schip te Willemsoord ala late off. vervangen door den kapt.-luit. ter zee J. H. de Bruyn. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) De Commissie van Rapporteurs van de Eerste Kamer voor de grond wetsvoorstellen zal voorloopige ver slagen uitbrengen over de algemeene beschouwingen en alle hoofdstukken, behalve het Xe (onderwijs). Ten aanzien van het voorstel van dr. Schaepman zal worden volstaan met een eindverslag. Vrij algemeen verklaarde men zich in de afdeelingen tegen de aangenomen wijziging van art. 194 der Grondwet. Tot tijdelijken muntmeester aan 's Rijks Munt is benoemd de heer H. van den Wall Bake, civiel ingenieur te Amsterdam. Baron d'Estournelles de Con stant, eerste secretaris van deFran- sche legatie te 's-Hage, heeft dezer dagen met verlcf zijnen post verlaten. Als zijn tijdelijke vervanger is Zon dag aangekomen en afgestapt in het Hotel «Paulus» de heerG. Saint René Taillandier, eveneens secretaris bij een der legaties van de Fransche republiek. De nieuw benoemde minister van Waterstaat, enz. de heer Bastert, is Maandag afgestapt in het hotel «OudenDoelen» in den Haag en heeft zijne functién aanvaard. De prins en de prinses d'Arem- berg, uit Brussel, zijn Zondag aan het hotel «Ouden Doelen» aangekomen. Door de commissie uit de Staten van Zuid-Holland is de goed keuring voorgesteld der provinciale rekening over 1885. Mede heeft de commissie «ad hoe» zich volkomen vereenigd met de voorstellen van Gedeputeerde Staten tot verbetering van den waterweg tusschen den IJsel en de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder. De commissie stelt aanneming voor dier voorstellen, behoudens enkele kleine wijzigingen en aanvullingen. Uitvoerig heeft de commissie nage gaan de noodzakelijkheid dier ver beteringen en de opportuniteit van den maatregel binnen de grenzen van uitvoering door Ged. Staten aangegeven. De commissie deelt het gevoelen, dat de nieuwe werken op zulk eene schaal moeten worden ingericht, dat zij onveranderd passen in het plan van een grooter kanaal tus schen Amsterdam en Rotterdam, indien daarop later mocht worden teruggekomen. Ten aanzien van het adres van Boskoop omtrent de voorgenomen afsnijding van de Gouwe aan de zuidoostzijde dier gemeente, stelt de commissie voor het in handen stel len van Gedep. Staten, met uitnoo diging daaromtrent van advies te dienen, opdat de Staten beter in de gelegenheid moge zijn hieromtrent met volledige kennis van zaken te beslissen. Voorts stelt de commissie voor, Ged. Staten uit te noodigen onder zoek te doen naar de vraag, of, en zoo ja, welke gronden van billijk heid voor het toekennen van schade loosstelling aan Gouda zouden kun nen pleiten en naar aanleiding van de resultaten de noodige voorstellen in te dienen. Een buitenkansje. 81 Ame- rikaansche heeren, allen afstamme lingen van Nederlanders, die vóór 1675 hun vaderland verlieten, zijn bij gelegenheid van een bezoek aan ons land donateurs geworden van de Leidsche «3 October-Vereeniging». Burg. en Weth. en de leden van den gemeenteraad te Amsterdam hebben Maandag gezamenlijk de openbare slachtplaats en de veemarkt bezocht. Op het lijstje van voorloopige aanbeveling" voor de aanstaande ge meenteraadsverkiezing in de Kiezers- vereeniging De Grondwet te Amster dam komen voor al de aftredende leden, behalve de heer Joosten die bedankt heeft, en de heeren L. C. van Heukelom, Th. G. Schill, M. de Vries (firma de Vries, Van Buuren Co.), mr. J. C. De Vries en C. N. J. Moltzer. Men schrijft ons uit Naarden dd. 11 Juli: Hedenmorgen om 101/. uur arri veerden met de Gooische stoomtram op de heide bij Laren 37 leerlingen van het Gymnasium te Amsterdam, die onder "de leiding van den len luit.-adjudant Lansdorp en hunne instructeurs, den adj.-onderofficier Sinderamen den serg.-majoor Mante, bijgestaan door enkele infanteristen, al dadelijk na aankomst begonnen met het opslaan van tenten en een klein kamp in gereedheid te bren gen, zoodat na enkele uren werken een tiental linnen woniDgen ge plaatst en van het meest noodige meubilair voorzien waren, terwijl uit de inmiddels in den grond ge graven keuken lichtblauwe rook wolken omhoog stegen, als ware het om den voorbijganger in de verte te verkondigen, dat de anders zoo eenzame heide in een bewoond oord herschapen werd. Dat de in vlugge uniform ge- kleede jongelui niet van plan zijn hun tijd op de heide in ledigheid te lateu voorbijgaan, bewees al dadelijk hun voornemen om nog denzelfden middag van hunne aan komst eene schietoefening te houden. Men schrijft ons uit Heer Hugowaard: DenlOendezerhaddege wone jaar- lijksche harddraverij aan de Hengst man te Heer Hugowaard plaats, welke harddraverij telken jare uit alle omliggende plaatsen tal van toeschouwers trekt. Van de 8 deel hebbers won de zwarte bles «Emma» van den heer H. Dalenberg den prijs van f 80,terwijl de bruine rum «Wilhelm» van den heer T. Schilder, te Spierdijk, de premie van f 25, behaalde. Men schrijft ons uit Hilver sum: Ai weder zal in onze gemeente een nieuwe industrie gevestigd wor den. Door den heer J. H. Vossen, directeur der naamlooze Vennoot schap «Nederlandsche Stoomverffa- briek», is aan burgemeester en wet houders een verzoekschrift gericht, om aan den Laarderweg een stoom fabriek van verfstoffen te mogen op richten. Indien hiertoe vergunning wordt verleend, zal weldra met den bouw der fabriek een aanvang wor den gemaakt. Werd voor een paar dagen gemeld, dat door eenige hoogge plaatste personen medailles waren uitgeloofd voor den op 1 Augustus a. s. te 's-Gravenhage te houden gymEastiek-wedstrijd, thans wordt nog medegedeeld, dat ingevolge koninklijk besluit van 5 Juli no. 19, eene zilveren medaille voor den wedstrijd is beschikbaar gesteld. Sedert eenige dagen wordt in den Haag de bode v. d. B., van het ministerie van Binuenlandsche Za ken, een oppassend man, vermist. Men vermoedt, dat hem een ongeluk is overkomen, daar er voor een ver wijdering uit den kring zijner familie geen verklaarbare reden is te vinden. De vorige week vertoonden zich in het huisgezin van den ar beider R. te Helmond, verschijnselen van vergiftiging. Na het gebruik van het middagmaal, bestaande uit soep en spekpaunekoeken, werd de geheele familie, met uitzondering van twee personen, die van het koude gerecht niet hadden medege- geten, ongesteld. Het bleek den inmiddels geroepen arts dat hier eene arsenicum-ver- giftiging had plaats gehad. Door het toedienen van tegengif zijn de zieken aan de betere hand, zoodat het gevaar geweken is. De wacht meester der maréchaussée heeft bij den winkelier H., bij wien de ingre diënten voor den koek gekocht wa ren, het meel in beslag genomen, ten einde dit aan een scheikundig onderzoek te onderwerpen. Van booe opzet is geen sprake. Uit 't Meer (Fr.) is aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal een adres opgezonden, houdende verzoek om artikel 194 der Grond wet onveranderd te behouden. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft terechtgestaan F. Bruiilsma, stoomboot- kapitein te Lemmer, omdat hij in den avond van 18 Mei jl., te Dokkum, in de herberg van Kreeft, terwijl daar, bij gele genheid dor kermis, muziek eu danspartij was, spektakel maakte en ongeregeldheden pleegde, de mensclien op de teenen trapte en klappen uitdeelde, zich verzette tegen de politie-agent, die hom wilde verwijde ren, deze met een schaar dreigde en tegen borst en kin stootte. De rechtbank ver klaarde hem schuldig en veroordeelde hem tot eene maand gevangenisstraf. KOLONIËN. BATAVIA, 3 Juni. Atjeh-détails van de //Soerabnia-Ct." De jeugdige officier van gezondheid der 2e kl. D. J. Blok verricht wonderen en goocheltoeren op de gewonden en.... hij brengt hen er boven. Ook de 2e luit. Van Deventer heeft aan dezen niet genoeg te waardeeren doctor het behoud van zijn leven te danken. Met de berri-berri gaat het uitstekend. Wel komen er nu en dan hog gevallen voor, doch ik geloof dat de ziekte spora disch is te noemen. De conclusie van prof. Pekelharing moet zijn: de ziekte is niet besmettelijk van persoon op persoondoch er wordt vermoed dat zij wèl de lokalen besmet, waarom een rigoureuse schoon maak en desinfectie worden aanbevolen. Behalve eenig geschiet op de posten, dat met milde hand wordt gereciproceerd, laat de vijand ons volkomen met rust, waardoor het gerucht, dat Ten koe di Tiroe door het gebeurde op 4 April zijn invloed verloren heeft, veel schijn van waarheid krijgt. Al meer eu moer heeft de Nieuwe Groeverneur met den ouden gang van zeken gebroken, wat betreft de sectorpatrouilles. De patrouilles hebben voortaan een mini mum sterkte van 60 man, onder com mando van een kapitein eu twee luitenants. Ook loopen zij niet meer geregeld iederen dag, doch bij ongeregelde tusschenpoozen b.v. drie dagen achtereen op verschillende uren van den dag, dan weer eens een paar dagen niet en wat het geestdoodende van de patrouilles zoo niet geheel wegneemt, dan toch zeker in groote mate vermin dert, is de bepaling, dat zij niet vijf, maar minstens drie uur moeten uitblijven. Ook de berri-berri is na het vertrek van de barisans kalmer geworden. Wel treft zij nog, doch niet onrustbarend. Met de vorige Westboot werden wel is waar een honderdtwiutigtal manschappen ge- evacueerd, doch dat is alleen toe te schrij ven aan het tegenwoordig gevolgde stelsel van spoedige evacueering, waarvan prof. Pekelharing zich een groot voorstander toonde. Sterfgevallen komen zelden of in 't ge heel niet meer voor; in weerwil wij in de echte berri-berri-raaanden zijn. De luitenant Van Deventer gaat eiken dag in beterschap vooruit. De le luitenant vandeinfanterieBonga ligt op 't oogenblik met een buikaandoe ning iu het hospitaal en de uit Neder land gedetacheerde kapitein Mac-Leod met een gevaarlijke leverziekte. Daar er dit jaar weinig Padang- koffie te verkoopen is, stelde de directeur van Binnenlandsch Bestuur aan de Regeering voor, een deel van de zoogenaamde legkoffie, (d. i. de koffie, die een jaar wordt over- bewaard om baar in Europa de gewilde kleur te geven) en wel de grootboonige Preanger in Indié te verkoopen, omdat die beide soorten veel op elkaar gelijken. Door de Regeering is een som van f132,306 toegestaan voor den aanleg van een telegraaflijn van Padang Sidempoean over Goe- noeng toewa, Rantou, Propot, Tand jong Balei en Bandar Chalipah naar Medan. Van een der buitenposten schrijft men het volgende staaltje van administratieve letterknechterij. Een doeter kreeg een inlandsch soldaat in behandeling met een gebrek, dat volgens de voorschriften ongeschikt voor den dienst maakte en derhalve zijne afkeuring moest ten gevolge hebben. Onze esculaap, veel tijd ter zijner beschikking heb bende, beproefde echter de genezing, verrichtte een gelukkige operatie en bewerkstelligde op die wijze het volkomen herstel van den patient. Vol trots meldde hij het geval aan zij a directen chef, die hem ant woord de, dat de man eigenlijk had moeten worden afgekeurd en derhalve de operatie niet had mogen worden verricht. Van een bedankje voor het behoud van den militair in de gelederen was echter geen sprake! Vroeger namen wij uit het N. Padangsck Handelsblad een be richt over, dat zich tusschen Troe mon en Singkel een bende Atjehers ophield onder Toekoe Yoesoef en Potjoek Hassan, die den 29n April, met vergunning van den Radja van Troemon, in de Mesdjid, aldaar, haar gebed verrichten. Datzelfde blad bericht nu dat Za terdagmorgen den 14n Mei per goe- vernementsstoomer Valk met be stemming naar een der noordelijke havens, de le luitenant der infan terie, W. G. J. Pillo, vertrok met tien Europeesche en 20 inlandsche soldaten, waaronder 4 artilleristen met een korporaal. Letten we nu, zegt het blad ver der, op hetgeen ons onlangs uit Singkel aangaande het zich bevin den van een Atjehsche bende in Troemon, werd geschreven, dan is het o. i. buiten twijfel, dat dit kleine troepje bestemd is naar onze uiterste post, tot handhaving der orde. Bo venal gelooven we dit, omdat alhier het gerucht loopt, dat dezer dagen bij de hoofden van bestuur het tele grafisch bericht is ontvangen, dat Singkel door Atjehers is beschoten. We deelen dit natuurlijk onder re serve mede. Deze Atjehers behooren hoogst waarschijnlijk tot de bende van Toekoe Yoesoef, waarvan in hoven- genoemd schrijven sprake was. Bij zijn bezoek aan de Vorsten landen zal de Goeverneur-Generaal ook een paar suikerfabrieken be zichtigen en als zoodanig worden genoemd de fabrieken Rewoeloe en Sewoegaloor. Te Solo zullen ter zijner eer o. a. een tijgergevecht en een tijgerrampokpartij worden gegeven. Ter eere van den landvoogd zij vermeld, dat hij een aanschrijving heeft doen richten tot de admini strateurs en landhuurders, tot de ambtenaren, de bevolking en de inlandsche vorsten, dat het zijn uitdrukkelijke wensch is, dat voor deze reis geen bijzondere lasten worden opgelegd en geen buiten gewone pachtheffingen worden ge daan, zelfs al mocht zulks in de huurovereenkomsten zijn bedongen. - Door den majoor der genie G. H. W. Van Ilaeften is het ver zoek gedaan om eervol ontslag uit Z. M. militairen dienst, met den titulairen rang van luitenant-kolonel. De 1ste luitenant der infanterie jhr. H. G. Van Haeften, vertrekt, op grond van een geneeskundig spoed-certificaat, van Padang met verlof naar Europa. De commissies tot het opma ken van verdedigingsplannen van Soerabaja, Samarang en Batavia schijnen nu alle hare taak beëin digd te hebben en zullen binnen korten tijd haar rapport aan de be voegde autoriteit indienen. - Een dezer dagen gehouden inspectie over de in China aange kochte muilezels heeft geleerd, dat van de 120 dieren slechts 40 in elk opzicht aan de vereischten vol deden. Toch viel de omvang van het kwaad nog mede, daar van de rest, 80 muilezels, hoewel niet pre cies uitstekend te noemen, toch nog eenige bruikbaar zijn en derhalve voor den dienst bij de batterijen gebruikt kunnen worden. Wij ver nemen, dat nu het plan bestaat, om het nog verantwoordelijke lid dier ezels-commissie alleen te belasten met het geldswaardig bedrag van de geheel onbruikbare ezels. BH.) Een kantoor der Maatschappij van Bewaar- en Pandgeviug is te Tandjong Priok geopend, waaraan de naam van het Indische Veem ge geven wordt, in navolging van de corporatiën, die te Amsterdam en Rotterdam bestaan voor den opslag en behandeling van producten en goederen. Door de oprichting van het Veem wordt in een dagelijks door velen gevoelde behoefte voorzien, want de grief der passagiers, die van de booten te Priok aankomen of van daar naar eiders vertrekken, is de moeite en de kosten die zij voor hun goed hebben; zij deponeeren nu hun goed ter afwachting eener plaatsing, en hebben dan eenvoudig bij het Veem slechts op te geven, waarheen het gezonden moet worden. Maar niet alleen voor passagiers, ook voor den handel en het geheele publiek is het Iud. Veem een groot gemak; immers hij, die goederen te Priok te ontvangen of van daar af te schepen heeft, kan zich eenvoudig onder overlegging van cognossement en factuur bij het Ind. Veem ver voegen, om zijne goederen in te kla ren en verder te zenden, terwijl hij, die wat te verzenden heeft, het een voudig aan bet Veem adresseert om voor de expeditie te zorgen. Loewoe, welks onderwerping door het Soer. Handelsblad werd gemeld, ligt aan het noordelijk ge deelte van de haai Boni, heeft Paloppo tot hoofdstad en staat bekend voor zijn fabrikaat vau blanke wapenen. Rozen en magnolias staken hun kelken luisterend naar voren. Alle andere geuren overheerschend, drong de geur van den oranjebloesem door den Siroccodamp. Nu en dan gleed door de bladeren, als een lichte rilling of een zachte adem, een teedere bloesem. Het was alsof den ouden heer de adem begaf. Hij riep: Zinka, Sempalv! Niemand antwoordde. Plotseling hoorde hij zacht spreken in de richting van de beroemde Sarkophaag-allee. Hij ging er heen. Door een opening in het gebladerte straalde het morgenlicht. Daar op een bank zaten Zinka en Sempaly hand in hand, in teedere gesprekken verzonken. Zinka bemerkte den gene raal het eerst. Zij toonde zich in het minst niet verlegen. O, beate oom! riep zij, mama zoekt mij zeker, niet waar? Wees maar niet boos, ik smeek het u!.... God!.... die van geluk stralende, onschuldige oogen, waarmee zij naar hem opzag!.... Over zulke reinheid had de Sirocco geen macht. Op haar kon de generaal onmoge lijk boos zijn op hem echter...! Sempaly! riep hij toornig, hoe heb ik het met je? Ik ben eindelijk vast besloten gelukkig te zijo, sprak hij innig, terwijl hij Zinka's hand aan zijn lippen bracht. Dat is alles! Niet waar, ik had hem niet zoo gauw moeten ver geven? - fluisterde Zinka, door den strengen blik van den generaal eenigszins verbluft geworden. Verlegen sloeg zij de oogen neder. Men heeft Zinka gemist. Gij weet hoe slecht de we reld is! riep de generaal gejaagd. Sempaly viel hem met een ongeduldig gebaar in de rede. Eigenlijk, mompelde hij nadenkend, had ik lust terstond met Zinka naar de balzaal terug te gaan en eenigen van mijn intiemste kennissen mijn verloving mede te deelen. Het volgende oogenblik was hij reeds weder van gedachte veranderd. - Ik kan niet, riep hij onrustig, ik kan helaas niet. Ik moet je zelfs verzoeken, Zinka, niet over onze ver loving te spreken, zelfs niet bij je aan huis. Haast je wat, Zinka, zei de generaal droog, mijn fiacre wacht op de P.azza. Als ik mij niet bedrieg, dan kan men hier ergens met een deurtje naar buiten komen. Jawel, daar is het. Ik zal je mama in tegenwoor digheid van meerdere personen zeggen, dat je niet wel ge worden eu vóór den cotillon met lady Julia naar huis ge reden zijt. Nadat Zinka met den ouden vertrouwden koetsier van den generaal was weggereden, ontmoetten de blikken der beide mannen elkander. Ongehoordbracht de generaal verontwaardigd uit. Sempaly werd woedend. U moogt van mij zoo slecht denken als u wilt maar laat de schaduw van een on reine verdenking Zinka niet aanroeren. U weet, wanneer men den duivel een kruis voor houdt, dan breekt zijn macht! Zonder hem eenig antwoord waardig te keureu, ging de generaal Sempaly voorbij, om door den tuin zoo spoedig mogelijk naar de balzaal terug te keeren. Hij gunde zich nog den tijd de deuren van het boudoir naar den tuin af te sluiten. In de danszaal autwoordda hij op de vraag van de barones: Waar is Zinka, heb je Zinka niet gezien Zinka gevoelde zich na haar val niet heel wel; zij is reeds een tijdlang gelegen met lady Julia naar huis gereden. Hij zeide het zoo duidelijk mogelijk in het Frauscb, op dat alle omstanders het verstaan konden. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2