meester,de la Fuente, opende de voor stelling met de Fantaisie irillante sur a Traviatawaarmede hij zijn ouden roem als pianist handhaafde. De heer Orelio, die ook hier ter stede een zekere populariteit heeft verkregen, had het leeuwenaandeel in het succes hetgeen te verwachten was nu hij zijn beste liederen had gekozen, zooals het <c Toreadorlied» uit Carmen, en hel Lied van den Czaar, uit Czaar en Scheepstimmerman. Ook de aria aan het slot werd zeer goed gezoDgen. Mevrouw vau Zant zoDg een aria uit «de Barbier van Sevillanen bewees daarbij over een goede colo ratuur en een innemende voordracht te beschikken. De heer Pons die een aria uit Traviatazong, beviel ons beter met «Ie CMlet». De heer Leeuwendal had niet juist een goede keus gedaan met het lied dat hij voordroeg. Na de pauze werd de aardige opéra comique Les noces de Jean- netten van Massé opgevoerd door mevrouw van Zant, den heer Pons en den heer Leeuwendal, welke laatste een zwijgende rol vervulde. Dit stukje alleen was het bezoek aan den Schouwburg volkomen waard. De tentoonstelling van politieke prenten in den schouwburg, die eiken dag met heden te beginnen zal geopend zijn, is een kijkje zeker waard. Men zal zich het dubbeltje niet beklagen dat men als toegangs prijs moet betalen. De groote diplo maten van Europa en alle mogend heden ziet men in de koddigste voorstellingen. Door de politie alhier is een val- sche gulden in beslag genomen, voerende de beeltenis van Koning Willem II en het jaartal 1846. Het stuk bestaat blijkbaar uit lood. Bij den landbouwer J. Intveld aan den IJweg bij den Lisserweg te Haarlemmermeer heerscht kwade droes onder de paarden; zes ziju reeds onteigend en afgemaakt. Men schrijft ons uit den Houtrak- polder vau Vrijdagavond: Vrijdagnamiddag is alhier afge brand de wouing bewoond door H. J. Zijdhof. Het perceel, van hout opgetrokken zijnde, was in den tijd van een half uur een prooi der vlam men. Van den inboedel is bijna niets gered kunnen worden. Alles is verzekerd. Vrijdagmiddag brandde eene wo ning,aan den Ringdijk van den Haarlemmermeerpolder te Halfweg, staande, in korten tijd tot den grond toe af, zoodat niets is kunnen gered worden. Het huis was verzekerd, de inboedel evenwel niet. Oorzaak vermoedelijk door het branden van den bakoven. LETTEREN EN KUNST. Dinsdag was het de 80ste verjaardag van een bekend Duitsck schrijver, den hoogleeraar aan de polytechnische inrich ting te Stuttgart, Friedrich Viscker. Daar ter stede werd dit jubileum luisterrijk ge vierd. Het feest-comité was gevormd door mannen van naam als Spielhagen, Eduard Zeiler, Oncken, Ihering, Ebers, Dahn, Lübke, Mommsen, Paul Heyse, Gottfried Keller, Konrad, Ferdinand Meyer en an deren. Vischer heeft op verschillend gebied uitgemunt. Ziju voornaamste werk is de //Aesthetik," een boek, dat van grooten invloed is geweest en den goeden smaak algemeen heeft bevorderd. Als dichter en denker stond Vischer hoog. Zijn roman „Auch Einer," is even oorspronkelijk als kernachtig. Zijn eigen aardige humor uit zich voornamelijk in „Dritten Theil des Faust," wellicht de geestigste literaire satyre, die de Duitschers kunuen aanwijzen. Bovenal is Vischer een oprecht vader lander. Wie kent niet de prachtige Kutschke- liederen uit den oorlog van 1870, die in geheel Duitschland weerklank bij het volk hebben gevonden? Deze zoowel als de vroolijke liederen van Schartenmeyer (Fliegende Platter) hebben den ernstigen denker Friedrich Vischer tot vervaardiger. Uit alle oorden van Duitschland werden gelukwenschen gericht aan den krachtigen grijsaard, die zich een eereplaats heeft weten te veroveren in de rij van Duitsch- land's dichters en denkers. LEGER EN VLOOT. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat aan officieren der d.d. schutterijen, die in 't bezit zijn van een revolver, waar uit met scherpe patronen No. 11 kan worden geschoten, jaarlijks 120 dergelijke patronen kosteloos van Rijkswege kunnen worden verstrekt. BINNENLAND. Bij kon. besluit van 24 Juni is aan den heerP. S. van Hamel eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van consul-generaal derNederl. te Bangkok, en zulks onder dauk- bet. voor de goede diensten, door hem als zoodanig bewezen. Het consulaat-generaal wordt waargenomen door den zaakgelas tigde en consul-generaal van Frank rijk in bet Koninkrijk Siam, graaf De Kergaradec. Door de arrondissements-recbt- bank te Breda is ter vervulling van eene opengevallen rechtersplaats in dat collegie opgemaakt de navol gende alphabetiscbe lijst van aan beveling mr. E. R. E. Brants, sub stituut-griffier bij gemelde rechtbank, jhr. mr. A. G. de Geer, rechter in de arrond.-recbtbank te Almelo, en mr. A. M. Sassen, kantonrecbter- plaatsvervanger, districts-schoolop- ziener en advocaat te Oisterwijk. De offic. van gez. 2e kl. bij de zeemacht J. G. ten Noever de Brauw wordt met 16 dezer ge plaatst aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord, om tevens dienst te doen in het hospitaal der marine aldaar. (jBovenstaande berichten sijn uit cLe fit.Ct.) Toen H. H. M. M. de Koning en de Koningin Vrijdag met Prinses Wilhelmina te Kleef aankwamen, op reis van Wilaungen naar Soestdijk, werd door mevrouw de Josselin de JongVerkellouw, echtgenoote van den burgemeester vau Ouwerschie, aan de kleine Prinses een bonquet in de Nederlandsche nationale kleu ren aangeboden. HH. MM. de Koning en de Koningin zijn Vrijdag te 11.46 met het Prinsesje te Baarii aangekomen. Op het station werd H. M. een keurige ruiker van donkerroode rozen aangeboden door C. D. P. Ruckert, door den heer C. H. Leive aldaar vervaardigd. Het talrijke publiek juichte het koninklijk gezin luide toe. Prins Victor Napoleon is te Amsterdam aangekomen en onmid- delijk door de ex-Keizerin Eugenie in het Amstelhotel ontvangen. De Prins heeft daar ook zijn intrek genomen. Naar men verneemt heeft de heer J. F. W. Conrad, Inspecteur van den Waterstaat, op nieuw be dankt voor de hem aangeboden betrekking van minister van Water staat, Handel en Nijverheid. Door den minister van Water staat, Handel en Nij verheid is afwij zend beschikt op het request van den Nederlandschen Uitgeversbond, waarbij verlaging van het posttarief tusschen België en Nederland was gevraagd. Voor eene mogelijke ontbin ding van de Tweede Kamer heeft de kiesvereeniging «Wonseradeelr de voor het district Sneek zitting hebbende leden, de heeren Buma, Van Diggelen en Heldt, als hare candidaten aangewezen. Komt er geen ontbinding, dan is het aftre dend lid, de heer Heldt, candidaat der vereeniging. Het zout, dat door leerlooiers hui denzouters en vellenblooters onder vrijdom van accijns wordt inge slagen, kan, volgens resolutie van den minister van finantien, des ver langd in plaats van met creosootolie in dezelfde verhouding vermengd worden met carbolzuur, te leveren door den ontvanger ten koste van den belanghebbende. Voor heide stoffen moet echter een minimum gehalte van 60 percent phenylzuur geëischt worden. Bij twijfel hier omtrent moet een monster tot onder zoek aan het departement van fi nantien worden gezonden. Men schrijft ons uit Zaandam De Heer A. Bakker, hoofd der openbare lagere school op het Fran- sche Pad, herdacht heden, Vrijdag, den dag, waarop hij vóór 40 jaren deze zijne betrekking aanvaardde. Van verschillende zijden ontving de begaafde en verdienstelijke man blijken van belangstelling. Naar aanleiding van het ver drinken van een 4-jarig kind onder Schermerhorn, heeft de burgemees ter zich een honderdtal exemplaren doen verschaffen van de vanwege den Geneeskundigen Raad in de provincie Noord-Holland uitgegeven «Voorschriften tot voorloopige hulp verleening bij plotselinge ongeval len», en die aan even zoovele personen doen uitreiken, die geacht kunnen worden bij voorkomende gevallen er een nuttig gebruik van te zullen maken. - Men schrijft ons uit Alkmaar dd. 1 Juli: Gepasseerde nacht circa half twee brak een hevige brand uit in een boerenhehuizing aan de Waguum- sche huurt toebehoorende aan P. Appeldoorn te II. Hugowaard, en bewoond door twee gezinnen C. en J. Vreeker. De brand nam zoo in hevigheid toe dat een daar achter staande boerderij ook in brand ge raakte en in korten tijd beide per- ceelen in de asch waren gelegd. Niets werd gered en twee stieren en eene geit kwamen in de vlammen om. Aan het krachtig optreden der verschillende brandweercorpsen is het te dauken dat een daar naast ge legen boerderij behouden bleef. De heer IC. Middelkamp, in specteur van politie te Helder, her dacht Vrijdag den dag waarop hij, 25 jaar geleden, aldaar als zoodanig werd aangesteld, na in verschil lende betrekkingen het rijk en de justitie reeds 20 jaren te hebben gediend. Vrijdag is te Leiden het niuwe ziekenhuis geopend, in het leven geroepen door het bestuur der Waal- sche gemeente. In dit hospitaal is gelegenheid tot plaatsing van zie ken van alle gezindten, eiken leef tijd en beide geslachten. Leden van Waalsche gemeenten hebben steeds den voorrang. De aanvragen tot opneming moe ten gericht worden tot het hoofd der verpleging in het gebouw, onder overlegging van eene verklaring van een geneesheer, dat de kranke aan geen besmettelijke ziekte noch aan krankzinnigheid lijdende is. De zieken worden in het hos pitaal behandeld door den genees kundige hunner keuze en ontvangen de medicijnen van den door hen aan te wijzen apotheker. Voor kranken van elders komende, wordt, indien zij geen bepaalde aanwijzing doen door het hoofd der verpleging de hulp ingeroepen van een der genees- heeren en apothekers, daartoe door de Diaconie voorgedragen. Sedert het in werking treden van de nieuwe hondenbelasting te 's Hage zijn aldaar ruim 3000honden aangegeven, en heeft de belasting in weinige dagen meer opgebracht dan anders in een geheel jaar. Zooals men weet, heeft het comité, dat zich ten vorige jare te Dordrecht vormde voor de feestelijke viering van den zesden verjaar dag onzer Kroonprinses, zich per manent verklaard. Het vond daartoe aanleiding in de milde wijze, waarop Dordrechts burgerij de pogingen steunde,zoodat aan de gemaakte plan nen ten volle uitvoering kan worden gegeven. Thans heeft het comité, nog aangevuld met enkele heeren, zich opnieuw tot zijne stadgenooten gewend, met de uitnoodiging het ook thans door milde bijdragen te willen steunen om den 31sten Augustus dezes jaars weder tot een waar kinder- en volksfeest te kunnen maken. Reeds is een voorloopig programma samengesteld, waarop o. m. geplaatst zijnde uitvoering eener kindercautate, feestelijk ont haal der schooljeugd op alle scholen, volksspelen, volksconcerten, enz. Woensdagavond is te Venloo een prachtig luchtverschijnsel waar genomen. Omstreeks ll'/s uur daalde eeu groote vuurbol uit het Noorden in de richting van het Westen neder, waarachter zich een lange staart, aan die van eene komeet gelijk, vertoonde. Toen de bol zich in de nabijheid van de aarde be vond sprong zij uiteen en vertoonde eene menigte vonken, waarna de toen zeer verlichte hemel weder in duis ternis gehuld werd. Te Tilburg is een tweejarig kind door twee op elkander vol gende hooiwagens overreden en ter stond gedood. De voerman liep bij den derden wagen en zag niet, dat het kind op de straat speelde. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Tegen heden reeds heeft de Eerste Kamer alle ontwerpen aan de orde gesteld buiten de Grondwetsherzie ning. Men zal wel mogen verwach ten, dat de schriftelijke gedachten- wisseling bij den Epoed, die daarmede doorgaans in de Eerste Kamer wordt betracht, in een week of hoogstens een dag of tien zal afloopen, zoodat ongeveer 11 of 13 Juli de openbare zittingen kunnen aanvangen. Anders zal er dit jaar met den naderenden verkiezingsstrijd in de politieke we reld haast geen oogenblik vacantie zijn. Er is een commissie van rappor teurs voor alle ontwerpen tot Grond wetsherziening benoemd, bestaande uit de heeren Tak, Roëll, Pijnappel en Yan Roijen. RESHT01AKE& Reeds vroeger werd gemeld, dat op 8 December 11. in het slijk aan het strand bij Stavenisse het lijk was gevonden van een man, wiens hoofd geheel verbrijzeld was. Door het gercchterlijk onderzoek, in gesteld door de Rechtbank te Zierikzee, kwam daarna aan het licht, dat hier waar schijnlijk een misdaad had plaats gehad. Het lijk was van schipper Debbaudt, die op de „Cléopatre" voer, en zich veel op de Zeeuwsche wateren bewoog. De verdenking op diens knecht Henri Wijngaert gevallen, werd door diens latere handelingen bevestigd, en nadat hij op aanvraag der Belgische justitie te Roncq in Frankrijk gevangen genomen eu door den procureur des Konings te Rijssel ondervraagd was, door een gedeeltelijke be kentenis gevolgd. Wijngaert had zijn schipper, volgens zijn eerste verklaring, omdat deze hem met een mes te lijf wilde, doodgeschoten, hem zijn uurwerk en een brieventasch met 200 francs ontnomen en zijn lijk overboord geworpen. Vermoedelijk is dit niet de juiste toedracht geweest, daar Wijngaert later opgaf bij den mast te hebben gestaan en vandaar op den schipper, die aan 't roer stond, te hebben geschoten. Deskundigen hebben uitgemaakt, dat de dood een gevolg is geweest van een geweerschot en van een dat van zeer nabij gelost moet zijn geworden. Welk een slecht sujet die Wijngaert is, blijkt ook uit zijn gedrag na den gepleegden moord. Met behulp van de meid E. Strobbe en haren broeder Jules Strobbe, hoeft hij toen te Gent het huis vau den schipper geplunderd en zich verder aan uitspattin gen overgegeven. Met genoemde hand langers van den diefstal stond hij nu dezer dagen, 15, 16, 17 en 18 Juni voor het hof van Oost-Vlaanderen te Gent terecht. Ofschoon (le verdediger van den beklaagde, mr. Van Reijmbeke, volhield, dat het hof onbevoegd was om de zaak vau den moord te onderzoeken en te vonnissen, daar die misdaad bedreven is in Holland of in de wateren van Holland en do bekl. geen voste woonplaats heeft, ging het hof toch in overeenstemming met de meening van het Openb. Ministerie met de behandeling der zaak voort. Men had de „Cléopatre" achter het Baleis vau Justitie laten bren gen en voerde Wijngaert daar geboeid heen, om van hem aanwijzing te ontvan gen betreffende de plaats waar het misdrijf had plaats gevonden. Met groote koelbloedigheid worden deze gegeven, en de vragen op ongedwongen wijze beantwoord. Ook bij het verder ver hoor onderging deze houding van den beklaagde geen verandering. Eenmaal maakte hij zich vroolijk over de verklaring van een der getuigen, dat de moord zon hebben plaats gehad met een oud geweer. En toen hij, na de uitspraak der jury door het hof tot levenslangen dwangar beid veroordeeld, met dat vonnis bekend gemaakt werd, lachte hij. Hoopte hij wellicht dat de cassatie die hij heeft laten aanteekenen hem helpen zal? De beide andere beschuldigden werden vrijgesproken, omdat zij geacht kunnen worden door Wijngaert misleid te zijn. Voor zijne bemoeiingen ontving de heer mr. baron Van Styrum, lid der Rechtbank te Zierikzee, die als getuige verschenen was en voorts de uoodige inlichtingen aan de Belgische justitie had verstrekt, den war men dank van het Hof. ONDERWIJS. Aan de rijks-universiteit te Leiden werd Vrijdag tot doctor in de rechtswetenschap bevorderd de heer O. B. Menalda, gebo ren te Leeuwarden, met acad. proefschrift, getiteld: //Iets over den aanleg van tram wegen. BUITENLAND. Engeland. In den loop van het debat in de Vrijdag gehouden zit ting van het Hoogerhuis over het HAARLEMMER HALLETJES. Een Zaterdagavondpraatje DOOR RIPPERDA. I. Haarlemmer halletjesLicht verteerbaar voedsel, liefst aan de theetafel te gebruiken. Zoo', stel ik mij voor, moeten ook de Zaterdagavondpraatjes zijn, die ik den lezers van Haarlem's Dagblad geregeld hoop voor te zetten; geen ingewikkelde lectuur maar z/praetjens voor de vaek", over koetjes en kalfjes, van alles en nog wat. Mocht ik eens de plank misslaan, men schrijve het mij; ik ben, heusck, goed van aannemen en wil graag ongelijk erkennen. Ik reken dus zeer sterk op de toegeeflijkheid der lezers van dit blad en zal mij beijveren zooveel mogelijk hunne belangen voor te staan. Ziedaar mijn geheele programma. Die Kraft ist schwach Allein die Lust is grosz. Welk een heerlijke week hebben we doorleefd! Zoo'n congres is toch een aar dige uitvinding, niet alleen voor de heeren die verstand hebben van lijnkoeken, koe pok-, (neen kapok-)pitten, gaskalk, ketting eggen en Poland-China varkens, maar ook voor de geheele gemeente die het genoe gen heeft als gastvrouw te mogeu optre den van een reizend en trekkend en pra tend college als een congres. Het eene jaar is zoo'n congres in Haarlem, houdt ver gaderingen, rijtoeren, harddraverijen, diners en toasten, en duikt het volgende jaar opeens weer in een tegenovergestelden hoek van ons vaderland op, b. v. in Assen wanneer Alkmaar niet erg gastvrij blijkt te zijn. Nu weet ik wel dat er van die eeuwige brompotten zijn, die op alles wat af te geven hebben en beweren willen dat die congressen eigelijk alleen gehouden wor den o m de feestelijkheden, die er mee ge paard gaan, en om die feesten alleen en uitsluitend, maar 'tis niet waar, wezelijk 't is niet waar. Wanneer men enkel reke ning houdt met het uiterlijk vertoon, en de vergaderingen zelf niet bijwoont, zeker, dan krijgt men een verkeerden indruk en verwart middel en doel. Maar als men zich aandachtig rekenschap geeft van het behandelde, en, wat volstrekt niet gemak kelijk is na te gaan, het indirecte nut opspoort dat de besprekingen stichten, dan zal men niet zoo onvoorwaardelijk den staf breken over //zoo'n congres." In elk geval, Haarlem kan zich alleen verheugen over het feit dat het 40ste Landhuishondkundig congres hier dit jaar vergaderde. Wat 'n vertier en beweging in onze goede stad! Iedereen heeft er wat van genoten. De Iiaarlemsche Tramway- maatschappij, de dienstmannen op de Groote Markt, de musea, de koffiehuizen, de groenteboeren, de winkeliers, de kaas- koopers, de muzikanten, de drukkerijen, de timmerlieden, de inktfabrikanten, de huurkoetsiers, de waterleiding, de zakken rollers (van elders afkomstig?), kortom, de geheele gemeente heeft er een voor deeltje aan gehad. Onder de enkele personen die ik zoo even noemde, behooren dan nog niet eens de honderden die bij de harddraverij kwa men kijken. Welk een reusachtige som van genoegen vertegenwoordigden die allen, en genoegen in den goeden zin, als de conversie van gedruktheid en lande righeid, is toch óók wat waard zou ik zoo meenen. De zucht naar genot, die voor velen het eenige streven is, moet worden onder drukt, maar een gepaste ontspanning daar entegen is heilzaam en hoogst nuttig; het is een geneesmiddel tegen die eeuwige malaise waarover men zelfs in Haar lem wel eens hoort spreken. 't Zal mij misschien niet gelukt zijn den draad vast te honden na deze door draverij, maar 'k wilde alleen beweren dat het congres, ook door het uiterlijk vertoon en de feesten die er mede gepaard gingen, inderdaad zijn nut heeft gehad voor Haarlem. Nu, het betoog is niet nieuw en niet oorspronkelijk, maar 't is mis schien niet kwaad voor sommige zwart gallige menschen. Alle overigen zullen het met me eens zijn dat er veel meer congressen moesten gehouden worden, //met den aankleve van dien".

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2