vertraagd, zoodat de pluk thans nog niet begonnen is. Bovendien lijden zij thans door de droogte die o^k het rijp worden tegenhoudt. Malsche regenbuien worden voor de aard beziën zoowel als voor de andere planten en gewassen verlangend tegemoet gezien. BINNENLAND. De gewone audiëntie van den min. van Justitie zal op Dinsdag 28 Juni aanst. niet plaats hebbben. Blijkens bericht van Zr. Ms. minister-resident te Madrid, beeft de Spaansche Regeering de Repu bliek Paraguay, benevens de baven van Valparaiso, vrij van cholera verklaard. Het ministerie van Koloniën beeft besloten tot het doen aanma ken van ontsmettings-ovens, voor den dienst in Atjeh en op andere plaatsen. Weldra zullen de eerste ovens, van de firma De Jongb Co. te Oudewater derwaarts worden afge zonden. Bovenstaande berichten zijn uit de St. Ct.) De jongste berichten van Z. M. den Koning luiden te Baarn zeer gunstig. De komst van de konink lijke familie blijft bepaald op 1 Juli, waarom dan ook alles tegen dien tijd in gereedheid wordt gebracht. Ande re berichten dienaangaaude in om loop schijnen dus onjuist. Onder de leden van de Tweede Kamer, die het voornemen hebben zich bij de eerstvolgende aftrediDg niet meer verkiesbaar te stellen, moet ook de heer Corver Hooft behooren. Omtrent de vergadering, welke tot vaststelling van het reglement voor een Algemeenen Bond van Katholieke kies- vereeuigingen te Utrecht gehouden is, deelt „De Tijd" de volgende bizonderhe- den mede: De vergadering werd, behalve door een aantal toehoorders, door 29 stem gerechtigde afgevaardigden van kiezers- vereenigingen bezocht. Na een levendig debat, getuigende van onderlinge welwillendheid eu van vasten wil om de gewenschte eenheid tot stand te brengen, i9 het reglement, behoudens enkele wijzigingen, vastgesteld, zooals door de commissie van redactie was voorge steld. In dezen vorm zal het thans aan de goedkeuring der verschillende ICiezers- vereenigingen worden onderworpen, terwijl op oen spoedig hijeen te roepen algemeene vergadering de Bond definitief opgericht en een bostuur zal gekozen worden. Do vertegenwoordigers van den Noord- en Zuidhollandscheu Bond, omvattende de 11. K. Kiesvereenigingen te Haarlem, Haar lemmermeer Nieuwer-AmstelLeiden, (Alten, Leiderdorp), Zoetermeer, Gouda, Deu Haag, Delft, Schiedam en Botterdam, ziju niet als zoodanig toegelaten, op grond dat het geval van toelatiDg van provin ciale en andere Bonden niet in het regle ment voorzien was, waarop zij, met uit zondering van den heer Kolkman, vioe- president van de vereeniging 's Graven- hage, onder protest de zaal hebben verl :teu. Op artikel 6 van het ontwerp-reglement was een amendement voorgesteld, ten einde te laten vervallen de bevoegdheid om aan beveling te onthouden aan de door de Kiezersvereenigingen gestelde candidaten door weglating hunner namen van de in de Bondsvergadering opgemaakte lijst. De com missie van redactie weigerde het artikel in dien geest ie wijzigen, waarop de ge machtigden der Kiesvereenigingen Tilburg, Eindhoven, Zevenbergen, Boxmeer en Nijmegen verklaarden alsdan niet tot deu Bond te kunnen toetreden. Liever nog wilde men openlijke bestrijding der can didaten, dan op dergelijke wijze een blaam op hen te laten werpen. Na deze verklaring werd op voorstel van deu af gevaardigde van Alkmaar, ntr. Kraakman, het artikel zoodanig gewijzigd, dat tot genoemde weglating eeue meerderheid van zou uoodig ziju. Hierop verklaarde de afgevaardigde uit Tilburg, de heer W. Mutsaers, dat hij aan zijne Kiesvercening opnieuw de vraag zou voorleggeu, of zij op grond van het ge wijzigde reglement al of uiet wilde toe treden, en sloten de afgevaardigden uit Boxmeer, Eindhoven, Nijmegen en Zoven- bergen zich bij deze verklaring van den heer Mutsaers aan. Voorts ontving „De Tijd» brieven uit het Zuiden, met de klacht dat geen Lim- burgsche afgevaardigden op de vergadering verschenen zijn, en dat een amendement, strekkende om aan Noord-Brabant en Limburg in den Bond een invloed te verzekeren eenigszins in verhouding tot hun katholieke bevolking, werd afgestemd. Begunstigd door buitengewoon fraai weder bad te Amsterdam Vrij- middag het bloemen-corso in het Yondelspark plaats. Er was eene ontzettende menigte op de been, die aan beide kanten der rijwegen ge schaard, de aaneengesloten file van rijtuigen liet passeeren. Was het aantal rijtuigen van allerlei vorm en rang zeer groot, bij menig ve hikel moest men er de bloemen bij denken, doch er waren ook vele iraaie versierde epuipages, ware berceaus van groen en bloemen, die weer andere bloemen, maar die lachen en praten kunnen, omhuifden. Tot afwisseling zag men ook versierde vélocipèdes, ruiters te paard, die hunne rossen als bruigoms had den uitgedost, eene enkele Noord- hollandsche sjees, enz. De fraaiste groepen vormden de rijtuigen van deu senaat, sommige met 4 paar den bespannen, alsmede jockey's en voorrijders. Hier was een schat van bloemen aan de versiering ten koste gelegd, eu een schat van goeden smaak. De Raad der gemeente Edam, heeft gevolg gegeven aan den drang van een vijftigtal ingezetenen, en weder ingetrokken zijn besluit, waar bij aan de uitwaterende sluizen in Kennemerland en West-Frieslaud werd aangeboden de helft der kosten van uitdieping van een deel der haven aan de Zuiderzee alhier. Door die zelfde burgers was ook verzocht reeds nu eene procedure tegen de uitwa terende sluizen in te stellen en dit college gerechtelijk te noodzaken de plaats in kwestie op diepte te houden. De Raad heeft echter in de verga dering van Donderdag nog niet tot een proces besloten. Hel programma voor de 110e al gemeene vergadering en het congres der «Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid,» van 1115 Juli te Purmerend te houden, bevat voornamelijk het volgende: Maandag 11 Juli, 's avonds 71/, uur. Feestelijke ontvangst van direk- teuren en afgevaardigden door het dagelijksch bestuur der gemeente in een der lokalen van het stadhuis. Daarna feestelijke ontvangst van direkteuren eu afgevaardigden in de zaal zNut en Genoegen». Te 8V--uur muziekuitvoeringen door het stede lijk muziekkorps. Dinsdag 12 Juli, voormiddags 8Vs uur. Samenkomst in het verga- lokaal, om van daar de wekelijksche kaas- en koemarkten te bezoeken. 10 uur. Ie zitting der algemeene vergadering. Tusschen 12'/j en l'/a uur dejeuner. Des avonds concert in »De Tuinbouw» in de Beemster, door het muziekkorps van het 7de regi ment infanterie, aangeboden door het departement. Woensdag 13 Juli, voormiddags 9 uur, nijverheidscongres. Te 6 uur, rijtoer door het schoonste gedeelte van de Beemster. Donderdag 14 Juli, voormiddags 9 uur, tweede zitting en sluiting der algemeene vergadering. Tusschen 12 en 1 uur déjeuner. Te half zes, ge meenschappelijk diner vanjdirekteu- ren, afgevaardigden en leden. Des avonds bijeenkomst in «De Tuin bouw». Vrijdag 15 Juli, voormiddags 8V» uur, rijtoer door het schoonste ge deelte van de Purmer; vervolgens een bezoek aan de stad Edam; be zichtiging van de in werking zijnde roomboterfabriek aan de firma Truyn Co. Daarna ontvangst door het dagelijksch bestuur der gemeente op het raadhuis aldaar. Bezichtiging der oude monumentale gehouwen. Vervolgens naar Vollendam en Mon nikendam, bezichtiging van de ans- jovis-inmakerij en de merkwaar dige gebouwen. Leden der Maatschappij hebben op vertoon van hun bewijs van lid maatschap vrijen toegang tot de hier boven gemelde vergaderingen en feestelijke bijeenkomsten alsmede tot de sociëteit nAmicitia.» Men schrijft ons uit Purmerend Vrijdagavond ontstond brand in een boerenbehuizing, aan de Kanaal dijk (gem. Purmerend), eigenaar de Heer Kieft te Purmerend, eu be woond door den heer van der Meulen, Het gebouw, zoomede de inboedel, is tot aan den grond afgebrand. Oorzaak vooralsnog onbekend. De huzaar S., die in den Boschhuizer polder onder Zoeter- woude, met een net aan het vis- schen en niet in het bezit van eene akte was, tegen wien dan ook proces-verbaal is opgemaaktzal niet voor den krijgsraad terecht staan, doch ter zake van «strooperij» streng disciplinair werden gestraft. Uit Heteren wordt het vol gende gemeld: De polderjongens die hier WoeDS- dag den arbeid hebben gestaakt, verdienden gemiddeld van f 1,75 tot f 2 per dag. Ofschoon zij geen zwaar deren arbeid behoefden te verrichten, eischten zij toch hooger loon, het welk door den aannemer geweigerd werd. Eenigen van hen zijn reeds naar elders vertrokken, terwijl ande ren in de omgeving nog rondzwer ven. Reeds heeft de aannemer andere werklieden ontboden, zoodat men kan verwachten, dat Maandag de werkzaamheden aan het verhoogen en verzwaren van den Rijndijk zul len hervat worden. Wanordelijkhe den hebben niet plaats gehad. Bij de gasfabriek werd te Utrecht Donderdag middag weder om de ballon captif opgelaten van het corps genietroepen. Een tweetal personen namen daarin plaats en bleven geruimen tijd in de hoogte. De.onlaDgs ontslagen armen- vader te Hoogeveen, beschuldigd van diefstal van goederen ten na- deele der armenverzorging aldaar, welke, zooais men meende, Daar Amerika was gevlucht, is uit Han over gevankelijk binnengebracht eu reeds tot bekentenis van het door hem gepleegde misdrijf gekomen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De discussie over de Tjiomaszaak werd in de Vrijdag gehouden zitting voortgezet. De nieuwe conclussie door 9 leden der kamer voorgesteld werd door de 'neereu Keuchenius, Lohman en Rutgers van Rozenburg bestreden als dubbelzinnig. De minister van Koloniën verde digde nader het uitzettingsbesluit. In stemming gebracht, werd de conclusie van den heer Keuchenius de onwettigheid der uitzetting uitsprekende verworpen met 50 tegen 13 stemmen. De conclusie- Van Gennep de onwettigheid van het uitzettingsbesluit uitsprekende werd eveneens verworpen met 37 tegen 27 stemmen. De conclusie der 9 leden om het vertrouwen uit te spreken dat het uitzettingsbesluit niet langer zal gehandhaafd worden dan dringend noodig is, en dat nadere voorschrif ten zullen gegeven worden om de waarborgen van art. 48 Reg. Re glement meer te verzekeren, werd aangenomen met 36 tegen 28 stem men. De conclusie der meerderheid: aanneming van het uitzettingsbe sluit voor kennisgeving, is daar door vervallen. De conclusie in zake het verdwe nen en later teruggekeerde Limburg- sche meisje Anna Gertrude Allié, strekkende den minister van Justi tie dank te zeggen voor de gege ven inlichtingen, werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen voor kennisgeving. Met gesloten deuren werd daarna de huishoudelijke raming der kamer behandeld, waarna de kamer tot nadere bijeenroeping is gescheiden. ONDERWIJS. Vrijdag promoveerde aan 's Bijks Uni versiteit te Utrecht de heer W. B. Buma (geb. to Leeuwarden) tot doctor in de rechtswetenschap met proefschrift„art. 143146 wetboek van strafrecht. RECHTSZAKEN. Donderdag stonden voor de Utreelitsclie rechtbank terecht E. P. Blankert, J. van Nus en P. .J. Hartwieh, allen van Amster dam, beschuldigd dat zij den bewaarder H. O. van Zandwijk in de gevangenis te Utrecht zouden hebben trachten over te balen om aan den gevangene Domela Nieuwenhuis eenige fragmenten van eene courant en eenige regels schrift in handen te doen komen. De drie bekl. hadden Z. te Utrecht be zocht. Gereede aanleiding daartoe bestond, omdat deze gehuwd is met een nicht van liartwich. Hem te zijnen huize over een en ander sprekende, kwamen zij er op dat zij Domela Nieuwenhuis gaarne iets ter lezing zouden bezorgen; kon v. Z. dat doen, dan waebtte hem een bolooning van f 50, terwijl, mocht de zaak nadeelige ge volgen voor hem hebben, de Soc. Dem. partij dan wel eene andere betrekking voor hem zou hebben. v. Z. deed alsof hij alles op zich nam, maar deelde het gebeurde te zijnen huize, zoodra mogelijk aan den directeur der gevangenis mee, en nauwelijks waren de drie beklaagde den volgenden dag weer op reis naar Amsterdam terug, of hij maakte proces-verbaal op van 't gebeurde, dat, in handen van den ott'. van justitie, weldra tot vervolging van bekl. leidde. Yoor de rechtbank trachtten zij alles te ontkennen, noemden het dwaas, aan een hun onbekende voorstellen te doen als waarvan deze gewaagt, schreven zijn op- disschen van 't verhaal toe aan zucht naar bevordering, die hij hierdoor hoopte te verkrijgen, ontkenden ook alle belofte van belooning en bij eventueel ontslag van eene andere betrekking,'enz., doch niette genstaande dat alles (BI. en v. N. hadden hunne verdediging op papier, H. bracht niets tot zijne verdediging in), achtte het O. M. hun schuld bewezen en vorderde: voor den len bekl. gevangenisstraf van 4 maanden, voor den 2cn en Ben eene zelfde straf van drie maanden ieder. Uitspraak Donderdag 30 dezer. Den 29sten April jl. werd door den heer E. A., uit 's Bosch, de noodrem in werking gebracht in trein 2 van Botter dam, tusschen de stations Gilze Beijen en Tilburg. Hij gaf voor, eenige vonken op zij aan den wagen te hebben gezien, en dit, gepaard met een gepiep of gesis vau het rijtuig, had zijne ongerustheid opge wekt. Proces-verbaal werd tegen hem opge maakt en Donderdag werd deze zaak voor het kantongerecht te Tilburg behandeld. Op verzoek vau beklaagde, die niet ver scheen, was de zaak reeds eenmaal ver daagd. Hij had te vergeefs getracht, ge tuigen a décharge aan te brengen. De ambtenaar van het O. M. achtte de redenen, door den heer E. A. opgegeven voor het stoppen van den trein, ten eenen- male onvoldoende en eischte eene boete van f 75. Uitspraak over acht dagen. KERKNIEUWS. Nederl. Herv. Kerk. De kerkeraad der doleerende gemeente te Dokkum heeft op den Gedempten Oos tersingel een vrij groot pand aangekocht, waar binnenkort een nieuw kerkgebouw zal verrijzen. De gemeenteraad van Eede besloot, gunstig te beschikken op het verzoek van eenige doleerenden te Bennekom, om Zon dags in de lokalen der openbare school godsdienstoefeningen te mogen doen hou den. Yoorloopig is dit toegestaan voor drie maanden, zoodat de heer Eisma niet meer, zooals den vorigen Zondag, in de open lucht zal behoeven te preeken. De politie wordt evenwel Zondag a. s. weer te Ben nekom verwacht. Men schrijft ons uit Zaandam: Door eenigë leden der Ned. Herv. Kerk (leden der Confessioneele Yereeniging al hier), //die niet met de Beformatie der //doleerende Broeders kunnen medegaan," is tot alle leden der Herv. Gemeenten van Oost- en Westzaandam een oproeping ge richt, om aanstaanden Maandagavond ten 8 ure samen te komen, ten einde „den weg te bespreken, welke leiden kan, dat het Evangelie van J. C. ook van die plaatsen worde verkondigd, welke onze vaderen, Zijnen naam ter eer hebben ge sticht." BUITENLAND. Engeland. II e t 50 j a r i g ju bileum van Koningin Vic toria. Men schrijft nog nader uit Londen: Koningin Victoria reed Donderdagen een gesloten rijtuig naar Buckingham Palace, waar zij receptie hield; ondanks de vermoeienissen van den vorigen dag, was zij op haar gewonen tijd opgestaan en volkomen wel. Het hoofdmoment der receptie was de aanbieding van het adres der 3 millioen vrouwen (1.600.000 van Engeland, 346.000 van Schotland, 149.000 van Ierland, 128.000 van Wales, 27.000 van Birmah etc.). hetwelk het geschenk ten bedrage van circa 80.000 pd. st. ver gezelde. Lady Strafford, vergezeld van 200 "pairesses" en andere dames (o. a. mevr. Gladstone) bood het H. M. aan. Van de overige adressen zij dat van President Cleveland vermeld, luidende: Groote en Goede Vriendin. In naam van het volk der Vereenigde Staten, wensch ik U har telijk geluk met de 50e verjaring van Uwe troonbeklimming. Ik ben slechts de tolk van mijn landgenooten wanneer ik Uw volk toewensch den langeren duur vau een regeering, zoo gekenmerkt door vooruitgang in welvaart, pkysieke, moreele en iutellectueele. Het is billijkheid, geen vleierij die aan den invloed van Uwe per soonlijke deugden toe te schrijven. Moge Uw leven worden verlengd, en vrede, eer eu voorspoed het volk zegenen dat Gij regeert. Moge vrijheid in Uw Bijk bloeien, onder rechtvaardige en voor allen gelijke wetten, Uwe Begeering sterk zijn in de genegenheid van allen die daaronder leven eu God U in Zijn goede houden. De Koningin van Bumenië (Carmen Syl- va) zond de Koningin een prachtig ge bonden exemplaar van het door haar in het Bumeensch vertaalde //Queen Victo ria's Journal". Bij gelegenheid van het jubilé hadden in Ierland onlusten plaats. Te Cork wer den de ruiten bij een dagblad-bureel in_ geworpen en het kwam tot een gevech^ tusschen het volk en de politie; 50 per sonen werden gewond, verschillende gear die een verbintenis met haar zou teweeg breugec, daartoe ontbreekt je den moed? Sempaly antwoordt niet. Dan mijn waardste, zegt Truyn, staat er maar één weg voor je open en die is, den omgang met Zinka zoo zacht, maar tevens zoo snel mogelijk af te breken! Dat kan en wil ik niet! voegt Sempaly hem met den voet stampend toe. Wanneer je binnen drie dagen geen overplaatsing hebt aangevraagd, dan gevoel ik mij gedwongen, Sterzl een wenk te geven, of je broeder; wat je 't liefst is! zeide Truyn ernstig. En nu adieu! Adieu, antwoordt Sempaly, zonder zich te verroe ren. Truyn gaat naar de deur. Op den drempel keert hij zich nog eenmaal om en zegt aarzelend: Neem het mij niet kwalijk, Nicki ik kon niet anders. Bedenk één ding, de plicht is een bittere bete, maar met een goeden nasmaak! NEGENTIENDE HOOFDSTUK. Arm meisje! arm, bekoorlijk kind! zuchtte Truyn, M de steenen trappen van het palazzo di Venezia afliep. Is het nu de tijd om van door geboorte opge legde verantwoordelijkheid, van den dwang der omstandig heden te spreken, nn mijn God! Hij stak een sigaar op, maar wierp haar ongeduldig weer weg. Ba een meisje als Zinka te ontmoeten, bemind te worden en vrij te zijn! Hij liep haastig voort. De portier, die aan de deur stond, verwonderde er zich over, dat de anders zoo beleefde graaf geen acht sloeg op zijn eerbiedigen groet. Dit was hem, zoolang hij den graaf kende, nog niet overkomen. Het was een eigenaardig man, die grijsharige, jonge graaf TruynIn een zeer gelukkige familie opgegroeid, had hij in jeugdige overijling een huwelijk gesloten met de schoone prinses Gabrielle Zinsenburg. Deze vrouw, die veel ouder was dan bij, had alles in het werk gesteld om den jongen man tot een huwelijk over te halen. Hij bad zich niet kunnen gewennen aan de koelheid en oppervlakkig heid der gevoellooze vrouw en weinig jaren na de bruiloft waren zij h l'amiable gescheiden. Hij had haar zijn naam gegeven, zij liet hem het kind over. Zijn leven was een zaam. Hij had een groot, edel hart en mocht het niemand schenken, maar moest het in zijn borst meedragen, waar het steeds zwaarder werd. De lietde voor zijn kind was niet voldoende om zijn gemoedsleven het noodige voedsel te geven. Hij trachtte door buitengewone weldadigheid zijn hart lucht te verschaffen. Het onbestemd rondtastende karakter van Sempaly stuitte hem tegen de borst. Hoe kan men, vroeg bij zich af, tegelijk zoo fijn gevoelen en zoo weinig gemoed heb ben? Hij is in den grond de volmaaktste egoïst dien ik ken, door en door gevoelsepicurist, en heeft juist hart genoeg voor zijn eigen ik Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2