B III T EX LA ND. GEMENGD NIEEÏÏS. van Arnhem aan de «Vereeniging ter bevordering van het Vreemde lingenverkeer». Deelnemers aan den zwemwedstrijd en aan den roeiwed- strijd hebben vrijen toegang. Ter afwisseling zal men in de groote zaal van een goed café concert kun nen genieten. In de pauze heeft de prijsuitdeeliDg plaats aan de zwem mers. Zondagavond is er feest in de Buiten-societeit. De statmuziek van het 8e regiment infanterie zal daar eene uitvoering geven. In de pauze prijsuitdeeling aau de roeiers. Op den Rijngeïllumineerde gon- deltocht en verlichting van den omtrek. Te Stavoren is groot gebrek aan drinkwater. Putten zijn er niet, en de regenbakken moeten in alle behoeften voorzien: maar deze zijn leeg. In gewone tijden reeds ont breekt het hier aan bruikbaar water. De locomotieven moeten gevoed wor den met water, dat in wagens wordt aangevoerd van Heerenveen,en wan neer nu en dan een oorlogsschip de haven binnenlooptdan kost het soms vrij wat moeite het te voorzien van het noodige drinkwater. Het is wel vreemd, dat van rijkswege nooit eene poging is aangewend, om door horing bruikbaar water te verkrij gen. Er is zeer dringend behoefte aan, en volgens veler gevoelen zou zulk eene boring waarschijnlijk met goeden uitslag worden bekroond. EERSTE KAMER STATEN-GENERAAL. Woensdag is in de atfdeelingen van de Eerste Kamer der Staten- Generaal het onderzoek van de voorstellen der grondwetsherziening aangevangen. FINANCIEEL! MEDEDEELINSEN. liet Weekblad van Broekman en Houders be vat o. a. de volgende opgaven \an minder cou rante of iucouraute fondsen, in de week, tot dm datum van 28 Juni loopende, door lmnne tus- scheukomst verhandeld. Aan i. Drentsche Veen- en Mid den-Kanaal Maatschappij a. ƒ140. Aand. Amsterd. Galerij-Mpij 545/s pet. Aand. Amsterd. Hypotheekbank. 120 Aand. Baarnsche Bouwterr.-Mpij 65 Aand. Kon. Ned Beijersch Bier brouwerij 20 Aand. Ned. Bouw-Maatschuppij ƒ190. Obl. Ned.-Iud. Cultuur-Maats. 87 Obl. Pal. v. Volksvl, (Uitg. Sok.)* 32 Aand. Almelo Salzbergeu Sp.-Mpij 57 Scrip Boxtel-Wezel Spw. (van le Ilyp. Oblig.)5 Aand. Oostcrstoomtram-Mpij65 Idem idem idem67 Aand. Ilijul. Stoomtrw. te 's-IIage 108 Aand. West-Frïcsche Tramw.-Mpij 143/s Obl. Atlas (Mpij De) te Amst. 35 Cert. Vereen. Bezit v. le Hyp. Amer. Spw.-Obl. Rest. bew. 35. Aand. Ilaarlemsche Braudver^.- Mpij 2e Serie170 Aand. Verz.b. Kosmos te Zeist 150 KOLONIËN. BATAVIA, 28 Mei. Verslag der voornaamste gebeurtenissen in liet goevernement Atjeli en Onderlioo- riglieden, loopende van 28 April tot 10 dezer. Groot-Atjeli. Gedurende den verslag- tijd werden nu en dan van 's vijands zijde eeuige schoten gelost op dc versterkingen Lampeneroet en Ketapaug Doea en op de blokhuizen Sabang en Pagani, terwijl Lam- baroe, Siroen, Pakan Kroong Tjoet en Kota Pohama enkele malen vrij hevig "werden beschoten. Ook vielen er nu en dan van achter de heuvels Tjot Goë en kele schoten op den ochtendtrein. Verlie zen werden niet geleden. De Iman van Toengkoep, Toekoe Tjoet, die zich geruimen tijd in het Pedirsche had opgehouden, keerde vau daar, met vrij veel volk, waaronder vrouwen en kin deren, naar de XIII Moekims Toengkoep terug. Met toestemming van het bestuur had liij eene samenkomst met het bevriende hoofd der XXVI Moekims T. Lamrong (Nja Bantali). Na eene afwezigheid van ongeveer een jaar kwam ook de hoeloebalang der III Moekims, Kajoe Adang, wederom zijne opwachting maken bij den civielen en militairen goeverneur. Hij zeide, zich met toestemming van het goevernement, we derom in ziju gebied te willen vestigen en pogingen te zullen aanwenden om zijn volk, dat zich thans voor een groot deel in Pedir en Edi ophoudt, naar Groot- Atjeli te doen terugkeeren. Buiten de linie in de VII Moekims Baid, de IX Moekims, de VI Moekims en de IV Moekims Anak Pnja, was het rustig. Ouderhoorigheden. Segli werd en dan beschoten, doch zonder dat wij daardoor verliezen leden. Den 3 Oen April werden de kampongs Soekoen en Breh van Segli uit en door een aldaar aanwezig oorlogsschip met granaatvuur getuchtigd. Ter Westkust was het rustig; T. Oe- mar hield zich nog steeds op te Pati, Lagen en Telok Gloerabang, doch pleegde geen vijandelijkheden. Ook T. Hoes in Longbata bevond zich nog in die streken. De weersgesteldheid was vochtig, er viel nog al regen; de westmoesson was blijkbaar ingetreden. De gezondheidstoestand was ongunstig, het ziektecijfer hooger, het sterftecijfer laag. Men schrijft van Anjer dato 14 dezer Eene prauw van Tjerita met bestem ming naar Telok Betong, warin 22 man nen en 3 vrouwen, met eene gemengde lading, werd gisterenochtend vroeg gedu rende eenen storm in het middenkanaal omvergeslagen. Het gelukte elf mannen en eene vrouw om in eene boot, die door de prauw op sleeptouw was genomen, te klauteren en te Siri behouden aan wal te komen. Een der dertien in het water worstelenden, die getuige was van het achtereenvolgens verdwijnen zijner lotge- nooten, slaagde er in, eenige drijvende bamboes machtig te worden, waarmede hij tot aan Java's 4e punt dreef, al waar hij, geheel uitgeput, door kapitein Borzone van het Italiaansche schip //Miei Nipoti" werd opgenomen. De //Deli Ct." meldt dat de gezon ken stoomboot //Slamat" gered is. Het vaartuig lag sedert ongeveer half April met het achtereinde 30 E. voeten diep onder water iu eene rivier, die in dezen tijd van het jaar bijna onophoudelijk ge zwollen is. Sedert 21 April 1.1. was de heer Bree- vordt bezig dit schip le lichten, en men kan de zelfvoldoening nagaan waarmede hij eindelijk op den 16de Mei jl. te Tand- jong-Poera binnenstoomde, met het ver loren gewaande stoomertje op sleep. Eindelijk, ongeveer anderhalf jaar na het teekeuen van het kon. besluit, zijn de eereteekens voor belangrijke krijgsbe drijven voor hen, die na 1880 op Atjeh hebben gediend, iu Indië ontvangen, en zal derhalve spoedig tot de uitreiking van die onderscheidingsteekenen worden over gegaan. De eerste stappen zijn daartoe reeds gedaan, aangezien hij de korpsen te Wel tevreden eene opgave is gevraagd van hen, die voor het bedoelde kruis in de termen vallen. België. De Kamer van Vertegen woordigers heeft het voorstel tot vermiuderiDg der invoerrechten op koffie aangenomen. De verminder ing omvat slechte het gedeelte der i ech ten, die door den Staat worden ge heven en 600,000 francs beloopen. Duits chland. De Kroonprins heeft Dinsdag weder eene kleine operatie ondergaan. Dr. Mackenzie heeft namelijk weder een gedeelte van het gezwel aan de keel uitge sneden, zoodat er nu nog een nauwe lijks merkbaar gedeelte is overge bleven. Het uitgesnedene is terstond aan prof. Virchow te Berlijn tot onderzoek toegezonden. In weerwil eeuer lichte verkoudheid van den Kroonprins, waardoor een nauwkeu rig onderzoek van het gedeelte der keel rondom het gezwel werd ver hinderd, is de operatie op de gun stigste en snelste wijze zonder pijn volbracht. Frankrijk. De Senaat heeft het handelstractaat,gesloten met de Zuid- Afrikaansche Republiek, aange nomen, alsmede de Conventie welke is aangegaan met de Compagnie des Messageries marüimes voor de ex ploitatie van den zeepostdienst van de Middel!. Zee, en van Indo-ChiDa, Brazilië, la Plata, Australië, Nieuw Caledonië en de Oostkust van Afrika. Rusland. Blijkens het officieele blad is de straf van 15 door bet mili- lairegerecbtsbofterdood veroordeelde personen, wegens deelneming aan revolutionaire woelingen of wegens medeplichtigheid aan den moord van Sudeikin, voor 8 hunner door den adjunct-militairen opperbevel hebber iu deportatie of dwangarbeid veranderd. De audere 7 personen hebnen van den Czaar gratie ont vangen, terwijl de doodstraf door dwangarbeid is vervangen. De Moskowshaja Wjedomosti bevat een krachtig artikel over de sterkte der Russische krijgsmacht. Steunende op officieele gegevens, constateert het blad dat Rusland 824,000 mau in werkelijken dienst heeft, 1.600.000 man in reserve, en 2.160.000 man van de eerste vaste- land-cathegorie, te zamen 4Va milli- oen soldaten, ongerekend bet zeer belangrijke contingent ongeregelde troepen. Het cijter der reserve-troepen zou dubbel zoo groot kunnen zijn, indien de duur van den dienst op drie in plaats van vijf jaren werd gebracht. «De naburen van Rusland weten het zeer goed.» Het blad eindigt met te zeggen, dat Rusland ieder verbond van mo gendheden het hoofd kan bieden. De reis van Koning Milan naar Weenen beeft in Russische regeerings-kringen den indruk ge vestigd, welke de benoeming van Ristitch had veroorzaakt. Men onderstelt dat Ristitch, door de reis des konings de verzoening met Oostenrijk zoekt tot stand te brengen. Deze reis zal in ieder ge val bijdragen om een blik in de Kaarten te doen werpen. Servië. De Regeering beeft een groot aantal ambtenaren afgezet beschuldigd van misbruik vau ge zag. Tot hunne verdediging zouden zij aanvoeren dat zij zich hebben bepaald tot navolging van het voor beeld hun van hooger haud gegeven. Tallooze petitiën worden Ristitch gezonden, waarin de wensch wordt uitgedrukt dat de regeering zich èa ?an Oostenrijk èa van Rusland losmake. Het volk verwacht met ongeduld den terugkeer vau Natbalia, van den metropolitaan Michel en van den minister vau Oorlog. Bulgarije. Stambuloff verklaarde Woensdag aan den Engelschen consul dat de Sobranje den prins van Saxen- Coburg tot den troon zou roepen. Hij voegde er evenwel bij, dat in dien deze vorst weigerde, men den prins van Battenberg zou moeten kiezen. Het Bulgaarscbe regentschap heeft den mogendheden kennis ge geven dat bet zich niet bezig zou houden met de verkiezing van een nieuw vorst. Karaveloff, sedert eenigen tijd gevaugen gehouden, is tegen borg stelling vrij gelaten. Hij heeft zulke martelingen ondergaandat zijne gelaatstrekken afschuwelijk ver wrongen zijn. Hij lijdt aan zenuw aandoeningen, welke hem geen rust laten. Turkije. Een telegram uit Con- stantinopel te Londen ontvangen meldt onder voorbehoud, dat bij het einde van den nieuwen termijn, welken door het kabinet Salisbury aan den Sultan is toegestaan, tot teekening der conventie-Wolff, de Sultan waarschijnlijk de overeen komst zal ratificeeren. De bedrei gingen van Frankrijk zouden tot resultaat gehad hebben eene wij ziging in de beschikkingen des Sul tans en een verzoening der minis ters met het ontwerp der Engelsch- Turksche conventie. Frankrijk zou, terzelfder tijd, alle kans verliezen die concessie voor den aanleg van spoorwegen in Azie, te verkrijgen; eene concessie waarnaar het haakte. Creta. Op Creta heerscht groote beroering. Het is reeds herhaaldelijk tot een gewapend treffen gekomen tnsschen Christenen en Muzelmannen. De oogst is door brand verwoest. Het oordeel vau eenen buiteu- lander, den secretaris van de Olden- burgsche landbouw-maatschappij, over de Hollandscbe paarden, is belangrijk genoeg om hier vermeld te worden. De Hollandscbe paarden maakten op verscheidene tentoon stellingen, volgens dat oordeel, den indruk dat bet een gezond, krach tig maar in zijne ontwikkeling 3 eeuwen ten achteren zijnd ras is. De afbeeldingen, beelden en schet sen uit de 16e eeuw geven in hoofd, rug en halsvorm, alsook in den koo- gen draf met sterke kniebuiging een trouw beeld van het hedendaag sche Nederlandsche paard. Er steekt iets van het trotsche Spaansche, en iets van het met oorspronkelijke kracht begaafde Deensche paard in het Hollandsche ras. Onze paarden doen zich door hunne sterke beweging en scboone halsvormen in den draf goed voor, doch zij kunnen op aan gevoerde gronden geen taaie loopers zijn, de uitzonderingen daargelaten. Het Hollandscbe paard beeft eene voortreffelijk gezonde kern in zich, welke het in het bijzonder voor het landbouwbedrijf geschikt maakt. Wordt dit paard op zaakkundige wijze bij herhaling gekruist met zulke paardenrassen, welke door hunne lichaamsvormen (lange,schui ne schouders, korten rug, recht, goed gevormd kruis, krachtige bee- uen en betere stelling van de ach terledematen) de gebreken van het Hollandsche ras verbeteren, zouder dit in grootte en kracht afbreuk te doen, zoo kan daaruit een voortref felijk gebruikspaard en ook een elegant, vurig en taai rijtuigpaard voortkomen. Een juffrouw iu de Lombard- straat te Rotterdam moest dezer dagen tot de treurige ontdekking komen, dat de liefde niet altijd be stendig van duur is. Weduwe zijnde en in het bezit van eenig geld, als ook van een netten inboedel, bad zij kennis aangeknoopt met iemand, die voorgaf met haar in 't huwelijk te willen treden. Het paar leefde samen in de beste verstandhouding en meermalen was over den huwe lijksdag gesproken, toen den huwe- lijkscandidaat het buitenkansje ten deel viel, f 13000 te erven. Eens klaps veranderde daarop toen de smaak van den trouwlustige; hij zag van zijn bruidje af eu zij ver kocht alles, wat aan baar ex brui degom behoorde, hetgeen door uit dragers, onder een toevloed van menscheu, werd weggehaald. Onder de jongste veroordeelden door het kantongerecht te Rotterdam bevond zich een onverbeterlijke dronkaa-d, de sjouwer J. J. S. bij genaamd «de looden pijp», die eenige weken geleden uit de rijkswerkin richting te Ommerscbans was ont slagen, nadat hij daarin zes maanden bad doorgebracht wegens dronken schap bij herhaling. Dinsdag werd bij wegens dronkenschap op zes ver schillende dagen na zijn ontslag uit de rijkswerkinrichting, wederom ver oordeeld tot hechtenis van 15 dagen en plaatsing iu de rijkswerkiurich ting te Hoorn voor den tijd van negen maanden. Zekere Ludovica X.werd te Antwerpen aangehouden en ter beschikking van den procureur des Konings gesteld. Zij wordt beschul digd vau schriftvervaisching en af zetterij van 5000 francs, ten nadeele van het bestuur der spoorwegen, posterijen en telegrafen. Dit mis drijf werd onder de volgende om standigheden gepleegd. Ludovica X.en hare twee zus'ers erfden onlangs 9000 francs. De eerste ver teerde haar aandeel met een vriend. De twee andere plaatsten elk 2500 francs op de spaarbank van den staat. Ludovica wist nu door schrift vervaisching eu bedriegeliike mid delen de boekjes harer zusters door andere te doen vervangen en zich beide sommen, dus 5000 francs, toe te eigenen. Op een examen in Belgie, waaraan deelnamen eenige Vlaam- sche, reeds in dienst zijnde onder wijzers, werd het opstel gegeven «Lof van het familieleven». Een der candidaten schreef daarover letter lijk het volgende. «Een groot ongeluk heeft over eenige maanden plaats gehad in de omstreken der provincie Antwerpen. Een trein van de railles geraakt, heeft 3 ongelukkige menschen het leven benomen vrouwen en kinderen waren er door getroffen. De armoede voor oogen, niet meer wetende wat aau te vaugen. Eene weldadigen heer, de droefheid en de ellende voor oogen hebbende heeft dus al zijne pogingen aangewend om die arme familie uit hunne noodwen digheden te trekken en heeft hun dan ze meest eene zekere soaune kunnen verleenen tot onderstand der ongelukkigen.» Volgens dr. Pozzi, te Parijs, kan men van de hypnotische slaap partij trekken bij operaties eu zou meu aldus het chloroform kunnen missen. Op eene vrouw werd een operatie verricht, die 20 minuten duurde. Toen zij uit deu slaap ont waakte, wist zij van niets eu men moest haar het verband toonen, om haar te overtuigen dat de operatie had plaats gehad. Reeds sedert verscheidene maan den had men in het kwartier Père Lachaise te Parijs bij verscheidene winkeliers valsch geld gevonden. Zaterdag trad een meisje van 15 jaar in de Rue des Panayaut een winkel binnen, vroeg om twee stuivers boter en legde een verzil verd koperstuk neer, dat zij als een franc uitgaf. De koopman, die reeds meer valsch geld ontvangen had, vertrouwde het stuk niet en liet een agent roepen, die het meisje arresteerde. Aan bet bureau van politie gebracht, wei gerde zij te zeggen vau wie zij het geld ontvangen had. De commis saris liet haar fouilleeren en uit haar kapsel vielen toen verscheidene der gelijke munstukken. Toen vertelde bet meisje, Jeanne Gros, dat mede plichtigen waren twee jongelieden vau 20 en een meisje van 17 jaar. die gearresteerd werden. Men vond bij hen alles, noodig voor het aan- munten van valsch geld. Bij een gevangenis ie Praag hield een jong soldaat de wacht. Hij was acht jaar oud, toen zijn vader tot 20 jaren, ziju moeder tot levenslange gevangenisstraf werden veroordeeld. In een der gevange nen herkende hij zijn vader; deze stiet hem van zich en de zoon schoot zich denzelfden avoud dood. Een zeer vermakelijke historie wordt door een blad uit Weenen medegedeeld. Een boertje reed on langs met een voer hooi de stad Weenen binnen. De hoogbeladen wagen hield stil en de tolwachter stelde de gebruikelijke vraag: «Niets waar belasting voor betaald moet worden?» «Niemendal» was het antwoord, maar op hetzelfde oogen- hoorde men een verdacht geluid, dat uit den wagen scheen te komen. Het leek liet knorren van een var ken. «Ik zal je leeren een varken biunen te smokkelen», riep de amb tenaar en stak met een lat in het hooi. Het huilen van het getroffen dier was het antwoord. Niettemin betuigde het boertje weenend ziju onschuld en stamelde iets vau den duivel en booze kun sten. «Afladen», beval de tolgaarder. Dit geschiedde in tegenwoordigheid van een dichten drom menschen, die allen zeer duidelijk vernamen hoe het knorren van het zwijn al luider en luider werd, hoe meer hooi meu van den wagen nam. Ein delijk is ook de laatste schelf van den wagen maar geen varken is te zien. Allen staan verbluft, zelfs de tolgaarder weet niet wat hij zeg gen zal. Daar tracht een heer on gemerkt een heeukomen te zoeken. Maar reeds hebben eenigen hem erkend en losten het raadsel op met den uitroep«Aha, de buikspreker Donuer.» Algemeen gelach Echter was een dienaar vau den H. Her mandad van oordeel, dat de heer Dormer zich tegenover een rijksamb tenaar geen dergelijke aardigheden veroorloven mocht en nam den schepper van het onzichtbare varken mede naar het politiebureau. Tuinbouwers klagen er her haaldelijk over, dat hunne tuinboo- nen óf gedurende óf na deu bloeitijd door de zwarte bladluis overvallen worden. Het schadelijk insect is niet alleen in staat de bloesems zoowel als de reeds gezette vrucht grooteudeels te vernietigen, maar het verzwakt ook de smakelijkheid der alsnog verzamelde boonen van de aangetaste planten. Het beste middel om dit insect onschadelijk te maken, is volgens de «Landwirtb» het volgende: «Te gelijk met het laatste bebak- ken, of als de plant geheel in bloei staat, worden de uiteinden, onge veer 5 duim lang, afgebroken en in 't vuur geworpen. Door wegmaking van die planteuuiteinden wordt het iusect niet slechts eene ruime gele genheid om te nestelen ontnomen, maar de bloesems komen ook tot beter ontwikkeling. De door den vijand reeds werkelijk aangetaste planten suijde men zonder genade weg, verwijdere ze uit deD grond en verbrande ze. Op den mestbak mogen ze niet terecht komen, ook niet op den mesthoop, waarin men trouwens wel meer bewaart, wat vooral iu den groentetuin oneindig beter vernietigd ware.» {Li. Ct.) Van een ijverig, maar min of meer verstrooid ambtenaar bij 't Openbaar Ministerie, wordt 't vol gende verteld: Zijn oudste meisje was jarig en vroeg hem wat zij wel van hem voor haar verjaardag zou krijgen. Het antwoord luidde: f 10 of drie dagen. A. Ik hoor met genoegen, dat uwe vrouw tegenwoordig veel gezonder is. Vroeger had ze veel last van flauwten. B. Och ja, sedert men beslag heeft gelegd op onze canapé en kussenstoelen, hebben de flauwten opgehouden. Professor. Welke eetbare plan ten bevatten het meeste eiwit? Student. Spinazie met spiegeleieren. Tooneelspeler (die als Frans Moor vreeselijk wordt uitgefloten). Lieve hemel, wat een blaam en schande voor Schiller. X

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3