BINNENLAND. Men schrijft ons uit Haarlemmer meer: Alweder ia een paard toebehoo- rende aan de Gebr. v. d. Beek, en in gebruik bij den landbouwer J. Intveld wegens kwaden droes ont eigend, afgemaakt en daarna ver brand. Waarschijnlijk zullen er nog meer volgen. Als een gevolg van de ont zaglijke hitte in 't vlakke veld, werd Maandag een man, in dienst bij den landbouwer R. te Haarlem mermeer, bewusteloos uit bet veld gedragen. Voor 't eindexamen van bet gymnasium te Assen is geslaagd de beer S. A. C. Rijnenberg te Haar lemmermeer. LETTEREN EN KUNST. Mej. Cath. Alberdiugk Tliijm is aan liet hoofd getreden van een nieuw geïllus treerd Weekblad voor jonge dames, geti teld «de Iiollandsche Lelie." Het eerste nummer behelst een opstel over bouwkunst, van Jos. Th. J. Cuypers, waarin verteld wordt, hoe de eerste be woners van ons land zich beschutten tegen koude, warmte, regen en wind, en welken invloed de Roraeinsche bouwwijze ten onzent had, het begin dus van eene populaire geschiedenis der architectuur. Prof. Ten Brink geeft als eerste nummer van eenen cursus voor dames een opstel, waarin zeer beknopt wordt verteld, wat er over Pieter Cornelisz. Hooft geschreven is, welke wer ken wij aan hem danken, en wat de voor naamste gebeurtenissen uit zijn leven zijn. Hierop volgt een moraliseerend novelletje van Melati van Java. A. Reydiug herin nert vervolgens, dat er harmonie moet zijn in de kleureu van een dames-kostuum, en welke diensten de verschillende hoofd kleuren den draagsters bewijzen kunnen. Eenige aanhalingen uit Helène Swarth's gedichten en eene novelle uit het Engelsch besluiten de aflevering. De heer Eugène Thomas, vroeger te Delft, legde in 1884 met goed gevolg het eindexamen der hoogere burgerscholen af. Hij begaf zich daarop naar Java en ver bleef daar een jaar bij zijne ouders, waarna hij naar Europa terugkeerde. Reeds als leerling der hoogere burgerschool te Delft legde hij bizondere voorliefde voor de studie der muziek aan den dag en genoot onder wijs in de compositieleer van den heer J. 0. Boers, maar zijne ouders verlangden, dat hij de studie aan de Polytechnische school zou voortzetten. Tijdens zijn verblijf hen, verwierf hij echter hunne toestemming om zich geheel aan de muziek te wijden. Nu begaf hij zich in 1885 naar Weenen om de lessen van het conservatoire te volgen. De cursus duurt daar zes jaren; maar hij volbracht die in minder dan twee jarenwant in het begin van dit jaar verwierf hij het einddiploma. Yoor hen, die dit hebben verworven, wordt elk jaar een concours uitgeschreven in compo sitie en uitvoering. De prijs bestaat o. a. in een eerediploma. De jury is samengesteld uit professoren van verschillende inrich tingen op muziekaal gebiedmet algemeene stemmen moet zij den prijs toekennen. Dit was in de laatste 19 jaren niet gebeurd. En nu heeft onze jeugdige musicus ver leden week dien prijs verworven. (Delftsche Ct). Z. M. de Koning lieeft op de meest welwillende wijze de opdracht aanvaard der nieuwe uitgave van Vondels werken, die verschijnen zal bij H. A. M. Roelants te Schiedam, en bezorgd wordt door prof. J. A. Alberdiugk Tliijm. ONDERWIJS. Men schrijft ons uit Hilversum: Heden had in het Hof van Holland alhier de jaarlijksche vergadering plaats van de onderwijzers uit het arrondissement Hilversum. Ze werd gepresideerd door den schoolopziener, de heer J. C. Giilcher en ongeveer door honderd personen be zocht. Ouder deze merkten we op, behalve een vijftigtal dames, de heeren Moens, inspec teur van het 1. o., Mr. G-erdenier, districts-1 schoolopz. en Kramers, vroeger directeur van het instituut Northey en thans arr. schoolopz. te Schiedam. De heer Wierink, leeraar aan de kweek school te Amsterdam, hield eene inleiding over het onderwijs in het handteekenen op de lagere school. De inleider toonde, dat hij uitmuntend de kunst verstond om op een losse, aangename wijze een //praatje" over zijn vak te houden. Met genoegen hoorden wij den spreker en de onderwijzers zullen zeker zijn wenken ter harte nemen om vooral bij het teekenonder wijs in de laagste klassen van zijne raadgeving te profiteeren. De uitslag van de bespreking over het ouderwijs in de vormleer, door den heer Beemsterboer van Huizen, was zooals menigeen reeds vooraf bevroedde: het bleek opnieuw, dat men het op verre na nog niet eens is wat nu eigenlijk vorm leer is. Men dobberde tusschen de drie bepalingen le. vormleer is aanschouwelijke meet kunde, 2e. vormleer is de leer der vormen, en 3e. vormleer moet zijn aanschouwings- onderwijs. Tot een conclusie kwam men niet. De onderwijzers uit Hilversum luister den de vergadering op door de voordracht van vier zangstukken, onder leiding van den muziekonderwijzer, den heer H. E. Andriessen. Na afloop der werkzaamheden werd een wandeling naar den Trompenberg gedaan en na gebruik van een //hartversterkingtje" vereenigden zich ruim veertig bezoekers aan tafel ten einde deze 5e arrondisse- ments-vergadering met een gezellig diner te sluiten. LEGER EN VLOOT. Een Eranschman Lége heeft een torpedo bedacht, welke die van Whitehead in alle opzichten moet overtreffen, naar een be paald punt kan worden gestuurd, gemak kelijk te maken is in alle afmetingen en zeer goedkoop is. De commissie, in 1887 belast met het afnemen der examens B vol gens art. 60 en C, volgens art. 6165 der wet van 2 Mei 1863 Staatsblad n° 50), heeft, tengevolge van de door haar in Juni 11. gehouden examens, de navolgende diploma's uitgereikt het diploma van technoloog (B art. 60) aan: R. H. Arntzenius Jr., M. van Breukeleveen en E. H. Ekker; het diploma van civiel-ingenieur (G art. 61) aan: jhr. P. J. Boreel, C. C. Coomans, W. C. M. van Eeten, E. Gerst, G. J. de Groot, P. Hek- meyer, N. M. Henket, J. P. Hey- blom, C. Hubers, P. M.E.L. Eers tens, L. M. Barnet Lyon, S. C. P. van Musschenbroek, H. H. Sand- berg, J. J. Stieltjes, P. J. Straatman, J. Weeder en J. P. Wijten'norst; het diploma van bouwkundig ingenieur (C art. 62) aan: M. A. C. Hartman en J. C. Spakler; het diploma van scheepsbouwkundigingenieur(C. art. 63) aan J. W. Tideman en S. J. Veenstra; het diploma van werk tuigkundig ingenieur (C art. 64) aan G. A. Fokker, H. IJ. Gatsonides, B. de Groot, N. H. C. Kramers, J. C. F. Laurillard, A. P. M. Römer, A. van Veen, N. de Vicq, L. J. Kits van Waveren. Bij Zr. Ms. besluit van 5 Juli zijn benoemd tot kantonr.-plaats- verv.in het kanton Amsterdam no. 3 mr. B. J. A. Sterck, adv. en procur. te Amsterdamin het kan ton Emmen H. J. Oosting, cand.- notaris te Emmen. Bij kon. besl. van 2 Juli is J. Maessen ben. tot burgem. der gemeente Melick en Herkenbosch, om die betrekking gelijktijdig waar te nemen met die van burgem. der gemeenten Posterholt en Vlodrop. Ingev. machtiging des Konings is de heer J. D. C. Stöcker erkend en toegelaten als consulair agent van Frankrijk te Leeuwarden. Bovenstaande berichten zijn uit de St.Ct.) Z. K. H. prins Albert van Prui sen vereenigde Woensdag onder scheidene hooge autoriteiten aan een diner in het Oranje-hotel te Scheve- ningen. Tot de genoodigde behoordende commissaris des Konings in Zuid- Holland, de burgemeester der resi dentie, de minister van Oorlog, de luitenant-generaal Mac Leod, de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaalde minister van Staat, jhr. v. d. Does de Willebois, de kolonel-commandant der schutte rij, baron van Hardenbroek van Berg ambacht; de gep. vice-admiraal jhr. De Casembroot en baron d'Yvoy van Mijdrecht, intendant van de groot hertogin van Saksen-Weimar. De prins zal Vrijdag een bezoek brengen aan Amsterdam. Het bestuur van den katho lieken Noord-Zuid-Hollandsche bond heeft in eene circulaire aan de kies- vereenigingen medegedeeld, dat de afgevaardigden van den bond op de vergadering van 21 Juni te Utrecht tot stichting van een centralen bond niet werden toegelaten, en dat, mocht deze bond dus tot stand ko men, dit zal moeten geschieden zon der medewerking van den Noord- Zuid-Hollandschen bond, die zich echter bereid zal verklaren om, waar noodig, in minnelijk overleg te treden over de te volgen politiek. - Naar de Midd. Ct. met zekerheid verneemt, bestaan er gegronde rede nen om te verwachten, dat de heer J. P. I. Buteux zich bij de te ver wachten verkiezingen voor deTweede Kamer opnieuw voor het lidmaat schap daarvan beschikbaar zal stellen. «Het Dagblad» vindt in de benoeming van den heer Bastert tot minister van Waterstaat, waarover het boven de wolken is, aanleiding den heer Heemskerk een zeer eigen aardige lof toe te zwaaien. Wij kun nen niet nalaten de eigen woorden van Het Dagblad weer te geven. «De heer Heemskerk, ook in deze nieuwe Kabinets-aanvulling zoo uit nemende slagende, heeft bij vernieu wing getoond, dat hij, bij zijn vele gaven, ook die voegt als Premier te kunnen vinden, wat vele andere te vergeefs zouden zoeken: nieuwe ambtgenooten. Nog nimmer onder ging een Kabinet zoovele transfor mation. Een nieuwe minister van Koloniën, een nieuwe minister van Financiën, een nieuwe minister van Buitenlandsche Zaken, twee (lees: drie, zegge drie) nieuwe ministers van Marine, eene nieuwe minister Waterstaat: ons dunkt de heer Heemskerk heeft werkelijk tours de de force geleverd, die als coups de maitre kunnen worden beschouwd. Ministers verdwenen, het Ministerie bleef. Ons dunkt de premier zal bij het lezen dier woorden maar half vol daan zijn geweest, en zoo iets ge bromd hebben, als: «nemen ze nu een loopje met met? Het feit, dat nog nimmer een Kabinet zooveel transformatien onderging, is niet zoo vereerend, dat men het gaarne her innerd wil zien. En 't is waarlijk nog al verdrietig, telkens verplicht te zijn nieuwe ambtgenooten op te scharrelen, omdat de oude niet kun nen of willen blijven, en dan vaak bij de mannen, die men het liefst zou willen hebben, slib te vangen. Het groote talent om nieuwe ambtgenooten te vinden, staat met een zekere lenigheid van beginsel in verband, die weinig staatslieden den premier zullen benijden; minis ters verdwijnen, het Ministerie blijft, ja. aber frage' nur nicht wie! Vad De dagmailbooten der stoom vaartmaatschappij «Zeeland» ver voerden van 1 tot 30 Juni jl. 2053 passagiers, waarvan 1268 naar en 785 van Engeland. Dit getal, bij dat van de met de nachtbooten ver voerde reizigers gerekend, is eene aanwinst van pl. m. 600 personen, in vergelijking met Juni ls86. Den 18 Juli a. s. zal door de Directie over de wegen en vaarten tusschen de zeB Noordhollandsche steden publiek worden aanbesteed, de herstelling der boorden van den Broekermeerdijk. O ver weinigedagen zal dus de rijweg, welke maanden lang gesloten was voor het publiek verkeer, weer geopend kunnen worden. De Eagelsche correspondent van het Hbld. schrijft: De heer Kiderlen heeft gisteren in Birming ham wederom de overwinning be haald met de «one mile tricycle handicap.» Beide ritten won hij betrekkelijk gemakkelijk, doch had in den laat- sten rit wederom een zware kamp tegen Gatehouse en Mecredy. Als gewoonlijk bleet hij achter, en schoot halverwege de laatste ronde plot seling naar voren en won met on geveer tien yards. In de race van het 25 mile-amateur championschip dong Kiderlen even zeer mede, doch nadat hij 6 mijl had afgelegd trok hij zich terug, waarschijnlijk om zijn krachten te sparen. De Gemeenteraad van Am sterdam besloot Woensdag met 25 tegen 2 stemmen tot den Douw van een nieuw chemisch laboratorium op nader aan te wijzen gemeente grond voor hoogstens 2 ton, om zoodoende prof. Van 't Ho ff voor de Universiteit te behouden. Tot leeraar in de Nederlandsche taal en letter kunde aan het gymnasium werd benoemd de heer F. A. Stoet, doc torandus te Leiden. Op de voedingstentoonstelling te Amsterdam werden Woensdag middag in het café van het Con certgebouw op het Marktplein 300 militairen van alle wapenen ont haald door de firma Van Houten te Weesp op brood met chocolade, waarbij het bleek dat binnen ander halve minuut 84 personen konden voorzien worden en dat de kosten nog geen 2 cent per kop bedroegen. Te 3 uur ontvingen de militairen warm eten (vleesch met groenten) uit de fabriek van den heer Den- nerlein te Charlottenburg, waarbij de heer Heineken "bier verschafte. Alles werd met graagte genuttigd. Het petroleumtoestel van een bewoonster der Oostenburgergracht te Amsterdam geraakte in brand. Fluks wordt het, om ernstiger on gelukken te voorkomen, het raam uit geworpen. Doch ongelukkigerwijze valt het op eene voorbijgangster, die daardoor zulke ernstige brand wonden bekwam, dat zij per rijtuig naar het Binnengasthuis moest ver voerd worden. Men schrijft ons uit de Beemster: De gemeente-rekening over het atgeloopen boekjaar 1886 bedraagt in ontvangstenf45,647.13 in uitgavenf 40,244.24 alzoo een voordeelig saldo f5402.89. Voor het onderwijs werd uitge geven f 19,226.79 waarvan aan jaar wedden f 14,493.61. Door den gemeenteraad is af wijzend beschikt op het verzoek van de heeren Jos. de ICuijper en jhr. J. H. van Reigersberg Versluijs, concessionarissen voor den aanleg van een stoomtram tusschen Alk maar en Oosthuizen, en Hoorn en Purmerend, tot het verleenen van een rentewaarborg a 3 pCt. van het voor de in deze gemeente te leggen lijnen, benoodigde kapitaal. Deze som bedraagt f 11.000. Voor de a. s. feesten ter vie ring van het 275-jarig bestaan van de Beemster is reeds f 1600 bijeenge bracht. P. S., die Maandagavond jl. door een pistoolschot gewond werd, had de onvoorzichtigheid begaan, zijn hand voor den loop te houden, toen onverwachts de haan overging, zoodat de geheele lading door de bal van zijn hand gegaan is. Daar het ten strengste verboden was ta schieten of vuurwerk af te steken, werd het pistool onmiddellijk door de politie in beslaggenomen. X>o Beemster. 1612—1887. Daar er thans besloten is de herinnering aan het 275-jarig bestaan van dezen be langrijken polder feestelijk te vieren, wil len wij in korte woorden zijne geschiedenis aanstippen. Volgens de geschiedboeken was de Beem ster eenmaal droog en werd slechts door een klein riviertje, de B a m e s t r a, waaraan de Beemster later haren naam ontleende, doorsneden. Dit riviertje had een zeer sterke stroomiug en kabbelde telkens den zachte veengrond af, zoodat hierdoor, en ook door groote overstroo- raingen, zooals in 874 en later, langza merhand een groote plas ontstond, die somwijlen do bewoners schrik aanjoeg, doch overigens vele voordeeleu aanbood, als men slechts leest, hoevele haringbuizen vandaar rijkbeladen naar Engeland steven den. Doch het was niet altijd zoo; door aanhoudende stormvloeden geraakten de uitgangen, zooals de Weer, het Spijker- boordergat e. a. zoodanig met slib verstopt dat een ongeladen schuit nauvvlijks in of uit kon varen, zoodat er dan ook in 1570 reeds plannen werden gemaakt om dezen groote plas van 7 mijlen in omtrek in vruchtbaar land te herscheppen, wat echter door den druk der tijden niet tot uit voering is gekomen. In het begin der 17de eeuw, werd evenwel octrooi verleend en toen men van een zekeren Pikmans uit Hoorn, die zich een groot vermogen had verworven door de op de kust van Ierland gevonden schatten van Spaansche schepen, die daar in 1595 vergingen, een aanzienlijk legaat voor de droogmaking ontving, waren de ondernemers D. en H. van Os, Burge meester Boom, A. en H. Grootenhuis, J. Klz. Krook, allen te Amsterdam woon achtig, en L. W. van Vollenhoven, baljuw van Oosthuizen, van (1608 tot 1610Dijk- graat) spoedig besloten dit grootsche werk aan te vangen, waartoe zij werden bijge staan door de landmeters Mr. J. P. Dou van Leiden, Mr. L. J. Sink van Amster dam, A. Bas van Alkmaar en de Schout Reiert van Warmenhuizen, door wie alle plannen zijn gemaakt en die tevens de werkzaamheden leidden, alsmede R. Klz. Allen van Purmerend als Secretaris, en J. A. Leeghwater, als ontwerper en steller der molens. De hoofdpersoon aan wien men de droogmaking verschuldigd is, is niemand anders clan D. van Os, terwijl vooral door de uitgebreide keunis van J. A. Leegh water uit de Rijp, dit werk zoo spoedig kon tot stand gebracht worden. Immers op 1 Januari 160S had de besteding piaats baar neef, uit bezorgdheid voor de kleine vreemdelinge ver geet, dat zijn beide nichten ook verkouden kunnen worden. Nini roept echter zeer vriendelijkNeen, neen, Fraulein, wij zijn goed ingepakt. De bediende van Truyn, die den graaf al lang gezocht heeft, zegt dat het rijtuig wacht. En terwijl Zinka, in Nini's shawl gehuld, naast Gabrielle langs de plassende fonteinen over de Engelenbrug en door de eenzame, slecht verlichte straten naar het palazetto rijdt, bruist het bloed haar in de aderen de sterren aan den blauwen hemel schitteren onnatuurlijk helder. Haar smart is herleefd en met deze de verleidelijke spookgestalte van de gelukzaligheid, die zij heeft verloren. God, hoe duidelijk herinnert zij zich alles - hce duidelijk! de lange, droomerige middagen op het Palatin, de heerlijke uren in den eenzamen Corsotuin, daar ginds onder de pla tanen bij de fontein, waar hij haar van Erzburg vertelde, terwijl de geur der violen en irissen tot hen opsteeg! De klank zijner stem, de aanraking van zijn lichte, slanke hand, zijn lacli, zijn bizondere manier om sommige woor den uit te spreken, haar bij sommige gelegenheden aan te zien.... Zij wandelt nog eens naast hem in het Vatikaan lanvs de koude standbeelden. Eentonig plassen de fonteinen van de Belvedère. Gouden lichtstralen glijden over den marme ren vloer als de schitterende voetsporen, die de goden heb ben achtergelaten, voordat zij hun voetstukken beklommen; en in de hooge gangen verneeemt men een geheimzinnig geruiseh en gefluister als van ver verwijderde geesten stemmen. En dan eens het was voor San Onifrio en een dunne, lichte nevel zweefde door den dampkring. Aan haar voeten lag Rome in een geheimzinnig waas gehuld Rome, in welks gedenkteekeneu en puinhoopeu alle menschelijke deugden en ondeugden hun stempel hebben gegrift. Zij hadden lang Eamen in de diepte gestaard; zij had toen een klein bouquetje violen verloren, dat zij op de borst had gedragen en toen zij het zocht, bemerkte zij, dat hij de bloemen in stilte had opgenomen en nu aan zijn lippen drukte. Haar oogen ontmoetten de zijne.... Ja, hij had haar bemind, werkelijk bemind, en beminde haar nog zij wist het. Zij gevoelde dat een nietig toeval hem, in den overspannen toestand waarin hij nu verkeerde, aan haar kon teruggeven. Of het wel de moeite waard was, zoo innig en vurig te verlangen naar een man, die met alle winden meewaaide, dat vroeg zij nietl Te midden van de kwellende herinneringen aan haar liefdesgeluk tusschen het dreunen der paardenhoeven en der rijtuigwielen op het slechte plaveisel, klinkt haar het «miserere mei» in de ooren. Maar aan den God, die voor de verlossing der wereld stierf, denkt zij daarbij niet; haar hart is aan de aarde gekluisterd. Goeden nacht! zegt zij en kust Gabrielle, terwijl het rijtuig voor het palazetto stilhoudt. Wil je me Nini's shawl voor Gabrielle geven? zegt Truyn, ik ben bang dat mijn kleine kameraad koude heeft gevat. O, mijn God! roept Zinka verschrikt, dan slaat zij Gabrielle zorgvuldig den doek om en kust haar innig. Zal ik dan nooit ophouden, alleen aan mijzelf te denken? vraagt zij zich wanhopend af. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2