den opgemaakt. Daaruit vernemen wij dat het lichaam van den 2Va jarigen knaap Gerardus Mesman, overal bedekt was met blauwe plekken en andere sporen van vroegere mishandelingen, en dat de dood veroorzaakt was door het beletten van de lucht om tot de longen toe te treden. Volgens de verwondingen heeft het geval zich als volgt toegedragen: In den avond van 18 Mei heeft Ivo het kind gehaald uit de woning van zeke ren M. bij wien het overdag besteed was. Volgens getuigen liep het kindje pratende achter hem aan. Toen hij ongeveer 10 minuten in zijne woning had vertoefd verliet hij die weder, thans het kind dra gende dat slap over zijn arm hing en toen reeds dood was. In dien korten tijd heeft een der buren een gegil van den kleine gehoord en heeft Ivo volgens het visum repertum eerst het kind een schop ge geven, het daarna bij de ooren opgenomen, bij de armen door elkaar geschud hier of daar tegen aan, zoodat aan het achter hoofd eene bloedinstorting was ontstaan en vervolgens, om het schreeuwen te be letten met de eene hand mond en neus dichtgehouden, en met de andere hand in de keel geknepen. Alle getuigen bevestigen in hoofdzaak dat het kind zeer bang voor hem was en altijd door hem werd mishandeld. De moeder van de kleine, die ook als getuige tegenwoordig was, bleef tegenover zulke daden die aan het aanvallige knaapje het leven hadden gekost, volgens onze meening, tamelijk onverschillig. Geene aandoening was bij haar te bespeuren. Ook de beklaagde verschool zich bij groote onverschilligheid herhaaldelijk achter de woorden, met lij ruige stem uitgebracht //Het kan wel zoo zijn, ik ontken de feiten niet, maar hoe het gebeurd is kan ik mij niet voorstellen". Het O. M. vroeg 12 jaren gevangenis straf. De verdediger, Mr. Enschedé, trachtte aan te toonen dat het opzet niet bestond. Uitspraak Woensdag 29 Juni. Het vervolg der zitting in het volgend nummer LETTEREN EN KUNST. Het //U. ~D." verneemt, dat door den heer J. P. M. Menger, graveur aan 's rijks munt, de eenige officieele medaille voor Nederland vervaardigd wordt, ter gelegen heid van het 50-jarig jubileum van Z. PI. Leo XIIL Sarah Bernhardt is te New-York scheep gegaan om naar Europa terug te keeren. Naar men zegt, zal zij bij hare aankomst in Engeland er eenige voorstellingen geven. De bekende romanschrijfster Marlitt is Woensdag in den onderdom van 61 jaren te Thuriugen overleden. Bij koD. besl. van 21 Juni is aan Karl Arthur Braune, geb. te Serena, in Chili, verg. verleend de genees kunst uit te oefenen op Nederl. zee schepen met uitz. van oorlogs vaart., onder voorwaarde dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoef, der geneesk. in Nederl. stip- telijk nakome; is, met ing. van 1 Juli, aan J. de Jong. op zijn verz. eerv. ontsl. verl. als burg. van Oost- voorne; ie met ing. van 1 Juli, aan T. A. L. Bee en L. J. van Rijn, op hun verzoek eervol ontsl. verl. als tijdel. adsistent aan 's Rijks Veeartsenijsch. te Utrecht; is, met ingang van 1 Juli, ben. tot dir. van het postkantoor te Sneek N. A. C. Hinlopen, thans commies der posterijen lste kl. De offic.-mach. 2de kl. J. A. Goetz, gepl. in de maritime directie te Willemsoord, wordt met 1 Juli a. s. overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoet- sluis. HH. MM. de Koning en de Koningin komen niet tegen 1 Juli in het vaderland terug. Z. M. zal zijne badkuur te Wildungen nog eenigen tijd voortzetten. De officieele viering hier te lande van het jubileum der 50-jarige troonsvervulling van H. M. Konin gin Victoria bestond in een prach tig gastmaal, door Hr. Ms. verte genwoordiger bij het Nederlandsche Hof in het gezantschapshotel te 's-Hage aangeboden. De leden van de Engelsche legatie, verscheidene met hunne dames, waren allen te genwoordig. Evenzoo de predikant der Anglicaansche kerk, tevens vice-consul van Engeland, de heer Brine. Tot de Nederlandsche gasten be hoorden, de grootmeester van HH. MM. graaf Schimmelpenninck, de minister van Staat en van Binnen- landsche Zaken, van Buitenlandsche Zaken, Justitie, Marine, Einantiën en Oorlog, de vice-president van den Raad van State, de heer Van Reenen, de Commissaris des Konings in Zuid-Holland, de heer Fock, de burgemeester der residentie, de heer Patijn. Van de leden van het corps-diplo- matique zaten aan den disch aan de gezanten van Spanje, Duitsch- land, Portugal, Turkije, België, de Fransche Republiek, Japan, Italië en den Kerkelijken Staat en de zaakgelastigden van Rusland en Oostenrijk. Voor het op te richten pensi oen- en weduwenfonds voor ambte naren en beambten van politie in Nederland, is bij het hoofdbestuur van den algemeenen Nederl. Politie bond, onder vele andere giften, ont vangen f 100 van den minister van Justitie, f25 van den minister van Binnenlandsche Zaken, en f 20 van ieder der overige ministers. In de Woensdag gehouden zit ting van den gemeenteraad van Am sterdam was ook ingekomen een adres van de heeren Hope Co. c. s., om de beursvoordracht niet in behandeling te nemen, alvorens de Kamer van Koophandel en Fabrieken over het plan gehoord is. De heer Van Hall stelde voor, dit adres onmiddellijk te behande len, omdat dan blijken zou of de beursvraag nog in deze vergadering in behandeling zou komen. Hij aohtte dit minder gewenscht met het oog op de vele werkzaamheden, die de leden in deze zitting nog wachtten. De voorzitter verzocht echter het adres bij de voordracht te behan delen, en gaf te kennen, dat van B. en W. in geen geval een voor stel tot verdaging der behandeling van het beursplan te verwachten is. Daar het voorstel van den heer Van Hall niet voldoende ondersteund werd, kwam het niet in stemming. Bij de voordracht zelf werd eene motie van den heer Eeghen aan genomen, met 25 tegen 11 stemmen, waardoor nu is besloten dat de voor dracht met alles wat er bij behoort, plannen, teekeningen enz., gezonden zal worden aan de Kamer van Koop handel om advies uit te brengen. Da zaak is dus weer uitgesteld. Op het IJ werd Woensdag avond eene Féerie a grand, orcheslre gegeven. Over de donkere water vlakte gleden een twintigtal groote stoombooten en een onnoemlijk aan tal kleinere vaartuigen gedurende ruim drie uren rond. En alle meer of minder luisterrijk verlicht. Het was het waterfeest, aangeboden door het Amsterdamsch studentenkorps, aan welks uitnoodiging op breede schaal gevolg was gegeven. Ver schillende muziekkorpsen dedenvoort- durend hunne lustige tonen weer klinken aan boord der booten heerschte eene recht feestelijke stem ming, en de door de duizende lam pions te weeg gebrachte lichteffec ten werden nog verhoogd door bengaalsche vuren en pijlen en zwermen die men zonder ophouden, nu hier, dan daar, afstak. Het vuur werk zelf slaagdedank zij het kalme weder, even uitstekend. Het decoratief stuk met de kleuren van het korps en van Amsterdam vol deed ook zeer goed. Maar de geest drift steeg ten top bij het slotnum mer, een slanke tempel, waarin het schitterende beeld der Pallas Athene troonde, een juweel van pyrotech- niek. Met ongewone warmte stem den de feestvierenden in met het Vivat Academiat dat de tempel tot opschrift voerdeen nimmer wellicht werd ter eere der Amsterdamsche universiteit het IS vivat met zooveel energie aangeheven. Uit honderden monden klonk het lustige gaudea- mus igituren het behoeft nauwe lijks gezegd dat dit koor daarom zoo welluidend klonk, wijl het voor een zeer groot deel bezet was door de Amsterdamsche jufferschap, die in dit licht en in deze feestelijke omgeving meer dan ooit schitterde van schoonheid en den hoogsten luister bijzette aan het zoo bij uit stek geslaagde waterfeest der Am sterdamsche Spes Patriae. De onder-kapelmeester Zaagmans van het muziekcorps van het 7de regiment infanterie, te Amsterdam, is benoemd tot kapelmeester, in de plaats van wijlen den heer Sonne- mann. {HIT). Evenals verleden jaar bestaat ook thans het plan vooral met het oog op de tentoonstelling van voe dingsmiddelen wederom met de Rijnspoor uit Rotterdam en Den Haag naar Amsterdam zoogenaamde «Panopticum))-treinen te doen loo- pen. De N. R. Ct. verneemt dat het groote werk, den lSen Mei jl. aanbesteed, met name de verbin ding van het Merwede-kanaal met de hoofdstad, blijkens dezer dagen ontvangen bericht, niet is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer Fernim, te Scheveningen, maar aan den volgenden, de Sliedrecht- sche aannemers-combinatie G. A. van Hattem, voor de som van f 1.207.000. Men schrijft ons uit Hilversum Bij de aanstaande verkiezingen voor leden van den gemeenteraad op Dinsdag 19 Juli a. s. zal het er in onze gemeente weer geducht spannen. Wanneer men bedenkt, dat de par tijen zoo ongeveer gelijk in de sterkte zijn, dan zal het niemand verwon deren dat de verkiezingsstrijd hevig zal zijn. Aan de beurt van aftreden zijn de heeren: P. Andriessen, H. Bijland, A. Buwalda, L. J. v. d. Heijden en C. v. Lennep. «We zijn», zegt de L. C. zoo langzamerhand genaderd, tot den tijd van 't jaar waarin de mannen voor een poos de waardigheid van heeren der schepping moeten neer leggen en de huisvrouwen de heer schappij in huis overnemen.Dat zal wel altijd zoo geweest zijn en daar over zullen zich sedert de schepping de mannen wel beklaagd hebben. Ondankbaar genoeg. «Wanneer we 't vuil laten» zei ons onlangs eene huisvrouw, die 't goed begreep, «wanneer we 't vuil laten, zijn onze mannen boos en wanneer we 't schoon makenzijn ze óók boos.» «Die nare mannen; ze willen wel licht een middenweg. Maar de vrouw wil van geen schipperen weten; ze ml niet, omdat 't nog de eenige weg is, om ten minste een paar weken in 't jaar met hare helpsters de heerschappij te voeren met bezems, dweilen en eene overvloedige hoe veelheid water, als in een «lied zonder woorden» den heer gemaal te beduiden, dat hij nu eens voor een oortje thuis ligt. Wat zal de arme man anders doen dan berusten, waar hij ziet, dat hij het onderspit zou moeten delven? Toch heeft een man, die dom genoeg, volgens de vrouwen, van den schoonmaak niets geen verstand heeft, in al die ellende nog den zede lijken moed de huisvrouwen opmerk zaam te maken op iets wat toch wees niet boos lezeressen door de meeste vrouwen bij hun lievelings arbeid verwaarloosd wordt. Wanneer nl. de verschoonde spiegels en schil derijen weêr worden opgehangen, overtuigt men zich over 't algemeen niet voldoende of de koorden, waar aan die meubelen hingen en weer hangen moeten, nog in deugdelijken staat en stevig bevestigd zijn. Het geval, dat zoo'n ding dan later naar beneden komt tuimelen, andere voor werpen met zich meêsleurend, is niet zeldzaam. Maar meer nog ver dient aanbeveling het nazien der bevestiging van petroleum- en zelfs van gaslampen. Schalmen van de kettinkjes, waaraan bij gaslampen de tegenwichten hangen, kunnen doorslijten; zoo geschiedde nog on langs, toen de lamp, aldus niet meer voldoende tegenhouden, naar bene den zakte en wel nog aan één ge wicht hing, maar zooveel gas uitliet, dat slechts door een gelukkig toeval een ernstige ontploffing voorkomen is. Elders was door onvoldoende toe zicht een petroleumhanglamp on klaar geraakt. Het brandende voor werp kwam naar beneden, toen de huisgenooten aan 't avondeten zaten. Gelukkig werd de vlam bij den val gebluscht ineen gevaarlijke schotel pap, die er onder stond. Zonder nu juist te verwachten, dat morgenochtend in eens al onze le zers op stoelen en tafels zullen staan, om te onderzoeken «of de lamp nog wel stevig zit», meenen we toch, met het oog op de moge lijke ongevallen, onze lezeressen geen ondienst te hebben gedaan, door op het gevaar te wijzen.» Behalve voorstellen tot meer dere beveiliging tegen brandgevaar in den schouwburg te 's-Hage, wordt ook eene reorganisatie van de brand weer voorbereid op kleiner schaal dan die onlangs door den gemeente raad afgestemd werd. Daarbij zou het verspreide stelsel meer op den voorgrond staan, doch het denk beeld van invoering eener brand- weertelegraaf zijn vastgehouden. Te Scheveningen overleed Dinsdag de oud-strijder Arie van der Toorn, die den tiendaagsche veld tocht heeft medegemaakt en dan ook met het Metalen Kruis was versierd. De Stella Maris van Scheve ningen, die door de Engelsche au toriteiten wegens smokkelarij was in beslag genomen, is tegen beta- van 5 pd. st. boete onmiddelijk weder vrijgelaten, waarop de bodem ter stond weder ter haringvisscherij van Lerwick is vertrokken. De pluk der aardbeien is te Rijnsburg begonnen. Wanneer er maar eens eene fiksche bui regen kwam,zou de toevoer van dit artikel enorm zijn. Door de droogte gaat er thans veel van verloren. Niet lang geleden werd door sommige bladen gemeld, dat er te lJselstein eene petroleumbron was ontdekt. Ook wij ontvingen dat be richt, maar plaatsten het niet omdat wij aan de juistheid twijfelden. In middels vond het bericht ook zijnen weg naar het buitenland, en aldus verscheen het in de Algem. Oesterr. Chemiler und Techniker-Zeitung. De redactie van het tijdschrift Hygiëne en Industrie heeft naar aanleiding daarvan het vocht, dat waarschijn lijk tot dat bericht aanleiding gaf, onderzocht, en geeft verslag van hare bevinding. Op het water was eene laag lichtgeel vocht aanwezig, hetwelk een soortelijk gewicht had bij 1°C van 0.839. Het kookpunt lag tus- schen 262 en 268°. Bij deze tem peratuur ontvlamden eerst de dam pen en brandden met eene sterk roetgevende vlam. Het is duidelijk, zegt de redactie, dat wij hier niet met petroleum te doen hebben, maar met een ander mengsel van koolwaterstoffen, zooals ook elders in Utrecht in den bodem meermalen werd gevonden. (N. R. Ct.) Men schrijft ons uit Renkum De kruidenier H. L. te Oosterbeek, die tevens slager is, had een varken gekocht van den arbeider S. Hierop werd f 12 uitbetaald, terwijl de rest werd ingehouden voor winkelschuld. De vrouw van den arbeider was hiermee niet tevreden zij ging met twee van haar zoons naar den slager, waar het varken reeds op de leer hing en waar een heftige woorden wisseling volgde. Toen L. meende, dat ze weer huiswaarts waren ge gaan, bleek het hem, dat ze waren vertrokken met het varken en de leer. Door de politie werd het daarna in de woning van den arbeider gevon den en in beslag genomen. Zekere v. H uit Helmond was jl. Zondag met eenige personen te Mierloo gaan zwemmen. Iu het water zijnde, werd hij door een hevige kramp overvallen, zoodat hij den waterkant niet meer kon bereiken. Hij verdronk, zonder dat de anderen den 19jarigen jongeling hulp kon den verleenen. Uit Jutfaas wordt ons van 21 Juni gemeldDinsdagmiddag zwier ven te Jutfaas een tweetal landloo- pers rond, die eindelijk bedelende en dreigende de Neereindsche buurt introkken, van tijd tot tijd eene jeneverflesch, die zij in het dorp hadden laten vullen, duchtig toespra ken, en al spoedig in verregaanden staat van dronkenschap verkeerden. In dien toestand kwamen zij op de hoeve aan van J. v. W., die zich met al zijn volk kort te voren naar het melkland had begeven, zoodat de vrouw alleen met een paar kleine kinderen te huis was. Hier maakten zij het spoedig zóó bont, dat een der kinderen werd uitgezonden om vader te halen. Ook na diens komst hield het dreigen met moord en brandstich ting niet op, zoodat nogmaals een der kinderen er op uit werd gestuurd ditmaal naar het dorp om den poli tieagent Prins. Deze zag zich genood zaakt geweld te gebruiken; men kreeg den een, die inmiddels in het Tot de vroolijkste vensters van het geheele Corso behoort ongetwijfeld he't kinderraam in het palazzo Vulpini. Zinka staat te midden van het kleine volkje, dat haar vriendelijk verzocht heeft aan hun veneter te komen. Zij lacht en juicht om het hardst met Gabrielle en heeft te midden*van haar vreugde nog tijd om de schuchtere, Engelsche goevernante allerlei vriendelijkheden te bewijzen en haar een mooi bouquetje op het lijf van haar zwartzijden japon, die sterk naar kamfer riekt, te steken. De kinderen stellen bijzonder veel belang in het rijtuig van prins Norina, waarin Truyn, Siegburg en Sempaly die zij allen kennen, zijn gezeten. Als het met vier paarden bespannen rijtuig voorbijkomt, springen de kleine Vulpini's verrukt op en sjilpen door elkander als vogeltjes in een kooi; de heeren groeten lachend naar boven en werpen handig een menigte bloemen in de vensters van het palazzo Vulpini. De schoonste bouquetten worden dien dag Zinka toege worpen. De grond om haar heen is met anjelieren, rozen en violen bestrooid. In de hand houdt zij een groot bouquet rozen van Sempaly. O, o I zegt madame de Gandry, die het venster een oogenblik verlaat, om van de vermoeie nissen uit te rusten en een glaasje wijn te gebruiken. Ah, mademoiselle, roept zij, terwijl zij met afgunstige blik ken den overvloed van bloemen om Zinka ziet, men heeft u gevierd als een primadonna! Zinka nikt. Zij neemt haar hoed op, die haar door de karnavalsdrukte van het hoofd is gevallen, en zegt met een medelijdend lachjemijn arme hoed verheugt zich al op Aschdag1 Heerlijk, Marie een karnaval in Rome is iets heerlijks - ik zal het nooit vergeten! roept de gravin Schalingen uit. Bah! antwoordt vorst Vulpini, sedert de nieuwe regeering is er alleen nog maar een vreemdelingen- en een straatjongens-karnaval. Het gewoel op straat wordt minder. Sempaly, Truyn, Norina, Siegburg en generaal Von Klinger zijn volgens afspraak op het palazzo Vulpini gekomen, om met de dames naar de «Falcone» te gaan. Men heeft de kinderen gekust en naar hun diner gezon den. Gabrielle schreide, omdat zij niet met de grootte men- schen mee mocht, en Truyn had medelijden met haar. Zinka wilde bij de kinderen blijven, om haar vriendin Gabrielle te troosten. Dit werd echter niet toegestaan. Er zijn te veel menschen, die lust hadden je voor beeld te vojgen, zegt de vorstin Vulpini, wie de wande ling naar de Falcone volstrekt niet aanlacht, op gedempten toon. Men wil te voet gaan. Door het lange over- en weer- praten heeft men het eigenlijke rustuur van het karnaval voor den moccoli-strijd laten voorbijgaan. Als het kleine ge zelschap op de straat komt zijn er weer veel menschen op de been. De schemering valt in. Van balkons en vensters worden de bonte draperieën, die licht vlam vatten, weggenomen; het karnaval trekt zijn balkleed uit. De eerste roode vlam metjes glinsteren als glimwormen en worden oogenblikke- lijk door een hagelbui van mazzetti en bosjes groen gebom bardeerd. Fuori, fuori, klinkt het eentonig; dan weer: senza moccolo, vergogna. De doodstrijd van het karnaval is begonnen. De Oostenrijksche heeren zijn niet zeer op hun gemak, daar zij hun dames evenmin kunnen behoeden voor stooten en duwen als voor de grappen van het gemeen. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2