BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. •water had gelegen, op eenen boe renwagen, en na een worsteling, waarbij Prins in den neus werd ge beten, bond men den ander stevig achter aan den wagen vast, en zóó werden zij naar het dorp in verze kerde bewaring gebracht. Een dezer gevaarlijke sujetten be roemde zich er op, twintig jaren te Leeuwarden te hebben gezeten. Tegen een viertal infanteristen te Leeuwarden die verleden Zater dag-namiddag aan de Dokkummer Ee gezwommen hebben, en zich ver wijderden, toen hun kameraad in de diepte verdween, zonder dat zij po gingen hebben aangewend cm hem te redden, is proces-verbaal opge maakt, wegens het niet verleenen van hulp. Tot aanvulling van het bericht dat te 't Meer ("Friesland) het lijk eener 22-jarige jongedochter is op gehaald, deelt men nog mede dat het meisje opgeroepen was om voor den rechter-commissares te Heeren veen te verschijnen om gehoord te worden ter zake van het lijkje van een pasgeboren kind, dat Zaterdag jl. op eenige afstand van hare woning in eene sloot was gevonden. De dag vaarding pijnigde haar zoo, dat zij tot haren vader zeide «Ik kom niet in bet paleis van justitie.» Deze uitdrukking was voldoende, om den vader en de zuster tot waakzaam heid aan te sporen, doch het be angstigde meisje wist in den nacht in stilte het bed te verlaten. Men gist gemakkelijk het overige. Maandag nacht is in de Zuid- Willemsvaart, onder Asten, het schip van H. van Haren, genaamd Amoga groot 138 ton en beladen met 4000 bossen rijshout, geheel door brand vernield. De schipper met vrouw en 8 kinderen konden zich en het huisraad nog bijtijds redden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. In de zitting van Woensdag bij voortgezet debat over de Tjiomas- zaak bleven de heeren Keuchenius en Van Gennep sterk afkeuren het uitzettingebesluit en de houding van den heer Lautier, terwijl zij den landheer en de familieleden voorstel den als onrechtvaardig behandelden. De heer Gleichmau daarentegen ver dedigde den heer Lautier en de Indi sche regeering. Heden voortzetting. Engeland. Het 50 j a r i g ju bileum van Koningin Vic toria. Het jubilé geeft in Engeland de gele genheid tot het ophalen van allerlei anec dotes uit het leven der Koningin, die onder den indruk der feestdagen over vloeien van vereering. De «Koinisclie Zeituug" geeft er eene bloemlezing van, waaraan wij een paar staaltjes ontleenen. Zij was twaalf jaar oud, toen men haar eerst vertelde, dat zij Koniugin van En geland worden zou. «Ik zal mijn best doen goed te zijn" was haar antwoord. «Nu zie ik in, waarom men mij zooveel laat leeren" en terwijl zij haren goeverneur, baron Lehzen de hand reikte; «Ik zal goed zijn.« Ze was destijds een lief persoontje, stralende van gezondheid en tevredenheid. Met haar moeder, de hertogin van Kent, bewoonde zij het paleis te Kensington en men besteedde aan haar ontwikkeling zoo veel zorg, dat de Koning zelf slechts één wenseh had: zoolang te leven tot zij, meer derjarig geworden, hem onmiddellijk zou kunnen opvolgen. En zoo gebeurde het ook. Toen hij in 1837 te Windsor over leden was, ging de kroon terstond op zijn achttienjarige dochter over. De aartsbisschop van Canterbury en de lord-kanselier reisden terstond naar Lon den, om haar de tijding te brengen. Met tranen in de oogen schreef zij een brief van deelneming aan «Hare Majesteit, Ko ningin Adelaide", niet aan de Koningin- weduwe, want zeide zij: «Ik wil niet de eerste zijn, die haar daaraan herinnert". Ondanks hare jeugd was zij zeer spoe dig met hare nieuwe waardigheid ver trouwd. Toch wierp zij zich, nadat de plechtigheid der huldiging was afgeloopen, snikkend in de armen barer moeder met den uitroep«Den ik Koningin van En geland? Nauwelijks kan ik het gelooven". Intusschen, die door de moeder invloed op de dochter zochten te verkrijgen, zagen zich teleurgesteld, want schoon zij deze hartelijk lief had, als Koningin wilde zij niet door linar moeder geleid worden. Voor het eerste doodvonnis, dat haar her tog Wellington ter teekening voorlegde, schrikte zij terug; nog vreesde zij haar macht over leven en dood, en haastig schreef ze het «begenadigd", zoodra de oude hertog van verzachtende omstandig heden gewaagde. Maar overigens droeg zij den koninklijken mantel in het volle be wustzijn, dat hij voor haar en zij voor hem paste. Was haar eigenlijke naam Alexandrina Victoria of afgekort eenvoudig Drina, na haar troonsbestijging verklaarde zij zich voor den tweeden en stond er op, dat in verband hiermede de eedsformu- mulieren van het parlement zouden wor den herdrukt. Lord Melbourne was haar raadsman en vaderlijke vriend. In staats zaken vroeg ze steeds zijn oordeel, maar legde daarbij zulk een grondige kennis aan den dag, dat Lord Melbourne eens wanhopig moet hebben uitgeroepen, dat hij liever tien koningen dan één koningin wilde dienen. Daarentegen was zij geheel zelfstandig, waar het haar huwelijk betrof. Zelfs Melbourne vernam hieromtrent niets voor zij zelve in deze had beslist. Haar keuze viel op prins Albert van Saksen- Coburg. Hij was haar neef, had reeds vroeger briefwisseling met haar gehad en haar, na volbrachte studiën, op «Kensing- ton-Palace" bezocht. In een brief, dien zij destijds^aan haar oom, den Koning van België, richtte, be kende zij reeds dat ze hem mooi, bemin nelijk en ongekunsteld vond. Het ijs was dus al gebroken, toen de Koningin hem haar hand aanbood. «De Koningin" deelde prins Albert aan zijn grootmoeder in Gotha mede «liet mij verzoeken alleen bij haar te ko men en verklaarde mij met oprecht gevoel dat ik haar hart had gewonnen en dat het haar gelukkig maken zou, als ik haar het offer wilde brengen mijn lot aan het hare te verbinden; want zij beschouwde het als een offer, dat ik haar bracht en twijfelde of zij mijner wel waardig was. Hare openhartigheid betooverde mij en wij werden verloofd." Zelden was een koninklijke liefdesroman meer eenvoudig. Ze leefden gelukkig met elkaar, tot prins Albert in den ouderdom van drie en veertig jaar overleed. Zij week niet van zijn ziekbed. «Mijn kleine vrouw" steunde hij in zijn stervensure en daar hij haar niet meer kon zien, fluisterde ze hem in het Duitsch toe: «Je kleine vrouw is bij je". Toen eindelijk de groote klok der St. Paulskerk zijn dood verkondigde, was de droefenis algemeen, maar niets vermag de wanhoop der Koningin te schilderen. Handenwringend liep zij hare vertrekken op en neer. «Niemand heb ik nu meer, die mij Victoria noemt", riep ze uit. En sedert ving de tijd van rouw voor haar aan, die slechts met haar dood zal ein digen, al heeft ook de hevige smart voor stille gelatenheid plaats gemaakt. Den een na den ander, dien zij genegen was, zag zij in het graf dalen en een gevoel van eenzaamheid vervulde haar meer en meer. Van al de staatslieden, die bij den aan vang barer regeering, om haar troon ston den, leeft nog slechts Gladstone, voor wien ze geen sympathie gevoelt. Haar meest geliefde kinderen, Alice en Leopold, volgden hun vader in het graf. «Nimmer" schreef ze aan den zoon van Trulloch, een geleerde, voor wien zij veel vriendschap gevoelde en die haar ook ontviel, «nimmer zal ik hen wederzien. Nimmer weder! Deze verschrikkelijke woorden, die ik zoo dikwerf bij mijzelf moet herhalen, breken mij het hart". Later was het huwelijk van prinses Beatrice met prins Hendrik van Batten- berg weer een lichtstraal op haar weg. Van 22 Juni wordt uit Londen gemeld De Koningin ontving hedenochtend tal rijke hooge bezoekers en 's namiddags ver scheidene deputatiën uit het binnen- en buitenland, die aan H. M. adressen van hulde en vele zeer kostbare en hoogst belangrijke geschenken aangeboden. Onder de deputatiën wa3 er eene van dames, die uit naam van drie millioen bijdragende Engelsche vrouwen (waartoe 200 gema linnen van pairs, mevr. Gladstone, lady Salisbury, de eelitgenoote van den miuister Smith behoorden) der Koningin een jubi leum-geschenk aanboden van 75,000 pd. st. H. M. ontving ook een prachtig geschenk van hare hofhouding. Tegen 5Va ure reed de Koningin naar Hyde Park, waar, onder begunstiging van heerlijk weder, in het gereserveerde ge deelte nabij de Parklaan een grootsch kinderfeest plaats had. Dertig duizend kin deren uit de Londensche scholen, bij loting aangewezen uit de openbare en bijzondere scholen, waren daar vereenigd om deel te nemen aan het feest. De kosten werden bestreden uit het fonds, door de «Daily Telegraph" bijeengebracht met medewer king eener commissie, waarvan de heer Lawson, eigenaar en hoofdredacteur van het blad, de ziel was. De optocht dier duizenden kinderen naar Hvde Park, die onder aanvoering van honderden secon danten plaats had, leverde een schilder achtig gezicht op. Het kindercomité had voor een aantal ontspanningen en spelen gezorgd. De kleinen werden voorts ont haald in twee reusachtige tenten. Elk kind kieeg bij wijze van souvenir eene medaille van nikkel aan een blauw lint en eenen zak vol versnaperingen, alsook eene voor die gelegenheid vervaardigde bokaal van aardewerk, waarop het portret van Ko ningin Victoria, met de jaartallen 1837 1887, is aangebracht. De prins en de prinses van Wales, vergezeld van den Duitschen kroonprins en vele anderen vorstelijke en hoogge plaatste personen, kwamen tegen vier uren in Hyde Park, waar zij de regeling met groote belangstelling gadesloegen. De prins en de prinses van Wales onderhielden zich minzaam met vele kinderen, die in grooten getale om de vorstelijke personen vereenigd waren. De volksliederen werden door de kleinen gezongen. Te 53/4 ure kwamen, onder het spelen van het «God save the Queen" en onder fanfares, de hofrijtuigen, waarin de Ko ningin en en eenige harer kinderen en kleinkinderen gezeten waren, op het terrein, waar de prins en de prinses van Wales en andere vorstelijke en andere aanzienlijke personen de Koningin afwachtten. Er heerschte ook op dat oogenblik eene groote geestdrift onder de kinderen. De Koningin scheen bijzonder veel be hagen te scheppen in het feest. Zij knikte herhaaldelijk de kinderen lachend toe. H. M. stapte niet uit het rijtuig, maar zij hield stil voor de tent van het feestcomité, van waar de koninklijke vlag wapperde. De dochter van den heer Lawson bood der Koningin eene prachtigen, uit orchi deeën samengestelden bloemruiker aan, voorzien van toepasselijke inschriften op witzijden zilverlint. Daarna stelde de prins van Wales aan de Koningin de jongejuf frouw Duun, een twaafjarig kind, voor, die gedurende haren zevenjarigen school tijd geen enkelen dag de school verzuimd had. Het meisje ontving uit handen der Koningin eeue bokaal, waarbij bet kind het volkslied aanhief, gevolgd door een psalm, het «Bule Brittania" en het «God save Prince Wales". Daarna was de Koningin weggereden. Vooraf was nog een reuzenballon, «Victo ria" genaamd, opgelaten met ettelijke per sonen in het schuitje. Geen enkel ongeluk had in HydeTark plaats. Het kinderfeest liep in de beste orde af. Hedenavond illuminatie te Windsor ter eere der Koningin. Te Londen hebben de meeste huizen heden weer geillumu- neerd. Plonderdduizenden personen bewo gen zich door de straten. In de Westmin ster abbey is lieden de jubileum-dienst herhaald. Een later bericht luidt: Omtrent de illuminaties van Dinsdag avond wordt gemeldt dat deze huiten- gewoon prachtig waren. Het gedrang was ontzaggelijk, vooral in de City bij the Boy al E x c h a n g e, M a n s i o n H o u s e eu B a n k o f E n g la n d. De illuminaties bestonden veelal in vetpotjes en deze voldeden het best. Electrisch licht maakte het daghelder. Ook gaslicht word voor de illuminatie gebruikt, doch dit licht was niet zoo zacht als de vetpotjes. Sommige clubs hadden electvische lichten ter sterkte van 2000 kaarsen. Vele gasvlammen flikkerden achter kronen en sterren. De Nederlandsche ge zant teekende zijn gasornement: V. K., een kroon en de jaartallen 1837 en 1887, zelf. Ditzelfde ornament werd door hem afge staan aan gezanten van België, de Vereenig- de Staten, Brazilië eu Bumenië. Een blok huizen van den hertog van Northumber land in Grosvenor Place had 30,000 gas vlammen. Het aantal ongelukken, die totnogtoe tijdens de jubiléfeesten der Koningin zijn voorgevallen en de hulp van den geneeskundigen dienst vereischten, bedraagt meer dan 400. Een man werd gedood door een trap van een paard. Een ander werd doodelijk gewond, doordien hij van een stelling stortte. Het aantal ge vallen van zonnesteek is zeer be- laugriik. Duïtschland. Volgens een tele gram uit Berlijn, gericht aan de Soleilis Keizer Wilhelm Maandag voor 't eerst aan het historische venster van het paleis verschenen. Zijne Majesteit heeft er slechts twee minuten vertoefd. Zijne gezondheid is nog zwak. De geneesheeren vreezen zeer voor den invloed van het weder, dat nu houd en regenachtig is. Italië. Generaal Saletta heeft den minister van Oorlog gemeld dat een afdeeling soldaten, in Italiaanschen dienst, te Kantar bij Massowah op een dertigtal Temasians zijn ge- stooten, die eenige kudden voortlei- den. De Temasians zijn de bondge- nooten der Abyssiniërs en werden daarom door de Italianen aange vallen, waarbij eerstgenoemden vier dooden kregen, terwijl één hunner krijgsgevangen werd gemaakt en elf kameelen als buit medegevoerd wer den. Een buitengewone krijgsraad heeft een Abyssiuiër en drie Temasiaus wegens spionnage tot twintig jaren galeistraf veroordeeld. Ruslando De Groothertog Michel Nicolajevitchvroeger goeverneur van Caucasië, is op bevel des keizers met zijn zoon vertrokken. Men gelooft in militaire kringen dat hij belast is met de inspectie der thans te Askabad onder bevel van generaal Komaroff saamgetrok ken troepen om eventueel hun com mando over te nemen, in geval van eene beweging naar Herat. Servië. Volgens een te Buda- Pesth uit Belgrado ontvangen cor respondentie, moet het optreden van het kabinet-Ristitch aan financieele redenen toegeschreven worden. Ga- rachanine wilde de civiele lijst des Konings verboogen en door den Skuptchina een nieuw budget van oorlog doen aannemen. Te dien einde was er geld noodig. Zijne pogingen bleven vruchteloos. Toen maakte Ristitch zich sterk om in Rusland eene poging te doen slagen en werd door den koning belast een nieuw kabinet te vormen.. Men moet niet gelooven zooals wordt gezegd datRis- titch door koningin Nathalia wordt ondersteund, daar zij in Ristitch een persoonlijken vijand ziet, besloten om haar op te offeren, zoo de koning echtscheiding wil, gelijk hij heeft te kennen gegeven. Turkije. UitConstantinopel wordt van 22 Juni door Reuter gemeld: De gezanten de Montebello en Nelidoff overhandigden gisteren der Porte elk een nota, welke in zeer krasse termen was gesteld en waarin de Sultan wordt bedreigd met oor log, indien hij de overeenkomst be treffende Egypte onderteekent. De Porte en de heer Drummond Wolff kwamen overeen de bekrach tiging der conventie tot na het Bai- ram-feest uit te stellen. In politieke kringen beschouwt men den toestand als gespannen en verontrustend ten gevolge van de nota's van Frankrijk en Rusland en de houding van Engeland ten op zichte van Egypte. Het Journal des Débats spreekt bovenstaande tijding ten stelligste tegen, doch eene officieele tegen spraak is nog niet ingekomen. Een Hollander, die in April jl. de Bataklanden bezocht heeft, schrijft van daar: Zooals men weet, liggen deze lan den op Sumatra en grenzen aan Atjeh. Het is merkwaardig welke vorderingen h=t Christendom in die streek heeft gemaakt. Als men, na uren door het bosch gereden te heb ben, eindelijk aan een open gedeelte komt, ziet men plotseling de vallei van Silindoeng voor zich liggen en vijf kerktorentjes boven bet groen der kampongs uitsteken: 'savonds en 's morgens om 7 uur en met bet aangaan der kerken luiden de klok ken en dat klokgelui herinnert leven dig aan het vaderland. Zelfs in Pa- dang hebben de kerken geen klokken. Iu een kerk kwamen van 1500 tot 2000 menscben; onder dit getal waren echter ook vele zuigelingen; wanneer deze bet wat lastig maak ten, ging de moeder eenvoudig even met het kind de kerk uit. Een Ba takker bespeelt een serafine-orgel en een koor zingt. De Batakkers hebben veel aanleg voor de muziek. De zendelingen zijn meestal Duit- sche ambachtslieden, die een zende lingcursus hebben doorloopen. Twee zaken hebben deze in bun voordeel bij de uitbreiding van bet Christen dom le. de Maleiers hebben nu 60 jaar geleden de Batakkers met ge weld willen bekeeren en toen dui zenden wreed afgemaakt; 2e de grond is slecht en de rijstvelden moeten zelfs beme6t worden, en daarom kan het Mohammedanisme er geen ingang vinden, daar bet verdrijven van de onreine dieren de eerste voorwaarde zou zijn. Daar de Mohammedaan een doodvijand is van bet Christen dom, zou er nog veel gedaan kunnen worden om het Christendom te be vorderen. Men weet, dat Mariotti, die verleden jaar een revolverschot loste op den toenmaligen president van den minsterraad, De Freycinet, in het Bicêtre werd opgesloten. Sedert eenige maanden verklaarden de ge neesheeren van het gesticht, dat Mariotti, die geheel kalm scheen geworden, weer op vrije voeten mocht worden gesteld.Hij verwachtte zijn ontslag met ongeduld en onder vroeg herhaaldelijk dokter Denis naar den uitslag van diens bemoei ingen om hem de vrijheid te her geven. Maar de gewenschte dag werd steeds verschoven en Mariotti, verbitterd over dit herhaald uitstel, begon tegen den geneesheer een hevige wrok te voeden dien hij noch- thans wist te verbergen. Maar on langs toen dokter Denis den patient weer bezocht, naderde Mariotti hem, terwijl bij een papieren peperhuis in den band hield. Eensklaps sloeg bij er mede naar den geneesheer, maar deze had de beweging gezien en pareerde den slag met zijn pa rasol. Mariotti werd onmiddellijk gegrepen. Zijn papieren peperhuis bleek een met zorg geslepen dolk mes te bevatten. Het volgende kleine tooneel^'e werd afgespeeld op het pavillioen van Armenonville. De twee helden der anecdoten zijn aanzienlijke Pa- rijsche kooplieden. De Repuilique Frangaise verzekert dat zij desnoods namen zou kunnen noemen. De een, een groot muziek-lief- hebber, dineerde in vroolijk gezel schap in een prieel. In de nabijheid maakten eenige Zigeuners muziek. De tweede komt aan, neemt aan het ander einde van den tuin plaats en, evenzeer groot muziekliefhebber, wil bij op zijn beurt genieten van het spel der Zigeuüers. De ander krijgt een inval. «Ik geef je 25 Louis» zegt hij tot bet hoofd der Zigeuners «wanBeer ge bier blijft spelen Indien die mijnheer ginds je meer biedt, kan je mijnentwege gaan.» En terwijl de goede Zigeuner, verrukt met gene koopman gaat onderhandelen, wrijft deze zich in de handen van pleizier: «Of hij wil de muziek hebben tegen eiken prijs; dat zal hem minstens duizend fr. kosten, óf bij weigert zooveel te betalen en dan krijgt hij ook geen muziek.» Juist op dit oogenblik Ueert de Zigeuner terug, een weinig teleur gesteld. «Mijnheer» zegt de man, «hij heeft gezegd, dat ik uw 25 lous maar nemen moest,en voor u spelen.» «Zeer goed» zegt de slimme koop man, «dan ontbeert bij toch de muziek Op hetzelfde oogenblik tikt iemand op zijn schouder. Hij keert zich om en zijn collega staat voor hem en zegt met een suikerzoet stemmetje «Wel mijn waarde, gij hier? Stel u voor, dat ik daar geheel in mijn eentje achter in den tuin zit t... «Ik ben verrukt, uw gezelschap te kunnen genieten...» En bij zet zich aan het tafeltje van zijn concurrent. Donderdagavond werd in een schouwburg te Manchester een nog al pathetisch drama opgevoerd. Men was aan het derde bedrijf, waarin de heldin van het stuk in de macht van een schurk komt. Plotseling staat een persoon van de galerij op, schudt met hevig gebaar de vuist tegen den acteur, die den schurk speelt, en neemt daarop een gewel digen sprong, die hem over het voet licht heen op het tooneel brengt. Daar de galerij dertig voet hoven het tooneel was, is het niet te ver wonderen, dat hij met een gebroken been bleef liggen. Het bleek later, dat hij Mandeville heette, welke naam toevallig ook de bedreigde heldin droeg, die hij te hulp scheen te willen komen. Of hij uit waan zin zoo handelde, wordt niet gemeld. Uit Petersburg schrijft men aan de W. A. Z. het volgende ver haal, dat wel wat overdreven schijnt. In het paleis van den czaar is een vrouwelijke bediende, wier moeder in haar kleine geboorteplaats den naam heeft een waarzegster te zijn. OnlaDgs kwam deze haar dochter bezoeken en de grootvorstin Xenia vertelde dit aan haar moeder, die de vrouw bij zich ontbood. De cza rina wenschte, dat de vrouw haar de toekomst zou voorspellen en de waarzegster zeide na lang beraad: «Ge zult uw geheele tamilie, man en kinderen, overleven.» Toen de czaar kort daarop de vertrekken der keizerin binnentrad, vond hij deze in tranen. De keizerin deelde hem mede, wat er was voorgevallen en de czaar liet nu de oude uit het huis jagen; haar dochter, die elf jaar in het paleis had gediend, kon op staanden voet vertrekken. De kleine Anna heeft op de markt haar vader in de drukte uit het oog verloren en vraagt nu eiken voorbijganger: „Ach! hebt u niet een heer zonder een klein meisje gezien KERKKiEUWS. Doopsgezinde Kerk. Beroepen: te IJtens ds. J. G. Boeken- oogen, pred. te Krommenie. S fOOMVAARTBERICHTEN. Het stoomschip Burgemeester den Tex, kapt. Bruijns, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 21 Juni Perim. Het stoomschip Voorwaarts, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 21 Juni te Padang. Het stoomschip Prins Prederik, kapt. Graadt v. Koggen, van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 21 Juni Perim. Het stoomschip Prinses Wilhelmina, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 22 Juni teMai- seille. Het stoomschip Drenthekapt. Le Clercq, van Botterdam naar Java, vertrok 21 Juni van Southampton.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3