NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Maandag 25 Juli 1887. No. 1242. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. BINNENLAND. ZI N K A. HAARLEM'S DAGBLAD Yoor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer X22. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Roof dag ent en voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicite Etrangere G. I. BAJJBE Co., J OR. F. JONES, Sncr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 23 Juli. Heden (23 Juli) herdenkt de schil der J. Geeve den dag, waarop hij voor 25 jaar als zoodanig in dienst trad aan de werkplaatsen der H. IJ. S. M. alhier. Dat zijne kameraden belangstellen in zijne feestviering bewijst de fraaie versiering welke door hen ter zijner eer in den schilderswinkel is aange bracht; en het geschenk daaraan Ook door de Directie der H. S. M. werd den jubelaris heden morgen geschenk aangeboden. Vlij den uitgever W. Gosler alhier zal verschijnen een nieuw humoris- tisch-satirisch weekblad, onder den titel van de Schalk. Het blad zal niet alleen zuiver politieke onder werpen behandelen,maar ook andere. In den trant van sommige Fransche tijdschriften zullen er, behalve een groot aantal teekeningen en carica- turen, ook platen in kleurendruk worden bijgevoegd. Het weekblad, dat op groote schaal zal worden verspreid, zal geen be paalde politieke richting voorstaan. Het verschijnen van het eerste nummer zal ter zijner tijd worden aangekondigd. De Schalk heeft nu reeds de toe zegging tot medewerking verkregen van een groot aantal personen, vaar dig met pen of teekenstift. Bij het personeel der Rijks-veld- wacht is: 1°. ingetrokken de ver plaatsing van den Rijks-veldwachter der 3de kl. J. Heyboer van Haar lem naar Schoonhoven2°. den tot Rijks-veldwachter 3de klasse, ter standplaats Haarlem, aange- etelden M. van Hardeveld, nader Rotterdam als standplaats aangewe zen; 3°. aangesteld tot Rijks-veld- wachter der 3de klasse A. A. Hein- huis, veldwachter en onbezoldigd Rijks-veldwachter teOostzaan (stand plaats Schoonhoven). Men schrijft ons uit Haarlemmer- liede en Spaarnwoude: Vrijdagmorgen is uit de Amster- damsche trekvaart onder de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude het lijk opgehaald van een dertig jarig, knap gekleed werkman. Men heeft volstrekt geene aanwijzing waardoor de herkomst van dezen drenkeling kan worden ontdekt. Bij de volksspelen aan de Vijf huizen, in de Haarlemmermeer, zijn door de volgende personen prijzen gewonnenMet ringrijdenprijs C. Boogaard, 1ste premie Stoop, 2de premie L. Tanis. Met sleutel- trekken prijs Grietje Stoop, premie Grietje Duitekom. Het spel «een eend den kop afslaan» is door onaan genaamheden gestaakt, waarbij D. Cieraal te water geraakte. Men schrijft uit Aalsmeer: Van wege de Maatschappij tot droogma king van de Legmeerplassen zijn thans verkocht de in de zuidelijke Legmeer te velde staande gewassen, bestaande uit 400 H. A. rogge en 5 H. A. gerst. De geheele opbrengst was /54649.25. Uit Sloten wordt gemeld Maandag werd vanwege de afd. SlotenOsdorp, tot bevordering van gelrouw schoolbezoek enz., feest gegeven aan die leerlingen, welke in het afgeloopen schooljaar niet meer dan 30 schooltijden verzuim den. Slechts 11 kinderen moesten van de twee scholen worden uitge sloten. Het feest bestond uit eenen tocht per boot naar IJmuiden. Heen ging het over Haarlem en terug over Amsterdam. Het behoeft nau welijks gezegd, dat de kinderen een ongekend genot smaakten, welk ge not verhoogd werd door het prach tige weder, de muziek aan boord, de warme belangstelling in de plaat sen waar men doorvoer, den over vloed van versnaperingen, enz. Vrijdagmorgen, bij 't afrijden van de brug te Sloterdijk, schrikte een paard voor een hooiwagen ge spannen, met 't gevolg, dat de wagen omsloeg en de bestuurder, de land bouwer P. Hoogland, er onder ge raakte. Met een belangrijke verwon ding aan 't been, liep dit ongeval in zooverre gelukkig af. Deze noo- deloos hooge brug, heeft reeds menig ongeluk veroorzaakt. «Zoo oppervlakkig beschouwd zou men zeggen dat wij in een zeer benijdbaar dorp wonen. Vlak onder den rook van Amsterdam, in de ge legenheid van alles te genieten wat de hoofdstad te genieten biedt, en toch buiten, zonder de drukte van een groote stad, die zoo velen hin dert. En toch is alles hier lang geen rozengeuren maneschijn! Over den maneschijn valt niet te klagen, altijd als de maan schijnen wil en kan, maar over de rozengeur och, kom zelf eens uw hart of liever uw neus ophalen, of beter blijf weg, want gij geniet waarschijnlijk in dit warme jaargetijde reeds genoeg van de geur van sommige uwer stadsgrachten of van den parfume riewagen, die 's avonds met zeker doei door uwe straten rijdt. Zoo'n wagen kennen wij hier niet, gracht of grachten ook niet, maar wel een sloot, die van de trekvaart af door ons dorpje loopt en veel te «rieken» geeft. Waaro o men haar niet dempt? Dat vragen velen zich hier af, want 't is heusch onnoodige weelde. Er is wel eens in onzen achtbaren Raad over gepraat, maar of de wijze hee- ren er tegen waren - tegen dem pen nl. öf dat de kas 't niet toe liet, wij weten 't niet, de wijsheid der «wijzen» is ondoorgrondelijk, maar zeker is 't dat de sloot blijft enstinkt. Zoo ziet u, dat zelfs bij ons nog iets te verbeteren valt, te klagen is. Er is nog meer dat ik u zeggen wilde, maar daarover een anderen keer. Men moet zuinig zijn met zijn pen in den akomkom- tijd,» niet waar?» LETTEREN EN KUNST. Ons laud is uiet erg rijk aan teekenaars, misschien wel omdat het teekenen niet erg in tel is. De goede teekenaars onzer geïllustreerde bladen zijn gauw genoemd K. H. (olswilder) Braakensiek en Smidt Crans, die meer door vruchtbaarheid dan door geestigheid uitmunt. In de laatste weken heeft de Hagenaar de Josselin de J ong //Eigen Haard" uitstekende proeven afgelegd van geestige caricaturen, en in het laatste nummer der //Ned. Sport" geeft Alfaro keurige staaltjes van illustratie a la Grévin, losse, sierlijke figuurtjes. Een dameszwemwedstrijd te Amsterdam, die haram was verklaard, d. w. z. ontoe gankelijk voor de heeren der schepping, is door den schrijver, die in een mannetjes- musch was veranderd, bijgewoond, en door Alfaro in beeld gebracht, 't Is te hopen dat de teekenaar zijn benijdenswaardige gaaf ook op andere onderwerpen zal toe- Bij kon. besluit van 17 Juli is mr. W. P. graaf van Bylandt, adj .-commies bij het dep. van Oorlog, in dezelfde hoedanigheid overgepl. bij dat van Buitenl. Zaken. Bij kon. besl. van 12 Juli is agrea- tie verleend1 aan de onderliuge opklim ming van de kommaudeurs der ridder lijke Duitsche Orde Balije van Utrecht: E. J. baron van Pallandt, A. E. L. C. baron von Bodelschwing Plettenberg en J. A. Z. graaf van Rechteren Limpurg; 2 aan de opklimming van den 1 sten ka pittel-ridder E. baron van Pallandt van Hagen tot jongsten kommandeur, en van den 2den kapittel-ridder W. A. A. J. baron Schimmelpen niuck van der Oye tot lsten kapittelridder; 3 aan de benoeming van den oudsten edel-expectant E. L. baron van Heeckeren van Brandsenburg tot 2den kapittel-ridder. Bij kon. besluit van 21 Juli is, met j. van 1 Aug., ben. tot schoolopz. in het district Arnhem mr. Th. Ruys I.Pzn., thans schoolopz. in het district Heeren veen is ben. tot ingenieur-verific. van het kadaster H. Vriend, thans landmeter lste kl. van het kadaster. Bij kon. besl. van 21 Juli zijn ben.: bij het wapen der vestingartillerietot kapt. bij het 3de reg. vest.-art. de lste luit. J. li. Knel, van het lste reg. veld- art.bij het 4de reg. vest.-art., de lste luit, J. D. Wagner, van het korps rijdende artillerie. Bij kon. besl. van 19 Juli is de met verlof in Europa aanw. 2de luit, der inf. van het leger in Nederl.- Indië A. W. van Buuren, met ing. van 1 Aug., wegens lichaamsgebreken, liet gevolg van verwondingen in den strijd,eervol uit Zr. Ms. milit. dienst ontsl. met toek. van pens. Bij kon. besl. van 21 Juli is aan de gep. kapt. der art., laatstl. inged. bij den Gen. Staf van het leger in Nederl. Indié, G. de Wijs alsnog verl. de tit. rang van majoor; is de heer mr. E. Opzoomer, adv. en plaatsverv. kantonr. te Gouda, ben, tot lid van het Hof van Justitie in de kol. Curasao. De offic. van admin. 2de kl. N. J. J. van Rijn van Alkemade, uit Oost-Indiè in Nederl. teruggek., is op non-act. gest. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-C't Grondwetsherziening. Het oud kamerlid, de heer mr. D. van Eek, behandelt in een ingezonden stuk in het laatste nummer van het Weeh- Had van het Recht de vraag, of de wijzigingen in eene Grondwet bij ééne wet behooren te worden voor gesteld, of dit behoort te geschieden bij verschillende voordrachten al naar den aard van het onderwerp dan wel of men keus heeft tusschen beide wijzen van handelen? De heer van Ek betoogt dat er ten stelligste is uitgemaakt dat al de veranderingen, die men in een Grondwet wil maken, hoe uitgebreid men ook te werk wil gaan, in een en hetzelfde wetsontwerp moeten worden vervat. Een andere uitlegging, meent hij, ware met de Grondwet niet te rijmen. Vrijdag was het 25 jaren ge leden dat de tegenwoordige Minister van Koloniën, de heer mr. J. P. Sprenger van Eyk, zijne ambtenaars loopbaan begon. Den 22sten Juli 1862 benoemde Z. M. hem tot sur numerair der registratie en domeinen te Zwolle. Jaren achtereen reeds vraagt mevr. de wed. Horsting, geb. Fricke, op allerlei wijzen belangstelling yoor een erfenis-kwestie, waarin een der eerste familiën van ons land betrok ken is. De wijze, waarop zij dit doet, wettigt twijfel aan haar goed recht. Haar advertentiën betreffende deze zaak zijn in den regel gesteld in een vorm, die eer denken doet aan iemand met een idéé fixe, dan aan gegronde aanspraken. Maar op het groote publiek maken die adverten tiën toch den indruk, alsof hier te lande vergeefs om recht wordt ge vraagd. Daarom is het goed, wat eenige Enkhuizers, stadgenooten van de in elk geval ongelukkige vrouw hebben gedaan. Dezen hebben zich bij adres tot Tweede Kamer gewend, met verzoek om aan deze treurige «campagne» een einde te maken door een onderzoek en volledige openbaarheid. Mevrouw Horsting maakt aanspraak op eenige tonnen gouds die volgens haar door de fa milie Van Lynden zouden moeten worden uitbetaald. Eene vrouw, moeder van een achttal kinderen, die een paar ma len het «Leger des Heils» heeft be zocht, geeft in den laatsten tijd alle teekenen van godsdienstwaanzin, en wel in zoo'n gevaarlijken graad, dat zij niet alleen thuis te vertrouwen is, en er bij haar gewaakt moet worden, daar men voor zelfmoord vreest. Meermalen heeft zij het voor nemen te kennen gegeven, zich van het leven te zullen berooven. Soms PEUILLETO KT. Roman van OSSIP SCHUBIN. .42) EEN-EN-VEERTIGSTE HOOFDSTUK. Met groote inspanning dragen zij het zware lichaam de trap op; hun zware, strompelende schreden dreunen door de doodsche stilte. Plotseling hooren zij Zinka's stem angstig roepend, dan een ruwe terechtwijzing van de harones, de deuren worden opengeworpen en Zinka ijlt hun tegemoet!.... Een akelige, half gesmoorde gil ontsnapt haar borst, een gil, als waar door men zich uit een angstigen droom poogt te wekken! Droevig weerden zij de vrouwen van hem af en droegen hem naar zijn kamer. Terwijl zij nog bezig waren hem op ziin hed te leggen, bracht de huisknecht dr. E.... in de ziekenkamer. Sempaly, die, hard rijdend, Rome een vol uur eerder bereikt had dan de generaal en de gewonde, had hem gezonden. Met de grootste opmerkzaamheid onderzocht dr. E... den patient, legde het verband met zijn erkende behendigheid, schreef een recept en beval ijsomslagen. De dames, die in angstige spanning aan de deur van de ziekenkamer zijn uitspraak afwachtten, drukte hij in het voorbijgaan deelnemend de hand en verzekerde haar met zijn welwillend, bemoedigend glimlachje, waaraan hij de helft van zijn uitgebreide praktijk te danken had, dat de nacht rustig zou zijn. Tegenover den generaal, die hem uitliet, verdween dat lachje. Is de wond gevaarlijk? vroeg de oude heer met kloppend hart. De dokter schudde het hoofd. Is u familie van den patient? vroeg hij. Neen, een zeer oud vriend. De wond is doodelijk, zeide dr. E... ikkhnhet mis heboen.... ik khn dwalen.... de natuur doet dikwijls wonderen en de patient heeft een zeer sterk gestel. Welk een spiergestel! Ik heb zelden zoo iets gezien. maar voor zoover menschelijke berekening reikt.... hij maakte een gebaar, waardoor Sterzl's doodvonnis geteekend werd. Het is voor de achterblijvenden toch altijd een troost, dat alles in het werk is gesteld om de ramp te voorkomen, en, ging hij voort, ik kom morgen vroeg zien hoe het is gegaan. Laat het recept in de apotheek van het Fransche gezantschap bezorgen, die is de beste. Goeden nacht I Met deze woorden steeg hij in zijn rijtuig. De generaal gaf het recept aan den portier. Steeds ten allen tijde bereid, liep deze, zonder een hoed op te zetten, de deur uit, om het te laten gereed maken. Alsof er nog haast bij ware!.... Met pijnlijke zelfbeheersching keerde de oude militair naar de ziekenkamer terug. Zinka stond angstig bevend in een bijna ootmoedige houding aan het voeteneinde van het bed, bleek en met droge, hoile oogen. De barones liep snik kend op en neer, waarbij zij de handen wrong en zich het haar van de slapen streek. Zij bestormde den generaal met allerlei vragen. Zijn ontwijkende antwoorden hadden tot uitwerking, haar met nieuwe hoop voor het behoud van haar zoon te vervullen. Ja, ja, de nacht zal kalm zijn! kermde zij; het zal terecht komen, het zou toch ook zoo jammer zijn van zijn schitterende carrière.,., maan van Constantinopel zal nu wel niets meer komen... Zinka was nog bleeker geworden bij de woorden van den generaal, maar zij bleef stom. Dat er een duel had plaats gehad, had zij, evenals haar moeder, begrepen. Welke gevolgtrekking maakte zij daaruit, wat dacht, wat voelde zij? Zij heeft het later nooit kunnen zeggen. In haar ziel was het duister in haar hart was het koud. Zij verkeerde in een toestand van verdooving. Na lang en dringend praten gelukte het den generaal de barones te bewegen, de kamer te verlaten en een weinig rust te nemen teneinde krachten te verzamelen om den zieke te kunnen oppassen. Wordt vcnoli/d.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1