NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 5 e Jaargang. Donderdag 4 Augustus 1887. No. 1251. ABOMEMENTSPKIJS: ADVERTENTIES: ^STADSNIEUWS. Het on&erwijzerscorigres. Als het water aan de lippen komt.... HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicite Etrangere G. L. jDAUBE Co., JOII. E. JONES, Stier., Parijs, 31bis Fanbourg Montmartre. Haarlem, 3 Augustus. Uit de heden gehouden opening van stembriefjes voor de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad is gebleken dat het getal geldige stemmen bedraagt 815. De beer J. A. Lodewijks, die verkozen werd, verkreeg 424 stemmen; op den heer H. T. Peltenbarg waren 388 stem men uitgebracht. De heer Van Eedeu, directeur van het Koloniaal Museum alhier, heeft van Prins Albrecht van Pruisen als aandenken aau zijn bezuek aan het Museum, op 26 Juli jl., zijn photographisch portret met haad- teekening als aandenken ontvangen. De twee-en-veertigste Algemeene Ver gadering van het Nederlandsch Onderwij zers-Genootschap wordt, onder leiding van het Lid des Hoofdbestuurs, den Heer J. H. Slangen, gehouden op heden, Donderdag en Vrijdag 3, 4 en 5 Augustus, in het lokaal der Sociëteit ,/de Kroon" op de Groote Markt, te Haarlem. Tot het bijwonen dezer Vergadering werden uitgenoodigdde Referendaris van de Afdeeling Onderwijs bij het Departe ment van Binnenlandsche Zaken, de Com missaris des Konings en de Leden der Provinciale Staten van Noord-Holland, Burgemeester en Wethouders, de Ledeu van den Gemeenteraad, van de Commis- siën vau Toezicht op het Lager- en op het Middelbaar Onderwijs te Haarlem, de verschillende School-autoriteiten, de Leden des Genootschaps en verder alle daarin belangstellenden In de Vergadering zullen vervolgens aan de orde worden gesteld: lo. Advies der Commissie tot onderzoek der geloofsbrieven. 2°. Verslag der Commissie tot het nazien en beoordeelen van de rekening en ver antwoording des Hoofdbestuurs over 1886. Bo. Mededeelingen van het Hoofdbestuur. 4°. Bepaling van de plaats en de maand voor het honden der Algemeene Vergade ring in 1888. De voordracht van de plaats bestaat uit: Amersfoort en Deventer: 5°. Behandeling der volgende Voorstellen Voorstel I van het Hoofdbestuur. Tot voortzetting der inteekening, het completeeren en in goeden staat houden van werken voor de Paedagogische Biblio theek wordt over het jaar 1888 uit de kas des Genootschaps toegestaan de som van f 50. Voorstel II van het Hoofdbestuur. De Commissie door de Algemeene Ver gadering over 1883, te 's Gravenhage be noemd in zake het Bewaarschool en voor bereidend onderwijs (zie Handelingen dier Vergadering in het Correspondentieblad No. 9 van 1883, bl. 199205), wordt, onder dankzegging voor de bewezen dien sten, ontbonden. Voorstel III, van het Hoofdbestuur. Uit de kas van het Genootschap wordt over 1887 aan «het Ondersteuningsfonds" een subsidie verleend van f 400, te kwij ten uit het batig slot van 1886. Voorstel IV, van het Hoofdbestuur. Om in buitengewone behoeften te voor zien en de instandhouding van het «Ne- derlaudsche Schoolmuseum" te verzekeren, wordt uit de kas des Genootschaps over 1887 verleend een subsidie van f 500, insgelijks te kwijten uit het batig slot van 1886. Voorstel V, van de Directie der Onder wijzers-Spaarbank. De Directie van «de Onderwijzers- Spaarbank," gevolg geveude aan het in art. LI, al. 4 van het Reglement dier in richting bepaalde aangaande het Garantie fonds, acht den tijd gekomen omtrent het genoemde Fonds aan de Algemeene Ver gadering van het genootschap te doen het volgend voorstel: De eerste twee alinea's vau het bedoelde artikel blijven onveranderd, maar de drie volgende worden vervangen door twee andere, aldus luidende: «Het Garantie-fonds der Spaarbank wordt jaarlijks vermeerderd met één percent van de over elk boekjaar verkregen netto-rente, beuevens de door het fonds zelf behaalde interest. «Deze vermeerdering zal worden voort gezet, totdat de Directie het noodig zal achten daaromtrent nieuwe voorstellen te doen." Toelichting. Aan het einde van het boekjaar 1887 zal het Garantie-fonds tot zulk een bedrag gestegen zijn, dat het vroegere Garantie kapitaal, aan het Genootschap behooreude, daaraan zal terugkeeren. De Directie acht echter het bedrag van dat fonds nog te gering met het oog op het groote, steeds toenemende kapitaal. Zal toch zulk een fonds iets beteekenen, dan moet er eene betere verhouding komen tusschen het jaarlijksche rentebedrag en het Garantie fonds, over welke beide eventuëele ver liezen pondspondsgwijze moeten worden omgeslagen. De Directie heeft gemeend geen som als maximum voor het fonds te moeteu noemen, daar alleen de toekomst kan leeren wat in deze noodig en wenschelijk zal zijn. Hedenmorgen ten 11 uur hield de com missie tot onderzoek de geloofsbrieven- vergadering. Ten een uur had in de groote zaal der Sociëteit «de Kroon" de verwelkoming plaats van wego de afdeeling Haarlem. De voorzitter dezer afdeeling, de heer R. H.van der Ley, heette den afgevaardigden welkom in Haarlem, daarbij wijzende op de beteekenis die deze vergadering juist in deze dagen van onderwijskwesties kon hebben. Daarop zong een gemengd koor den bezoekers een „welkomstgroet" toe, een vers van H. J. O verbeek op muziek van den heer W. H. C. SchmÖlling. Na dezen schoonen zang, die met een daverend handgeklap werd beantwoord, nam de voorzitter der vergadering, de heer J. H. Slangen, het woord en bracht in gevoelvolle uitdrukkingen den dank aan de Haarlemsche afdeeling voor de «aandoen lijke wijze" van ontvangst. De vergadering hield zich dezen middag hoofdzakelijk bezig met de behandeling van punt 7, paedagogische onderwerpen. Naar wij vernemen werd op het gratie-adres voor den heer Domela Nieuwenhuis, uit Beverwijk, waar de veroordeelde eenigen tijd als predikant werkzaam was, door 25 notabelen een adres van adhaesie toegezonden aan den eersten onder teekenaar, ds.W. R. Poolman, alhier; voortdurend voegen zich nieuwe onderteekenaars van naam, uit alle standen en van verschillende rich ting, bij de reeds genoemde. De heer C. E. Moil zendt aan de N. jR. Ct. een afschrift van het geen in a die Cronica van der Hil- liger Stat va Coelle gedruckt bei Pater Koelhoff in Coeln 1499» be trekking heeft op de uitvinding der «boyckdruckerkunst». Bij aandach tige doorlezing van die bladzijde komt men tot de slotsom, dat, hoe wel het werkelijke drukken van boeken in Mainz een aanvang geno men heeft, door den schrijver der Cronica voornoemd erkend wordt, dat de eerste vinding daartoe in Holland plaats heeft gehadhetgeen zeer zeker door «Zeil» als Duit- scher niet zoude erkend zijn, en aan den schrijver mondeling mede gedeeld, bijaldien hij het voor de eer van zijn vaderland, zonder on eerlijk te zijn, voor de toen ter tijd nog uit Holland te verkrijgen ge tuigenissen anders had kunnen in richten. De heer Moll voegt hieraan toe: «Mijn overleden vader, geboren te Keulen, had de zich thans in mijn bezit bevindende Cronica als scholier van zijnen leermeestir ten geschenke ontvaDgen omstreeks 1815 en stelde als genationaliseerd Neder lander van 1830, er hoogen prijs op, uit de Cronica het voor hem vaststaand bewijs geput te hebben, dat de eer der eerste vinding aan Nederland toekwam. Ik heb nimmer anders vau hem mogen hooren be weren en zoo iemand, dan was hij der Duitsche taal volkomen mach tig de beste autoriteit voor mij om den zin der woorden, in de bij gaande copie nedergelegd, te ver staan en weder te geven. Men schrijft ons uit Alkmaar van 2 Aug.: Heden werd alhier aanbesteed het maken van een R. C. begraaf plaats hetwelk aan den laagsten in schrijver werd gegund voor f 14.950, zijnde Jb. Slenters van Haarlem. De hoogste inschrijving bedroeg f 27.740. Gisteren is hier ter stede een zes tienjarig meisje door de politie aan gehouden, dat zich vóór een paar dagen had schuldig gemaakt aan diefstal van een zilveren horloge en eenige geldstukken en wel ten huize van iemand waar zij van tijd tot tijd een bezoek bracht. Men schrijft ons uit Haarlemmer meer Eenige dagen geleden berichtte men uit Haarlemmermeer, dat op zeker punt dier gemeente ongere- regeldheden waren te wachten, onder het werkvolk, omdat vreemde werk lui zich hadden aangeboden, voor minder loon te werken, dan de arbeiders dezer environs. Thans is 't aangenaam te kunnen berichten, dat de ongeregeldheden, waarvoor men vreesde, door het in dienst nemen van Belgische werk lieden gelukkig zijn uitgeble ven. De ledigloopende werklieden hebben de verstandigste partij ge kozen de meesten hunner hebben nl. het werk hervat. Door de liberale (Centrale) kiesvereeniging «Haarlemmermeer» is op eene vergadering op 25 Juli in «Krasnapolsky» te Amsterdam, besloten, zich tot de Eerste Kamer te wenden, met verzoek art. 194, Hoofdstuk 10, niet aan te nemen. Uit de aan den Raad inge diende rekening over 1886 blijkt dat de ontvangsten zijn f76911.76 en uitgaven f73349,111/») voordeelig saldo f3562.641/». LETTEREN EN KUNST. Naar liet zicli laat aanzien, zal het eerste «Nederlandsch natuur- en geneeskundig Congres," dat op 30 September en 1 Oct. s. te Amsterdam wordt gehouden, druk bezocht worden; thans reeds hebben zich ruim 500 deelnemers uit alle oorden des lands aangemeld. De verstandige maatregel van het bestuur, om de uituoodiging tot deelneming aan het congres ook uit te strekken over het Nederlandsch sprekende gedeelte der wetenschappelijke wereld in België, heeft tot nu, om moeilijk te be vroeden redenen, weinig gevolg gehad. Er hebben zich nl. slechts zes Vlamingen aangemeld. Het aantal sectiën is thans op vier be paald. De eerste sectie is die voor natuur- en scheikunde, met prof. H. G. van de Sande Bakhuijzen als voorzitterde tweede sectie is die voor natuurlijke historie en biologie, daarvan is voorzitter prof. Th. W. Engelmann; de derde sectie is die voor geneeskunde, onder voorzitting van prof. F. C. Donders; terwijl de vierde sectie, eerst later in het leven geroepen, die voor geologie en physische geographic is. Van deze sectie is prof. dr. K. Martin voorzitter en prof. dr. C. M. Kan onder voorzitter. Meer sectiën zullen niet gevormd wor den. Wel is het aan het bestuur van elke sectie overgelaten, om, indien daarin naar zijne meening behoefte bestaat, over te gaan tot de vorming vau onderafdeelingen, in verband met de eventueel gewenschte behandeling van onderwerpen uit onder- deelen der betrokken takken van wetenschap. De gelegenheid tot opgave als deelne mer aan het congres staat voor «iedereen die belang stelt in natuur- en geneeskun dige wetenschappen", open. De feestelijke inwijding van den weldra voltooiden Vlaamschen schouwburg te Brussel belooft zeer indrukwekkend te worden. Het programma dier inwijding, door het gemeentebestuur vastgesteld, ver meldt o. a. eene cantate, waarvan de tekst is toevertrouwd aan Emmanuel Kiel, en die door de leden van alle Vlaamsche zanggezelschappen der stad Brussel zal ten uitvoer gebracht worden. Mevrouw Catharina Beersmans heeft reeds hare medewerking toegezegd voor de dramatische voorstelling, die uit drie ver schillende bedrijven, ontleend aan de wer ken van Nederlandsclie tooneeldichters, zal zijn samengesteld. De vorstelijke familie PEUILÏiBTO nsr. Naar hei Fransch van Theodore de Grave. Eenige jaren geleden hield ik tijdelijk verblijf te Arca- chon; ik was gewoon heel vroeg op te staan en eiken morgen een wandeling te doen in het fraaie dennenbosch, dat sinds langer dan een eeuw tot taak heeft het voort- dringen der zee te beletten. Op zekeren morgen, als naar gewoonte op goed geluk rondwandelend, en luisterend naar 't zacht, eentonig ge bruis der zee, werd ik verrast door 't geklep van een kerk klok, wier zilveren maatgeluid zich een oogenblik vermengde met de natuurlijke harmonieën van het woud. Dat klokje kon geen ander zijn dan van de kapel Onzer Lieve Vrouw van Arcachon; dit was het juist wat me verraste; ziehier waarom. Reeds dikwijls was ik op mijn morgenwandelingen bij de kapel geweest, met het plan ze te bezoeken. Maar tel kens werd ik in dat voornemen teleurgesteld, omdat de deur dicht was. Bovendien kreeg ik op mijn vragen nooit eenig ander antwoord van de bewoners, dan dat de kapel slechts eens in 't jaar voor 't publiek openstond, namelijk den 26u Juli, den feestdag van Sint Anna, moeder der schutspatrones van de visschers van het kustland. Ik moest dus aannemen dat er iets buitengewoons in de kapel zou plaats hebben, want we watenin September en 't was eerst zes uur in den morgen. Zonder er lang over te denken, richtte ik mijn schreden naar het kleine kerkgebouw en kort daarna stond ik voor zijn eenigen ingang. Niets schilderachtiger dan dit eenvoudig christentempeltje, midden in een bosch, evenals in vroeger eeuwen de altaren der Druïden, verscholen tusschen reusachtig struikgewas, en haar muren bijna geheel verdwenen achter een dicht gordijn van natuurlijk groen. Zij, die dezen morgen de deur voor 't eerst hadden geopend, hadden vooraf slag moe ten leveren tegen de hulst en dorenstruiken, die den ingang hielden versperd. Toen ik aankwam lagen de gekapte tak ken nog op den drempel en verspreidden hun frisschen geur van groen hout in 't rond. Toen ik het heiligdom binnentrad stond een priester voor 't altaar en bediende de mis. Het geheele gehoor bestond uit één persoon: een zeeman. De man in zijn donker zee manskostuum lag geknield bij het koor. Hij scheen mijn tegenwoordigheid niet te hebben opgemerkt, want het ge luid van mijn voetstap deed hem niet opzien en hij bleef onbeweeglijk in zijn godsdienstig gemijmer verzonken. 1 Van de plek waar ik stond, kon ik 't inwendige van het gebouw goed overzien. Het scheen te dagteekenen uit de eerste tijden van het Christendom, toen de vervolgde Chris tenen in haast hunne altaren hier of daar op een verborgen plek moesten oprichten, 't Was niet meer dan twaalf of veertien meter in 't vierkant, zonder colonnade, zonder boog gewelven, en niet hooger dan de onderste verdieping van een gewoon huis. Kortomvier muren met een altaar ach terin, tegenover den ingang. Boven het altaar stond een groot Lievevrouwen-beeld boven een tabernakel van ver guld hout; vervolgens het altaar anders niets. Hoe eenvoudig dit kapelletje ook was, stond het toch in groote eer bij de zeebevolking van Arcachon en omstreken. Ik kon me hiervan overtuigen door een blik te slaan op de wanden, die overdekt waren met allerlei ex voto's die er aan waren opgehangen. Al die vrome en naieve getuigenissen van een eenvoudig geloof hestonden in voorwerpen van de grootste verschei denheid en meest afwisselende vormen, maar die toch alle tot de uitrusting van een schip moesten hebben behoord. Om er slechts eenige te noemeneinden touw, stukken van een mast, van een ra, boeien, riemen, in 't kort een geheele verzameling van stukken tot een wrak behoorende, alle met de koude onverschilligheid der levenlooze dingen de vreeselijke worstelingen voor den geest roepende, welke de ongelukkigen met behulp van deze voorwerpen hadden moeten volhouden. Intusschen had de priester, die de mis bediende, zijn taak volbracht en hij maakte zich gereed de kapel te verlaten. Ik wilde ook heengaan, toen ik, me omkeerende naar den kant van de deur, vlak hoven mijn hoofd een klein vaatje

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1