NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Woensdag 13 Juli 1887. No. 1232. ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. BINNENLAND. HAARLH IPS DAGBLAD ABOHHEKEHTSPEIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publieite Etrangére G. L. BA JJBE 8p Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 12 Juli. Haarlerasche Schutters in den Haag. Maandagochtend te half acht ver zamelden zich op het fraai met vlag gen getooide terrein van het Proef veld te 'sHage, de deelnemers aan het eerste gedeelte van den schiet wedstrijd, door den Ned. Schutterij- kaderbond uitgeschreven, ter gele genheid zijner jaarvergadering. De deelnemers werden op het ter rein welkom geheeten door den eere voorzitter der regelings-commissie, den len luit. S. J. van den Bergh, van de dd. schutterij in den Haag. In welgekozen woorden wees deze spr. de aanwezigen op het doel en de beteekenis van dit concours en wekte hij de schutters op om wel gemoed, met vaste hand en juist oog den vreedzamen kamp te aau- vaarden. Een luid «Leve de Koning b was het antwoord op deze toespraak. De strijd, die tot in den namiddag duurde, was zeer hardnekkig. Korpswedstrijd A op 150 meter, staande, uit de vrije hand, op een cirkelschijf: de wedstrijd in het indi vidueel juistheidsschot. Hieraan werd deelgenomen door detachementen van 5 schutters, die ieder 5 schoten deden. De afdeeling «Haarlem» behaalde I in dezen strijd met 108 punten een groote bronzen medaille. De deel nemers waren de volgende: M. Kokkelkooro, serg.-maj., W. F. van Deinse, serg., G. D. Ph. Hos, serg., G. J. Raimond, serg., H. E. van der Steur, fourier. Vervolgens begon de korpswed- I strijd B, op 200 meter, staande, uit de vrije hand, op een salvoschijf. Hieraan werd deelgenomen door I detachementen van 5 schutters, onder I commando van een officier of onder- I officier. Ieder detachement 5 salvo's. I Bij dezen wedstrijd is op last van I den minister van Oorlog niet uit- I sluitend op het aantal punten, maar [ook op de houding en het salvo I gelet door een daartoe speciaal be- noemde jury. De Haarlemsche schutters behaal- Iden hierbij een aanmoedigingsprijs losstaande in een groote bronzen |medaille. Aan dezen wedstrijd werd deel genomen door de heerenH. A. Balabrega, fourier, A. F. J. C. Gosler, serg., J. A. Derr, serg., P. F. Hagen, korpor. H. J. Th. Orth, korp. Het salvo werd gecommandeerd door den serg. maj. W. F. Roosdorp. De uitslag werd door het jurylid majoor Waldeck, van de rust. schut terij inZuid-Holland,bekend gemaakt met een toespraak, waarin hij in de eerste plaats dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. «De ware kameraadschap, die hij hier had opgemerkt, was een voordeel, dat vooral beteekenis had als eens het Vaderland door een vijand mocht worden bestookt». Een driewerf «leve de Koning» hief spr. aan, dat met een driemaal «leve majoor Waldeck» werd be antwoord. Heden avond te half acht worden de overwinnaars met de muziek der schutterij aan het station hier ter stede feestelijk ontvangen. Het feest van „Zang en Yriendschap." Stel u voor een ruim terrein, aan alle zijden door schuttingen en hekkeu afge sloten aan de eene zijde begrensd door houtgewas, aan de andere zijde door een fabriek met bijgebouwen. Stel u voor dat in die ruimte een geheele kermis is neer gestreken met allerlei tenten en kra men; dat in het midden een groote vier kante muziektent is opgericht, aan alle zijden omgeven door een breeden bodem van planken, die als dansvloer dienst zal doendat overal vlaggen en vlagjes wap peren, door den zoelen zomeravondwind voortdurend bewogen. Stel u voor dat het geheele terrein tintelt van kleuren en lichten; dat voortdurend nieuwe feestge- nooten van twee kanten komen opzetten. Stel u dat alles voor en ge hebt nog zelfs geen flauw begrip van de kermisvreugde, het uitgelaten maar steeds gepaste genoe gen dat de Liedertafel //Zang en Vriend schapw in den afgeloopen avond en nacht honderden ingezetenen van Haarlem heeft verschaft, op het terrein, gelegen achter de fabriek de //Feniks", en door jhr. Cb. F. van de Poll welwillend afgestaan. Te zeven uur begon het groot vocaal en instrumentaal concert door de kapel van het 7e regiment infanterie uit Am sterdam onder directie van den heer Zaag- mans. In het eerste gedeelte werden uitgevoerd de volgende nummers: 1. Marihe Triompkale. Johs. Zaagmans. 2. Ouverture Euryantke. C. M. v. Weber. 3. Fantaisie de 1'Opéra Faust de GounodJoh. M. Coenen. 4. Traurn WalzerMillöcker. In den beginne schaarden de feestge- nooten zich groepsgewijze aan tafeltjes tot dat het daglicht begon te wijken en het kunstlicht den nacht tot een dag zou maken. Wat al licht! Lantaarns in de muziektent en van afstand tot afstand langs de grenzen van het terrein; vetpotjes in lange slingers aan de kramen en tentjes van de kermis; lampions in grooten getale overal; van oogenblik tot oogenblik Bengaalscli vuur achter op het veld en boven op de gaan derij van den molen bij het Spaarne, waardoor het feestterrein nu rood, dan groen, of anders werd gekleurden einde lijk, hoog in de lucht, alles overheerschend, een groote electrische gloeilamp, systeem Jablockoff, die, als een maan, machtige witblauwe lichtbundels over alles en allen uitgoot. Men ging de kermis op, kocht versna peringen in de Gezonde Apotheek, haalde sigaren in het sierlijke teutje daar nevens, en lachto om de met dwaze cari- caturen bedekte plankeu afschutting, waarop het eeuwige //Je doe maar" als motto onmiddellijk in het oog sprong. //Je doe maar", dat hier zooveel "oeteekende als: z/weest vroolijk, zet alle zorgen aan den kant, geneer u niet". Daarnaast troonde de machtige tent met ververschingen van allerlei aard, waarmede de heeren Brink- mann de dorstigen zouden laven; vooral een aardbeien-bowl was daar zeer gezocht. Daarnevens was een keurig kraampje op gericht dat vooral op een Haarlemmer feest niet kon, niet mocht ontbreken. Vier jonge dames in fraaie, zeer bloemrijke costumes, verkochten daar bloemen, stuks gewijze, of tot fraaie ruikers bijeengebracht. Boven dit tentje prijkte het embleem der feestvierende vereeniging en daaronder een verlicht chassinet met het versje Het doel vau ons vereenigd pogen Is zang door vriendschap te verhoogen Kau u dit loflijk doel hehageu Wilt dan ook onze kleuren dragen. En ieder die hier nederzit Versiere zich met «rood en wit«. Het behoeft geen betoog dat de dames goede zaken maakten en herhaaldelijk nieu wen voorraad moesten ontvangen om voort durend aan de vele aanvragen te kunnen voldoen. De onvermijdelijke Mietje Mannheim zetelde naast //het schoonste wonder van het terrein, nog nooit op eenige kermis vertoond", zooals op de blauwe strooibil jetten werd aangekondigd die moesten aan sporen tot een bezoek aan Stella, de merkwaardige vrouw die niet veel meer dan een hoofd en geene ledematen rijk is. Daarnaast trok een kraam, waarop //pak de leuning" stond gepenseeldgeheele drommen van vroolijke kermisgasten tot zich. Daarnevens weer een reusachtige wafelkraam met bekoorlijke wafelmeisjes en eindelijk, tot sluiting van de krameureeks op een vrije plek, een echte, onvervalschte draaimolen, die voortdurend belegerd werd en prachtige zaken maakte. De feestvreugde nam van oogenblik tot oogenblik toe. Het geheel uam toen volkomen het uiterlijk van een kermis aan, met dien verstande natuurlijk dat hier, èn door het gehalte van het publiek, èn door het groot aantal dames, natuurlijk volstrekt geen sprake kon zijn van brooddronkenheid, zooals een gewone kermis somtijds mee brengt. Er werden door troepjes in de pauzen concerten gegeven in het kleiu, met mirlitons, fluiten en rateltjes, en de beer met zijn geleider maakte grooten opgang. De muziek «peelde intusschen in de tweede afdeeling: 5. Ouverture GuillaumeTell de Rossiniarr. II.W.Sonnemann. 6. Nachtigall Polka. Molleniïauer. Solo voor Piccilo door den Heer W. Kop. 7- Standchen «Aix Siei/. Hertel. 8. Potpourri de rOpéraCarmen.BizET. 9. Unter «Donner und Blitz* PolkaJoh. Strauss. Ter afwisseling van dit instrumentaal gedeelte van het programma gaf de lieder tafel zelf de volgende nummers ten beste: 1. OmhoogG. A. Heinze. 2. Stiindchen. Fr. Abt. 3. Des Heeren Huis. J. C. Boers. Over de wijze van uitvoering behoeven wij niet verder uit te wijden. Het ge schiedde zooals men met recht van //Zang en Vriendschap" mocht verwachten, en de kermismuziek voor de tenten als van //Pak de Leuning" zweeg daarbij om na afloop met dubbele kracht in te vallen. 't Was reeds laat toen het concert was geëindigd en het Bal-Champêtre werd ge opend. Bij de eerste noten van de Malie- baan-marsch kwamen van alle kanten de danslustige paren op den dansvloer, zoo dat het in een oogwenk vol, zelfs te vol werd. De feeststemming nam voortdurend toe en het bal werd bij elk nieuw num mer meer geanimeerd. Toen het daagde in het Oosten en zelfs het electrische licht verbleekte onder de heldere stralen der morgenzon, was het programma nog slechts halverwege en toen eerst gingen de meesten langzamerhand hunne huisgoden opzoeken. Inderdaad, de afwezigen hadden groot ongelijk. z/Zaug en Vriendschap" heeft eer van het feest, dat, onder begunstiging van het heerlijkste weder dat men zich voor deze gelegenheid kon wenschen, uitstekend is Zonder aan andere personen te kort te doen door hen niet te noemen, verdienen der heeren J. G. Martin Jr., en Meyerink, naar onze meening een afzonderlijk woord van lof voor de uitstekende leiding van het bal, eene niet altijd zeer benijdens waardige taak. Wij meenen nog te moeten vermelden dat in het begin van den avond, de bur gemeester een bezoek bracht aan het feest terrein, aldus bewijzende dat het bestuur de gemeente sympathie gevoelt voor deze vereeniging, die zooveel gepaste vroolijkbeid in Haarlem wist op te wekken. Men schrijft ons uit Haarlemmer meer: In den nacht van Zondag op Maandag heeft bij C. Laan diefstal plaats gehad. De dieven hebben zich onthaald op brood, kaas en vleesch en daarbij geducht de brandewijnkruik aan gesproken. Er heeft een onderzoek plaats gehad. Maandag is ter secretarie aan gifte gedaan van 16 gevallen van mazelen aan het Hoofddorp. Bij kon. besluit van 9 Juli is, met ingang van 16 Juli, aan G. Peeters, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als burgemeester van Hunsel. Bij Zr. Ms. besluit van 8 dezer is de tijdel. off. van gez. 2e kl. bij de zeemacht dr. E. Mory, ter zake van het eindigen van zijn vierjarig dienstverbond, met den 16den Juli a. s. eervol uit den zeedienst ont- Bij Zr. Ms. besluiten van 9 dezer is de adelb. lste kl. L. de Waal, op zijn verzoek, met 1 Aug. a. s. eervol uit den zeedienst ont slagen is de dirig. apoth. lste kl. van bet leger in Nederl.-IndiëF. W. Neuhaus, op zijn verzoek, met ingang van 1 Aug., eervol uit Zr. Ms. milit. dienst ontslagen, met toek. van pensioen. - Met 26 Juli aanst. "worden geplaatst in de rol van Zr. Ms. stoom-kanonneerboot «Braga» de luit. ter zee lste kl. P. D. A. Fran- kamp en de luit. ter zee 2e klasse J. van der Eist. eerstgenoemde als kommandant. De kapt. ter zee J. M. A. van MulkeD wordt met 16 Aug. eervol ontheven vnn de waarneming der betrekking van havenm. der mari nehaven te Willemsoord, up non activiteit gesteld en vervangen door den kapt.-luit. ter zee J. A. Snoek. Laatstgen. wordt met genoemden datum aan boord van Zr. Ms. wacht- PBUILLETO JXT. ZINKA. Roman van OSSIP SCHUBIN. te) DRIE-EN-DERTIGSTE HOOFDSTUK. Toen de generaal, die uit de speelzaal kwam en van klan was teen te gaan, nog een laatsten vluchtigen blik In de danszaal wierp, liep de cotillon met zijn spitsvoudig litgedachte arabesken en overvloedige uitdeeling van orde tekens ten einde. Welk een wanhopig idéé, in deze hitte nog een bal Ie geven, klonk het klagend uit de rijen der chaperon- peerende dames. Onder dezen bemerkte hij de barones, die met een bui- lengewoon verbluft gezicht en met het lorgnet voor de logen onrustig in de zaal rondzocht. Siegburg, die, zooals fee generaal wist, met Zinka den cotillon had zullen dan- |en, danste in het geheel niet. Toen de generaal op hem ifkwam en hem naar de reden hiervan vroeg, zeide hij kalmIk geloof dat Zinka niet wel geworden is en het bal verlaten heeft. De wijze, waarop hij dit zeide, bracht den generaal op de gedachte, dat hij dit vermoeden slechts uitte, om de een of andere ondoordachte handelwijze van Zinka te bedekken. Hij bad haar het laatst in de spiegelzaal met Sempaly ge zien, hij liep haastig heen om haar te zoeken. In alle bloemennissen zocht hij te vergeefs. Hij zocht ook in het boudoir achter de portieken, ook daar was niemand; maar de ijzeren deur naar den tuin stond open. Een zekere onrast maakte zich van hem meester. Hij liep de deur uit. Buiten heerschte een onbeschrijfelijke vochtige zoelheid. Een gevoel van matheid en benauwende spanning overviel hem. De Sirocco broeide boven Rome met zijn doodelijk verlammende tooverkracht. Bewoners van het noordelijk gedeelte van Europa, die nooit te Rome zijn geweest, kunnen zich geen denkbeeld vormen van den eigenlijken Sirocco. De meesten houden hem voor een heeten storm. Integendeel. Wanneer de lucht drukkend is, doch vochtig en bezwangerd met doordringende geuren blijft hangen, dan mengt de Sirocco zijn vergif. Hij vermengd het uit den geur der bloemen, die hij in het leven roept, om ze te vernietigen uit de uitdampingen van den Tiber, welks gele wateren, als met slijk vermengd goud, over de in zijn diepte rustende lijken en schatten heenruischenuit de be dorven lucht der graven en den wierookwalm der kerken van Rome. De Sirocco begoochelt onze ziel door verleidelijke her senschimmen en vervult ons hart met drukkende zwaar moedigheid; hij vuurt onze verbeeldingskracht aan tot groot- sche daden en werpt on3 lichaam in wellustige traagheid op een rustbed neder. Tot in de kille kloostercellen dringt hij door. Hij streelt de bleeke wangen der jonge nonnen, die zich inspannen om aandachtig te zijn en vertelt haar een ouden, schoonen droom. Alles wat treurig en alles wat laag is en veel van dat wat schoon is te Rome, is door den Sirocco voortgebracht. Hij is de schepper van heerlijke phantasieën en afschuwe lijke daden. Het is alsof na den dag, waarop Caesar onder den dolk van Brutus viel, Sirocco en Tramontana een laatsten strijd gestreden hebben om Rome waarbij de Sirocco overwon I Een grauwe wolksluier bedekte den hemel en verduis terde de schijf der reeds verbleekende maan. Droomerig klaterde het geplas van den waterval, die zich van den Quirinaalheuvel af, van terras tot terras, van de eene fontein in de andere stort. Reeds straalde het vale morgenlicht ontnuchterend door het duister van den nacht. Licht en schaduw waren uitgedoofd. Het landschap maakte den indruk van een half uitgeveegde pastelteekening. De generaal wierp onderzoekende blikken in de lanen van hoekig gesnoeide laurierstruiken, die in rijen langs den tuinheuvel loopen. Uit de laurierboschjes verhieven zich de krachtige stammen van altijd groene eiken, tot in de toppen met kamperfoelie en klimrozen omrankt. Hier en daar schitterde iets wits door het fletsche groen heen. Hij ging er ijlings op af het bleek een beeld of een bloeiende struik te zijn.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1