NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Woensdag 20 Juli 1887. No. 1238. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: Z I SM K A. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1:65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor liet BuitenlandCompagnie Générale de Publicite Etranglre G. L. DAUBE CoJOH. F. JONES, Stier., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 19 Juli. GALGEBROKKEN. Het onderstaande stukje uamenweover uit de Purmerender Courant. Men kan nooit genoeg waarschuwen tegen lieden als hier worden bedoeld. ,/Er moeten menschen zijn, die met hun neus hun dagelijksche krant lezeu, of hoe is 't anders mogelijk, dat zoo me nigeen zich door gewetenlooze schurken laat oplichten, in weerwil van telkens her haalde waarschuwingen? 't Is buitenslands, wat dit betreft, al even treurig gesteld als ten onzent. Slag op slag loopen er menschen in de val. «Daar zijn de politie en justitie voor'', zegt men. Deze redeneering is zeer oppervlakkig. Indien de justitie de macht bezat, om deugnieten, zooals wij bedoelen, voor altijd onschadelijk te maken, wanneer zij ze ééns in de vingers heeft, ja, dan zou er veel gewonnen zijn, maar zóó gaat het niet. Er zijn van die bandieten, die b.v. voor eene valsche handteekening achttien maan den celstraf krijgen. Is zijn straftijd ver streken, dan moet zoo'n bandiet weer aan den kost zien te komen. Wat doet hij nu? Hij begeeft zich naar eene onzer groote steden, zooals Amster dam of Rotterdam. Het spreekt vanzelf, dat hij allereerst eens een kijkje neemt in een kroeg of koffiehuis van verdacht allooi. Misschien niet zoo dadelijk, doch zeker wel bij den tweeden of derden keer dat hij daar komt, ontmoet hij er een deug niet, nog grooter dan hijzelf. De heeren maken kennis, begrijpen el kaar heel spoedig, en brengen vervolgens te zamen een bezoek aan het kantoor, waar het hoofdbestuur van eene oplichters bende gevestigd is. Blijkt het nu dat de nieuw-aangekomen spitsboef wel te gebruiken is, dan wordt hij aan het werk gezet. Men heeft hem gevraagd, welk eerlijk vak hij ooit bij de hand heeft gehad, en met welke streek van ons land hij het best bekend is. Wij zuilen, om zoo maar eens een voor beeld te noemen, zeggen, dat de brave man vóór jaren bakkersknecht is geweest te Purmerend. Kijk, dat treft uitstekendEr is name lijk juist een plannetje gemaakt, om in den omtrek van Purmerend een oplichterijtje op het touw te zetten. Onze man krijgt de opdracht, zich on verwijld daarheen te begeven en zich aan te melden bij een ander lid van de op lichtersbende, die reeds sinds enkele dagen of weken in die buurt gevestigd is, laat ons zeggen als makelaar of iets dergelijks. Het reisgeld wordt door het hoofdbe stuur verstrekt. Ook zorgt het hoofdbe stuur voor de verblijfkosten. Onze goeie vriend moet maar ergens eene kamer huren, voor eene maand, bij voorbeeld. Langer zal hij in diezelfde buurt niet blijven. Als het werk daar is afge- loopen, vertrekken hij en zijn vriend, de makelaar, met de noorderzon, want, ten eerste is de politie zoo moeiachtig, en, ten andere,valt er hier of elders weer iets te doen. 't Werk moet zoo'n beetje afwisselen. Intusschen zijn de twee deugnieten aan 't overleggen, welken slag zij zullen slaan. «Ge moet niet te veel heen en weer loopen" zegt de makelaar. //Je weet, hoe de politie is. Zij laat eerlijke menschen, als jij en ik, niet met rust. Af en toe moet je maar eens een bril op je mooien neus zetten, en dan in plaats van dat phantasiehoedje maar eens met een pet loopen. z/Voor een echten heer zal toch niemand je aanzien".... Zóó, schertsend en keuvelend, wordt onze maat op de hoogte gebracht. Natuurlijk vermelden wij het boven staande slechts als voorbeeld hoe het gaat. Wij noemden Purmerend, doch men verlieze niet uit het oog dat er hier en daar nog andere leden van de oplichters bende gevestigd zijn. Zij hebben 't voorzien op al wat handel drijft en winkel doet. Zij lezen heel veel kranten,.... en waar lijk niet met den neus. In die kranten komen allerlei aanbie dingen voor van menschen die goedkoope pakketten verzenden, van lieden die hor loges op zicht sturen, van sigarenfabrikan ten, die tabak en sigaren, van wijnhan delaars, die cognac en mandjes met wijn aanbieden en zoo al meer. Dit alles is voor onze deugnieten als gesneden brood. Nu zal misschien een onzer lezers vra gen «wat doen die deugnieten met al die koopwaar? Doodeenvoudig! Het hoofdbestuur zorgt dat alles aan den man wordt gebracht. Een ander lezer zal zeggen: //maar ne men dan die menschen, die dat alles zen den, niet vooraf informaties naar de lieden, van wie zij orders ontvangen?" Velen wel, en die worden voor schade behoed, doch velen ook zenden maar zon der informaties. Trouwens, het hoofdbestuur weet voor al die kleine zwarigheden raad. Als de politie er maar buiten blijft, dan weten zij zich wel te redden. Zij gaan hierbij ongeveer aldus te werk. Gesteld, er is ook te Groningen een van die deugnieten die tot de bende be- hooren, gevestigd. Deze deugniet heeft wel trek in een partijtje beste Geldersche hammen. Hij schrijft naar den hammen-koopmanWeers zoo goed en zend mij twaalf van uwe ge renommeerde haramen, vooral puik, puik, en zoo billijk mogelijk. Mocht onverhoopt onze firma u niet bekend zijn. dan houden wij ons overtuigd, dat elke informatie naar ons gunstig zal uitvallen. Voor het geval u hiervan zoudt willen gebruik ma ken, deelen wij u mede dat de heeren Swartt en Co., effectenhandelaars te Arn hem, u wel aangaande ons zullen willen inlichten. Met beleefde groeten, enz De aandachtige lezer zal reeds hebben gesnapt, dat //Swartt eu Co.," eveneens leden van de oplichtersbende zijn. Swartt en Co. berichten omgaand aan den hammen-koopman: //uw geëerde zoo even ontvangen. Gevraagde firma doet geen groote zaken, doch is b.v. voor tweehon derd gulden puik solide. Hoogachtend enz." De hammen-koopman zendt na veertig dagen of drie maanden een wissel. De wissel komt terug. Firma te Groningen niet bekend. De deugniet was inmiddels met de noorderzon vertrokken. ,-/Ja, maar", zoo zijn misschien vele lezers geneigd uit te roepen, //dat gaat maar zóó niet. Als die hammen-koopman óénig begrip heeft van zaken doen, dan wendt hij zich om informaties tot een solied kantoor, en niet tot eene firma, door den kooper zelf genoemd!" Bravo voor uwe scherpzinnigheid, ge- eerde lezers! Als ge daarmede, evenwel denkt, onze bewering te ontzenuwen, dan zijn wij, helaas verplicht, u die illusie te ontnemen. Zeker, een geschikt koopman zal han delen gelijk gij zegt, doch bedenk, er ziju meer handelaars in hammen dan één. Van twintig, die een order op hammen ontvangen, zullen er zestien verstandig ge noeg ziju, aan een bekend, solied kantoor, om informaties te vragen, maar de ove rige vier loopen er in. Ja, de gauwdieven ontzien zich niet, den naam van groote handelshuizen aan te nemen en in het buitenland op dien naam bestellingen te doen. Bij voorbeeld in eene plaats, waar de deugnieten zich voor een tijdje hebben gevestigd, bestaat eene groote, solide firma, genaamd Hout- koopers en Co. Wat doen nu de deug nieten? Een van hen reist naar het bui tenland en doet daar bestellingen aan fa brikanten. //Onze firma", zegt hij isHoud- koopers en Co. De fabrikanten schrijven om informaties. //Wel zeker", zoo wordt hun geantwoord. Crediteer de firma Iiout- koopers en Co. gerust." Gij voelt, lezer, 't kunstje zit 'm in de verandering van t en d.« Men zij, ook in Haarlem, voortdurend op zijn hoede voor zulke heeren! De heer P. Piepenbrink, kapitein - adjudant bij de dienstdoende schut terij alhier, herdacht Maandag, zooals wij hebben gemeld, den dag waarop hij vóór 25 jaren in die betrekking kwam. Het muziekcorps der schut terij, waarbij hij tevens al dien tijd administrateur is geweestbleef evenmin achterwege om den jubilaris een blijk van achting en waardeering te geven. Voor eene aubade of sere nade heeft de heer Piepenbrink be dankt. Bij het concert in den Hout op Woensdagavond zal nu een feest- marsch worden uitgevoerd, opge dragen aan den heer P., en gecom poneerd door den verdienstelijken kapelmeester, den heer M. H. Muller. nÈen Werkmanzendt ons het volgende ter opneming. Wij voldoen gaarne aan zijn wensch a Wordt menig werkman in den tegenwoordigen tijd bitter gestemd door geringe verdienste, niet minder grieft hen soms de onheusche beje gening hunner patroons. Het kan derhalve niet anders dan gunstig werken op de wederzijdache belan gen, wanneer èn verdiensten èn be handeling goed zijn. Dit kan gerust gezegd worden van de Haarl. Stoom- verffabriek aan 't Noorder-Buiten- spaarne. De heer D. de Clercq, mede directeur van deze inrichting en met hart en ziel gehecht aan fabriek en werklieden, wist zich door zijn hu maniteit en royaliteit de achting te verwerven van zijne onaerhoorigen. Waar nood en ziekte heerschten kon men steeds op zijne hulp rekenen, terwijl ook de kinderen zijner werk lieden niet vergeten worden. Elk jaar wordt hun een feest bereid. Ditfeest zal thans wederom deze week plaats hebben en wel in 't Bloe- mendaalsche Bosch, waar de kleinen dan onthaald worden op alles wat lichaam en geest versterken en ver- vroolijken kan. Alleen zij, die de school vlijtig bezocht hebben, mogen evenwel dit feest bijwonen, maar als een bewijs hoe gunstig een dergelijke maat regel werkt op het gedrag van de kinderen, diene dat, volgens verkla ring van den onderwijzerbe doelde leerlingen gedurende het afge- loopen jaar geen enkelen dag ver zuimd hebben en steeds gehoorzaam en oplettend waren. Stemt zoo iets niet tot dankbaarheid van de zijde der ouders en verdient een dergelijke manier van besturen geen na volging?» Voor de acte in gymnastiek te 's Hage werden Maandag wederom 6 candidaten geëxamineerd; 2 trok ken zich terug, en 2 werden afge wezen. Een van de beide geslaagden was onze stadgenoot, de heer C. van Asselt. Door het dienstpersoneel van het hotel «De Leeuwerik» te dezer stede, is als bijdrage voor de Vaticaansche Tentoonstelling geschonken: eene prachtige wit- en roodzijden, met goud geborduurde gothieke stola. Moge dit hartverheffend voorbeeld, iets tot opluistering van de expositie, welke bij gelegenheid van het Paus- feest zal gehouden worden bij te dragen, hier, zoowel als elders door velen worden nagevolgd. (N. H. Ct.) Als eene merkwaardigheid, die zich thans in de gemeente Bloemendaal voordoet, wordt aan de Opr. ge meld, dat in den tuin op de hofstede Caprera zich thans bevindt eene bloeiende lilium auratim met een bluemstengel, waaraan zich zeven buitengewoon groote bloemen heb ben ontwikkeld. Het merkwaardig ste van deze plant is dit, dat de bloemen niet zijn enkele, zooals ze zich in ons land altijd voordoen, maar dit exemplaar dubbele bloe men heeft voortgebracht; hetgeen het vorige jaar ook het geval ge weest is, alhoewel toen de bloemen veel zwakker waren. Kenners en liefhebbers zeggen dat dubbele tot heden alleen in Japan, het geboorte land van deze soort liliumvoorko men. Wezenaar, tuinbaas op Caprera, is bereid de plant aan belangstel lenden te laten zien. Ten bewijze dat men ook in an dere plaatsen over balddadigheid heeft te klagen, het volgende. Het Hbl. schrijft «Een deel der bewoners van de Plantage-Muidergracht (te Amster dam) heeft zich verleden week, naar ons gemeld wordt, schriftelijk ge wend tot den commissaris van po- FEUILLETO KT. Roman van OSSIP SCHUBIN. 39) ZEVEN-EN -DERTIGSTE HOOFDSTUK. Tot zijn verontschuldiging moet intusschen aangevoerd worden, dat hij dit laatste niet zoo zeer met voorbedach ten rade als wel bij instinkt deed, omdat hij,- door zijn onverwinnelijke neiging om zich bemind te maken, zich het genot niet ontzeggen kon, al wat in zijn vermogen was tot veraangenaming van de stemming in zijn omgeving bij te dragen, ook zelfs ten koste van zijn oprechtheid. Had hij nu het geluk gehad gedurende die drie dagen slechts eenmaal met Zinka te kunnen spreken, dan zou alles zeker geheel anders geloopen zijn. Het zou hem waarschijnlijk niet veel moeite gekost hebben, door de bijna onweerstaan bare tooverkracht van zijn persoonlijkheid, het bij haar verloren terrein te herwinnen; haar gevoel van eigenwaarde zou hem waarschijnlijk tot dadelijk handelen hebben aan gespoord. Maar Zinka aan het ziekbed van haar kleine vriendin storen, kon hij niet en een voorwendsel zoeken om met Sterzl onder vier oogen te spreken, lachte hem niet toe. Zoo liet hij het eene uur na het andere voorbij gaan totdat, Vrijdag morgen, het noodlottige blaadje, met een verdraaide hand aan hem geadresseerd, hem onder de oogen kwam. Hij geraakte in de grootste opgewondenheid en reeds was hij op het punt naar het Palazzetto te ijlen, toen hij zich herinnerde, dat zijn broeder hem tegen één ur voor een rijtoer naar Erascati zou afhalen. Hij doopte juist de pen in den inkt om aan zijn broeder te schrijven, dat hij ver hinderd was van de partij te zijn, toen er aan zijn deur geklopt werd en een half uur voor den bepaalden tijd zijn broeder met de beide nichten binnentrad. Welk een onverwachte verrassing, welk een eer! zei Sempaly verlegen. - Dat zou ik meenen, lachte Polyxena, hm! het riekt hier wat sterk naar Turksche tabak, maar het en semble is wel gezellig. Intusschen snuffelde Nini met hare schuwe ree-oogen zwij gend en opmerkzaam rond. De woning van een ongehuwd heer behoort gewoonlijk tot een der interessantste myste riën, welke de nieuwsgierigheid der jonge dames prikkelen. De meisjes hielden niet op, of ze moesten jegarjons- hol zien, zei de vorst vroolijk, en dus heb ik ze nolens volens naar boven moeten brengen, terwijl Siegburg beneden mama aan de praat houdt! Je hebt het zelf voorgesteld, Oscar, riep Nini. Terwijl Sempaly met eene deftige buiging zeer galant zeide Van dit eogenblik af zijn deze vertrekken gewijd! lag de «High Life» nog steeds op zijn schrijftafel en was het of een ijzeren vuist hem het hart in de borst vast schroefde. Als zijn broeder nog maar alleen boven geko men was.... maar met die twee meisjes!.... Het kon niet ongelukkiger treffen. Xena begon nu met ondeugende vrijpostigheid in zijn schatten rond te snuffelen, zijn boeken open te slaan en eindelijk liep zij lachend naar zijn schrijftafel en strekte de aristocratische hand naar de «High Life» uit. Afblijven! riep Sempaly, dat is niets voor jou, Xena.... Non toccare, zeide de vorst met een goedig lachje, het is niet geraden voor zulk een jonge dame als jij, de voorwerpen in een jonggezellenwoning al te nauwkeurig te onderzoeken; men heeft een schorpioen aangepakt voor men het weet. En nu mogen we mama niet langer laten wachten; maak je klaar, Nicki! Sempaly zocht eerst uitvluchten, maar bedacht toen, dat het toch niet de moeite waard was om Oscar de laatste uren nog te verbitteren en verzocht een oogenblik tijd om een briefje te schrijven. Hij krabbelde inderdaad een korten brief aan Sterzl, waarin hij in behoorlijken vorm aanzoek om Zinka's hand deed. Dezen brief gaf hij in 't voorbijgaan aan den portier met last hem terstond naar het secretariaat te brengen. Eerst was hij zeer tevreden over zichzelf, maar later op den middag werd hij onrustig en de oorzaak hiervan wa ren voornamelijk de teedere blikken, waarmee de vorst hem en Nini beurtelings aanzag. Hij werd hoe langer hoe mee?

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1