BUITENLAND. off. van gez. 2 de kl. bij het perso neel van den geneesk. dienst van het leger in Ned. Indië. Bovenstaande berichten zijn uit de St.Ct.) Volgens de Belgische dagbla den zouden de onderhandelingen tus- schen Nederland en België over de internationale telephooncorrespon- dentie zijn gestaakt. Uit goede bron verneemt De Sloompost nochthans dat omtrent deze aangelegenheid nog geen onderhandelingen zijn, en ook niet konden worden gevoerd, ver mits ons Rijk nog niet in het bezit is van een telephoonwet, en voorgoed schijnt vast te staan, dat zonder zoo danige wet een publieke intercom munale en internationale telephoon- dienst niet kan worden ingevoerd. Binnen weinige maanden wordt het vier jaar, dat een regeling bij de wet van de openbare telephonie in Neder land op het programma van de werk zaamheden onzer Volksvertegen woordiging voorkomt. Is De Stoompost goed ingelicht, dan zal de dubbele geleiding tusschen Parijs en Brussel binnenkort tot Ant werpen worden verlengd, terwijl op het Belgische grondgebied een tweede dubbele geleiding zal worden tot stand gebracht, om gereed te zijn voor de tweede aansluiting van Brus sel met Parijs. Voorts schijnt het voornemen te bestaan om zeer spoe dig internationale telephoon-verbin- dingen aan te leggen tusschen Ver- viers en Aken, alsmede tusschen Kortrijk en deFransche steden Rijssel, Tourcoing en Roubaix. Na lang tegenstribbelen, zegt het meergenoemde blad, schijnen de Bel gische telephoonmaatsch. thans wel geneigd de draden van haar geabon- neerden op de voorwaarden van een daarop betrekking hebbend konink lijk besluit te verdubbelen. Vijf Nederlandsche ingenieurs vertrekken den 28sten dezer uit Southampton per Retorie naar de Zuid-Afrikaansche Republiek, om onder leiding van den ingenieur R. A. J. Suethlage terreinopnemingen te doen voor deD spoorweg van Pretoria naar de Portugeesche grens. Het zijn de heeren C. Groll en J. E. van IJsendijk (als ingenieur), en A. van Lennep, Th. L. W. Stein- metz, en G. H. van der Meulen (als adjunct-ingenieurs.) De gewezen keizerin van Frank rijk, vergezeld van de prins en prin ses van Aremberg, mevr. Lebreton en den heer Piétry, vertoefde Vrij dagmiddag van 5'/s tot 6 uur in de kweekerij «Pomona» te Amsterdam. De heer Galesloot leidde zijne hooge bezoekers rond en ervaarde dat de dames, gelijk trouwens zeer vele Fransche vrouwen, een aantal rozen bij den soortnaam kenden. Zoo werd haar, op verzoek o. a. aange wezen aGéuéral Canrobert», «Cap tain Christy», «baronne de Roth schild» en «Paul Néron». Ook de «Impératrice Eugénie» werd bezich tigd evenals «la France», waarvan Hare Majesteit, niet zonder aandoe ning, met dankbaar oog, een paar prachtige bloemen aanvaardde. Bij de beschouwing der pioen rozen maakte Hare Majesteit de op merking, dat zij in onze Diergaarde eene zeldzaam schoone verzameling daarvan had bewonderd, waarop de heer Galesloot kon mededeelen, dat hij die verzameling een paar jaar geleden aan het genootschap ten geschenke had gegeven. Vervolgens liet H. M. zich een en ander uitleggen betreffende den aankweek van rozen in verband met ons klimaat. Blijkbaar had ons land ten opzichte van bloementeelt en liefhebberij een gunstigen indruk op haar gemaakt. In den loop van het gesprek noemde zij het althans „le pays des fleurs." De een-en-zestigjarige vorsfin, die met haar blank gelaat, zilverwit haar en rouwgewaad, diepen indruk maakt op ieder die haar aanschouwt, is allerbeminnelijkst voor hare om- geving.De ongedwongentoon, waarop de prins en prinses haar hunne op merkingen mededeelden en de vrien delijke wijze waarop die werden beantwoord, zijn wel een bewijs van aangenamen omgang. Bij het uitstijgen van het eenvou dige huurrijtuig leunde H. M. een oogenblik op haar stokje; overigens bewoog zij zich gemakkelijk. {Hit) De heer A. C. Joosten, aftre dend raadslid te Amsterdam, wenscht voor eene eventueels herkiezing niet in aanmerking te komen. Aan de tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam zal een verloting worden verbonden. De commissie is voornemens een eerste serie van 25000 loten uit te geven; wanneer deze geplaatst zijn, geeft zij een tweede serie uit en zoo vervolgens naarmate het debiet grooter wordt. De prijs van ieder lot is bepaald op 25 cents; aan iedere serie zal een hoofdprijs worden verbonden, terwijl alle prijzen zooveel mogelijk bruikbare zaken zullen zijn. - Sedert tal van jaren is te Pur- merend gevestigd de groote hout handelaars-firma Brantjes en Co., niet alleen aldaar, mnar ook daar buiten als zeer solide bekend. Nevens die firma is dezer dagen te Purmerend eene andere opgestaan, zich noemende «Brandjes en Co.,» de naam spellende met eene d, hare brieven stempelende Brandjes en Co., Purmerend, maar haar kantoor ge vestigd hebbende te Amsterdam, Haarlemmerstraat No. 30. Het zal geraden zijn, de nieuwe firma «Brandjes en Co.», niet te verwarren met de oude houthande laarsfirma Brantjes en Co. Men schrijft ons uit Naarden Hoewel de verkwikkende regen der laatste dagen het Gooi aanmer kelijk heeft verfrischt, zoodat het na de groote warmte werkelijk een ge not mag heeten buiten te vertoeven, schijnt dit toch nog niet zooveel in vloed uit te oefenen als men in deze streek wel verwacht en gehoopt had. In de hotels in den omtrek dezer gemeente althans, wordt over het al gemeen verschrikkelijk geklaagd over een slecht jaar. Alleen het van ouds bekende «Jan Tabak» is even als altijd druk bezocht, overigens hebben slechts enkele gezinnen in hotels hun intrek genomen. Meer dan vroegere jaren echter wordt gebruik gemaakt van de gelegenheid,die par ticulieren, door het verhuren van kamers, aanbieden en het is niet on aardig te zien, hoe b. v. in het dorpje Laren de dames zich behelpen in eene eenvoudige boerenwoning, die zij onder andere omstandigheden waarschijnlijk met een opgetrokken neusje zouden voorbijgaan, terwijl een nieuw gebouwd en naar de eischen des tijds ingericht hotel nog steeds te vergeefs zijne bewoners verwacht. Moge men in de hotels over stilte te klagen hebben, aan levendigheid op militair gebied zal het gedurende dezen zomer hier niet ontbreken, en hen die er belang in stellen kennis te maken met de wijze waarop militairen het zich te velde nuttig en aangenaam weten te maken, kunnen wij bepaald een bezoek aan het Gooi aanbevelen. Er zal hiertoe ruimschoots gelegenheid zijn. Niet alleen zullen het le 3e en 4e Bataljon van het 7e regiment infanterie op de heide bij Laren van 10 Augustus tot 12 September beurtelings kam peeren en een vijftigtal leerlingen van het Gymnasium van 11 tot 19 Juli aldaar op dezelfde wijze worden geoefend, maar door genoemde batal jons zal bovendien bij afwisseling nog twee dagen worden gebivak keerd en wel op 21, 25, 26 en 28 Juli en op 4 en 8 Augustus a. s., wanneer althans de plannen van den regiments-commandant niet evenals het vorige jaar, worden ver ijdeld. Men schrijft ons uit Hilversum: Thans is door de drie kiesvereni gingen alhier de candidatenlijsten voor de a. s. verkiezingen voor leden van den raad opgemaakt. De anti revolutionairen en de Katholieken zullen hunne stem uitbrengen op de heerenW. Bijland, L. J. van der Heijden, P. Andriessen, G.Daams en Jac. Das Rz. In de lijst van de liberale kies verenigingen zijn eenige wijzigin gen gebracht, aangezien de heer Jac. Peet voor de candidatuur had bedankt en de heer A. Buwalda voor een herkiezing niet meer in aanmerking wenschte te komen. Hunne namen zijn vervangen door die van de heeren Mr. K. Banga en H. de Groot Az. Zooals de zaken nu staan is het te voorzien, dat de liberalen in den verkiezingsstrijd het onderspit zullen delven. De heer v. V. alhier, eigenaar van een zeer groot aantal eenden, vermiste zoo nu en dan eenige van deze dieren en kon maar niet te weten komen, waar ze bleven. Thans is hij tot de ontdekking gekomen, dat twee zijner buurjon gens erg op een eendenboutje ver lekkerd zijn. Zij hebben twee een den over den weg gelokt, toen gevangen en opgegeten. De smullers zullen zich thans voor den rechter moeten verantwoorden. De hoofdinrichting van den spoorweg HilversumLeiden, waar voor nu de plannen zijn ingediend, is: Hilversum Trompenberg 'sGra- veland Horstermeerpolder Vree land LoenenVinkeveenWilnis MijdrechtTer AarZevenhoven NieuwveenWoubruggeHoog- made Leiden. Bij Leiden wordt de stadspolder gesneden, en sluit de lijn over de Leidsche Vaart bij den Hollandschen spoorweg aan. Door de kiesvereeniging «Het Algemeen Belang» te Leiden, zijn tot candidaten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad gesteld: de aftredende leden mr. S. J. Fockema Andreae, mr. N. IC. F. Land, J. J. van Masyk Huiser van Reenen, F. A. Verster van Wulverhorst, mr. N. L. J. van Buttingha Wichera, dr. G. Zaalberg en dr. T. Zaaijer, benevens mr. J. J. Schneither, J. A. van Hamel, A. Koetser en A. L. de Sturler. Tot lid van het bestuur van Al gemeen Belang» is herkozen de heer J. J. Hasselman. Als een groote bizonderheid kan worden medegedeeld dat te Leiden een 67-jarige vrouw, IJs- baard geheeten, die van haar 47e levenejaar geen voet kon verzetten, maar van haar bed op een stoel en van stoel op bed moest worden ge dragen, verleden Vrijdag 1 Juli, onverwacht het bezit harer krachten heeft teruggekregen, zoodat het oudje Vrijdag reeds een kleine wandeling kon doen. De provincie Zuid-Holland telde op 31 Dec. 1886 in 't geheel 4277 inrichtingen waar krachtens vergunning sterke drank in het klein verkocht werd. Voor die ver gunningen werd in 't geheel betaald f 205.914.40Vj. Er werden in 1886 in de provin cie verleend 15 vergunningen bene den het maximum, 546 voor locali- teiten, waarvoor reeds aan een ander persoon vergunning verleend was en 21 na machtiging van Gedep. Staten. Ingetrokken werden 44 ver gunningen, terwijl 143 vervielen bij gebreke van tijdige betaling van het vergunningsrecht. De bevolking van Zuid-Hol land bestond op 31 Dec. 1885 uit 439.714 mannen en471.820 vrouwen, dus totaal uit 911.534 personen. Zij vermeerderde door geboorte en meer dere vestiging met 7.394 mannen en 7.555 vrouweD, dus totaal met 14,949 zielen. De groote gemeenten 's-Gravenhage, Rotterdam, Delft, Dordrecht, Gouda, Leiden en Schie dam hadden gezamenlijk eene be volking van 581.574 en telden 'dus 9,598 zielen meer dan een jaar te voren. De overige gemeenten ver meerderden met 5.351 zielen. Donderdag 11. kwam iemand,zich noemende J. C. M. W., voorgevende in het Achterom n°. 14 te Delft te wonen, in den winkel van den Bak ker R., in de Molensteeg te Rotter dam, met het verzoek hem dagelijks eene hoeveelheid brood toe te zenden, onder de voorwaarde dat hij steeds den volgenden dag zou betalen wat hij den vorigen dag had ontvangen. Da bakker, in dien voorslag genoe gen nemende, zond Woensdag en Donderdag d. a. v. met den eersten trein de gedane bestellingen in eene kist naar Delft, welke door W. af gehaald en naar de boot, varende van Delft op Rotterdam, overge bracht werd. Toen de betaling Don derdag niet volgde, kreeg R. arg waan en begaf zich naar Delft, waar aan het opgegeven adres, W. niet te vinden was. De bakker gaf daar op van de zaak aan de politie kennis. Deze gaf hem den raad, de gedane bestelling voor Vrijdag ook te ver zenden, en aldus gebeurde het. W. was Zaterdagochtend te 6.30 in het station aanwezig, teekende den vrachtbrief voor ontvangst, en wilde zich met de kist verwijderen, toen hij door eenen inspecteur van politie werd aangehouden, die hem met de kist naar het bureau liet overbrengen. Na gehoord te zijn, is hij ter be schikking van de justitie naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage overgebracht. De heer K. Breebaart, dijk graaf te Winkel, viel uit zijn rijtuig, daar het paard op hol sloeg. De wielen van het rijtuig gingen den heer B. over het lichaam, tenge volge waarvan hem twee ribben gebroken zijn. De toestand van den waardigen 78-jarigen dijkgraaf is, naar om standigheden, vrij wel. Den 25sten dezer maand zal te Arnhem eene algemeene vergadering gehouden worden van afgevaardig den der tot den centralen bond toe getreden R. K. kiesverenigingen, ten einde een definitief centraal be stuur te kiezen. Door de directie van den Noord - brabantsch-Duitschen spoorweg is aan den heer H. Tunnissen, stations chef te Mil, eene belooning in geld uitgereikt voor den door hem be toonden ijver in het ontdekken van den dader der op het station ge pleegde diefstallen. Engeland. De Koningin heeft Zaterdag te Aldershot eene revue gehouden over 58,000 man troepen en vrijwilligers, die aldaar voor de oefeningen bijeen waren. De hertog van Cambridge bood H. M. het adres van het leger aan, waarop zij antwoordde met betuiging van haar volle vertrouwen op de geregelde armee en de vrijwilligers. Zij voegde er bij, dat het hare vurigste bede is, dat God gedurende de nog ove rige jaren harer regeering haar volk de weldaad des vredes doe genieten. Ten slotte gaf zij hare voldoening te kennen over de wijze waarop de troepen zich van hunne taak kweten. Duitschlancl. In den Reichsan- zeiger is opgenomen het keizerlijk besluit, gedagteekend uit Ems van Vrijdag, waarbij het verbod op den uitvoer van paarden buiten werking wordt gesteld, met ingang van den datum der afkondiging. De CoburgiscJie Zeitunghet officieele orgaan van het hertogdom, over de verkiezing van prins Fer dinand tot vorst van Bulgarije sprekende, bevestigt, dat, om de hem aangeboden kroon te aanvaarden, de voorloopige toestemming moet worden verkregen van het hoofd van het Huis van Coburg en van keizer Wilhelm. Uit Karlsbad wordt aan de Standard geseind, dat een staatsman van Europeesche bekendheid de op merking heeft gemaakt, dat de ver kiezing van den prins van Coburg door de Bulgaarsche Sobranje in strijd is met het tractaat van Ber lijn, waarin overeengekomen is dat van den Bulgaarscheu troon uitge sloten zijn alle candidaten, verwant aan eenige Europeesche dynastie. Hierin alleen zou voor Rusland reeds êene voorwendsel gelegen zijn om de wettigheid der verkiezing te betwisten. Dezelfde staatsman sprak over de mogelijkheid van eene sa menkomst der drie Keizers in den loop van dit jaar, al over eene be lachelijke veronderstelling. Frankrijk. De officieele intrede van generaal Boulanger te Cler- mout-Feriand had Zondagmorgen plaats onder talrijke toejuichin gen, maar zonder eenig merkwaar dig incident. Tegen 10 uur zette de stoet, door eene afdeeling gen darmes voorafgegaan, zich in bewe ging. Langs den geheelen weg werd de generaal door de menigte toegejuicht. De generaal ontving daarop de leden van den gemeen teraad en den burgemeester, die eene toespraak hield, welke de generaal beantwoordde met de verklaring, dat hij, als Franschman en republi kein, innig verknocht was aan de belangen van het leger en de groot heid des lands. Generaal Boulanger is t pee uren te laat te Clermont-Ferrand aangekomen tengevolge van hetgeen bij zijn vertrek plaats had. Ver scheidene honderden personen wach- sching wendde zij nu aan, om haar vreugde te verbergen niet uit berekende coquetterie, maar uit edele, vrouwe lijke schuchterheid. Hij sprak in hartstochtelijke, gevoel volle bewoordingen zij viel hem telkens met de onschul digste vragen in de rede. Hij had haar haar sortie gebracht. In dit wit omhulsel gewikkeld ging zij langs de tusschen waaierspalmen geplaatste beelden en richtte nu en dan het woord tot den een of ander van haar bekenden, die ook door de zaal wandelden. Altijd lediger werd de zaal. De pauze voor het souper was aangekondigd en men begaf zich naar het buffet. Zinka's koele houding, waarop hij geenszins voorbereid was, prikkelde Sempaly. Geen ander verlangen ter wereld bestond meer voor hem dan haar eenmaal in de armen te drukken. Al zijn gedachten waren op dat eene oogenblik gericht. Verder dacht hij niet. Hij moest haar tot eiken prijs hebben, al moesten ook hij en zij en de geheele we reld daardoor te gronde gaan. Zinka, fluisterde hij zacht. Zinka, de vastentijd is voorbij het Paaschfeest is gekomen! Wat bedoelt ge? vroeg zij, zichzelf nog steeds be- heerschend, bijna koel. Ik bedoel, zijn gloeiende oogen staarden haar on afgebroken aan, ik meen, dat ik Tang genoeg boete ge daan heb en dat ik gelukkig wil zijn! Zij stonden nu in de door twee portieken van de groote zaal gescheiden ruimte. Zij waren alleen. Zinka voelde zich door een bijna krankzinnige vreugde overmand. Het geluk sloop haar als een zoete betoovering door de aderenmaar zij zeide niets, glimlachte niet, sloeg niet eens de oogen naar hem op. Zij had niet kunnen lachen, al had zij dit ook gewild zij was als verlamd. Hij meende echter, dat zij doof bleet voor zijn woorden. Zinka, smeekte hij, kun je 't me niet vergeven, dat ik zes weken lang met de rinkelende narrenkap geloopen heb om de hemelsche muziek niet te hooren? Wil je het mij dan niet vergeven ter wille van de zielesmart die ik deze weken doorgestaan heb? Ik kan het niet langer uithouden ik geef mij op genade of ongenade over ik kan niet zonder je leven! Haar verzwakt lichaam was niet tegen deze aandoenin gen opgewassen; de vreeslijke krachtsinspanning, welke haar trots het laatste kwartier van haar zenuwen gevergd had, schoot te kort, een siddering voer haar door de leden, zij tastte met de handen om zich heen en wankelde. Hij sloeg zijn arm ondersteunend om haar heen en stiet tege lijkertijd met de andere hand een glazen deur open. Kom mee naar buiten, de lucht zal je goed doen, fluisterde hij, bijna onhoorbaar. Zij traden naar buiten in den eenzamen tuin. Zijn arm sloot zich vaster om haar heen, hij trok haar naar zich toe. Onwillekeurig verwachtte hij, dat zij zich met een weerspannige beweging aan hem ontrukken zou; maar neen: zij staarde met haar door tranen verduisterde oogen zalig naar hem op en fluisterde: Ik moest je niet zoo gemakkelijk vergeven.... en vol ver trouwen, evenals een kind, dat zich aan de borst der moe der vleit, liet zij haar hoofdje op zijn schouder zinken en snikte van geluk. Een ongekend gevoel doorstroomde zijn lichaam. Uit de verte drong het gelui van kerkklokken tot hem door. Toen kuste hij haar zacht met teedere innigheid op het voorhoofd en fluisterdeMijn bruid, mijn zaligheid! Zij was gered. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2