Ai onze lezers. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Mathilda's Liefde 5 e Jaargang. Vrijdag 8 Juli 1887. No. 1228. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. ZINKA. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 reg-els 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland,: Compagnie Générale de Tnblicite Ftrangere G. L. DAUBB Sp Co., JOH. F. J ONES, Stier.t Parijs, 3 Ibis Faubourg Mont mar tre. De Directie van HAARLEM'S DAGBLAD beeft aan baar bureau verkrijgbaar gesteld een beperkt ge tal exemplaren vau den boeiöndeil geschiedkundigen Roman naar het Hoogduitsch door CHRISÏIAAN VAN SPAARNE. Voor geabonneerden op HAARLEM'S DAGBLAD is de prijs ƒ0.40; voor niet-geabonneerden ƒ1.50. Du Directie. Haarlem, 7 Juli. Door Burgemeestereu Wethouders van Haarlem is heden ten Raad- huize aanbesteed: Het verbouwen van de woning get. No. 18, het bouwen van eene loods en het maken van een tuin muur met ijzeren hek aan de Rol- huizen. Van de 10 inschrijvingsbiljetten, was dat van J. Poolman te Heem stede het laagst: f2319,62. Van wege het Ministerie van Waterslaat, Handel en Nijverheid is aan het gebouw vau htt Prov. Bestuur alhier lieden aanbesteed Het bouwen eener ophaalbrug met gemetselde landhoofden en ijzeren bovenbouw over de Keel- gracht van het fort Oostoever te Nieuwendiep ter vervanging van de houten rolbrug no. 87, behoorende ;ot de werken van het Noord-Hol- laudsch kanaal. Raming f8000. Van de 3 inschrijvingen was die van J. Stevens te Appingadam het laagst: f7.430. De heer Farncombe Sanders, lid voor het hoofdkiesdistrict Haarlem van de Tweede Kamer, zal Woens dag den 13fen dezer, des avonds te 8 uren, hier als spreker optreden in eene openbare vergadering der (iVrijzinuigeKiesvereenigingo, waar dus ook aan niet-ledeu van die Vereeniging toegang gegeven wordt. Het onderwerp, waarover hij zal sprekt n, is de Grond wets-herzienirg, waaraan hij tot dusver èu als lid der staats-commissie, èn als lid der Kamer een zoo belangrijk aandeel heeft gehad, en uit den aard der zaak mag men verwachten, dat hij daarbij aan zijne kiezers rekenschap geven zal van zijne houding bij de beraadslagingen in de Tweede Kamer, waar hij een «der zeven» leden van de liberale partij wa>. Na afloop van zijne rede zal er vcor de aanwezigen gelegenheid zijn tot debat. Behalve te Haarlem denkt de heer Farncombe Sanders ook te Zaandam voor zijne kiezers op te treden, maar naar meu verneemt zal hem de gelegenheid ontbreken om ook in nog andere plaatsen van het hoofdkiesdistrict "bet woord te voeren. Moge deze mededeeliDg eene aansporing zijn voor belangstellenden uit de omliggende gemeenten om de aangeboden gelegenheid van hunnen afgevaardigde te hooren niet te verzuimen. Spaarbank van bet departement Haar lem der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen. Overzicht over de eerste helft van 1887. Ingebracht. Terugbetaald. Posten. Bedrag. Posten. Bedrag. 680 f 16.332,665 377 f 29,419^5 9 564 12,699,99s 243 23.575,88* 384 10,796,56s 265 17.448,03s 325 12,301,32s 267 14.127,06 435 10.660,91s 178 11,532,25s 413 10,028,96s 136 3,921,95 Maandeu. Januari. Februari. Maart April Mei. Juni. Totaal 2801 ƒ72,820,43 1466 100,024,77s De posten van inbreng waren aldus ver deeld van beneden fl 201, van fl tot f 10 1266, van f 10 tot f100 1164; te zamen f35,484,225; van f 100 of meer 170 met f37,336,205. Totaal 2801 inschrijvin gen tot een bedrag van f 72,8-20,43. En die van terugbetaling: tot een be drag van f25 1051, van f25 tot f100 250, te zamen f33,206,46; van f 100 tot f 500 136 tot een bedrag van f 30,017,945; van meer dan f500 29 tot f36,800,37. Totaal 1466 terugbetalingen tot een bedrag van f 100.024,77s- Zoowel het getal der terugbetalingen als het bedrag daarvan was ditmaal buiten gewoon hoog; het bedrag was zelfs hooger dan het ooit te voren in een half jaar was geweest; hetgeen veroorzaakt is door de terugbetaling vau eenige zeer groote som men, vooral iu de maanden Januari en Eebruari. In elke vau deze maanden werd omstreeks f 13,000 meer terugbetaald dan ontvangen, en in Maart nog f 7000. Daarna kwam er meer gelijkheid tusschen inbreng en uitbetaling en in Juni werd ruim f 6000 meer ontvangen dan betaald. Bij vergelijking tusschen de ingebrachte en terugbetaalde sommen, hotide men in het oog, dat in de laatsten vaak een aan zienlijk bedrag aan bijgeschreven rente kan begrepen zijn, vooral bij geheele afbetaling van oudere boekjes. Op 1 Januari van dit jaar bedroeg het geheele kapitaal der Spaarbank f 806,211,47. Het verminderde door meer terugbetaling dan ontvangsten met f 27,204 345; doch vermeerderde door de behaalde rente, na aftrek der kosten, ad f 12,541,25s en be droeg dus op 1 Juli f701,548,38. Dit bedrag was samengesteld uit de volgende waarden: eerste hypotheken, on gebouwd, f92,000; obligatiën prov. Noord- Holland f82,200; beleening op effecten f24,000; prolongation f591,500. Totaal rentegevend belegd f789,700. Saldo's in rekeningcourant f395,975; boekwaarde van meubelen enz. f76; kasgeld f 1376,405. Totaal als boven f791,548,38. Hiervan behoort omstreeks f749,100 aan de deelhebbers, terwijl de overige f 42,448 de reserve uitmaken, die bestemd is tot dekking van mogelijke verliezen, buiten bezwaar van lien, die hunne gelden aan de Spaarbank ter bewaring hebben toevertrouwd. De uitkomsten der geldbelegging waren iti dit half jaar voordeeliger dan in de laatst voorgaande. Bepaaldelijk in de maan den Januari en April werd meer reu te ontvangen dan in eenige maand van het vorige jaar. Tengevolge daarvan kon de uit te keeren rente, die in 1886 tot 2Va pCt. teruggebracht moest worden, thans weder tot 23A pCt. worden verhoogd en ook aan de reserve, tot vermeerdering der zekerheid voor de deelhebbers, weder iets meer worden toegevoegd dan ten vorigen jare kon geschieden. De houders der boekjes kunnen daarop gedurende de geheele maand Juli de rente laten bijschrijven aan het lokaal der Spaar bank, op de dagen en uren, die bij ad vertentiën ter algemeene kennis zijn ge bracht. Zij zullen weldoen, van de ruime gelegenheid tot rentebijschrijving, die hun wordt aangeboden, voor het einde dezer maand gebruik te maken, daar later geene rente meer wordt bijgesehreren voor Ja nuari van het volgende jaar. Gedurende de maand Juni is in de Stuivers-spaarbank van de af- deeling Haarlem van den Volksbond in 422 posten ingebracht f 591.05. 32 terugbetaald - 789.99. Terwijl 26 nieuwe deelnemers zijn ingeschreven. Aan den heer W. Meijer alhier, is roet ingang van 15 Juli e. k. eervol ontslag verleend uit zijue betrekking bij de Nederlandsche Bell-telefoonmaatschappij. Het hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur heeft medegedeeld, dat op Maandag den lln Juli te Haarlem zal worden gehouden eene buitenge wone algemeene vergadering, waar op o. a. in behandeling zal worden gebracht een voorstel der commissie, benoemd in de buitengewone alge meene vergadering van 20 Juni tot het aangeven van de middelen waar door het verzenden van afgesneden bloemen naar het buitenland, zoo niet geheel, dan toch voor een groot deel zal kunnen worden tegenge gaan. Het voorstel der commissie strekt om op gelijksoortige wijze als in 1882 is beproefd, den handel in afgesneden bloemen tegen te gaan, met bijvoeging van verschillende bepalingen, bestemd om de goede uitvoering beter te verzekeren. Door het hoofdbestuur, is dezer dagen verzonden aan gerechtigden de alphabetische naamlijst van de eereleden, donateurs, leden en lid- leerlingen, alsmede van de leden van het hoofdbestuur en van de besturen der afdeeliugen. In deze lijst zijn opgenomen de namen van degenen, die hunne contributie over 1887 betaald hebben, met uitzonde ring van hen, die na 1 Januari jl. ziju overleden. Uit deze lijst blijkt dat het hoofdbestuur bestaat uit 7 leden en den algemeenen secretaris. De Vereeniging staat onder bescher ming vau Z. M. den Koning en telt tien eereleden, leden van het konink lijk geslacht, de minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken, den minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid, de Commissaris sen des Konings in Noord- en Zuid- Holland, den burgemeester van Haarlem, aan welke dignitarissen persoonlijk dat eere lidmaatschap in deze of vroegere betrekkingen werd aangeboden, en den hoogleeraar dr. Hugo de Vries te Amsterdam. De Vereeniging heeft vijftien dona teurs. Er ziju veertien afdeelingen, te zamen met 501 en 44 lid-leerliugen Tot onderwijzer te Overtoom, gem, Sloten, is benoemd J. Laban te Haarlem. Door wijlen mej. A. E. C. Veen, wed. van G. Schoenmaker, is het Gereformeerde Weeshuis alhier be noemd tot eenigen erfgenaam van haar nalatenschap, na aftrek van eenige uitkeeringen en legaten. Voorts is door haar aan het Ned. Geref. Diaconiehuis een bedrag van f 500 en aan de Kinderkerk van de Nederd. Geref. gemeente eene som van f 200 gelegateerd. Omtrent het verdrinken van twee dames in het kanaal te Laag-Soeren deelt de Gelria het volgende mede Zondag zouden te Dieren twee dames in het kanaal verdronken zijn. De eene, eene verpleegde in «Bethesda» te Laag-SoereD, moet deze inrichting in het geheim ver laten, en naar bare woonplaats te Haarlem teruggekeerd zijn. Hare zuster bracht haar naar «Bethesda» terug en heeft vermoe delijk met de patiente gewandeld, Gedurende deze wandeling zou de laatste in het kauaal gesprongen zijn, en de zuster bij hare pogiügen tot redding mede verdronken. Door het springen van een pe troleumlamp is Woensdag avond, terwijl de bewoners reeds te bed lagen, brand ontstaan ten huize van den winkelier in groenten D. Wijk huizen, woonachtig in de Nobelstraat No. 27. Het tafelkleed en de bed gordijnen hadden reeds vlam gevat, toen de brand gelukkig werd ont dekt, die met behulp der buren is gebluscht. De schade is gering en alles verzekerd. Te Zandvoort zijn aangekomen, Prins en Prinses Charles d'Arenberg van Brussel, die hun intrek hebben genomen in het hotel l'Océan. Woensdag namiddag strandde een EDgelsch schoonerschip geladen met petroleum, komende van New-York en bestemd voor Amsterdam ongeveer 2000 Meter benoorden de Noorde lijke pier te IJmuiden. In de afgeloopen nacht is tever geefs getracht het schip vlot te krij gen; zoodat men heden morgen met het lossen van vaten is begonnen; met [behulp van sleepbooton hoopt men het schip spoedig vlot te krijgen. FETTILLBTO HXT. Roman van OSSIP SCHUBIN. 29) ACHT-EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Waarom bleef zij eigenlijk in Rome? Ster/,1 wilde niets hooren van haar vertrek, omdat dit in zijn oogen gelijk zou staan met een terugtocht na een verloren slag. De ba rones verzette er zich ook tegen, maar om een audere reden. Zij had het palazetto namelijk tot den vijftienden Mei ge huurd. Ot Zinka werkelijk gaarne weg wilde? Zij zeide vaak, dat zij naar huis verlangde; maar telkens, wanneer men over het vertrek uit Rome sprak, kromp zij ineen. Zij vreesde hem te ontmoeten, en verlaDgde er toch naar. En als men 's avonds in het salon van het pa lazetto met een paar kennissen Truyn kwam alle avon den, Siegburg zeer dikwijls bij elkander zat, dan merkte Truyn op, hoe zij telkenmale, wanneer heneden de deur ging, zenuwachtig en vol verwachting naar de portière zag. In haar arm hart leefde nog altijd een hoop, een ver moeide, ziekelijke hoop, die niets meer was dan onrust en smart. NEGEN-EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK. De stille week in Rome! en zonnige, Italiaansche len- tepracht! Zelfs in de geheimzinnige schemering van de St. Pieters kerk dringen de zonnestralen door, schitteren een oogen- blik in het gewijde water der bekkens, streelen de reus achtige engelen en heelden en de fijie, ingelegde marme ren vloeren. De uren gaan voorbij, de lange uren van gebed op den stillen Woensdag te Rome. De laatste zonnestraal is ver dwenen, geheimzinnige schemering heerscht in de St. Pie terskerk en om al haar pracht schijnt een doorzichtig rouwfloers te zweven. Zinka knielt in de pauselijke kapel tusschen Gabrielle en Ttuyn, het hoofd op de borst, de handen krampachtig gevouwen en bidt met het fanatisme van een jong gemoed, welks liefde door de aarde is verstooten en dat nu zijn troost zoekt hij den hemel. Rechts en links in plechtig ornaat zitten de kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders in hun gebeeldhouwde stoelen onbescheiden vreemdelingen verdringen zich nieuwsgie rig en oneerbiedig aan hun voeten. Het laatste der twaalf lichten is uitgebluscht. Miserere mei klinkt het door de gewelven. Zinka buigt het hoofd. De muziek verstomd. De menigte sluit zich aan bij de processie, die met een kardinaal aan het hoofd door de kerk trekt. Truyn en de beide meisjes verlaten de kapel. Achter hen klinken de voetstappen der processie, overstemd door hun eigen weergalm, als het ruischen van engelen vleugels. Te midden van deze vreedzame omgeving is Zinka's lijdend hard ingesluimerd. Voor de eerste maal sedert weken heeft zij vergeten.... Zeer interessant, maar de baszanger was keesch. Het is Polyxena Jatinsky, die nu vlak naast Zinka deze koele kritiek over de aangrijpende plechtigheid uitspreekt. Zinka ziet op, Sempaly met zijn tante en beide nichten staan naast haar. Zij hebben op gereserveerde plaatsen van het koor de ceremonie bijgewoond. Onwillekeurig dringt Zinka naar huiten om een pijnlijke ontmoeting te voorkomen, doch reeds heeft Gabrielle de dames aangesproken. Men geraakt in gesprek, de JatiDsky's zijn ditmaal zeer vriendelijk jegens Zinka; zelfs Polyxena reikt haar de hand. Sempaly houdt zich op een afstand. Bij het naar buiten treden komt de koude Zinka tegen. Zij rilt. Daar hoort zij een welbekende stem dicht naast haar zeggenJe bent te dun gekleed en de koorts hangt in de lucht. Doe dit ding om, en meteen hangt Sem paly haar een doek om, die hij voor zijn nichten heeft gedragen. Ik dank u, ik ben niet koud, de dames zullen den doek zelf noodig hebben, antwoordt Zinka hem afwerend. Polyxena zwijgt, maar vindt het niettemin vreemd, dat

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1