NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5 e Jaargang. Woensdag 27 Juli 1887. No. 1244. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. ZINKA. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 reg-els 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicite Etrangere G. L. BAUBE Co., JOH. F. JONES, Stier., Farijs, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 26 Juli. Bij gelegenheid van de tweeën veertigste algemeene vergadering van het Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap, te houden in de groote zaal van de sociëteit «De Kroon» op de Groote Markt, te Haarlem, 3, 4 en 5 Augustus e. k., zullen de volgende feestelijkheden plaats hebben. Woensdag 3 Aug. concert van het Harmonie Orchest oDder directie van den heer C. Kindier van Rotterdam, in den tuin van de sociëteit «de Vereeniging», toegan kelijk voor alle leden, op vertoon van hun bewijs van deelneming. Donderdag 4 Aug. orgelconcert in de Groote of St. Bavo kerk. Te 6 uur diner in het Heeren-logement van den heer Scholten in den Hout, h f3 per couvert, met inbegrip van een halve flesch wijn. Vrijdag 5 Aug. rijtoer door de omstreken van Haarlem. (Plaats der bijeenkomst: Kennemerpleinj. Na afloop daarvan collation in het heeren-logement. 's Avonds concert in de Buiten-So- cieteit in den Hout. De deelneming aan den derden dag wordt den af gevaardigden aangeboden tegen een bijdrage van f 1.25voor niet-afge- vaardigden is zij opengesteld tegen eene bijdrage van f3. Tot tijdelijk onderwijzer aan de openb. school lett. C. hier ter stede is benoemd de heer J. Brouwer alhier. Op de heden gehouden Groote Paardenmarkt aan den Dreef waren 739 paarden aangevoerd; de prijzen liepen vau f 800 tot f 35. De handel was levendig. Er werd veel aangekocht door Duitsche en Fransche kooplieden. De Kon. Mil. Kapel van het reg. gren. en jagers geeft heden Dins dagavond een concert in de So ciëteit «Vereeniging». Bij den door de Amsterdamsche Zwemclub uitgeschreven wedstrijd op 24 Juli jl. behaalden twee onzer stadgenooten prijzen, te weten: de heer A. J. van der Steur le prijs, voor snelzwemmen op den rug, en de heer J. Blommendaal, 2de prijs, voor snelzwemmen op den buik. (200 M). Door het bestuur van het Haar- lemsch Ondersteuningsfonds bij ziek ten en ODgevallen is het verslag uitgebracht over het boekjaar 1 Juli 188630 Juni 1887 aan de leden, begunstigers en belangstellenden. Het aantal leden is toegenomen met 417, om verschillende redenen werden afgeschreven 76, zoodat het aantal thans bedraagt 727. Aan contribu tion werden ontvangen f 2709,45 rente van gelden f 109,08, diverse schenkingen f 217, gestort tot vor ming van een reservefonds f57,25. Betaald werd aan 340 uitkeeringen h f 6.f 2040, 14 uitkeeringen k f 4,50 f 63,17 uitkeeringen f 3, 51,19, gedeeltelijke uitkeeringen f 96.25. Het bestuur meent dat dit fonds krachtig medewerkt aan be strijding van het pauperisme en daarom alle aanbeveling verdient. Naar men verneemt zal het be kende St. Bernulphusgilde te Utrecht dit jaar in de maand Augustus zijn kunsttocht doen naar Haarlem en aldaar de kunstverzamelingen en merkwaardigheden bezichtigen. Men schrijft ons uit Haarlem mermeer: Op eene onrustbarende wijze heerscht hier op sommige plaatsen de varkensziekte. Zonder dat men den vorigen dag iets van het dier gemerkt heeft, ver laat het op eenmaal den zoo ge liefden voederbak, ligt stil ternêer, verandert, indien het niet spoedig afgemaakt wordt, van kleur, eD sterft. Voor menigen arbeider is 't een zware slag, wijl de waarde van 't geslachte dier bij verkoopen zeer verminderd is. In de Haarlemmermeer maakt men tegenwoordig bij het optasschen van het hooi druk gebruik, van laud- bouwzout om het binnenkomende te besprenkelen, een radicaalmiddel om sterke broeiing tegen te gaan. Dit zout is, om het meer en meer in comsumptie te brengeD, bij ken nisgeving van den minister vrijge steld van accijns. Naar wij nader vernemen zal de «conferentie» te Heemstede, bedoeld in ons nummer van 19 Juli, vier dagen duren en wel van Dinsdag 2, tot Vrijdag 5 Augustus. Door het gemeentebestuur van Sloten is eene som van f100 be schikbaar gesteld om aan de drie atdetlingen der Hollandsche Maat schappij v. Landbouw en aan deWijk Overtoom, op aanvrage elkf 25 toe te staan tot het houden van hard draverijen of volksfeesten op of om streeks den verjaardag van H. K. H. prinses Wilhelmina. Toevallig viert de afd. Sloterdijk juist op 31 Aug. haar 25jarig bestaan. Op dien datum zal aldaar de harddraverij plaats hebben. RECHTSZAKEN. De arrondissemeuts-reelitbank te Zutfen beeft J. IV., 48 jaar, landbouwer onder Epe, verdacht van iv den nacht van 7 op 8 Juni jl. opzettelijk brand te hebben gesticht in het door hem bewoonde huis onder Epe, te dier zake verwezen naar de terechtzitting dier rechtbank, met last dat bij in verzekerde bewaring zal worden gehouden. Een om haar schoonheid bekende ac trice Mile Angèle Benard, had in 1879 het tooneel verlaten en te Parijs oen ma gazijn van modes gekocht waarin zij geen voorspoed had, daar zij het vak niet ver stond. Bovendien hield zij geen boek beschuldigd; van eenvoudige bankbreuk had zij zich voor de correctioneele recht bank te Parijs to verantwoorden. Een hoofdpunt der verdediging was, dat de oorzaken van het faillissement niets met ,e fraude uit te staan hadden en dat Mile Benard gemeend had, dat een mo diste geen bock behoeft te houden. Daar de oorzaken, vreemd aan den handel, van den achteruitgang niet genoemd werden, zag zich de ex-actrice tot 2 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. BINNENLAND. Bij kon. besl. van 22 Juli is aan jlir. A. W. L. Tjarda van Starkenborgli Stac- liouwer, op zijn verzoek, eervol ontslag verb, met ing. van 1 Oct., als notaris te Groningen; is aan A. de Wall Jansen, op zijn verz. eerv. ontsl. verb met ing. van 1 Sept. als not. te Vinnenis aan mr. B. J. H. van Blaricum, op zijn verzoek eerv. ontslag verl. als kantonr.-plaatsverv. te Utreelit; zijn ben. tot kantonr.-plaatv. in bet kanton Steen wijk, H. J. Baedt, ontv. der reg. en dom. te Steenwijk; in bet kanton Zevenb. mr. N. M. Lebret, won. te Zevenb. is ben. tot not. binnen bet arrond. Assen, standpb Hoogeveen, M. Schotman Mzn., not. in de kol. Suriname tbans met verb, verblijf houdende te Dordrecht; is ben. tot not. binnen bet arrond. Zutphen. standpb Neede. W. J. Verbeek, cand.-notaris te Nijmegen. Bij kon. besl. van 22 Juli is aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat L. O. Nitsche, van bet koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot bet dragen van de berinnerings-medaille voor bet deelnemen aan de Franscbe expeditie in Tonkin, China en Annam; is de beer W. F. Stargardt, zich noemende en schrij vende Staargaard, gewezen opziener bij de magazijnen en stapelplaatsen bij het marine etablissement te Soerabaya, laatstelijk met verlof bier te laüde, op verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen. Bij kon. besl. van 23 Juli is: 1° aan mr. G. Diepbuis, met ing. van 20 Sept. eervol ontsl. verl. als hoogleeraar in de faculteit der rechtsgel. aan de Rijks universiteit te Groningen, met dankbet. voor de door hem gedurende vele jaren den lande bewezen diensten; 2° tot boogl. in de facnlt. der rechtsgel. aan de Rijks- Universiteit te Groningen, tot bet geven van onderwijs in het burgerlijk recht, het handelsrecht en de burgerlijke rechtsvor dering, benoemd mr. N. K. F. Land, ad vocaat te Leiden; is, met ing. van 1 Sept. a. de boofdingen. der marine, adv. voor scheepsbouw A. J. H. Beeloo op de meest eervolle wijze ontb. van bet hem bij kon. besluit van 2 Aug. 1879, tot wederopz. toe, opgedr. onderw. in de scheepsbouw- kunde aan de Polytechnische School te Delft; b. aan den ing. der marine 2de kl. H. Cop tot 1 Jan. 1888 opgedragen bet geven van onderwijs in de scheepsbouw- kunde aan de Polyt. School te Delft. Bij kou. besluit van 24 Juli is aan den ontv. der dir. bel. en acc. J. A. Escbauzier te Heusden c. a., op zijn verz. eerv. ontslag verleend uit 's Rijks dienst, beb. aanspr. op pensioen; is bij bet pers. van den geneesk. dienst der land macht benoemd tot off. v. gez. 2de kl. de student in de geneesk. (art) J. J. Snel. De officier van gezondheid 1ste kl. bij de zeemacht dr. J. Hartog, dienende aan boord van Zr. Ms. fregat Evertsen, wordt met 1 Augustus op non-activiteit gesteld en aan boord van genoemden bodem ver vangen door den officier van gezondheid 1ste kl. bij de zeemacht W. Blaakliert. Bovenstaande berichten zijn uit de St.- Ct.) Zondagmiddag heeft Z. K. H. Prins Albert van Pruisen een bezoek gebracht aan den koninklijken graf- kelder te Delft. Jhr. mr. Wittewaal van Stoet wegen, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van Z. M. den Koning aan het Hof te St. Peters burg, is Maandag met familie in de residentie aangekomeD, en heeft intrek genomen in bet hotel Paulez. De vereeniging «Volksonder wijs, te Oostbnrg, heeft de heeren Buteux en Smit opnieuw candidaten gesteld voor de Tweede Kamer. Op het marktplein der voe dingstentoonstelling te Amsterdam wordt Woensdagmiddag een kinder feest gegeven. Aan de jeugd worden daar een aantal aardige verrassingen bereid. De voedingstentoonstelling te Amsterdam is tot heden door 90,000 bezoekers bezocht, daaronder natuur lijk begrepen de avondbezoekers van het 17de-eeuwsche marktplein. Volgens een door de «Amster damsche Zwemclub» ontvangen te legram, heeft de heer J. D. Bloemen van Amsterdam in den zwemwed strijd te Hamburg den eersten prijs bij het op den rug zwemmen ge wonnen, en sloeg hij daarbij een kampioenzwemmer van Duitsctiland. Ter eere van den overwinnaar wapperde de driekleur van de Zwem inrichting aan de De Ruyterkade. In den laten avond van Maan dag brak te Amsterdam op de Scheeps timmerwerf der firma Roolker, aan de hoogte van den Kadijk tegen over de Kattenburgergracht brand uit, die in korten tijd een zeer ernstig aanzien verkreeg. De brandweer was weldra ter plaatse met vier stoom spuiten en de noodige handbrand spuiten, en met alle krachten werd het blusschingswerk ter hand ge nomen, wat niet verhinderde dat het omstreeks middernacht drei gende afmetingen aannam. Het blus- schen werd zeer bemoeilijkt, doordien men van de zijde der gracht langs de sleephellingen den brand niet naderen kon, zoodat de slangeD der spuiten uit eene nabij zijnde dwarsgracht gevoed, en door eene smalle steeg naar de plaats van den brand moesten geleid worden. Maar met dubbelen ijver volvoerde de brandweer hare moeielijke taak, zoodat zij te halftwee het vuur, dat door de brandbare materialen die op de werf lagen gretig voedsel kreeg, voor een groot deel meester werd. Niettemin liet het zich bij het afzenden van dit bericht aanzien dat de brandweer, die door de poli tie op loffelijke wijze werd terzijde PEUILLETO BT. Roman van OSSIP SCHUBIN. 44) TWEE-EN-VEERTIGSTE HOOFDSTUK. Van tijd tot tijd bracht de barones in triomf een omge bogen visitekaartje van bizondere voornaamheid aan het ziekbed en zeideIlsenbergh was persoonlijk hier om te hooren hoe het met je gaat. Des middags viel hij in een onrustige, koortsachtige slui mering. Zinka en de generaal weken niet van zijn sponde. De vensters waren geopend; toch was de lucht, die van huiten door de neergelaten stores binnendrong, drukkend en zoel. Voor het palazzetto lag stroo en het gedempt ge luid der wagenwielen drong tot in de sterfkamer door. De schemering viel, het rollen der rijtuigen had opge houden. Daar weerklonken de onregelmatige, langzame schreden van een groote menachenmassa, begeleid door een akelig plechtige melodie, door de stilte van den avond. Zinka sprong op om het venster te sluiten. Te laat!.... Reeds had de lijder de matte oogen geopend. Hij luis terde Een begrafenis! mompelde hij. Van dat oogenblik af werd hij onrustig. De pijnen begonnen weer opnieuw. Hij plukte aan zijn deken, verlegde onophoudelijk het hoofd in het kussen, sprak van zijn testament, ver,zocht den gene raal eenige kleine veranderingen te noteeren en toen Zinka hem smeekte: vermoei je niet zoo, laat dat nu rusten, schudde hij het hoofd; toen flij met gebroken stem: -ik heb haastvoortvoort! Toen Zinka echter, zichzelf niet meer meester, het vertrek wilde verlaten, om haar smart te verbergen, weerhield hij haar. Blijf maar, mijn lieveling.... blijf Zini, zeide hij; schrei gerustals dat je hart verlichten kanschrei maar!.... Je zult me toch wel een beetje missen! Een oogenblik slechts verliet hem zijn bewustzijn geheel. Het was laat in den avond. Hij had verzocht iemand naar het Palazzo Venezia te zenden om een EDgelsch blad, dat hem om eene gewichtige toenmaals aanhangige politieke kwestie belang inboezemde. Zijn excellentie bracht zelf het nieuws blad en trad diepbewogen aan het sterfbed. Hoe gaat het F.... hoe gaat het?.... Gij hebt het bij het rechte eind gehad, SterzlIgnatief heett waarlijk merkwaardig Gij hebt een ware voorspellingsgave Ik zal u geducht missen wanneer gij te Constantinopel, Hij kon niet verder spreken. Er onstond eene pijnlijke pauze. Ik ga nog wat verder dan Constantinopelsta melde Sterzl eindelijk; ik zou wel eens willen weten, wie in mijne plaats komt?- Zijne stem verstokte en hij verborg zijn gelaat zuchtend in het kussen. Tegen middernacht begon de doodstrijd. Dr. E.had den generaal er op voorbereid, dat die verschrikkelijk zoude zijn. Te vergeefs poogde men Zinka te bewegen, de kamer te verlaten te vergeefs! Den geheelen nacht bleef zij naast het bed van den stervende geknield liggen, en had. Om vijf uur 't morgens hield het reutelen op. Reeds scheen alles voorbij te zijn, toen de stervende eenige onsamenhan gende woorden begon te stamelen. Een eigenaardige, wel sprekende blik, die in de verste verte scheen te zien en die men slechts bij stervenden waarneemt, schitterde in zijne oogen. Ween niet, kind! fluisterde hij, alles komt nog terecht! Toen richtten zijn oogen zich voor het laatst op zijn zuster. Ga nu wat naar bed, Zini, zeide hij, nauwelijks verstaanbaar, ik ben beter.... slaperig.... Constantino.... Hij keerde het hoofd naar den muur en haalde diep en kalm adem. Het was gedaan hij had de reis aan gevangen. De generaal sloot hem de oogen en leidde Zinka de kamer uit. Buiten in de overwelfde gang stond een gebo gen gestalte. Het was Sempaly. Door berouw en onrust gekweld, was hij het Palazetto binnengeslopen. Bleek, ontroerd stond hij daar, met bevende handen en starende oogen.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1