NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5 e Jaargang. Dinsdag 2 Augustus 1887. No. 1249. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. BINNENLAND. Een Bergtochtje HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenf 1.20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicite Etrangére G. L. BAT7BE 8f Co., JOII. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 1 Augustus. In de Woensdag te houden Raads zitting zullen de navolgende punten aan de orde worden gesteld: Voor stel van B. en W. betreffende een aangekocht stuk weiland aan de Lsidsche-vaart. Id. id. betreffende de verbouwing van een perceel in de Kenaustraat. Id. id. tot hervor ming van de Burgeravondschool. Id. id. tot herziening der onderwij zers-traktementen. Id. id.tot be vordering van eene onderwijzeres aan de Meisjesschool. Een onzer zeer gewaardeerde lezers heeft ons een schets toegezonden van een bergtocht in de Schotsche Hooglanden. Wij meenden onzen lezers geen ondienst te doen ter afwisseling deze bijdrage als feuilleton op te nemen. Over eenige dagen zal een begin worden gemaakt met ds plaatsing van een vrij omvangrijken roman, waarover wij in het volgend num mer nadere aankondigingen zullen geven. In de maand Juli jl. is het Ste delijk Museum van schilderijen eu oudheden op het Raadhuis bezocht door 599 personen tegen betaling, en doo£" 807 personen zonder betaling. dOQ£' Bij Bij de morgen, Dinsdag, te houden herstemming voor eeu lid van den gemeenteraad, vacatureKrelage, zijn candidaten de heeren J. A. Lode- wijks en H. T. Peltenhurg, die bij de vorige stemming resp. 342 en 286 stemmen verkregen. Het is te hopen dat de stembus ditmaal ge tuigen zal van grooter belangstelling der kiezers dan vorige keeren viel waar te nemen. In zijn no. XII somt de beer Hessels de gronden op die volgens hem, pleiten voor zijne stelling dat de boekdrukkunst to Haarlem moet zijn uitgevonden. Wan neer wij, zegt hij, den drukker van de //Costeriana" in een tijdperk plaatsen dat van 1471 tot eenige jaren later zich uit strekt, dan maken zij eene vreemde ver- tooniug te midden der andere drukkers en drukpersvoortbrengselen van dien tijd. Wanneer wij daarentegen, zijne drukken, ten minste enkele er van, omstreeks en vóór 1454 plaatsen, wanneer wij hem der halve voor den uitvinder van de boek drukkunst houden en de door hem gedrukte werken voor do oudste vruchten van de nieuw gevonden kunst, dan zijn wij dadelijk in staat een aantal van overleveringen, verhalen en omstandigheden te verklaren welke anders, en tegenover een tijdvak van 1471 totl474, onmogelijk overeen te bren gen zijn. Wanneer wij de //Costeriana" omstreeks en voor 1454 stellen, dan maken wij er, in overeenstemming met de getui genis in de Keulsche kroniek, de perste vurbeyldung" van voor de drukkunst te Ments, en dan hebben wij den sleutel voor de volmaaktheid van de Mentsische druk ken die ons reeds hij het optreden van de kunst daar ter stede treft en die anders een raadsel blijft. Doen wij dat niet dan moeten wij al de Donatus-drukken en daar door ook de Spiegel-uilgaven en Doctri- nalen enz. later stellen. Met andere woor den, dan zouden wij Zell's getuigenis in de Keulsche kroniek op eene onverantwoor delijke manier moeten uitleggen. Hij geeft daarop aan welke uitkomsten men alsdan zou verkrijgen, maar gaat ver volgens er toe over om die getuigenis, of beter gezegd, de bedoelde plaats in de kroniek van 1499 te bespreken en voor zijn stelsel pasklaar te makeii. Hij geeft aan wat er van is overgenomen uit Sche dels kroniek en wat hij houdt voor aan vulling door Ulric Zeil. Wanneer men op die wijs behoudt wat voor, en weglaat wat tegen de meening van den heer Hessels is, dan wordt, zegt hij, de zaak zeer dui delijk, teuzij wij niets met de Haarlemsche aanspraken te doen willen hebben. De drukker van de //Keulsche Kroniek," Jo hannes Koelhoff, vond bij Schedel e. a. eenige hizonderheden, maar die strooken niet met wat Zeil hem mededeelde, en daarom kan men van die getuigenis som mige deelen weglaten en de andere, die in het voordeel van zijn stelsel pleiten, aannemen. De heer Hessels zou de eerste zijn, zegt hij, die de bewuste plaats in de Keulsche kroniek zou verwerpen, wanneer er in Bolland geen Donatussen gevonden werden die, zooals hij dat zoo handig beproefd heeft, tot voor het optreden van de boek drukkunst te Ments, te brengen zijn. Maar hij heeft er nu in overvloed. Eu die Do natussen zijn onafscheidelijk van de Doc- trinale-drukken en van de Spiegels onzer behoudenisse, waarop Junius zijne Haar lemsche aanspraken grondvestte. Daarom zijn de getuigenissen van Zeil en van Juuius onafscheidelijk. Eene nadere verdediging van de Donatussen als typographic niet als xylographie, tegen dr. A. van der Linde besluit deze afdeeling, en do heer Hessels eindigt ditmaal met te gelooveu, dat er slechts één antwoord past op al de vragen die nog kunnen gedaan worden, namelijk, dat Zeil de waarheid heeft ver teld aan den samensteller van cle Keulsche kroniek, en dat die waarheid blijkt uit de Donatussen die wij bezitten en, zegt hij, die in Holland gedrukt werden voor dat iemand te Ments die kunst beoefende. (Ned. Spectator.) Bij het te Utrecht gehouden exa men voor de acte Erausch is ge slaagd de heer R. Batenburg, leer ling der Rijkskweekschool voor on derwijzers te Haarlem. Te Arnhem zijn voor de akte van hoofdonderwijzer geëxamineerd 10 mannelijke candidaten. Onder de geslaagden behoorde ook de heer A. van der Have uit onze stad. Op de aardappelen- en botermarkt en te Haarlem zijn in de afgeloo- pen maand aangev. v«rk. laagste pr. hoogste pr. Aardapp. 8080ITL. 8080TIL. f 2.f 5.50. Boter. 9S8KG. 942KG. f 0.90 f 1.55. Biggen. 267 St. 223 St. f5.50 f20.— Dinsdag, 2 Augustus, zal het 220 jaren geleden zijn dat te Amsterdam het sluiten van den vrede van Breda werd bekend gemaakt. In verband met de luisterrijke feestviering van den verjaardag der Koningin op het marktplein der Voedingstentoonstel- aldaar zal de directie der H. IJ. S. M. een nachttrein laten loopen naar Haarlem, stoppende te Halfweg. Er bestaan allerlei plannen om de verlichting van het plein zoo fraai mogelijk te maken. Niet al leen de commissie, maar ook de bewoners zullen hun best doen. Het hoofdbestuur der Nederland- sche Jachtvereening Nimrod heeft het programma verzonden van den Dationalen field-trial, dien deze Ver- eeniging op 27 Augustus e. k. in den Haarlemmermeerpolder zal doen plaats vinden. Voor het eerst sinds eenige jaren, wordt hij ditmaal weder vóór de opening der jacht gehouden. Het hoofdbestuur looft als eersten prijs uitleen diploma met f 75, eu de heer jhr. Ch. F. van de Poll, te Haarlem, voegt daaraan nog toe: eenen jongen pointer, geb. 25 April 1887 (v. Spot u. Smile) ot f 75 in geld,, ter keuze van den winner. De inschrijvingen sluiten 18 Au gustus. Iu een vorig nummer deelden wij reeds mede de uitslag van publieke verkoopingen, gehouden te Hoofd dorp, gem. Haarlemmermeer. Vol ledigheidshalve nemen wij die nog maals op, thans vermeerderd met andere opgaven. lo. Op 28 Juli in het koffiehuis «de Nederlanden», docr notaris J. Samson: Een huis, in tweeën be woond, met tuin, groot 0.05,50 heet. kooper de heer P. L. Paters te Lei den, voor f570. 2o. Op 28 Juli in het koffiehuis «de Beurs»,door notaris P. Ledeboer Eene hoerenhofstede met 19.56.70 heet. land, aan den IJweg, na Halfweg, B 21, bewoner S. Spruiten- burg, kooper de heer Cohen te Haarlem, voor f 14,200. 3o. Gewassen van p. m. 101/i heet., op 23 Juli in het koffiehuis van Kamp, door notaris Samson, voor f 1477 aan verschillende koo- pers. Te Nieuw-Vennep: 4o. Op 26 Juli, in het koffiehuis «de Gouden Leeuw», door notaris J. Jamson: De bouwmanswoniDg «Rawa Sari», Sectie P P. kavel 3, nabij Nieuw- Vennep, groot 20.03.00 heet., koo- pers de heer J. Bisschop te Haarlem mermeer vau perceel No. 1, woniDg met land, groot 12.04.60. heet. voor f10,000 eu f75 voor hoornen, en ■ie heer W. Drenth te Haarlem van perceel No. 2, land. groot 7.98.40. heet., voor f 6550. meester kan bestudeeren. Er is slechts een begin noodig, en allengs zou de verzame ling aangroeien door meestal weinig kost bare aankoopeu en door geschenken. (Speet.) De jaarlij ksche tentoonstelling van Arti et Amicitiae te Amsterdam wordt half October geopend. Er worden vele inzendingen verwacht. Van de op 29 en 30 Juli te Am sterdam geëxamine.erden voor de hoofdonderw.-akte slaagde slechts ééu candidaat, de heer E. van Leeu wen te Velsen. LETTEREN EN KUNST. Het bestuur van het stedelijk Museum te Haarlem, van hetwelk den 30stenJuni 11. het 25jarig bestaan is herdacht, heeft sinds eenigen tijd eene verzameling aan gelegd van afbeeldingen van Erans Hals5 werken, en van geschriften en documenten aangaande dezen meester. Naar aanleiding daarvan wijst de heer D. Eranken in den •Courrier de l5Art," op het weuschelijke iets dergelijks voor andere groote meesters te doen, eu dit denkbeeld verdient te wor den uitgevoerd. Wanneer te Amsterdam werd bijeengebracht wat er aan prenten boeken over Rembrand bestaat, te Utrecht over Scorel, te Leiden wat meester Lucas aangaat, te 5s Gravenhage van Jan van Ravenstein, zonden zulke verzamelin gen groot nut doen op de plaats zelve waar men de schilderijen van zulk eenen ONDERWIJS. Zondag herdacht de heer C. Provily, ouderwijzer en muziekonderwijzer te Pur- merend en organist bij de Herv. Gem. van de Beemster, zijn 2 5-jarige dienstver vul ling als organist. Bij deze gelegenheid gaf de jubilaris een orgelconcert in de IIer\Kerk van de Beemster, terwijl door hem één derde der zuivere opbrengst aan de kerkelijke ar men zal worden afgestaan. Onder de nommer* van het programma kwam o. a. eene com positie voor orgel van den concertgever voor, getiteld: //Hulde aan het 275-jarig bestaan van de Beemster". Dit werk be vat a) een //Hallelujah," b) een //Gebed" en c) een //Jubilé-marsch". Het heeft den waardigen man niet aan bewijzen van sym pathie ontbroken. Bij kon. besl. is Chr. M. van der Heyden benoemd tot burgemeester der gemeente Hunsel. Z. M. heeft aan den offic. van gez. 2de kl. dir. J. A. L. Coenen, van het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, op zijn verz. eerv. ontsl. uit den milit. dienst, verl., en is die offic. van gez. benoemd tot reserve-offic. van gez. 2de kl. bij de landmacht. Z. M. heeft den met verl. hier te lande aanwezigen offic. v. gez. 3de kl. van de landm. in Suriname R. J. Coronel, met ing. van 1 Aug. wegens lichaamsgebreken, eerv. uit Zr. Ms. mil. dienst ontel. met toek. van pensioen. Bij kon. besl. is de heer mr. J. H. Bergsma, thans algem. secr. van het goevernement van Nederl. Ind. ben. tot lid in den Raad van N. I. {Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) Zijne Excellentie de heer J. N. Bastert, minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, heeft het lid maatschap van het Comité voor de Nationale Tentoonstelling, in 1888 te 's Hage te houden, evenals zijn voorganger, met de meeste welwil lendheid aanvaard. FBUILLETO HST. IN DE SCHOTSCHE HOOGLANDEN. {Particuliere correspondentie.) Vrijdag 22 Juli. Nog altijd mooi weer. Zóó was het in geen 25 jaar geweest in de Lake District. Dit getuigde iedereen; die er blij om was en die het liever anders had gehad. Droog was het en stoffig en warm, ja heet, maar mooi, ongeëvenaard. Wel kon het gras frissche.r geweest zijn en de lage boomtakken met hun vol gebladerte had den blijkbaar behoefte aan een gullen regenbui om hun helder groen beter te doen uitkomen, maar wie kan het volmaakte verwachten? Onweersprekelijk was het feit, dat haast nimmer een tochtje door de meren en bergen van Cumberland, Westmorland en Lancashire zooveel voorspoed genoot als juist nu. Uitlokkend dus om een der bergen te hestijgen, die dag voor dag onzen weg omringen, het land schap stoffeeren en een horizont vormen, even grillig als verheven. Ook is het wel te doen. Een Alpenreiziger kijkt minachtend neer op de molehoopen, die hij hier ontdekt, terwijl de billijkheid vordert te getuigen dat men vaker ook hier hoort spreken over de heuvels dan over de bergen. Ons Hollanders evenwel, op dit stuk niet verwend, niet verzadigd, niet blasé, ons vervulden diezelfde bergen met ongeveinsd genot en stemden ons tot de dankbare erken tenis, dat wij een verwonderlijk schoon plekje der groote aarde bezochten. Aan het meer Derwentwater ligt het Lodorehötel ver scholen in het groen, een uur van het lieftallige en bedrij vige stadje Keswick, waaronder het ressorteert. Dat men niet in het stadje woont, wordt men gewaar door de zeld zame verzending der brieven, eens per dag, en omdat het bestelgeld voor een telegram uit K. 90 cents kost. Daar tegenover staat veel. Vlak achter het hótel ligt de Lodore Waterval, nu niet zeer krachtig wegens de droogte die den toevoer deed inkrimpen, en het wonderschoone Borrowdal opent zijn toegang op weinige minuten afstands van ons tijdelijk verblijf. Er is meer. Geheel Derwentwater ligt uit gespreid voor ons, liefelijk en grootsch, natuur zooals zij is. Vijftien bergtoppen van verschillende hoogte en vormen veitoonen zich aan onzen blik. Steil dalen zij hier endaar neder in het donkere water. Dicht begroeid zijn de zijden en hellingen. Majestueus oord, in vele opzichten eenvoudig onovertroffen. Stil is 't in het rond. Geen stadsgewoel, geen highlife, geen races, alleen de reine onvervalsclite natuur. Rechts voor ons, daar zijn de twee hoogste toppen, dat is de Skiddaw, 3050 voet hoog, op twee na de hoogste berg der streek. Wij wilden dien bestijgen, onwillekeurig werd de hoogte eens met de oogen gemeten. De toppen waren weg. Hoe helder ook in 't dal, daar boven was het rumoerig. De wolken joegen heen en weêr, nu donker en zwart, dan weêr wit als groote lakens, en zij raakten, dat was te zien, den top en hulden dien in dikke nevels of deden het voor komen of er dichte rook uitsloeg, fantastisch en aangrijpend. Maar dat is iets zoo gewoon en alledaags, dat er geen acht op werd geslagen. Voor de zekerheid zou een gids ons vergezellen en een paard om de vermoeiden nu en dan te torschen. Om 10 uur begon de reis. Onze viervoeter was er een èi trois mains: eerst trok hij ons (in 't rijtuig), later zaten wij trotsch op zijn rug en in 't voorbijgaan wist hij den weg op den berg ook nog. Dat had zijn baas de gids hem geleerd. Tot voorbij Keswick reden wij, een eindje de zachte glooiing op, spanden uit, zetten het wagentje ter zij van den weg en begonnen langzaam te klimmen 't was 11 uur. Een lichte mist kwam op en ging ook niet weg, toen ons een oude gids ontmoette, die met echte gid sen luchthartigheid riep: «eer gij boven zijt, is 't helder»! Toch lagen Keswick en Derwentwater nog duidelijk he neden ons en zagen wij een aantal lotgenooten voor ons uit klouteren, bedaard maar gestadig. De eerste hut langs het pad, 1250 voet werd bereikt, de tweede ookwij waren half weg, 1500 voet. Gelukkig nu, dat het niet meer zoo heet was. Er kwamen toch nog behalve de parels van bui ten ook parels van binnen genoeg. Steil is dat stuk weg, onbehoorlijk steil voor een plattelandbewoner. Daar is de 2e hut, vrij groot, doch gesloten. Het bleef ons verborgen, of er een gelegenheid in was geweest om verfrisschiDgen te krijgen, dan wel of 't een schaapherders- toevlucht was, doch hoe ook, nu was zij dicht. En toch gezellig. Ongetwijfeld. Alle klimmers hadden hier halt ge maakt. Twee dames vonden wij er met vijf heeren, een

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1