Aan onze lezers. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. Mathilda's Liefde 5e Jaargang. Dinsdag 5 Juli 1887. No. 1225. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. BINNENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijt, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 133. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Koof dag enten voor het Buitenland,: Compagnie Générale de Publicite Btrangere G. Z. BATJBE If Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, Slbis Faubourg Montmartre. De Directie van HAARLEM'S DAGBLAD heeft aan haar bureau verkrijgbaar gesteld een beperkt ge tal exemplaren van den bocicndcu geschiedkundigen Roman naar het Hoogduitsch, door CHRISTIAAN VAN SPAARNL Voor geabonneerden op HAARLEM'S DAGBLAD is de prijs ƒ0.40; voor niet-geabonneerden ƒ1.50. De Directie. Haarlem, 4 Juli. De teraardebestelling van den heer A. C. Nix, wiens overlijden wij in een vorig nummer mededeel den, had hedenmorgen plaats. Be halve de familie vergezelden tal van belangstellenden de lijkbaar naar de stedelijke begraafplaats, waar men een vierentwintig-tal werklie den der H. S. M., benevens de zes nog overgebleven ridders der afdee- ling «Haarlem» van het Metalen Kruis opmerkte. De kist was ver sierd met de banier der oud-strijders en de ordeteekenen van den over ledene. Bij de groeve werd menig hartelijk en welgemeend woord ge sproken. In de eerste plaats gaf de heer Nix, O.-I. ambtenaar, neef van den overledene, te kennen dat hij zijn neef had gekend als een eenvoudig man, gematigd, vol plichtbesef en menschlievendheid. Spr. wees op het voorbeeld dat de jeugdige Neder landers in hem vonden, die in 1830 streed voor de rechten van Neder land. Na dezen sprak de heer Beek man namens den heer Mouton, en herhaalde de laatste gedachten van den ontslapene. Een der oud-strijders, de heer van Kuijk, nam thans het woord en leunende op zijn stok, sprak hij «Mijne heeren, trouw aan Koning en Vaderland is onze leuze; daaraan heeft hij beantwoord, hij heeft als goed soldaat gestreden en is als goed burger heengegaan. Moge hij zijne nieuwe dienstneming bij een Koning der Koningen datgene ontvangen wat voor een goed Christen is weggelegd. Eindelijk sprak nog namens de werklieden der H. S. M., dè Heer C. J. de Graaff als tolk van de gevoelens zijner kameraden; uit die woorden straalde de hartelijke vriendschap door, welke tusschen den overledene en de werk lieden bestond, en wiens nagedach tenis in hunne herinnering zal blijven voortleven. «Wat moet ik» sprak hij, «na 't geen gezegd is nog spreken; kameraden, wij betreuren allen het overlijden van onzen voor- maligen baas; wie onzer nietwaar, heeft niet steeds, wanneer hij in kommervolle omstandigheden ver keerde raad en troost gevonden bij onzen ouden baas; daarom, vaarwel, en geniet de belooning die God voor ieder goed mensch heeft weggelegd. Vaarwel, voor eeuwig vaarwel.» Een vriend van den overledene bracht namens de weduwe dank voor de betoonde deelneming. Op de tentoonstelling van voe dingsmiddelen te Amsterdam is o. a. door de volgende Haarlemmers in gezonden In de eerste galerij rechts vindt men de étalage van de «Haarlemsche Maatschappij tot verduurzaming van levensmiddelen», directeur de heer Joh. de Breuk. De fabriek dier Maat- chappij staat dan ook in een geze gend oord. Voorleden jaar is o. a. hier terstede ter markt verschenen voor een waarde van 350,000 gulden aan groenten enz. Hoewel wij niet over den smaak hebben kunnen oor- deelen, moeten wij erkennen dat de verduurzaamde groenten er zeer lek ker uitzien. De fabriek heeft groote leverautien van groenten in blikken aan de Kon. Ned. Marine. In een bescheiden uitstalling wordt door den heer J. A. van Dapperen te Haarlem, tentoongesteld de zoogenaamde Frankforter azijn- essence, die in Nederland meer en meer burgerrecht verkrijgt. Wij ach ten het wel de moeite waard om de aandacht der huisvrouwen op dit product te vestigen. Voor huishoudelijk gebruik wordt de essence geleverd in flacons, waar op aan de achterzijde een maatstaf iG gehecht, die aangeeft hoeveel essence er noodig is om een wijn- flesch of een liter azijn te verkrij gen. Men heeft niets auders te doen. dan de aangewezen hoeveelheid essence in een wijnflesch te gietea en aan te vullen met water, om een tot direct gebruik geschikten uit stekenden azijn te verkrijgen. Volgens attesten van specialitei ten op chemisch gebied in deze azijn vrij van alle schadelijke bestand deelen. Elke flacon geeft minstens zeven flesschen azijn en kost onge veer f0.70, zoodat de flesch op ulechts tien cents komt te staaD. Ook voor het inleggen van vruch ten en augurkjes wordt deze azijn gebruikt. Ook kan hij bijzonder goed dienst doen aan boord van schepen. Men schrijft ons uit Hilversum De heer Kievits, pachter van het hotel Beau Séjour en het paviljoen op den Trompenberg alhier, heeft een reeks van concerten georgani seerd, die de élite met onweerstaan bare kracht naar het heerlijk gele gen «Herstellingsoord» trekken. Zondag avond was het voor de tweede maal de beurt aan het mu ziekcorps van de dienstdoende schut terij te Haarlem, onder directie van den heer Müiler. De uitvoering van het afwisselend programma werd ten zeerste toege juicht en een bevoegd beoordeelaar deelde mij mede, dat het Haarlem sche corps tot een der beste in den lande mag worden gerekend. We wenschen dan ook, dat we den heer Müiler met zijn gezelschap nog menigmaal hier te Hilversum mogeu wederzien. Door de po.itie te Leiden zijn aange houden twee personen, wier aan houd ng door de officieren van ju stitie respectievelijk te Breda en Haarlem in het «Algemeen Politie blad» verzocht wa=, de eerste ver dacht van diefstal, de tweede, zekere H., van oplichting. LAND- EN TUINBOUW. De hooibouw in den polder Krommenie valt V, te kort uit; het land is hier vrucht baar genoeg, maar de lange aanhoudende koude heeft dc boereu dit jaar gefopt; over 't algemeen wordt er ook te veel vee gehouden. ONDERWIJS. Tot liet afleggen van liet groot O. I. ambtenaars-examen, dat thans te 's Hage gehouden wordt, werden 57 candidaten toegelaten. Vóór of tijdens het examen trokken zich reeds 5 hunner terug. Van de overige 52 waren laatstelijk ingeschre ven bij de Instelling voor ouderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned'- Indië te Delft 44, en bij de Inrichting tot opleiding van O.-I. ambtenaren te Leiden 6, terwijl twee den laatsten cursus aan geen der beide genoemde onderwijsinrich tingen volgden. De uitslag van het examen wordt pu bliek op 9 Juli e. k. Zaterdag werden bevorderd aan de Itijks-Uuiversiteit te Leiden, tot doctor in de geneeskunde, de heeren J. de Groot, geboren te Charlois, met academisch proef schrift, getiteld //Tabes en Lues," en C. Broeksmit, geb. te Kozenburg, met acad. proefschrift, getiteld //De geschiedenis der pokken in Nederland van 1865 tot 1885." Door de geneeskundige staatscom missie te Amsterdam zijn Zaterdag tot arts bevorderd de heeren J. W. Groene- boom en D. H. Koetser, doctorandi. De St-Ci. van 3/4 Juli behelst een kon. besl. van 21 Juni tot vast stelling van een tarief van brug geld voor het verkeer over de brug aan de Roode-vaart onder Klundert, in den weg Klundert-Moerdijk. De gewone audiëntie vau den minister van Oorlog zal op Donder dag 7 Juli niet plaats hebben. Blijkens bericht van den Nederl. consul-gener. te Lissabon, heeft de Portugeesche regeering de haven van Rio de Janeiro sedert 1 Juli 11. vrij verklaard van gele koorts. Blijkens bericht van den waarn. politieken agent en consul gen. der Nederl. in Egypte, worden daar te laude sedert den 14en Juli 11. de herkomsten van Akyab (Golf van BeDgalen) wederom tot het vrije verkeer toegelaten. {Bovenstaande berichten zijn uit d,e St.Ct.) Als eene bizonderheid deelt men mede, dat Z. M. de Koning gisteren de reis maakte met den eersten rechtstreeks doorloopenden personentrein KeulenNijmegen KesterenAmersfoortBaarn. Den 2en Augustus zal te 's Hage ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, weder van gemeentewege eene illu minatie worden ontstoken in het Haagsche Bosch. Burgemeester en Wethouders heb ben daartoe een krediet van f 2000 aangevraagd, daar het bedrag voor openbare vermakelijkheden is uitge put tengevolge van de viering van 'sKonings 70sten verjaardag. Z. K. H. Prins Albert van PruiseD, regent van Brunswijk is Za terdagmorgen omstreeks half elf uren uit Hannover in den Haag aangekomen en, na een kort opont houd, per rijtuig naar Scheveningen doorgereisd, ten einde op deze plaats eene maand van het badseizoen door te brengen. Aan het Rijnstation waren ver schillende autoriteiten ter verwel koming of ontvangst van Z. K. H. aanwezig, als: de Duitsche gezant, baron Saurma; de secretaris der Duitsche legatie; de hofmaarschalk, kamerheer-ceremoniemeester des Ko- nings baron de Constant Rebecque; de waarnemende stalmeester van Z. M., baron Van Heemstra; de minister van Staat jhr. Van der Does de Willebois; de burgemees ter der residentie, alsmede de heeren Lintz, administrateurs der eigendommen van den prins, met ieder van welke heeren Z. K. H. zich langdurig onderhield. De Prins is vergezeld van vier adjudanten. Uit den Haag wordt gemeld aan het Hild «De minister Heemskerk wendde zich ten tweeden male tot den heer Bastert, ten einde hem te bewegen de portefeuille voor handel, nijver heid en waterstaat te aanvaarden. De heer Bastert liet zich overhalen en besloot als opvolger van den heer Van den Bergh op te treden. Wanneer ik goed ben ingelicht, heeft de nieuwe minister te Soest- dijk reeds den eed in handen des Konings afgelegd.» De Duitsche gezant te Bucharest is aangewezen ter vervanging van den heer Radowitz, gezant te Con- stantinopel, die met verlof op reis gaat. De civiel-ingenieur Snethlage is benoemd tot hoofdingenieur hij de Ned. Zuidafrikaansche Spoorweg maatschappij. FEUILLETO HST, ZINKA. Roman van OSSIP SCHUBIN. 26) ZES-EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Mr. Ellis zei van tijd tot tijd: Heerlijk.... heerlijk! Die opera moet je uitwerken die mag niet onuitge voerd blijven! Uitwerken, zuchtte Tulpin ironisch, werken! Dat is mijn zaak niet. Wij hebben ideeën. Het werken la ten wij aan de... hm... hm... de anderen over. Bedenk toch, dat ik geen noten kan lezen, waarlijk geen noten kan lezen, herhaalde hij tweemaal met onbeschrijfelijke zelf genoegzaamheid. Daarna zette hij zijn kunststuk voort en mijnheer Ellis riep nog eens: Prachtig! en vergeleek hem met Felix Mendelssohn, wat Tulpin, die een aanhanger was van de toekomstrichting, kwalijk nam. Eindelijk stond lady Julia op en verzocht de aanwezigen vriendelijk een kop thee te gebruiken. Men gaf gaarne gehoor aan haar uitnoodiging en weldra was de muziek salon bijna leeg. Alleen mevrouw Tulpin uit liefde en mijn heer Ellis uit plichtgevoel waren bij den vleugel gebleven. In de aangrenzende vertrekken werd thee gedronken en gepraat, maar er heerschte nog een tijdlang een melan cholieke stemming. De gedruktheid was onder de gasten uitgebroken als een epidemie en er werd veel gesproken over de aangenaamste wijze van zelfmoord. Tulpin trommelde voort, maar eensklaps verstomde zijn voordracht. De Jatinsky's waren verschenen. Zij trokken de algemeene aandacht. Zij waren zoo interessant, dat zelfs Tulpin den vleugel verliet. Alle drie glimlachten zeer vriendelijk, bijna zou men zeggen geruststellend. Gravin Ilsenhergh, die met hen was binnengekomenhad hen opmerkzaam gemaakt op het «gemengde» van de Romeinsche gezelschappen. Zij voel den hun meerderheid, maar verborgen hun zelfbewustheid onder nederhuigende vriendelijkheid. De beide gravinnen werden bestormd, en, wat zeer te verwonderen was, zij werden door dames bijna nog meer gehuldigd dan door heeren. Men bewonderde alles aan hen haar kleine voeten, haar karakteristieke en toch zoo fijn en scherp geteekende profielen, haar ongelooflijk dunne mid dels, de kleur van heur haar, den kunstigen eenvoud van haar toiletten. Men wedde er om of hare kleeren van Tanet of van Worth waren. In het aangrenzend salon ontstond een beweging, ten gevolge van het binnenkomen van een geliefd persoon. Zinka, zonder haar moeder, alleen door Cecil begeleid, kwam binnen en reikte met vriendelijken groet de vrouw des hui zes de hand. Je bent een onverbeterlijk treuzeltje, je komt altijd te laat, zei Lady Julia vriendelijk verwijtend. Zooals het berouw en de politie, antwoordde Zinka vroolijk; waarop Lady Julia haar aan gravin Jatinsky voor stelde. Help me nu een beetje met het theeschenken je weet, ik reken altijd op je, ging Lady Julia voort, wil je het eerst je lieve landgenooten daar een kopje geven Polyxena en Nini zaten ongeveer vijf schreden van hen af, omringd door de gèheele Romeinsche heerenschaar. Zinka ging juist naar hen toe, toen Sempaly ook naderbij kwam en zoo plotseling tegenover Zinka stond, dat hem niets overbleef dan haar de hand te reiken en hij niet kon laten haar aan te spreken. Natuurlijk zei hij juist het onhandigste wat hij zeggen kon, zooals bijna iedereen zou gedaan heb ben: Wij hebben elkaar in lang niet gezien. Het hoofdje fier teruggeworpen en met een ondeugenden blik antwoordde zijJe hebt de boetedoening zeker voortgezet. Misschien! onwillekeurig moest hij glimlachen. Zij haalde de schouders op. Eigenlijk had ik lust je de vriendschap op te zeggen, zei zij. Sedert ik ech ter.... met een blik op de schoone gravinnen de oorzaak van je trouweloosheid ken, vind ik die ten minste zeer verklaarbaar. Heb nu de goedheid, mij aan de dames voor te stellen. Fraulein Sterzl! Nauwelijks had hij den naam nit- 1 gesproken, of een kwalijk verborgen lachje speelde o;r

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1