BINNENLAND. school steeds in degelijkheid moge toene men en eene inrichting van onderwijs moge blijven, waarop door de Katholieken der Spaarnestad met rechtmatigeu trots mag worden gewezen. (N. H. Crt.) d Bij de examens voor de hoofdakte a L. O., op 18 en 19 Juli in den Haag j gehouden, werden 13 cand. geëx., 6 werden afgewezen, 1 trok zich terug. Onder de zes geslaagden be- hoorden de heeren J. A. Doesburgh i Lannooij en T. Hoekstra uit Hil- legom. Te Zandpoort heeft zekere W. H. een kist met gereedschappen open gebroken, alleen met het doel, daaruit een flescbje jenever te ontvreemden. Hij werd op de daad betrapt. ONDERWIJS. Bij de examens der Nederlandsche Toon- kunstenaars-Vereeniging te 's-Gravenhage zijn geslaagdVoor piano (lager onder wijs) mej. C. M. Du Croix (Alkmaar), mej. J. B. Herens (Dordrecht), de heer A. Egmond, van Winkel (Noord-Holland); de heer Jan Zwart Jbz., van Ilpendam (Noord-Holland), en mej. Esther Da Silva Pareira, van Amsterdam. Bij kon. besl. van 19 Juli is de kapt. W. J. Seheltus, van het reg. gren. en jagers, krachtens art. 42 sub 2c der wet van 28 Aug. 1851, op pensioen gest. en hem den rang verl. van majoor; zijn ben. hij het wapen der inf., bij het 2de reg., tot len luit. de 2de luit. C. J. A. de Bont, van het korps; bij bet 3de reg., tot kapt. de le luit. F. C. Geselschap, van het 8e reg., als mede de le luit.-adj. F. Cochius, van het korps; bij het 4e reg., tot len luit. de 2e luit. C. M. IJ. Kroe sen, van het korps; bij het 5e reg., tot kapt. de le luit. W. F. L. Ros- kes, van het alg. depot van dis cipline. De le luit. der mariniers A. J. Paehlig, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, in Nederland teruggekeerd, is ter be schikking gesteld van deD kommand, van dat korps. De luit.-ter-zee 2e kl. M. W L. Olivier, dienende aan boord van Zr. Ms. monitor Krokodilwordt met 1 Augustus a. s. op non-act. gesteld en aan boord van gen. bodem verv. door den luit.-ter-zee 2e kl. W. D. H. baron van Asbeck. {Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. Amsterdam. Uitgebrachte geldige stemmen 3277. Volstrekte meerder heid 1639. Herkozen de heeren: J. Ankersmit, J. M. van Bosse, mr. B. H. M. Driessen, mr. J. C. de Koning, mr. H. L. M. Luden, W. Hovy, mr. F. S. v. Nierop, mr. M. J. Pijnappel, jhr. mr. C.J. den Tex, C. Muijsken en mr. C. M. J. Wil leumier, en gekozen de heerenM. de Vries en C. N. J. Moltzer J.Ezn. De heer Gosschalk kreeg slechts 519 stemmen. Alkmaar. Men schrijft ons: Bij de stemming voor 5 leden van den ge meenteraad kregen de aftredende leden het volgende aantal stemmen: C. B. Bruinvis 690, J. C. Koorn 626, P. B. de Lange 588, F. L. Koorn 419, terwijl op het aftredend lid, de heer C. Bosman werden uit gebracht 272, en op de heer W. F. Stoel 381 stemmen, zoodat de laatst genoemde is gekozen in plaats van den heer C. Bosman. Anna Paclowna. Herkozen de heeren C E. Perk, J. C. Geerlings Sr. en J. A. ZurMuhlen, en geko zen de heer W. van Gijtenbeek. Bennebboek. Herkozen de heeren W. v. Lierop J.T.z. en D. L. Rijn- veld. Barsingerhorn. Gekozen J. Hoek stra (aftr. lid). Herstemming tus- schen J. Blaauboer, G. Beers Cz., L. Helder en J. Breebaart Cz. Beemster. Uitgebracht 56 stem men. HerkozenH. Scheringa Az. 54, J. Velzeboer 52 en H. Schmidt 52 stemmen. Diemen. Herkozen: J. Magrijn, G. Cazant en J. Bijl. Edam. Gekozen de heeren P. de Leeuw, W. Jz. Tuijn en J. E. H. Wilterdink. Herstemming tusschen de heeren P. Az. Plas en A. Banning. Enkhuizen. Herkozen de heeren A. P. le Coultre en D. Scholten Jz. In plaats der twee andere af tredende leden, die bedankt hadden, is gekozen de heer L. H. J. Tuck- erman ("lib.), terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren P. J. Neyt en G. Gast, beiden lib. Graft. Herkozen: Bruin, W. Kop pen. Gekozen Wagemaker, en voor ééne vacature herstemming tusschen H. van der Meer, P. Conijn en A. Dik. 's Hage. Uitgebracht 2422 geldige stemmen. Herkozen negen van de aftredende leden nl. de heeren A. G. Bodaan met 2183, mr. C. P. D. Pape met 2167, W. A. Schroot met 2144, W. Huygens met 2140, A. Hoogenraad met 2132, jhr. mr. E. N. de Brauw met 2111, L. S. J. van Kempen met 2015, mr. F. A. P. baron Wittert van Hoogland met 2105 en mr. J. H. C. Lisman met 1456 stemmen. Verder is gekozen in plaats van jhr. mr. W. Six, wet houder, die met 1069 stemmen afviel, de heer A. baron Calkoen met 1815 stemmen. Herstemming moet geschieden voor 3 plaatsen tusschen de heeren C. F. Pabst Hasselman, die 1191, mr. J. W. IJ, M. van Idsinga, die 1171, mr. A, F. A. Leesberg, die 1150, en de aftredende leden C. J. G. baron van Hardenbroek, die 1108, mr. J. P. Vaillant, wethouder, die 1101, en J. van Stralen, wethouder, die 1072 stemmen verkreeg. De heer M. Par ser had 754 stemmen. Na bekendmaking van den uitslag door den voorzitter van het stern- bureel, bracht een kiezer, die aan de stemming had deelgenomen, be zwaar in tegen van waarde verkla ren van stembriefjes met een gedrukt lijstje van candidaten en tegen het toekennen van stemmen aan al de aftredende leden bij briefjes, waar van de voorlezing was geschied met de woorden «de aftredenden». De kiezer verzocht hiervan aan- teekening in het proces-verbaal, aan welk verzoek zal worden voldaan. Haarlemmermeer. Men schrijft ons: Wanneer de afloop der stemming in onze gemeente algemeen bekend zal zijn, zal 't gewis een goeden indruk maken, dat alle aftredende heeren met groote meerderheid zijn herkozen. Al die herkozenen bezaten al sinds jaren het volste vertrouwen der gemeentenaren. Onder het bestuur der nieuw herkozenen is de schuldenlast door hun zuinig beheer tot een laag cijfer gebracht, zijn de gemeente-opcenten verminderd, en is de hoofdelijke omslag in vergelijking van andere gemeenten zeer laag te noemen. AUerwege vernam men dan ook met genoegen den uitslag. Wel een bewijs, daar vijf leden aftreden, en alle weer met groote meerderheid herkozen worden, dat ze het ver trouwen der gemeente genieten. Herbenoemd zijnP. Verkuijl G. B. 't Hooft, T. C. Los, J. IJ. Kan, P. de Breuk. Hillegom. Aftr. leden de heeren J. van Waveren Pz., J. van Driel en H. Mijnders. Gekozen de heer J. van Waveren Pz. (lib.) en J. B. Nierman (Kath.). Herstemming tus schen de heeren G. Veldhuijzen van Zanten en Johs. Telkamp, beiden anti-revol. Hilversum. Herkozen de heeren Bijlard, L. Jz. v. d. Heijden en P. Andriessec. Gekozen de heeren J- Das en G. Daams. Hoorn. Gekozen mr. Vicq 403, mr. Booij 407, Heule 324, Winkel 312. Herstemming tusschen Best 199 en Schermer 160. Kastrikum. Herkozen J. A. van Sail, J. Schuit en Jb. Kuijs Pz. Landsmeer. Men schrijft onsGelijk bijna overal,bestaat ook hier verdeeld- heidin het kamp der li beralen. Of eens gezindheid ook nuttig werkt? Betrek kelijk maar, en voorzeker in geen ge val wanneer de candidaten der tegen partij zegepralen. Gelukkig is dat hier niet te betreuren, hoewel het stellen van verschillende liberale cand:da- ten daartoe aanleiding genoeg gaf. De stembus heden, 20 Juli geopend, wees aan, dat als lid van den Ge meenteraad gekozen was de Heer Kl. Kalf Sz. (aftr. lid), terwijl er herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren W. Dil en J. M. van Beek (burgem.) De candi- daat der anti-liberale partij bleef in de minderheid. Leiden. Ter verkiezing van 2 le den van den gemeenteraad, in de plaats van de heeren mr. J. B. Vos, die de stad verliet, en P. I.deFre- mery, die zijn ontslag nam, zijn in geleverd 910 stembiljetten, waarvan 320 niet geldig zijn verklaard: 57 waren oningevuld en 263 ingevuld met de namen van aftredende leden, die buiten aanmerking bleven. Van de 590 geldige stemmen werden 526 uitgebracht op den heer J. A. van Hamel (liber). en 493 op den heer A. L. de Stuvler (liber.), die derhalve beiden verkozen zijn. Ter verkiezing van 9 leden van den Raad bij periodieke aftreding werden uitgebracht 914 geldige stemmen. Verkozen zijn de heeren F. A. Verster van Wulverhorst met 853, mr. S. J. Fookema Andreae met 595, dr. T. Zaayer met 585, mr. N. K. F. Land met 584, mr. N. L. J. V. Buttingha Wichers met 581, dr. G. Zaalberg met 568, V. J. van Masijk Huizer van Reenen met 566 stemmen, allen aftr. leden, en voorts mr. J. J. Schueither met 482 en A. Koetser met 479 stemmen; de beide laatsten liberaal en ver kozen ter vervanging van de aftr. leden mr. J. Bredius (anti-rev.), die 407, en P. J. V. Hoeken (anti.rev.), die 399 stemmen verkreeg. Nieuwendam. HerkozenC. Kater, P. C. Cleijndert en C. Abbring. Oostzaan. Herkozen de heeren J. Kater Coning en J. Heijn Sz. Her stemming tusschen de heeren D. Keijzer Jbz. en Jan Onrust Pz. Pukmerend. Herkozen de heeren W. van de Poll, J. D. K. Apken en D. Bakker Cz. Rotterdam. Herkozen: L. A. Gleicnman, J. IJ. Henkes Jr., M. H. Heybroek, E. C. W. Hoyer, J. Hudig, E. L. Jacobson Lz„ W. J. Kraemer, jhr. p. H. A. Martini Buys, H. V. B. Molenaar, dr. E. Van Rijckevorsel, en R. P. Thooft. Gekozen de heeren: P. R. Mees, en A. Plate F.Jzn., Op de heeren mr. B, M. Bahl- mann, zijn 367 en F. v. d. Valk, 342 stemmen uitgebracht. Rhijnsburg. Herkozen de heeren J. van Egmond Dz. en J. van Bour- gondien. Rijp (N. Holl.) gekozen de heer S. Appel. Herstemming tusschen de heeren P. A. Harrebomée, J. Blaauw Az., P. J. Lau, J. Post en C. Verwer. Schagen. Herkozen de heeren G. Langenberg, J. Buis Pz. en W. Kooij. Herstemming tusschen de heeren W. Koggeveen Cz. en K. Hopman. Sloten. Gekozen de heeren P. Lambert en A. Bernhard. Herstem ming tusschen de heeren W. H. Schouten, H. van der Heldt, J. de Beurs en C. van Beem Gz. Schermerhorn. Gekozen de aftre dende leden P. Alblas en T. Leeu wenkamp. Spaabndam. Men schrijft onsAl hier zijn tot leden van den ge meenteraad gekozen de heeren K. Max en G. Jinsen, terwijl in de plaats van wijlen den heer P. Hartog is gekozen de heer G. IJff. WoKMEnvEER. Men schrijft ons: Bij de op den 19den dezer gehouden verkiezing voor vier leden van den gemeenteraad zijn de aftredende le den weder herkozen. Uitgebracht zijn 158 geldige stem men, volstrekte meerderheid der halve 80. De heer Alen bekwam 130 stemmen, de heer P. Ruijter Dz. 125, de heer J. A. Laan 123 en de heer W. Honkoop 35. De heer J. A. Ram (Kath.) ver kreeg 56 stemmen. Ter vervulling der vacature ont staan door het door den heer jhr. Vegelin van Ciaerbergen genomen eervol ontslag werd gekozen de heer M. F. Pieper met 96 van de 159 geldig uitgebrachte stemmen. De heer dr. P. C. Korteweg, kan didaat der;Wormerveersche Kiesver- eenigiDg, verkreeg 57 stemmen. Weesp. De vier aftredende leden herkozen. Weststellingwerf. Gekozen de heeren H. A. Timmerman, J. H. Z. Molewijk, M. K. Bakker en R. E. ten Berge. Herstemming over de heeren B. P. Oosten (aftr.) en A. W. Eisma. Wieringerwaard. Herkozen de heeren V. J. Bakker. J. L. T. Grone- man en J. D. Schenk. Watergraafsmeer. Herkozen de heer A. Nagel. Gekozen de heer D. Martens. Herstemming tusschen de heeren UKoopman en J. Bleijerveen. Zaandam. Gekozen de heeren A. F. G. Avis met, 327 stemmen (aftr. lid). W. J. Pekelharing 306 stemmen (lib.) C. Bon 229 stemmen (con.) Herstemming tusschen de heeren J. Ebmeijer, Wethouder (aftr. lid), die 197, H. J. Versteeg burgemees ter (aftr. lid), mr. Z. W. Straatman (lib.) 175, A. H. Oostmeijer, (lib.) 170 st. verkregen. De heer N. Francken Azn., wet houder (aftr. lid), verkreeg 132 st., ter wij de heer A. de Lange wegens gevorderden leeftijd zich niet her kiesbaar had gesteld. Zijpe. Herkozen de heeren S. de Wit J. v. Benskom K. Biersteker en Paarlberg. Prinses Dolgorouki, weduwe van den Czaar Alexander II, is Woensdagavond met gevolg per Rijnspoor te 's Gravenhage aange komen, en vertrok terstond per rij tuig naar ScheveniDgen, waar de prinses eenigen tijd zal vertoeven. Zij nam haten intrek in het «Oranje Hotel». Ook het eentraalbestuur van het Algemeen Nederlandsch Werk liedenverbond heeft een adres aan de Eerste Kamer gericht, in zake het onderwijs-artikel in de Grondwet. De heer J. C. Jansen te Hel der heeft wegens zijn aanstaand vertrek uit de provincie, zijn lid maatschap der Prov. Staten van Noord-Holland voor het kiesdistrict Helder nedergelegd. De Maasbode schrijft: 't Is ons sedert eenigen tijd niet meer mogelijk beschouwingen te geven over binnenlandsche politiek, vooral over Grondwetsherziening, of door enkele Katholieke bladen wor den wij daarvoor met heftige arti kelen beantwoord. Inzonderheid laat Het Centrum niet na ons aan te vallen op een toon, die hatelijken pennestrijd zou uitlokken, indien wij in polemiek traden. Zoo heeft het heden weder bittere aanmer kingen op ons hoofdartikel van Zon dag 11., en zonder zijn lezers zelfs het kleinste overzicht van den in houd van dat artikel te geven. Wij bewaren het stilzwijgen op al dat geschrijf. «De reden hiervan is, dat Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, in het belang der Christelijke liefde en eensgezindheid, ons den wensch heeft te kennen gegeven, om, wan neer soms aanmerkingen op onze artikelen mochten gemaakt worden, hetzij in de Katholieke dag- of weekbladen, hetzij in brieven ons ter plaatsing toegezonden, in geen beantwoording dier aanmerkingen te Wij gaan dus vrijmoedig voort met beschouwingen te leveren over de binnenlandsche politiek, zooals wij dit tot heden gedaan hebben, zonder ons te begeven in een penne strijd, waardoor de Christelijke liefde zou geschaad worden. De Haagsche briefschrijver der Zaanl. Ct. schrijft: «Die Haag sche briefschrij ver van de Zaanl. Ct. is ook al een weinig vertrouwbaar heer, zullen uw lezers misschien hebben gedacht, toen zij in de groote bladen een half-officiëele tegenspraak aantroffen omtrent het door mij ver melde feit, dat op 't verzoek van een der veroordeelden wegens het Amsterdarusche palingoproer, afwij zend was beschikt. Hoe kwam de man er aan? Het tegendeel was waar. Aan ééa der gevangenen was juist weder kwijtschelding van straf verleend en de aanvragen van twee anderen zijn nog in onderzoek. Men moet 't met de berichten van die Haagsche correspondentie in de pro vinciale pers niet zoo nauw ne men; want als er geen nieuws is, schrijven ze er maar op los Met uw verlof. Ik hecht er wel een weinig aan dat men de geloof waardigheid mijner mededeelingen niet in twijfel trekke. Eu al is dus de kwestie niet zeer belangrijk, ik mag 'ttoch niet bij de tegenspraak, die mijn bericht heeft gevonden, laten. Het door mij medegedeelde feit is waar; de ofiflcieuse tegen spraak is slechts «officieele waar heid». «Ik herhaal u dat op het ingediend verzoek van Klaas Lode- wijks, veroordeeld bij de tweede groep der Paling-oproerlingen, af wijzend is beschikt. Nu weet ik wel dat deze persoon niet behoort getuigen, Siegburg en de toenmalige Russische militair attaché, bij hem aangediend. Neen, er was geen minnelijke schikking mogelijk het «point d'honneur» gedoogde dit niet. Wat is het «point d'honneur» Een sociaal vooroordeel, dat tot den «goeden toon» behoort, en.... de religie van den edelman! Sterzl had zich voorgenomen, nog vóór zijn vertrek naar Konstantinopel, dien avond met den trein van elf uur voor zaken naar Weenen te gaan. Het duel moest dus dien- zelfden dag nog plaats hebben. Behalve de tijdsbepaling, liet Sterzl alles aan zijn beide secondanten, Klinger en Crespigny, overOp den degen, zeven uur 's avonds iD de Kerkruïne, tegenover het Metella-monument, - luidde de afspraak. Na zes uur begaven de drie heeren, Sterzl met zijn ge tuigen, zich op weg. Door de halfduistere sombere straten, die naar het Forum leiden, rolde het rijtuig, vervolgens langs het Colosseum, door de Constantijnsboog in de Via Appia en voorts tusschen grauwe, begroeide muren, waar hoven bruinachtige ruïnes en hooge zwarte cypressen uit staken. De muren verdwenen en groene heggen met woeker planten begroeid, omheinden den straatweg. Sterzl zat tegenover zijn getuigen op de voorbank van het rijtuig en sprak geen woord. Hij deed geen moeite, een gedwongen onverschillige houding aan te nemen. Een moedig man ziet den dood vaak onverschillig, maar zelden lichtzinnig in het aangezicht. Er was iets, dat hem drukte, maar de beide heeren, die zijn karakter, en de omstandigheden kenden, welke aan het duel voorafgegaan waren, wisten, dat die gedrukte stemming niet aan bezorgdheid voor zijn eigen lot was toe te schrijven. Neen! Het ongeluk, dat ten slotte hij alleen door zijne verregaande heftigheid, zijn gebrek aan zelfbeheersching had teweeggebracht, was hem geen oogenblik uit de ge dachte. Dat deze door een reeks van toevallige omstandig heden gedwongen verloving naar alle waarschijnlijkheid nooit tot een gelukkigen echt zou geleid hebben, daaraan dacht hij niet. De lout van Sempaly had hij vergeten. Slechts dit eene wist hij nogdat zijn zuster haar ideaal had kunnen hereiken en dat hij, hij alleen, haar geluk verwoest had! Een aangename geur van de bloeiende heggen en het jonge groen der hoornen, zweefdo in den dampkring en riep in het hart van den somberen man zalige herinneringen uit zijn jeugd te voorschijn. Hij dacht aan den grooten, woesten moestuin te Alinkau, aan een morgen van de laatste Meimaand, die hij vóór zijn vertrek naar het Theresianum had doorgebracht. De oude appelboomen prijkten in hun rose bloesemkleed; de vlinders fladderden door de luchten de eerste vergeet-mij-nietjes bloeiden tusschen de braam struiken aan den oever van het beekje, dat, zacht murme lend, in de schaduw van fantastisch geschoren elzen, dwars door den tuin liep. Heerlijke geuren stegen, even als nu, uit den grond, uit de hoornen en de bloesems op, en Zinka, die toen nog een kind was, trippelde naast Cecil voort en zeide zoo vertrouwelijk en met een gewichtig gezicht Zie, nu heeft de goede God de deur van den hemel weer eens opengezet en daarom riekt het zoo heerlijk! {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2