GEMENGD NIEUWS. niet tegen de candidatuur van den prins van Coburg zou verzetten. Koning Milan heeft zijn terug keer uitgesteld. Men verzekert, uit goede bron, dat hij 8 Juli te Bel grado zal terugkeeren. Bulgarije. De ministers en bijna al de afgevaardigden zijn te Sofia aangekomen, om bij de opening der Sobranje op heden tegenwoordig te zijn. De candidatuur van prins Ferdinand van Saxen Coburg voor den Bulgaarschen troon zal officieel door het regentschap aan de Sobranje worden voorgesteld. Men meent te weten dat alle mogendheden hunne goedkeuring zullen geven, behalve Fraukrijk en Rusland. Turkije. Drummond Wolff heeft Zaterdag aan de Porte Engelands ant woord medegedeeld. Het weigert in een nieuw uitstel der ratificatie van de conventie te bewilligen. Tenge volge van dit antwoord heeft er opnieuw een ministerraad plaats gehad. De berichten uit Creta doen opnieuw voor een oproerige bewe ging vreezen, welke, volgens som migen, veroorzaakt zou worden door de traagheid waarmede de Porte voldoening geeft aan de eischen der Cretenzers, en, volgens anderen, door den wensch van zekere mogendheden om een voorwendsel te vinden om op Creta vasten voet te verkrijgen. Hoe het ook zij, de vrees voor een opstand is zeer levendig. De Chris tenen verlaten de steden en begeven zich naar de bergen, terwijl de mu zelmannen van het platteland een schuilplaats zoeken in de steden. China. Een bericht uit Shangaï aan de Standard meldt dat het op handen zijnd huwelijk van Quang- Su, den jongen keizer van China, offici eel is aangekondigd. De huwelijks plechtigheid zal niet minder kosten dan vijf-en-twintig millioen francs. Talrijke verauderingen in het per soneel der keizerlijke admini-tratie en in die van de Chineesche lega tion in het buitenland worden ver wacht. De Chineesche legatie te Londen zal belast worden met de betrekkingen tusschen het keizerrijk en de kabinetten van Parijs, Brussel en Rome. Met de zomermaanden zijn wij wederom bet seizoen ingetreden van de vermakelijke reisindrukken welke Engeische toeristen over ons volk aan de Engeische bladen plegen te zenden. Een van die heereu schreef aan the Globe een schetsje van Amsterdam en de voedingsten- toonstelling. In zijn korte inleiding schrijft bij, dat men in de Amster- damsche straten meer vreemdelin gen dan Hollanders tegenkomt, be halve legio Duitschers, ook Belgen uit Antwerpen, en Hugenoten uit Fraukrijk. Overigens, zegt hij, gaat tegenwoordig Holland geheel in zijn koloniën op. Had Holland die koloniën niet, dan zou het landje niets te beduiden hebben op de kaart van Europa. Het zijn de koloniën die Nederland in 't leven houden, en omgekeerd trekken de koloniën jaarlijks de kern van de natie naar die gewesten Na eene zeer vluchtige beschrij ving van de tentoonsteiliDg, zegt de Engelschmau, dat het hem is opge vallen hoe vluchtig de meeste be zoekers het tentoongestelde opne men. Zij kennen geen grooter ge not dan aan tafeltjes te gaan zitten, sigaren rooken, en groote glazen bier drinken. De Engelschman heeft bui tenslands den naam van een stevigen bierdrinker te zijn; maar dan moet men de Hollanders zien. Hoeveel bier een Hollander tusschen zijn opstaan en naar bed gaan naar binnen kan slaan, als hij er zich eenmaal voor gezet heeft, kan niet heter worden uitgedrukt dan door een «onbekende hoeveelheid.» Toch ziet men er maar weinig dronken lui in de straten. En wat het rookeu betreft, de goedkoopste van de tabak en de vrijdom van belastiDg op dat arti kel zijn zeker de oorzaak dat men er zoo ontzaglijk veel ziet rooken. Pijpen zijn betrekkelijk zeldzaam. Ieder rookt in Holland sigaren. Werklieden,politieagenten, soldaten, ambtenaren, kooplieden, deftige bur gers en jongens, alles rookt. Toen de Engelschman deze uitspraak op het papier had gezet, wilde hij zich eens vergewissen of hetgeen hij ge zien had soms exceptie was. Hij ging aan zijn venster staan, en da delijk viel zijn oog op twee jongens van nog geen 12 jaar, met korte broeken, die met een sigaar in den mond voorbij liepen. Zij deden pre cies alsof het zoo behoorde en waren volstrekt niet verlegen in hunne rookbewegingen, zooals Engeische jongens. Even achter die twee aan den overkant van de straat, liepen weer twee jongens, van 13 jaar ongeveer, ook met sigaren in den mond van wel een halven voet lang. Letterlijk allen die tot het manne lijk geslacht behooren rooken siga ren. Al loopen ze met hun dertie nen te gelijk over straat, er is er niet een onder, die niet rookt. Het bloemencorso van de Amster- damsche jongelui was, volgens dezen «occasional reporter» van the Globe. een fiasco. Vooreerst zijn de Amster- damsche studenten een geheel ander 6lag van jongelieden dan de deug nieten van een Engeische universi teit. Zij hadden het air van brave, netjes gekleede, ijverig studeerende jonge menscben en maakten den in druk alsof zij met hun figuur ver legen waren en recht in hun schik zoutien zijn als zij weer goed en wel op hun kamer zaten. Dan had den de rijtuigen, waarin zij de «flo- wer-battle» uitvoerden, een vrij or dinair voorkomen. Zij waren met weinig smaak versierd en werden gemend door een zeer zonderling slag van koetsiers. Op den bok van een koets, die blijkbaar den meesten indruk moest maken omdat er vier paarden voorliepen, zat een koetsier in livrei en driekanten steek, die met zijn rooden knevel en ongepoederd haar bepaald een zot figuur maakte. In het bloemenwerpen waren de knapen erg linksch en, om de waar heid te zeggen, de dames, die zulk een belangrijk aandeel in den strijd moesten nemen, waren niet bizonder aantrekkelijk. Daarbij kwam dat bet volk zich niet ontzag, zich ron dom de rijtuigen te verdringen en zich van de bloemen meester te maken. Er was niet de minste geestdrift onder het volk. Dat ziet men trou wens nooit in Holland. De harts- tochtelijkste speech wordt hier als een preek opgezegd en er wordt naar geluisterd zonder het minste teeken van leven onder de toe hoorders. In de comedie hoort men eventjes in de handen klappen als het gordijn valt, en een onderdrukt gelach gedurende de voorstelling is de eenige belooning voor de acteurs. Die Engelschman moet tijdens het operaseisoen eens naar Den Haag komen. Haagsch Dgbl.) - Betreurenswaardige huiselijke omstandigheden noopten Vrijdag de politie een huis binnen te gaan in de Bleekstraat te Utrecht. Zekere R. wordt sedert eenige tijd door vrouw en kinderen, naar men zegt onmenschlievend behandeld; sedert hij zonder werk is geraakt, omdat zijn gezicht verzwakt is, wordt hij achterafgezet en mag 'smiddags zelfs niet aan de gemeenschappelijke tafel eten. Toen Toen hij Vrijdag middag zich daartegen verzette en aan tafel ging zitten, werd hij door vrouw, zoon en dochter mishandeld. De buren, die dat bemerkten, haalden de politie, welke alle moeite had om de vrouw en kinderen te be schermen tegen de verwoede buren. De Jistelpot van Klaas Ursem. Het volk noemt alle chronische etterende gezellen fistels en daaron der zoowel die gemakkelijk als die zeer moeilijk genezen. Klaas Ursem, een Noord-Holland- sche boer die voor enkele jaren is overleden, speculeerde daarop en verkocht voor veel geld een zooge naamde fistelpot. De erfgenamen zetten nu de winstgevende zaak voort. Volgens mededeeling van den heer P. Kruysse (zie no. 1, jaarg. II) bestaat het middel uit 2 dooiers van eieren met boter en eenige plautenpoeders, voornamelijk van karweizaad, laurierbessen en seven- boom. Eén zulk een pot, (die misschien geen 25 cent waarde heeft) kost ruim f 4, doch men moet volgens Ursem minstens 6 stuks gebruiken voor men over de uitwerking een oordeel kan vellen, zoodat ruim f 24 het minste is wat men op 't altaar der lichtgeloovigheid offert. Maar al te dikwijls doet bovendien het misplaatste vertrouwen op de fistel- Eot, die niets kon baten, den lijder et inroepen van noodzakelijke ge neeskundige hulp uitstellen, of de door den geneesheer aanbevolen behandeling veronachtzamen. Dr. J. Ensing deelde vroeger (no. 3, jaarg. II) een geval mede waarin Klaas Ursum's kwakzalverij op die wijze den dood van een jongmensch had veroorzaakt. Mdbltegen de Kwakzalverij.) Vrijdag bleef te Diemerbrug weer een Rijnbeurtvaarder aan den grond zitten; Donderdag was de vorige met groote moeite en nadat het schip grootendeels gelost was, docr de brug gesleept en de vaart vrij gemaakt. Het nu vastzittende schip is met bazalt en koffie ge laden eerst 's avonds kon het voor uit komen. Het Geïllustreerd. Volksblad voor Nederland, uitgave van D. Van Sijn en Zn. te Rotterdam, blijft flink aan zijn rooeping beantwoorden. In den goeden volkstoon geschreven, keurig geïllustreerd, werkt hetkrach- tig mede om de volksklasse goede lectuur te verschaffen en om de verderfelijke invloeden van andere zoogenaamde volksorganen te neu traliseeren. Wij meenen dat 't blad een goede toekomst heeft, want 't verdient den steun van allen die het wèl meenen met de lagere standen. Te Antwerpen doet een ge schiedenis veel van zich spreken. Een jongmensch zonder eenig ver mogen is er in geslaagd een jong meisje te huwen van ouden Rus- sischen adel eu met eeu onmetelijk fortuin Z ontmoette te Ostende de schoone Ivanovna de Sen en had reeds dadelijk zijn plan ge reed. Het gelukte hem een gelegen heid te vinden om zich aan het meisje en haar moeder voor te stel len en hij maakte een gunstigen indruk. Om de zaak tot een goed einde te brengen bad bij geld noodig. Een huwelijksagent leende tegen buitensporig hoogen interest eene som van 10,000 fr. op voorwaarde, dat hij voor een vriend zou door gaan en zich zou overtuigen of het huwelijk werkelijk kans van slagen al dan niet. Hij was weldra gerust gesteld. Z. viel zeer iu den smaak der beide dames. Hij had aan zijn burgerlijken naam dien van eeu dorpje nabij Antwerpen toegevoegd en maakte verteringen gelijk het een zoon van aanzienlijken huize past. Zijn aanzoek werd aangenomen en er werd bepaald, dat het huwe lijk in Rusland plaats zou hebben, Z.vernam, tot zijn groote vreug de, dat de bruidschat zijner verloofde ruim een millioen zou bedragen. Maar alvorens naar St. Petersburg te vertrekken, moest Z zich met zijn ouders die te Antwerpen een kroeg hielden verstaan eu hun zijn aanstaande voorstellen. Weder geholpen door zijn kassier, huurde hij een gemeubileerde villa in het dorpje, waarvan hij den naam had aangenomen, en verzocht zijn ouders er zich heen te begeven. Hij huurde een muziekkorps, bestelde bij een restaurateur in Antwerpen een rijk diner en nam voor één dag een aantal lakeien en kellners in zijn dienst. Ten slotte huurde hij een fraai rijtuigje met een koetsier in vergulde livrij op den bok om het gezelschap van het station te Ant werpen af te halen. Alles was ge reed. Z met zijn kassier en de beide dames kwamen vroolijk en wel te W aan, waar een mu ziekkorps hen opwachtte. Natuurlijk was het heele dorp op de been en daar met milde hand geld en levensm'ddelen onder de menigte werden uitgedeeld, ontbrak het niet aan toejuichingen, die Z. met een beschermend knikje beant woordde. De beide dames dachten niet anders of de avonturier was een aanzienlijk man, die niet slechts zijn landgoederen, maar ook zijn onder danen had. De ouders werden voor gesteld zij hadden hun beste plunje aan, maar zagen er niettemin ver schrikkelijk burgerlijk uit. Z. z-ide de beide dames in vertrouwen, dat de oude lui de patriarchale zeden maar niet wilden afleggen; men moest daar genoegen mee nemen. De dames waren allerliefst en de schoone Ivanovna omhelsde de oude kroeghoudster zeer hartelijk. Deze maakte ouder het diner wel allerlei min welvoeglijke gebaren en haar echtgenoot, die ailengskens de hoogte kreeg beging tallooze domheden, zoodat Z.op heete kolen zat, maar een en ander ont snapte aan de aandacht der gasten. De list gelukte volkomen. Z.is nu te St. Petersburg, waar hij, dank zij de verwanten zijner nieuwe familie, in de groote wereld verkeert. Te Spa is een 70-jarig grijs aard, Lambrette geheeten, die ge rechtelijk bewaarder was van de ver zegelde nalatenschap van een rijke oude juffrouw, die 's zomers in eene eigene villa te Spa, en 's winters te Nizza verblijf hield, door drie revol verschoten gedood, terwijl de zegels verbroken en het geheele huis ge- plundert is. Behalve edelgesteenten en andere kleine zaken van waarde is een bedrag van 3000 fr. in biljetten gestolen. De moord is in den nacht van Maandag op Dinsdag gepleegd, en eerst Woensdagnamiddag heeft men zich over het onzichtbaarblijven van den bewaarder bezorgd gemaakt en de misdaad ontdekt. Een der Fransche bladen maakt melding van een groot feest dat elk jaar met behulp der publieke lief dadigheid wordt gegeven in het krankzinnigengesticht van Bicêtre bij Parijs en waarbij verschillende artisten der Parijsche theaters wel willend hunne medewerking ver- leenen. Het is een merkwaardig en tevens aangrijpend schouwspel om in die bijeenkomsten, samengesteld uit al- lei soorten van krankzinnigen, deze lieden met gespannen aandacht de stukken, waarvan zij zoo zeer den indruk gevoelen, te zien volgen eu de schoonste gedeelte toejuichen. Niet zonder reden vraagt men zich dan af of men wel met gekken te doen heeft. Dit jaar was «De Droom van een zoon,» eene compositie van Hector Boulet, verpleegde van Bi cêtre, een der hoofdpunten van het feest. Fugère heeft de coupletten gezongen en vervolgens den onge- lukkigen auteur, die tot tranen toe bewogen was, ten tooneele geleid, waar hij door zijne medeverpleeg- daverend werd toegejuicht. De aankomst van een levende zebra was voor 100 jaren, toen Ber lijn nog geen zoölogischen tuin had, voor de wetenschap eene belangrijke gebeurtenis. In de toen bestaande bladen las men daarover: «Hiermede doe ik het geëerde publiek weten, dat ik met een zeldzaam dier, een levende zebra, die nog nooit in Eu ropa is gezien en met recht een meesterstuk der natuur mag ge noemd worden, hier ben aangeko men. De beroemde heeren Linnaeus, Buffon, Johnston en Houtyn hebben daarvan in hunne natuurgeschiede nis melding gemaakt, waardoor ver scheidene hooggeplaatste personen moeite deden zulk een dier ook in Europa te doen zien. Dit dier zal van heden af dagelijks te bezichti gen zijn, van 's morgens 9 tot 's avonds 8 uur, Onder de Linden, iu het Hotel Russie. «Entrée 8 grosschen, 4 gr., 2 gr. «Berlijn, 26 Juni 1787. Brunn.» Reeds sedert maanden worden te Rome de toebereidselen gemaakt voor de tentoonstelling, die in December aanstaande, ter gelegen heid van het 50 -jarig priesterjubileum van den paus, zal worden gehouden. Uit alle landen komen geschenken voor den paus in en nauwelijks weet men, hoe de ruimte, die men voor de tentoonstelling heeft be stemd, alle heerlijkheden, die de wereld aan de voeten van den dertienden Leo neerlegt, bevatten moet. De tentoonstelling zal hoofd zakelijk worden gehouden op de «Giardino della Pigna» in het Vati- caan. Het is een plein met pijnboo- men beplant en waaromheen een breede, vierhoekige en overdekte galerij loopt. Het midden wordt ingenomen door een zuil, die Leo XIII eerst kort geleden daar ter plaatse heeft laten oprichten. Het is een gedenksteen aan het laatst gehouden concilie, dat den paus onfeilbaar heeft verklaard. Twee Latijnsche opschriften vermeldden deze gebeurtenis; voorts sieren de wapens der familiën Mastai en Pecci het monument, dat gekroond wordt door een Petrus van den beeldhouwer Guarcherini. Tegenover het monument zal de eerezaal zijn voor deo paus en zijn gevolg en aan weerszijden van deze zaal de vertrekken voor het tentoonstellings comité en de exposanten. Daar het plein naar alle waarschijniijkheid niet groot genoeg zal zijn om alles te bevatten, heeft men een deel van den aangrenzenden tuin en het museum «Chiaramonti» ook in ge reedheid gebracht. Kardinaal Schiaf- fino, eere president van het feest comité, is het vooral, die met grooten ijver de voorbereiding leidt. Op het gebied van fabricatie van kinderspeelgoed, zijn de Ver- eenigde Staten op weg Europa en bovenal Neurenberg te overvleuge len. De hoofdstapelplaats is natuur lijk New-York, hoewel het meeste speelgoed in den Staat Connecticut vervaardigd wordt. Kort geleden werd er uit New-York naar Bombay 500 gros kinderpistolen gezonden en eene even groote bezending, benevens tinnen paarden en wagentjes, ging naar Zuid-Afrika. Deze laatste zen ding was nochtans niet bestemd voor kinderen. Het komt dikwijls genoeg voor, dat de hovelingen of vorsten van naburige stammen, als zij over een gewichtige aangelegen heid willen onderhandelen, boden met geschenken, bestaande uit kin derpistolen, looien soldaatjes, enz. naar hun koninklijken broeder zen den, om hem daardoor van hun genegenheid te verzekeren. «Wilt ge Frausch brood, mijn heer?» vroeg een kelluer in een Eagelsche restauratie. «Neen, John,» zeide het jonge vrouwtje, dat met haren echtgenoot aan taiel zat, «neem maar gewoon brood, want dat brood dat eerst uit Frankrijk hierheen is gekomen, kan niet goed meer zijn!» Zandlvoort. Concertzaal en Terras van Hotel Kurzaal. MIDDAGCONCERT door de Crefelder Stadtiscke Capelle ouder directie vau den Kapelmeester JULIUS OERTLING, Kgl. Musik- director aus Crefeld, op Dinsdag 5 Juli 1887, aauvaug 2 uur. PROGRAMMA. Eerste Afdeeliug. 1. Ouverture: Ein Sommer- nachtstraumMen' delssohn. 2. Eutr'Act aus JDoiina Jnanito. Suite. (Harfen-Solo Friiulein Muller). 3. Der Wanderer. Lied. Schubert. 4. Hesperus Balmen. Walzer. Jos. Strauss. Tweede Afdeeling. 5. Ouverture .Tessonda. Spohr. 6. La tempêteTsciiaikowsky. 7. "Rhapsodic N°. 3Liszt. 8. SeréuadcMÉTRA. AVONDCONCERT op Dinsdag 5 Juli 1887, aanv. 8 uur. Eerste Afdeeling. 1. Ueher Berg und Thai. Marsch. Suppé. 2. Schauspiel Ouverture. .11. Uofmann. 3. Walkiireu RittR. Wagner. 4. Flcdcrmaus Quadrille. Strauss. Tweede Afdeeling. 5. FackcltanzMeijerbeer. 6. Largo Uür Harte und Violinen. Hun del. 7- 2 Spauische TanzeMoszkowsky. S. Am hinimelblauen See. Walzer. Mi blocker. MARKTBERICHTEN. Haarlem, 4 Juli. Graan- en Zaadmavkt. Witte Tarwe 8,20 a 0,Bruin Mosterd zaad f 16,25 a 0,per Heet. Amsterdam, 4 Juli. He prijzen der Aardappelen wareu als volgt: Eriesche Dokkumer Jammen 1' 0,a 0,do. Francker fl,60 a 2,do. Eugelsche f0,a 0,Zeeiiwschc spuische Jammen fl,50 a 2,50, do. Flakkccsche t'0,a 0,Fransclic Blauwe f 0,a 0,Andijker Muisjes f 5,a 6, id. ronde f4,a 0,Westl. Klei manden f2,70 a 3,20, idem Klei Muisjes f4,a 5, id- Zand Muisjes f 3,20 a 3,40, allen per Hl., Nieuwe Malta per Kg. a ct. Aangevoerd 1 verschc ladingen oude en 10 ver- schc ladingen nieuwe. Suiker. Biet zeer vast, Juli t'147/8, najaar fl43/4. Geraflincerd iets vaster. Rijst. Sedert de laatste opgaaf valt hiervan niets bijzondev te vernielden. Petrolenm-berich^, van P. G. C. Calkoen, Makelaars, Amsterdam 2 Juli. De Amcrikaansche Petroleum-noteeringen wa ren sedert ous laatste bericht volgens Reuters telegram New-York 65/s, 6s/8, 63/s, 65/a, 6»/8, 6s/8 ct. p. gall. Philadelphia 63/8, 63/8, 6s/8, 6*/8, 65/s. 6s/8 ct. per gallon, Ruwe Olie 621/s, 6261 y2, 61 617.,, 613/4 ct. p. vat. De prijzen voor voor dispouibclc partijen lie pen hij llinke omzet van f 7,25 tot f 7-35- De rijzing werd veroorzaakt door klein aanbod van loco. In termijnen werden enkele zaken afgesloten. De notecring is lieden hij minstens 25 vn. te ontvangen aan het Amsterdamsch Petroleum- Entrepöt: Disponibelƒ7,35 a Entr. Levering Juli - n 7,35 Aug./Sept. «7,50 Aug,/Nov. a 7,55 a a Sopt./Dec. 7,60 Nobels Petroleum 6,85 Amcrikaansche Petroleum in consumtie vrij aan boord f 8,50. Nobels Petroleum in consumtie vrij aan boord f 7,50- Bij kleinigheden f l/A a x/2 hooger. De voorraad aan het Amsterdamsch Petroleum- Entrepot bedroeg op 18 Juni. 27,066 vn. Aangevoerd per Sermon 7,073 Afgeleverd2,909 Voorraad op heden31,230 Verwacht wordende ladiugeu: Governor Tilly (zeilkl. 20 Mei)8,903 Granclec 3 Juni. 9,812 Star of England (in lading) 9,000

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3