Aan onze lezers. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Mathilda's Liefde 5e Jaargang. Donderdag 7 Juli 1887. No. 1227. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoof dagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicite Etrangere G. L. TATJBE Co., JOH. F. J ONES, Sucr., Parijs, 31l)is Faubourg Montmartre. De Directie van HAARLEM'S DAGBLAD heeft aan haar Bureau verkrijgbaar gesteld een beperkt ge tal exemplaren van den bociendcil geschiedkundigen Roman naar het Hoogduitsch door CHRISTIAAN VAN SPAARNE. Voor geabonneerden op HAARLEM'S DAGBLAD is de prijs ƒ0.40; voor niet-geabonneerden ƒ1.50. De Directie. Haarlem, 6 Juli. Eene Tentoonstelling. In bet Paviljoen in den Hout, nog meer bepaald in de teekei school behoo- [rende bij het museum van kunstnijverheid, iis, zooals wij reeds hebben medegedeeld, tegenwoordig eene tentoonstelling van de teekeningen door de leerlingen in den af- geloopen cursus vervaardigd, een bloem lezing van de beste natuurlijk. Door de welwillend verstrekte inlieh- lichtingeu van den directeur, den heer von Saher, zijn wij in de gelegenheid het een en ander omtrent het tentoongestelde mede te deelen, nu genoemde heer de goedheid had ons bij de bezichtiging van de teekeningen eenige inlichtingen te ver strekken. In eene eerste zaal vindt men de tee keningen der leerlingen van de twee iaagste klassen. Men krijgt een duidelijk denkbeeld van de wijze waarop het onderwijs wordt ge geven. In de laagste klassen worden op tiet bord met krijt lijnen geteekend, die vervolgens tot hoeken en veelhoeken of meetkunstige vlakfiguren worden ver- :enigd. De zoogenaamde draadfiguren vormen ieen belangrijk onderdeel, evenals de blad modellen; de eenvoudigste begrippen der ornamentleer voereu tot bet versieren van vlak, waarbij steeds onderscheiden wordt het geometrisch ornament en het plantaardig ornament, dat meerdere vor dering vereischt. De meeste of alle teeke ningen in deze zaal zijn vervaardigd naar opgaven van den leeraar; de leerling ont vangt eene opdracht omtrent de hoofdvorm der grenslijnen van het te versieren vlak en werkt dan geheel zelfstandig. Het resul taat van dit stelsel, dat ook in de hoogere klassen wordt volgehouden, is zeer ver rassend en heeft uitstekende resultaten opgeleverd. Teekeningen naar eenvoudige voorwerpen uit het huishouden pleiten ook voor de degelijkheid van de gevolgde methode. Men ziet daar fleschen, klompen en huiselijk gereedschap, waartoe we echter de goed weergegeven pistolen niet willen rekeuen, die gelukkig in een Hollandsch huisgezin nog niet tot het //huisraad" be- hooren. In de volgende zaal ziet men aan de wanden en op tafels de teekeningen van aaustaande bouwkundigen die den avond cursus bezoeken. De practiscbe ontwikke ling van den werkman is bier hoofdzaak. Ook hier is het begin zeer eenvoudig: zeer weinig saamgesteldelijn-figuren, daarna eenvoudige constructies, vervolgens meubels. Eenvoudig bevattelijk onderwijs is hoofd zaak. Men heeft gebroken met den ouden sleur; vroeger waren mooie, fijne, keurig afgewerkte teekeuingetjes het ideaal van een teekenschool. Wanneer men echter zooals hier ter stede de praktijk op het oog heeft komt het er op aan dat de leer ling, uit wien een ontwikkeld werkman moet groeien, vooral veel werkt, een eigen scheppingsvermogen krijgt. Hij moet uit de teekening rechtstreeks het meubel stuk kunnen vervaardigen. Vandaar ook de practiscbe manier om van elk ontwor pen stuk de details op de ware grootte in omtrekken te teekenen. Een ander lokaal bevat teekeningen naar pleister van dezelfde leerlingen. Ook hier komt men tot de overtuiging dat onderwijs aan het doel geheel beantwoord. De zaal No. 21 omvat de teekeningen der mannelijke leerlingen, aanstaande decorateurs, beeldhouwers, graveurs, litho- graphen; proeven van bekwaamheid van elk der studiejaren van den vierjarigen cursus. Hier kan men duidelijk zien tot welk een hoogte het onderwijs den vlijtigen leerling, die tevens natuurlijken aanleg bezit, kan brengen. De teekeningen in krijt, potlood en waterverf zijn allen naar op- aven of naar de natuur vervaardigd. De lithographen leverden kunstige penteeke- ningen, breed opgevat en toch sierlijk van lijnende graveurs sneden fraaie wapens, helmen en andere heraldische figurende decoratieschilders maakten op groote schaal zachte tinten voorbeelden van wand versiering, de beeldhouwers modelleerden bloemen, koppen, enz. enz. Nog eene andere zaal, No. 22, bevat het werk der dames-leerlingen van den volledigen cursus. Het is wel de meest omvattende, de veelzijdigste onder deze verzamelingen. Vooreerst gedoezelde tee keningen naar pleister; dan stillevens en teekeningen met bergkrijt naar modellen. Ten slotte teekeningen naar het levend model. Zoo herkenden wij onmiddellijk den flink geteekenden kop van den ouden grijzen man, met zijn patriarehiaal voor komen, die hier ter stede bijna eiken dag in de straten te zien is. In een fraai pleisterbeeld, door eene der leerlingen ge boetseerd, was onmiddellijk, voor hen die de eer hadden het origineel te kennen, het welgelijkend portret in buste van eene stadgenoote te herkennen. Ook de perspectiefteekeningen getuigen van groote vorderingen. Ten slotte geven de proeven van kunst naaldwerk een degelijken indruk van het geen in die klasse wordt geleerd. Men ziet er prachtige kunststukken van Spaansch, Chineesch en ander borduurwerk van de zoogenaamde Holbein techniek. De tentoonstelling, die werkelijk een bezoek overwaard is, blijft nog tot 15 Juli e. k. voor het publiek geopend van 'sm. 10 tot 'snm. 4 uur. In den Onderlingen Scherm- wedstrijd der G. V. «Sparta», alhier, gehouden den 2 Juli, onder leiding van den instructeur, den heer A. J. Meyerink, werden achtereenvolgens de le en 2e prijs behaald door de HH. D. Oostwoud Wijdenes en Joh. G. Martin, op DegenB. Brinkmann en A. v. d. Dussen op langen Stok H. C. Vernout en J. K. Braakenburg op Sabel. Niettegenstaande de hooge tem peratuur van den dag was de wed ijver in den broederlijken strijd, welke 6 uren duurde, zeer groot. Hardnek kig, doch op nobele wijze werd de strijd gevoerd. De prijzen bestonden in wapenen. De jurie bestond uit de Heere J. G. Martin, S. de jager, van Sloten, Nierop en J. E. C. Vernout. De heer F. Lieftinck, eere-voor- zitter der Vereeniging, vereerde de wedstrijd met zijne tegenwoordig heid. Bij de examens der tooneelschool te Amsterdam, Maandag gehouden, werd het diploma voor eind-examen verkregen door onzen stadgenoot, den heer Verenet. Door wijlen den heer J. van der Pigge alhier is, na aftrek van eenige legaten en onder den last van vrucht gebruik, de eene helft zijner nalaten schap vermaakt aan het Parochiaal Kerkbestuur van den H. Antonius voor zijne school in de Koningstraat en de wederhelft aan het R. K. Armbestuur voor het weeshuis St. Jacob. Naar wij vernemen is het bestuur der sociëteit «de Kroon» alhier, er in geslaagd, om den heer Frits van Haarlem, uit Amsterdam, voor de aanstaande Haarlemsche kermis te engageeren. De heer van Haarlem uit Tivoli te Amsterdam heeft dezen zomer met zijn café-chantant en specialiteiten-gezelschap het publiek te Dordrecht, Scheveningen, op het marktplein der voedingstentoonstel ling te Amsterdam, te Leiden, te Gouda, Middelburg, Utrecht en op andere plaatsen het publiek koste lijk geamuseerd. Er is geen reden om te onderstellen dat hij in Haar lem minder gelukkig zal zijn. werden eveneens gesteld in handen eener commissie. De volgende vergadering zal worden, gehouden op morgen (Donderdag) des namiddags te half een ure. Li de vergadering der Provinciale Staten van Noord-Holland op Dinsdag, hier ter stede, werden als leden toegelaten de heeren W. Sligeher, mr. J. P. Portielje mr. W. S. J. Yan Waterschoot van der Gracht, gekozen in de hoofdkiesdis- trieten Edam, Amsterdam en Haarlem, in de plaats van wijlen de heeren E. H. Pont, dr. C. E. Heijnsius en A. L. Dy- serinck. Aan de nagedachtenis van laatstgenoemde heeren werd door den voorzitter een woord van waardeering gebracht, voor hetgeen zij als leden der Staten in het belang der provicie hadden verricht. De rekening van het gesticht Meerenberg over 1886 en de begrooting van dat ge sticht voor 1888 worden gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Yan Stralen, Teixeira de Mattos, Calkoen, Zijp,- Hartsen, Yan der Muelen eu A. W. van Eeghen. De voordrachten van Gedeputeerde Staten tot het verleenen van subsidiën ten behoeve van verschillende scholen waar onder die van het Museum van Kunst nijverheid te Haarlem, werden in handen gesteld eener commissie, bestaande uit de heerenDe Leao Laguna, Muller, Jansen, Heemskerk, mr. H. J. Kist, Eerf en Re- zelman. De voordrachten van Gedeputeerde Staten tot vaststelling eener gewijzigde tramverordening en tot bewilliging in eene wijziging der statuten van de Lokaal spoorweg-Maatschappij //Hollands Noor derkwartier// werden gesteld in handen eener commissie. De voordrachten van Gedeputeerde Staten tot toekenning eener bijdrage uit de provinciale fondsen aan het bestuur der Zniderzee-Yereeniging en tot vast stelling van een bizonder reglement van bestuur voor den Sammerspolder en tot wijziging van de bizondere reglementen van bestuur voor den polder Buitenbuizen, den polder Assendelft, den polder De Wogmeer, de banne of polder Obdam, den polder De Groote Waal en den Binnen- dijkscben Overscheenschen en Bergerpolder De gemeente-veldwachter te Ben- n ebroek heeft Maandag den welbeken-! den J. Kortek aas, betrapt op het oogen- blik dat deze zich bij den bakker D. Janes vervoegde, om onder den naam van Cornelis Prins belangrijke inkoopen te doen. Hij gaf voor eene bruiloft te moeten vieren, en bestelde daarvoor bruidsuikers, taarten enz. z., doch werd op aanwijzing van den heer De P., die in het vorige jaar door hem opgelicht was, door de politie ingerekend en naar Haar lem gevoerd. In het Hótel Kurzaal, te Zand- voort, is Zaterdag den hoogleeraar Quack een gastmaal aangeboden door zijne medebestuurders van 't Nut, bij zijn aftreden als zoodanig, en Dinsdag had in het Hótel Wack- witz aldaar het gewone jaarlijksche diner plaats, door de Provinciale Staten den Commissaris des Konings, hunnen voorzitter, aangeboden. In de Donderdag gehouden ver gadering der Staten van Zuid-Hol land werd door den voorzitter voor gesteld om het plan tot verbetering voor rekening der provincie van den waterweg tusschen den IJsel en de ringvaart van den Haarlemmermeer- polder, te stellen in handen van eene eciale commissie. De heer Nebbens Sterling wenschte voor dit belangrijke onderwerp eene uitzondering te maken op den regel, om de meeste voorstellen commis soriaal te maken en alle leden van de Staten in de gelegenheid te stellen, een gewichtig voorstel als het on derhavige tot een punt van gemeen schappelijke overweging te kunnen maken. Hij meende dat dit doel het best ware te hereiken door eene behandeling in de afdeelingen, om dat dan alle leden daaraan kunnen deelnemen, en het licht dat de leden eener commissie kunnen verspreiden, in de afdeelingen kan schijnen. In afwijking van het voorstel van den voorzitter stelde hij voor, de voordracht betreffende den water- FBUILLETO KT. ZINKA. Roman van OSSIP SCHUBIN. 28) ACHT-EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Gravin Jatinsky bracht gedurende haar verblijf te Rome den meesten tijd door in haar gemakkelijken stoel. Wan neer men haar vroeg, hoe Rome haar eindelijk beviel, be antwoordde zij, dat zij bet leven te Rome zeer vermoeiend vond, als men baar dochters dezelfde vraag deed, dan verzekerden deze het tegendeel en hadden geen woorden om hun bewondering voor Rome uit te drukken. Sempaly wist zeer goed, dat datgene, wat hun in Rome het beste beviel, niets anders was dan bun neef. Hij ont wikkelde voor ben zijn gewone beminnelijkheid, berispte en rees afwisselend wat aan hun toiletten, maakte verande- 'ingen in hun coiffures, gaf getrouw bericht van bun ver- veringen en kocht voor hen cigaretten en kostbare snuis- erijen. Als er niets anders te doen was, bezocht hij met hen, natuurlijk onder geleide van de een of andere dame, een galerij of kerk. Polyxena had een zeer karakteristieke ma nier om het neusje hoog in de lucht te steken en de groot ste meesterwerken voorbij te vliegen, dan eensklaps lachend terug te keeren, om de anderen opmerkzaam te maken op een dwaze opmerking van een tourist of op een vreemd toilet, dat zij bad gezien. Nini beschouwde de kunst uit een ernstiger oogpunt, bezag alles nauwkeurig volgens den catalogus en schreef zelfs een reisdagboek. Polyxena werd gewoonlijk de schoonste en geestigste der beide zusters ge noemd. Sempaly bemoeide zich het meest met haar, maar hield toch veel meer van Nini. Den tijd, dien hij niet aan zijn nichten kon wijden, bracht hij bijna uitsluitend in de Jachtclub door, waar bij ontzettende sommen verspeelde. Daarbij zag hij er zeer slecht uit en klaagde over aanval len van Romeinsche koorts. Wat zei de wereld van zijn gedrag? De flegmatieke, Italiaansche kringen bekommerden er zich niet om; mes dames Ferguson en de Gandry lachten er om. Siegburg vond het afschuwelijk en Ilsenbergh noemde het op zijn minst onkiesob. Hij had overplaatsing moeten aanvragen, zei men algemeen. Vorstin Vulpini hield met den schilder- generaal lange, meewarige gesprekken, verweet zichzelf, dat zij niet vroeger het gewicht der zaak bad ingezien, zelfs geen acht had geslagen op Sempaly's opvallende be leefdheden voor Zinka, omdat zij alleen oogen had gehad voor Siegburg's oplettendheden voor haar en zich verheugd had in de «goede partij, voor haar geliefde vriendin. Truyn was verontwaardigd over Sempaly's karakterloos heid. Wat bij in dien tijd voor Zinka was, kan alleen be seft worden door iemand die in een diepe en vernederende smart een edel en liefderijk vriend mocht bezitten. Hij was de eenige, die baar in dien ongelukkigen tijd nooit zeer deed. Hij had die zachte hand en die fijngevoelig heid, die de beste menschen alleen door diep harteleed verkrijgen. lederen middag kwam bij met zijn dochtertje, om Zinka voor een wandeling af te halen, omdat hij wist, dat een rit over het Corso nu een kwelling voor haar zou zijn. En terwijl de barones met de fashion haar rijtoertjes maakte, gingen zij met hun drieën dikwijls was de generaal de vierde in stille, eenzame kloostertuinen wandelen of maakten lange tochten in de Campagna. Trnyn deed haar geen enkelen stillen traan storten, en menige blos, door een onvoorzichtige opmerking op haar ingevallen wangen te voorschijn geroepen, wist hij onge merkt te laten voorbijgaan. Op een zoelen lente-middag slenterde Truyn met zijn beide dochters zooals hij schertsend Zinka en Gabrielle noemde en den schilder-generaal na een lange wande ling door de donkere en schilderachtige straten in den om trek van het Pantheon. De omgeving was armzalig en ellendig; over een tuin muur hiugen de takken van een bloeienden moerbezieboom, waarin een meerle vroolijk zong. Een paar vuurroode ge raniums schitterden voor een bestoven venster. Boven de daken welfde zich de donkerblauwe hemel. De lucht was drukkend en doordrongen van een onaangenamen geur van

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1