BINNENLAND. deeling voorgelezen, waaruit blijkt dat de formaliteiten van den accijns liet gebruik van landbouwzout in den weg staan. Dat de «formaliteiten" belemmerend zouden zijn, werd door den beer Bultman betwistmen heeft eenvoudig eene schrifte lijke mededeeling aan een ontvanger te doen, dat en hoeveel men wenscht in te slaan, en men krijgt onmiddellijk het geleibiljet. Daarna werd de vergadering gesloten. IN DEN HOUT. Woensdagmiddag twee uur zou de hard draverij, waarvan in den morgen de loting was gehouden, een aanvang nemen. Het terrein was reeds vroeg in den middag zeer vol en ook de flinke, ruime tribunes waren goed bezet. De jury bestond uit de heeren N. Wafelbakker, voorzitter, Amsterdam jhr. Van Tets, vice-voorzitter, Haarlem; W. Meijer, penningmeester, Haarlem, W. G. van der Wal, secretaris, Haarlem; P. Langeveld, AmsterdamJ. van der Weide, Heemstede; J. H. Dolleman, Heemstede; jhr. W. Mock, Haarlem; J. H. van West Jr., HaarlemL. E. Gerdessen, HaarlemJ. W. Wafelbakker, Bussum. Commissarissen van orde waren deheeren jhr. P. Quarles van Ufford, W. Aeyelts, P. Muiier, A. van Walchreu en P. J. van Lennep, allen uit Haarlem. Van de 26 paarden, die waren inge schreven, was slechts één niet opgekomen over gebrek aan deelneming had men zich dus niet te beklagen. Een half uur voor het begin do harddraverij lieten de deelnemers hunne paarden eens heen en weer draven. Onophoudelijk snorden zij langs de baan en gaven den toeschouwers links en rechts van de afscheiding een voorproefje van den eigenlijken wedstrijd en deden hen een oordeel krijgen over de betrekkelijke waardo der paarden. Geheel Noord-Holland en een groot gedeelte van Zuid-Holland was onder het publiek vertegenwoordigd. Daar speelt de muziek der sclmtterij een marsch uit der Bettelstudent, een man wuift met eeu witte vlag naar beide zijden om «vrije baan" te krijgen. Een ander klimt tegen het tentje tegenover de tribune, waarin drie heeren den afloop van elkeu rit officiéél noteeren. Hij hangt twee papieren plakkaten op met de num mers der paarden, die zoo aanstonds loopen zullen. De trompetter geeft op een teeken der commissarissen een signaal, men rekt de halzen, buigt zich over het staketsel. «Daar komen ze!" klinkt het van mond tot mond. Nog een oogenblikje en de twee eerste mededingers snorden voorbij de tribune, de paarden snuivend, vol spierkracht, de berijders op het bankje zittend van hun s u 1 k e y, zoo.ds de tweewielige lichte voertuigen heeten, met de stem en met de leidsels hun moedige dieren aanvurend. Zoo gaat het voort; telkens stuiven twee nieuwe mededingers voorbij, in den regel elkaar vlak op de hielen; nu en dan keert de kans nog vlak bij den eindpaal, hetgeen telkens onder het publiek, dat met onver flauwde belangstelling den wedstrijd volgt, meer emotie verwekt. Wanneer een partij wat te ver achter blijft, zijn eenige spot tende opmerkingen onder de toeschouwers zijn deel. Naarmate de tijd verstreek nam de be langstelling toe, totdat er ten slotte slechts een zestal mededingers overbleven. Eerst te zes uur was de geheele harddraverij; afgeloopen en de uitslag bekend. De prijs, bestaande in eene som gouds van f 250, uitgeloofd door de gemeente Haarlem, werd behaald door D. Elorijn van Rotterdam, met «Koningin" (zwarte merrie), gereden door G. Koot te Berkel de le premie, ad f 100, door Joh. de Moll te 's Gravenhage met «Vetlok," ger. door A. C. v. d. Akker van Hazerswoude; de 2e premie, ad f 50, door A. C. v. d. Akker, eigenaar en rijder, met «Vogel". De prijs en premiën werden uitgereikt door den heer jhr. van Tets, vice-voor- zitter van de jury, met toepasselijke toe spraken, welke luide werden toegejuicht. Des avonds te half acht werd door het stedelijk muziekkorps van den heer Miiller de aangekondigde muziekuitvoering ge geven, waardoor een groote menigte naar' den Hout stroomde, aangetrokken ook door de illuminatie van de Dreef. Alle gaslantarens waren vervangen door prachtige gassterren. De verlichting van de fontein vooral maakte een goed effect en trok de wandelaars aan. De heer van den Berg had zijne stalhouderij zeer eigen aardig verlicht met rijtuiglantarens en lam pions, en het huis zelf versierd met groen. Verschillende andere gebouwen in den Hout en in de Groote Houtstraat hadden gas verlichting. Het geheele feest dat des avonds niet zeer lang duurde, slaagde naar wensch en be zorgde velen een aangenamen dag. Op 30 Juni 1862 werd het ste delijk Museum van schilderijen en oudheden te Haarlem door B. en W. geopend en de Commissie van Toezicht op die instelling geïnstal leerd, welke plechtigheid heeft plaats gevonden in tegenwoordigheid van de leden van den Gemeenteraad. Die Commissie bestond toen uit de heeren jhr. L. J. Quarles van Ufford, A. J. Ehnle, mr. A. J. Enschedé, A. J. Eijmer en dr. A. v. d. Wil ligen Pz. Slechts één van hen, de heer Enschedé, is gedurende al dien tijd onafgebroken in die betrek king werkzaam geweest, terwijl de anderen sedert door den dood aan hun werkkring zijn ontrukt. De goede grondslagen voor deze kunst verzameling in het begin gelegd, hebben goede vruchten afgeworpen. Meer en meer is de belangstelling toegenomen en heeft het Museum door het bezit van groote kunst schatten o. a. van Frans Hals, De Braij, van der Helst enz. een groote vermaardheid verkregen en is zelfs zijn roem buiten Europa doorge drongen, getuige het veelvuldig be zoek uit Amerika en andere wereld- deelen. Het is derhalve niet te verwon deren, dat de Stedelijke Regeering aan het 25-jarig bestaan dezer in stelling haar bizondere aandacht heeft geschonken. De Raad schonk, zooals men weet, als feestgave ten dienste van het Museum een bedrag van f 500, ter wijl heden middag op het Raad huis een kunstbeschouwing werd gehouden, van de op het Museum aanwezige photografische afbeel dingen en etsen van verschillende meesterstukken van Frans Hals in de musea van Europa aanwezig. O. a. zullen te zien zijn: Eenige 'geteekende, gegraveerde en gepho- tographeerde portretten van Frans Hals zelf; etsen en gravuren van J. Snijderhoeff en J. van der Velde; afbeeldingen, hetzij in ets of pho- tographie, naar schilderijen in bezit van dr. J. P. Six van Hiliegom te Amsterdam, graaf Moriszech, baron Alphonse De Rothschild en graaf Ed. De Pourtalès te Parijs, den heer Roxard de la Salie te Nancy; ein delijk van hetgeen van Hals voor handen is te Berlijn en in de Musea te Haarlem, Amsterdam,Londen, Parijs, Antwerpen, Cassel, Dresden, Frank fort a/M. en Petersburg. Voor deze kunstbeschouwing, zoowel als aan een ter eere van dezen dag door den heer Enschedé te geven feest maal zijn o. a. uitgenoodigd de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën, de secretaris generaal van Binnenl. Zaken, de referendaris van Kunsten en Weten schappen en mr. C. Fock, commis saris des Konings in Zuid-Holland, die in 1862 als Burgemeester van Haarlem krachtig heeft medegewerkt aan de oprichting van het Stedelijk Museum. Ook door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is besloten tot het verleenen van een subsidieten behoeve van enkele hulpbehoevende gemeenten, aan geneeskundigen en vroedvrouwen, die zich vestigen op plaatsen, waar gebrek is aan genees kundige hulp. Van wege het ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid is aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur alhier heden aanbesteed: 1°. Het verbeteren van 's Rijks- zeewerken op het eiland Wieringen (provincie Noordholland), raming f11,820. Van de 13 inschrijvingen was die van C. Bos Az., te Dor drecht, het laagst: f11,340. 2°. De uitvoering van eenige her stellingen aan de werken van het Tienhovensche Kanaal in Gooiland, gemeente Hilversum, mede in deze provincie, raming f 1496. Van de 4 inschrijv. was die van F. Schram, te Blaricum, het laagst: f1323. De St. Ct. no. 150 bevat als er kend volgens de wet van 22 April 1855 (Stsbl. no. 32) de statuten der SchietvereenigingaVicit Vim Virtus» te Haarlem. Dinsdag is ten huize van een schoenmaker alhier, uit de lade eener tafel ontvreemd een zilveren horlogeketting met verschillende an dere voorwerpen, aan welken diefstal zich heelt schuldig gemaakt een 13-jarige knaap, die aldaar had ge werkt. Aanvaukelijk ontkende hij, maar later heeft hij zijne schuld beleden. Woensdagnamiddag heeft een be hendige dief eenen koopman in gouden en zilveren voorwerpen, die aan den Dreef naar de harddraverij stond te kijken, uit den linkerzak van zijn jas een gouden dames horloge in étui gerold. Zondag a. s. herdenkt de heer Utermöhlen, te Purmerend, den dag, waarop hij, voor 25 jaren, benoemd werd tot stedelijk muziekonderwijzer. Tevens is genoemde heer op dienzelf den datum evenveel jaren muziek directeur van de Mannen zang- en orkest-vereeniging Sappho.Als blijk van achting zullen de wer kende leden van deze vereeniging heden avond hunnen Directeur een mahoniehouten muziekkast aanbie den. Deze hulde zal geschieden in een der zalen van het Park, zullende de leden bij deze gelegenheid eenige lievelings-nummers van ,den heer Utermöhlen zingen. LETTEREN EN KUNST. Een schilderij van Alma Tadema «Het bezoek van keizer Hadrianus bij een pot tenbakker", is aan een Amerikaan ver kocht voor 3000 pd. st. of f36000. LEGER EN VLOOT. Bij bet dep. van Oorlog wordt eene wijziging voorbereid in de organisatie van de onlangs opgerichte pantserfort-com pagnieën en wel zoodanig, dat de com pagnieën nietmeer tot een regiment vesting-artillerie behooren, maar gezamen lijk een zelfstandig onderdeel van het wapen der artillerie zullen uitmaken. Vooral voor de kadervorming schijnt deze maatregel dringend noodig te zijn. Met het doel om te velde den sol daat, zonder hem zwaarder te belasten, een grooter getal patronen te doen mede voeren, is door den minister van Oorlog aan de korps-commandanten der infanterie opgedragen, te onderzoeken in hoeverre het gewicht van de velduitrusting van den infanterist kan worden verminderd. Bij kon. besl. van 24 Juni is de 1ste luit. J. Grootenhuis, van het korps genietroepen, voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der genie van het leger in Ned. Indie. Bij kon. besl. van 28 Juni is, met ingang van 1 Juli, ben. tot adj.-commies bij het dep. van Oorlog, de eerste klerk bij dat dep. H. W. Capelis de off. v. gez. der 1ste kl. C. A. L. Rödelstürtz, van het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, op non-activiteit gesteld, in afw. dat omtrent hem nader zal worden beschikt. De heer J. J. M. Fleury.ben. tot vice-consul der Nederlanden te Singapore, en is als zoodanig door de Britsche Regeering erkend. De gewone audiëntie van den minister van S'aat, minister van Binnenlandsche Zaken, zal op Za terdag 2 Juli a. s. niet plaats hebben. Bij beschikking van den minis ter van Marine, tijdelijk belast met de waarneming der functiën van den minister van Waterstaat enz. is, met ingang van 1 Juli a. s. be vorderd: tot opzichter van den Waterstaat 2de kl. O. A.Koorevaar, thans opzichter 3de kl.; tot opzichter van den Waterstaat 3de kl. J. C. Baumann thans opzichter 4de kl. {Bovenstaande berichten zijn uit de St.Ct.) De paarden en rijtuigen ten dienste van HH. MM. den Koning en de Koningin, gedurende het verblijf te Soestdijk, zijn heden morgen per Rijnspoor van den Haag gezonden. Zaterdagavond zal de kapel van de grenadiers en jagers een concert geven op het Oud-Holland- scbe Marktplein bij de Voedings tentoonstelling te Amsterdam. Naar men aan de Amst. Ct. mededeeld, is thans vergunning ge vraagd voer het in de vaart bren gen van booten van Almeloo op Amsterdam, die van Amsterdam tot Zwolle als gewone schroeistoom- booten kunnen dienst doen, maar op bet kanaal mede door middel van stoom, doch zonder werking der schroef, zouden worden voort bewogen. Men is tevens ijverig bezig te trachten het vereischte kapitaal bij een te brengen. - Naar men verneemt zou bet Rijk voornemens zijn te Amsterdam eene kazerne te bouwen op het eer lang vrijkomende terrein van de Amsterdamscbe Pijpgascompagnie, tusscben de Marnixstraat en de Singelgracbt. De Oranje-Nassauka- zerne zou dan aan de Ned. Rkijn- spoor verkocht worden, die op het achterliggende terrein haar kolentip zou kunnen plaatsen. Men schrijft ons uit de Beemster: In de Dinsdag jl. door de comm. tot viering vau het 275-jarig be staan van dezen polder gehouden vergadering is besloten de feestelijk heden le doen plaats hebben op 24 en 25 Augustus a. s. Wanneer de gelden blijken vol doende te zijn, zal men trachten, door een schoolfeest, het houden van een optocht en volksvermake lijkheden enz., dit feest voor iedereen toegankelijk te maken. Men schrijft ons uit Hilversum, van Woensdag: In de heden gehouden raadsver gadering werd voorlezing gedaan van een missive van de commissie belast met het toezicht op 't lager onderwijs in deze gemeente, waarbij genoemd college zijn ontslag vraagt. Op voorstel van een der raadsleden werd echter besloten het gevraagde ontslag niet te verleenen, doch het dagelijksch bestuur te machtigen pogingen in het werk te stellen ten einde de commissie op haar verzoek te doen terug komen. Yolgens gerucht zijn de leden der schoolcommissie tot hun besluit gekomen doordat in zeer veel zaken het onderwijs betreffende, hun advies niet wordt ingewonnen. Zoo moesten ze nog niet lang ge leden uit de courant vernemen, dat er groote wijzingen zouden worden gebracht in het onderwijs aan de eerste burgerschool. Van overleg met de commissie, die daartoe toch speciaal is aange steld, was vau de zijde van het ge meentebestuur geen sprake. Het vermoeden dat de inbraak iu deBalistraat te 's Hage gepleegd zou zijn door een knaap, heeft zich bevestigd. Maandag avond toch arresteerde de hoofdagent van po litie De Groot aan de Koninginne gracht eenen ongeveer 13jarigen, bekend als een onverbeterlijken straatslijper, en genaamd Van den Heuvel. Op dezen knaap had de po litie, onmiddellijk nadat haar hekend was geworden dat de huren een knaap van 15 jaren het huis had den zien verlaten, verdenking, wel ke is gebleken gegrond te zijn ge weest. De jonge deugniet heeft, naar men wil, zijn nachtelijk bezoek aan de woning in de Balistraat ten volle hekend. Bij zijne aanhouding droeg hij kleedingstukken gemerkt met de letter K. en afkomstig uit het woonhuis, door den jongen met een bezoek vereerd. Men schrijft uit Arnhem: Uit den aard der zaak heerscht hier groote belangstelling voor den op Zondag 3 Juli te houden inter nationalen roeiwedstrijd, zoowel om dat men een dergelijk schouwspel hier op den snelstroomenden Rijn nog nooit heeft bijgewoond, als om de ruime deelneming van roeiver- eenigingen uit het geheele land. Uit Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Leiden, Dordrecht, Nijmegen, Delft e. a. p. hebben zich de voornaamste Vereenigingen aangemeld, zoodat eene hoogst interessante «regatta» mag worden verwacht. Het terrein voor den wedstrijd is zoo gunstig gelegen als men wen- schen kan. Het vaarwater voor de roeiers is aan de zuidzijde. De daar reeds in aanbouw zijnde tribune beschut dus de bezoekers voor de zon. Men geniet vandaar ook een heerlijk uitzicht op de stad, op de belommerde wandeling Onderlangs, op den met zwaar hout bezetten Reeberg (Buiten-societeit), op de wandeling Bovenover en het fraaie hout van Hulkestein. Eindelijk is het terrein in de onmiddellijke na bijheid van de schipbrug gelegen, zoodat de afstand van het station vijf minuten bedraagt. Behalve een roeiwedstrijd heeft hier ook een internationale zwem wedstrijd plaats. Deze wordt daags te voren gehouden. Ook met het oog op de gecombineerde feestelijk heden is het dus der moeite waard, van het bezoek aan Arnhem een uitstapje van een paar dagen te maken. Den avond van den 2n Juli wordt in het rijk en met smaak verlichte park van Musis Sacrum een f eest concert gegeven, aangeboden door het muziekkorps der dd. schutterij Er lag een groote bloemruiker op haar knieën en zij snapte vroolijk met Gabrielle, Truyn en de kleine Vulpinis. Wat had zij toch een aardige, lieve manier om met kin deren om te gaan. Het bloed klopte hem in de aderen toen haar blik den zijnen ontmoette en zij even blozend zijn groet beantwoordde.' Het was de eerste maal, dat zij voor hem bloosde. Den nacht daarop droomde hij de onzinnigste dingen. En nu ging hij in de eenzaamheid op het zonnige Pincio wandelen, brak kleine takjes van de heesters en peinsde. Zinka's bezit kwam hem hoe langer hoe meer als een «sine qua non» van zijn bestaan voor. Hij had zich nog nooit een genot ontzegd, en nu.... Heldere zonneschijn schittert op de Piazza di Spagna, de wateren der Barcaccia fonkelen en spatten in den blauw- achtigen, verblindenden lichtglans. De torens van de kerk Trinita dei Monti teekenen zich scherp af tegen de blauwe lucht; op de Spaansche trappen zitten modellen in conven- tioneele Italiaansche kleedij naast blinde bedelaars, die on ophoudelijk halfluide gebeden prevelen. Voor het Hotel de l'Europe slapen de koetsiers onder de groote, gelapte parapluies, die zij, zooals de koopvrouwen op de markt, nu eens als regen-, dan eens als zonnescher men, op den bok vast makèn. Op alle drempels zitten bioe- 4 menverkoopers. Het plein wemelt van touristen en de oogen van Beatrice Cenci, de treurigste oogen ter wereld, zien uit het nitstallingsraam van een plaathandel neer op het alle- daagsch tafereel. Vroolijk en geen kwaad vermoedend, komt Siegburg uit het wisselkantoor van Law en terwijl hij de heerlijke geu ren van hyacinthen en viooltjes inademt, ziet hij een jonge Engelsche na, wier rank figuur goed uitkomt in een nauw sluitend jacket. Nog geheel verdiept in dezen aanblik, schrikt hij hevig, toen een ruwe stem hem toeroept Goeden morgen, mijnheer de graaf, quelle chance Hij ziet om en herkent in het breede, vuurroode gezicht onder een grooten hoed, barones Wolnitzky. Hoewel de zon schijnt, draagt zij een soort regenmantel, door de Parijzenaars zeer juist «cache-misère» genoemd, en niettegenstaande de straat droog is, houdt zij haar cache- misère en haar japon met beide handen op, zoodat haar groote, slordig geschoeide voeten duidelijk zichtbaar zijn. O, barones 1 zegt hij, terwijl hij den hoed afneemt, ik had waarlijk niet.... Ja, u hadt mij niet herkend, antwoordde de ba rones bedaard, daarom heb ik u het eerst gegroet.... Quelle chanceU behoort immers ook tot het ge zantschap Ja, zeker. Dat treft goed, ik heb een verzoek aan u. Mijn doch ter wenscht een audiëntie van den paus bij te wonen. De paus is tegenwoordig veel minder toegankelijk dan vroeger, zegt Siegburg, ik behoor ook niet tot het pauselijke gezantschap en kan u bijgevolg hierin niet behulpzaam zijn. Dat zegt mijn neef ook, dat is fataal! Op hezelfde oogenhlik komt uit Piale's boekhandel Slawa in een versleten directoire-costuum, met ver vooruitsteken den hoed met veeren en een paar niet zeer nette, tot over de ellebogen reikende handschoenen. Ah bonjour roept zij, terwijl zij den jongen graaf vriendelijk de vingers toesteekt. Matuschowsky, die haar begeleidt, groet zeer koel. Siegburg vindt zijn positie alles behalve aangenaam. Het is altijd zoo prettig in den vreemde landgenooten te ontmoeten, zegt Slawa. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2