BUITENLAND. Door enkele fabrikanten en directeuren van industrieele onder nemingen werd de wensch geuit, dat het Sociaal Weekllad tot eenen kleinen prijs verkrijgbaar mocht gesteld worden voor het personeel hunner inrichtingen. Ter voldoening aan dit verlangen verklaarde zich de uitgever, de heer Tjeenk Willink, bereid, tot den prijs van 2 cent per nommer exemplaren beschikbaar te stellen. Aanvankelijk slaagden de pogin gen, ter verspreiding van het blad in deze richting aangewend, boven verwachting. In ééDe enkele indus trieele inrichting worden reeds ge- ruimen tijd op deze wijze wekelijks meer dan 100 exemplaren door de werklieden gekocht. Een der werkgevers, die naar aan leiding van voormeldde kennisgeving aanvankelijk een tiental exx. voor zijn personeel verlangde, verzocht eene week later 25 stuks en bestelde daarna voor het vervolg geregeld 50 exemplaren. Al mogen niet overal de resul taten even schitterend zijn, eene proef valt licht te nemen. Door de bladen liep het be richt, dat het verslag, waarin de Commissie van Enquête het door haar ingestelde onderzoek, voor zoo ver zij haar taak vermocht af te werken, moet samenvatten, thans binnen weinige dagen kan worden tegemoet gezien. Wij hebben reden om te gelooven, dat die mededeeling slechts betrek kelijk juist is. De termijn, binnen welken de commissie gereed moet zijn, verstrijkt op 1 Aug.; derhalve dient ook vóór dien tijd haar verslag te zijn vastgesteld. Doch waarschijn lijk zal dit slechts even vóór het sluiten van het hek kunnen geschie den; en zoolang zal men dus nog geduld moeten hebben. SocWeekil.) Het hoofdbestuur der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen heeft kennis gegeven, dat aan de gehouden verkiezing voor twee plaatsen in zijn midden is deelge nomen door 189 departementen, te zamea uitbrengende 642 stemmen. En wel met den navolgenden uitslag: le. mr. A. Bloembergen Ezn., te Leeuwarden, verkreeg 619, dr. W. P. Ruijsch, te 's-Gravenhage, ver kreeg 23 stemmen; 2e. mr. G. A. van Hamel, te Amsterdam, verkreeg 566, en mr. W. Id. K. Mouthaan, te Amsterdam, verkreeg 76 stemmen; zoodat de heeren Bloembergen en Van Hamel met groote meerderheid zijn gekozen. Beiden hebben zich de op hen gevallen keuze laten wel gevallen. De ex-keizerin van Frankrijk zal vermoedelijk in het «Amstel-Hó- tels verblijven tot 15 dezer. Zij leeft daar zeer eenvoudig en afgezonderd. Tusschen 7 uur en half acht wordt het ontbijt gebruikt, te 9 uur en te 1 uur behandelt dr. Mezger zijne pa tiënte. Na de tweede behandeling volgt het déjeuner. In de namiddag uren doet de ex keizerin geregeld wandelingen in of om de stad, nooit anders vergezeld dan door mevr. Le- hreton en den heer Pietri. Een gids is tot dusverre niet meegenomen, ook niet bij de enkele rijtoertjes, die zich niet verder dan den gewonen rit door het Vondelpark langs de Kalfjeslaan en den Amsteldijk hebben uitge strekt. Te 7 uren wordt het diner opgediend. Slechts eenmaal heeft keizerin Eugénie nog in den avond eene wandeling gemaakt, anders blijft zij na het diner thuis, om zich tegen half twaalf ter ruste te be geven. Donderdag kon men H. M. op den Dam zien Btappen uit eenen tram wagen der Sarphatistraat-lijn, den weg langs het Damrak nemende. Prins Victor vertoefde slechts één nacht in het «Amstel-Hótel», maar verbleef den geheelen avond in het gezelschap van de ex-keizerin. Alleen des Zondags gaat deze ter kerke, en wel in «De Duif», op de Prinsengracht. vx De Amsterdammer verneemt^ dat prof. Van 't Hoff aan de Atn- sterdamsche Universiteit verbonden blijft. Hij heeft voor de aanbiedingen uit Leipzig bedankt. Eerlang is nu een voorstel aangaande het labora torium te verwachten. Aan den nieuwen circus-Carré te Amsterdam wordt met alle kracht gewerkt. Thans is men tot de tweede verdieping van het voorgebouw ge vorderd, en eerstdaags kan met de bekapping van den eigenlijken cir cus worden begonnen. Een blik in het inwendige geeft nu reeds eenen indruk van de waar.ijk grootsche wijze waarop de bouw dezer inrich ting, die Amsterdam tot eer en, naar gehoopt mag worden, ook tot voordeel zal strekken, is opgevat. Toen voor een paar jaar de gemeente Alkmaar haar waagge bouw herstelde, kwam op zekeren winderigen Zaterdagmorgen, een marktdag, een zwaar stuk hout op het Marktplein vlak voor de Waag naar beneden vallen, met het nood lottig gevolg dat twee personen werden getroffen en een hunner, de varkensslachter S., op de plaats dood bleef. De weduwe S. stelde toen een rechtsvordering tegen de gemeente in, bewerende, dat bedoeld stuk hout van den steiger vóór het waaggebouw was gevallen, dat te wijten was aan schuld, nalatigheid of onvoor zichtigheid van de beambten der gemeente Alkmaar, met het toezicht op het werk belaBt, of van werk lieden in haren dienst. De weduwe vorderde op dien grond eene scha devergoeding van f 12,000. Na krachtige bestrijding dezer vordering door de gemeente en het hooren van niet minder dan 30 ge tuigen, stelde de Alkmaarsche recht bank de eischeresse in het gelijk, doch achtte met het oog op den wederzijdschen stand en de fortuin van partijen en op de omstandigheden eene vergoeding van f65,00 vol doende. Yan dit vonnis kwam de gemeente Alkmaar in hooger beroep bij bet gerechtshof te Amsterdam. Zij be weerde evenals in eersten aanleg le. dat de eischeresse in hare dagvaar ding geen voldoende feiten had gesteld, waaruit schuld, nalatigheid of onvoorzichtigheid van eenigen persoon, voor wien de gemeente aansprakelijk zou zijn, zoude kunnen worden afgeleid; 2e. dat niet bewezen was, dat het stuk hout van den steiger voor het waaggebouw was gevallen; 3e. dat in ieder geval het toegekend bedrag te hoog was. Doch bij arrest van 30 Juni jl. heeft het Hof, in strijd met de conclusie van het O. M., dat tot niet-ontvankelijk- verklaring had geconcludeerd, het Alkmaarsche vonnis bekrachtigd. Voor de gemeente Alkmaar werd in beide instantiën gepleit door mr. Aug. Philips, voor de wed. S. in eersten aanleg door mr. A. F. K. Hartogh, in appèl door mr. P. Pet, allen advocaten te Amsterdam. Verleden week vertelde een boerenknecht te Baarn dat hij voor ƒ400 bestolen was, en werden er al eenige personen aangehouden, doch telkens weer ontslagen, daar het bleek dat zij geheel onschuldig hier aan waren. Nader blijkt het, dat eerstgenoemde geen cent rijk was. Sedert eenige dagen was hij onder trouwd, en had aan zijne toekoms tige ega verteld, dat hij bovenge noemde som bezat. Daarvoor zouden zij eenige huishoudelijke artikelen .koopen, en toen kwam de aap uit de mouw: de man had geen geld. Dat het gestolen was, werd spoedig tegengesproken. Misschien voor straf vreezende, is hij gevlucht. Men heeft -hem het laatst aan de Eem gezien, waar ook zijne klompen en pet zijn gevonden. Daar er bij de familie van hem ook niets omtrent zijn verblijf bekend is, vermoedt men, dat hem een ongeluk is overkomen. Door de maréchaussées uit Til burg is 11. Donderdag gearresteerd zekere J. v. H. te Goorle, agent der «Verzekeringsbank der Nederlan den», gevestigd te Rotterdam. Een door de politie ingesteld onderzoek moet aan het licht hebben gebracht, dat hij zich door genoemde Maat schappij, met behulp van valsche bewijsstukkentweemaal eene polis van ƒ50 had doen uitbetalen voor personen, die voor hun lidmaatschap hadden bedankt en door hem werden opgegeven als te zijn overleden. Hij is ter beschikking van de justitie te Breda gesteld. Te Venloo is Donderdag eene 30 35jarige vrouw van den trein gezet, en moest door de politie in bescherming genomen worden. Op alle vragen, die tot haar gericht worden, antwoordt zij: ja. Omtrent hare herkomst of geboorte kan men niets gewaar worden, alleen kan men uit de antwoorden opmaken, dat zij haren man zoekt, die lang en ver weg is. Dat zij eene Hollandsche vrouw is, staat vast, evenals de geneeskundigen de verklaring heb ben gegeven dat zij krankzinning is. Het is eene vrouw van kleine gestalte, met een goed uiterlijk. Men schrijft ons uit de Veen koloniën: In 1870 werd te Frederiksoord eene scherpschutters-vereeniging op gericht. Thans zal ook in Willems oord, maatschappij van Weid, eene dergelijke vereeniging tot stand ge bracht worden, onder leiding van den heer N. W. Makel, gepension- neerd onderofficier van het West- Indische leger. Verscheidene jongelieden hebben zich reeds als leden aangegeven. Als caudidaten voor het lid maatschap der Provinciale Staten van Drente (vacature Carsten) wor den door de kiesvereenigingen ten zeerste aanbevolen de heeren Jan Pet te Hoogeveen, jhr. H. G. van Holthe tot Echten te Echten en A. W. Geerts te Ruinerwold. Gewoonlijk maakt men zich hier niet druk bij eene verkiezing, in overeenstemming met den Drent- schen boer, die beweertOf 'k stemme of niet, belasting mö 'k toch be- taolen Engeland. Bij de verkiezing te Spalding, in het graafschap Lincoln, is tot lid van het Parlement geko zen de heer Stewart, liberaal van de Gladstone-groep, met eene meer derheid van 745 stemmen boven den conservatieven candidaat, ad miraal Tryon. De conservatieven verliezen hierdoor eene plaats in het Parlement. Volgens een bericht in de Vossische Ztg. heeft een Engelsch consortium aan de Egyptische regee ring aangeboden, de gezamenlijke Egyptische spoorwegen voor tien jaren in pacht te nemen. Het con sortium waarborgt eene pachtsom van gelijk bedrag als de tegenwoor dige jaarlijksche opbrengst, en neemt de verplichting op zich om de lijn Port-SaïdIsmaïla bij te bouwen, aan de spoorwegen in Boven-Egypte uitbreiding te geven en een cen traal station te bouwen te Caïro. Al deze nieuwe werken zouden na afloop van den pachttermijn koste loos het eigendom der Egyptische regeering worden. De heer Kimber zou heden de regeering interpelleeren nopens den stand der onderhandelingen met de andere belanghebbende Europeesche staten, over het bijeenroepen van een internationaal suiker-congres. Duitscllland. Volgens de avond bladen heeft het door Virchow in gestelde onderzoek naar het door Mackenzie uit het strottenhoofd van den kroonprins gesneden stukje tot eene bepaald gunstige slotsom geleid. Het vertrek van Keizer Wil helm naar Ems was op heden avond bepaald. Bij het Duitsche leger zal visch bij de militaire keuken worden in gevoerd. Men berekent dat per maal dagelijks per man 1 pd. visch noo- dig zal zijn en dat die voor 10 ct. zou kunnen worden geleverd. Voor- loopige proefnemingen zijn goed ge slaagd. Frankrijk. De Kamer heeft aan genomen artikel 29 der fmilitaire wet, waarbij eene zekere belasting wordt ingesteld voor hen, die wegens lichamelijke onbruikbaarheid voor den dienst, of omdat zij broodwin ners zijn voor het gezin, worden vrijgesteld. In de Kamer is een voor stel ingediend, om het invoerrecht op alkohol tot 60 frs. per hectoliter te brengenals beschermende maat regel tegen den verwachten invoer van alkohol uit Duitschland, ten gevolge van de nieuwe Duitsche wet, waarbij de uitvoerpremie wordt ver hoogd. Van het begin dezer eeuw tot 1870 bedroegen de uitgaven van den Franschen Staat 289 milliard, 917 millioen en 870.000 frs.; de inkom sten bedroegen meer dan 331 milliard. Italië. De Observateur francais (een katholiek blad) heeft uit Rome per telegraaf bericht ontvangen, dat volgens telegrammen uit Londen aan de H. Stoel gericht door mgr. Raffo Scilla (vertegenwoordiger van den Paus bij het jubileum) deze door de Koningin en het Kabinet-Salisbury met eene bijzondere welwillendheid is ontvangen; door de Londensche pers met een bescheiden welwil lendheid. Dit zou eene eerste stap zijn in de richting van het herstel der oflicieele betrekkingen tusschen Engeland en het Vatikaan. De Monitewr ie Rome noemt zich gerechtigd om het bestaan van een nota van den H. Stoel te logen straffen, welke het gedeelte van de consistoriale toespraak van 23 Mei, betreffende de Romeinsche kwestie, tegenspreekt. Dit blad voegt er bij dat de H. Stoel steeds wenscht, gelijk Leo XIII het in zijn toespraak heeft gezegd, een einde te maken aan de nood lottige verdeeldheid tusschen Italië en het Pausdom, op voorwaarde dat laatstgenoemd in een toestand worde geplaatst, welke aan den Paus geenerlei macht zou verleenen en hij toch een algeheele vrijheid zou ge nieten in overeenstemming met zijne waardigheid. Paus Leo XIII, zijne innige liefde voor Italië betuigende, heeft nadruk kelijk gezegd op welke stellige voorwaarde de H. Stoel zich met de Italiaansche regeering zou kun nen verzoenen; maar het is niet eenmaalhet is honderd en duizend maal dat men de waarheid moet verdedigen tegen onjuiste voor stellingen. De Capitan Fracassa maakt melding van den diepen indruk op het publiek en de Kamer ge maakt door de verklaring van de regeering betreffende de verhouding van Italië tot de Europeesche mo gendheden, vooral tot Engeland. Het blad voegt erbij dat deze verklaring blijkbaar zinspeelt, ten minste vol gens de publieke meening, op een staatkundigen zet, welke nog niet lang geleden is gedaan en welke deel uitmaakte van een programma van buitenlandsche politiek, dat lang te voren was overwogen. Spanje. In den Senaat had Za terdag een heftig incident plaats tusschen den minister van Oorlog en den generaal Primo Rivera, ten gevolge waarvan laatstgenoemde is afgezet. Er was dezer dagen sprake van een conflict tusschen een Fransche en een Spaansche kanonneerboot op de kust van Guinea. Nader blijkt, dat hieraan geen gewicht moet ge hecht worden; de zaak is bovendien reeds geschikt en de Fransche over heid moet zich voldaan hebben ver klaard met de verstrekte inlichtin gen. De politieke toestand in Spanje is zeer ernstig. Het is voor het minis terie onmogelijk de volle zitting te laten voortduren en de legerhervor- ming te doen aannemen. Het Kabinet heeft in de oogen van het volk den schijn op zich geladen van te hebben gebukt voor de eischen zijner tegenstanders. De ministerieele meerderheid is onthutst, en het Kabinet zit in alle opzichten in de klem. Men vreest dat de mi nister van Oorlog zijn ontslag zal nemen, hetgeen tot eene ministeri eele crisis zou leiden. Zwitserland. De Bondsraad heeft met de «Banque de Paris et des Pays-Bas» eene overeenkomst ge sloten tot conversie der leening van 311/, millioen, eene conversie waar van reeds sinds lang sprake was. De nieuwe schuldbrieven renten 37» pCt. en zullen tot den koers van 99 worden uitgegeven. Men gelooft dat de Bondsraad, door met deze operatie eene buiten landsche crediet-instelling te be lasten, de groote financieele wereld van Zwitserland een gevoelig, zede lijk nadeel berokkent. Oostenrijk. Een verslaggever van de Daily Netvs te Weenen heeft een onderhoud gehad met prins Ferdinand van Saksen-Coburg, die zeide dat hij nog niets naders wist omtrent het aanbieden van de Bulgaarsche kroon, maar zich ge neigd toonde die onder zekere voor waarden te aanvaarden. De Prins vertrekt naar Parijs en Engeland. Aan de Standard wordt uit Weenen gemeld, dat Rusland zich thans lyxena's lippen. Zinka bemerkte dit en tevens hoe Sempaly's houding eensklaps veranderde, terwijl zijn gezicht een on verdraaglijke, trotsehe uitdrukking aannam. Doodsbleek, met vlammende oogen, beantwoordde zij slechts vluchtig den groet der beide Oostenrijksche dames en trad terug. Sterzl, die met Truyn in een nis stond te praten, had het kleine voorval uit de verte gezien en fronste het voorhoofd. Intusschen was Sempaly op een tabouret bij zijn nichtjes gaan zitten, met den rug half naar de theetafel gekeerd, waaraan Zinka bezig was. Dat is dus de beroemde Zenaïde Sterzl? vraagt Polytena plagend. Je hebt geen slechten smaak, Nicki 1 Maar wat permiteert zij zich een toon tegenover je; 't is wezenlijk al te erg! Hij antwoordt niet. Zij beschikt al geheel over je, alsof je haar eigen dom was. Maar Kena! zegt Nini verwijtend tot haar spot tende zuster. Spreek niet zoo luid! Kort daarop komt mr. Ellis bij de dames en deelt hun mede, dat monsieur B., nu de prix de musique, zijn Sym- phonie Arabe zal voordragen. Men begaf zich naar de muziekzaal. Het programma be loofde veel. Nadat B. had geëindigd, gaf een jonge, Bel gische graaf een liefdesduet tusschen een haan en een kip ten beste, met zooveel gevoel, dat alle aanwezigen hun luiden bijval betuigden, en bovenal de Jatinsky's, die het genre zeer nieuw vonden. Mrs. Ferguson zong een paar Fransche coupletten en mr. Ellis speelde een adagio van Beethoven; daarna ver zocht men Zinka iets te zingen. Wat moet ik zingen? U kent mijn geheele repertoire, zei zij met eenigszins gedwongen vroolijkheid tot mr. Ellis. Wij smeeken om een Stornello, - zei Siegburg, op den vleugel toetredend. Lady Julia sloot zich bij zijn verzoek aan. Zinka legde de vingers op de toetsen, begon met een ietwat doffe, maar welluidende stem te zingen. Dat lied had zij nog nooit gezongen, zonder dat hij, na de eerste maten, uit den verst verwijderden hoek van een salon naast haar was komen staan. Onwillekeurig zag zij op en zocht hem. Daar zat hij in zeer vertrouwelijke houding naast Polyxena op een kleine canapé, den voet op de knie, de hand aan den enkel en glimlachte over iets, dat deze hem toefluisierde. Zinka kon zich niet goed houden. Zij kon het lied niet verder zingen. Haar stem stokte. Zij vergat de begeleiding, tastte onzeker naar een paar accoorden en Btond plotseling op met een verlegen lachje. Het gaat vandaag niet! fluisterde zij. Polyxena zei nog iets ondeugends, Sempaly ergerde zich er over; hij dacht er aan om Zinka over haar fiasco te gaan troosten, maar voordat hij het met zichzelf eens was geworden, was Nini opgestaan. Niettegenstaande haar schuchterheid ging zij door de zaal op Zinka af en sprak haar vriendelijk toe. Sempaly bleef zitten. Toen hij Nini echter hij het naar huis gaan haar sortie over de schouders hing, zei hij zacht Je bent een lief kind, Nini, en kuste haar de hand. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2