NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 5 e Jaargang. Dinsdag 19 Juli 1887. No. 1237. ABOHHEMEHTSFRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. BINNENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 reg-els 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagentén voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicite Btrangère G. I. BAT7BE Co., JOHF. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 18 Juli. Aau de leden van den Raad dezer gemeente zijn verzonden de twee volgende voorstellen aan B. enW.: 137. Voordracht om, ingevolge het raadsbesluit van 12 Aug. 1885 No. 5, te benoemen tot leeraren in het schoonschrijven aan de H. B. S. voor jongens, gedurende den cursus 1887/88, de heeren R. Zuidema en H. W. S. Janssen van Raaij, ieder op eene bezoldiging van f100. 138. Voordracht om onderstand te verleenen aan A. Rinkel, gewezen werkman aan de gemeentereiniging, ten bedrage van fl.per week gedurende drie jaren. De gelden zouden betaalbaar worden gesteld op den post «gratificatiën» der be grooting. Heden herdenkt de heer P. Pie- penbrink, kapitein-adjudant bij de dienstdoende schutterij alhier, zijne vijf en twintigjarige dienstvervul ling. Den 18en Juli 1862 benoemd tot len luitenant-adjudant, werd hem den 15en April 1873 de personeele rang toegekend van kapitein. Ook werd de heer Piepenbrink nog ver sierd met de ridderorde van de Eike- kroon ter erkenning van zijne vele verdiensten. De officieren en het kader brachten hem heden hunne gelukwenscben en boden hem tevens een stof felijk blijk van achting aan, terwijl hij mede van vele andere zijden bewijzen van belangstelling mocht ontvangen. De uitslag van het eerste toela- tings-examen aan de H. B. School ter opleiding voor Handel en Nijver heid was als volgttot de 1ste klasse werden toegelaten: onvoorwaarde lijk: A. G. Borger, H. J. van Bree- men, J. C. O. Camman, J. P. L. Fischer, D. H. Honing, H. de Jong, J. Mooy, D. v. d. Molen, F. A. Ver- wout en A. W. van IJsseldijk; voor waardelijk: E. Noordijk; afgewezen werden drie candidaten. Tot de 2de kl. werd toegelatenvoorwaar- delij„k--A. Th. Gr. Coblijn. Voor het toelatings-examen der H. B. School met 5 j. c. alhier hebben zich 43 jongens aangemeld. Toegelaten zijn tet de 1ste klasse: W. A. Blitz, H. Bock, H. Brauns, D. Croll, J. F. van Dobben, C. M. Donck, J. Doncker, J. Feith, H. L. Gerth van Wijck, B. L. de Glopper, P. C. Jansen, J. „de Koek, J. H. G. Kremer, H. J. J. Renier, J, Renier, H. G. Scheltema, B. G. S. Schre- gardus, J. C. Sobels, J. H. G. Stoel, E. H. van den Togt, J. R. van der Vliet, J. A. M. Vonk. A. C. Waller, T. J. van Waveren, G. J. Wiarda, A. Wielinga en H. J, Wunder; voorwaardelijk: L. L. F. André de la Porte, W. Binger, P. W. van Doorn, C. Dyserinck, W. C. L. H. Halverhout, J. M. Klinkhamer, W. A. Kuipers, G. L. F. Landré, A. M. Nachenius, K. H. R. Pluim Mentz. Tot de 3de klasse: E. H. Bodel Bienfait. Voor de akte gymnastiek werden te 's Hage den 16en Juli geëxami neerd 6 candidaten. 3 werden afge wezen, 1 trok zich terug. Toe gelaten werden de heeren Schroder, van Nijmegen, en Hofman, van Haarlem. Betreffende den gezondheidstoe stand dezer gemeente in de afge- loopen maand Juni kan het volgende worden medegedeeldTer gemeente secretarie werden van de in de wet genoemde besmettelijke ziekten aan gegeven 220 gevallen van mazelen, 1 geval van roodvonk, en 2 gevallen van angina diphtherina, terwijl 7 lijders aan de gevolgen van maze len en 2 aan angina diphterina bezweken. Het totaal der overledenen be draagt,met 10 levenloos aangegeven, 65. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend: 21.2. Aan lichaamszwakte stierven 8, aan stuipen 2, aan apoplexie 5, aan hersenziekten 4, aan croup 3, aan ziekten der ademhalingsorganen 23 (waarvan 9 aan keel-en longtering of bloedspuwing) aan ziekten der spijsverteringswerktuigen 8, aan an dere oorzaken 10, aan onbekende oorzaken 3 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: heneden 1 jaar 23, van 15 jaren 19, van 514 jaren 6, van 1420 jaren 2, van 20—50 jaren 11, van 5065 jaren 6, van 6580 jaren 5, hoven 80 jaren 3. Geboren zijn: 64 jongens en 70 meisjes. De Plattelander, het weekblad van onze stadgenooten, de heeren W. Meijer als redacteur, en W. Gosler als uitgeverheeft reeds bij het eerste nummer getoond in een wer kelijke leemte te voorzien. Zooals de titel reeds aanduidt worden de belangen van bet platteland in dit tijdschrift voorgestaan. De redacteur tount in zijn voorwoord «Wat wij bedoelen», op overtuigende wijze aan, dat de groote gemeenten dik wijls van regeeringswege worden bedacht, maar de kleinere voortdu rend stiefmoederlijk bedeeld. «Een waterweg van 20 milüoen te graven voor Amsterdam en een van 30 voor Rotterdam schijnt in 's lauds belang, elke polder daaren tegen moet maar zorgen voor zijn eigen verkeer». In een pittig artikel bespreekt mr. M. Brinkgreve «De roeping der Provinciale Staten». D; schrijver van «Nederland als Polderland», A. A. Beekman, schrijft «iets over de wa terontlasting van polders». De heer G. A. Vorsterman van Oyen uit Aardenburg opent een reeks van artikelen over «geleerdheid en ach teruitzetting». Het feuilleton bevat «plattelands- schetsen» van mr. de Balbian Verster. Ook vindt men in het eerste num mer nog verschillende stukken over landbouw en veeteelt, mededeelin- geD, nieuwstijdingen, markten, ver- koopingen, aanbestedingen, en in het bijblad de verslagen van het ver handelde in de Provinciale Staten, een stukje over onzen «nieuwen minister van W. H. en Nijv.,» boek besprekingen en ingezonden stukken. De Plattelander heeft van alle zijden vele bewijzen van sympathie ontvangen, en verdient alleszins ge steund te wordeD. Het ernstige stre ven der ondernemers, de degelijk heid van den inhoud, en het aan gename uiterlijk zullen daartoe ieder een aansporen. In het bizonder zullen landbou wers, gemeente- en polderbesturen wel doen dit tijdschrift geregeld in te zieD; het bevat een schat van wenken en mededeelingen, die voor hen van het grootste nut kunnen zijn. Hedenmorgen zijn door den markt meester, in tegenwoordigheid van de politie, 12 landbouwers bekeurd, die een aantal manden met aard appelen aan het Spaarne hadden ter markt gebracht. Die manden hielden allen minder dan de ver eisebte hoeveelheid van 1/s hec toliter in. Op deze overtreding is eene geldboete van f3 gesteld. Men schrijft ons uit Haarlemmer- liede en Spaarnwoude: Ter vervulling van de vacatures in den raad onzer gemeente zijn in de verschillende afdeelingen de vol gende candidaten gesteld: Te Spaarnwoude en Schalkwijk de hh. D. van Bruggen, P. Vriese- koop (aftr. lid) A. Stokman (aftr. lid) en H. T. Schweitz. Te Haarlemmerliede (gedeeltelijk) de heeren J. de Mol ("aftr. lid) W. Buijs, A. van den Berg en J. Nelis, en te Houtrijk en Polanen de hh. P. Vriesekoop (aftr. lid) D. van Bruggen, C. J. Meijer en J. de Clercq. Dinsdag 2 Augustus zal te Heem stede de gewone «conferentie» wor den gehouden door personen uit verschillende plaatsen des lands, om gedeelten der Heilige Schrift te onderzoeken en te bespreken. LETTEREN EN KUNST. Door prins Albreckt van Pruisen is een vorstelijk bewijs gegeven van belangstel ling in de a. s. Nat. Tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnij verbeid door voor f 1000 deel te nemen in 'twaarborgfonds. Men deelt mede, dat voor de bui tengewone voorstelling door de Koninklijke vereeniging Het Nederlnudscb Tooneel" te geven bij gelegenheid van het Nederl. taal- en letterkundig congres iu de maand September a. 3. te Amsterdam, het oog is gevallen op //Macbeth" van Shakespeare in de vertaling van dr. Burgersdijk. Louis Bouwmeester zal //Macbeth" mevr. Frenkel- Bouwmeester //lady Macbeth" spelen. LEGER EN VLOOT. De majoor C. G. G. Vertholen de Salve de Bnmeton, van liet 2e regt. liuzaren te Yenloo, verlaat naar men verneemt, met pensioen den dienst. Tengevolge van den uitslag van het onlangs gehouden examen der adspiranten voor eene plaatsing als cadet aan de K. M. Academie, ko men voor eene plaatsing hij die in richting tegen 1 September a. s. in aanmerkinginfanterie bier te lande: A. Heyting, H. J. den Beer Poortugael, W. A. F. G. Bolken, A. H. van Andel, J. F. N. Bax, T. Boekholt, A. M, B. Tergast, C. A. J. Struiken, J. H. MakkiDg, G. N. Hilwig, J. N. de Ronde, H. Boet, D. van Geuns, J. W. D. Duburg, A. F. C. Rambonnet, A. W. E. Gelderman, jhr. T. H. Röell, K. W. Bouwens, J. C. Wagner; cavale rie bier te lande: M. J. Menso, G. J. Kievit, W. IJ. baron van Heerdt, H. H. van Dobben, J. C. A. van den Heuvel, jhr. P. A. C. M. van Haeften, F. C. H. Hirschmann; artillerie bier te lande: A. K. L. Verschoor, ihr. T. J. van der Wijck, B. D. Bleckmann, R. F. Kntsch Lojenga, C. A. Prins, A. C. A. Perk, W. du Vijn, J. Hirschig, N. D. Kuiper, H. L. J. Bading, H, W. K. Vertholen de Salve de Bruneton; genie hier te landeH. IC. Kos ter, W. Hanegraaff; infanterie in Oost-Indië: A. Geertsema Becke- ring, F. C. Brust, P. J. de Gruyter, W. H. de Waal, R. ten Seldam, P. PI. Soeteus, G. Van Ginkel, W. G. F. C. Haarman, V. Schut, A. M. P, Krijger, K. F. E. Gerth van Wijk, C. Korfmacher, J. Prager, W. A. van Aken, V. Kater, A. W. Kolff, J. H. G. Wichers, G. A. Vries, J. J. Munniks de Jongh, J. H. Daam, H. A. C. Van der Heyden, F. J. G. W. Leers, H. Valkenburg, M. Van der Vliet, J. Jurjans; cavalerie in Oost-IndiëJ. G. Boon, G. Sombeek, H. H. W. Rengers Hora Siccama; artillerie in Oost- Indie: J. H. C. Castens, W. G. A. Brewer, jhr. J. Wichers, J. E. Tim mer; genie in Oost-Indie: L. H. van 't Sant, P. J. P. van der Steur, H. J. Verhulst. De St.-Ct. bevat de statuten der naamlooze vennootschap«Maat schappij tot bevordering van nijver heid in de Rijp,» uit het fonds van wijlen Jan Boon junior en van de firma Van Aldert en Jan Boon, te de Rijp; voorts van de naamlooze vennootschap«Lijm- en Gelatine- fabriek Delft», te Delften van de naamlooze vennootschapAmster- damsche Parkschouwburg te Am sterdam. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) FEXTILLETO NT. ZINKA. Roman van OSSIP SCHUBIN. 38) ZES-EN-DERTIGSTE HOOFDSTUK. De barones wilde haar volgen. Sterzl weerhield zijn moe der echter. Waar wilt ge heen? vroeg hij streng. Naar Zinka! Ik moet haar toch onder het oog bren gen wat zij eigenlijk misdreven heeft, 't Is ongehoord.... op mijn dertiende jaar was ik al zoo onhandig niet meer! Sterzl lachte bitter. Dat kan wel zijn, moeder, zei hij, maar toch moet ik u uitdrukkelijk verzoeken, Zinka voorloopig alleen te laten; zij heeft reeds meer dan verdriet genoeg! Moet men zich dan maar neerleggen hij haar onbe zonnen gedrag, zonder haar een enkele terechtwijzing te geven? vroeg de barones. Ja, moeder, sprak hij op een toon, die geen tegen spraak duldde, het is niet aan ons, haar verwijtingen te doenaan ons is het haar te beschermen en te troosten De huisknecht kwam zeggen, dat de tafel gedekt was. Sterzl wist den generaal te bewegen met hen te blijven di- neeren, daar hij, zooals hij verzekerde, nog veel met hem te bespreken had. Hij wilde blijkbaar vermijden met zijn moeder alleen te zijn. Vóór hij zich aan tafel zette, klopte hij nog even bij Zinka aan, om te hooren of zij niet een kop bouillon wilde nemen; maar hij kwam weldra over- richten zake en zeer ontmoedigd terug. «Zij heeft zelfs niet met mij willen spreken, mompelde hij, zij is zichzelf niet meer.... Zwijgend zat hij aan tafel, at niets, dronk weinig, ver kruimelde zijn brood en verfrommelde zijn servet. Telkens wanneer heneden de deur ging, luisterde hij met gespan nen aandacht. De maaltijd liep spoedig ten einde. Toen men in het salon de koffie gebruikte, bracht de bediende een brief voor Sterzl. Deze nam hem haastig aan, beschouwde nieuws gierig het adres, herkende het schrift niet en brak eindelijk de enveloppe open. Er was niets in dan een half blaadje papier, waarop met enkele, scherpe lijnen een earicatuur geteekend was: Sterzl als afslager met den hamer in de eene en een klein poppetje in de andere hand en voor hem de kronen van Rome. Sterzl herkende zichzelf terstond, en hoewel zijn eenigs- zins zwaarlijvige gestalte tot in het belachelijke overdreven en zijn geheele uiterlijk zeer bespottelijk was voorgesteld, trok hij slechts even de schouders op en zeide onverschil lig De menschen denken dus waarlijk, dat zoo iets mij heden nog kreDken kan. Zie eens, generaal! Sempaly zal wel de schepper van dit meesterstuk zijn! Natuurlijk zou de generaal het portret liefst verscheurd hebben vóór Sterzl het geheel begrepen bad; maar eerder dan hij zijn voornemen ten uitvoer kon brengen, rukte deze hem het blad papier uit de hand. Er staat nog iets bij geschreven, merkte hij op, terwijl hij de volgende woorden in Sempaly's onduidelijk schrift in een hoekje van het papier ontcijferdeMade moiselle Sterzl eenmaal.... andermaal.... Ha! nu begrijp ik het! Het bloed steeg hem naar het hoofd, hij haalde diep en met moeite adem. Je moet dit als een kleingeestig-e plagerij opnemen! zeide de generaal; Sempaly heeft die dwaze teekening gemaakt vóór hij Zinka kende; ik was er bij! Dat maakt niet uit, antwoordde Sterzl, de zaak blijft in den grond dezelfde. Zoo heeft men ons dus beoor deeld? Ronduit gezegd hadden de menschen geen on gelijk; ik heb een schitterende partij voor Zinka gezocht... dit is zoo... ik meende het goed, maar... ik heb ons allen belachelijk en mijn zuster onmogelijk gemaakt 1 Sempaly is mij een raadsel, mompelde Sterzl. In den laatsten tijd vooral leerde ik zijn karakter van een leelijke zijde kennen, maar tot zulk een schandelijke, niets waardige handelwijze had ik hem niet in staat geacht. Wat dunkt u er van, dat hij zich vandaag niet vertoont? Hij zal het blad eenvoudig niet gezien hebben, meende de generaal, hij is met zijn broeder en zijn nichten uitgereden. Neem aan hij heelt de courant niet gelezen,zeide Sterzl; dan blijft het toch zeer wonderbaarlijk dat hij,

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1