BUITENLAND. bepaald, dat de te Nijmegen uitge schreven wielerwedstrijd op 5 en 6 Aug. a. s. niet zal plaats hebben. Dit besluit moet een gevolg zijn van den minder goeden toestand van de wielerbaan aldaar. De omgeving van het Centraal station te Amsterdam schijnt tegen woordig het arbeidsveld van eenige zakkenrollers te zijn. In den laatsten tijd heeft men althans meermalen feiten vernomen, die dat vermoeden wettigen. Zoo werd eene Indische dame eene handtasch ontstolen, waarin zich o. a. een wissel van f1800 op de Ned. Handelsmaat schappij bevond. Zaterdag werd die bij de intus- schen behoorlijk ingelichte Maat schappij ter betaling aangeboden; doch door een ongelukkig toeval wist de dief, hoewel met achter lating van het geldswaardig papier, te ontsnappen, toen hij lont begon te ruiken. De broodbakkersvereeniging «De Voorzorg» te Amsterdam heeft besloten, in een adres aan te Tweede Kamer te protesteeren tegen de pogingen, die worden gedaan om rechten te doen heffen op den in voer van meel en graan. Men schrijft ons Zondagmiddag waren vier per sonen uit Zaandijk midden op de Alkmaarsche Meer aan het zeilen, toen plotseling een rukwind het schuitje deed omslaan, waardoor al len te water raakten. Bijtijds wer den ze nog gered door eenige heeren uit Alkmaar, die zich ook met een pleiziervaartuigje niet ver van de plaats bevonden. Den le Augustus zal de paar dentram HoornEnkhuizen geopend worden op het traject Enkhuizen- Lutjebroek. Door de politie te den Helder is de hand gelegd op een bende jongens, die er hun werk van maak ten de vletterlieden te benadeelen door uit hun vletten het touwwerk, of de koperen ringen uit de zeilen te snijden. Een marinier van den Helder die zich waarschijnlijk vóór den aanstaanden winter tegen koude wilde vrijwaren, ontvreemdde uit de rustkamer der marinierskazerne eenige dekens en lakensde man zit thans achter slot en grendel. Men schrijft ons: Eenige Teseelsche visschers heb ben onlangs een aardig buitenkansje gehad. Voor het lossen van een ge deelte der lading van het Duitsche stoomschip George Dittmandat nabij Tessel gestrand was, doch door dit lichten weer vlot is gekomen, heb ben zij de ronde som van 6000 gul den ontvangen. Toen de bekende sociaal-demo craat Geelkerken Vrijdag op de Markt te 's Gravenhage eenige aan- teekeningen maakte uit een rede van den bekenden straatprediker, namen de omstanders zulk een drei gende houding aan, dat de tussclien- komst der politie noodig was, die G. naar het bureau der le afd. bracht. In de meening dat hij ge arresteerd werd, hief het publiek luide juichkreten aan, terwijl een steeds aangroeiende en zeer vijandig gezinde menigte mede naar hetpo- litiebureel trok, waar men geruimen tijd bleef staan, zoodat de politie eerst een gedeelte der Groenmarkt ontruimen en later verspreide groe pen verwijderen moest. In het Oranjepark te Utrecht zal eene bloemententoonstelling wor den gehouden van 28 tot 30 Au gustus. De uitreiking der prijzen heeft plaats op 31 Augustus, ver jaardag van H. K. H. prinses Wil- helmina. Toen Zaterdagmorgen te 10 uur per telegraphisch bericht de tijding ontvangen was, dat twee sujetten in den nacht van 22 op 23 Juli uit de gevangenis te 'a-Hertogenbosch wa ren ontsnapt, zette de kapt. comman dant der kon. marêchaussée zoo spoe dig mogelijk alle posten uit, ter opsporing van deze twee misdadi gers; de eerste was J. M. Schiffera, van Amsterdam, wegens diefstal ge vangen gezet; de tweede, M. van der Linde, de beruchte «Mie Mik», die voor ongeveer 10 jaren op zoo'n gruwelijke wijze twee kinderen te Reek, van waar hij herkomstig is, vermoordde. Beiden werden nog Za terdag te 7 uur door de ijverige nasporingen der maréchaussée ge vat in de gemeente Gassel, en te Grave onder het raadhuis gevangen gezet, ten einde Zondag vroeg naar 's-Ilertogenbosch weder overge bracht te worden. Wegens plaatsgebrek zijn mij ge noodzaakt het mail-overzicht tot een volgend nummer te laten liggen. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De meerderheid der leden in de Eerste Kamer in de nagenoeg vol tallige afdeeiingen had tegen het voorstel-Schaepman overwegende be zwaren. Eene minderheid verklaarde, met meer of minder ingenomenheid, er zich mede te kunnen vereenigen. Eenige leden behielden zich, in af wachting der discussie, hunne stem voor. De bezwaren der tegenstanders golden de wijze waarop dit voorstel aan het oordeel der Wetg. Macht is onderworpen, vooral nu het voor stel door de ondergane wijzigingen een geheel nieuw voorstel is ge worden, zonder voorafgaand sectie- onderzoek in de Tweede Kamer. Voorts zag men de noodzakelijkheid van wijziging van art. 194 niet in; had men bezwaar om alles aan den gewonen wetgever over te laten, en zou wijziging van art. 194 toch niet eendracht en vrede in het land be vorderen. Vooral het vervallen van de voor schriften, dat overal onderwijs van overheidswege gegeven wordt, en dat het openbaar onderwijs met eer biediging van ieders godsdienstige begrippen geregeld wordt, lokte groot bezwaar uit. Door prijsgeving dier eerbiediging kan men feitelijk ko men tot gewetensdwang. Te beden kelijker is de weglating van dezen gronawettigen waarborg, nu tege lijkertijd het stemrecht op breede schaal wordt uitgebreid. Men vond dit onstaatkundig. Wordt het volks onderwijs volslagen afhankelijk van eene staatkundige meerderheid, dan zal dit nadeelig werken op de ma- terieele en personeele hulpmiddelen van het onderwijs, dat zoodoende groote schade zal lijden. Eene minderheid was voor het voorstel, omdat een twistappel uit de grondwet wordt verwijderd; om dat daardoor de bestaande ongelij ke verdeeling van lasten ophoudt, die art. 194 medebrengt; omdat art. 194 den staat in conflict brengt met de geloofsrichting der ingeze tenen, en eindelijk omdat het be staande art. 194 niet geleid heeft tot een voortreffelijk volksonder wijs. De nog wankelende leden meen den, dat dit ontwerp in de in me nig opzicht drukkende onderwijs toestanden allicht verbetering zal kunnen aanbrengen. Een aantal leden in twee afdee iingen wenschten, dat de regeering vóór den aanvang der openbare be raadslagingen van haar gevoelen zou doen blijken. ONDERWIJS. Boor de zorg van de commissie ter be vordering van getrouw schoolbezoek te Zaandijk, was het Donderdag een feestdag voor de schoolkinderen, beneden de 10 jaren, aldaar, 's Ochtends om 8 uur gingen er 138 aan boord van eene daartoe afge huurde stoomboot, die hen naar Alkmaar bracht. Na eene wandeling naar Heilo, werd aan den speeltuin te Alkmaar een bezoek gebracht. Vrijdagmiddag hadden de jonge ren hun feest in den tuin van den heer Breet, daartoe bereidwillig afgestaan. In wBe Zwaan" is met eene tombola de pret besloten. Kimiwm. Ned. Herv. Kerk. Naar men verneemt zullen eerstdaags door de Nederduitsclie gereformeerde kerk (doleerende) van de gemeente Amsterdam aangekocht worden twee geschikte bouw terreinen voor kerkgebouwen, het eene aan het einde van den Kadijk (Zeeburger- straat), het andere in het bouwblok aan de Nassaukade, tegenover de Raambar- rière. De onderhandelingen daarover heb ben tot een bevredigend resultaat mogen leiden. Engeland. De koningin hield Zaterdag eene revue over de vloot te Spithead, waaraan 130 Eugelsche oorlogsschepen deelnamen. De revue had een groot succes en werd door prachtig weer begunstigd. Duizen den toeschouwers, waaronder leden van het Parlement en het corps diplomatique, woonden haar bij. Lord Lyons, gezant in Frank rijk heeft wegens hoogen leef tijd ontslag gevraagd en zal ver moedelijk worden opgevolgd door air Edwart Malet, die achtereenvolgens Engeland in Egypte en te Brussel heeft vertegenwoordigd en thans te Berlijn als gezant werkzaam is. Naar de Times verneemt, heeft Rustem-pacha aan Lord Salisbury eene Turksche nota overhandigd, in welke nieuwe onderhandelingen be treffende Egypte worden voorgesteld op andere grondslagen dan die der conventie. Duitsehland. Graaf Schuwaloff, gezant van Rusland, heeft in een onderhoud met Berlijnsche financiers geruststellende verklaringen gegeven betreffende de politiek van Rusland. Volgeus de Hofnachrichten heeft prof. Mackenzie alvast een buitengewoon honorarium van 54,000 Mk. ontvangen, voor de behandeling van den Kroonprins; het gewone honorarium is hem nog niet uitbe taald; de professor laat de bepaling daarvan over aan de hooge perso nages van het hof. Oostenrijk. Reuter seint uit Wee nen: Sedert te voorzien is, dat de prins van Coburg nimmer naar Sofia zal gaan, kan men ernstige gebeur tenissen in Bulgarije te gemoet zien, daar de partijen meer verdeeld zijn dan ooit. Berichten uit Gastein melden dat de gezondheid van keizer Wil helm voldoende is en dat hij zijn verblijf tot in Augustus zal verlen gen. Den 7en Augustus krijgt hij bezoek van den keizer van Oosten rijk. Reeds zijn bevelen gegeven tot het gereed maken van vertrekken voor laatstgenoemde. Het schijnt zeker dat prins Wilhelm, zoon van den Duitechen kroonprins, zich bij deze gelegenheid naar Oostenrijk zal begeven. De redacteur van het Neue Pester Tgbl. heeft te Pest een on derhoud gehad met Stoïanoflf, een der leden der Bulgaarsche deputa tie aan Prins Ferdinand, en heeft van dezen de volgende verklaring ontvangen «Wij hebben ons zeer bedrogen. Na alles wat er vóór de verkie zing van prins Ferdinand is gebeurd, volgens de verzekeringen die de prins ons heeft doen toekomen, toen er nog slechts onderhandelingen wa ren betreffende zijne candidatuur, meenden wij ons gerechtigd, te on derstellen dat de prins de aanbieding zonder voorbehoud en zonder voor waarden zou aannemen. Het is dus met groote verwon dering dat wij uit zijnen mond ver namen dat hij voor zijne verkiezing zekere voorwaarden zou stellen, waarvan nooit sprake was geweest in de lange voorafgaande beraad slagingen. Prins Ferdinand, die zooals een telegram uit Weenen meldt, zich met den Czaar in betrekking wilde stellen door tusschenkomst van diens broeder, aan wien hij zeer ver knocht is, heeft thans, na het brengen van een bezoek aan den Russischen gezant te Weenen, geheel daarvan afgezien.Ondanks al 's prinsen vertoo- gen van vriendschap voor Rusland, heeft de gezant den prins verklaard datingeengevalen ondergeene voor waarde de Czaar zijne verkiezing zou erkennen. In antwoord op eene aanvrage om audiëntie, door den prins, heeft de Czaar verklaard dat hij gereed was hem te ontvangen als prins van Saksen-Coburg, maar dat er in het onderhoud geen sprake kon zijn van Bulgarije. Tengevolge hiervan heeft de prins afgezien van zijn vertrek naar Sofia en zal den Bulgaren een officieel schrijven richten, waarin hij verklaart den troon niet te wil len aanvaarden. Stoïanoff stelt de houding van den prins gelijk met eene weige ring om den troon te aanvaarden en gelooft dat de prins nooit in Bulgarije zal komen. Frankrijk. Het dagblad La Fran ce stelt pogingen in het werk om eene meeting bijeen te roepen tegen de verwerping van den stadsspoor weg te Parijs. De president der Republiek is Zondag te 6 uur te Mont-sous-Vau- drey aangekomen. Hij zeide tot den burgemeester, die hem welkom had geheeten, dat hij evenals iedereen de wankelbaarheid der ministeriën betreurde, en dat hij steeds alles zou aanwenden wat in zijn vermo gen was, tot bevordering van de belangen des lands. Boulanger's naam blijft op aller tong in Frankrijk. Wanneer men den bekenden brief in de Prance mag gelooven, dan is het gebleken waar te zijn, dat Boulanger de eerste minis ter van Oorlog was, die oprecht en volbloed republikeinsch gezind kon worden genoemd. Wat toch heeft hem boven het hoofd gehangen Het gevaar van te zwichten voor 94 generaals (van de 342), die, na zich eerst te hebben uitgeput in uitbundige loftuitingen het was na het gebeurde te Pagny, toen iedereen dacht dat de oorlog met Duitschland onvermijde lijk zou zijn met hunne ware bedoeling voor den dag kwamen den Minister over te halen, van zijn ongekend gunstige positie gebruik te maken en een «coup d'état» te ondernemen. Boulanger zou hebben geantwoord, dat, zoo hij ooit deelnam aan een staatsgreep, hij zou zijn tegen hen, die er van spraken, de Republiek omver te werpen. Zal de tegenwoordige minister van Oorlog niet nieuwsgierig zijn naar de namen van de 94 generaals, die zijn voorganger tot een misdaad tegenover het vaderland wilden verleiden? Bij gelegenheid van twee feest maaltijden te Rouaan en Senlis hiel den de ministers Spulier en Heredia redevoeringen, waarbij zich een in cident voordeed. Beide ministers dron gen aan op een staatkunde, berus tende op de eendrachtige samenwer king van alle republikeinen. Toen de heer Spulier te Rouaan zeideDe president der republiek be hoeft zich niet ongerust te maken over een pas verworven populariteit, werd daartegen van verschillende zijden geprotesteerd en riep men: Vive Boulanger Te Senlis vielen eenige gasten den minister in de rede en riepenGij volgt eene lafhartige staatkunde! Italië. De Rijorma zegt «dat de nota van mgr. Rampolla eene oor logsverklaring is. Terwijl men van verzoening spreekt, zou de Paus gaarne Italië zien verdeelen om Rome te bemachtigen. De circulaire van kardinaal Rampolla heeft een groote verwarring gebracht onder de par tijgangers der verzoening, welke tal van aanhangers telt. De betoogingen der bisschoppen, de houding van pater Tosti, den intiemen vriend des Pausen; in een woord die van de geheele geestelijkheid, hadden doen verwachten dat de Paus niet zoo dikwijls het «non possumus» zou uit spreken. Zijne laatste toespraken hebben deze verwachting den bo dem ingeslagen; de misleiding en de ontevredenheid zijn groot ge weest.» De Osservat. romano zegt dat de circulaire-Rampolla niet bestemd was om er algemeene bekendheid aan te geven. Zij is slechts de ont hulling van een deel van den brief op 15 Juni door den paus aan kar dinaal Rampolla gericht, ter gele genheid van zijne verkiezing tot secretaris van Staat. De brief van Z. H. zou den kardinaal de te volgen gedragslijn aanwijzen. Spanje. De alcalde heeft te Madrid de winkels onderzocht, die verbruiks- artikelen verkoopen, en het in be slag nemen bevolen van alle arti kelen, die met Dnitschen alcohol vervaardigd zijn, daar die schadelijk voor de gezondheid is. Bulgarije. Volgens eene dépêche uit Rustschuk, te Bucharest ont vangen, zou het Bulgaarsche regent schap ontslag genomen hebben, tengevolge van de weigering van den prins van Coburg om de kroon te aanvaarden, en met het oog op de ontvangst, welke de verkiezing van dezen prins bij de mogendheden gevonden heeft. De regenten zouden er aan denken thans de candidatuur te stellen van den hertog van Alengon (tweeden zoon van den her tog van Nemours, en dus even als Ferdinand van Coburg een klein- zegeld en met Sterzl's kloek schrift aan Zinka geadresseerd. Zij brak het couvert open en vond het schrijven, dat Sem- paly vóór zijn uitstapje naar Frascati verzonden had. Sterzl had er, in geval dat Zinka het eerst na zijn dood in han den zou krijgen, een paar woorden tot opheldering bijge voegd. Zij las. In angstige spanning volgde de stervende de uitdrukking van haar gelaatstrekken. Die uitdrukking veranderde niet het minst. De woorden van Sempaly gle den voorbij haar hart, maar lieten het onaangeroerd. Na dat zij de lectuur geëindigd had, zweeg zij. Twee roode vlekken brandden op haar bleeke wangen. Ik heb.... den brief.... te laat ontvangen, sprak Sterzl mismoedig, de generaal.... zal je zeggen.... hoe alles kwam.... Ik verloor mijn bezinning maar ik heb hem ontzien.... Vergeef mij daarom.... en doe... alsof... ik... nooit bestaan had... Dan eerst zal ik... kalm rusten... in het graf... als ik weet... dat jij gelukkig bent!... Zij zweeg nog steeds, haar groote oogen waren zeer donker geworden; maar het was geen smart over verloren geluk, dat daarin gloeide. Plotseling scheurde zij den brief in twee stukken, die zij op het kleed liet vallen. En al had hij tien brieven geschreven, riep zij uit, dat zou mij niet van ge dachten kunnen doen veranderen. Maak je dus geen zorg meer, Cécil het is voorbij! Al ware ook dit niet voor gevallen, toch zou ik zijn vrouw niet kunnen worden. Ik heb hem niet meer lief! Hij komt mij, bij jou verge leken, zoo klein voor! TWEE-EN-VEERTIGSTE HOOFDSTUK- De rekening tusschen broeder en zuster was vereffend, elk misverstand opgelost. Nog meer dan vier-en-twintig uren worstelde bij met het leven. Zinka week niet van zijne zijde. Het bewustzijn hunner wederkeerige, warme gene genheid, scheen een soort van berustenden weemoed in beider diepe smart te mengen. De lichamelijke pijn, die hij verduren moest, was ontzettend, vooral in den eersten nacht en den daaraanvolgenden namiddag. Maar hij verdroeg zijn smartelijk lijden met voorbeeldi- gen moed en slechts aan het schokken van zijn lichaam en het onwillekeurig verwringen van zijn-gelaatstrekken kon men zijn lijden bespeuren. Bijna den geheelen tijd bleef hij bij zijn bewustzijn. De verzachtende chloroform van dr. E.wees hij van de handhij wenschte zoo lang mogelijk zijn hersens bij elkaar te houden. Toen Zinka hem in de teederste bewoordingen smeekte zich van de heilige sacramenten der stervenden te laten voorzien, voldeed hij aan haar wensch. Als het je rust kan geven, vlindertje! fluisterde hij en met den ver- schuldigden eerbied en de grootste kalmte ontving hij den priester aan zijn sterfbed. Tegen den middag gevoelde hij zich aanmerkelijk ver licht Zinka begon te hopen. Je voelt je beter, fluiterde zij telkens weder met smeekende stem; je voelt je beter, niet waar? Ik lijd veel minder, antwoordde hij. Toen maakte zij plannen voor de toekomst hij lachte droevig. Hij stierf met waardigheid maar het sterven viel hem zwaar! De deelneming in het groote ongeval, dat hen getroffen had, was algemeen. Als een loopend vuurtje had de treur mare zich door de geheele stad verspreid. De geheele aris tocratische club werd door een soort paniek aangegrepen. Er was niemand die geen berouw gevoelde over het een of ander lichtzinnig woord, dat hij zich wel eens ondoor dacht over Sterzl en zijn zuster had laten ontvallen. Elkeen kwam of zond een boodschap naar het Pallazetto, om be richten in te winnen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2