NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Donderdag 21 Juli 1887. No. 1239. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIEN: STADSNIEUWS. Z I N K A. HAARLE ITS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 reg-els 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rahat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicite Etrangere G. L. DAUBE Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 3Ibis Eanbonrg Montmartre. Haarlem, 20 Juli. Voor de verkiezing van 8 leden van den Raad zijn 738 kiezers op gekomen. Het aantal kiezers be draagt volgens de lijst 2098. De stemmen waren aldus ver deeld G. J. van Dieren Bijvoet 528. Jhr. mr. A. V. Teding van Berkbout487. Dr. D. de Haan476. Dr. C. G. von Reeken. 467. J. H. Stoel Az479. Mr. J. de Clercq van Weel457. J. Kroi Kz441. J. A. Lodewijks342. H. T. Peltenburg 286. Mr. D. A. Graaf van Limburg Stirum63. De zeven aftredende leden zijn dus herkozen. Voor de vacature Krelage moet nu herstemming plaats hebben tusschen de heeren Lode wijks en Peltenburg. De minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 Oct. a. s. kunnen worden toegelatente Delft, tot den cursus ter opleiding voor 2e luit. der artil lerie bij het leger hier te lande, 15 jongelieden; te Haarlem tot den voorbereiden den practiscben cursus der militaire school, ter opleiding voor 2e luit. der inf. bij het leger hier te lande, 20 jongelieden. Belanghebbenden vinden nadere bizonderheden in de Staatscourant no. 167. Aan bet nationaal kegelconcours, uitgeschreven door de kegelveree- niging «Acht om den Koning» te 's Hertogenbosch, dat Zaterdag jl. werd geopend, werd ook deelgeno men door de Haarlemsche vereeni- ging «Volharding». Bij den perso- neelen wedstrijd werd ook een prijs behaald door den heer J. Geersen uit onze stad. Als eene eigenaardigheid verdient vermelding dat de regelingscom- miesie het denkbeeld had gehad om gedurende de groote pauze een wed strijd te organieeeren voor de aan wezige dames. Bij de gebroeders Van Cleef is thans verschenenGrondwetsher ziening, Kiesrecht en Onderwijs. Toespraak tot de Kiezers in het kiesdistrict Haarlem, door mr. A. J. W. Farncombe Sanders. (Prijs 60 cents). Iu eene korte voorrede zegt de schrijver «Den 13den Juli werd door mij te Haarlem, en den 14ien te Zaan dam over eenige hoofdpunten van de Grondwetsherziening in het open baar gesproken. Dat ik bij die ge legenheid mij van elke zinspeling zelfs, op de door de Eerste Kamer te nemen beslissingen onthouden heb, zal een ieder, meen ik, begrij pen en gepast vinden. Wat ik op beide plaatsen zeide, moge verschild hebben in vorm en eenigszings in wijze van behandeling, in hoofdzaak komt het toch natuurlijk op het zelfde neêr. Daar het mij, eerst daags voor eenige weken het land moetende verlaten, niet mogelijk is nog op meer plaatsen in het kies district Haarlem te spreken, geef ik hier uit wat te Haarlem stenogra phisch is opgeteekend; slechts hier en daar is er, zoo getrouw ik mij dit heugde, iets bijgevoegd dat ik te Haarlem verzuimd had, en te Zaan dam heb ingehaald. Het weinige dat in iedere stad met zinspeling op plaatselijke belangen en toestand door mij gezegd werd, is hier, als buiten de algemeene vraagstukken staande, weggelaten». Onder de geslaagden van het no tarieel staatsexamen voor het derde of laatste gedeelte behoort ook onze stadgenoot, de heer J. C. Burkens. Dinsdagmiddag half twee uur werd door de veldwachters van de gemeente Velsen, G. van Schinkel eu G. Woltering, jacht gemaakt op een oud bekende der justitie, D. M. S. genaamd, welke zich aan diefstal van een gouden horloge, dito ketting en medaillon had schuldig gemaakt, alles toebehoorende aan een schippersknecht liggende met een vaartuig te Schermerhorn. Het mocht aan genoemde wakkere ambte naren, na een uur inspanning, geluk ken S. in den Velsener-Broekpolder in handen te krijgen en daar de gestolen voorwerpen nog in zijn be zit gevonden werden is door hen proces-verbaal opgei aakt. Hij werd des avonds naar het huis van arrest te Haarlem overgebracht. Men schrijft ons uit Haarlemmer- liede en Spaarnwoude: Tot leden van den raad dezer ge meente zijn heden gekozen de heeren: P. Vriesekoop, D. v. Bruggen, A. Stokman, H. T. Schweitz. Bedankt is voor het beroep naar de Chr.-Geref. gemeente te Haar lemmermeer door Is. Brink, te Alm- kerk. Men meldt ons uit Zandvoort Ter verkiezing van drie leden voor den Gemeenteraad van Zandvoort waren 87 kiezers opgekomen. Bij de opening der stembus is ge bleken, dat verkozen zijn de Heeren P. van der Mije, aftredend lid, J. R. Boerlage en C. L. C. Kaufmann. Dinsdagmorgen had te Bever- jk een ernstig ongeval plaats. Een oppassend slagersgezel sprong van den stoomtram, met het ongelukkig gevolg, die hem beide beenen als 't ware van het lijf werden gescheurd. LETTEREN EN KUNST. Dank het initiatief van een voorstander der tooneel-speelkunst, komen de Mei- ningers in Mei a. s. te Botterdam voorstellingen geven. De vertegenwoordi ger van het hertogelijk tooneelgezelschap was dezer dagen daar terstede, bezocht tien nieuwen schouwbu-g, en was opgetogen zoowel over de inrichting van de zaal en het tooneel, als over de smaakvolle ver siering. De contracten voor het gastspel zijn geteekend. LEGER EN VLOOT. Maandagavond overleed te Breda in den ouderdom van 49 jaar de luit.-kolonel bij den generalen staf van liet O.-I. leger, C. C. Prager, ridder der Militaire Wil lemsorde 3e kl., tot herstel van gezond heid met verlof hier te lande. Het leger verliest in hem een verdienstelijk hoofd officier. Naar men verneemt zal bij de pen- sionneering van den majoor Yertholen de Salve de Brunetou, de majoor van den generalen staf, Be Bas, bij de cavalerie, waartoe hij behoort, terugkeeren en dan tevens tot luit.-kol. bevorderd worden. De dirigeerende officier van gezond heid le kl. der marine, Coomans de Buiter, zal belast worden met het beheer van het marine-hospitaal te Willemsoord. Be bij het militair hospitaal te Amersfoort gedetacheerde officier van ge zondheid 2e kl., dr. A. M. van der Wil ligen, behoorende tot het 5e bat. 5e reg. infanterie, is overgeplaatst bij het le reg. veldartillerie. LAND- EN TUINBOUW. Om de roode aalbessen spoedig ter markt te brengen, hebben de tuinders in den Bangerd besloten, gedurende den tijd dat de oogst duurt, vijf maal per week een vaartuig met dit ooft te bevrachten naar Amsterdam. In 't geheel zullen er 22 van die verzendingen geschieden. Ook worden eenige partijen naar Engeland verzonden. De hoedanigheid wordt dit jaar zeer geroemd. BINNENLAND. Bij kon. besluit van 13 Juli is aan den beer A. M. van Ham, kanselier van het consulaat-generaal van Perzië te Smyrna, verlof verleend tot het aannemen der ver sierselen van ridder der Orde van den Leeuw en de Zon, hem door Z. M. den Shah van Perzië geschonken. Bij Zr. Ms. besluit van 17 Juli is aan jhr. A. C. Roëll; op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter- plaatsverv. in het kanton Sliedrecht. Bij kon. besl. van 14 Juli is de heer C. H. Strutz tijdelijk, namelijk voor den tijd van vijf jaar, benoemd tot officier van gez. 2de klasse bij het leger in Ne- derl.-Indië. Bij kon. besluit van 15 Juli is de met verlof hier te iande aanw. 1ste luit. der inf. van het leger in Nederl.-Indié, J. M. L. Bellaard, op zijn verzoek, met ing. van 1 Aug., wegens lickaamsgebre- i, het gevolg van verwonding in den strijd, eervol uit Zr. Ms. milit. dienst ontslagen, met toek. van pensioen. Bij kon. besluit van 16 Juli is de heer A. van der Scheer, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2de klasse bij het personeel van den genees kundigen dienst van het leger in Nederl.- Indië; is de heer J. E. Albrecht, gewezen president van de Weeskamer te Batavia, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek eervol uit 's lands dienst ontsl., met toekenning van pensioen; is de heer P. C. J. van Brero, arts, ben. en aange steld tot officier van gez. 2de kl. bij het pers. van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederl.-Indië. De luitenants ter zee 1ste kl. M. J. P. Westveer en L. A. T. J. E. van Oyen en die der 2e klasse J. L. Haue- winckel en J. T. T. Modderman, dienende aan boord van Zr. Ms. fregat //Evertsen," worden met 1 Aug. a. s. op non-activi teit gesteld. De dirigeerende officier van gezond heid 1ste klasse bij de zeemacht H. C. Steenbergen wordt met den lsten Aug. a. s. eervol ontheven van het beheer over het hospitaal der marine te Willemsoord en vervangen door den dirigeerenden offi cier van gezondheid 1ste kl. bij de zee macht J. B. Coomans de Ruiter. De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal Vrijdag 22 Juli niet plaats hebben. {Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) De fraaie schilderij van mevr. Henriette Ronner, welke tijdens de jongste Haagsche tentoonstelling van schoone kunsten voor de ver loting werd aangekocht en op een der loten van H. M. de Koningin is gevallen, is door H. M. aan Hds. dochtertje, Prinses Wilhelmina, ge schonken. Maandagavond werd door de commissie tot voorbereiding der luis terrijke viering van den verjaardag van H. K. H. prinses Wilhelmina wederom eene vergadering gehou den in de bovenzaal van het Zuid- hollandech Koffiehuis te Breda. In beginsel werd besloten tot eenen vlieger- en hoepelwedstrijd. De com missie zal spoedig een begin maken met de inzameling der voor dat doel onmisbare gelden. Prins en Prinses Hendrik von Waldeck-Pyrmont zijn Dinsdag avond met groot gevolg in de resi dentie aangekomen en hebben hun nen intrek genomen in het hotel «De Ouden Doelen». Z. K. H. prins Albrecht van Pruisen was Maandag de gast van dea baron en de barones Van Was- senaer van Catwijck, op hun land goed te Voorburg. Maandag bezocht prins Albert van Pruisen met zijn gevolg Leiden. Vóór het déjeuner bezocht Z. K. H. 's Rijks academietuiu en daarna het museum van oudheden, het ethno- graphisch museum en den Burg. Tegen vier uren vertrok de prins weder naar Scheveningen. De ex-keizerin Eugénie, Maan dagavond te Vlissingen aangekomen, bracht den nacht door in het «Grand Hotel des Bains» en vertrok Dins dagmiddag met de dagboot van den maildienst der maatschappij «Zee land». Te Vlissingen, kwam met den exprestrein Dinsdagavond van Ber lijn de prins van Siam met gevolg, FEUILL ETO KT. Roman van OSSIP SCHUBIN. 40) ZEVEN-EN-DERTIGSTE HOOFDSTUK. Het was een formeele aanklacht tegen zich zelf en het kwam hem voor alsof hij door de schimpscheuten, waarmee hij zich zelfs overlaadde, de fouten vermocht uit te wis- schen, die hij in de laatste dagen begaan had. Hij vertelde alles; hoe hij Zinka van het eerste oogenblik af aan had liefgehad; hoe hij op het punt had gestaan haar zijn hand aan te bieden en slechts een toeval hem uit den droom zijner betoovering had wakker geschud, vertelde hoe hij haar toen verwaarloosd had en door den voortdurenden omgang met zijn nichten een muur had pogen op te trek ken tusschen Zinka en den drang van zijn hart, hoe hij haar onverwacht hij Brancaleone weder ontmoet had, en hoe, toen hij haar plotseling in zijn armen van den grond had opgericht, de hartstocht weder in hem ontwaakt was als een onweerstaanbare macht; hij vertelde alles, alles, tot het oogenblik dat zij haar hoofdje tegen zijn schouder had gelegd. Voor zulk een onschuld knielt men in het stof! eindigde hij, en dat het goede, wat ik van haar gezegd heb, niet overdreven is, kan geheel Rome bevestigen; vraag het aan wien gij wilt, Marie Vulpini, Truyn, de Ilsenherghs zelfs, Siegburg, die hier tegenwoordig is! De vorst richtte zich tot dezen. Ik kan mij nog niet geheel in den stand van zaken verplaatsen. Is, hetgeen hij van het meisje zegt waar of tracht hij mij wat wijs te maken? vroeg hij. Siegburg's antwoord was eenvoudig, kort en duidelijk. Het is altijd een moeilijke taak voor een jougmenscb, een zeer mooi meisje op onpartijdige wijze te prijzen. De ge tuigenis, die hij van Zinka aflegde, was een klein mees terstuk van met tact bedekte en door achting getemperde geestdrift. Het gelaat van den vorst betrok hoe langer hoe meer. Er is hier immers sprake van het jonge meisje, dat wij onlangs op het plein ontmoet hebben? vroeg hij. Ja! antwoordde Sempaly. Zij is dus de zuster van den secretaris van legatie, die gisteren aan mij is voorgesteld en de nicht van mijn ouden overste? Ja! Naar hetgeen gij beiden verzekert een meisje dus, waarop niet alleen niets te zeggen valt, maar bovendien een algemeen bemind persoontje? De vorst zweeg een oogenblik. Hij was met zijn geheele ziel aan de gewoonten en vooroordeelen van zijn stand ge hecht. De verbintenis van een juffrouw Sterzl en een Sem paly was voor hem een onoverkomelijk iets. Hij bezat in den hoogsten graad eerbied voor de traditie, dat, wat een beroemd schrijver «le respect des ruines» noemt; maar het moesten schoone, grootsche ruïnen zijn, anders maakten zij geen indruk op hem. Met het hoofd in de hand zat hij nog steeds aan de ge dekte tafel, waarop het licht door de halfledige champag neglazen fonkelde en de bouquetten voor de dames naast hare bordeu waren blijven liggen. Eensklaps hief hij het hoofd op en op de «High Life» wijzend, vroeg hijJe hadt dus dit artikel reeds gelezen, voor wij op het Palazza Yenezia bij je kwamen? Ja! De vorst richtte zich in zijn volle lengte op, en je bent niet te Rome gebleven om dat meisje te verdedigen? Zijn groote zwarte oogen droDgen diep in de blauwe oogen van zijn broeder door. Je bent met ons gaan rijden en hebt den goeden naam van deze jonge dame een geheelen dag prijs gegeven aan de lastertongen van Rome, uit vrees voor een paar verwijtende woorden van mij? Je hebt je in deze zaak van het begin tot het einde karakterloos en onwaardig gedragen jegens dit jonge meisje en jegens onze arme engel daar binnen, zeide hij, met de hand naar de deur wijzend, waarachter de heide gravinnen met hare moeder verdwenen waren. Ik zal je natuurlijk niet laten verhongeren, je toelage zal je uitbetaald worden, zooals tot nu toe overigens is alles tusschen ons uit. Onze ka rakters loopen te veel uiteen!

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1