NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Maandag 1 Augustus 1887. No. 1248. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: B IN E N I. A N D. De geschiedenis van een doodkist. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. vail 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. G-roote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Fublicite Etrangèr e G. I. DAUB JE 8f Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, ollis Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 30 Juli. Hedennamiddag ten een uur werd op de begraafplaats aau den Schoo- terweg het stoffelijk overschot ter- aardebesteld van onzen stadgenoot, den heer A. Wijnands, die vele jaren de betrekking vervulde van Hoofd ingeland van den Haarlemmermeer- polder en ook in andere functiën werkzaam was. Een groot aan tal familieleden, vrienden en belang stellenden bewezen den overledenede laatste eer. Aan de geopende groeve werd door enkele der aanwezigen bet woord gevoerd, die den beer Wijnands herdachten als een braaf en humaan man, en een goed bur ger van Haarlem. De jongste zoon van den overledene bedankte met eenige woorden namens de familie voor de hulde den overledene ge bracht. Aan den tooneelwedstrijd, uitge schreven door de rederijkerskamer de «Genestet» te Utrecht, en waar aan slechts vier vereenigingen kun nen deelnemen, is ook ter mededin ging opgeroepen de Letterlievende Vereeniging «J. J. Cremer» alhier, en wel op 17 October a. s. Bij de te Utrecht gehouden akte examens 1. o. voorde Fran.-cbetaal werden geëxamineerd 24, afgewe zen 14 mannelijke candidaten. On der de geslaagden behoorden ook de beeren de Bruyn Cz., en G. ten Bruggeeate, beiden uit Haarlem. De beeren Chambly en Bamberg, die met bun wonderbeeld Galathé alom in den lande zooveel succes hebben behaald, zullen met de ker mis ook bier ter stede een fraaie tent opslaan op de Groote Markt. Dinsdag a. s. zal ter gelegen heid van den verjaardag van H. M. de Koningin een schitterend vuur werk afgestoken worden, geleverd door de bekende firma G. Ruysch. Men kan dus iets schoons verwachten. Na afloop van bet vuurwerk wordt er gelegenheid gegeven tot dansen. Men schrijft ons uit Haarlem mermeer Vrijdag j.l. beeft bet Kamerlid, de heer Reekers te Hoofddorp eene lezing gehoudeE. De lezing had betrekking op zijne houding in zake de grondwetsher ziening. Den 3de Aug. a. s. zal in den gemeenteraad van Haarlemmermeer behandeld worden bet volgende Aanbiedinggemeenterekening, idem verslag onderwerp 1886, idem reke ning Armbestuur. Onderzoek ge loofsbrieven herbenoemde leden. Be noeming van een onderwijzer voor school no. 6. Af- en overscbrijvingeu. Benoeming van leden van het Stem bureau voor de verkiezing van een lid der 2 kamer. Uitslag verkoopingen Vrijdag j.l. eene bouwmanswo ning «Kuwa Sari# te Nieuw-Vennep, groot 20 H. A. ƒ16550. Idem eene boerenwoning met ruim 19 H. A. voor ƒ14200. Een flink buis in tweeën bewoond, staan de te Hoofddorp, kon niet meer gel den dan 570 gulden. Vrijdag is aan den ringdijk te Haarlemmermeer, de bakkerij van C. van der Molen afgebrand. Bij den landbouwer I. Kaptein, IJweg nabij Halfweg, worden se dert 23 dezer vermist 30 eenden, de meesten vaalbond, aan de rech terzijde der snavels gemerkt door uitsnijding van eene streep. Men schrijft ons uit Zandvoort: Naar wij vernemen heeft zich eene commissie gevormd, ten einde een ([strandfeest# voortebereiden, dat bestaan zal in muziekuitvoering, wedstrijd voor het volk en voor kin deren van badgasten, bloemenba- zars, tombola enz. enz. De opbrengst van dit feest is bestemd voor bet Badhuis voor Minvermogenden en bet Oude mannen en Vrouwenhuis aldaar. LETTEREN EN KUNST. Het comité voor (le Nederlandsch-Vati- caanseke tentoonstelling te Amsterdam (de inzendingen, die Nederland zullen verte genwoordigen op de tentoonstelling in bet Vaticaan, bij gelegenheid van het gouden priester-jubilé van Paus Leo XIII) bericht, dat die tentoonstelling op 26 Augustus e. k. geopend wordt en zal gehouden wor den in de localen van het universiteits gebouw, en wel bizonder in die zalen, waar eertijds bet scbilderijenmusöum Van der Hoop gehuisvest was. LEGER EN VLOOT. Te 's Gravenliage is op 5 3-jarigen leef tijd overleden de teer F. A. J. Perié, gepensioneerd luitenant-kolonel v/li O. I. leger, ridder der Militaire Willemsorde 4e klasse. De ontslapene had eene eervolle krijgs mansloopbaan. In 1853 tot officier bevor derd, verwierf bij reeds in 1857 bet ridder kruis voor «Moed, Beleid en Trouw" bij de krijgsverricbtingen in de Marga-Goe- mee-Oeloe, te Palembang. Voorspoedig door liep bij de verschillende officiersrangen en werd in 1874 als luitenant-kolonel gepen sioneerd. Bij kon. besluit van den 27sten dezer zijn, met ing. van 2 Aug. a. s., ben. tot adelb. 1ste kl. bij de zeemacht, de adelb. 2de kl., 1ste afd., bij bet Kon. Instituut voor de Marine. L. R. baron Taets van Amerongen, L. P. W. van der Wal, D. E. van Dijk, G. A. Rietberg, J. O. Kolk- meijer, PI. G. Surie, G. L. d'Abo, F. L. Rambonnet, H. S. Suermondt, B. Tack,' J. 0. Stam, A. J. Kleynenberg, R. v. Leent, M. H. Halewijn, L. A. F. E. Peltzer, J. P. F. van der Mieden van Opmeer, P. H. Z. Marcella, A. JM. Nolet, G. van Hul stij n, G. J. van Gendt, C. Witsen Elias, H. de Booy, jbr. L. F. Martini, J. S. A. Kroon, C. Craandijk, A. M. W. Busse- maker, J. Birnie, jbr. H. J. A. Pompe van Meerdervoort, E. L. F. Bolomey, W. F. van Erp Taalman Kip, P. P. van Bosse, en tot 2den luit. bij bet korps mariniers de adelb. 2de kl., 1ste afd., bij gemeld Instituut G. K. baron Van Asbeck, J. A. Wijnands en F. J. van Hoogstraten. Bij kon. besluit van den 27sten de zer zijn, met iugang van 2 Augustus a. s. benoemd tot adjunct-administrateur bij de zeemacht de adspirant-administrateursE. G. de Wijs, C. Valkenburg, H. G. Havik, W. G. E. van Druten, O. J. Grullemans, W. H. O. ten Brummeler; is de le luit. C. de Kort, magazijmn. der artill. te Geertruidenbergop zijne aanvrage, krachtens art. 42, sub 1 b der wet van 28 Aug. 1851, op pens. gesteld. De minister van Staat, minister van Binnenl. Zaken, en de minister van Finan ciën, brengen ter algemeene kennis, dat, met ing. van 3 Aug. 1887, de in- en doorvoer van lompen, gebruikte kleeding- stukken en ongewasscben lijf- en bedde- goed, afkomstig uit Italië, verboden is. Gebruikte kleedingstukken, als bagage door reizigers medegebracht, zijn bieronder niet begrepen. Bij bescb. van den min. van Marine, is de ben. van de-jongelieden H. L. J. Badings, J. li. G. Wiebers enJ. C. Wag ner tot adelb. 3e kl. voor den zeedienst en van J. G. Boon tot adelb. 3de kl. voor de mariniers, op bun verzoek inge trokken, en is alsnog met lo. September a. s. ben. tot adelborst 8de klasse der ma riniers de adspirant F. J. P. Sacbse. {Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) In de Midd. Ct. vinden wij den volgenden brief, uit Amsterdam ge schreven aan de Neue Züricher Zei- «De gezondheidstoestand van den koning der Nederlanden schrijft de correspondent geeft bij voort during tot ernstige bezorgdheid stof. De kiem zijner ziekte is eene sedert jaren verwaarloosde blaaskwaal, die in den laatsten tijd veel verergerd is en den koning hevige pijn veroor zaakt. Daaraan paart zich nu een hevig zenuwlijden en eene algemeene verzwakking, welke natuurlijk we gens den boogen ouderdom van den koning een bedenkelijk karakter beeft. Tot dusver zijn de genees beeren in staat geweest door jaar- lijksche badkuren te Wildungen en te Karlsbad de kwaal te bedwingen en op de kuur te Wildungen volgde in den regel eene merkbare belering. Den 30en Juni echter zijn de koning en de koningin op aanraden der ge- neesbeeren naar Nederland terugge keerd, waar zij thans op het slot Soestdijk vertoeven. «De berichten, welke van daar komen, luiden immer meer bedenke lijk. Men weet dat de Koning nooit toeschietelijk van karakter geweest is. Altijd beeft hij aan een afge zonderd leven de voorkeur gegeven; andere Europeesche boven bezocht hij zelden, en aan zijn volk ver toonde bij zich slechts bij buiten gewone gelegenheden. Sedert het noodlot beslist heeft, dat bij de laat ste mannelijke loot van zijnen stam moet zijn, lijdt de Koning aan droef geestigheid, gepaard aan eene nu en dan zorgwekkende overprikkeling der zenuwen, waarvan eene alge meene uitputting der phy6ieke krach ten bet gevolg is. De lijder weigert daarbij de voorschriften zijner artsen te volgen en maakt daardoor hunne taak moeilijk. «In 'sKonings omgeving koestert men geene illusiën over zijnen toe stand. Het Nederlandscbe volk weet zeer goed, dat de dagen van den laatsten Oranjevorst geteld zijn. Maar geen Hollandscb blad wil zijne lezers op de hoogte brengen van dingen, die nergens een geheim zijn». In een voorloopige vergadering van afgevaardigden der elf afdee- lingen van de kiesvereeniging De Grondwet in het boofdkiesdistrict Winschoten, Woensdag jl. te Veen- dam gehouden, bleek, dat de can- didatuur van mr. H. Goeman Bor- gesius algemeen instemming vond. Voor de plaats, die open komt, door dien de beer de Vos van Steenwijk geen nieuw mandaat verlangt, ble ken het meest in aanmerking te ko men de heeren dr. A. L. Poelman, predikant te Noordbroek, en mr. H. J. Smidt, oud-minister en thans gou verneur van Suriname. Door den beer Smidt werd de verzekering gegeven, dat bij eene eventuëele candidatuur zou aannemen. In eene nadere vergadering zul len de candidaten worden gesteld. Donderdag werd te Amsterdam uit het IJ een kassiersboek opge- viscbt, waaraan een ijzer was bevestigd, klaarblijkelijk met bet doel bet boek te doen zinken. Men schrijft ons uit Zaandam De meeting, uitgeschreven door de Zaandamscbe kiezers-vereeniging, ter openlijke bespreking van de grieven, welke tegen de aftredende leden van den gemeenteraad hier en daar in het midden worden ge bracht, heeft Vrijdagavond 8 uur plaats gehad op de bovenzaal van «Café Suisse». Een vrij aanzienlijk getal kiezers was opgekomen, er werd gesproken, maar bet doel werd niet bereikt. Het bestuur der Burger-kiesveree- niging bad bericht, dat bet geen deel aan de discussie zou nemen, daar bet de vergadering ontijdig achtte, nu de stembus reeds ge sproken bad. Naar aanleiding van dit schrij ven werd er door een lid der ver gadering eene motie voorgesteld: de vergadering, geboord hebbende bet schrijven der Burger-Kies vereeni ging, en daarmede zich in alle op zichten kunnende vereenigen, dankt bet bestuur der Zaandamsche Kie- zersvereeniging voor het samenroepen dezer bijeenkomst. Over deze motie werd gesproken, zoodat ze daarna door den voorsteller weder werd ingetrokken; er werd door den beer de Veije uiteengezet, waarom de Zaandamscbe Kiezersvereeniging de candidatuur der aftredende Raads- PBUILLETO ST. (Slot.) Intusschen was het been van den kapitein in zooverre hersteld, dat de dokter hem toestond een paar malen daags een oogenblik door de kamer te loopen. Van lieverlede strekte die wandeling zich uit, totdat hij op zekeren dag kwam kijken boe zijne oude tante baar kamertje bad in gericht. Mijn God, tante, wat is dat? riep bij verbijsterd uit, toen bij, de kamer binnentredende, de groote doodkist tegen de.n muur zag staan. Wat kunt u daarin bewaren! Tante werd bloedrood. Het moeten japonnen zijn, ging hij schertsend voort; japonnen, waarmede gij bier te Maintz denkt te schitteren. Tante raakte van haar stuk. O, lieve tante, ging de kapitein op verwijtenden toon voort, ik wist niet dat u zoo ijdel waart. En bij stootte met zijn kruk tegen de kist, die een bol geluid gaf. Hoor eens, Frangois, begon de oude vrouw met beven- den stem, terwijl een paar groote tranen langs de wangen rolden. Wat scheelt u, tante? TiietsIk dacht.... ik.... Wat dacht u, tante? Ik dacht.... na dien brief.... dat.... Wat? Zij bewaarde nog een seconde het stilzwijgen en barstte toen uit Welnu, ik verbeeldde mij, dat gij bet onpleizierig zoudt vinden bier begraven te worden en daarom bad ik een kist medegenomen. Een doodkist? Ja. Werkelijk? Ja. De kapitein barstte in lachen uit. Ha, ba, ba! Die vind ik kostelijk! Ha, ba, ha! En aangestoken door zijn vroolijkbeid, glimlachte de oude vrouw door hare tranen been. Vindt gij bet slecht van mij? vroeg zij. De kapitein drukte de oude vrouw aan zijn hart. Gij zijt een lieve, brave tante, sprak hij. Maar wat moeten wij met die kist aanvangen? Daar ik baar voor u had medegebracht, neef, kunt gij er mede doen wat gij wilt. Kort daarna keerde tante naar Nancy terug. Daar de doodkist den kapitein niet hinderde, liet bij haar staan waar zij stond. Een paar dagen na bet vertrek zijner tante schreef hij baar, om baar te melden dat bij geheel hersteld was en weder mocht uitgaan. Op dien brief kreeg hij geen antwoord. Den eersten Februari echter, kwam Boiron met een epistel naar boven loopen. Tante lag ziek te bed. Ze bad koude gevat op de terugreis en leed aan bronchitis. Ik vertrek terstond naar Nancy, zeide kapitein tot Boiron. Dienzeltden avond maakte bij zich reisvaardig, be taalde zijn buur, liet bot adres aan juffrouw Sigorel ach ter, voor bet geval dat er brieven aan hem moesten worden opgezonden en daar hij weinig lust bad de doodkist mede te nemen, deed hij alsof bij die vergat. Toen tante Sigorel baar neef volkomen hersteld voor baar bed zag verschijnen, straalden bare zwakke oogen van blijdschap. Zij sloeg hare vermagerde armen om zijn bals en toen zij hem verwonderd honderd vragen bad ge daan omtrent zijne gezondheid en andere voor baar belang wekkende onderwerpen, zeide zij eindelijk En Francois wat hebt ge met die kist gedaan? Zij is gebleven waar zij was. Toen ging zij rustig slapen. Drie dagen later werd er, terwijl de kapitein zat te ontbijten, luid aan de deur gescheld. Maria, de getrouwe dienstmaagd van juffrouw Sigorel, haastte zich open te doen. Een zware kist werd van een goederenwagen afgeladen. Is die voor mij? vroeg de kapitein. Hij begreep er niets van. Wie ter wereld kon hem zulk een gevaarte toezenden? Zijne verbazing duurde echter niet lang, daar hij spoedig de kist herkende. Het was de doodkist, die hem door zijn hospes werd nagezonden. Een dag daarna was tante overleden en de kapitein liet de goede vrouw begraven in de kist, die eigenlijk voor hem bestemd was geweest.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1