NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Zaterdag 16 Juli 1887. No. 1235. ABOHHEMEiTTSPIUJS: ADVERTENTIES: RIOLEN BESTRATINGEN. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Z I N K A. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 133. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicite Btrangére G. L. BA UB B Co., JOH. F. JONESStier., Parijs, Slbis Faubourg Móntmartre. en BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlemzullen op Donderdag 21 Juli e. k. ten Raadhuize der Gemeente aanbesteden: 's Namiddags 2 uur: Het maken eener Kioleerlngcn Bestrating in <le Voorzorg-, de MBe Clere«fl- en Brouwers» straten. 9sNamiddags 2ï/4 uur: Het verrichten van eenlge wer ken tot het verbeteren en ge deeltelijk bestraten van de Mleverïaan, bestaande hoofd zakelijk in het afnemen van grond van de te hooge hermen tusschen den Schooterstraat- weg en de boerderij „het To rentje", alsmede het maken van Watergatenhet gelijk maken, onder profiel brengen met puin, het begrinden en het gedeeltelijk bestraten van die laan met Straat- Waalklin- kermoppen met een verhoogd voetpad. De voorwaarden liggen ter lezing ter Gemeente-Secretarie op alle werkdagen van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, en zullen daarvan gedrukte exemplaren te verkrijgen zijn van Maandag 18 Juli e.A. h 0,40 per stuk. Inlichtingen zijn te verkrijgen dagelijks, des morgens tusschen 9 en 10 uur aan het Bureau van Ge meentewerken, Koningstraat No. 2. Haarlem, 14 Juli 1887. Burgemeester en Wethouders E. A. JORDENS. De Secretaris, A. A. LAND. Haarlem, 15 Juli. Door B. en W. is het op 7 dezer aanbestede werk van het verbouwen der woning van den plantsoenwach ter, het bouwen van eene loods en het maken van een tuinmuur met ijzeren hek aan de Rolhuizen gegund aan C. Cobelens, voor ƒ2344. Voorts is aanbesteed het verrich ten van eenige werkzaamheden op een stuk weiland ten noorden van het Spaansch-vaartje, tot uitbreiding van de gemeentebegraafplaats, be staande hoofdzakelijk in het maken van 2 vijvers, het steken en ter plaatse verwerken of opslaan van zoden en zwarten grond, het leggen van zoden op de vijvertaluds enz; 10 inschrijvers, van wie aannemer is geworden Arie Visser alhier, min ste inschrijver, voor ƒ2250. Aan J. G. Uijlenburg is door het gemeentebestuur vergunning ver leend tot oprichting van eene bak kerij in het perceel aan de Gier straat no. 30. De anti-revolutionnaire Kiesver- eeniging «Nederland en Oranje» heift in hare vergadering besloten geene candidaten te stellen voor de aftredende leden der gemeenteraad. Alleen heeft zij in de vacature van den heer Krelage, die niet wenschte in aanmerking te komen, als candi- daat gesteld den Hooggeb. heer mr. D. A. graaf van Limburg Stirum. De tentoonstelling der teekenin- gen van de Teekenschool voor Kunst nijverheid, is gemiddeld bezocht door 1000 belangstellenden; zij zal lot en met Zondag 17 Juli geopend blijven. Aan den internationalen zangwed strijd, welke op Zondag 4 en Maan dag 5 September te Luik zal plaats hebben, nemen 57 vereenigingen deel, welke ruim 4000 zangers ver tegenwoordigen. Onder een groot aantal Nederland- sche liedertafels is ook ingeschreven, in de 3de afd. (buitenland) Haar lem's Zangggenot.» Arrondissements-Rcchtbank TE HAARLEM, zitting van Donderdag. 14 Juli. Voor de rechtbank alhier stonden op 14 Juli nog terecht: C. v. d. M. 23 jaar oud, arbeider te Yelsen, wegens diefstal van bloemen ten nadeele van den geneesheer L. aldaar. Eisch: 14 dagen gevangenisstraf. Joh. Ph. M. oud 29 jaren, smid te Haarlemmerliede, die zich in eene twist ge mengd had van zijne vrouw met hare buurvrouw eu zich daardoor eene vervolging wegens mishandeling op den bals gehaald had. De eisch, waarop de beklaagde wel niets tegen gehad zal hebben, luidde vrij spraak. B. v. d. P. 23 jaren oud, werkman te Heemstede, die de bloemen op eene bui tenplaats aldaar niet met rust kon laten. Eisch3 dagen gevangenisstraf. E. H. 52 jaren oud, arbeider te Spaarn- dam, aan wieu ook eene mishandeling was te last gelogd van zijne buurvrouw, die iu oneenigheid met zijne vrouw leefde. Eisch: f 15 boete sub. 10 dagen hechtenis. J. N. J. S. 23 jaren oud, slagersknecht te Zaandam, beschuldigd van beleediging, aangedaan aan een ambtenaar (een com mies der rijksbelastingen) in do uitoefe ning zijnor functiën. Hoewel de beklaagde vier getuigen a decharge had medege bracht mocht het niet gelukken aan zijne onschuld te doen gelooven. Eisch: boete sub. 15 dagen hechtenis. Ten slotte nog een bedelaar, zekeren W. B., die deze overtrediug te Zaandam heeft bewerkstelligd en deswege naar de gevan genis alhier was overgebracht. Het feit was in confosso. Eisch: 12 dagen hechte nis en 1 jaar plaatsing in eene rijkswerk inrichting. Uitspraak, die korten tijd daarna volgde, 5 dagen hechtenis eu 1 jaar op zending. De rechtbank te Haarlem deed in de volgende zaken zaken uitspraak, eu ver oordeelde W. V., koopman te Haarlem, huis vredebreuk. f 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. W. C. te Haarlem ter zake als voren 2 dagen gevangenisstraf. B. K., te Aalsmeer, bedelarij, 1 dag becbtenis. M. P. wed. A. S., te Beverwijk, diefstal 2 maanden gevangenisstraf. M. S., arbeider te Spaarndam, mishan deling f 5 boete sub. 5 dagen hechtenis. J, G. wed. Th. C. te Haarlem, openbare schennis der eerbaarheid, 2 maanden ge vangenisstraf. H. B. koopman te Haarlem, mishande ling f15 boeto sub. 10 dagen hechtenis. C. J. L. azijnmaker te Haarlem, diefstal, 8 dagen gevangenisstraf. Men schrijft ons uit Haarlemmer liede en Spaarnwoude: Den 19en Juli a. s. zal alhier eene verkiezing plaats hebben van drie leden van den raad, wegens de peri odieke aftreding der heeren J. de Mol, le wethouder, A. Stokman en J. Vriesekoop. Ook zal op dien datum de ver kiezing van een raadslid plaats heb ben in plaats van den heer W. de Clercq, wegens vestiging te Haar lem niet herkiesbaar. Men schrijft uit Haarlemmermeer het volgende landbouwbericht: De huismoeders zijn vooreerst te vreden met het ontvangen hemel water. De graangewassen hebben van de droogte weinig geleden, alleen het weiland heeft nog dringende behoefte aan vocht. Toch is de stand der veldgewassen, over 't geheel genomen, uitmuntend. Na al de jere miades over koude en droogte is het zeker aangenaam te vernemen dat het land een sterk gewas draagt en een voortreffelijk graan zal op leveren. Bij zooveel verschil in grond, in bemesting en bewerking, als in den Haarlemmermeerpolder, is het geen wonder, dat dit onderscheid zich ook in de opbrengst doet kennen. Het koolzaad komt weinig voor, en de karwij, welke nu reeds ge sneden wordt, belooft voor velen eene rijke uitkomst. Alles hangt echter van den prijs af, wat met handelsgewassen dikwijls vrij on zeker is, daar een hooge prijs allicht aanleiding geeft tot overproductie. De tarwe, de rogge, de haver, de gerst beloven alle eene goede op brengst. De suikerbieten, welke langen tijd met kou en droogte te worstelen hadden, beginnen nu flink door te groeien. Het vlas, dat vroeger aan deze gemeente zooveel welvaart schonk, komt nu weinig meer voor en wat er is, heeft veel geleden van den zoogenaamden brand. De aardappelteelt is te klein om daarvan te gewagen, het gewas staat anders niet kwaad. De klaver- houw was zeer goed, wat vooral den paarden en runderen te stade kwam op de verschroeide grasvelden. Ten gevolge van de verminderde graanprijzen neemt jaar op jaar de oppervlakte van het weiland toe. Het groote gebrek daarbij is dat de landbouwer zijn mest dringend noo- dig heeft voor zijn teelland, zoodat de grasgroei te wenschen overlaat, vooral na het eerste en tweede jaar, wanneer de grassen, welke gezaaid werden gaan verdwijnen. De crisis in den landbouw doet den pachters alle middelen aangrij pen om staande te blijven. Zij vra gen daarbij nietwat zal het land na mijne huurjaren opbrengen? Ve len worden eenvoudig tot roofbouw gedwongen. Zoo wordt jaarlijks eene groote massa stroo verzonden, welke, dringend noodig, in mest omgezet moest worden. Het gebruik ran kunstmest kan dat verlies niet goed maken. De veestapel is gezond en de op brengst aan zuivel is al naarmate de dieren gevoed worden. In de tuinen hebben de droogte en de langdurige koude zeer veel teleurstelling veroorzaakt. Maar dat is hier slechts bijzaak. De appel- en pereboomen, welke zooveel beloofden, zullen slechts een zeer middelmatigen pluk opleveren. Rupsen en bladluizen bedierven vele bloesems en vruchten. De uitslag der door het gemeen tebestuur van Haarlemmermeer den 12den Juli gehouden aanbesteding voor „het maken eener afscheiding in de School No. 5" was, dat inge schreven was door de heeren: M. Den Ouden teHaarlemmermeervoorf278, E. Van Luiken te Heemstede voor f 289.99, J. A. Hoenderdos te Haar lemmermeer voor f 320 en J. Poolman te Heemstede voor f 353.16. LETTEREN EN KUNST. Volgens de «Figaro» zal men de Opéra Comiquo op dezelfde plaats herbouwen. Het eerste nummer van «Lelie- en Rozenknoppen," onder redactie van mej. M. E. Pijnappel, is verschenen. De nieuwe redactrice wil het weekblad voortaan be stemmen voor meisjes van 10 tot 15 jaar, en heeft het programma daarnaar gewijzigd, daar onderwerpen, voor eene achttienjarige van veel belang, nog geen belangstel ling kunnen inboezemen aan jeugdiger per soontjes. Dit nummer behelst o. a. het begin eener novelle, door P. v. Ellinchem, iets over bloemeu-drogen, een versje, allerlei, eene aardige beschrijving van een kinder museum van rariteiten, wenken omtrent het schikken van bloemen, door Geer- truida Carelsen, enz. Bij kon. besl. van 13 Juli is aan na te noemen personen vergunning verl. tot het aannemen en dragen der buiten- landsche onderscheidingsteekenen achter hunne namen vermeldJ. Ph. van der Keilen, te Amsterdam, dir. van 's Rijks Prentenkabinet, komm. der Orde van Isabella la Catolica van Spanje; W. B. de Jongh, zich noe mende en schrijvende W. J. de Jongh, te Amsterdam, commissionair in effec ten, ridder 4e kl. der Orde van het Borstbeeld van den Bevrijder Simon Bolivar van Venezuela; M. S. W. FBUILLETO KT. Roman van OSSIP SCHUBIN. 36) VIJF-EN-DERTIGSTE HOOFDSTUK. Onze geëerde vorstin heeft volkomen gelijk, ver zekerde graaf Ilsenhergh. Fraulein Sterzl is een liefe lijke uitzondering, als men in onze kringen voor één van den vasten regel zou afwijken, dan moest men het voor haar doen. Maar onze geachte generaal heeft gelijk, uitzonderingen hebben het nu eenmaal zwaar te verant woorden en men kan de geheele groote wereld toch niet ondermijnen ter wille van een enkele persoon. Men mag hoegenaamd niets door de vingers zien! Hierop ging hij voort met nadruk te wijzen op de vrees lijke verwarring, welke uit zulk een vermenging van standen ontsproot, verwees zijn toehoorders naar Frank rijk en stelde voor, het oud-Indische kasten-systeem in te voeren. Toen hierop zijn eigen vrouw de bedenking maakte dat de Europeesche aristocratie nog niet op het standpunt van exclusive volmaaktheid stond en men zich daarom met de bestaande gebrekkige omstandigheden behelpen moest meende hijdat de oplossing voor de hand lag.... of, de «High life» liegt en dan heeft Sempaly niets anders te doen dan het artikel met kracht te ontkennen, zijn alibi te bewijzen en den redacteur zijn rijzweep te laten voelen; is de door de «High life» verhaalde geschiedenis een feit, dan blijft hem onder de gegeven omstandigheden niets an ders over dan... hij haalde de schouders op. Dan mejuffrouw Sterzl tot gravin Sempaly te ma ken, riep de Gandry; ik vind het toch wat heel erg, dat een jonge avonturierster voor de voorheeldelooze «dé- vergondage» van haar handelwijze met een gravinnenkroon beloond zou moeten wordenO. pardon, generaal.... ik zou geheel vergeten, dat u met die familie bevriend is! En ik, riep de generaal, die doodsbleek van drift was opgesprongen, met sidderende stem, ik zon zoowaar vergeten, dat ik een dame voor mij heb! Nu mengde vorstin Vulpini zich in den woordenstrijd. U zei zelf, gravin, sprak zij, dat u van den aan vang af alle toenadering met Zinka vermeden hadt. Welnu, ik heb Zinka, sedert haar aankomst te Rome, bijna dage lijks gezien, ik heb haar houding tegenover jonge mannen kunnen gadeslaan, ik heb haar gesprekken met jonge meis jes beluisterd en ik verzeker u, dat men het woord «déver- gondage» voor haar gedrag even goed zou kunnen toe passen op mijn jongste dochtertje, dat eerst drie jaar is! En is zij in den nacht van het bal werkelijk met mijn neet in den tuin gegaan dan is dat slechts een bewijs van onvoorzichtige dweeperij, een bewijs van zulk een hoogen graad van onschuld, dat zij daardoor alleen reeds voor alle gevaren zou gevrijwaard zijn. Ik heb dezen nacht aan de zijde van Zinka bij het ziekbed van mijn nichtje gewaakt, en zulk een reinen blik, zulk een vriendelijken, natuurlijken glimlach als zij, heeft geen wezen, dat een onzalige herinnering in het hart omdraagt. Ik blijf voor Zinka borg De vorstin zag er zoo trotsch, zoo ernstig, zoo verhe ven uit, terwijl zij dit zeide, zij mat de Gandry met zulk een minachtenden blik, dat deze in haar schelp kroop en iets onverstaanbaars mompelde, waarna zij zich met haar vriendin Ferguson verwijderde. De vier Oostenrijkers ble ven alleen. Wien ik hij de geheele zaak niet begrijp is Sem paly, zeide de vorstin. Terstond nadat ik dit afschu welijke blad in handen kreeg, liet ik mij naar zijn woning brengen in het Palazzo Venezia. Daar zei men, dat hij juist met de Jatinsky's was uitgereden. Ik reed naar het Hotel de l'Europe om met mijn broeder te spreken. Deze sliep. Ik had den moed niet hem te wekken. Ik kon er ook trou wens het nut niet van inzien en ik mocht zijn vreugde over de gelukkige wending in den toestand van zijn kind niet verstoren. En zoo ben ik dus bij u gekomen, om voor u mijn hart uit te storten, generaal! Sempaly zal het artikel nog niet gelezen hebben, bracht Ilsenhergh in het midden. De vorstin haalde de schou ders op. Gravin Ilsenberg beweerde nog eenmaal dat de zaak zeer onaangenaam was en zij alles wel voorzien had

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1