Aan onze lezers. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Mathilda's Liefde 4e Jaargang. Vrijdag 1 Juli 1887. No. 1222. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. ZINKA. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het gekeele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt degelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie» worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pitllicite Btrangére G. L. BAJJBE dp Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. De Directie van HAARLEM'S DAGBLAD heeft aan haar bureau verkrijgbaar gesteld eeu beperkt ge tal exemplaren van den boeienden geschiedkundigen Roman naar het Hoogduitsch door CHRISTIAAN VAN SPAARNE. jggjp- Voor geabonneerden op HAARLEM'S DAGBLAD is de prijs ƒ0.40; voor niet-geabonneerden ƒ1.50. De Directie. Haarlem, 30 Juni. Hl. Te 9 uur werd Woensdagmorgen de arbeid van liet Congres in de gecombi neerde afdeelingen vervolgd. Be beer C. E. Cremer presideerde. Over de vraag: Wat kan er gedaan worden om de kweeking van boenders, eenden, ganzen, enz. onder de Nederland- scbe landlieden aan te moedigen en te be vorderen en dezelve op meer weten schap pelijke en rationeele wijze in te riebten, opdat zij, evenals in Frankrijk, Italië en Oostenrijk, een bron van volkswelvaart worde? die bet eerste aan de orde kwam, werd een zeer interessante discus sie gevoerd, meer in 't bizonder uit bet oogpunt van bet voordeel, uit de eieren verkregen. Be beer Van Lennep van Haar lem trad in een beschouwing ter vergelij king van de Italiaanscbe en Normancliscbe eieren met de Hollaudscbe. Be eerste soorten worden voor millioenen naar En geland uitgevoerd, ofschoon de kwaliteit ver bij die der Hollandsche achterstaat; bij meende dat als men door bet streven naar eierenteelt met roode dooiers en licht bruine schalen den smaak der Engelscheu zocht te bevredigen, dit voor ons een groot voordeel zou kunnen opleveren. Een belangwekkende bijdrage leverde de beer Velthuis van Groningen omtrent bet stel sel van kweeken van hoenders (door bet maken van een put met mest en koeien- bloed, waardoor groote hoeveelheden wor men ontstaan tot voeding der kippen) in Brente in zwang. Hij merkte op, dat men in Groningen aan de eieren dezelfde eisebeu stelt als in Londennochtans geloofde bij dat de eieren met lichtgele dooiers de beste zijn. Hij beval bet stelsel van krui sing van boenders aan tot verkrijging van de beste eieren. Omtrent de voeding der kippen was men 't niet geheel eens. Terwijl de beer Van Lennep meende dat de voeding met wormen, aan de eieren een minder aau- genamen smaak geeft, meende de beer Velthuijs, dat dierlijk voedsel voor kippen men kan er ook paardenvleescb, ge bakt, voor bezigen noodig is voor kip pen. Ook bondenbrood kan wellicht dien stig zijn. Vervolgens deelden verschillende spre kers de door ben opgedane ondervinding mede over het gebruik van gaskalk tot bemesting. Be heeren Weber uit Belft, Koenen en Bultman gaven behartigens waardige wenken over 't gebruik van gas- k;ilk, waarmee men echter meende de laatste - zeer voorzichtig moet te werk gaan, wegens de scherpte. Hij meende dat (ook om den prijs) schuimaarde zeer is te bevelen, maar toch erkende bij 't nut van de gaskalk. Ook de beer Velthuijs deelde de resultaten mede van 't gebruik van gaskalk in Groningen, en in 't algemeen in bet Noorden, waar ze 15 a 20 jaren in gebruik is. Be grond wordt er poreu- ser door en daardoor gemakkelijker te bewerken; men krijgt er beter vruchten door, maar als meststof beeft ze weinig waarde. Toch verdient de gaskalk zeer te worden aanbevolendit zette ook de heer Heideraa uit Westernieland nader uiteen, daarbij wijzende op 't uitnemend resultaat van de vooral op zware kleigronden ge nomen proeven verkregen, maar waar schuwde echter tegen 5t gebruik van on vermengde gaskalk op weiland. Be voor zitter werd gemachtigd over dit punt een conclusie voor 't Congres te formuleereu. Hierna nam de beer Fontein de Jong, president der 2e afdeeling, bet voorzitter schap over ter behandeling van de vol gende punten: Wat kan er gedaan worden om den Nederl. landbouwer beter in de gelegen heid te stellen kennis te nemen van de vragen van den dag op het gebied van den landbouw bier en in bet buitenland behandeld? Be beer Heidema zette de weuschelijkheid van een algemeen tijd schrift voor landbouwkunde in 't licht. Met waardeering voor de werkzaamheid onzer vakbladen, meende de spreker dat er nochtans behoefte is aan zulk een tijd schrift, dat de groote kwesties van land bouw uitvoerig, op 't voetspoor van den vreemde kan behandelen. Be vraagKrant of Tijdschrift, lokte nog veel discussie uit. Volgens den beer Bultman was het «Maandblad van de Holl. Maatscb. van Landbouw" een voldoende voortzetting van 't opgeheven //Landbouwtijdscbiift" der leeraren van Wageniugen. Men moest dus nu slechts zorgen, dat dit blad in veler handen kome. Een courant scheen beter dan een tijdschrift om algemeene kennis te verspreiden. Be beer Baudouin uit den Haag, wees op de moeilijkbeden der zaak en verdedigde bet hoofdbestuur der Holl. Maatscb. van Landb. tegen bet verwijt van den beer Kinkes Borger, alsof dat bestuur de zaak in de doos bad willen stoppen. Hij noodigde dien beer uit zijn denkbeelden op papier te stellen en de uitvoerbaarheid, ook financieel, aan te too- nen. Be beer Cremer wensebte dat men de bestaande bladen niet negeeren zou, maar trachten ze te verbeteren. Ook de beer Velthuijs meende, dat er geen behoefte is aan een nieuwe land- bouwkrantmaar een Tijdschrift wèl, mits bet tegelijk wetenschappelijk en populair zij. Be beer Gosler, van Haarlem, deelde mede dat bij hem en den beer Meijer 't plan bestaat eerlang een blad op te richten, aan de belangen van //bet platteland" in uitgebreide» zin gewijd en ook speciaal voor den landbouw, ofschoon 't niet tech nisch wetenschappelijk zal zijn. Hij wensebte dat men de eerste nummers daarvan zou afwachten, alvorens eenige verdere beslis sing te nemen. Baar men niet tot eene conclusie kou geraken, werd besloten een exemplaar van de notulen dezer discussie aan bet Land- bouwcomité te zenden. Voordat de vergadering gesloten werd, deelde de beer Bultman den uitslag mede van de prijskeuriug van stapels kaas, dien ochtend op de kaasmarkt gebonden, zooals wij dien reeds in ons vorig nummer mede deelden. Be lieer Bultman voegde er bij, dat de beer Boekei, die een subsidie bad ont vangen van de provincie Noord-Holland, van de Holl. Maatscb. van landbouw en van die in Hollandscb Noorderkwartier, door de bekendmaking van zijn procédé van kaasbereiding, daarmee had getoond tegen andere kaassoorten met succes te kunnen concurreeren, zoodat het zeer de aandacht verdiende naar dit stelsel van kaasfabri- katie te werken. Be leden van 't congres ontvingen hierop de uitnoodiging van den beer Cremer, lid der Tweede Kamer en directeur van de Beli-Spoorvvegmaatschappij, om eene proef neming te komen bijwonen met een stoom machine en werktuig om in Beli, in moe rasgronden vaarten te graven. Met een kleinere machine van die soort was't beste resultaat verkregen en daarom bad men nu een groote nabesteld. Hij bracht hulde aan de vervaardigers, de Gebrs. Eigee te Haarlem, die ook voor de Belimaatscb. een draagbaren spoorweg van 25 kilome ters hadden gemaakt. Het verheugde hem dat, terwijl al de producten van de Beli maatscb. hier te lande worden aangebracht, ook de Nederlandscbe industrie in de behoeften aan werktuigen voor die onder neming voorzien kon. Be machine een soort van baggermolen voor moerassigen grond was zeker ook voor den Ned. Landbouw de moeite der kennismaking waard. Tengevolge van deze uitnoodiging werd de vergadering opgeheven tot des avonds Te 1 uur kwam de algemeene verga dering weder in het gebouw //Be Yer- eeniging" onder voorzitterschap van den beer Lieftinck bijeen. Men bracht rapport uit over bet tot dusver behandelde in de afdeelingen. Naar aanleiding der conclusie in de le afdeeling, tot aanbeveling van den wilgenteelt voor mandenteen, liad] een nadere discussie plaats, waarbij de voorzitter waarschuwde tegen de mogelijke teleurstelling omtrent de financiëele resultaten op de zware kleigronden, waarmee volgens den beer Velthuijs in Groningen gunstige resultaten werden behaald, terwijl de beer Bultman daarentegen een algemeene wilgenteelt als de voordeeligste cultuur aanbeval. Be beer Kreta ge wees op de mogelijke daling der prijzen bij de ontzaglijke uit breiding van de wilgeteelt. Be voorzitter hield vol, dat bet voordeel nog onbewe zen is,en verzekerde dat jarenlang bij Velzen uitstekende uitkomsten zijn verkregen. Be conclusie werd goedgekeurd, evenals die over galega officinalis, de boenderkwee- kerij en over de bemesting met gaskalk. Be conclnsiën der tweede afdeeling over proefnemingen met nieuwe cultuurgewassen, over contracten tot levering van beetwor tels door de producenten aan de fabri kanten op grondslag van bet suikergehalte, over contracten voor bulpmeststoffen, vee voeder, handelzaaizaad enz. en over een nieuwe landbouwcourant of tijdschrift werden na korte toelicbtingeu omtrent enkele punten, goedgekeurd. Be beer Kre- lage drong bij bet eerste punt op stelsel matige proefnemingen, bij bet laatste op een officieel orgaan, in den geest van bet Belgische //bulletin de l'agriculture" of het //journal of the board of trade" in Engeland aan. Be voorzitter was tegen een regeeringsorgaan, maar prees officiëele kennisgevingen en een algemeen vakblad aan. Be voorzitter bracht dank aan de voorzittersafdeelingen voor de uitgebrachte rapporten. Hierop hield dr. Bitzema Bos van Wa geniugen een verhandeling over de vraag of bet ook wenscbelijk zon zijn, dat in de wet van 25 Mei 1880 tot bescherming van diersoorten, nuttig voor landbouw of boutteelt, of in bet Kon. besluit van 25 Aug. 1880 ter uitvoering van art. 3 dier wet, veranderingen werden gemaakt en zoo ja, welke? Hij stelde de noodzakelijkheid der wet in 't licht, ter voorkoming van een ver mindering der iusecten-verslindende vogels, maar achtte wijziging van bet Kon. be sluit gewenscht. Bij de discussie die volgde, wees de beer Boreel op de onuitvoerbaarheid der wet, o, a. op bet schadelijke van bonte kraaien en roeken, die de wet beschermt. Hij achtte intrekking der wet gewenscht. Be beer Krelage wensebte ook wijziging van vogelen- en jachtwet beide; bij wees op de nadeelen van sommige vogels, ook voor den tuinbouw. Niet op de vogels, maar op de wetenschap moest men ver trouwen om het kwaad der insecten te bestrijden. Op voorstel van den Heer Bultman werd besloten bet verslag der discussie» te zenden aan bet landbouw-comité, dat een speciale commissie voor deze zaak beeft benoemd. Hiermede eindigde de vergadering, waarna de leden zich naar de harddraverij begaven. In de avondzitting der afdeelingen werd door den beer Cremer uit Oosterbeek aan de orde gesteld vraagpunt 3 Welke ervaring is in ons land opge daan bij de voeding van rundvee, ouder dan één jaar, met katoen, aardnoten, palm- koeken en kapokpitten? Na breedvoerig debat werd vastgesteld, dat bet met bet oog op de aanvankelijk niet ongunstige uitkomsten met de voede= ring met de genoemde koekeu verkregen, wenscbelijk is de proefnemingen op dit punt voor te zetten. Vervolgens werd behandeld punt 6 z/Bij den aanleg van duurzame weiden op de zware kleigronden van liet district Westerkwartier, in de provincie Groningen, gaan sommigen uit van de meening, dat de meest gewensebte toestand van den grond tot dit doel is, dat bij zeer bezet en begroeid is met kweek (agropyrum re- pens.) Er wordt in een dergelijken vol onkruid zijluien bodem klaverzaad gezaaid in een dekvrucht, waarbij men beweert zich wel te bevinden. Is bet bier de bi- zondere geaardheid van den bodem die voor deze handelwijze pleit? en boe is bet feit te verklaren?" Conclusiede vergadering neemt aan, dat bet aanplanten van kweek in alle opzichten is te veroordeelen; maar dat men met bevreemding beeft vernomen, dat in enkele streken van Groningen kweek aan gewend wordt bij bet vormen van duur zame weiden. Verder wordt in de conclu sie de weuschelijkheid uitgesproken, dat nadere gegevens werden verstrekt. In antwoord op vraagpunt 9 Welke ervaring is in ons land opge daan bij bet gebruik van de kettingeggen, vooral met bet oog op de verbetering van weide- en hooiland?" werd als conclusie vastgesteld, dat blijkens de ervaring de kettingegge voor wei- en hooiland met gunstig gevolg is te gebruiken. In antwoord op vraagpunt 12: //Zou bet gebruik van landbouwzout toenemen bij gemakkelijke verkrijgbaar- stelling?" wordt eene schriftelijke mede- FBUILIiETON. Roman van OSSIP SCHUBIN. 23) drie-en-twintigste hoofdstuk. Hij verzoekt dus zijn nicht een volkslied voor te dragen. Nadat Siegburg zijn verzoek heeft ondersteund en Slawa eerst tegen de lage stemming van de piano en de slechte accoustiek van het salon enz. heeft geprotesteerd, laat zij zich eindelijk overhalen, eenige vaderlandslievende liederen ten beste te geven, waarbij zij door Matuschowsky wordt begeleid. Haar hoogopgerichte Walkurengestalte siddert van romantische aandoeniüg; zij verscheurt, naar de eischen van de «art frémissant» een muziekboek, dat zij gedurende haar zang, alleen voor het schilderachtig effect, in de han den houdt. Barones Wolnitzky is zoo stil als een muis en stort tra nen van aandoening. Nadat Slawa het laatste couplet van het laatste revolu tionaire Slavische lied heeft gezoDgen, dat auno '48 ver boden was, en Sterzl zichzelf heeft afgevraagd, wat eigen lijk onuitstaanbaarder was, het babbelen van zijn tante of het zingen van haar dochter, maakt Wladimir von Matu schowsky de opmerking, dat het laat is eu de dames na de vermoeienissen vau de reis wel naar rust zullen ver langen. Hij is geheel uit zijn humeur, daar Slawa's en zijn vereenigde muzikale voordrachten zoo weinig bijval hebben gevonden. Hierop gebruikt mevrouw Wolnitzky nog in der haast het laatste stukje gebak, strijkt dan de kruimels van haar zijden japon op het tapijt, staat op, begint langzaam met allerlei buigingen eu vriendelijkheden de deur te nade ren en heeft nog een half uur noodig, voordat zij einde lijk gaat. Nadat zijne familie is vertrokken en de beide heeren ook afscheid hebben genomen van de dames, zei Sterzl in de vestibule lachend tot Siegburg Ik geloof, dat je de eenige vau ons bent, die zich van avond heeft geamuseerd. Siegburg kleurde. Neem je het mij kwalijk? Misschien... een beetje, antwoordde Sterzl lachend, maar ik stem je toe, de verzoeking was groot. Eigenlijk beklaag ik je, Sterzl, zei Siegburg trouw hartig, niets ter wereld is onaangenamer dan onaange name familie, die iemand onverwacht op het dak komt val len. Ik weet dit bij ondervinding. Het vorige voorjaar in Weenen kreeg mama een half dozijn oude tantes uit de Bukowina bij zich. Sempaly trok met een verdrietig gezicht zijn pelsja eu zeide niets. aan VIER-EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Drie dagen zijn verloopen sedert Truyn van zijn neef heeft geëischt dat hij eeu besluit zou nemen, sedert de plotselinge verschijning van de bespottelijke barones Wol nitzky de reeds op zijn lippen zwevende liefdesverklaring heeft teruggedrongen, en nog heeft Sempaly geen over plaatsing aangevraagd. Overal hebben hem sedert die drie dagen Truyn'soogen vervolgd; zij zijn voortdurend ernstig vragend op hem ge richt, als wilden zij zeggen: Heb je nu een besluit genomen? Neen, hij was nog niet besloten. Een mensch als Sempaly valt niets zwaarder dan het nemen van een besluit. In zijn geval beslist altijd het lot niet hij! De ontmoeting met de dwaze barones Wolnitzky kon een liefdesverklaring terughouden, maar kon Zinka's beeld niet uit zijn hart wisschen. Het gebazel van de oude vrouw had hij vergeten; het lied, dat Zinka dien avond zong, klinkt hem nog altijd in de ooren. Twee dagen heeft hij zich geweld aangedaan en het palazzetto vermeden; toch heeft hij Zinka toevallig, slechts een oogenblik, gisteren op het Corso gezien. Zij zat naast Marie Vulpini zij droeg een grijs-blauw fluweelen japon en een hoed met breeden rand, die een schaduw over haar voorhoofd en gouden lok ken wierp.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1