BUITENLAND. In de residentie zijn aangeko men en afgestapt aan het «Hotel des Indes» de baron von Schön, eerste secretaris van legatie van het Duit- sche keizerrijk bij de Fransche repu bliek te Parijs, alsmede graaf De Koudriaffsky, eerste secretaris, en baron De Ratmanoff, attaché bij de Russische legatie te Brussel en te St. Petersburg. De prins en prinses Van Wied en kinderen zullen de maand Augus tus te Scheveningen komen door brengen op het paviljoen. Op de binnenplaats van de Oranje-kazerne had Donderdagoch tend de groote repetitie plaats voor de gvmnastiek-uitvoering, te geven door 3000 schoolkinderen in het Malieveld op den verjaardag van H. M. den Koningin. De Eerste Kamer zal ter be- handelig der Grondwetsherziening hoogstwaarschijnlijk op 3 Aug. bij eenkomen. De Prov. Staten van Zuid-Hol land hebben Donderdag aangenomen de provinciale begrootingen, en na eene korte discussie, met 74 tegen 2 stemmen, het voorstel tot verbe tering van het Zuid-Hollandsch ge deelte van den waterweg tusschen Amsterdam en Rotterdam. Aan de gemeente Heenvliet is voor wegenverbetering toegekend 2/5 gedeelte van de aannemingssom, tot een maximum van f4350. De Statenvergadering is gesloten. De leden van het geneeskundig staatstoezicht zijn Donderdag bijeen geroepen aan het departement van Binnenlandsche Zaken, om te wor den gehoord omtrent de regeling van de te verleenen rijks-subsidiën aan gemeenten ten behoeve van genees- en verloskundige hulp. Voor eenige dagen deelde een der Belgische bladen mede, dat de Nederlandsche regeering had be sloten tot versterking der Maas in Limburg, teneinde een vijandelijk leger den doortocht te kunnen be twisten. De BruBselsche correspon dent van de Times weet er nog meer van; hij meldde Donderdag, dat de Nederlandsche regeering reeds de officieren heeft benoemd, die het aan leggen dier versterkingen moeten voorbereiden. Het schijnt dat men in het bui tenland beter is ingelicht over de besluiten onzer Regeering dan hier te lande, want tot dusver is hier niets van dergelijke plannen of be- benoemingen bekend. De tegen algemeen stemrecht gekante personen hebben zeker wel weer een scherp wapen in de hand gekregen als men nagaat welk on gepast en flauw misbruik zelfs nu van het beperkte kiesrecht wordt gemaakt. Bij de te Leiden gehouden verkiezing voor leden van den ge meenteraad kwamen toch op enkele stembriefjes niet minder dan de na men voor van: mr. L. Larido, ge neraal Boulanger, von Bismarck, de Belgische ministers Pontus, Beer- naert en Thomassen, de te Amster dam wonende dr. A. Kuyper, en van nog vele andere personen, die na tuurlijk in het minst niet voor de bedoelde zetels in onze gemeentelijke vertegenwoordiging konden in aan merking komen. Maandagavond vergadert «Bur gerplicht» te Amsterdam ter behan deling van de wijziging, gebracht in art. 194 der Grondwet. Donderdagavond waren weder ve len op het marktplein der Voedings tentoonstelling, waarheen de Zater- dagavondsche Nieuwmarkt weder in alle glorie was verplaatst. Om streeks halfelf werd plotseling de opgewekte stemming verstoord door het gezicht van vlammen. Kort ach ter het marktplein zag men een vuurpoel en allen spoedden zich naar den z. g. Engelschen tuin en in de koffiehuizen, aan de zijde van het wedren-terrein, om te zien wat er gaande was. Een van de loodsen der waskaarsenfabriek stond in lich telaaie en de vlammen verspreidden een rossen gloed over het uitge strekte terrein. De wind woei in de richting van het concertgebouw, zoo dat, noch het hoofdgebouw van de fabriek noch de houten gebouwenvan het marktplein eenig gevaar liepen. De brand duurde slechts korthij werd door de brandweer met twee brandkranen, die zich op het terrein bevonden, gebluscht. Genoemde loods is echter geheel vernield. Kort daarna was de drukte op het marktplein weder in vollen gang. Men schrijft ons uit Wormer- veer: In de gisteren (Donderdagavond) gehoudenraadsvergadering, werd tot wethouder gekozen, in plaats van den heer Doorn, de heer J. A. Laan. Tot ambtenaar van den burger lijken stand werd benoemd de heer W. Honkoop. De voorzitter, de heer jhr. J. K. Vegelin van Claerbergen, nam daarna, omdat het waarschijnlijk de laatste vergadering was, die door hem werd gepresideerd, met eenige hartelijke woorden afscheid van de leden van den raad en den secre taris, hen de verzekering gevende, dat zijn genomen ontslag alleen aan particuliere redenen was toe te schrijven. Hij had gedurende zijn 9-jarig verblijf in de gemeente met genoe gen gewerkt, en zij het ook dat zijne werkkring wel eens schaduw zijden had gehad, vooral wanneer hij m zijne hoedanigheid van hoofd der politie geroepen was, om de verschillende wetten en verorde ningen te handhaven toch zou Wormerveer en zijn raad bij hem in aangename herinnering blijven. Een winkelier te West-Graft- dijk was Zaterdagmiddag met een roeibootje naar Alkmaar gegaan, om inkoopen te doen. Op zijne terug reis maakte hij, om den tocht te bespoedigen, zijn bootje vast achter eene sleepboot, die daar juist in het Noordhollandsch kanaal voer. Dicht bij West-Graftdijk kwam het schui tje in aanraking met de sleepboot, door dat deze achteruitstoomde, met het gevolg, dat het vaartuigje nage noeg geheel verbrijzeld werd en alle winkelwaren, die er in waren, naar de diepte gingen. De man schat zijn verlies op 50 gulden. Den landbouwer J. Ligthart uit Abbekerk, die Dinsdagmiddag bezig was een jong paard, dat reeds eenen rit had afgelegd van ruim zes uur, voor de eerste maal voor den boerenwagen te rijden, werd door het springende beest het lin kerbeen stukgeslagen. Men schrijft ons Eiken dag komen tegenwoordig aan het Eierlandsche strand ('t noor delijk deel van Tessel) allerlei goe deren aandrijven, die afkomstig zijn van visschersvaartuigen of andere kleine schepen.Men vermoedt,dat één of meer dier vaartuigen op de Tessel- sche kust vergaan zijn, doch nadere bizonderheden zijn nog onbekend. Men schrijft ons uit Hilversum: Al is het zomerdag, toch krioelt het van bedelaars; zoo is het hier te Hilversum, en ik vertrouw dat zulks ook wel het geval op meer andere plaatsen zal zijn. 'tls daarom misschien niet verkeerd te wijzen op een instelling alhier, die m. i. navolging verdient. De commissie, die zich telken jare belast met de uitdeeling van warme spijzen, heeft sinds geruimen tijd bons beschikbaar gesteld, die ieder bij haar kan verkrijgen voor 2 cents het stuk. Deze bons zijn goed voor een waarde van twee cents aan winkelwaren (geen sterke dranken). Komt nu een arme aan de deur, dan geeft men hem zulk een bonk en heeft hij er zoo eenige ontvangen dan kan hij daarmede gaan naar een winkelier, die hem dan de bons voor winkelwaren inruilt. Deze wijze van bedeeling werkt uitmuntend, vooral wanneer men een dag be paalt, waarop een bon kan worden afgehaald. Of dit bonstelsel geheel en al de deur sluit voor knoeierijen? Of bijv. een bedelaar van beroep zijn bons wel eens niet aan een ander voor «een prikje» overdoet, om zoodoende voor het verkregen geld jenever te kunnen koopen? Tot nog toe is mij zulk een feit niet bekend, doch dat het wel eens ge beuren zal, durf ik niet betwijfelen. Donderdagmiddag omstreeks 2 uur ontstond er brand in eene woning aan de Doesburg te Leiderdorp ten gevolge van het nedervallen van eenige vonken uit den schoorsteen der aangrenzende bakkerij. In eenen oogwenk stonden vijf huizen in lichte laaie, waartoe door wind en droogte veel werd bijgedragen. De hitte was zoo hevig, dat een huis aan den overkant van den Rijn ook in brand geraakte, hetwelk echter onmiddel lijk werd gebluscht. De vier spuiten dier gemeente deden dienst, terwijl de spuit aan de Hoogezijde zich te genover de perceelen in afwachtende houding had opgesteld. Dank zij de richting van den wind was meerdere hulp niet noodig, daar anders de korenmolen van den heer Bornwa- ter aan de overzijde, groot gevaar had geloopen door de vlammen aan getast te worden. De beslissing in degemeente- raads-verkiezingteLeiderdorpschijnt geen onverdeelde goedkeuring te kunnen verwerven. Terwijl er 127 stemmen uitgebracht zijn, waarvan 2 op briefjes, geen stembriefjes zijnde, en de geldige meerderheid dus be droeg 63, welke meerderheid o. a. ook verkregen werd door W. Dem- mendal, heeft het stemburaeu voor de vacature-Bos eene nieuwe, vrije verkiezing uitgeschreven. Hiertegen is protest aangeteekend en naar men verneemt circuleert bij de kiezers een advies om alsnog te doen verklaren dat W. Demmeudal gekozen is, als zijnde bedoelde 2 briefjes volgens art. 61 der Kieswet, als missende het in art. 37 bedoelde zegel, van onwaarde. Ook een tweede protest is inge diend, omdat er stemmen, bij de 63 op W. Demmendal gerekend, zijn uitgebracht op W. Demmendaal, een naam, in de gemeente geheel onbekend. Met belangstelling ziet men te Leiderdorp de beslissing in dezen te gemoet. De luitenant K., van het korps pontonniers te Dordrecht, heeft dezer dagen buitengewone bewijzen van bekwaamheid in het zwemmen ge geven; ten eerste door de rivier nabij Dordrecht in volle uniform over en weer te zwemmen en verder door binnen 40 minuten zwemmende den afstand af te leggen van den spoorbrug bij Zwijndrecht tot aan «de Staart», het uiteinde van den Biesbosch, hetwelk op een afstand van ruim 2 K.M. wordt geschat. Eere wien eere toekomt! Het D. v. N. bevat het volgend ingezonden stuk, dat wij gaarne overnemen «Geachte Redactie! In verschillende dag- en week bladen wordt hulde gebracht aan den gemeente-ontvanger van Zoe- terwoude om den humanen vorm waarin hij de ingezetenen, die ver zuimden hunnen aanslag in den hoofdelijken omslag te doen, herin nert aan het voldoen van deze be lasting binnen acht dagen na de ontvangst van zijne «beleefde her innering.» Daar het wordt voorge steld als ware Z. de eenige gemeente waar dergelijkeherinneringen worden rondgezonden, en als ware de ont vanger dier gemeente de man, die dit formulier heeft ontworpen en in gevoerd, stel ik er prijs op te ver klaren dat de eer hiervan moet worden toegekend aan den uitgever N. Samson te Alfen a/d Rijn, die het nieuwe model reeds sedert drie of vier jaren aan zijne inrichting voor Gem.adm. heeft verkrijgbaar gesteld. Talloos zijn dan ook reeds de ge meenten, waar de «beleefde herin nering» voorafgaat aan «de lompe (officieele) waarschuwing,aanmaniDg enz. Daar het nieuwe formulier in de gemeente mijner inwoning sedert een viertal jaren wordt gebruikt, kan ik tevens de gunstige werking er van constateeren, en ter navolging aanbevelen het model, door den gemelden uitgever ontworpen en in den handel gebracht. Andere bladen worden beleefd verzocht van dit schrijven melding te maken. O. a/d IJ., 19/7 '87. JAG. v. W. Dinsdagnacht is wederom in de R. K. kerk te Neerbosch inge broken, en zijn aldaar een 3-tal offerbussen van baren inhoud be roofd, terwijl tevens een Berlijusch- zilveren kelk is gestolen. De dader of daders zijn nog onbekend. Ook de daders van den vorigen diefstal zoekt men nog te vergeefs. Als zeldzaamheid wordt aan het Vld. gemeld, dat te Venlo de grootvader, vader en kleinzoon van hun stemrecht gebruik maakten. Omtrent den man te Leeuwar den, die zijn meisje met een mes in den hals heeft gewond, wordt na der aan de N. R. Ct. gemeld: Woensdagmiddag omstreeks drie uren is O. Jansen per celwagen van het politiebureauw naar het Stads ziekenhuis vervoerd, om in tegen woordigheid van den officier van justitie en den commissaris van po litie geconfronteerd te worden met de beide door hem ernstig verwonde vrouwen. Ofschoon de heer dr. Koo- perberg geen dadelijk levensgevaar in de toegebrachte verwondingen ziet, achtte de officier van justie het toch voorzichtiger die confrontatatie te doen plaats hebben, daar de ver wondingen ernstig genoeg zijn, om onzeker te zijn van de gevolgen en de dader eene ontkennende houding aanneemt, althans ontkent het scheer mes gebruikt te hebben. Eene groote menigte volks was bij het bureau van politie; toen Jansen in den celwagen geleid werd en zwaar geboeid was, wendde hij zich tot het publiek en zei: «Daar gaat hij, voor levenslang». Uit de voorloopige instructie tegen O. Jansen blijkt, dat hier sprake is van poging tot moord, gepleegd tegen de 17jarige Berber Wever. Het meisje had nl. geweigerd met haren minnaar uit te gaan, omdat hij in beschonken toestand op de kermis had geloopen, en toen heeft hij haar in hare ouderlijke woning onverwacht aangevat en met een scheermes op verschillende plaatsen in het aangezicht allerdeerlijkst ver wond. Eene tante, die op het hulp geschreeuw der verwonde tHsschen- beide kwam, beschermde met heide handen de keel van het slachtoffer en ontving dientengevolge twee diepe sneden over de hand, welke snede anders de keel van het meisje getroffen en haar den dood berok kend zouden hebben. Als bij toe val zijn de toegebrachte sneden, hoe ernstig ook, niet levensgevaarlijk. De misdadiger, die nog geen het minste berouw heeft aan den dag gelegd, is, na gehoord te zijn, reeds overgebracht in het huis van be waring, de kanselarij. De toestand der verwonden moet naar omstandigheden gunstig zijn. RECHTSZAKEN. Door de Belgische ftegeering is op ver zoek van de Nederlandsche aan deze uit geleverd zekere v. E., die door het Haag- sche Hof ter zake van oplichting tot 6 maanden celstraf was veroordeeld en naar België was ontvlucht. De uitgeleverde on dergaat nu zijn straf. Engeland. In het Hoogerhuisis Donderdag bij de tweede lezing het boter-surrogaat aangenomen. Eerst bij artikeisgewijze behandeling zal de vraag beslist worden of het sur rogaat «margarine» dan wel «but- terine» zal worden genoemd. In het Lagerhuis deelde Sir James Eerguson mede, dat de verdere briefwisseling over de Egyptische conventie in de aanstaande week zal overgelegd worden. De heer Tanner verklaarde dat de beschuldiging van den heer Walter Long over beleedigende woor den onjuist was. Niettemin betreurde hij de gebruikte uitdrukking en trok die in. In den loop van het debat over het voorstel om tot de behan deling der artikelen van het wets ontwerp op het landbezit in Ierland over te gaan, beloofde de heer A. Balfour, minister voor Ierland, dat hij gedurende de parlemeutsvacantie een onderzoek zou instellen naar de hypotheken en andere lasten welke op het Iersche grondbezit drukken. In den verderen loop der beraad slaging kondigde de minister het amendement aan, dat reeds door de jongste vergadering der conserva tieven bekend is geworden. Daarin wordt onder anderen eene tijdelijke vermindering der pacht gedurende de aanstaande drie jaren voorgesteld. Het Huis besloot over te gaan tot de artikeisgewijze beraadslaging, welke ten slotte op aanst. Maandag is vastgesteld. De Engelsche commissie, die de expeditie tot het ontzetten van Emin Bey uitrustte, slaat volstrekt geen geloof aan het bericht dat Stanley vermoord zou zijn. Dit be richt toch zou, ware het echt, de kust niet binnen den vermelden tijd hebben kunnen bereiken. een onberekenbare behendigheid, die op Sterzl's onver stoorbare kalmte afstuitte. Blijkbaar legde deze het er op aan, zijn tegenstander uit te putten, om dan met een lich ten stoot den strijd te besluiten. Hij bracht Sempaly een steek in den schouder toe Sempaly wilde echter zijn wonde niet laten gelden; hij verzekerde, dat het niets be duidde. Na een kort intermezzo begon de strijd opnieuw. Sempaly begon er bleek en uitgeput uit te zien, zijn be wegingen werden kort, scherp en heftig. Sterzl's gelaat daarentegen werd levendiger. ZooalB elk hartstochtelijk schermer in den loop van een langdurigen strijd, werd hij opgewonden en vocht als in een schermzaal, zonder reken schap te houden met den duur van zijn krachten. De zaak stond slecht voor Sempaly. Daar klonk op eenmaal uit de verte te midden van de doodsche stilte, door een zachte jongens-sopraan gezongen: ii O Mai, du des Erüblmgs liebl iche Zeit! Sclioo webt der Baum sein Gewand von Blüthen...» Sterzl beefde van aandoening, hij dacht aan den avond, toen Zinka voor Sempaly Stornello gezongen had. Hij was zich zelf niet meer; uit vrees Sempaly te kwetsen, vergat hij zich te dekken en gaf zich op eenmaal, alsof hij nooit een degen in de hand had gehad geheel hloot. De ge tuigen wilden tusschenbeide k,omen te laat! Met het bijna onhoorbaar geluid, waarmee het vlijmend staal in het vleesch dringt, was Sempaly's degenkling in de zijde van zijn tegenpartij gedrongen. Sterzl's geel flanel len hemd werd met bloed gekleurd zijn oogen werden strak, het wapen gleed hem uit de hand hij deed een twee schreden voorwaarts toen stortte hij bewuste loos ter aarde. Het duel was afgeloopen. EEN-EN-VEERTIGSTE HOOFDSTUK. Een kwartier later was het hulpverband gelegd in den gesloten landauer, waarin men den gewonde zoo goed mogelijk een bed bereid had, reed de generaal met den bewustelooze in zijn armen, en den geneesheer naar Rome terug langzaam zeer langzaam. De schemering daalt reeds over de Campagne; van tijd tot tijd werpt de generaal een blik naar huiten om te zien hoever men nog van de stad verwijderd is. Steeds eenza mer en verlatener wordt het op den straatweg. Eenmaal ratelt een kar met zingende boeren hen voorbij iets verder staan een paar witte monniken met rood flikkerende fakkels voor een kerk...., dan is de weg ledig. Pikzwart steken nu de cypressen tegen den valen avondhemel af en de Campagna wordt grauwachtig. De Constantijnsboog welft zich boven hunne hoofden, de hoeven der paarden slaan kletterend op het plaveisel. Langzaam.... langzaam... De slaperige lantaarns stralen door den nevel heen zij hebben het Corso bereikt. Het is het uur dat de rijtuigen het bijna geheel verlaten hebben en het er wemelt van leegloopers. Uit de café's straalt een verblindend licht. De langzaam voortrollende gesloten landauer verwekt algemeen opzien. De nieuwsgierigen scholen in groepen samen en blijven lang staan fluisteren. Intusschen heeft het rijtuig het Palazetto bereikt en men stijgt uit. De portier is uit zijn woning gekomen, zijn hond springt tegen den generaal op en blaft luide. Stil! roept de generaal, stil! De bedienden stormen de trappen af, de meiden snikken en wederom, maar met nog meer nadruk, dringt de gene raal op stilte aan alsof er nog iets van afhangt, dat Zinka het groote ongeluk een minuut later verneemt. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2