staan vrij goecl, zij leveren wel veel, maar zijn bizonder klein van stuk. Wie verleden jaar op 40 HL. kon rekenen moet zich thans op denzelfden grond met 30 HL. tevreden stellen. Belangrijker schade, dan door den land bouwer geleden wordt, heeft de veeboer. Een kleine becijfering, die wij hier laten volgen, zal den stedeling doen beseffen, hoe gezond de klacht van den zelfs minst egoïstischen boer in dezen tijd is. Een goede bekende in deze streek ver telde mij van een veeboer 't volgende: Verleden jaar kon de man van zijne der tien koeien op 8 kazen daags rekenen, die gemiddeld f 1 per stuk opbrachten, dat was dus f 8 per dag. Thans maakt hij 4 kazen per dag, zoodat de schade, die hij lijdt, f 4 per dag is, omdat de kaasprijzen niet hooger zijn, voornamelijk doordat de kwaliteit der kaas er door lang droog weer niet beter op wordt. Bekent men nu een verlies van f 400 'sjaars, dan zijn deze cijfers laag gesteld en alleszins vertrouwbaar, omdat een vochtig najaar voor hem 't verlorene niet kan herstellen. Komt de wintertijd, een ander bezwaar doet zich bij hem ophij heeft wel zeer goed, maar veel te weinig hooi in de schuur voorhanden. Tegen hoogen prijs zal menigeen zich dan van dit onmisbaar veevoeder moeten voorzien, of men neemt door nood gedrongen, zijne toevlucht tot haverstroo, een mager en tevens nadeelig voeder, indien en dit is helaas zelden 't geval het niet door iets anders heen gevoederd wordt." (Amst. Ct.) BINNEN L A N1). Z. M. lieeft aan jlir. mr. L. Scliorer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van bet college van regenten over bet buis van bewaring te Kuilenburg, onder dankbetuiging voor de in die betrekkingen bewezen diensten, en benoemd tot lid en voorzitter van gemeld college M. van Hoogonbuyze, burgemeester der gemeente Kuilenburg. Benoemdtot voorzitter van bet college van regenten over bet buis van bewaring te Zierikzee, jbr. mr. M. I. Scbuurbeque Boeye, lid van bet college; en tot lid van dat college rar. A. J. J. baron van Styrum, rechter in de arrondissements-recbtbank aldaar. Benoemd tot rechter in de arrondisse- ments-rechtbank te Breda, mr. A. M. Sassen., vroeger recbter-plantsvervanger in dat college, kantonrecbter-plaatsvervanger, advocaat en districts-scboolopziener, wo nende te Oisterwijk. Benoemd tot notaris binnen bet arron dissement Rotterdam, ter standplaats de gemeente 1-lellevoetsluis, .1G. Maris, can- didaat-notaris te Meerkerk. Aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat E. A. V. Lubeck, van bet koloniaal werfdepot, vergunning ver leend tot bet dragon van de herinnerings medaille voor bet deelnemen aan de Eran- scbe expeditie in Tonkin, China en Auarn. Ben eersten luit. der inf. J. H. Matthijs- sen, thnns op non-activiteit, op pensioen gesteld, en het bedrag van bet pensioen bepaald op f 1080 'sjaars en genoemden officier den rang verleend van kapitein. Bevorderd tot generaal-majoor bij het leger in Nederlandscb-Indiëden kolonel der artillerie van bet leger in Nederlandsch- Indië T. J. A. van Zijll de Jong; Z. M. adjudant in buitengewonen dienst, den kolonel chef van den generalen staf van het leger in Nederlandsch-Indië A. R. W. Gey van Pittius, en den kolonel der inf. van bet leger in Nederlandscb-Indië A. S. J. van Kesteren. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Cl.) De Koning heelt de gevan genisstraf, waartoe de uitgever van het weekblad De Limburger Aan kondiger, te Sittard, wegena ver duistering van een brief, door de rechtbank te Maastricht was ver oordeeld, veranderd in een geldboete. - Te Scheveningen verwacht men op 8 Augustus de aankomst van Z. K. H. den prins Von Wied en familie, die aldaar een gedeelte van het badseizoen zal doorbrengen. Naar aanleiding van het bericht dat een der eerste bestuursmaat regelen van den heer Bastert is geweest, om het personeel bij den aanleg van staatspoorwegen in te krimpen, schrijft de Ingenieur. «Het bericht is juist. 32 ambtenaren van verschillenden rang zullen ont slagen worden, het meerendeel met 1 Januari 1888, enkele met 1 Juli 1888, afhankelijk van het tijdstip, waarop zij gemist kunnnen worden. Wordt de maatregel gerechtvaardigd door het feit, dat de werkzaamheden bij den aanleg van de staatsspoor wegen ten einde loopen, te hopen is het dat de billijkheid niet uit het oog worde verloren, en dat alsnog maatregelen getroffen worden in het belang dezer ambtenaren, waaronder er zijn, die meer dan 25 jaren het land trouw hebben gediend en die nu zonder eenig recht op pensioen of wachtgeld worden ontslagen. Eenstemming is door alle groote bladen en ook door de Ingenieur gewezen op de moreele verplichting die ten deze op den Staat rust. De eer van het land is gemoeid bij het vinden van eene regeling, die elke onbillijkheid of noodelooze hardheid voorkomt, zonder de belangen der schatkist geheel uit het oog te ver liezen, en wij zijn er van overtuigd, dat hierbij de medewerking van de Staten-Generaal niet te vergeefs zal worden ingeroepen.» Een berichtgever van het schut tersfeest te Genève schrijft: De prijzen, voor den wedstrijd zijn in een fraaien tempel ten toongesteld. Zij zijn zeer fraai en schitterend; vandaar dan ook, dat vele menschen soms uren staan te wachten, totdat het hun beurt is om toegelaten te worden. Slechts bij 10 personen te gelijk worden de toeschouwers binnen gelaten. Ten bewijze dat dit scherpschutters- feest wel nationaal is, diene dat er prijzen (van groote waarde) zijn uitgeloofd o. a. door «de wasch- vrouwen en strijksters van Genève», «het personeel der posterijen», «de gezamenlijke hötelhouders», «de leerlingen der verschillende scholen» enz. enz. De heer H. G. Koster schoot Donderdag op de «Cible Militaire», waar alleen het Zwitsersche infan terie repeteer-geweer «Yettili» ter mededinging is toegelaten, eene 6erie van 199 punten. (Voor dezen wed strijd is slechts eene serie van 5 schoten beslissend). De ontvangsten van het schieten bedroegen Vrijdagavond, bij den afloop van het feest, 420,000 francs. Voorts meldt deze berichtgever, dat er omtrent dezen schietwedstrijd door verschillende bladen allerlei onjuiste berichten werden verspreid. Zou berichtte men geheel ten on rechte, dat bij den wedstrijd om de 10 eerste bekers een vijftal Belgi sche schutters een prijs behaalden. Het Dagelijksch Bestuur van Amsterdam is voornemens in het najaar eene beslissing uit te lokken omtrent de reorganisatie der politie in die gemeente. Het plan bestaat de gemeente te verdeelen in drie sectiën, met de heeren van Raalte, Zur Muhlen en Gelpke als commissarissen. In elke sectie zouden één of meer hoofdin specteurs de commissarissen bijstaan. De vierde thans in functie zijnde commissaris fde vacature Noorder- markt is nog niet vervuld), de heer Stork, zou als, gedelegeerd commis saris voor justitieele zaken dezer afdeeling de politie gaan versterken. Omtrent het instellen van eene afdeeling bereden politie is, voor zoover bekend is, nog niets vast gesteld. De heer Steenkamp heeft naar de werking dezer politie in Hamburg dezen zomer persoonlijk een onderzoek ingesteld. InMaison Slrouckenfrai. Maau- dagavond een druk bezochte open bare vergadering plaats, bijeenge roepen door het bestuur der Ver- eeniging De Unie, ter bespreking van de invrijheidestelling van F. Domela Nieuwenhuis. Prof. A. Pier- son leidde het onderwerp in. Voor namelijk op grond dat Nieuwen huis naar de mildere bepalingen van het nieuwe strafwetboek ver moedelijk lichter gestraft zou zijn, en uit het oogpunt van humaniteit, bepleitte spreker de wenschelijk- heid van invrijheidstelling. Aan het debat werd deelgeno men door Mr. Benjamins. Mr. Spin (die op zijn eigenaardigen trant de pers aanviel), Van der Stadt (die namens de socialistissche partij pro testeerde tegen het vragen van gra tie), Fortuijn (die zeide dat Nieu wenhuis geen gratie wil en prof. Pierson c. e. verweet, dat zij eerst thans om gratie vragen), Kemman (die deze «volksvergadering» wilde doen aandringen op onmiddelijke afzetting van den Minister van jus titie); terwijl naar aanleiding eener motie van het bestuur, om aan de regeering de invrijheidstelling van Nieuwenhuis te verzoeken, Mr. Si mons nog het woord voerde. Ten slotte werd de motie bij ac clamatie aangenomen. Het publiek bestond, naar schatting, uit 1000 man, voor verreweg het meeren deel socialisten. Een Italiaansche dame, die te Amsterdam in een hötel van den eersten rang logeerde, is door de pokken aangetast geworden en on verwijld naar eene particuliere wo ning in de le Boerhavestraat getrans porteerd. In de Zaterdag gehouden zit ting van den gemeenteraad van Nieuwer-Amstel werd een verzoek der Amsterd. Duin water-Maatsch. behandeld om concessie der N.-Ain- stelsche drinkwaterleiding. Metalge- meene stemmen werd besloten de concessie niet te verleenen. Men schrijft ons uit Naarden De nieuwbenoemde burgemeester H. M. Wesseling, heeft voor alle festiviteiten, hem door de burgerij bij gelegenheid van zijn in functie treden aangeboden, bedankt. Hij zal Vrijdag a.s. in eene openbare raads vergadering worden geïnstalleerd welke plechtigheid op zijn verzoek op zoo eenvoudig mogelijke wijze zal plaats hebben. Woensdag herstemming voor twee leden van den gemeenteraad. Als candidaten worden genoemd D. B. Streefkerk, G. F. Dudok van Heel, H. van Dijk en L. Bolderheij. Tot wethouder te Wormerveer is benoemd de heer J. A. Laan. Naar men verneemt heeft de heer M. F. Pieper, onlangs als ge meenteraadslid te Wormerveer ver kozen, die betrekking niet aange nomen. Men schrijft ons uit de Beemster: Op 1 Augustus werd dejaarlijk- sche stierenmarkt, de eenige in ge heel Nederland, gehouden. Er waren 452 stieren ter markt gebracht, zijnde 46 stuks meer dan het vorige jaar. Maandag werd de ofEcieele proefrit gehouden van de paardetram Hoorn-Enkhuizen op het gedeelte tramweg Enkhuizen-Lutjebroek. Van de uitnoodiging, door hfc. commis sarissen gedaan, hadden een 40 tal notabelen uit Enkhuizen, Hoorn, Bovenkerspel, Grootebroek en Lutje broek en van elders gebruik ge maakt om dien proefrit mede te maken. Te 12 uren vereenigden deze zich in het hotel «Het Park» te Enkhuizen, waar zij door den heer Heeremans, president-commis saris, werden welkom geheeten, en waar hun een lunch werd aange boden. Vervolgens reden de genoo- digden met heeren commissarissen en den directeur, den heer W. H. Arkes, in twee versierde waggons van Enkhuizen naar Lutjebroek en terug, welke proefrit uitnemend afliep en bij welken men gelegenheid had de belangstelling van de bewoners der dorpen, die men doorreed, op te merken. Het liep dit jaar tot nog toe niet mede met de exploitatie van de Lutine, waarvan o. a. ongunstig weder de oorzaak was. Zaterdag werd een nog geladen kanon op rollen opgehaald en aan wal ge bracht, benevens een 22tal Spaan- sehe matten. Daarenboven bericht men het vinden van eenen ketting, waaraan door duikers in vorige ja ren een zware steen werd gelegd op de plaats, waar toen geldswaar den werden gevonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag was te Gouda een bui tengewoon hooge waterstand op te merken, zonder dat de aanleiding daartoe bekend was. Deze was zelfs van dien aard dat vele huizen on derliepen en de bewoners tot hun grooten schrik in hunne nachtrust gestoord werden. De schrik was te grooter, daar men bij geen mogelijkheid kon nagaan wat de reden daarvan was. Bij onderzoek bleek dat de persoon, belast met den dienst op Rijuland's stoomge maal, verzuimd had de man was in slaap gevallen! de rinketten tijdig te sluiten, waardoor het wa ter vrij kon doorstroomen. Behalve den schrik, hadden sommigen per sonen nogal schade. Vooral bij min vermogende gezinnen, waar de kin deren veelal op den grond slapen, was de ondervonden last groot. Zondagnacht zijn te Scheve ningen in verschillende tenten, die bij het Kurhaus staan aan het overeind, en werd geschud, geslingerd en voortgestuwd, altijd op weg naar zijn ondergang. Waar ging men nu heen? Dat konden de drie zeelui met geen mogelijkheid zeggen. Het werd nacht, een zwarte nacht, waarin men geen vijf passen voor zich uit kon zien. Een oogenblik kregen zij de vuurtoren van Belle-Isle in 't oog. Nu niets meer. De schrik der duisternis sloeg hen om het hart en de stormwind huilde akelig door het touwwerk. Baas, zeide Pierre plotseling, het toplicht is uit. Tracht het beneden aan te krijgen, maar pas op met 't vuur. Of neen, liever, zeide hij, zich bedenkende, ik ga zelf. Waarom? En de mast loslatende waaraan hij zich had vastgeklampt, deed de oude zeeman twee passen naar de deur. die toe gang tot het trapgat verleende. Juist op dat oogenblik sloeg een stortzee over boord. Een kreet weerklonk.... Het dek was schoon! Groote Godriep Pierre, de baas is over boord Hij is....riep Jean, steeds het roer omklemd houdend. De beide mannen bogen zich voorover en trachtten de duisternis met hunne starende oogappels te doorboren. Zij zagen niets. Voor den d....r! hernam Pierre, wat zal Marie zeggen Dat zullen wij waarachtig wel niet te weten komen, antwoordde Jean. Waarom? Omdat wij het hachje hier ook erbij zullen inschieten. Denk je dat? Verd.... je hebt misschien nog kans. 't Kan zijn. Ik weet het. In ieder geval heb ik een plan. Wat? Welaan dan, zoo het schip behouden blijft, behoeft het er slechts één aan land te brengen. Waarom dan? Om Marie. Je bent gek, Jean. Ik ben niet gek. Een van ons beiden is te veel, dat weet je. De gelegenheid is gunstig. Zoo jij geen lafaard bent, zal men er voordeel van hebben. Hoe dan? Een van ons beiden zal vader Landure achterna gaan. Wie? We zullen loten. De eerste zee die over boord slaat. Als 't stuurboord is, ben jij het; bakboord, ik. Begrepen? Aangenomen. Beide mannen zwegen. Een minuut ging voorbij, doch zij scheen een eeuw te duren. De storm scheen eenigszins bedaard. De golven joegen minder snel. Eindelijk sloeg er een zee over het dek. Bakboord! riep Jean uit. Het is aan mij. Hij bleef als genageld op zijn bank zitten, geen woord kwam over zijne lippen. Daarop hernam hij: Jij hebt geluk, jij! Buitendien wordt de zee kalmer.... Jij kunt misschien Marie terugzien. Nog een oogenblik zweeg hij. Uw kaus staat mooi! zeide hij met verstikte stem. Plotseling stond hij op en liep naar de trap. Waar ga je heen? vroeg Pierre. Waar ik wil, antwoordde Jean op woedenden, bruta len toon. Ge zult me toch wel vijf minuten uitstel gun nen, hoop ik. Hij opende de deur en ging naar beneden; Pierre bleef alleen, in den nacht, het gelaat gebeukt door het schuim der golven. Na vijf minuten, kwam Jean weer boven. Hij ging tegen den mast staan en scheen iets af te wachten. Pierre zeide Jean je bent gek, je zult niet in zee springen. Waarom niet, antwoordde Jean. Ik heb het toch verloren. Ik geef je je woord terug. Blijf aan boord! Bij deze woorden spitste Pierre het oor. Wat gebeurt daar beneden? hernam hij. Men zou zeggen dat het brandt. Jean vertrok zijn gelaat tot een grijns. Jij had te veel kans, mijn jongen, zeide hij, ik heb de kombuis in brand gestoken. Lafaard! schreeuwde Pierre. -Lafaard? dat lieg je! Daar heb je 't bewijs, ik betaal mijn schuld. En met één sprong verdween hij in de schuimende golven. Pierre snelde naar de trapdeur en ging drie treden om laag. Half verstikt kwam hij weer boven. Een verschroei ende warmte kwam hem tegen. Die schurk had zijn vijf minuten gratie goed gebruiktHij had een tonnetje petroleum op een hoop geteerd touw uitgegoten en reeds stond de kombuis in brand. Het vuur blusschen? Hoe? Vijf man zouden het niet hebben kunnen doen. Toen zette Pierre zich op de bank bij 't roer neder, waar van hij werktuigelijk den helmstok greep, en klemde zich met de kracht der wanhoop aan het leven vast, dat hem binnen weinige oogenblikken zou verlaten. Bijna eensklaps was de wind gaan liggen. Nog altijd raasde de zee, maar met minder woede. Nog bleef Pierre op zijn bank, vernietigd, terwijl hij on der zich da planken hoorde kraken, die door het vuur wer den verslonden. Plotseling sloeg een roode vlam uit het opengebleven trapgat. Het dek stond in brand. Iedere minuut nam de brand toe. Eenige minuten vroeger zouden de stortzeeën het vuur heb ben kunnen blusschen of althans bestrijden. Thans echter, zon der twijfel buiten den vreeslijken cirkel van den stormwind, zou het schip niet meer stranden. Traag dreef het voort, van de eene golf op de andere geslingerd, dompelend en rijzend, en kleurde de toppen der baren met een helder rood. Daar het overschot van den wind van achteren blies, naderde het vuur het voorste gedeelte van de bark. Reeds duurde deze doodstrijd een half uur. Pierre bleef onbeweeglijk, en aanschouwde het bloedige schijnsel waar mede het brandende vaartuig de golven als met purper overgoot. Doch eensklaps, het naderend vuur voelende, gleed hij op de knieën, maakte het teeken des kruises en sloeg op het dek neder, het gelaat op het brandende hout gedrukt. Hoelang bleef hij daar, in dezen toestand van stomme onderwerping.... Plotseling treffen kreten zijn oor. Hij heft het hoofd op.... Daar, vlak bij hem, naderde een bootje door een vijftal mannen met forsche riemslagen voortgestuwd en fantastisch verlicht door de bleeke vlammen. Hola hé! - riep een stem. Pierre opende de lippen om te antwoorden.... Daar, juist op dit oogenblik voelde hij het vaartuig onder zich weg zinken en een vloed van ziltig water sloot hem plotseling mond en ooren. Het schip van vader Landure zonk. Toen hij tot zichzelven kwam, op den rug liggende in een reddingsboot, zag Pierre een groot, gebaard gelaat dat zich over hem heenboog. Wel, jongen, het was een buitenkansje voor je, dat het schip in brand stond, anders zouden wij je in den stik- donkeren nacht niet gezien hebben. Toen Pierre een jaar later met Marie trouwde, ver telde hij haar de geschiedenis van dien rampzaligen nacht. Dat was een slechte jongen, die Jean, zeide hij, is 't niet waar, wijfje? Dat neemt niet weg dat ik niet dood ben, omdat hij me dooden wilde. Als je het goed vind, Pierre, zeide Marie, zullen wij bidden voor zijn arme ziel

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2