BINNENLAND. Donderdag werd alhier door de officieren der genie, te dezer stede in garnizoen, aan hunnen als com mandant der genietroepen eerstdaags vertrekkenden chef, den luitenant kolonel Gijsberti Hodenpijl, in het hotel «Schrederkoff» een afscheids diner aangeboden. Hoewel vóór ongeveer 10 jaren hier slechts een opzichter der genie in garnizoen was, is Haarlem thans een belanrijke genieplaats. Onder leiding van den heer Gijsberti Ho denpijl zijn in de nabijheid dezer stad dan ook vele belangrijke genie- werken uitgevoerd, om maar te noemen bij IJmuiden en de reeks van vestingwerken van Zandpoort tot den Haarlemmermeerpolder. Ook de bouw door het rijk van de fraaie kazernen, stallen voor de cavalerie, aan de Kleverlaan alhier, is groo- tendeels aan zijne bemoeiingen te danken. Aan het eind-examen van het Gymnasium alhier voor diploma A, voor de faculteit der godgel., rechts geleerdheid, letteren en wijsbegeerte namen 6 leerlingen en 2 extraneï deel. Toegelaten zijn de hh. P. de Roo de la Faille, M. L. Deenik, H. P. M. Kraakman, L. M. de Jong Schouwenburg en mejuffr. C. J. M. van de Water, extranea. Afgewezen zijn 2 leerlingen en één extraneüs. Een der leden van de Gymnas tiek- en Schermvereeniging «Sparta» alhier, had dezer dagen wegens eene voor hem gewichtige gebeur tenis zes prijzen beschikbaar gesteld, iti een huishoudelijk concours te behalen. Zij vielen ten deel, in de eerste afdeeling: le prijs aan B. Davidson, 2e prijs aan W. Bitter; in de tweede afdeeling le prijs aan P. van der Weijden, 2e prijs aan A. Meyer; in de derde afdeeling: le prijs aan C. van den Berg, 2e prijs aan R. Pieters. Woensdagavond werden de prijzeu in de bovenzaal van Gebrs. Brink- mann aan de overwinnaars uitge reikt, bij welke gelegenheid den feestgever een prachtig stoffelijk blijk van vriendschap werd aange boden. Arrondlssements-Kechtbank TE HAARLEM, zitting van Donderdag 23 Juni. Vervolg.) A. B., 16 jaren oud, dienstbode te Haar lem, staat terecht wegens diefstal van een paar gouden oorknoppen, door haar mede genomen uit de woning van eene juffrouw bij wie zij op visite geweest was. De bank van loeniug had er geld op gegeven, het welk gedeeltelijk aan opschik, gedeeltelijk aan snoeperijen besteed was. Ei8cli: 1 maand gevangenisstraf. J. K., 15 jaren oud, te Haarlem, werd op 22 Mei betrapt op de uitoefening van eene ongeoorloofde liefhebberij nl. de ruiten van eene gaslantaarn in de Bakkerstraat aldaar door middel van steenworpen te hebben verbrijzeld. Eisch: f5.boete, subs. 3 dagen hech tenis. A. D., werkman te Haarlem, heeft ook eene ruit verbrijzeld maar in de woning van een tapper op den Burgwal, omdat de man hem op 29 Mei 11. geweigerd had jenever te verkoopen. Uit boosheid daar over verbrak hij de ruit. Eisch: 8 dagen gevangenisstraf. C. C., 39 jaren oud, arbeider te Pur- merend, beschuldigd van zich op 31 Mei aldaar hevig tegen de politie te hebben verzet, die een beschonken persoon wilde arresteeren. Eisch: 14 dagen gevangenisstraf. G. N. te Assendelft, hooger beroep in gesteld door den A. v. h. O. M. bij de kantongerechten te Haarlem, van een vonnis van den kantonrechter te Zaandam, waarbij beklaagde werd vrijgesproken van eene overtreding der wet op de visscherij. Be klaagde heeft op 11 Januari zonder ver gunning met een schepnet gevischt. Bij de bekeuring gaf hij op vergunning te hebben, en toonde werkelijk een bewijs ten name G. N., geheel overeenkomstig de bestaande bepalingen. Bij onderzoek bleek echter dat de vergunning was verstrekt aan Gijsbert N., den vader van den be klaagde Gerrit N., zoodat beklaagde geene vergunning had. Eischtweemaal f 3.boete of 2 dagen hechtenis, en uitlevering van het visch- tuig of f 6.boete, subs. 2 dagen hech tenis. P. P. en C. H. v. d. L., straatmakers te Wijk aan Zee, hebben zich in beschon ken toestand te Beverwijk aan verzet togen de politie schuldig gemaakt. Eisch: 8 dagen gevangenisstraf. J. de B., arbeider te Haarlemmermeer, heeft zich gedurende de maand Mei schul dig gemaakt aan diefstal van eenige levens middelen, ten nadeele van zijn meester; o. a. werd een stuk rookvleesch in een dei- zakken van zijne jas gevonden. Eisch: 2 maanden gevangenisstraf. P. B. te Yelsen, heeft zich op 31 Mei schuldig gemaakt aan mishandeling. Eisch: 8 dagen gevangenisstraf. Uitspraken van de Rechtbank te Haarlem van de zaken, de vorige week behandeld, en in ons blad vermeld. B. J. Y. 28 jaren oud, stalhouders knecht te Haarlem, wegens diefstal tot 6 weken gevangenisstraf. K. S. 26 jaren oud, werkman te Koog aan de Zaan, wegens mishandeling tot 14 dagen gevangenisstraf. W. K. arbeider, te Haarlemmermeer ter zake als voren tot 14 dagen gevangenis straf. C. van H. Mzn oud 16 jaren en J. H. Jzn. oud 16 jaren arbeiders te Roelof- Arendsveen wegens zaakbeschadiging tot f 10 boete subs. 2 dagen hechtenis voor ieder. Otto Julius Hiibscher 20 jaren oud, gedetineerd wegens diefstal te Bennebroek tot 4 jaren gevangenisstaf. H. K. en S. B. visschers te Zaandam, wegens visschen met verboden tuig en bedreiging elk tot f 50 boete subs. 20 dagen hechtenis. S. B. bovendien tot 2 maanden gevangenisstraf. P. O. K. en A. Th. zonder vaste woon plaats wegens bedelarij ieder tot 12 dagen hechtenis en één jaar plaatsing in eene rijkswerkinrichting, terwijl A. Z. van de hem ten last gelegde landlooperij werd vrijgesproken. Door den stoomtram, die Donder dagmiddag om 4.12 van Leiden kwam, werd onder Heemstede, voor bet buiten van den heer Yiëtor, eene 84-jarige vrouw aangereden. Zij was zoo doof, dat zij de tram niet hoorde aankomen. Naar hare woning overgebracht, bleek zij vrij erg aan het aangezicht verwond, terwijl het been bij den linkervoet was gebroken. De machinist en de conducteur hielpen haar zooveel in hun vermogen was, terwijl zeer spoedig de eerste heelkundige hulp weid verstrekt door den heer Van Maas van Haarlem, die, van het ongeval hoorende, geen 20 minuten daarna aanwezig was. In dit nummer zijn opgenomen de volledige programma's van het concert en het vuurwerk, aange boden door het Zandvoortsche Bad- comité aan het Amst. Stud.-corps: welke feestelijkheid morgen, Zater dag 25 Juni, zal gehouden worden in de concertzaal en op het terras van het Hotel Kurzaal te Zand- voort. Men heeft op een zeer talrijk be zoek gerekend. Donderdag middag had te IJmui den eene met het oog op de toekomst dezer visschersplaats belangrijke ge beurtenis plaats. In tegenwoordig heid van tal daartoe uitgenoodigde vischreeders langs de Noordzeekust, van afgevaardigden der vereeniging ter bevordering van zee visscherij en en van notabelen van IJmuiden werd het door den heer J. W. R. Arnold gestichte gebouw voor visch- afslag ingewijd. De bewoners langs het kanaal en der aanliggende buur ten hadden van hunne ingenomen heid met dit feest doen blijken door het uitsteken der vlagterwijl voor de nieuwe inrichting eene fraaie eerepoort was opgericht. Het gebouw, dat ontworpen werd door den architect J. C. Vendeloo, is gelegen aan de zuidzijde van het Noordzeekanaal bij de sluizen, en munt uit door sierlijkheid en doel matigheid. De zaal voor den afslag is eene hooge, luchtige localiteit, die aan alle eischen der zindelijkheid zal beantwoorden. Zij is voorzien van muurschilderijen en medaillon, door den heer J. J. N. de Munck ver vaardigd en betrekking hebbende op het visschersleven. De achter lokalen zijn bestemd voor het schoon maken der visch en bewaarplaatsen, waar de vereischte maatregelen zijn getroffen tot het koelhouden van het materiaal; o. a. door een koelkelder, eene bergplaats voor ijs eu eene waterleiding, die de visschersschepeo in de haven van water zal voorzien. Verder wordt nog een zoutpakhuis bijgebouwd ten behoeve der haring- visschers. De bijeenkomst der genoodigden en belanghebbenden had, behalve de feestelijke inwijding, ten doel hun in kennis te stellen met het regle ment van den afslag en hun daar omtrent te adviseeren. Door het ongeluk, der postkar tus- schenAmsterdam en Rotterdam dezer dagen overkomen, vernamen velen tot hun groote verwondering dat tus- schen de beide koopsteden in deze dagen van druk en snel spoorweg verkeer nog een dergelijke dienst bestaat. Deze postrit is een overblijfsel van vroeger, thans in de richting Rotter dam alleen, en dienende voor de kleinere plaatsen, waar de laatste spoortrein niet ophoudt en voor de pakketpostin de richting Amsterdam van meer nut, omdat de laatste treiu uit Rotterdam niet verder gaat dan Leiden. De wagen gaat van Amsterdam des avonds om halftien en komt te 4,50 's morgens te Rotterdam, na te Lisse en Wassenaar van paarden te hebben gewisseld. LETTEREN EN KUNST. Zooals gemeld werd is de Duitsclie ro manschrijfster Marlitt, eigelijk Eugenie John, te Arnstadt, in Thuringen, haar geboorteplaats, overleden, in den ouderdom van 61 jaren. Eugenie John werd op 16 jarigen leeftijd, om haar fraaie stem, als kind aangenomen door de regeerende Vorstin von Schwarzburg Sonderhofen, die haar een muzikale opleiding liet geven. Zij werd echter geen zangeres, en moest ook haar plan, om zich aan het tooneel te wijden, opgeven, wegens een gebrek van haar gehoor. Toen werd zij voorleze res der Vorstin von Schwarzburg, en later ging zij bij haar vader te Arnstadt wo nen. De voornaamste harer romans en novel len, welke in Duitschland en daarbuiten, vooral ook bier te lande, vertaald of in het oorspronkelijke, met graagte worden gelezen verslonden is het rechte woord zijn„Goud Elsje," „Rijksgravin Gisela," wHeideprinsesje," „De tweede vrouw," //In het huis van den Handelsraad," „De schillingshof,„De vrouw met de Car- bonkelsteenen" enz. LAND- EN TUINBOUW. Men schrijft ons: Van 28 tot en met 31 Juli a. 8. zal door de afdeeling Gooiland der Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Planten kunde op de terreinen van het hotel Nieuw-Bussum, ter viering van het tien jarig bestaan der afdeeling eene tentoon stelling worden gehouden van alles wat op Tuinbouw en Plantenkunde betrekking heeft. Bij Zr. Ms. besluiten van 21 Juni is benoemd tot notaris binnen bet arr. Middelburg, standpl. Middel burg, J. de Vos, caud.-notaris te Goes; <-'s benoemd tot notaris binnen het arr. 's-Gravenhage, stand plaats Rijswijk, J. H. Schuurman, cand.-notaris aldaar. Bij kon. besl. van 21 Juni, is met ingang van 1 Juli, benoemd tot direct, van het post- en tele graafkantoor te Grouw F. W. P. Tillaart, thans in gelijke betrekking te Makkumis aan J. A. F. C. T. Bauer, koopman en gewezen con sulair agent van Frankrijk te Saina- rang vergunning verleend tot het aannemen der versierselen der K. Orde van Bambodja, hem door den vorst van dat rijk geschonken; is W. I. F. Stortenbeker, arts, be noemd en aangesteld tot off. van gez. 2de kl. bij het personeel van den geneesk. dienst van het leger in Nederl.-Indië; is W. Willem- sen, arts, benoemd en aangesteld tot off. van gez. 2de kl. bij het person, van den geneesk. dienst van het leger in N.-Indië De tijdel. off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht dr. G. H. Zahle, uit Oost-Indie in Nederl. terugge keerd, is op non-activiteit gesteld. De apotheker 2de kl. bij de zeemacht F. M. Rasker, geplaatst bij het hospitaal der marine te Wil lemsoord wordt met 1 Juli a. s. overgeplaatst naar de maritime apo theek aan 's Rijks werf te Amster dam; terwijl de benoemde apotheker 2de kl. bij de zeemacht P. A Hube- met 6 Juli a. s. wordt geplaatst bij bet hospitaal der marine te Wil lemsoord. Bovenstaande berichten zijn uit de St. C't.) Z. M. de Koning beeft gratie verleend aan P. H. en H. J. K. te Breda, oud 16 en 17 jaar, die door de rechtbank aldaar bij vonnis van 31 Maart tot twee jaar gevangenis straf waren veroordeeld wegens bet ontvreemden van sigaren, winkel waren, flesschen drank enz. ten na deele van eenige winkeliers aldaar. -Naar het Vaderland verneemt, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken dezer dagen den heer jhr. mr. J. E. de Sturler, die sinds 18 maan den als volontair aan het Departement werkzaam was, met het doel om bij dat Departement of bij de diploma tie geplaatst te worden, te kennen gegeven, dat hij van zijne diensten niet langer gebruik kan maken. Aan het diner Woensdag door den President van de Tweede Kamer zijn mede-leden aangeboden, in de groote eetzaal van bet Kurhaus te Scheveningen, waren alle afgevaar digden, op enkelen na, verschenen. Aan de hoofdtafel zaten bovendien aan, ter rechterzijde van den gast heer, de minister van Binnenlandsche Zaken en de ministers van Marine, van Financiën en van Oorlog. De griffier en commiezen-griffier der Kamer behoorden mede tot de ge noodigden. Donderdagnamiddag brachten een aantal leden der Amsterdam- sche afdeeling van de «Mij. tot bev. van Nijverheid» een bezoek aan het Abattoir, dat met groote belangstelling werd bezichtigd. Te Amsterdam is een Neder- landscb-Zuid-Afrikaanscbe spoor weg-Maatschappij opgericht, waar van als directeuren optreden de hee- ren R. W. J. C. van den Wall Bake en J. L. Cluisenaar, en als commis sarissen de beeren mr. O. W Star Numan, A. D. de Marez Oijens, Max. Winterveldt, firmant van de Berliner Handels-Geselischaft, Hugo Oppenheim, van de firma Robert Warschauwer en Co., en Wilb. Simon te Berlijn. De bijval, welke het ouder- wetsche Marktplein op de Tentoon stelling van voedingsmiddelen bij voortduring ondervindt, heeft het bestuur op den grappigen inval ge bracht het eens te stoffeeren met echte kraampjes en kooplui. Blijkens aankondiging zullen de goedlachsche en luidruchtige ven ters van de Nieuwmarkt, Zaterdag hunne tenten, met walmende olie lampen, op het Marktplein der ten toonstelling opslaan, en er op hunne snaaksche manier hunne waren aan den man trachten te brengen. Het is een onschuldige grap, die, als de bezoekers haar willen begrij pen en vroolijk opvatten, velen een prettigen avond kan verschaffen. (HdU.) De wedrennen te Amsterdam, tegen Zaterdag a. s. door de Am- sterdamsche sporfc-club uitgeschre ven, beloven veel. De inschrijvingen zijn zeer talrijk, en bet programma is vol verscheidenheid. Als eerste nummer beeft eene snipperjacbt of vossenjacht plaats waarbij de jagers tal van hinder nissen te overwinnen hebben. Daar op komt een wedren met hindernissen, waaraan een twaalftal officieren zullen deelnemen. Voor de steeple-chase zijn even eens vele nieuwe paarden aangege ven. Eene nieuwigheid is een wedren op ponnies, bereden door 7 jonge sportmen beneden de 19 jaren, ter wijl aan de barddraverij niet minder dan 19 paarden zullen deelnemen. Men schrijft ons: Het bestuur van het ziekenfonds «Eendracht maakt Macht» te Beem- ster heett in hare vergadering den 20en Juni jl. besloten, met 1 Juli a. s. van het ter spaarbank bele- gene reserve-fonds wederom f 150 op te nemen, daar er van 1 Maart af ruim f 700 aan zieken is uitge keerd, zoodat de uitgaven nu reeds de inkomsten overtreffen. Het voorstel, om de wekelijksche toelage met f 0.50 te verminderen, en alzoo op f 5 te brengen, is tot de volgende vergadering, in Augus tus, verdaagd; evenzoo het voorstel om deze toelage voortaan niet lan ger dan 10 weken per jaar te ver strekken, in plaats van 13 weken, zooals tot heden geschiedt. Men schrijft ons uit Hilversum Of het in de lucht zit, 'k weet het niet, maar dit is zeker, dat de Hilversumsche jongelui tegenwoor dig er dol veel van houden zich te oefenen in het schieten. er volgden een kloppartij en messteken. O, ik kan niet beschrijven hoe verschrikkelijk ik het vond, op straat te zijn met een dame, een jong meisje! Fraulein Sterzl schijnt de zaak veel kalmer te heb ben opgenomen dan u, graaf Sempaly, zegt mad. de Gandry boosaardig; het avontuur schijnt haar niet ang stig te hebben gemaakt. Juffrouw Zinka was zeer dapper, antwoordde Sempaly. -Mijn God, waarvoor behoefde ik ook bang te zijn? vraagt Zinka met verbaasde oogen en met de naïviteit der volmaakte onschuld. Graaf Sempaly had de verantwoor delijkheid en ik niet. Madame de Gandry lacht spottend. Maar wij moeten nu opstaan, als we nog bij Constanzi willen komen. De stoelen worden weggeschoven. Alle heeren beijveren zich de dames te helpen. Vorstin Vulpini maakt geen aanstalten om haar plaats te verlaten. Ik verzet vandaag geen voet meer, roept zij uit; ik laat Zinka niet naar Constanzi gaan; ik wacht tot dat zij baar biefstuk beeft gegeten en dan breng ik baar - een rijtuig naar huis. Ik wensch het verdere gezelschap 1 genoegen. gebruikt met de grootste kalmte en den meesten eetlust baar biefstuk, is vriendelijk en lief en heeft niet het minste vermoeden dat zij morgen in opspraak zal zijn. Truyn is echter zeer bleek. Hij beeft duidelijk gehoord, dat madame de Gandry haar vriendin toefluisterdenu moet de afkondiging der geboden toch volgen. ACHTTIENDE HOOFDSTUK. Zoo! goed dat ik je thuis tref, roept Truyn den volgenden morgen Sempaly toe, die, met een boek naast zijn kopje, bezig was zijn koffie na een warm dejeuner te drinken. Het was in het palazzo Venezia, waar hij op ge huurde kamers woonde. Je komt als geroepen, ik wilde je mijn nieuwe Francia eens laten zien, de koopman, die mij het beeld heeft verkocht, beweerde dat het een Francia is.... maar.... wat zie je er afgetrokken uit! Waarom kom je hier eigenlijk? Ik wilde je maar vragen of je vandaag met ons naar.... hm.... naar Frascati wilt rijden? Naar Frascati.... 's middags.... wat een idee! zei Sempaly verbaasd, buitendien ik kan me in geen ge val bij je aansluiten. Ik heb tegen drie uur afspraak ge maakt met de Sterzl's. OI zegt Truyn, antwoordde niet, maar zijn gezicht nam een zeer ernstige uitdrukking aan. Mag ik je een kop koffie aanbieden? vroeg Sempaly. Neen, dankje, antwoordde Truyn. Hij was zicht baar onrustig en bekeek een paar kleinigheden om wat op zijn gemak te komen. Toevallig nam hij ook het boek op, waarin Sempaly bij zijn binnenkomen had gelezen. Het waren de Essays van Charles Lamb en op de eerste blad zijde stond in groot, duidelijk schrift: Als een vriendelijke herinnering aan een bevigen twist. Zinka Sterzl. Zij heeft onlangs een weddenschap tegen mij verlo ren, zei Sempaly tot opheldering; een tweede wed denschap is nog hangende tusschen ons; die zal vandaag beslist worden. Truyn klapte het boek dicht en legde het weg. Daarop zag hij Sempaly ernstig en doordringend aan en zei: Ben je van plan Zinka Sterzl te trouwen? (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2