NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 5 e Jaargang. Dinsdag 26 Juli 1887. No. 1243. STADSNIEUWS. BINNENLAND. ZI N K A. HAARLEMS DAGBLAD ABOÏTHEMEHTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132, ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en eourantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicite Etrangere G. L. BAUBE 8f Co., JO 11. F. JONES, Stier., Parijs, 3Ibis l'anbourg Montmartre. Haarlem, 25 Juli. In de Woensdag a. s. te houden Raadszitting zullen de navolgende punten aan de orde worden gesteld: Herstemming over het amendement De Kanter betreffende de kwijting der kosten van de afschutting der Oranjekade. Voorstel van B. en W. tot verhooging van het krediet voor de Kleverlaan. Id. id. betreffende eene opdracht in het onderwijs in het schoonschrijven aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus. Id. id. tot het verleenen van onder stand aan Rinkel. Id. id. tot exploi tatie van de Vleeschhal. Id. id. tot afwijzing van het request der Ver- eeniging tot behartiging der stoom- vaartbelangen. Rapport der commis sie van financiën met goedkeuring der rekening van de schutterij over 1886. Voorstel van B. en W. om gsedgunstig te beschikken op re- questen van Velthuysen, Planije en Blansert, tot huur van walgrond aan het Spaame. Id. id. om goed gunstig te beschikken op een ver zoek aan de dames Sluyterman van Loo tot ruiling van grond in den Hout. Id. id. om weder opnieuw aan den heer D. E. L. van den Arend te verhuren den grond voor zijne woning aan den Kleinen Houtweg. Id. id. om de Hoogere Burgerschool in de Jacobijnestraat ook voor meis jes toegankelijk te doen zijn. Id. id. om den heer Aron Konijn te benoe men tot makelaar in roerende goe deren. Id. id. om uitspraak te doen aangaande de beteekenis van art. 12 van het reglement over het Gym nasium. Id. id. tot herziening der onderwijzers-traktementen. Id. id. om mej. J. A. Crans te benoemen tot onderwijzeres 1ste klasse aan de Opleidingsschool. Verslag van den gas-opziener over Juni. Onder den naam van «Eigen Haard» is alhier eeDe coöperatieve vereeni- ging opgericht tot het verkrijgen von eigen woningen. Reeds zijn een vijf-en-twintigtal leden toege treden. Het bestuur, uit vijf perso nen bestaande, heeft tot voorzitter den heer A. van Huizen. Voor het hoofdonderwijzersexa men op 22 en 23 dezer te 's-Hage waren 16 candidaten opgeroepen. Onder de vier toegelatenen be hoorden ook de heeren F. J. Brug- geman, A. van Eek en J. Sernee uit onze stad. Tot prijzen aan de inteekening op de Plattelander verhonden, zijn bestemd: a. De wandelingen door Nederland, van Craandijk en Schip- perus; i. de verticale polderkaart, van Beekman, en c. photografieën van paardentypen. Te Amsterdam vertoeft tegen woordig een persoon die zich zeer gunstig voordoet en beweert dat hij het slachtoffer is geweest van de slechte verlichting van het station Eist, waardoor hij zijne knieschij ven brak, die slechts na zeer lang durige verpleging geheeld zijn, en dat hij nu eene betrekking zoekt. Hij vertelt, dat hij medewerker aan eene of andere courant is geweest, dat door eenen heer over wiens kinderen hij goeverneur is geweest, hem financieele steun beloofd is, doch.... dat hij gaarne eenig geld te leen zou willen hebben om dien heer op te zoeken. Het lukt hem dikwerf door deze en dergelijke mooie praatjes eene leening van eenige guldens te sluiten. Hij be looft het geld binnen enkele dagen terug te geven, maar hem noch het geld ziet men ooit terug. In de laatste dagen heeft hetzelfde heerschap ook Haarlem tot het ter rein zijner werkzaamheden verkozen. Men zij dus gewaarschuwd! Men meldt ons uit Houtrakpolder Van het marinewerk in zijkanaal F. kan worden medegedeeld, dat de inschietstijger en het daarop geplaatst gebouw door de directie zijn goedgekeurd en de oefeningen eerstdaags een aanvangzullennemen. 'Te Hillegom is de verzending van zwarte aalbessen naar Enge land aangevangen. De vrucht is klein van stuk, wat aan het aan houdend droge weer is toe te schrij ven. Werden het vorige jaar onge veer 50,000 kilo's verzonden, dit zal dezen zomer aanmerkelijk minder zijn. De prijs is voor het oogenblik 8 cents per kilogram. LEGER m VLOOT. Daar de ruimte in de infanteriekazerne te Leiden, met het oog op den gezondheids toestand, te gering wordt geacht voor het behoorlijk onder dak brengen van twee en een halve lichting, zal door een gedeelte der bataljons van het 4e regiment op het schietterrein te Katwijk van 25 Juli tot 27 Augustus een kamp worden betrokken. Men schrijft ons In een hoofdartikel van het weekblad voor het kader van het Nederlandsehe leger, „Mars", komt een uitvoerig verslag voor van een ingesteld onderzoek omtrent de plaats gehad hebbende ongeregeldheden bij liet ordonnancen-escadron te Amersfoort. In dat artikel geeft de redactie als hare meening te kennen, dat het zich tijdelijk verwijderen uit het kwartier van ongeveer 60 huzaren, meer te beschouweu is als een baldadigheid dan als een bewijs van on tevredenheid en verzet, terwijl met inge nomenheid melding wordt gemaakt van het feit dat het kader, onderofficieren en korporaals, in plaats van met een geest van ontevredenheid te zijn bezield zooals in verschillende dagblad-artikelen werd vermeld, steeds de goedkeuring en tevre denheid en tevredenheid van hunne chefs wegdragen en ook in dit geval niet alleen met ijver zijn opgetreden, maar ook dat de manschappen met ernst op het straf bare van hunne handeling zijn gewezen. LETTEREN EN KUNST. Men is in liet Nederlandsch. Museum te Amsterdam druk aau deu arbeid met de inrichtÏDg der maritieme afdeeling op de Oostelijke binnenplaats van het Rijksmu seum. Men hoopt deze afdeeliug, die niet de minst belangwekkende belooft te worden uit het oogpuut der historie, tegeu half September voor het publiek toegankelijk te kuuueu stellen. Ook de verzameling der wapenkamer op het stadhuis te Amsterdam wordt er geplaatst. Onder de //Parlementaire Portretten" van P. De Josselin de Jong in //Eigen Haard" van deze week verdienen die van de heeren Heldt, Lieftinck, Verniers van der Loeff (die aan 't woord is), Earncombe Sanders en Willink te worden geprezen. De beeltenissen van de heeren Iiaffmans, Mees, Reuther, Seret, Van der Linden en Ruys zijn minder gelukkig geslaagd. Volgens //De Zweep" heeft mr. Van Hall, voorzitter der regelingscommissie van het Nederlandsch taal- en letterkundig congres, in Sept. te Amsterdam te houden, een bezoek aan Zuid-Nederland gebracht, om ten voordeele van het congres onder Vlamingen propaganda te maken. Alom heeft de heer Van Hall toezeggingen en stellige beloften gekregen. Sinds een paar dagen zijn door de zorg der Regeering in de kamer der De Witten boven de Gevangenpoort tes Hage twee levensgroote portretten, kniestukken, van de gebroeders De Witt opgehangen als een daad van piëteit aan hun nagedach tenis. Het portret van Jan De Witt, raad pensionaris van Holland, als kunstwerk het beste van de twee, is van den Haagschen schilder Adriaan Hanneman (16111680.) Plet stelt den Staatsman voor op 35 a 40 jarigen leeftijd, met frisch, blozend gelaat, voor drie kwart naar den toeschouwer gekeerd. Gelaat en linkerhand, die op de borst rust, zijn buitengewoon schoon ge schilderd. In de bovenhoek links is het familiewapen aangebracht. Het portret van den Ruwaard van Putten, Cornelis De Witt, is wel als pendant van dat zijns broeders geschilderd, maar verraadt een geheel andere hand, en hoewel goed ge schilderd, haalt het niet bij het portret van Jan De Witt door Hanneman. Het wordt toegeschreven aan den schilder Vol levens, die den burgemeester van Dor drecht afbeeldde in het costuuui van Ge deputeerde van de Staten bij de vloot. Op den achtergrond ziet men een fragment van den tocht naar Chatham. Beide portretten, hoog 1.15, breed 91 cM., zijn afkomstig uit de collectie-Oude gijn en onlangs voor rekening van het Rijk gekocht op de auctie van Erederik Muller te Amsterdam. Z. M. heeft benoemd tot lid van het college van regenten over de strafgevan genis te Breda E. J. Langlois van den Berg, gepensionneerd kolonel, plaatselijk commandant wonende te Teteringen. Benoemd tot burgemeester van Ransdorp, J. E. T. Wijuveldt, secretaris dier ge meente; Loosdrecht, C. J. Hacke van Mijnden; Brunsum, J. H.Janssen; Wou- brugge, P. de Ridder, secretaris dier ge meente; Gendringen, mr. J. W. van de Laar; Heerjansdam, J. van 't Holf; Peur- surn, J. D. van SlijpeBergambacht, P. J. Smits, de laatste drie secretarissen dier Als blijk van goedkeuring en tevre denheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij hoogst- deszelfs besluit van 22 September 1885, toegekend aan A. Spoel, 2e schrijver hij de zeemacht te Willemsoord, wegens het met levensgevaar redden van een kinduit de kolk van de kleine Marineschutsluis aldaar, op 14 Juni 1887 J. Ph. 'Meijer, agent van politie le klasse te Amsterdam, wegens liet met levensgevaar redden van eene drenkeling uit den Buiteu-Amstel aldaar, tegenover het Oetgenspad, op 7 Juni 1887; J. Lodewijks, werkman te Am sterdam, wegens het met levensgevaar red den van een knaap uit het water dei- Brouwersgracht aldaar op 28 April 1887 J. Strooker, werkman te Amsterdam, we gens het met levensgevaar redden van een knaap uit het water van den O. Z Ach terburgwal, op 23 Mei 1887; P. Dee, brood-depothouder te 's Hage, wegens het met levensgevaar redden van een drenke ling uit het water van den Noordwal aldaar, op 23 April 1887. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct H. M. de Koningin heeft Zaterdag weder groote aankoopen gedaan op de tentoonstelling van «Ar beid Adelt» in den Haag. Bij gelegenheid van den verjaar dag van H. K. H. Prinses Wilhel- mina op 31 Augustus a. s., wenscht men te Nijmegen een nationaal kin derfeest te houden. In het provinciaal verslag van Noord-Holland deelen Ged. Staten mede, dat zij betrekkelijk de door hen in 1885 ontworpen wijziging der grenzen tusschen Amsterdam en Nieuwer-Amstel van den minister n Binnenlandsche zaken het be richt ontvingen, «dat ergeene vol doende termen aanwezig zijn, om in de bestaande regeling verandering te brengen, ten minste niet eene zoo ingrijpende verandering als ge projecteerd was.» Deze dringende aangelegenheid zoo laten Ged. Staten hierop volgen blijft dus nog steeds onafgedaan. Het centraal bestuur van het Algemeen Ned. Werkliedenverbond heeft besloten een adres aan den Koning te zenden, waarin gratie gevraagd wordt voor DomelaNieu- wenhnis. Dit jaar waren er 8 plaatsen beschikbaar voor Oost-Indische amb tenaren die het groot O.-I. ambte naarsexamen hebben afgelegd. Voor de twee laatste dier plaatsen kwa men drie candidaten op de eind- ranglijst voor, die een gelijk aantal punten hadden gehaald, nl. de hee ren J. Van Aalst, E. Einthoven en F. H. J. Privé. Vrijdag nu is de beslissing welke twee heeren van dit drietal naar Indië zullen worden uitgezonden, op de gewone wijze aan het Departe ment van Koloniën bij loting uitge maakt en was het lot deu heeren Einthoven en Privé gunstig, die al- zoo beschikbaar zullen worden ge steld. Door het bestuur van den Algem. Nederl. Wielrijdersbond is fbuilleto jxt. Roman van OSSIP SCHUBIN. 43) EEN-EN-VEERTIGSTE HOOFDSTUK. Nauwelijks was de deur achter haar gesloten, toen de knecht zacht binnentrad en graaf Truyn aandiende. Op het hooren van dien naa-n wendde Zinka het hoofd om. De generaal wilde hem tegemoet gaan. aMag hij binnenkomen?» vroeg hij. Zinka knikte toe stemmend. Door Siegburg van het gebeurde in kennis gesteld, had Truyn zich nog om elf uur in allerijl naar het Palazzetto begeven. Zonder een woord te zeggen trad hij op Zinka toe. De eenvoudige hartelijkheid, waarmede hij, zonder een woord te spreken, haar heide handen in de zijne nam, het diep medelijden, het innig leedwezen hier niet te kun nen helpen, dat uit zijn blikken sprak, verteederden haar; de strakheid, die haar geheele wezen omkluisterd hield, loste zich op. Tranen stroomden uit haar oogen, een zacht weeklagen kwam over haar lippen; toen, met moeite het snikken bedwingend, fluisterde zij, ternauwernood hoorbaar er is in 't geheel geen hoop meerneen, geen hoop meer. De luide, smartelijke kreten van zijne moeder hadden den stervende niet verontrust; de eerste half gesmoorde uiting van droefheid, die over Zinka's lippen kwam, wekte hem. Hij begon onrustig heen en weer te schuiven; toen opende hij langzaam de groote oogen, waarvan het wit donker als gepolijst zilver glansde en vestigde ze op zijn zuster. Van haar dwaalde zijn blik mat en zwervend, op een bebloede doek, die men verzuimd had weg te nemeD, en van daar naar den generaal. Langzaam en met moeite scheen hij zich in zijn toestand te kunnen verplaatsen. Hij hijgde naar adem, maakte ongeduldige bewegingen met handen en schouders, toen voer een hevige schok door zijn lichaam. Hij was tot bewustzijn gekomen, en haalde diep adem. Het eerste, waaraan hij dacht, waren zijn beroepsplich ten. Heeft u den gezant kennis gegeven? vroeg hij den generaal, bijna heftig. Neen, nog niet. - Doe het dan terstond, wat ik u bidden mag.... er moet naar Weenen getelegrafeerd worden. Goed, goed, zeide de generaal geruststellend, ik zal voor alles zorgen. Wil je zoo vriendelijk zijn, hier mijn terugkomst af te wachten? vroeg hij aan Truyn; met deze woorden verliet hij het vertrek. Een oogenblik heerschte onafgebroken stilte, toen begon Sterzl zacht Weet ge hoe het kwam, graaf .Truyn? Truyn liet het hoofd op de borst zinken. En jij, Zini! vroeg Sterzl, en zijn blikken vestig den zich droevig op het bleeke gelaat van zijn zuster. Ik weet, dat je lijdt, antwoordde zijdat is mij genoeg! O, Zini Sterzl snakte naar adem, strekte de hand naar Zinka uit en sprak schor en bijna onverstaanbaar: Zini.... mijn vlinder ik ben van alles de schuld heb alles voor je bedorven ik alleen Zij wilde hem de hand op den mond leggen wind je niet zoo op, fluisterde zij, zich liefderijk over hem heen buigend; iaat dat alles rusten, tot je beter bent ik weet immers dat je mij liefhebt en dat je mij de sterren van den hemel zoudt gehaald hebben, als je ze maar had kunnen bereiken! Neen, Zini, neenje hadt de sterren kunnen hebben, bracht hij in een soort van ademloos staccato uitde mooiste sterren Sempaly had geen schuld ik alleen de vorst was in zijn rechtmaarik was driftigik heb mij vergetenen daardoor heb ik alles bedorven!.... Laat mij eens drinken, Zini?.... Zij reikte hem het water toe; hij dronk gretig. De hand, waarmede zij hem zacht de lippen poogde te sluiten, weerde hij af, en met doffe stem ging hij voortIk moet het je zeggen het ligt mij als lood op het hart. Daar in mijn schrijftafel, graaf.... in het kleine vak links ligt een brief aan ZinkaGeef hem haar! Graaf Truyn deed wat hij verlangde. De brief was ver-

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1