GEMENGD NIEUWS. Het voordeel van adverteeren. Het Fransche blad Observa- teur deelt bet volgende telegram uit Rome mede: «Het Vaticaan, doordrongen van den ernstigen toestand in Ierland, zendt thans een persoon daarheen, ten einde een officieus onderzoek in te stellen, doch zonder politieke op dracht.» Engeland. Een berg met zulk een onuitsprekelijken naam als Glyndyfrdwy scheen voorbestemd om ter gelegenheid van het jubileum iets excentrieks uit te voeren. Niet voldaan met de vreugdevuren, die op zijn top werden ontstoken, is de met gras begroeide berg, een der hoogste van Wallis, geheel in brand geraakt. De veldarbeiders uit den omtrek zijn onmiddellijk aan het werk getogen om greppels te gra ven en aldus deu voortgang van het vuur te stuiten. De berg zelf zal nog wel eenige dagen branden vóór het vuur geheel is uitgedoofd. The Globe schrijft het ongeval toe aan de uitwerking van Glad stone's vurige welsprekendheid tij dens zijn jongste campagne in het graafschap. De London Gazette maakt een schrijven van de Koningin openbaar, waarin zij der bevolking haren dank betuigt voor de hartelijke ontvangst op haren tocht naar de Abdy van Westminster. Die ontvaDgst heeft H. M. diep getroffen en zal haar tot aanmoediging strekken bij de vervulling barer dikwijls moeilijke taak gedurende hare overige levens dagen. Ierland. Volgens de Italiazou Mgr. Persico, door den Paus naar Ierland gezonden, den titel hebben gekregen van groot pauselijk com missaris en belast zijn om den vrede te herstellen tusschen de geestelijk hei i en het volk aan de eene, En geland en Ierland aan de andere zijde. De Italia zegt dat deze zending niet verzekerd is en hareuitslag twij felachtig, daar niemand kan weten tot welk punt het tegenwoordige Engelsche kabinet genegen is om aan de uitingen van Ierland recht te doen wedervaren. Volgens eene Vrijdag te Rome ontvangen inlich ting, welke uit goede bron is geput, gaat Mgr. Persico slecht terrein verkennen, d. w. z. den toestand der gemoederen in Ierland bestudeeren en vervolgens den Paus daaromtrent inlichten. Duitschand. Zaterdag zijn Köch- lin eu Bleek naar Maagdenburg, Schiffman en Trapp naar Glatz ver voerd, om aldaar hunne gevange nisstraf te ondergaan. Eene officieuse mededeeling aan de pers behelst, dat een in le Figaro opgenomen verhaal van een interview vau eenen verslaggever met dr. Mackenzie over den toestand van den Duitschen kroonprins groo- tendeels verzonnen is. Dr. Mackenzie zou heden weder eene operatie doen in de keel van den kroonprins. Zwitserland. De Nationale Raad heeft Zaterdag de voorgestelde ver- hooging vau het invoerrecht op slachtvee goedgekeurd. Het tegen woordig recht van 5 fr. per stuk wordt op 25 fr. gebracht. Spanje. Vrij ernstige ongeregeld heden zijn vooigevalleu te Canetin de provincie Barcelona, bij gelegen heid van de verkiezingen voor de gemeenteraden. Er is met vuurwa penen geschoten en verschillende personen zijn gewond. Rusland. De Standard verneemt, dat de onderhandelingen met Rus land over de punten aan de Afghaan- sche grenzen, waaromtrent noggeene overeenstemmiug was verkregen, eenen bevredigenden loop nemen, zoodat er hoop bestaat op eene spoe dige oplossing van alle geschilpunten. Aan de Times wordt uit St. Pe tersburg gemeld, dat de keizer de bouwplannen heeft goedgekeurd voor eene groote Siberische spoor- weglijn naar Vladivostock. Hier door zal de reis, gedeeltelijk per spoor eu gedeeltelijk te water, tus schen St. Petersburg-en Vladivolstock over'fiumen,Tomsk, Irkusk, laDgs het Kbankameer en de Amur-rivier bin nen twee weken volbracht kunnen worden. Met het bouwen wordt spoe dig een aanvang gemaakt onder toe zicht van den minister van Oorlog. De lijn moet binnen vijf jaren vol tooid zijn. Servië. De Rèpublique francaise maakt een telegram uit Weenen open baar, waarin gezegd wordt dat koning Milan van Servië zou beslo ten ziju de kroon neder te leggen en niet naar Belgrado terug te keeren. In een communiqué van het Servische gezantschap aan de Agence Havas wordt het gerucht van den afstand van koning Milan beslist tegengesproken. Oostenrijk. De Koning van Ser vië is Zaterdag te 3.15 te Weenen aangekomen. Aan het station werd hij ontvangen door den goeverneur der provincie, den commandant der troepen, den president der politie, den minister van Servië, de mili taire attachés van Italië en Ruma- nie en zijne bijzondere ambtenaren. Het gezelschap, dat de eerewacht uitmaakte, heeft het Servische volks lied aangeheven bij de aankomst van den koninklijken trein. De koning droeg de uniform van kolonel van het Oostenrijksche regiment dat zijn naam draagt. Na de officieele voor stellingen heeft hij zich naar den Hofburg begeven, waar hij door den keizer werd ontvangen. Bulgarije. Uit Weenen wordt ge meld dat het gerucht, volgens het welk de prins van Saksen Coburg- Gotha genegen zou zijn om den Bulgaarschen troon te aanvaarden, zelfs zonder toestemming van Rus- laud, wordt gelogenstraft. Turkije. Zondag is te Constan- tinopel een buitengewone raadsver gadering gehouden, tot onderzoek der mededeeling van den Franschen gezant, graaf De Montebello, be treffende Egypte. De Raad bepaalde zich tot het besluit, dat de mede deeling van het Fransche goever- nement ter keunis zal gebracht worden van de gezanten van En geland, Duitschland, Oostenrijk en Italië, opdat dezen het gevoelen hun ner regeeringen inwinnen. Noord-Ainerika (V.-S.) De pa niek, welke Vrijdag op de fondsen- beurs te New-York heerschte, werd veroorzaakt door kunstmatig op drijven van den prijs van het geld en het verspreiden van het gerucht dat Gould overleden was, h tgeen door Gould zelve werd weerlegd. In een oogenblik tijd liepen Man hattans terug van 156 tot 116 en Mis souri Pacifies van 105 tot 92. Alle fondsen rezen weer in den namid dag, toen het was gebl-ken dat alle verspreide geruchten valsch waren. Onze kampioen Kiderlen heeft in de groote wielerwedstrijden te Londen weer verschillende eerste prijzen betaald. Talloooze malen hadden de kip pen van onzen stationchef, zegt de «Arn. Ct.,» de spoortreinen zien ver trekken, eu noo t had men eenig blijk van bijzondere belangstelling van hare zijde waargenomen. Gis terenavond echter schijnt opeens het plan bij haar gerijpt te zijn om te onderzoeken, waar die logge gevaar ten toch heengingen, die zij dagelijks zagen vsrschijnen en verdwijnen. Vier kippen en zes kuikens namen ongemerkt plaats op een der rem- stangen van den trein, die te 9 uur 15 miuuten van hier vertrok. Dezen morgen werden zij gemist in het hok, waarin zij gesloten zijnmen begon haar te zoeken, toen uit Amsterdam in een telegram de vraag werd ge daan: «mist men bij u ook kippen?» De dieren waren daar behouden aangekomen, en in de duisternis had men ze niet ontdekt. Wij staan voor de waarheid van het verhaal in, zegt de «Arnh. Ct.» Op Toulouse is Zaterdag een waterhoos nedergest.oi t, die de straten der stad in weinige oogenblikken in stroomen waters veranderde. Een drijvende wasinrichting aan een der kaden werd door het water verzwol gen en verdween iu de diepte, waarbij zeven waschvrouweu eu een jongen van negen jaar zijn omgekomen. De puinhoop van de Opèra- Comique is verkocht. De kooper zal den schouwburg geheel moeten af breken, maar verplicht zijn de grond slagen te bewaren tot gelijk met den grond. De werken zullen héden, Maandag, aanvangen. Vri jdagmorgen had te St. Ger main bij Parijs een ongeval plaats. Graaf Henri di Miraman kapitein- instructeur van het le reg. jagers, schoonzoon van den hertog Fitz James, besteeg zijn vurig paard, dat door het kletteren van de sabel van den berijder op hol ging en een naburig bosch inrende. De kapitein had het woeste dier haast in zijn macht, toen een der stijgbeugels brak en hij op den grond gleed. Op hetzelfde oogenblik trof een der ach- teepooten van het paard den onge lukkigen ruiter met zooveel kracht aan het achterhoofd dat zijn schedel verbrijzeld werd. Spoedige hulp kon niet baten en des avonds overleed hij. Graaf di Miraman was slechts vijfendertig jaar oud. In het kamp van Ch&lons is dezer dagen een wagen beproefd, die voorzien is van een toestel voor electrisch licht, zoodat men des nachts het terrein bij kampen, bi vouacs, stellingen enz. kan verlich ten. Deze zg. «locomobile de guerre» is tevens van een kanon voorzien. Men vraagt zich af, waar de grens is van uitvindingen op het gebied van oorlogsmachines. Men zal dus des nachts evenals op den dag veld slagen kunnen leveren, als men nu nog het middel vindt om menschen en paarden het. slapen te beletten, of liever om te beletten dat zij slaap noodig hebben om hunne krachten te herstellen. Een monsterachtige feestkoek is ter gelegenheid van het jubileum vau koningin Victoria gebakken. De .-chepper van deze kolossale versna pering is de heer Guather van Ber- keleij-Square in Londen. Reeds voor maanden had deze oude firma van de koningin het verlof bekomen, haar op het feest met de koek te vereeren, die een getrouwe afbeel ding is van het kunststuk, dat bij de kroning van II. M. nu een halve eeuw geleden geleverd werd. Om het merkwaardig gebak te kunnen plaatsen moest de heer Gun- ther een afzonderlijk gebouwtje laten oprichten en nu rust het in de feest zaal vau «Buckingham Palace» op een met scharlakenrood pluche over trokken voetstuk. De koek heeft een omtrek van negen voet, zes duim en weegt, zonder het decoratieve ge deelte, een kwart ton. De koek stelt de Engelsche kroon voor, bewaakt door leeuwenhet geheel overwelft een koepeldak, dat de allegorische figuren van de faam en den roem draagt. Over deze is nog een tweede gebouwd, waarboven zich de vredes engel vertoont, de rijkskroon omhoog houdende. De onderlaag der monster koek is van wit atlas, dat met gou den lijnen in velden is afgedeeld. Op ieder veld is het koninklijk mono gram in goud aangebracht. Tusschen deze monogrammen ziet meu de vijf werelddeeleu en relief en de portret ten der koningin en van haar ge storven gemaal. Terwijl eenige dagen geleden zich een visschersboot van Messina in de nabijheid der grot bevond, zagen de opvarenden een groote visch, omringd door een veertigtal kleine visschen. De visschers besloten, op het zeemonster jacht te maken, en troffen het met twee harpoensteken, waarvan de een doodelijk was. Het viscbje werd daarop door twee schui ten naar den wal gesleept, waar het 16 centenaars bleek te wegen. Het monster, dat tot de walvisschen- familie behoort, heeft geen staart en is vier meter lang en bijna even dik. De modisten te Weenen klagen steen en been over den toeuemenden invoer der zoogenaamde Manilla- eu Yokohamahoeden, welke 40 tot 50 kreutzer kosten en met ei n weinig lint opgesierd door dames en kin deren als wandel-en tuinhoeden ge bruikt worden. Van daar crisis in het modevak; want de koBtbare hoeden, waaraan het meeste te ver dienen valt, vinden nu veel minder aftrek dan voorheen. Om hulpmid delen daartegen te vinden werd eene algemeene vergadering van modistes belegd, waarin voorgesteld werd 300 florijnen uit te geven voor bet aankoopen van Manilla- en Yokohamahoeden en daarmede alle straatvegers, kruiers en bedelaars te tooien: dau zouden de dames wel afgeschrikt worden, meende men. Een voorstel in dien geest werd echter niet aangenomen. Eene vreeslijke worsteling tusschen twee Nijlpaarden heeft in den Dierentuin te St. Petersburg plaats gehad. Mama Hippopotania stond op het punt barer heer en meester Hippopotamus een pand hunner liefde te schenken, en de directie scheidie de echtgenooten tusschen bassin en hekkeu. Doch mijnheer duldde dit niet eu maakte zich zoo driftig, dat de schuif tot de echtelijke woning heropend werd. Aldus vereenigd, kwam het zoontje ter wereld, dat zeer voordeelig was, daar het terstond op den hals der moeder kroop en een zegetocht in het bassin hield. De vader keek het voorspoedig kind eerst met verba zing aan en daarna met woede, wellicht uit lage jaloezie. De moeder, die de afschuwelijke plannen van den ontaarden vader begon te raden, begon te snuiven van kwaad aardigheid, waarbij de jeugdige Hippopotamus van haar rug in het water viel. Daar lag de stumpert, niet te spartelen, zooals men meenen zou. daar hij het reeds ver in de zwem kunst gebracht had, maar naar de diepte duikende, om aan de lange tanden van papa te ontkomen, welke hem dreigend vervolgden. Plotse ling werd de oppervlakte des waters bloedrood. De ongelukkige jongen was niet meer; hij was eenvoudig niet door zijn vader erkend en, vol gens de wet der Nijlpaarden, naar het schijnt, door deze fijngekauwd, De bedroefde moeder zocht twee uren naar haar lieveling, doch kroop daarna aan land. Van dat oogen blik af aan scheen de vrede en de vriendschap tusschen Hippopotamus en Hippupotama voor goed hersteld. De voor eenigen tijd uit En geland vertrokken expeditie, om de kuststreek van Engelsch Nieuw- Guinea te onderzoeken, heeft, blijkens een te Cooktorvn aaugekomen lid van de expeditie, den gunstigsten uitslag gehad. Men heeft twee tot nu toe onbekende groote rivieren ontdekt, en die meer dan 100 Eug. mijlen ver opwaarts bevaren. Men ontmoette daarbij 5 tot dusver ge heel onbekende stammen. Ook bleek, dat de steeds voor de Aird-River gehouden rivier in werkelijkheid slechts is een bijvloed van de Dou- glas-rivier. De beide spitsen van de door laatstgenoemde rivier gevormde delta verkregen de namen van Barnett Hills eu Baruett Junction. Eene groote rivier ten oosten van de Douglas werd Jubilee-River, eene andere, niet minder aanzienlijke, Mackay-River genoemd. Van den nieuwen vulkaan in de «Siërra Madre» ("Mexico) wordt gemeld dat de goeverneur Torres, van Souora, de vorige week een nieuwe commissie van onderzoekers heeft belast om den tegenwoordigen toestand van den vulkaan op te ne men, die zich in .zulke zonderlinge omstandigheden gevormd heeft, ge durende een voor korten tijd plaats gehad hebbende aardbeving, in de bergen van de «Siërra Madre». De krater gaat voort ontzaglijke rookkolommen te spuwen, beuevens vuur en lava. De nieuwe vulkaan onderscheidt zich hoofdzakelijk door eene buitengewone werkzaamheid, welke totnogtoe niet is verminderd. Het geluid dat uit zijn binnenste komt is vreeslijk, niemand is nog dichter durven naderen dan ander halve mijl, tengevolge der talrijke afgronden die het omringende ter rein doorsnijden. Op drie mijl in het rond ontmoet men geen enkelen vogel of levend wezen meer. De stad Bavispo is nog slechts een puinhoop. De bewoners hebben zich op de naburige hoogten gezet, waar zij in tenten leven, ten prooi aan doodelijken angst. Sedert de verschijning van den vulkaaD, werd zijn bestaan verre verkondigd door de voortdurende golvingen van deu grond en ver scheidene aardbevingen. Daaronder waren er in de laatste dagen die zeer hevig waren. Corbett heeft een strijkijzer uitgedacht, dat vrij is van de wrij ving over de te bewerken stoffen. Hij vindt het zeer nadeelig voor kan ten gordijnen, borduurwerken en dergelijke artikelen, die tot de pre- ciosa behooren, dat zij op de gewone wijze gestreken worden. Zijn strijk ijzer, of liever rolijzer, bestaat uit vier gladde metalen cilinders, die van assen voorzien zijn, welke op wrijvingsraderen loopen, om het zui ver draaien te verzekeren, terwijl eene aangebrachte plaat met lang werpige openingen het uitvallen ver hindert. Het verwarmen geschiedt op de gewone wijze. Tegen rupsen in alle soort van ooftboomeu is niets meer afdoende dan ze te bespuiten met eene zeer zwakke oplossing van potasch (kool zure kali) in water. Dit zeer een voudige middel helpt radicaal. De zoon van den ondernemer eener uitgebreide handelszaak1. «Ons huis, mijnheer, heeft zoo'n massa filialen in alle werelddeelen, dat wij pas bij het opmaken van de balans merken, of er ook een paar over den kop gegaan zijn. Een bedelaar vroeg tot driemaal toe een knorrigen ouden heer om een aalmoes. «Zoo,» was het booze antwoord, «ik geloof, dat jij het er op toelegt, millionnair te worden!» nECLAMES 30 cents per regel. Een handelaar te Berlijn geeft jaarlijks aan ad verten tiekosten in verschillende bladen 400,000 mark uit. aAls ik niet adverteerde», zeide hij onlangs te midden zijner vrien den, «kon ik mijn winkel wel sluiten om den geringen omzet. In het eerste jaar betaalde ik 1000 mark aan advertentiekostesi en had ik een om zet vau 30,000 mark; in het derde jaar betaalde ik 10,000 mark, en mijn omzet steeg tot 100,000 mark, en thans bed-aagc hij millioenen, zoodat slechts het voordurend ad verteeren mij tot zulk eene hoogte gebracht heeft. Alles wat ik bezit, mijn wereldberoemden naam en mijne schitterende zaken heb ik niet enkel aan mijne solide wijze van hande len, maar voor negen en negentig honderdsten aan de macht der ad vertenties! in de dagbladen te dan ken. Ik ben tot de overtuiging ge komen dat in onze dagen geen zaak, zonder behulp van aunonces, bloeien kan of winstgevend kan worden». Inlichtingen omfrent voordeelig en doelmatig adverteeren in dit blad en andere Courantengeeft het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, sedert 1846 gevestigd te Rotterdam. MARKTBERICHTEN. Haarlem, 27 Juni. Graan- en Zaadmarkt. Witte Tarwe f8,40 a 8,25, Haver f0,a 0, per liect. Amsterdam, 27 Jnnï. He prijzen der Aardappelen waren als volgt: Friesche Hokkumer Jammen f 1,50 a 2,10, do. Franelcer f 1,25 a 1,50, do. Engelsche f 0,a 0,Zeeuwscke spuische Jammen f 1,50 a 2,50, do. ÏTakkeesclie fl,50 a 2,50, Fransche Blauwe f 2,a 2,60, Andijlccv Muisjes f 6,a 7, Westl. Klei manden 1' 5,a 0,idem Kleine Muisjes f 5,80 a 6 20, allen per Hl., Nieuwe Malta per Kg. 13 a 15 ct. Suiker: Biet en Geraffineerd stil. Rijst: Ongepelde. Afgedaan werden 200 bn. Java eu Java Tafel-. De berichten omtrent de te veld staanden oogst luiden uit de verschillende districten van Java gunstig. Gepelde soorten zeer vast, met vraag zoowel voor export als voor het binnenland. Tarwe op levering onveranderd, Nov. f214. Noteering van do Commissie voor den Graan handel. Rogge op levering stil, Oct. f119. Noteering van Menne Thole. Koolzaad, Raap- en Lijnolie zonder handel. Edam, 25 Juni. Kaas: Aangevoerd 125 stapels, wegende Kg. Hoogste prijs der Gras- f 28,Handel vlug. Alkmaar, 24 Juni. Ter Kaasmarkt aangevoerd 718 stapels, wegende 202,9S3 Kg. Prijzen: kleine Gras Kaas f 29,dito Hooi f 30,Commissie Gras f24,dito Hooi f 0,middelbare Gras f24,dito Hooi f0, Leiden, 25 Juni. Aan de Gemeente-Waag ge wogen 509 Va eu 89 x/16 declcu Boter, te zamen 11070 stukken. Prijs Scheibotcr van f36,tot 52,Grasbotcr f 0,a 0, Schiedam, 27 Juni. Moutwijn f9,Jenever Amst. Proof f 13,a f 14,50, Spoeling-Beurs f 0,80, dito Commissie f 0,90. Zwolle, 25 Juni. Boter, Prima Gras f21, 22,50, afwijkende f19,a 20,2e soort f 16,50 a 18,—. Afloop der gehouden Veiling in den „Gouden Leeuw" te Haarlem, op Zaterdag 25 Juni 1887. Fabriek, Lange Heerenvest 116 zw. en rd. Kooper .T. van Willes f8320. Perceel Bouwterrein, Klerksteeg No. 5189. Id. id. id. Id. id. id. Id. id. id. Id. id. id. Id. id. id. iNo. 2 tot en met 7 gecombin. Kooper P. Broste qq. f 5775. Heerenhuis eu Erve met Tuin, Bakcncsscr- gracht 81. Kooper J. Oólgaard qq. f12825. Huis en Erve met Tuin, id. No. 79- Kooper E. C. Mons f6350. Huis ca Erve, Korte Jansstraat S. Kooper E. C. Mons f3250. Heerenhuis en Erve met Tuin, Schootersin- gel 97- Kooper J. M. Vogelpoel f8900. Niet geveild. Huis en Erve, Spaarnc 25. Kooper A. v. d. Linden qq. 1' 6550. Heerenhuis en Erve met Tuin, llazepaters- laau 8a. Kooper C. F. Moorhof qq. f7000. Huis en Erve, Smcdcstraat 36. Winkelhuis cn Erve, id. No. 34. No- 15 en 16 gecombin. Kooper M. Mo: f7050. Huis cn Erve, Grocneudaalsteeg 17- f f 3195.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3