Omtrent de «kolen»-geschie- denis bij het Departement van Ma rine geeft het Dgtl. de volgende lezing «Dezer dagen werd ontdekt, dat in den brandstoffenkelder van het Departement van Marine een veel kleinere hoeveelheid steenkolen aan wezig was dan er, na de pas gedane levering, moest zijn. «Bij naweging bevond men in plaats van 38,000 slechts ruim 19,000 kilogram. «Hoewel nu de aannemer der leverantie nog geen declaratie had ingezonden, was toch de levering geëindigd, zoodat meu meende aan fraude te mogen denken. «De politie, met het gebeurde in kennis gesteld, ondervroeg de knechts van den leverancier; door hen werd toen verklaard, dat zij zich vergist hadden bij de weging. Voor 5 kilo gewicht op de bascule hadden zij, in plaats van 50, 100 berekendvan daar dat slechts de helft van het vereischte gewicht aan kolen was geleverd. Alsnu blijft te onderzoeken in hoever die bewering waarheid bevat. «De resultaten van dat onderzoek zijn nog niet bekend». O, dat kolen stoven Prof. Pekelharing en dr. Winkler zullen 6 Aug. a. s. uit Indië naar Europa terugkeeren. De R. K. Kiesvereeniging «De Grondwet» te Rotterdam heeft de candidaten-lijst der liberale kies- vereenigingen voor den Raad over genomen, doch zonder de heeren Hugo Molenaar en het raadslid E. L. Jacobson, in wier plaats candi- daat is gesteld mr. B. M. Bahl- mann, lid der Tweede Kamer, ter wijl men nog drie personen moet polsen of zij de candidatuur voor de tweede plaats willen aannemen. De anti-revolutionnaire kiesver- eeniging «Nederland en Oranje» heeft geen candidaten gesteld en zal zich onthouden. Door de anti-revolutionaire kies- vereeniging «Nederland en Oranje» te Tiel is tot candidaat voor de Tweede Kamer geproclameerd, het aftredend lid baron Van Aylva van Pallandt van Vanenburg. Ingeval van Kamerontbinding is ook jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland tot candidaat gesteld. Van liberale zijde noemt men den heer P. Rink, wethouder en lid der Provinciale Staten. De enquête. De Tijd besluit een drietal artikelen over «onze ambachtslieden in het licht der en quête» metde vraag van den heerVan Nispeu, voorzitter der Gezellen-ver - eeniging, tot de hare te makenHoe is in die ongelukkige maatschappij iets met vrucht te doen? «Welk antwoord op die vraag, door den voorzitter en eenige leden der en quête-commissie zou zijn gegeven, als de heer Van N. niet om te vragen maar om te antwoorden ware ver schenen, is gemakkelijk te raden. Laat ons den arbeid der kinderen, vóór zij 14 jaren oud zijn volstrekt, verbieden laat ons goede ambachts scholen oprichten, dan zal het wel beter worden. Inderdaad zeer schran der weet de voorzitter immer de vragen daarheen te richten, dat hij gunstige verklaringen ontving voor de uitbreiding van het verbod van den kinderarbeid en voor de op richting der ambachtsscholen. Is hij echter in dien toeleg geslaagd Le vert het enquête-verslag het bewijs, dat daardoor in den dringenden nood I zal voorzien worden? «Wij gelooven het niet. Wij zul len later op dit ouderwerp terugko men. Voorshands meenen wij uit het geen wij hebben medegedeeld te moeten besluiten, dat er iets moet gedaan worden, zoo men den stand der ambachtslieden, een der meest belangrijke in de maatschappij, niet aan een reddeloos verval wil prijs geven». Men schrijft ons uit de Beem- ster Door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Beemster is welwillend beschikt op het verzoek van de feestcommissie ter herinnering aan het 275-jarig bestaan van dezen polder, tot het beschikbaar-stellen van het kerkgebouw, voor het hou den van eeu schoolfeest, waaraan pl. m. 800 kinderen zuilen deel nemen. De periodiek aftredende leden van den gemeenteraad te Beemster, de heeren H. Scheringa Az., H. Schmidt en J. Velzeboer, hebben zich weder herkiesbaar gesteld. De Beemster begint te herle ven; in geen jaren zag men zooveel vreemdelingen als tegenwoordig. Geen dag gaat er voorbij dat niet enkele gezelschappen, na eene wan deling of rit van Purmerend langs de Purmerender-, Volger-, ("eene der schoonste wegen van de Beemster) en Middenweg, eenigen tijd in de Midden-Beemster vertoeven,omlangs deniet minder fraaie Rijper-, Nek- ker- en Zuiderweg terug te keeren. Bovendien wordt door velen, die hier een dag of langer doorbrengen, een rit langs verscheidene andere wegen, waaronder de Midden- en Jisperweg, gemaakt. Dat dit den ingezetenen en inzon derheid den logementhouders eenige niet te versmaden voordeelen ver schaft, zal iedereen begrijpen. De kiesvereeniging «Plicht en Recht» te Purmerend heeft tot can didaat voor den gemeenteraad ge steld de heeren Apken Bakker en van de Poll. Men schrijft ons uit Naarden van 15 Juli: Dinsdag a. s. zal de stemming voor drie leden van den gemeente raad plaats hebben, ter vervulling van twee vacatures door overlijden en één door de periodieke aftreding van den heer A. de Roeper ont staan. Het is vreemd hoe weinig belang stelling als hier in deze zaak van algemeen belang wordt betoond.Was in den loop der vorige week, toen eene verkiezing voor 11 gemach tigden in de Ned. Herv. Kerk moest plaats hebben, de geheele gemeente in bewegingthans worden zelfs geen candidaten gesteld. Eene ver gadering, dezer dagen met dit doel belegd, werd zóó slecht bezocht, dat die volstrekt tot geen resultaat leidde, zoodat de kiezers nog steeds in den blinde rondtasten. Heden morgen werd door de op de heide bij Laren kampeerende leerlingen van het gymnasium on der bevel van den leu luit.-adj. Lansdorp, een bezoek gebracht aan de vesting Naarden, waar zij, na door den garnizoens-commandant, den luitenant-kolonel Van Laak, te zijn ontvangen en geïnspecteerd, door dien koofd-officier in de gelegenheid werden gesteld de wallen der ves ting in oogeuschouw te nemen. De eerstaanw. ingenieur en een tweetal officieren der artillerie waren hierbij tegenwoordig. Waarschijnlijk tengevolge van de ongewone inspanning en de druk kende warmte, werd een der jon gelui door eene flauwte overvallen, zoodat hij van het terrein moest worden weggeleid. Na eenigen tijd op de kamer van den luitenant jhr. Ram te hebben doorgebracht, was hij weder in zooverre hersteld, dat hij naar het kamp kon terugkeeren. Men schrijft ons uit Hilversum Men moet het van zijn vrienden maar hebben I Dit ondervond ook een fruitverkooper, die met zijn hand kar door onze straten reed, en onder luid geroep zijn waren aan den man trachtte te brengen. Nog niet lang had hij echter geloopen of hij kreeg een lastigen concurrent, die hem op den voet volgde, straat in, straat uit. Riep de eerste«Aardbeien negen cent de kop!» dan volgde daarop onmiddellijk«Aardbeien I acht cent de kopEn of de voorste al pruttelde en schold, de andere stoorde er zich niet aan en verkocht zijn kersen voor e 1 f cent het pond, terwijl de eerste ze voor twaalf cent aanbood. Vooral het mindere publiek ver kneuterde zich in den onderlingen naijver en had schik in de dolzin nige uitvallen van den woedenden «kersenkoopman.» De ander maakte goede zaken, was weldra uitverkocht en groette onder spottend gelach der omstanders zijn collega. In de jongste vergadering van de Katholieke kiesvereeniging te 's-Hage nam het Bestuur zijn ont slag, doch niet wegens de candi- daat-stellingen, maar wegens eene andere oorzaak, welke in de bekende Bonds-geschiedenis wortelt. Eene vrouw met een kind op den arm kwam Woensdag door het Lamgroen te 's-Hage. Zij gaf te kennen «het zoo warm te hebben», en dat zij nog eene boodschap moest doen; daarom vroeg zij aan eene daar wonende vrouw, zoo goed te willen zijn even haar kind te be waren, doch Donderdagavond had de moeder het kind nog niet terug gehaald, zoodat de bewaarster de zaak aan de politie bekend maakte. Een onderzoek werd ingesteld in een hofje aan den Z. O. Buitensin gel, waar de moeder had opgege ven te wonen, doch geen spoor was er te vinden. Het verlaten kind is slechts zeven weken oud. Te Pernis is een landbouwer, die candidaat was voor de betrekking van kerkvoogd, zóó gebelgd dat hij niet gekozen is, dat hij thans niet anders dan arbeiders van andere plaatsen aan het werk wil hebben. Aan den Hoogeboezem te Rot terdam lag eene vrouw uit het raam harer woning naar haar kind te kijken dat op de straat speelde; eene buurvrouw, die eene verdieping hooger woont en bezig was met strijken, wilde de bout, die te warm was, in het kozijn zetten, waaruit deze echter naar beneden viel en het hoofd van de vrouw trof, die daardoor eene zware wonde bekwam zoodat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. Tijdens den volgenden cursus zal de Utrechtsche Hoogeschool een zwaar verlies lijden door de om 70-jarigen ouderdom verplichte af treding der hoogleeraren Donders, Buijs Ballot en Doedes.1 Door den rijksveldwachter te Bolnes en twee andere personen zijn Vrijdagmiddag te Slikkerveer op de rivier de Maas met eene roei boot gered twee heeren en een vier jarig jongentje, die met eene zeilboot op de rivier aan het zeilen waren, toen bij eene wending de boot om sloeg, waardoor alle drie personen in levensgevaar verkeerden. Men schrijft uit Apeldoorn Den 2en dezer is (zooals gemeld werd) de lijn Dieren-Apeldooru-Het Loo van de Koninklijke Nederland- sche Lokaal Spoorwegmaatschappij voor het publiek verkeer openge steld. Door deze lijn is voor Dieren, Doesburg en omliggende plaatsen eene snellere verbinding met Am sterdam, via Apeldoorn, tot stand gekomen, zoodat men, te 6.48 v.m. van Dieren per locaalspoorweg ver trekkende en te Apeldoorn 7.36 aankomende, onmiddellijk per Oos terspoorweg de reis naar Amster dam kan voortzetten en daar te 9.28 aankomt, terwijl vóór bovengemel- den datum de reizigers van Dieren, Doesburg en omstreken zich via Arnhem naar Amsterdam begaven en per eersten trein uit Dieren, Amsterdam niet voor 10.5 v.m. kon den bereiken. Het springt in het oog, van hoeveel belang deze snellere verbinding voor het reizend publiek mag worden geacht. Doch niet alleen dit voordeel geeft deze nieuwe spoorwegverbin ding; zij maakt ook een bezoek gemakkelijk aan de tot heden weinig bekende streek van Laag-Soeren, met de zoo gunstig bekende koud- water-inrichting «Bethesda» en een zeer goed hotel, waar eene aange name huisvesting wordt aangeboden aan hen, die kennis wenschen te maken met het natuurschoon, het welk ook dit gedeelte van de Veluwe in geen geringe mate biedt. Ook Eerbeek, en voornamelijk Loenen zijn een bezoek meer dan waard niet ten onrechte wordt aan de omgeving van laatstgenoemd plaatsje de naam van klein Zwit serland gegeven. Al lang is het vele schoone dezer streken slechts weinigen bekend geweest, en karr men er zich daarom niet dan in verheugen, dat zij door de verkre gen spoorwegverbinding, naar alle waarschijnlijkheid, voor het vervolg niet meer zullën worden vergeten door hen, die ook vaderlaudsch na tuurschoon weten te waard eeren. Wederom is door de rijksveld- wacht proces-verbaal opgen aakt te gen een 7tal personen uit de gem. Heerde, wegens diefstal van onge veer 73 kilogram lood en koper, afkomstig van verschoten projectie len en granaten uit het nabij Heerde gelegen artilleriekamp op de Olde- broeksche heide. RECHTSZAKEN. Onlangs werd medegedeeld de inhech tenisneming van den vroegereu vader uit het werkhuis te Hoogeveen, als verdacht uit dat werkhuis diverse goederen te heb ben medegenomen. Thans wordt medege deeld, dat hij hij vonnis der rechtbank van Donderdag is in vrijheid gesteld, ter wijl zijne zaak gedeeltelijk verwezen is naar de openbare zitting, gedeeltelijk buiten vervolging gesteld. KERKNiEOWS. Ned. Herv. Kerk. De samenstelling van de Synode der Nederl. Hervormde Kerk, die den 20sten Juli a. s. liare vergaderingen aanvangt, is als volgt Vanwege de kerkelijke inrichtingen voor üóoger onderwijs zijn afgevaardigd de heeren M. A. Gooszen, hoogleeraar te Leiden, en dr. E. H. van Leeuwen, hoogleeraar te Utrecht; vanwege de provinciale kerkbe sturen en Waalscbe Commissie de heeren C. H. ten Harmsen van der Beek, pred. te Valburg; K. E. Creutzberg, pred. te Arnhem; E. César Segers,pred. te Leiden dr. G. J. van der Elier, pred. te 's Hage A. G. Jans, pred. te Weslzaandr. C. G. von Keeken, oud-ouderling te Haarlem C. E. Zeeman, pred. te Zonnemaire; J. Dieleman, oud-ouderling te Ter-Neuzen H. A. E. Heinecken, predikant te Ame- rongen; W. H. Stegenga, pred. te Eer- werd; mr. J. Minnema Buma, ouderling te Leeuwarden; L. J. Eledderus, pred. te Hellendoorn; J. Douwes, pred. te Leens; T. W. P. Hofstede, ouderl. te Grootegast dr. J. K. Kocli, pred. te 's Hertogenbosch; dr. P. H. Roessingh, pred. te Emmen D. Kramer, ouderling te Havelte; M. A. Perk, Waalsch pred. te Arasterdam, en mr. C. B. Merkus, ouderling te Utrecht. Voorts de vaste leden met adviseerende stem: de heeren P. Mom, fung.-quaestor- gen. te Amsterdam, mitsgaders L. Over man, secretaris te 's Hage. Naar gemeld wordt, hebben eenige doleerenden te Leiden, voorloopig voor den tijd van zes maanden, de groote zaal van het Nutsgebouw gehuurd voor het houden van godsdienstoefeningen en zou tot het. stichten eener doleerende ge meente worden overgegaan, onder het con sulentschap van ds. Vlug, terwijl de eerste godsdienstoefening op Zondag a. s. zal worden geleid door dr. A Kuyper. BUITENLAND. België. Pierre Loor en Paul Coureur, de twee socialistische lei ders, die tijdens de laatste werk stakingen gevangen zijn genomen, zijn weder op vrije voeten gesteld. Engeland. Uit Portsmouth wordt, dd. 13 Juli, gemeld: Toen het ko ninklijk jacht Victoria, and Albert aan boord waarvan zich de Duit- sche kroonprins en zijne gemalin bevonden, benevens de drie doch ters van den prins van Wales, heden middag op weg was naar Cowes op het eiland Wight, stoomde bet ten gevolge van een in de machine kamer verkeerd opgevat signaal, in plaats van voor-, achterwaarts en stootte tegen den kop van het trans portschip Orontes. Een deel van bet takelwerk van de Victoria and Al- bert viel op het dek of overboord. De schade was vrij aanzienlijktoch was zij niet zoo erg of het jacht stoomde de haven uit. Het zal even wel moeite kosten de averij voor de jubilé-revue te herstellen. De Orontes leed nagenoeg geen schade. In bet Lagerhuis werd Vrijdag de. beraadslaging over de Iersche landwet, in tweede lezing, voort gezet. Goschen zeide dat de regee ring bij hare zienswijze betreffende de wet volhardde en geene amen dementen toelaten kou, die in het hoofdbeginsel raken. De regeering wil alles vermijden wat de aanne ming van het later in te dienen wetsontwerp, betreffende den aan- aankoop van land, zou kunnen bemoeilijken, maar is bereid de bij die gelegenheid voorgesteld wor dende amendementen zorgvuldig te overwegen. Parnell en Gladstone meenden hieruit te kunnen verstaan, dat de regesring het artikel "betref fende de vervolging van insolvente pachters wil laten vervallen en be valen daarom het ontwerp in tweede lezing aan. Na verwerping van het amendement- Bannerman werd het wetsontwerp zonder stemming aan genomen. De «hatterineo-mannen trachten eene beweging te organiseeren om de wetsvoordracht op de boter-sur- rogaten in handen te doen stellen eener nieuwe commissie uit het Huis der Lords, daar de eDquête der com missie van het Lagerhnis onvolledig Stil, moeder! gebood Sterzl ongeduldig. Wie denkt nn nog aan mijn carrière, aan onze eer hebben wij te denken en aan haar geluk! Toen hoog hij zich weder bezorgd over de sidderende gestalte van zijn zuster en fluisterde: Kom, Zini, vertel mij eens nauwkeurig hoe alles zich heeft toegedragen! Zij had zich van hem losgewonden en stond nu met de armen tegen de borst gedrukt voor hem haar houding had iets van een marmeren beeld en haar stem klonk dof' en eentonig, terwijl zij hem met de onschuldigste nauw gezetheid, sidderend en blozend, haar kort verhaal ontvouwde. Toen zij geëindigd had, haalde Sterzl diep adem en sedert heeft Sempaly niets van zich laten hooren?vroeg hij. Den volgenden morgen schreef hij mij. Zinka, wees niet boos meer en laat mij dien brief zien! Zij verliet het salon, kwam kort daarop met den brief terug en gaf hem Sterzl. Deze las hem ernstig en blijk baar met de grootste aandacht door, fronste bet voorhoofd en vroeg, den brief langzaam toevouwendHeb je hem geantwoord? Jaantwoordde zij kortaf. En wat? Zeer eenvoudig... dat ik genegen zou zijn hem te huwen zonder de toestemming van zijn broeder, maar zon der diens medeweten niet! Te midden van al zijn smart schoot toch een straal van teedere broedertrots uit Sterzl's donkere oogen. Flink zoo, Zinimompelde hij, en heeft hij zich bij dit antwoord stilzwijgend neergelegd? Zinka moest zich eerst bedenken. Ja, zei zij, neen.... toch niet, hij heeft mij een briefje in het Hotel de l'Europe gezonden. En wat schreef bij daarin? Ik heb bet nog niet gelezen, het kwam juist toen Gabrielle zoo heel bedenkelijk was en toen vergat ik maar.... in den zak van haar blauw flanellen japon voelend, hier is het. Sterzl schudde het hoofd, nam zijn zuster met een veel- beteekenenden blik op, waarna hij het briefje openmaakte. Het bevatte de volgende woorden Mijn geluk, mijn zaligheid, mijn lief, trotsch bruidje! Terstond na ontvangst van je haastig briefje ben ik in allerijl naar je huis gegaan. De portier zeide mij, dat je niet te huis waart, maar bij het ziekbed van je kleine vriendin Gabrielle. Ik waagde het natuurlijk niet je te storen, ofschoon ik juist vandaag gaarne een paar jaar van mijn leven bad willen geven voor een enkelen blik, voor een kus van je. Liever dan je te verliezen, breek ik oogenblikkelijk met alles. Beveel en ik gehoorzaam.... Maar neen, ik moet toch verstandig wezen, moet wachten tot mijn zaken geregeld zijn. Ik kan niet anders ver geef het mij. Ik kus je handen en den zoom van je kleed ik ben je niet waard, maar bemin je zoo vurig. Sempaly. Nadat Sterzl dit uiterst karakteristiek schrijven bad door gelezen, liep hij een paar maal met zware schreden de ka mer op en neer en bleef ten slotte voor zijn zuster staan, nam baar band, kuste die en zeide: Vergeef mij Zinka, ik ben trotsch op je, je zijt een engel.... maar hij.... bij is een ellendige schurk! Dat kon zij toch niet verdragen. Ik verdedig hem niet, riep zij met verheffing van stem, dit eene staat echter vast: hij bemint mij en begrijpt mij. Hij zou nooit aan mij getwijfeld hebben.... en.... eo.... Te vergeefs zocht zij echter naar meer woorden, die zij ten gunste van hem zou kuunen spreken, zij vond er geen. Met moeite al haar trots verzamelend ging zij met opge heven hoofd de kamer uit. Toen zij de deur achter zich gesloten had, hoorde men haar snikken. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2